VERVOLG NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING ÜRUNEN, Voor den telegraaf- en telefoon dienst is het kantoor als op werkda gen opengesteld, terwijl de postverzen dingen eveneens als op werkdagen plaats vinden. WAALWIJKS BELANG. NAJAARSVERGADERING. In „De Twee Kolommen" hield Waalwijks Belang j.l. Maandagavond haar najaarsvergadering. De voorzitter, de heer Jud. Tim mermans Phz. moest in zijn openings woord met leedwezen constateeren dat het bezoek ditmaal ongunstig af stak bij de zoo drukke opkomst op de voorjaarsvergadering. Spreker achtte een druk vergaderingbezoek een groot vereenigingsbelang en waar gewoon lijk slechts twee maal per jaar verga derd wordt, vertrouwde hij dat de le den ook zooveel mogelijk hun belang stelling voor het vereenigingswerk zouden toonen. De secretaris, de heer J. Tielen deed hierna voorlezing van de notulen der vorige vergadering, welke zonder op merkingen onder dankzegging werden goedgekeurd. Jaarverslag penningmeester. Uit het door den heer N. v. Loon uitgebrachte jaarverslag bleek dat het totaal der ontvangsten bedroeg 1165,36, der uitgaven 1059,85, zoo dat een batig saldo 105,51 aanwezig was. Een commissie bestaande uit de hee- .ren H. Driessen en H. Vink onderzocht de bescheiden van den penningmees ter en vond een en ander keurig in orde, waarna de penningmeester, on der dankzegging werd gedechargeerd. Mededeelingen. Allereerst memoreerde de voorzit ter de herdenking van het 30-jarig be staan, hetwelk op zoo waardige wijze is gevierd, zoowel wat de officieele herdenking in de voorjaarsvergade ring als de openbare feestviering in Augustus. Op 28 Juni werd voorts aan het ge meentebestuur een geschenk van Waalwijks Belang aangeboden, be staande uit een stijlvolle gedeeltelijke meubileering van de trouwzaal, uit gevoerd door „K.E.M.I." alhier. Uit enkele mededeelingen hierom trent van den secretaris bleek dat de kosten van dit geschenk 390,belie pen, waarvan ƒ315,was ontvangen van vrijwillige bijdragen der leden, zoodat de kas slechts voor ruim 70. behoefde te worden aangesproken. Weg naar Roestelberg. Destijds is hiervoor een anuiteitlee- ning gesloten en overeengekomen dat deze weg door de gemeente Loon- op-Zand zou worden in orde gebracht en onderhouden en dat W.B. jaarlijks tot een maximum ƒ50,- in de onder houdskosten zou bijdragen. Van het gedeelte vanaf Trompen tot den vijf sprong is echter bijna alle gruis ver dwenen en het verdere gedeelte ver keert eveneens in een zeer slechten toestand, wat zich vooral in dit natte jaargetijde openbaart. Dezer dagen hebben spreker en de secretaris een onderhoud gehad met den burgemeester van Loon-op-Zand waarbij de toezegging werd verkregen dat in het voorjaar het gedeelte van Trompen tot den vijfsprong goed in orde zou worden gebracht met een kiezellaag die met teer wordt bewerkt, zoodat een stabiel wegdek wordt ver kregen. Het verdere gedeelte zou wor den geëgaliseerd. Een meer afdoende verbetering van dit laatste gedeelte moet voorloopig achterwege blijven omdat andere, voornamere wegen in Kaatsheuvel, waaraan meer menschen, wonen, ook dringend op verbetering wachten. Het bestuur van Waalwijks Belang koestert echter de hoop dat in de toe komst door samenwerking ook dat laatste gedeelte afdoende verbeterd kan worden en dus de geheele weg in elk jaargetijde voor elk verkeer bruik baar zal zijn. Spreker spoort al diegenen, die des tijds een jaarlijksche bijdrage hebben toegezegd voor verbetering van dezen weg, aan om deze bijdragen trouw te blijven voldoen, om het bestuur in staat te stellen de jaarlijksche aflos sing der aunuiteitsleening te bekosti gen. Luchtbescherming. De voorzitter zegt dat in Waalwijk, in navolging van tal van plaatsen in ons land, een comité voor luchtbe scherming is opgericht, waaromtrent men in het plaatselijk blad verschil lende mededeelingen heeft kunnen le zen. Uit het bestuur van Waalwijks Belang is de heer Meijs afgevaardigd in dit comité en binnenkort zal een ver gadering belegd worden waarop ieder Waal wij ker die belang stelt in de luchtbescherming verwacht wordt. Alle vereenigingen zijn aangezocht hunne leden tot het bezoeken dier ver gadering aan te sporen en spr. vol doet bij deze gaarne aan dit verzoek om de verstrekkende beteekenis die aan de luchtbescherming moet wor den toegekend. Comité Ouden van dagen. Door een der leden is destijds het idee naar voren gebracht om ook in Waalwijk jaarlijks aan de ouden van dagen een genoeglijken feestdag te bereiden, zooals in tal van andere plaatsen geschied. Het bestuur heelt deze aangelegenheid gaarne in over weging genomen. Het kan echter niet alles alleen regelen en stelt zich daar om voor een comité te formeeren, waarin ook een of meer bestuursleden zitting zullen hebben, welk comité dan tijdig voor den zomer een programma kan opmaken. De vergadering gaat met dit plan accoord en zullen de comitéleden dus t.z.t. door het bestuur worden aange zocht. In de volgende algemeene ver gadering zullen nadere mededeelingen over deze aangelegenheid gedaan kun nen worden. Huldiging Slaats. De voorzitter memoreert de schitte rend geslaagde huldiging van den nieuwen wereld-uurrecordhouder, den Waalwijkschen renner Frans Slaats, waarvan het initiatief en de organisa tie geheel uitging van Waalwijks Be lang. Niet alleen uit onze plaats was de belangstelling enorm, doch ook de groote pers en de binnen- en buiten- landsche sportpers hebben uitvoerig gewag gemaakt van deze gebeurtenis en de naam Waalwijk is in die dagen alom genoemd. Begrafenis van de tram. De voorzitter zegt dat de K.J.M.V. er slag van heeft aan den inwoners vreugde te bezorgen en veel vreemde lingen naar Waalwijk te trekken. Dat heeft deze vereeniging getoond met de schitterende revue-opvoeringen en j.l. Zondag weer met de begrafenis van de tram. Het bestuur van Waalwijks Belang was hierbij vertegenwoordigd evenals enkele heeren van het gemeentebe stuur. Onbewaakte overwegen. In verhand met de bestaande plan nen om twee overwegen in onze om geving n.l. bij Drunen en Raamsdonk, onbewaakt te maken zal het bestuur mede stappen doen om te trachten deze opheffing van het toezicht te voorkomen. Rondvraag. Van de rondvraag maakt de heer Kolsteren gebruik om er nog eens op aan te dringen, ter bevoegder plaatse stappen te doen om rechts en links aan den ingang der Mr. v. Coothstraal de trottoirs wat in te korten en daar door die hoeken wat minder scherp te maken. Een flinke vrachtauto kan nu haast niet de Grootestraat indraaien zonder een eind over het trottoir aan de Noordzijde te rijden. De secretaris zegt dat de plaatselijke consul van den A.N.W.B. destijds had toegezegd de aandacht van dezen bond hierop te vestigen. Een klacht van die zijde zou ter beyoegder plaatse allicht meer effect kunnen sorteeren. Spr. zal bij bedoelden consul informeeren of hij reeds stappen gehaan heeft, an ders zal het bestuur van Waalwijk Be lang alsnog op verbetering aandrin gen- De heer Chr. Klerkx betuigt zijn dank aan het bestuur voor de op dracht die „K.E.M.I." heeft mogen uitvoeren n.l. de vervaardiging der aangeboden meubileering in de trouw zaal. Hij spreekt de hoop uit dat ook in breeder kring in onze gemeente deze steun aan de Waahvijksche in dustrie zal worden nagevolgd. Niemand meer het woord verlan gend wordt de vergadering met een dankwoord van den voorzitter geslo ten. R.K. Huishoudschool. Hoewel de koninklijke goedkeu ring daarop nog niet is gekomen en publiciteit daarom voorbarig genoemd moet worden, willen we. nu 't elders geschied is, mededeelen wat de plannen zijn voor de a.s. huishoudschool. Zooals bekend komt de school in 't pand Groote Straat 237, thans bewoond door de familie Smelt. Was het eers; de bedoeling huis en achtergelegen pakhuizen alleen op te knappen en daarin de school te vesti gen,thans heeft men daarvan afgezien en is besloten één groot plan te laten ontwerpen, door den architect Edm Nijslen te 's Bosch en dit groote plan geleidelijk naar be hoefte uit te voeren Thans is goedkeuring gevraagd om van dit plan een eerste gedeelte tot afwerking te brengen, door 't geheele achterstuk al' te breken en daar gelijkvloers de school te bou wen voor het aantal leerlingen dat men bij t b3gin denkt te krijgen en zoodanig te construeeren dat er de verdiepingen naai behoefte kun nen worden opgetrokken. Het woon huis dat ook in 't groote plan (na tuurlijk verbouwd) is opgenomen, zal voorloopig worden opgeknapt en bestemd als verblijf voor de dames-leeraressen, om ter gelege- nerlijd te worden verbouwd in de stijl van 't geheel. Dit zijn' de plannen, waarvoor thans de goedkeuring isaangevraagd. Parochiekerk St. Jan. Dat het den pastoor van St Jan ernst is onze mooie kerk en speci aal den eeredienst meer en meer te verrijken, is al herhaalde malen duidelijk naar voren gekomen. Thans weer heeft hij volgens de plannen van architect Nijsten een nieuwe rouw-aankleeding laten ver vaardigen, bestaande uit gordijnen van paars fluweel, die ook de beide ambo's en de communiebanken zullen sieren, terwijl geborduurde en geapliceerde figuren voorstellin gen zullen geven die wijzen op de opstanding ten eeuwigen leven. Hopelijk zal deze nieuwe rouw- aankleeding voor Allerzielen gereed zijn en ons mooie hoogkoor brengen in een voor dezen dag passende stemming, tot meerdere stichting der geloovigen bij de herdenking hunner dierbaren. Feestavond der R.K. Werklieden- vereeniging. Een bijzonder tooneelstuk van een Waahvijksch auteur. Zondag vierde de R.K. Werk- lieden-vereeniging haar jaarfeest met als inzet eene gezamenlijke H. Mis met algemeene H. Comunnie. Des avonds was het feestvergade- ring, die natuurlijk zeer druk be zocht was en waar de looneelver eeniging »D.V.S.V.« het programma verzorgde. Zij deed dit weer op bijzondere wijze doordat haar werk af was, maar speciaal omdat zij't aandurfde om het eerste tooneelwerk van een Waalwijksch auteur, n.l. den heer Tini van der Heijden voor het voetlicht te brengen nl. »Ondergang« een vreemd spel in drie bedrijven en een proloog. In dit anti oorlogspel heeft de schrijver, door een drietal momen ten uit één menschenleven te be lichten, getracht weer te geven de lichamelijke en geestelijke onder gang, niet alleen van dezen enkeling, doch van millioenen jonge kerels, die, zij het misschien onder andere omstandigheden, hun leven lieten in den wereldstrijd 1914 1918 De oorlog, wellicht de meest weer zinwekkende uiting van volkeren- haat, is in dit werk als een naar geestig, maar levend en sprekend wezen ten tooneele gevoerd. De première van dit bizondere werk was dus toevertrouwd aan de tooneelclub DV.S.V. en zij heeft zich op bijzondere wijze van de opvoering gekweten. De regisseur de heer Jac. Didden moet dit werk wel diep doorvoeld hebben om zulk een weergave te brengen van dit vreemde stuk, dat hoe somber ook gekleurd, de per. sonen en karakters zoo gaaf geteekend voor het met gespannen aandacht meelevende publiek naar voren bracht. De reg, die zich voor de juiste uitbeelding van dit, ook voor de spelers bijzondere werk, ongetwijfeld zeer veel moeite heeft gegeven, had een daaraan evenredig succes waarin ook de spelers deelden, die hun rol in elk opzicht meester waren en waarvan speciaal de heer H. Kolsteren als James Trelawn prima werk leverde en zijn rol schier meesterlijk vertolkte. Het was een volledig succes voor regisseur, spelers en auteur, die we van harte gelukwenschen met deze eerste proeve. Het jongere Waalwijk laat tegenwoordig op verschillend terrein, we bedoelen op't cultureele en amusementsleven frissche daden zien en dat is zeei toe te juichen. Gelukkig dat ook 't publiek in de gelegenheid gesteld zal worden, om dit mooie werk van een Waal- wijker te zien. waarvan de uit voering is bepaald op Zondag 31 October a.s. Ook de pers is unaniem in een gunstige beoordeeling, zooals we die in Dagblad van Noordbrabant, Bossche Courant, enz. lazen. Na het zingen van «Roomsche Blijdschap« kregen we na de pauze een tooneelstukje van heel ander genre, van 't lichtere gehalte, n 1. «Het Versche kadetje«, waarmede men zich dol amuseerde. Op de gebruikelijke wijze werd deze welgeslaagde en hoogstaande avond gesloten. Luiermand-collecte. De z.g. Luiermand collecte heeft in onze gemeente f218,45 opge bracht. De verdeeling was als volgt: v m. Baardwijk f 33,65'/2, v m. Besoijen f 34,82'/3, St. Antonius- parochie f21 78'/2, Waalwijk cen trum f 128,19. NED. R.K. FABRIEKSARBEIDERS- BOND „ST. WILLIBRORDUS". Bovengenoemde vereeniging kwam Maandag j.l. in een matig bezochte ledenvergadering bijeen. De voorzitter, de heer van Seters, herdacht in zijn openingswoord o.m. het onlangs bij een verkeersongeluk om het leven gekomen lid A. Verhoe ven, die de afdeeling mede heeft op gericht en reeds enkele jaren in het bezit was van het diploma voor het 25-jarig lidmaatschap. Spreker ver zocht voor zijn zielerust te bidden. De notulen werden door den secreta ris-penningmeester, den heer van Gor- cum, voorgelezen, waarna zij onver anderd werden goedgekeurd. Verder besprak de voorzitter in het algemeen de Wet tot het verbindend en onverbindend verklaring van de be palingen van collectieve arbeidsover eenkomsten, waarna hij het woord gaf aan dhr. Buykx, die deze materie aan een breedvoerige bespreking onder wierp. Daarbij werd speciaal verband gelegd met de toestanden in de schoen industrie, terwijl ook andere orde ningspogingen, als de door de werk geversorganisatie aan de minister van Economische Zaken voorgedragen on dernemersovereenkomst, werden be handeld. Ook het vraagstuk van de perso- ncelsverhoudingcn werd breedvoerig besproken, waarbij met genoegen werd geconstateerd dat dit hoe langer hoe meer belangstelling begint te wekken, en momenteel serieuze pogingen wor den gedaan in dat opzicht eenige regel en orde te scheppen. Ten slotte werd een duidelijke uiteenzetting gegeven van enkele hoofdzakelijk redac- tioneele wijzigingen, die onlangs in de c.a.o. zijn aangebracht. Met enkele propagandistische woorden sloot spreker zijn met aandacht ge volgde uiteenzettingen. De voorzitter stelde dan achtereen volgens vier bestuursvoorstellen aan de orde, die alle zonder eenige discus sie werden aangenomen. Besloten werd n.l. tot het beschik baar stellen van een bedrag ad. 200,- voor de Winter-steunactie van de R.K.W.V. Voor den te organiseeren werkloozendag werd een bedrag ad. 40,beschikbaar gesteld. En het kinder-St. Nicolaasfeest werd bedacht met een bedrag ad 35,Het vierde voorstel strekte tot het oprichten van een eigen propaganda-club, waar voor zich staande de vergadering reeds een 6-tal leden opgaven. Meerdere toe tredingen staan spoedig nog te wach ten, en het laat zich aanzien, dat ge durende d ena.s. winter een krachtige propaganda-actie zal kunnen worden gevoerd. Van de diverse mededeelingen wor den hier genoemd, dat op 7 Novem ber e.k. het patroonsfeest, Sl. Willi- brordus, plechtig zal worden gevierd. Des morgens is er een H. Mis met algemeene H. Communie en 's avonds een feestvergadering mede voor de vrouwen, waar spreken zal hoofdbe stuurder Mulders en waaraan ook enkele attracties zullen zijn verbon den. Een andere mededeeling was, dat Woensdagavond e.k. een groote pro- paganda-vergadering voor de arbeiders van de lederfabrieken zal worden ge houden. Daarin zal eveneens de heer Mulders als spreker optreden, die spe ciaal behandelen zal het inzetten van een actie om ook voor de lederindu strie tot het afsluiten van een c.a.o. te komen. De geestelijke adviseur, kapelaan v. Rooy, spoorde dan nog de leden krachtig aan er aan mede te werken het patroonsfeest zoo goed mogelijk te doen slagen, terwijl ook hel ontwik kelingsprogramma van de R.K.W.V. door hem in de bijzondere belangstel ling van de leden werd aanbevolen. De rondvraag, die nogal geanimeerd was, bracht het einde van deze goed geslaagde vergadering. KATH. ARB. VROUWEN ORGANISATIE TE WAALWIJK. Maandag 25 October hield de Iv.A.V. haar maandelijksche vergadering. De opkomst was groot en men toonde groote belangstelling. De voorzitster, Mej. Seters opende de vergadering en gaf het woord aan Mej. Reintjes. Spr. sprak de vrouwen in begeesterende taal toe en legde haar uit hoe de vrouw haar sociale deug den moet in praktijk brengen. Daarna besprak zij uitvoerig het winterpro- gramma wat wij in een vorig num mer uitvoerig hebben medegedeeld. De tegenwoordigen waren enthousiast en dankbaar voor hetgeen haar in de wintermaanden geboden wordt. Zeer voldaan gingen allen huis waarts nadat de vergadering met ge bed was gesloten. KLEIN-SCHOENFABRIKANTEN. Op een Maandagavond gehouden vergadering van schoenfabrikanten, heeft zich een comité gevormd voor de behartiging der belangen van midden stands-schoenfabrieken, bestaande uit de heeren de Rooy, Slaats, Van Oers, Bakkers en de Louw. De volgende vergadering wordt ge houden op Woensdag 27 October des avonds om half negen in hotel „de Twee Kolommen". SUPPORTERSCLUB JO VAN GEENE. Maandagavond werd er in de zaal van den heer A. v. Berkel een bal ge houden, georganiseerd door de sup portersclub Jo van Geene. Hieraan waren talrijke attracties verbonden en er was tevens veel be langstelling, zoodat de jeugdige Waal wij ksche wielrenner Weer krachtig ge steund is geworden. EEN VOS TE VLIJMEN GESCHOTEN. Op de Zaterdag 1.1. gehouden drijf jacht op het landgoed „Tongelaer", toebehoorende aan de familie van Wagenberg te Vlijmen, had de heer Dr. J. F. Nuboer het geluk een zeer grooten vos te schieten. JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 28 OCTOBER 1937. GEGUND. Aan den heer J. de Reus, alhier is gegund het recht om fietsen te laten stallen in de markthallen op het Raad huisplein alhier. STATIEDAG „ST. CRISPIJN EN CRISPINIANUS". Maandag 1.1. hield bovengenoemde schuttersgilde haar tradilioneelen statiedag die weer goed geslaagd is. De uitslagen van de wedstrijden zijn als volgt: 1 A. v. d. Gouw 127; 2 Duquesnoy 116; 3 N. v. Dongen 106; 4 G. de Graaf 102; 5 J. v. d. Meijs 98; 6 W. de Louw 90; 7 H. v. Dongen 87; 8 H. de Louw 75; 9 B. v. Dongen 74; 10 J. de Teuling 73; 11 J. de Leijer 69; 12 L. v. Esch 56 punten. Des avonds vereenigden de leden zich in café van der Meijs aan een feestmaal, waarbij het er gezellig naar toeging. Bovengenoemd gilde hoopt volgend jaar haar 100-jarig bestaan te vieren, bij welke gelegenheid dan grootsch opgezette wedstrijden zullen worden gehouden. LEDERHANDEL. De lederhandel van de firma P. Smelt alhier, is overgeplaatst van Grootestraat 237 naar Stationsstraat 81 te Waalwijk. Naar wij vernemen zal de heer G. van Oldenbeek met 1 Januari 1938 een nieuwe lederhandel in deze ge meente stichten, die gevestigd zal worden in het pand van den heer J. van Mil nabij de Markt (Westzijde). TENTOONSTELLING. De plaatselijke afdeeling der Ned. Ver. voor Luchtbescherming organi seert op 5, 6, 7 en 8 Nov. a.s. een luchtafweertentoonstelling in het gym nastieklokaal van de Openbare School. (Zie verder Vervolg Provinciaal Nieuws, vierde pagina.) Melkprijzen. In verband met het sterk heer- schende Mond- en Klauwzeer onder 't melkvee, hebben de melkverkoo- pers alhier zich genoodzaakt gezien de prijs van de melk met 1 cent te verhoogen. Teruggevonden. De bij kapper Jos v. d. Hoven ontvreemde fiets is langs de Winter dijk te Waalwijk teruggevonden zonder dat er iets van verdwenen was. Benoemd. Bij zitting van 't Centraal Stem bureau is de heer A Priem wegens vertrek van den heer M. Klerks naar Haarsteeg, aangewezen als lid van den gemeenteraad. Wegens vertrek wenschte de heer A. Hooymaaier niet in aanmerking te komen. Veteranen-club. Naar wij vernemen bestaan er ernstige plannen om naast de bloeiendegymnastiekvereeniging»St. Herman Joseph« alhier, een vete- ranenclub op te richten naar 't voorbeeld van Waalwijk. Fiets gestolen. Zaterdagavond is ten nadeele van den heer de Raaden een rijwiel ontvreemd terwijl hij slechts enkele oogenblikken binnen was bij den heer Fortuin, alhier. Wat er in Drunen los is weten wij niet, maar wij zouden de wiel rijders willen aanraden hun fietsen flink in de gaten te houden of op slot te leggen. R. K. W. V. Maandagavond hield de R.K.W.V. een ontwikkelingsavond waar als spreker optrad de heer Harry Poll, bekend literator uit Heusden. De heer Maas, voorz der R.K. W.V. riep allen ten hartelijk welkom toe, waarna 't woord was aan den spreker. De heer Poll had als titel genomen voor zijn lezing «Thomas Mores in zijn tijd en in onze tijd«. Spr. begon met aan te geven met welk recht hij als jongere tusschen ouderen wilde en mocht spreken. Zijn motief was door deze lezing elkander te sterken in de katholieke vorming. Spr. bon met 't leven te schetsen van Hendrik VIII, waaruit zeer duidelijk blijkt waarmede Thomas Mores te kampen heeft als katholiek staatsman, Hij liet den koning doen wat den koning goed vond en weerstreefde diens huwelijk en andere zaken niet. In schitterende woorden laat de heer Poll zien hoe Thomas Mores de weg der voorzichiigheid, sterkte en christelijke overtuiging heeft be. wandeld.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 6