Spreker, is van meening dat eerst de raadsleden op de hoogte dienen wor den gesteld, voordat zooiets in de pers verschijnt. Mijnheer de Voorzitter. De begroo ting, aldus de heer v. d. Waerden, on getwijfeld een knap stuk, glorieeit zou ik haast zeggen in een zekere te vredenheid, dat het gelukt is om de begrooting stuitend te maken zonder belastingverhooging. Dit was allereerst mogelijk door de geheel buiten onze schuld gedaalde rentevoet. Door verder niet voldoende rekening te houden met de toenemen de verarming van een deel der bevol king dat langzamerhand onvoldoende gekleed en ondervoed raakt, kon dit naar de meening van 13. en W. gunstig resultaat worden bereikt. Ik behoef U niet te zeggen, dat ik dezen stand van zaken niet bewonderen kan. Het ware mij liever geweest als van de voordeelen, ons in de schoot geworpen door de verlaging van den rentevoet, tenminste een gedeelte ge bruikt was 0111, waar eenigszins toe gelaten door de Regeering, een betere verzorging der armlastigen en werk- loozen ter hand te nemen. Zooals de begrooting thans is, zit daarin nog wel voldoende speling en verder is een geringe belastingverhoo ging alleszins geboden voor dit doel, waarbij ook de middenstand groote belangen heeft. Zonder 1111 alle posten der begroo ting in dezen zin na te gaan, wil ik toch wederom wijzen op de speling, die er in de belastingopbrengst zit. Wij weten allen, dat de Inspecteur van Belastingen de opbrengst der be lastingen steeds aan den lagen kant raamt. Spreker geeft een opsomming van de geraamde en werkelijke opbreng sten der belastingen, rekening 1936, waaruit blijkt dat totaal «1503,88 ol 2'/s% meer werd ontvangen dan ge raamd. Letten wij nu op de verbeterde con junctuur dan kunnen wij thans reeds zonder gevaar voor tegenspraak, zeg gen, dat over 1937 de opbrengst boven de raming nog gunstiger zal zijn. De gepubliceerde zeer belangrijke toena me der Rijksinkomsten zijn daar 0111 dit te bewijzen. Als tweede bron waaruit te pulten zou zijn voor dit noodzakelijke doel noem ik het fonds voor bijzondere doeleinden, dat nog 20630,60 sterk is. Als de langdurige crisis, die een al- gemeene verarming en uitputting der werkloozen en hun gezinnen veroor zaakt heeft geen bijzondere omstan digheden zijn, waardoor dit fonds aan gesproken dient te worden, dan is hei fonds m.i. volkomen overbodig. Als derde middel noem ik nog een geringe belastingverhooging, een ver hooging van de opcenten op de fonds- belasting. Dat onze gemeente er financieel veel beter voorstaat dan de meeste gemeenten in 011s land is verheugend, het is echter geen wet, dat o.a. de op centen op de fondsbelasting, die het vorig jaar omlaag gezet zijn, abnor maal laag gehouden moeten worden, al zijn er toestanden die 0111 verbete ring schreeuwen. Wij kunnen met de opcenten tot 80 gaan en heffen er thans maar 50. Met enkele opcenten op de fondsbe lasting zijn gemakkelijk de middelen te vinden 0111 verbetering te brengen voor de werkeloozen. 1 opcent is plm. 800.—, waarvan 2/3 d.i. 500.— deze begrooting ten goede komt. 10 of 6 opcenten leveren dus resp. plm. 5000.en plm. 3000.op. De kosten van levensonderhoud zijn met 5% gestegen. De post armenzorg zou in ieder ge val met 5% van ƒ31000 is ƒ1550 en die voor werkloozensteun eveneens met 5% van ƒ68000 is ƒ.3400 verhoogd dienen te worden. Hoe die te dekken. Bij behoud van der belastingcijfers door B. en W. aangenomen door 10 of 6 opcenten op Fondsbelasting resp. 5000 of 30000 Bij herschatting belas tingopbrengst levert 3500 of 3500 «3 opcenten Fondsbelas ting 1500 of nihil 5000 III. Bij behoud van schatting van B. en W. en opcenten door hen aan genomen op 53 uit 't Fonds van Bijz. doeleinden ƒ5000 Tenslotte nog een punt dat mij zeer ter harte gaat. Ik bedoel de verstrekking van een warme maaltijd en van melk aan de schoolgaande jeugd,die verzwakt en ondervoed de lessen aan de lagere school, waarmede ze het hun heele leven zullen moeten doen, niet met vrucht kunnen volgen. Het berichtje omtrent een moge lijk te verwachten belasting-verlaging was niet van het gemeentebestuur af komstig; dit college staat hier dus ge heel buiten. Stukken van het gemeen tebestuur worden steeds verstrekt, nadat ze in het bezit der raadsleden zijn. Red. Het ligt m.i. op den weg van de ge meente om de St. Vincentiusvereeni- ging door een behoorlijke subsidie in staat te stellen <Tïl werk op ruimer schaal te kunnen voortzetten. Een subsidie van 2000.zal deze noodige voedselverstrekking zeker vei lig stellen. Wat het tweede punt betreft de ver strekking van melk op de scholen aan die kinderen, waarvan de ouders er prijs op stellen heb ik als voorberei dende maatregel bij de verschillende gemeenten inlichtingen ingewonnen, die ik gaarne overleggen wil en die voor uitbreiding nog vatbaar zijn. Overal wordt vanwege het gemeente bestuur medegewerkt, terwijl de rege ling zoo is dat de ouders de kosten ge zamenlijk dragen, meestal gedifferen tieerd naar draagkracht. Extra kosten brengt dit dus voor de gemeente nauwelijks mede. Antwoord van den Voorzitter op de Algemeene Beschouwingen. Wat betreft het optimistisch ge luid dat de heeren Pulles en v. d. Waerden hebben laten hooren in zake de mindere opbrengst der be lastingen wil de voorzitter er op wijzen, dat de opbrengst der ge meentefonds-belasting '36-'37 flOOO minder was dan door de inspecteur geraamd. Ook met andere opbrengst cijfers toont spreker aan dat de geraamde bedragen zeker niet ge flatteerd kunnen worden genoemd. De heer van der Waerden heeft gesproken van een opgaande con junctuur, doch voor de belasting opbrengst 1938—39 wordt de gang van zaken over 1937 als maatstaf genomen en spreker stelt de vraag of de industrie hier in Waalwijk dit jaar zoodanig marcheert dat deze optimistische verwachtingen gewettigd zijn Wat de opmerking van de com missie betrett, dat spr. in de verga dering van Augustus den raad had moeten waarschuwen dat het ver zoek van de vergunninghouders voor 1938 niet meer zou worden ingewilligd als niet voor 1 Sept. een beslissing was genomen, zegt spr. dat hem dezen fatalen datum zeer goed bekend was en hij in de ver onderstelling verkeerde dat ook de raadsleden zulks wisten, daar dit bij vorige gelegenheden reeds her haaldelijk was medegedeeld. Spr. zegt op principieele gronden tegen inwilliging van het verzoek te zijn. Hij acht het groot aantal cafés geen maatschappelijk voordeel, doch eer een maatschappelijk kwaad en het zou een geluk kunnen zijn als tnke e van deze bedrijven ten gronde zouden gaan, waardoor de levensvatDaarheid van de andere beter zou worden. Het geheele college van B. en W. deelt dit principieele standpunt niet, maar met het oog op den finan- cieelen toestand der gemeente, meent het niet verder te mogen gaan dan de voorgestelde verlaging derbillard belasting. Spr. heeft den indruk dat de heeren die zich zoo bijzonder voor dit punt beijveren onder den invloed van enkele caféhouders zijn gekomen, Hij is nog versterkt in die meening door de omstandigheid dat in de vorige vergadering het adres van de K.N.A.C. om verlaging der automo bielbelasting zonder meer werd af gewezen, dit was toch van grooter algemeen belang dan dit punt, wat slechts een kleine groep van café houders betreft. Immers bij hooge uitzondering wordt tegenwoordig nog sen auto voor de luxe gehouden. Zelfs in kleine bedrijven is deautoonmisbaar en toch achtte de raad toen geen termen voor verlaging aanwezig. Dit punt dient ook getoetst te worden aan den financieelen toe stand voor volgende jaren. Nu de conversies hebben plaats gehad, is elke elasticiteit uit de begrooting verdwenen. De opbrengst der gemeentefonds belasting is f4000,- lager te ramen. Voor de Huishoudschool zal vol gend jaar een grooter bedrag noodig zijn, terwijl er dan een post op de begrooting zal moeten komen waaromtrent hij de leden tijdens de pauze nadere mededeeling zal doen. Dit alles in aanmerking ge nomen zal de grootste zuinigheid geboden zijn en als het verzoek der caféhouders wordt ingewilligd, wat rond f3000.— kost, dan zal de thans voorgestelde belastingverlaging ver moedelijk weer te niet worden gedaan en deze verlaging is toch in het algemeen belang dus ook voor de caféhouders. Er zijn nog ruim bOO gemeenten in ons land waar geen vermindering voor café houders apart is gegeven. De hulde van de heeren v. Gent en v. Beijnen voor het gevoerde beleid van B. en W. wordt dank baar aanvaard. Vooral wat de con versies betreft, kan spr. verzekeren dat hiervoor enorm veel werk onder hoogdruk is uitgevoerd. Een jaar lang heeft men een voortdurend contact met de geldwereld onder houden en de keuze van het ge schikste oogenblik is van groote invloed geweest op de behaalde voordeelen, Het geheele secretarie, personeel heeft zijn aandeel daarin gehad en wil spreker ook laten deelen in deze waardeering. Dat de belasting voor de café houders een nachtmerrie is, is mo gelijk, maar spr. gelooft dat de be lastingen voor 9/10 van de inwoners nachtmerries beteekenen Wat de electriciteitstarieven be treft zegt spr., dat verlaging hiervan verhooging der belastingen zal be- leekenen- De tarieven zijn hier in vergelijking met andere gemeenten niet hoog. De nieuwe electriciteits- wet zal den stroomleveranciers het recht geven zoo noodig in te grijpen. De directeur der bedrijven ontwerpt en adviseert slechts, maar de wet houder der bedrijven en de overige leden van B. en W. zijn er om deze zoo noodig te corrigeeren. Wat betreft een actie inzake de per soneelsbezetting in de schoenindustrie, zegt spr., dat B. en W. zich reeds dik wijls op dit gladde pad hebben ge waagd en reeds veel decepties op dit gebied hebben ondervonden. Laten de heeren van de begrootings-commissie zich tot een comité vereenigen en dit werk aanpakken. Zij hebben A gezegd en dienen ook B te zeggen. Naar aanleiding van de desbetreffen de opmerking van den heer v. d. Waer den zegt spr. dat het de stelregel van B. en W. is eerst den raad in kennis te stellen en daarna publiciteit in de pers. Bedoeld bericht in het plaatselijk blad is niet van het gemeentebestuur afkom- stig. De door den heer v. d. Waerden be cijferde speling in de belasting-op brengst is naar spr.'s meening zoo ge ring dat men daarop geen wissel kan trekken. Aan het departement heeft men spr. ooit gezegd in Waalwijk is nog geen crisis, die moet nog komen. Spr. gelooft dat deze ambtenaar waar heid gesproken heeft en meent in te genstelling met den heer v. d. Waer den dat men niet meer op hoogere op brengsten vanwege de verbeterde con junctuur kan rekenen. De uitkeering aan armenzorg wil de heer v. d. Waerden met 1500.— ver- hoogen, doch dit bedrag maakt op de 31000.— maar zeer weinig uit. Er wordt gegeven naar behoefte, onge acht het uitgetrokken bedrag. Daardoor zijn deze uitgaven dit jaar ook 3000 boven de begrooting gegaan. Een toe slag op de werkloozensteun is onmoge lijk, daar deze uitkeeringen door het rijk worden vastgesteld. Wat de warme maaltijden betreft, deze worden met veel toewijding ver zorgd door de St. Vincentius-vereeni- ging, die niet om een subsidie gevraagd heeft, doch het geld door een collecte bij elkaar tracht te krijgen. Het zou toch vreemd zijn een subsidie te geven waarom niet gevraagd wordt. Men zou daardoor het terrein der liefdadigheid en offervaardigheid, welke spr. een christelijke plicht noemt, gaan beper ken en zulks acht hij verkeerd. Als een recent voorbeeld noemt spr. de aanspo ring van den minister van Sociale Za ken voor een collecte in zake toeslag op den B-steun. Ook het verstrekken van melk aan schoolkinderen ligt z.i. evenals in an dere gemeenten op het terrein der par ticuliere liefdadigheid. Wethouder Smolders. Wethouder Smolders merkt aller eerst den heer Pulles op, dat de ver gunninghouders er goed mee op de hoogte waren dat hun verzoek voor 1938 geen effect meer zou sorteeren als het niet vóór 1 September was aange nomen. In 1933 heeft men reeds iets voor hen gedaan door de belasting met !/3 te verlagen. Spreker wijst den heer v. Gent er op dat alle middenstanders waarvoor deze zoo gepleit heeft, zullen profitee- ren van de voorgestelde belastingver laging. Bij inwilliging van het verzoek der caféhouders zou slechts een kleine groep middenstanders gebaat zijn en den overigen het voordeel van belas tingverlaging ontgaan. Spreker zet uiteen dat het vastrecht- tarief voor den middenstand en speci aal ook voor de groep caféhouders veel voordeel brengt. De groote bedrijfs winsten waarop de heer v. Gent doel de worden regelmatig ieder jaar al la ger. Van 45000.— in 1934 liepen de baten voor de gemeentekas door ta riefsverlaging in 1936 terug tot 35000. In andere gemeenten wor den soms de tarieven verhoogd om de begrooting sluitend te krijgen. Wat de heer v. Gent inzake de spits tijdbelasting heeft opgemerkt, dit geldt speciaal voor zijn eigen bedrijf, dat een eigen stroomopwekking heeft en slechts stroom van de gemeente betrekt als hem zulks voordeeliger uitkomt. De middenstanders die een vastrechttarief hebben, hebben met een spitstijd geen rekening te houden. Spreker geeft den heer v. d. Waer den de verzekering dat B. en W. zich het lot van de armen en werkloozen zeker niet minder aantrekken en onder schrijft de verklaring van den voorzit ter dat zooveel gegeven wordt als noo dig is en door het rijk wordt toegestaan. Antwoord van den heer Pulles. De heer Pulles verklaart dat zijn standpunt na de uiteenzetting van den voorzitter, ten aanzien van de café houders ongewijzigd is gebleven. Het kan inderdaad wenschelijk zijn dat verschillende café's ten gronde g3an, doch men zal er ook niet aan denken de werkloosheidsuitkeeringen stop te zetten, omdat er ook enkele per sonen van profiteeren die het niet ver benen. Spreker is geen café-looper en is niet door enkele caféhouders beïnvloed daar hij er met niemand over gespro ken heeft dan met den voorzitter van den bond. Wat de automobielen be treft. hierbij geniet men reeds een aan merkelijke verlaging voor bedrijfs-au- to's. Al zou bij inwilliging van het ver zoek de voorgestelde belastingverla ging weer verloren gaan, dan mag dit i.i. nog geen beletsel zijn. Persoonlijk zou spr. gaarne zijn aandeel hierin dra gen, als daarmee een onbillijkheid u'.t den weg werd geruimd. Ieder jaar gaan meer gemeenten tot bedoelde verlaging over. Het voorstel van den voorzitter om de begrootingscommissie de actie omtrent de personeelsbezetting ter hand te laten nemen, kan spreker niet au serieux nemen. Men zou de houding van spr. als belanghebbende niet ob jectief achten. Antwoord van den heer van Gent. De heer v. Gent onderschrijft ver schillende opmerkingen van den heer Pulles. Niet de kleine café's zullen verdwij nen maar juist de grootere wordt het bestaan onmogelijk gemaakt. Zij lijden ook het zwaarste onder de slech te conjunctuur. Spreker vindt het onbillijk dat zij voor hun bedrijfslokalen belasting moeten betalen en andere bedrijven niet. De café-houders zouden z.i. al zeer tevreden zijn met 1/3 verlaging in plaats van 2/3. Deze verlaging zou allicht gemakkelijker gevonden kun nen worden. Spreker vindt willekeu rige behandeling ten opzichte van be drijven die eigen stroomopwekking be zitten niet op zijn plaats. Zouden deze de stroom van de gemeente geheel uit schakelen dan verkocht het electrici- teitsbedrijf aan deze ondernemingen in het geheel niets meer. Antwoord van den heer v. d. Waerden. De heer v. d. Waerden vindt het jammer dat het niet mogelijk schijnt te zijn de steun-uitkeeringen met 5% te verhoogen en vraagt of er langs een anderen weg geen mogelijkheid is deze kleine verhooging die voor de be trokken menschen toch heel wat be- teekent te kunnen geven. Er zijn al lerlei meevallers voor de gemeente. Spreker wil hier ook de armsten in laten deelen. Ook is er nog altijd het fonds voor bijzondere doeleinden, waaruit naar Spr.'s meening gerust voor ondersteuning geput mag wor den. Spreker is geen voorstander van het houden van collecten zooals thans door den minister is voorgesteld. Als er inderdaad hulp noodig is, acht Spr. - het beter uit de openbare kas de mid delen te voteeren omdat daarin ieder een ponds-ponds-gewijze bijdraagt, terwijl bij collecten iemand die het best kan missen soms weinig of niets geeft. Naar Spr. vernam voelt de Vin- centius-vereeniging er niets voor een subsidie te vragen, omdat zij liever baas blijft in eigen.huis. Een dergelijk standpunt heeft Spr. zeer bevreemd. Inzake de melk-verstrekking wil Spr. de door hem verzamelde gegevens gaarne aan B. en W. overgeven. Nadat de Voorzitter met een enkel woord de opvatting van B. en W. in zake de verschillende kwesties nog eens herhaald had, waren de Alge meene Beschouwingen geëindigd en werd de vergadering voor een half uur geschorst. Den raadsleden werd in de trouw zaal een verversching aangeboden. Na heropening door den Voorzitter stelt deze voor eerst de kwestie be treffende de café-houders af te wik kelen. In stemming wordt dan ge bracht het voorstel van de commissie van onderzoek om de personeele be lasting der café-houders met 2/3 te verminderen. Dit voorstel werd ver worpen met 8 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heeren: Passier, van Gent, Spijkerman en Pulles. Tegen 't voorstel waren de heeren: Rox, Smolders, Eibers, Klein, Strijk, v. d. Waerden, van Loon en van Beij nen. Hierna werd in stemming gebracht een zelfde voorstel van den heer van Gent, waarin slechts 1/3 verlaging ge vraagd werd. Dit voorstel werd eveneens verwor pen, nu met 7 tegen 5 stemmen. Nu stemde de heer van Beijnen ook voor. De andere heeren handhaafden hun ingenomen standpunt. Dan werd in rondvraag gebracht 't voorstel van B. en W. 0111 over te gaan tot verlaging der billart-belasling met de helft. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Bedrijfsbegrooting Zonder eenige op- of aanmerkingen worden goedgekeurd de begrootin gen van het Electriciteitsbedrijf.het Woningbedrijf, het Waterbedrijf, het Hypotheekbedrijf, de Vleeschkeu— ringsdienst. Betreffende de begrooting van het Gasbedrijf merkt de heer Roxs op dat hem een geval bekend is, waar van reeds lange jaren voor 2 buizen slechts een meter gebruikt wordt. De Voorzitter zegt toe hiernaar een onderzoek te zullen doen in. stellen. De heer Strijk vraagt of het niet mogelijk zou zijn de meterhuur op te heffen Weth. Smolders merkt dienaan gaande op dat minder kapitaal krachtigen reeds van meterhuur zijn vrijgesteld. De meterhuur is geen onoverkomelijk bedrag om te be talen. Op een desbetreffende vraag van den heer Roxs, antwoordt Weth. Smolders dal de meters in 40 jaar werden afgeschreven. Wordt goedgekeurd. Betreffende de begrooting van het Openbaar Slachthuis zegt de heer van Beijnen in het jaarverslag over 1936 gelezen te hebben dat er zoo weinig gebruik wordt gemaakt van de koelcellen. De Voorzitter zegt dat dit komi door het meer en meer in gebruik nemen van electrische koelinstalla ties, Men zou kunnen probeeren de verbruiksprijzen wat lager te stellen, doch spr. vreest dat dan eenieder gebruik zou komen maken en er zoodoende gebrek aan koel - ruimte zou zijn. Spreker zegt echter toe een onderzoek te doen instellen onder de slagers of zij geneigd zijn van de koelcellen gebruik te maken. Vlocht dit gunstig uitvallen dan kan alsnog tot prijsverlaging worden overgegaan. Wordt goedgekeurd. Bij de begroogting voor Gemeente werken vraagt de heer Roxs of het de bedoeling is de bestrating van de Kerk straat tot de Grootestraat door te trek ken Er zou meer animo zijn om te bouwen ook nabij den ingang van de Grootestraat wanneer aldaar een be -- strating aanwezig was. De Voorz. zegt dat het de bedoeling is de bestrating geleidelijk verder door te trekken naar gelang men met de bebouwing vordert. Zijn er liefhebbers om aan den Noordelijken ingang te beginnen dan kunnen zij zij zich daar over het bést bij het gemeentebestuur vervoegen. De heer Spijkerman vindt het jammer dat een parkeerterrein voor de geres taureerde kerk aan de Haven is ge projecteerd. Hij achtte dit beter op zijn p'aats aan den overkant bij den ingang van de Kerkstraat. De voorz. merkt op dat men zich wat het aesthetisch bezwaar betreft geen zorg behoeft te maken, daar de Rijks monumentenzorg het heeft goedgekeurd. De heer Roxs vindt de motieven van B. en W. om het trottoir in de St. Anthoniusstraat te verbreeden van weinig belang. Reeds jaren is die toestand zoo en deze kon gerust voorloopig zoo blijven. Die f 2700.— konden zi. heel wat beter besteed worden. Weth- Smolders wil even »preeken voor eigen parochie«.In de St. Anto niusstraat en de St. Crispijnstraat sloot het trottoir niet aan den weg aan zooals overal in de gemeente. Er moest nu toch een bestrating plaats hebben en op advies van den gemeenteopzichter is toen besloten dit afdoende in orde te maken. Het voorstel van den heer Roxs, om deze post van de begrooting te schrap pen wordt door niemand gesteund en kan dus niet in stemming worden ge bracht. Met algemeene stemmen wordt deze begrooting vervolgens goedge keurd. Gemeentebegrooting. Bij artikel 19 merkt de heer v. d. Waerden op dat voor onderhoud en schoonhouden van het raadhuis f460.— meer wordt gevraagd. Spr. ziet de noodzakelijkheid daarvan niet in. De voorz. zegt dat zulks voor namelijk veroorzaakt wordt doordat het gemeentehuis, dat 5 jaar bestaat, volgend jaar geverfd moet worden. Bij artikel 127 stelt de heer v. d. Waerden voor de bijdrage aan de T.B.C.-Commissie met f600 te ver hoogen en dus het geheele tekort van f 1.500 voor rekening der ge meente te nemen. De Voorzitter merkt op dat B. en W. reeds hun goeden wil ge toond hebben door deze subsidie met f150.te verhoogen De T.B.C. Commissie zal zelf trachten op ai dere wijze het tekort gedekt te krijgen. Het resultaat hiervan dient te worden afgewacht, waarna nog altijd gelegenheid is deze zaak onder het oog te zien. De heeren Pulles en van Gent, leden der T.B.C -Commissie, appre- cieeren de goede bedoelingen van den heer v. d. Waerden, doch uiten eveneens waardeering voor B. en W. wegens de toegestane verhooging van f150. Uit particuliere bijdragen is reeds f800 tot dekking van het tekort ontvangen. De Voorzitter merkt nog op dat later, indien noodig uit het fonds

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 12