Wijziging van liet Stationsplein. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. /-is ui yvC-V voor bijzondere doeleinden nog ee- nige hulp verstrekt zou kunnen worden. üe heer Strijk stelt voor om de twee personen die het vuil ophalen, vergoeding voor kleeding te geven, omdat ze altijd door weer en wind moeten. Ook op andere plaatsen dragen deze mannen een uniform. De Voorz. en weth. Smoldeis merken op dat zoovele ambachts lieden weer en wind moeten trot seeren en waarschuwen voor de consequenties. Behalve deze vuilnismannen zijn er verschillende menschen in dienst der gemeentebedrijven die buiten werkzaam moeten zijn. In andere vakken zorgt men zelf voor werk kleeding. De heer van der Waerden zegt dat ook het Rijk geen kleeding meer beschikbaar stelt. Ook daar moeten de ambtenaren het zelf betalen. Nadat de Voorzitter nog heeft opgemerkt dat van de twee vuilnis mannen slechts een bij gemeente dienst is, stelt de heer Strijk voor, dezen eenen persoon van gemeente, wege pet en jas te verstrekken. Het voorstel wordt echter door niemand gesteund en komt dus niet in omvraag. Bij art. 235, vergoeding bijzondere scholen, vraagt de heer van der Waerden of er geen mogelijkheid is de rente van 5 pCt. lager te stellen. De voorzitter zegt dat hierin ook de afschrijving begrepen is. De ver goeding is reeds verlaagd van 6% op 5%. Hij wil over deze aangelegenheid nog wel eens schrijven aan de Ver. van Nederl. Gemeenten. De heer v. d. Waerden gaat hier mede accoord. Bij art. 323 stelt de heer v. d. Waer den voor de ƒ25.salarisverhooging voor den controleur der steunverlee- ning wegens gebruik van rijwiel te schrappen. De minister had deze rij wieltoelage niet goedgekeurd en nu gaat men hem langs een omweg toch die vergoeding geven. De voorzitter zegt dat de minister een rijwieltoelage heeft afgewezen, doch erbij schreef dat er geen bezwaar bestond tegen salarisverhooging. De heer v. d. Waerden handhaaft zijn voorstel dat echter door niemand gesteund wordt.t Bij art. 325 vraagt de heer v. d. Waerden om, nu de gemeente blijk baar geen verhooging van de werkloos- heidsuitkeering kan verleenen de brandstoffentoeslag te verhoogen, zoo als naar zijn meening ook in Tilburg is gebeurd. De voorzitter zegt dat hier het maxi mum, n.l. ƒ1—, wordt gegeven. Bij art. 327 bepleit de heer v. d. Waerden verhooging van den z.g.n. B-steun, doch de voorzitter merkt op dat de gemeente niet hooger mag en kan gaan, dan den door het Rijk vast- gestelden norm. Bij art. 336 geeft de heer v. d. Waer den nogmaals te kennen dat de opzet van de spaarregeling van den z.g.n. B-steun hem zeer onsympathiek is en ook uit alle kringen van arbeiders is dit naar voren gekomen. Om echter geen enkele werklooze iets te doen missen van dezen steun, zal spreker er geen voorstel van maken om dezen post te schrappen. Weth. Smolders merkt op dat men aanvankelijk in arbeiderskringen on sympathiek tegenover deze spaarrege ling stond. Doch het resultaat van een gedachtenwisseling met den minister is geweest dat dit vooroordeel is weg genomen en medewerking aan deze regeling is toegezegd. Geen der leden verlangt verder nog het woord over de gemeentebegro ting,' welke hierna met algemeene stemmen, ongewijzigd werd goedge keurd. Om kwart over elf (voor een begroo- tingsvergadering buitengewoon vroeg) sloot de voorzitter de vergadering. WJZONö OWIONDDLEJN Kleeding-, Schoeisel en Dekkings fonds voor gesteunde werkloozen# Woensdagavond j.l. is ten ge meentehuize onder leiding van den burgemeester een vergadering ge houden om te geraken tot stichting van een kleeding-, schoeisel, en dekkingsfonds, waaruit bijdragen kunnen worden geput voor de ge. zinnen van gesteunde werkloozen. Nadat de voorzitter de aanwezige dames, alsmede den wethouder voor sociale aangelegenheden F. C. Smolders, welkom had geheeten en haar had bedankt voor hare wel willendheid om door aanwezigheid in deze vergadering een bewijs van belangstelling te geven voor het beoogde doel, gaf de voorzitter een korte uiteenzetting van deredenen, die hebben geleid tot de noodzake. lijkheid eener geldinzameling. Spreker deelde mede, dat de ver houding van het wekelijkschc steun bedrag tot de gemiddelde wekelijk- sche uitkeering uit het B-steun-fonds ongeveer is als 100 staat tot 1, zoodat bij een weeklijkschen steun Vu Het gedeelte van de Burgemeester van der Klokkenlaan, gelegen tus- schen de Mr. van Coothstraat en de Kerkstraat, wordt van een rioleering voorzien. Langs de woningen, gelegen aan de Noordzijde van het Stationsplein wordt een trottoir gelegd, vanaf de geprojecteerde straat ten Westen van de woning van Dr. Bos aansluitend w- aan het trottoir van de Mr. van Cooth straat. Het plantsoen, met de, voor het ver keer vanaf de richting Sprang zoo hinderlijke boschages, komt te ver vallen. De vrijkomende beplanting wordt, voor zoover nog geschikt, overgebracht naar de Kerkstraat ter plaatse, waar de woningen van den heer J. van Loon zijn afgebroken. Langs het bovengenoemde trottoir wordt een met gras en lage planten begroeide strook aangebracht, zooals dit langs de Burg v. d. Klokkenlaan tusschen de Mr. van Coothstraat en de Stationsstraat is geschied. De pla tanen blijven bestaan. Ten Zuiden van deze beplante strook wordt een breed trottoir en één van 2 zijden berijdbaar rijwielpad van klinkers aangebracht. Het Stationsplein wordt gemiddeld bovendien als rijweg nog ongeveer 4 meter verbreed, terwijl de slechte klin kerbestrating wordt vervangen door keien en de aanwezige keibestrating wordt geëgaliseerd. Tevens wordt het trottoir langs de Oostzijde der Mr. van Coothstraat doorgetrokken tot aan de Zuidgrens van het aanwezige plantsoen. van 10 gulden get ekend kan worden op een gemiddelde tegemoetkoming van 10 cent per week voor aan schaffing van kleeding, schoeisel en dekking Als de eigen reserve geheel is nitgeput, kan met deze kleine uitkeering geenszins wprden voor zien in de behoefte, ook al zou deze tot het allernoodzakelijkste worden beperkt Het is onder deze omstandigheden, dat de Minister van Sociale Zaken een spaarregeling heeft ontworpen, welke zoodanig werkt, dat, als het steuntrekkende gezinshoofd f0,25 per week spaart, de overheid even eens f0.25 in dat fonds stort (bij gezinnen met 5 of meer kinderen f0.40 per week.) Indien deze spaarregeling maar lang genoeg heeft gewerkt, zullen er middelen zijn om het noodzakelijke aan kleeding, enz. aan te schaffen, maar daarmede is men op dit oogen- blik niet geholpen. Er moet een moeilijke begin—periode worden overbrugd en daarvoor dient het noodige geld door een inzameling te worden vergaard. De Minister van Sociale Zaken meent, dat liefdadig Nederland voor dit uitnemende doel gaarne een offer zal willen brengen, zoodat reeds dezen winter in de meest dringende behoeften der steuntrekkenden kan worden voorzien. Na deze inleiding werd de vraag van den voorzitter of de aanwezige dames sympathie gevoelden voor het doel der collecte en zich daaraan geheel zouden kunnen geven, alge meen instemmend beantwoord. Na een geanimeerde gedachten- wisseling over de wijze, waarop met de geldinzameling de beste resultaten zouden zijn te bereiken, werd be sloten op 4, 5 en 6 November te collecteeren door middel van intee. kenlijsten. Met de organisatie der inzameling hebben zich wel willen belasten te Waalwijk (parochie SintJan): Mevrouw van Loon de Jong. te Waalwijk (parochie Sint An- tonius): Mevrouw Charpentier. te Baardwijk: Mevrouw Ds.Louwe Kooymans, te Besoijen: Mevrouw Ds.Hofmann. Gaarne willen wij deze collecte in de milddadigheid der ingezetenen aanbevelen. Wij weten het, er wordt tegenwoordig wel heel veel van ons gevergd op 't gebied der liefdadigheid, maar 't geldt hier toch wel een bijzonder charitatief doel het bevorderendatdesteuntrekkende tegen 't a.s. barre seizoen zooveel doenlijk wordt voorzien van klee ding, dekking en schoeisel. Laat het steunbedrag mogelijk voor 't levens onderhoud voldoende zijn, voor een gesteund gezin is aanschaffen van nieuwe kleeding, beddegoed en schoenen welhaast geheel onmoge lijk. Wat dit beteekent behoeven we niet te zeggen. Ieder steune ook hier dus naar vermogen, laat Waalwijk zijn goede naam op 't gebied der charitas nogmaals gestand doen, gedachtig't zeer juiste: »'t Blijft beter te geven, dan te moeten ontvangen«. Laten degenen die bezitten of nog werk hebben, hun dankbaarheid toonen door een flinke gift voor z'n even- mensch, z'n plaatsgenoot, die dreigt gebrek te lijden. Do Luchtbeschermingsactie te Waalwijk. Zooals reeds eerder werd medege deeld, is de groote Proptganda-avond voor Luchtbescherming te Waalwijk in het gebouw van den Gildenbond vastgesteld op Donderdag 11 November a.s. des avonds om 8 uur. Nogmaals wordt er van de zijde van het Propa ganda Comité op aangedrongen dien avond voor dat doel vrij te houden! De Spreker zal zijn de Edelachtb. Heer A. P. Scheltus, Burgemeester van St. MichielsGestel met als onderwerp »De Luchtbescherming en hare toepassing bij de burgerijs. Deze rede zal worden verduidelijkt door een serie lichtbeelden. De Tentoonstelling van luchtbescher mingsmateriaal is thans definitief vast gesteld op Zaterdag 6, Zondag 7 en Maandag 8 November a.s. Zij vindt, behoudens goedkeuring door B. en W-, plaats in het Gymnastieklokaal der Openbare Lagere School en zal vanat Zaterdag 6 November 's middags om 4 uur voor het publiek worden open- gesteld tegen de geringe entrée van vijf cents per persoon, zulks tot be strijding der onkosten. Maandag 8 November is de tentoon stelling gedeeltelijk gereserveerd voor de kinderen van de hoogste klassen der Lagere Scholen, die onder leiding van het onderwijzend personeel vrijen toegang hebben. De heer A. Froklage, Hoofd der Openbare Lagere School, heeft als lid van hef Propaganda Comité de nadere regeling van dit bezoek (dat de instemming heeft zoowel van den Burgemeester als van de Inspectrice L. O.) op zich genomen. Weggeld in Noord-Bjabant. De Christ. Historische Kiesver- eeniging „Nederland en Oranje", alhier, heeft eenigen tijd geleden aan den Ministerraad een adres gericht, waarin gepleit werd voor afschaffing van het weggeld in Noordbrabant. Naar aanleiding hiervan hebben Ged. Staten van Noord-Brabant aan den Minister van Binnenlandsche Zaken medegedeeld, dat zoowel de motorrijtuigen en rijwielbelasting uitgaat van den zeer billijke regel, dat hij die den weg gebruikt, dien ook betalen moet. De opbrengst kan ook voorloopig niet gemist worden, daar afschaffing aanmerkelijk opcenten verhoogingen op de rijksbelastingen zal mede brengen. Alleen als het Rijk uit het Ver- keerfondszou bijdragen, zou met een geringere verhooging van opcenten kunnen worden volstaan. De opheffing van het weggeld, zal dus vooralsnog wel tot de vrome wenschen blijven behooren. Heropening Café „Veldzicht." De heer Jan Vrijhoeven zal 1 Nov. het café «Veldzicht» (vroeger van wijlen den heer G. Kroot) aan den Parallelweg openen. Het mooi gelegen café is inwendig keurig in orde gebracht. Voeg daarbij prima artikelen en goede bediening enz. wat den nieuwe exploitant wel is toevertrouwd, dan gelooven we dat we den heer Vrijhoeven wel succes te mogen voorspellen. Wij verwijzen voorts naar de desbetreffende annonce. Waalwijk trekt verkenners. Dat het natuurschoon van Waal wijk e.o. hoe langer hoe meer be kendheid verkrijgt bewijst wel het feit dat de eigenaar van »Berg en Dal», de heer P. van Eeuwijk, van 110 Aug. 1938, zijn terreinen heeft verhuurd aan padvinderscorpsen uit Rotterdam, Den Haag en Am- sterdam. Ongeveer een 400-tal jongens zullen gedurende dien tfid hun kamp op bovengenoemd terrein opslaan en er een ware jamboree van maken. Het publiek zal vergast worden op kampspelen,tooneel-uitvoeringen operettes enz. Ook een aantal zee-verkenners zullen meekomen, die hun kamp aan de Maas nabij de Pont, zullen opslaan. Gouden Bruiloft. De versiering en verlichting van-de Poststraat, den toegangsweg naar de woning van 't Gouden Paar belooft schitterend te worden. De entrée bevat een prachtige eere-poort in den vorm van een hoelijzer, dat electrisch ver licht wordt en voorts de geheele straat bogen met bloemen en licht, zoodat het als 't ware een dak van groen, bloemen en lichtjes vormt, 't Belooft een smaakvolle versiering te worden. Gouden Jubileum. Wij vernemen dat de heer A. Brans op 22 November a.s. den dag hoopt te herdenken waarop hij 50 jaar ge leden lid werd van het R.K. Zangkoor in de parochie van O.L, Vrouw ünbevl, Ontvangen, Dat de heer Brans steeds een ver dienstelijk lid van deze vereeniging is geweest, bewijst wel het feit dat hij gedurende 10 jaar secretaris-pen ningmeester was en gedurende 25 jaar, vanaf 1912 penningmeester, Men beraamt dan ook reeds plannen om dezen 72-jarige op 22 November een waardige hulde aan te bieden. Christus Koning-viering. Parochie St. Jan. Het programma luidt als volgt Zaterdag kwart over 8 sluiting van het voorbereidend Jeugd-tnduum. Zondag 6 en 8 uur stille H. Missen en Algemeene H. Communie. 6.45 Gezongen H. Mis en Alg, H. Communie voor de georganiseerde jeugd. 10 uurSolemneele Hoogmis. 10—6 30 uur: Aanbidding. 6.30 uur Plechtig sluitingslof met assistentie en Processie. Katholiek Jeugdwerk. In de parochie van St. Clemens te Baardwijk is een commissie opgericht met het doel het R.K. Jeugdwern in die parochie te organiseeren. In be doelde commissie hebben zitting, Kap. Allard en de heeren E. P. v. Beijnen, G. Veltman. W. J. v. d. Mee, J. A. Thijssen en M. v. d. Mee. Deze organisatie stelt zich voor oogen metterdaad een band te vormen tus schen de leiding van het jeugdwerk en de parochianen, doch vooral de be trokken ouders. Vertegenwoordigers uit Patronaats— leiding, Jonge Wacht, Gymnastiek, J. W., Tooneel en voetbalclub, zullen tesamen uit de gevormde commissie de Paro. chieele Jeugdraad vormen, die het geheele Jeugdwerk overziet en stuwt. Om versnippering te voorkomen, hebben niet de afzonderlijke groepen, maar de parochieele Jeugdvereenigingen haar donateurs. De centrale zorgt dan voor verdeeling der giften. Zeer zeker een prijzenswaardig initi atief. „ATHOS". De schermvereeniging ,,Athos", zal op 14 November a.s. deelnemen aan de Zuidelijke Schermkampioenschappen te Breda. In de gisteravond gehouden verga dering is voor deze wedstrijden een équipe samengesteld, bestaande uit de heeren E. v. d. Geer, Mr. Fl. Timmer mans en J. Blom. Ook zullen een aan tal leden deelnemen aan de persoonlijke wedstrijden. FILMACTEUR IN DEN DOP. Meldden wij vorige week van de filmopnamen van Keesje de Ruyter door Polygoon, thans was 't „Profilty" filmmij. den Haag. die de aandacht voor Keesje kwam vragen. Woensdagavond vertoonde City we derom het tooneel van een filmstudio in 't klein. Helflikkerende lampen, een filmtoestel, drukdoende opera teurs. en een dezen keer nu eens geen zenuwachtig filmobject, in den per soon van kleine Kees. Weer kon het publiek genieten van mooie kunst- en fantasiestooten, doch eveneens van het kleine fijn hereken- de spel, waaruit de groote series wor den opgebouwd. De camera-men- sehen draaiden maar, terwijl Kees zijn best deed op het groene, o par don paarse laken. Het is toch wel verwonderlijk dat zoo'n kleine baas zich als een groot- mieester in dit toch niet gemakkelijk spel laat gelden. Wij meenen echter de oorzaak van dit succes gevonden te hebben, want Keesje houdt er een mascot op na. Vindt u dit gek? Wij kunnen er niets geks in vinden. Ieder beroemdheid heeft immers een mas cot. Heeft Aljechin niet zijn zwarte ka ter? Had vroeger de uitnemende Ne- derlandsche doelverdediger G. v. d. Meulen niet steeds een stuk kinder speelgoed in den vorm van een haasje in het doel liggen? Is er niet een Schotsch regiment met een geit als ge- luksdier. Zijn er geen filmsterren die zich verzekerden van heeren, leeuwen, tijgers enz. als mascot? Waarom zou Keesje dus geen mascot hebben? De mascot van Kees is echter geen leeuw, tijger, geit, haas, beer of kater. Het is een doodeenvoudig hondje een foxkruising van wie weet hoeveel straathondenrassen. Wie weel echter of Kees het over enkele jaren ook niet met een leeuw zal probeeren of mis schien wel met een olifant? EEN NIEUWE JEUGD-MANIE. Klinge-klinge-kling, doet de school bel. Het is vier uur. Even later stor men honderden jongens uitgelaten en onder het alziend oog van den Broe der uit, de straat op. Wat zien we Elke jongen van klein tot groot haalt papier en pot lood voor den dag en men vormt kleine groepjes die zich hier en daar op een der drukste punten der ge meente opstellen. Met spanning turen zij de straat af. Plotseling roept er eentje; „daar komt er een aan" en een gejuich gaat uit de groep op. Papier en potlood voor den dag! Wij ontdekken niets bijzonders, gewoon rolt het dagelijksch verkeer door de straten. De jeugd ziet wel ietseen auto komt aangereden. „Vier-een-zeven- drie-vijf", zegt een kleine snuiter en ijverig noteert ieder 41735 en zoo gaat het door! Wij begrijpen nu. De jeugd verza melt autonummers. Een nieuwe manie dus. Wat wordt er trouwens niet ver zameld. Sigarenbandjes, had men reeds, de een verzamelt postzegels, de ander zilverpapier enz. Men wordt monderner, alzoo ook de jeugd en men verzamelt ijverig auto nummers. „Waarom doe' je dat?" vragen wij aan een pienter uitziend kereltje, met guitige oogen en blonde krullen, die in zijn handen een boekje houdt, ge heel beduimeld. „Dan krijg ik een step," zegt hij parmantig. „Een step?" vragen wij verwonderd. „Ja", zegt het ventje, „maar dan moeten er eerst duizend in mijn hoekje staan" en met trotsch toont hij reeds een aantal beschreven vel letjes. „Van wie krijg je die step dan?" is onze wedervraag en het antwoord luidt: weet ik niet, maar als er dui zend in staan, moet vader het opstu ren", op de vraag waarheen, blijft hij het antwoord schuldig! Wij vragen verder of hij werkelijk gelooft dat dit zoo is. „Ja", zegt ie, P'JWIUPUD n y~ &S' T"

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 13