Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. ABDIJSIROOP 0 Zaterdag 30 October 1937 No. 87. De Echo van het Zuiden Tweede Blad Uw kind zal morgen niet meer hoesten AKKER's verstèrkte HET AFTREDEN VAN VAN ZEELAND. Algemeene sympathie. Het is opmerkelijk, welk een alge meene sympathie zich jegens den per soon van den Belgischen regeerings- leider heeft geopenbaard, toen deze zich om de aanvallen op zijn persoon door zijn politieke tegenstanders, tot aftreden genoopt had gezien, als mi nister en als Kamerlid. Zooals men weet, ging mét Van Zeeland het heele kabinet heen. Men ziet in hem de mar telaar voor de nationale zaak en erkent met dankbaarheid, dat hij het land van den financieelen afgrond heeft gered.. Ook de buitenlandsche pers eert hem, in het bijzonder de Amerikaansche en de Duitsche pers. In deze omstandigheden is het dui delijk, dat men in België algemeen vóór een voortzetting van Van Zeeland's politiek is, welke gefundeerd was op de nationale vereeniging, d.i. een sa menwerking van de drie groote partij en: katholieken, socialisten en liberalen. Maar er is een groote moeilijkheid voor wat den perspon van den nieuwen re- geeringsleider betreft. De socialisten eischen aan het hoofd van een kabinet een socialist, omdat de fractie der ar beiderspartij het sterkst in de Kamer vertegenwoordigd is. De bedenkingen tegen een socialistischen regeeringslei- der zijn onder de beide andere partijen echter vele en worden er zwaar geteld. Krijgen de socialisten hun zin, dan is de Man, de man van het plan (van den Arbeid), „de" man. DE NIET-INMENGING. Naar een compromis? In de Londensche niet-inmengings- commissie is men weer wat verder tot elkaar gekomen, dank zij enkele con cessies der Italianen. Men is het over bepaalde maatregelen eens, uitgezon derd de instemming van den heer Mais- ky, den Russischen vertegenwoordiger, die echter geheel in een geïsoleerde po sitie komt te staan. Op heden, Vrijdag, zal men het in een nieuwe samenkomst over een ontwerp-resolutie zien eens te worden. Het voorstel om reeds onmiddellijk buitenlandsche troepen uit Spanje te rug te trekken, als bewijs van goeden wil, heeft men laten varen. De Russische vertegenwoordiger Maisky, verklaarde, dat zijn regeering bereid is, de ontwerp-resolutie van 22 October te aanvaarden op drie voor waarden. In de eerste plaats, aldus luidt het Russische standpunt, moet iedere terug trekking van vrijwilligers op den grondslag van evenredigheid geschie den. In de tweede plaats is de Russische regeering slechts tot overweging van het toekennen van oorlogsrechten be reid, nadat alle vrijwilligers verwijderd zullen zijn. In de derde plaats houdt de sovjet- regeering vast aan de opvatting, dat het toezicht op de landsgrenzen en dat op de zeegrenzen onafhankelijk van el kaar zijn en dus als een eenheid be schouwd moeten worden. Maisky verklaarde ten slotte, dat nog steeds Italiaansche versterkingen in Spanje aankomen en dat nog deze week drie Italiaansche regimenten te Cadiz ontscheept zijn. De Italiaansche regeering, aldus den Russischen verte genwoordiger, tracht den voorgestelden neutrale commissies de-''handen te bin den door officieel mede te deelen, dat in Spanje slechts 40.000 vrijwilligers strijden. GERUCHTEN OVER OVERGAVE VAN MADRID. Gisteren hebben o.a. op de Parijsche Beurs geruchten de ronde gedaan, dat Madrid zich aan de nationalisten zou hebben overgegeven. Deze geruchten worden door de Spaansche ambassade als volkomen on gegrond verklaard. MINISTER SCHACHT AFGETREDEN. Dr. Schacht heeft medegedeeld dat hij ontslag heeft genomen als minister van economische zaken van het Duit sche Rijk en dat hij als president van de Rijksbank tot April '38 in functie zal blijven, om zich dan geheel uit het politieke leven terug .te trekken. Den laatsten tijd deden herhaalde lijk geruchten de ronde, dat dr. Schacht zou aftreden als minister van economi sche zaken in het Duitsche Rijk. Reeds lang heerschte er verschil van meening tusschen de persoonlijkheden, die 't vierjarenplan uitvoeren ('t zooge naamde Göringbureau) en het econo misch departement van Schacht. Door de samensmelting van het rijksministe rie met de opperste instantie voor het vierjarenplan wordt de post van rijks minister van economische zaken over bodig. Aldus het oordeel der officieele persoonlijkheden. DUCE NOEMT VIER VOORWAAR DEN VOOR BLIJVENDE VREDE. „Voor een duurzamen en vrucht baren vrede is het noodzakelijk, dat hel bolsjewisme uit Europa verwij derd wordt, te beginnen met Spanje; is het noodzakelijk, dat bepaalde belachelijke en absurde clausules van vredestractaten herzien worden; is het noodzakelijk, dat een groot volk als het Duitsche opnieuw de plaats inneemt, die het onder de Afri- kaansche zon toekomt en welke het eens bezat; is het noodzakelijk, dat men Italië met rust late, want het stichtte zijn imperium met zijn bloed, met zijn middelen, zonder ook maar een vier kanten meter van andere koloniale rijken aan te raken." Aldus verklaarde Mussolini gister morgen in zijn rede, die hij ter her denking van dén vijftienden verjaar dag van den fascistischen opmarsch naar Rome in de Italiaansche hoofd stad gehouden heeft. MINISTER DE MAN FORMATEUR. Koning Leopold heeft den minister van Financiën in het demis- sionnaire Belgische kabinet, De Man, opdracht gegeven, een nieuw minis terie te vormen. De Man heeft de op dracht aangenomen en zal heden met zijn onderhandelingen beginnen. Vandervelde had geweigerd. RECHTSCHE VLOOT BLOKKEERT DE SPAANSCHE OOSTKUST. Van heden af zal Palma de eenige vlootbasis zijn van het nationalistisch bewind. Onder opperbevel van. vice- admiraal Francesco Moreno Fernan dez zal de vloot de kusten van het re- publikeinsche Spanje, van de Fran- sche grens tot Almeria, pogen te blok- keeren. Mallorca wordt vlootbasis der Spaansche nationalisten, die van nu af de Spaansche kust zullen blokkee- ren. Ook mei vliegtuigen en een sterk garnizoen wordt het eiland toegerust, om bij het a.s. groot offensief der rechtschen in Spanje in te grijpen, eventueel de beslissing te brengen. 't Weggeld in Noord-Brabant Drs. A. van der Poel te Princen- hage, diende bij het bestuur van den Rijkskieskring Tilburg het volgende voorstel in De Rijkskieskring Tilburg dringe er bij de R.K. Kamerfractie op aan, dat zij zoo spoedig mogelijk krach tige pogingen in het werk stelt, om het Rijk te bewegen »aan de pro vincie Noord Brabant een extra uitkeering uit het Verkeersfonds toe te staan, wegens de bijzondere omstandigheden, waarin zij op wegengebied verkeert«. Door een zoodanige uitkeering zou bij afschaffing van het weggeld met een geringe verhooging van opcenten kunnen worden volstaan en daarmede het, zooveel moeilijk, heden opleverende, weggeld kunnen vervallen. D. v. N. De onschendbaarheid van ons grondgebied Op vragen van het N.S.B.-Eerste Kamerlid Van Vessem, naar aan leiding van de door de Belgische regeering aanvaarde verklaring der Duitsche regeering betreffende de onschendbaarheid en integriteit van België en de eerbiediging van het Belgische grondgebied, heeft de minister van Buitenlandsche Zaken geantwoord De regeering staat nog altijd op het standpunt, dat de onaantast baarheid van het N ederlandsche grondgebied een axioma is, dat niet het onderwerp kan zijn van met onze medewerking tot stand te brengen regelingen. Dat deze ongewijzigde houding, vooral na de aanvaarding door de Belgische regeering van de Duitsche verklaring en de daaraan vooraf gaande Britsche en Fransche ver klaring van 24 April j.l., den indruk zal kunnen wekken van een be schikbaarstelling van het Neder- landsche grondgebied als slagveld van Europa, komt de regeering uitgesloten voor. Het betalingsverkeer met Duitschland De regeerings—persdienst deelt mede, dat in verband met het afloopen der bestaande overeen komst op het gebied van het be talingsverkeer op dl December a.s. op het ministerie van Economische Zaken de onderhandelingen zijn begonnen tusschen de Nederland sche en Duitsche delegaties over de regeling van het betalingsverkeer tusschen Nederland en Duitschland van 1 Januari 1938 af. Resolutie tegen 't cadeaustelsel Aan het slot van het congres voor wettelijke beteugeling van het cadeaustelsel werd een door het congresbestuur geredigeerde samen vatting van de conclusies der ver schillende inleiders, voorgelezen. In deze resolutie, welke aan de regeering zal worden aangeboden, wordt cp vele gronden op de ontoelaatbaarheid van het cadeau stelsel als verkoopsysteem gewezen. De resolutie draagt het bestuur van het «Nationaal Comité tot be teugeling van het Cadeaustelsel« op er met de meeste klem bij de regeering en Staten-Generaal op aan te dringen, dat de betreffende verkoopmethode j:oo spoedig moge lijk wettelijk wordt beteugeld. Do gevangen genomen Ned. Paters in China Gister werd van het studiehuis »St. Vincentius Paulo« van de congregatie der Lazaristen te Nij megen bericht ontvangen, dat tot de ontvoeide Lazaristen Mgr. Schraven, pater G. Wouters te Breda als U het vandaag nog de nieuwe verstèrkte Akker's Abdijsiroop geeft, want daardoor zullen de afmattende hoestbuien tot staan komen en de benauwende slijm loskomen. en broeder Geerts uit Oudenbosch behooren. Er wordt alles gedaan om de gevangenen weer vrij te krijgen en naar door de Congregatie bericht wordt, zal zulks wel gelukken Eenigen tijd geleden zijn bij Peking eveneens verschillende missiona rissen gevangen genomen. Deze zijn reeds vrij gelaten. Men verwacht, dat men ook in dit geval de spoedige in vrijheid stelling der Nederl. Missionarissen en de Fran sche, die met hen gevangen genomen zijn, zal weten te verkrijgen. De blijde gebeurtenis ten Paleize Soestdijk Naar de Tel. verneemt, is het zoo goed als zeker dat de blijde gebeurtenis aan het Hof ten Paleize Soestdijk zal plaats vinden. Alle maatregelen en voorbereidingen worden hier thans getroffen. Oranje-Nassau De Staatscourant van Woensdag avond bevat het Koninklijk Besluit van 8 Januari 1937, luidende als volgt Wij, Wilhelmina, bij de gratie Gods Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz. enz. enz. verlangende, dat de naam van het geslacht, waaruit Wij zijn ge sproten en waaraan voor Ons en voor hei Nederlandsche volk zoo dierbare herinneringen zijn verbon_ den, ook voor de kinderen va^ HET AVONTUUR VAN MOEDER SIJS door Iet Hoogers. Vader en moeder Sijs hadden het geweldig druk. Ieder jaar weer kwam er zo'n drukke tijd, maar altijd zeiden ze tegen elkaar dat ze het zó druk nog nooit hadden gehad. De kinderen za ten nog in het nest, maar ze begonnen ken, en dan hadden ze nog niet ge noeg. Ze schreeuwden gewoonweg dat ze meer wilden hebben en ze waren al zo bewegelijk, een had er al op de rand van het nest gezeten, maar gelukkig was moeder net op tijd gekomen, 0111 die brutale rakker terug te duwen, want daar was het nog geen tijd voor. Dat kwam hierna ook nog en dal wat ook altijd zo'n drukte, als je die kin deren moest leren vliegen! Maar wer- al aardig groot te worden en dan wa ren ze juist het lastigst. Ze aten zo verschrikkelijk veel dat vader en moe der de hele dag wel eten konden zoe- kelijk, zo lastig als dit jaar die vier kinderen waren, zo hadden ze het nog nooit gehad, dachten ze. Vader Sijs stopte juist een worm in de opengesperde snavel van den oud sten zoon, terwijl moeder in de verte al weer aan kwam vliegen met een vette rups, zodat de anderen drie hun halzen rekten en om strijd piepten dat het hun beurt was. HapDe rups was al weer verdwenen en samen vlogen vader en moeder al weer weg 0111 nieuw voedsel te zoeken. Moeder Sijs streek neer in een boom van een prachtige grote tuin en keek eens om zich heen, waar ze nu eens zou proberen om nog een lekker hapje te vinden voor haar kindertjes. Daarginds stonden wel veel lage planten met grote bladeren en daar konden best eens rupsen op zitten. Ze vloog er met 'n vaartje heen maar opeenspatswat was dat? Ze was tegen iets opgevlogen en begreep maar niet wat het was, ze had toch helemaal niet gezien dat er iets stond! Och, arme moeder Sijs, de planten stonden in een broeikas en ze was pardoes tegen het glas opge vlogen. Een eindje fladderde ze nog door, maar zo versuft was ze door de klap, dat ze maar liever even ging zitten ze wou juist onder een boom in het zachte, koele gras even op verhaal komen, toen ze al weer een hevige schrik kreeg: Een hand greep naar haar en had haar bijna gepakt. Ze vloog weer op, maar haar hartje bonsde en haar vleugeltjes trilden zo, dat ze direct weer moest gaan zitten. En daar was de hand ook weer. Moe der Sijs deed de oogjes dicht en voelde hoe de hand haar beetpakte en optilde. „Zo, dat is aardig, een sijsje", zei de tuinman, die haar gevangen had en hij gluurde tussen zijn vingers in de holte van zijn hand. „Het is niet gewond, ge loof ik, maar het schijnt toch niet goed te kunnen vliegen," praatte de man verder in zich zelf. Juist stond hij erover na te denken wat hij met het vogeltje zou doen, want hij kon er toch niet mee in zijn hand blijven staan, toen er hij het huis kinderstem men klonken. Een meisje en een wat kleiner jongetje kwamen de tuin in. „Dag, van Dorp, mogen we je helpen?" riep 't meisje. „Kom maar eens hier Lottie, dan zul je wat moois zien," zei de man en de kinderen mochten om de beurt even in zijn hand kijken, waar het sijsje angstig en trillend in zat. „Och, een vogeltje!" juichte Lottie, „kijk toch eens Adri, van Dorp heeft een vogeltje gevangen. Mogen wij het hebben? Hoe heet het? Hoe kom je eraan? Is het nog klein? Kan het al vliegen?" Alle vragen riepen de kin deren door elkaar en de tuinman be gon te lachen. „Ja, van mij mogen jullie het wel hebben, maar je moet het in een kooitje zetten, het kan niet goed vliegen, geloof ik, maar anders gaat het toch weg. Het is geen jong vogeltje meer." „Dan gaan we hel aan moeder vragen, kom!" En Lottie trok haar broertje met zich mee naar bin nen. „Moeder, moes, heeft 11 ook een kooi? Van Dorp heeft een vogeltje ge vangen, een mus geloof ik, en wij mo gen het hebben, maar het moei in een kooitje!" Lottie en Adri stormden de serie in, waar hun moeder zat te naaien. „Kin deren, wat zeg je toch allemaal?" lachte moeder. „Een kooitje heb ik zo maar niet. Heeft van Dorp een mus gevangen? Waarom vangt hij mus sen?" „Ja of een ander vogeltje, dat weet ik niet, maar het moet in een kooi!" begon Lottie-' weer. „Kom nou eens even hier," zei Moeder. „Jullie willen toch niet een vogeltje dat altijd vrij rondvliegt in een kooitje opsluiten? (Wordt vervolgt). OPLOSSINGEN. 10. Standaard, Hoedanigheid, IJs- slede, Timmerman, Vereeniging, Na deel. Het is goed riemen snijden van an dermans leer. 11. Alleen, Zeilen, Gedaan, Goes, Zangles, Dinsdag. Aan Gods zegen, is alles gelegen. 12. Viool, Teekening, Mager, Kleer maker, Negen. Vele kleinen maken een groote. 1. Baas boven Baas. 2. Om z'n hoofd te dekken. 2. Twee gaten. 4. Je foto. 5. Dat men nat wordt. 0. Je woord. 7. Oorvijgen. NIEUWE RAADSELS. SPREEKWOORDEN. 1.) Spreekwoord van 4 woorden of 17 letters. 8 4 6'2 17, Verhindering. 9 7 116, wordt gesproken. 5 14 15 10, is een kleur. 15 13 10 4 5 10 3 11 12, gehoorzaam. 13 16 2 3, geen prijs. 2). Spreekwoord van 3 woorden of 24 letters. I 13 14 19 6 15 16 17 16 24, glinste ren. 7 17 20 4 10 11 20 3 21, geslepen. 5 13 14 8 12 20 11 16 9, winter vermaak. 21 17 23 22 2, zit in de vis. 18 10 4, is een nachtvogel. 3). Spreekwoord van 5 woorden of 30 letters. II 15 19 6 18 14 21 30, handelaar. 1 29 12 20 15 21 10, onderwijzer. 15 22 3 24 10 17, niet dezelfde. 16 2 9 20 26 5, netjes. 7 24 13 25 4 27 8, motordrijfkracht. 23 12 17 20 24 28, omdraaien. 4). Spreekwoord van 4 woorden of 19 letters. 1 16 9 4 11, niet boven. 8 13 7 14 19 5 17 10 3, vreugdezang. 16 12 1 6 15, nimmer. 9 18 2 11, ingang. Akker's Abdijsiroop, thans nog versterkt en nog geneeskrachttger gemaakt, door toevoeging van de hoest-bedwingende stof codeïne, werkt als een balsem op de borst, keel en longen. Ze bevat een 20-tal kruiden, zooals de Aconiet en de pro sera. die ook door de geneeskundigen thans worden beschouwd als de heilzaamste stoffen ter bestrijding van de ademhalings-stoornlssen. Elke lepel Abdijsiroop werkt verrassend snel op de ademhalings-organen, lost de slijm op. stopt den hoest, neemt de benauwdheid weg en ge neest de rauwe ontstoken plekken der slijmvliezen. ,,'s Werelds béste Hoest-siroop". zoo noemt men: Flacon 90 ct.. f 1.50. f 2.n f 4.20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5