Gemeenteraad Drunen. TlamaaA fooam &rt natnaaA xuef. J-eA&iZ b I ij Ft onze beminde dochter behouden zal blijven en overwegende, dat in dit verlangen door onze dochter en haren gemaal wordt gedeeld. Op voordracht van onzen minister van justitie van den 4den Januari 1937, kabinet no. 487, h. Hebben goedgevonden en ver staan Toe te stemm.n, dat de naam »Oranje-Nassau« zal worden ge dragen door alle kinderen van Onze beminde docüter, met en benevens den naam, welken zij aan het geslacht van hunnen vader ontleenen, met dien verstande, dat aan laatstbedoelden naam zal vooraf gaan de naam «Oranje— Nassau«, zoodat genoemde kinderen onverminderd den titel van Prins of Prinses der Nederlanden en de hun verder toekomende titels, zullen worden genoemd »Prins (Prinses) van Oranje-Nassau, Prins (Prinses) van Lippe-Biesterfeld«. Plan 'voor een Nationale Ten toonstelling te Amsterdam Naar »L)e Tijda verneemt, bestaan er serieuze plannen tot het organi seeren van een grootsch opgezette nationale tentoonstelling teAmster dam. Volgens deze plannen, welke zeer veel kans van slagen schijnen te hebben, zal in 1939 in de hoofd stad een tentoonstelling worden opgebouwd, die voor een aanzienlijk deel verband zal houden met hel 10Ü jarig bestaan van de Spoorwegen in Nederland De tentoonstelling, die als een evenement voor ons land zou mogen worden beschouwd, zal on der meer gewijd zijn aan verkeer, techniek en kunst. Het ziet ernaar uit, aldus het blad, dat de kansen zeer gu.istig staan en dat het niel bij plannen zal blijven. Nog een Bandjir op Sumatra Op 25 dezer te middernacht is een zware bandjir nabij Panja boengan, gelegen 65 K.M. van Padangsidimpoean, in de richting Padang, opgetreden. Door dezen bandjir werd een brug weggeslagen, terwijl 't hoofd- verkeer werd gestremd. Vele huizen zijn vernield. Veeitig personen vonden den dood, terwijl vele anderen gewond raakten. Verschei den lijken zijn reeds aangespoeld De »Galderland« naar de West. Gisteren is H.Ms kruiser «Gelder land«, onder bevel van kapitein- luitenant ter zee P. B. M. van Straelen uit Den Helder naar West Indië vertrokken. Luchtbeschermingsoefening op groote schaal Naar het Utr. NWsbl meldt, zullen in April van hel volgend jaar in de geheele provincie Utrecht en ten Zuiden daarvan groote lucht beschermings-oefeningen ge houden worden, met de stad Utrecht als centrum daarvan. Het B'is de bedoeling zoowel dag als avond oefeningen te houden. In totaal zullen 107 gemeenten er aan deel nemen, waarvan 36 gemeenten in de Betuwe en in NoordBrabant Abraham Kuijper Heden is het 100 jaar geleden, dat Abraham Kuijper, de groote anti-revolutionaire staatsman te Maassluis het levenslicht zag voor zijn geestverwanten niet alleen, voor het geheele Nederlandsche volk is die dag herdenkenswaard Want de arbeid van den hoog begaafden en daadkrachtigen man heeft op velerlei levensterrein blijvende sporen achtergelaten wat hij tot stand bracht, heeft de ont wikkeling van't anti revolutionaire volksdeel in meer dan een opzicht bepaald en daarmee voor't gansche volk zijn groote beteekenis gehad. Want meer nog dan Schaepman de bouwer van de R.K. Staatspartij mag heeten, moet Kuijper die van de Anti-revolutionaire Partij wor den genoemd. Geheel Nederland brengt met zijn volgelingen en nauwer.geest verwanten hulde aan hem, in wien het een zijner verdienstelijkste zonen mag begroeten. Ter inleiding van de eigenlijke herdenking van dr. A. Kuijper, die op 29 October vóór een eeuw het levenslicht aanschouwde, is in de Apollohal een zeer druk bezochte bijeenkomst gehouden van deleden van de Vrije Universiteit dr. Kuijper's levenswerk waarbij ruim drie ton zijn aangeboden voor versterking van de Medische en Wis en Natuurkundige faculteiten van deze universiteit. Deze gelden zijn door kleine giften uit honderden Calvinistische gezinnen bijeenge bracht. Zomersche dagen Het weer is Woensdagen Donder dag een verrassing geworden. De temperatuur heeft een recordhoogte bereikt en het is zelfs zoo warm geweest, dat het leek of wij ons in den zomer bevonden. Om 11 uur was 't te Amsterdam 59 graden hetgeen 10 graden hooger was dan de hoogste dag temperatuur die een jaar geleden op 29 October genoteerd werd. Toen liepen de menschen in de straten met dikke overjassen en bontmantels, terwijl er tot overmaat nu en dan een hagelbui viel. AFDEELINGSVERGADERINGEN A. N. W. B. Uitreiking van chauffeurs-insignes. De Afdeelingsvergaderingen van den Koninkl. Nederl. Toeristenbond A.N.W.B. in de Provinciën Noord Brabant en Limburg zijn vastgesteld als volgt: Zaterdag 13 November 1937 Afd. V (Noord-Brabant) te 's-Hertogenbosch in Hotel „Royal", Vischstraat 26-28 te 15'/* uur. Zaterdag 13 November 1937 Afd. VI (Limburg) te Venlo in Hotel „Cen tral", Markt 22, 15 uur. In deze vergaderingen zullen, even als verleden jaar in de verschillende Afdeelingen van den Bond geschied de, de insignes met bijbehoorende dis ploma's worden uitgereikt aan chauf feurs, die gedurende 12'/2 of 25 jaren bij eenzelfdcn patroon (lid van den A.N.W.B.) werkzaam zijn geweest. Er is, zoowel van de zijde der pa troons als van die der chauffeurs, steeds veel belangstelling voor deze onderscheidingen, welke blijkbaar door de betrokkenen op prijs worden gesteld. De aanvraag daartoe geschiedt dooi de patroons en bij spoedige aanmel ding ten kantore van den A.N.W.B., Parkstraat 18-20 te 's-Gravenhage, kan men zich daarvoor nog opgeven! Belangstellenden in hel werk van den A.N.W.B. zijn in deze jaarlijksche Afdeelingsvergaderingen steeds gaar ne welkom; bij vorige gelegenheden heeft hunne gewaardeerde aanwezig heid meermalen tot vruchtbare ge- dachtenwisseling aanleiding gegeven. Vaststelling gemeente-be grooting 1938. Conver sie van geldleenningen. Onder voorzitterschap van den Edel- achtb. heer burgemeester van der Heij den, kwam Donderdagavond de raad der gemeente Drunen in openbare ver gadering bijeen. Secretaris is de heer Veltman. In de vacature van den heer Klerkx is nog niet voorzien. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. a. Machtiging van Gedeputeerde Staten tot het doen van uitgaven op de gemeente-begrooting 1937. b. Besluit van Ged. Staten d.d. 29 Sept. 1937, G. no. 172, houdende goed keuring van de begrooting 1937 met de daarbij behoorende raadsbesluiten tot wijziging dier begrooting. c. Besluit van Ged. Staten d.d. 13 October 1937, G. no. 164, houdende goedkeuring van het raadsbesluit d.d. 27 September 1937 tot wijziging der be grooting 1937. d. Vaststelling rekening '36. Allen voor kennisgeving aangenomen Voors zijn er weer de diverse aan vragen om subsidie die jaarlijks terug komen en is er een verzoek om subsi die bijgekomen van het R.K. Huisves tingscomité ten behoeve van uitzending van zwakke kinderen. De Voorzitter zegt dat het verzoek om subsidie voor een mooi doel is, dat alle steun verdient. De uitzending ge schiedt gewoonlijk voor 6 weken en de kosten bedragen 1.25 per kind per verpleegdag. Hiervan draagt het rijk bij 0.25, de gemeente 0.25, de pro vincie 0.25, voor zoover de uitzending in de wintermaanden en 0.15 voor zoover die in de zomermaanden ge schiedt. De overige lasten moeten dan gedragen worden door liefdadige ver- eenigingen of indien dit mogelijk is door de ouders zelf. Het zal de gemeen te per maand dus ongeveer 10.—kos ten per uit te zenden kind. Als proef heeft de gemeente nu voorloopig 125 uitgetrokken op de begrooting. Men kan dan eerst eens uitkijken of het uit zenden van kinderen naar een herstel lingskolonie ook werkelijk effect sor teert. Blijkt dit inderdaad het geval te zijn, dan kan deze post worden ver hoogd. Vooreerst zal echter contact moeten worden gezocht met den ge neesheer, het Wit-Gele Kruis en ande re soortgelijke instellingen, die dan kunnen uitmaken welke kinderen voor uitzending het meest in aanmerking komen. B. en W. stellen den raad voor aan dit verzoek te voldoen. De raad gaat hiermede accoord. De heer v. Drunen vraagt hoe het komt dat er sedert 1936 geen subsidie meer is uitgetrokken voor het ,,Mus- schengilde". De Voorzitter zegt dat deze subsidie in 1936 door het Rijk geschrapt is, om dat de gemeente toen gesteund moest worden door bijdragen uit het werk loosheids-subsidiefonds. Zoodra de ge meente echter weer in betere omstan digheden mocht komen te verkeeren, kan deze subsidie weer verleend wor den; een dergelijke subsidie zal nu toch niet goedgekeurd worden. De heer v. Drunen zegt dat het jammer is dat deze subsidie niet meer verleend kan worden, daar ze van zeer groot nut was. Maar als het niet kan, dan kan het niet. Spreker vraagt of 't toch nog niet eens te probeeren zou zijn? De Voorzitter zegt dat men het in 1936 van de begrooting heeft moeten afvoeren en als nu deze subsidie er weer opgebracht zou worden gaat ze er oogenblikkelijk weer af. De gemeen te is destijds toch door het rijk zeer goed behandeld, daar vele subsidies konden behouden blijven. De verschillende aanvragen worden hierna z.h.st. goedgekeurd. Vaststelling gemeente-be- grooting 1938. Dan stelt de voorzitter aan de orde het vaststellen van de gemeente-be grooting 1938. De Voorzitter zegt dat de heeren al len een concept-begrooting hebben thuisgekregen en daaruit hebben kun nen zien, dat vrijwel geen beduidende wijzigingen met die van vorig jaar zijn vastgesteld. Tengevolge van voor schriften van hoogerhand is hier en daar wel een post wat verhoogd of ver laagd, nadat de begrooting reeds was opgemaakt. Zoo heeft de gemeente nog een onverwacht voordeeltje gehad van 2800.— uit het gemeentefonds. Ook heeft de gemeente een voordeel tje van 300.— door conversie van geldleeningen. Er zijn echter nog enkele omstandig heden die wijziging nadien noodzake lijk maakten. Ged. Staten zeggen n.l. dat het uitgetrokken bedrag voor spaarregeling en B-steun niet op een zelfde post mag voorkomen, doch ge splitst dient te worden in twee afzon derlijke posten. Dit brengt voor wat de spaarregeling betreft een verandering aan uitgaven van 676. waarvan 574.60 ten laste komen van het rijk. Ook komt er dus een nieuwe post voor B-steun. De geraamde uitgaven wor den nu 200.— hooger en de ontvang sten 100.—. De post ontvangsten ge meentefonds wijst een bedrag aan van 2815.06. Voorts is er nog een bedrag geraamd moeten worden voor de steunregeling kleine boeren. B. en W. hadden er nog geen kijk op hoe hoog een dergelijk be drag wel zou moeten zijn. Het was ech ter het beste te zorgen dat men later niet met leege handen zou komen te staan, daar dan wel eens betaald zou moeten worden uit misschien toevalli ge meevallertjes. Daarom is maar ge raamd een bedrag van 5200.— waarin het rijk 4420.- bijdraagt, zoo dat voor de gemeente in feite resteert een bedrag van 780.—. De belasting- bijdragen kunnen hierdoor verdwijnen tot op 1000.— na. Op- en aanmerkingen. De heer van Drunen vraagt inlich tingen over een post van 250.be treffende luchtbeschermingsdienst. De Voorzitter zegt dat dit geraamd bedrag ook maar een slag in de lucht is, want waarschijnlijk zal een bedrag van 250 niet voldoende zijn. In hoofd zaak is het bedrag bestemd voor aan koop van sirenes, gasmaskers, enz., al hoewel het nog niet is uitgemaakt of er aanstonds reeds gekocht zal worden. Het gemeentebestuur is van deze materie niet zoo goed op de hoogte maar zal van defensie ongetwijfeld wel de noodige inlichtingen krijgen. De heer v. d. Wiel vraagt waarom er in verschillende hoofdstukken be dragen voorkomen voor advertenties. Spreker had die liever in een bedrag samengebracht gezien. De Voorzitter zegt dat het voor schrift van de provincie is dat een ge raamd advertentie-bedrag moet ge plaatst worden onder dat hoofdstuk, waarvoor de advertentie geplaatst moet worden. De heer v. d. Wiel, ziet een bedrag uitgetrokken voor verzekering. Hij vraagt naar de bedoeling hiervan. De Voorzitter zegt dat deze premies zijn voor een verzekering tegen fraude door gemeente-ambtenaren. Dit is door de wet voortaan dusdanig vastgesteld met ingang van 1 Jan. 1938. Er is een bedrag voor uitgetrokken van 75. hetgeen naar de meening van B. en W. wel voldoende zal zijn. De heer v. d. Wiel vindt dit een reuze werk voor de ambtenaren, daar die nu van alle verantwoordelijkheid ontheven zijn. De Voorzitter zegt dat in feite alles hetzelfde gebleven is. Vroeger moest een ambtenaar een zekerheid stellen en dit komt nu voor rekening van de ge meente. Een ambtenaar blijft even zoo goed verantwoordelijk. De heer v. d. Wiel zegt dat men dus eerst een regeling heeft moeten vaststel len betreffende een borgtocht en dat nu het rijk zoo maar gaat veranderen. De raad wordt voortaan hoe langer hoe meer overal buiten gehouden, dien heeft men niet meer noodig. De Voorzitter vraagt of de heer v. d. Wiel bezwaar tegen dezen post heeft. De heer v. d. Wiel bevestigt dit, maar hij zal wel zwijgen. De keuring slachtloonen is van 150 op 25 teruggebracht. De heer v. Drunen zegt dat de staan gelden voor de kermis geraamd zijn op 2200.Spreker meent dat er toch &ti IH met kermis vorig jaar veel meer ont vangen was. De Voorzitter zegt dat er wel vele exploitanten hadden ingeschreven en waren aangezocht, terwijl er verschil lende zijn weggebleven, zoodat hier mede thans rekening is gehouden. De raming voor de grondlasten is gebracht van 500 op 940, tenge volge van de verhooging der jachtren- te die nog ongeveer 30 jaar loopt. De Voorzitter zegt dat B. en W. overwegen die jachtrente t.z.taf te koopen. De post ondersteuning aan behoefti- gen is vrijwel hetzelfde gebleven. Op de post ondersteuning aan werk- loozen moest op voorschrift van den minister vorig jaar een aanmerkelijk be drag geschrapt worden als op de be grooting geraamd was, zegt de voor zitter. Men wil thans evenwel het hoo- gere bedrag weer uittrekken. De post kas-voorziening is gebracht op 1500. daar men over voldoen de middelen moet kunnen beschikken in verband met de hooge uitkeeringen bij steunverleening en werkverschaffing. Onvoorziene uitgaven wijst een be drag aan van 1260. De gewone dienst wordt in inkom sten en uitgaven vastgesteld op 168715.45. De kapitaaldienst op 12077. Goedgekeurd wordt de begrooting 1938 voor het algemeen Burgerlijk Arm bestuur in inkomsten en uitgaven een bedrag aanwijzende van 10204. Evenals telken jare wordt wederom vastgesteld de verordening tot heffing van 75 opcenten op de hoofdsom der gemeente-fondsbelasting. Ook de wijziging verordening op de hondenbelasting wordt wederom vast gesteld. Voor iederen vastliggenden hond is daarbij aan belasting een be drag verschuldigd van 2.50 per jaar. Conversie van geldleeningen. De Voorzitter zegt dat op de begroo ting reeds rekening gehouden is met het voordeel behaald door verlaging van rente bij diverse uitstaande geldleenin gen. De gemeente heeft nog loopen een viertal leeningen die nog niet voor conversie in aanmerking komen, n.l. 4000.a 3]/2 8478.06 a 4% 15750.- a 4J^ en 8478.- De volgende leeningen kunnen ech ter geconverteerd worden tegen 3J^ 25390 a 4 9926.25 a 4 9025.— a 4 10240.— a 4% Deze laatste met betaling van 1 boe te. Hiervan is een bedrag van 27000 reeds onderhands geconventeerd. Wordt goedgekeurd. Hierna komt aan de orde een voor stel van B. en W. tot het aangaan van de gewone jaarlijksche rekening-cou rant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten. De Voorzitter zegt dat dit bedrag ieder jaar opnieuw bepaald moet wor den naar verhouding der Ontwerp-Be- grooting. Dit jaar is dit een bedrag van 55000.—. Vorig jaar was een.cre- diet noodig van 36000.dat geble ken is niet voldoende te zijn. B. en W. stellen daarom voor thans een overeenkomst aan te gaan dat de gemeente een bedrag van ten hoogste 55000.zal kunnen opnemen. Wordt goedgekeurd. Een mededeeling van den heer A. J. Hooijmaijer, dat hij zijn benoeming tot lid van den gemeenteraad niet aan neemt, wordt voor kennisgeving aan genomen. Van de gemeente Beusichem is inge komen een verzoek om adhaësie-betui- ging aan een adres van den raad dier gemeente gericht aan de Tweede-Ka mer der Staten-Generaal, betreffende het leiden van paarden per rijwiel op landwegen met weinig verkeer. De gemeenteraad van Beusichem is n.l. van meening, dat er door de rijks veldwachters veel te streng wordt op getreden tegen personen die hun paard geleiden per fiets op stille landwegen. Bij de wet is dit verboden, omdat dan het verkeer in gevaar wordt gebracht, maar de raad van Beusichem is van meening dat op landwegen geen sprake is van verkeer in gevaar brengen, ter wijl men daar toch te streng tegen de 'boeren optreedt. De Voorzitter zegt dat de gemeente Beusichem met dit adres niet veel op zal schieten, daar het niet naar de Tweede Kamer, maar naar den betrok ken minister had moeten gezonden worden. Voorts is het verzoek aan de ze gemeente niet op gezegeld papier gesteld. B. en W. stellen daarom voor het verzoek voor kennisgeving aan te ne men. De heer v. d. Wiel is van meening dat er wel iets voor te zeggen valt. Want wanneer een of andere veld wachter, en dat komt nog al eens voor, op iemand de pik heeft, dan vat hij hem toch, ook al rijdt zoo iemand op een stillen landweg zonder verkeer. Spr. kan zich dan ook niet met het voorstel van B. en W. vereenigen en verlangt hiervan aanteekening. De andere leden gaan evenwel met het voorstel van B. en W. accoord. Aanvulling pachtcommissie. In de pachtcommissie is een vacatu re door 't aftreden van W. v. d. Wiel. De Voorzitter zegt dat in deze vaca ture zoo spoedig mogelijk moet voor zien worden, om te beraadslagen over enkele perceelen in de Lange Hei, waarvan de pacht op 1 Nov. afloopt, daar het in de bedoeling ligt deze per ceelen in werkverschaffing te gaan af graven. Bij stemming behaalde de heer de Wijs 3 stemmen, de heer van Oers 6 stemmen, terwijl één stem ongeldig werd uitgebracht. De heer v. Oers, dankt de leden van den raad voor het in hem gestelde ver trouwen. Maar daar er leden in den raad zijn, die zulke mooie brieven kun nen schrijven, ben ik op een dergelijke benoeming niet gesteld, zegt spreker. Er moet dus opnieuw gestemd wor den met het volgende resultaat: de heer de Wijs 7 stemmen, de heer v. d. Wiel één stem en de heer v. Herpt één stem. Eén briefje was ongeldig, zoodat de heer de Wijs benoemd is, die onder dank voor het in hem gestelde vertrou wen zijne benoeming aanneemt. Rooien van boomen. De Voorzitter zegt dat B. en W. er van overtuigd zijn in het algemeen be lang te handelen, wanneer zij den raad voorstellen om over te gaan tot het rooien van boomen aan de Molensteeg. Bedoeld worden hier de boomen aan de rechterzijde, tot aan het huis van den heer Klerkx. Er zal een herplan ting komen van beukenboomen. Voorts is het voorstel om aan beide zijden van de Stationsstraat de knotwilgen te rooien en hier eveneens beukenboomen te planten, zoover mogelijk ook ten Noorden van de scheiding. De nieuw te planten boomen zullen 10 M. van elkaar komen te staan. De heer v. Herpt vreest dat na ver loop van tijd de schaduw van beuken boomen schade zal meebrengen voor de perceelen die bebouwd worden, daar in dat gedeelte, waar geen zon meer zal komen alles verdort. De Voorzitter zegt dat men hier niet bang voor behoeft te zijn. In een klein dorp is gewoonlijk de aantrekkelijk heid niet groot, terwijl door enkele fraaie lanen het geheel veel vriendelij ker wordt. Bovendien moeten er vanwege het Staatsboschbeheer beukenboomen ge plaatst worden, daar een andere aan planting niet zal aanvaard worden. De heer v. Drunen zegt niet tegen het voorstel van B. en W. te zullen stemmen, maar hij is toch van meening dat de heer van Herpt wel degelijk ge lijk heeft. Men kijkt maar eens naar de Nieuwkuijksche laan, waar op een oppervlakte van wel meer dan 25 M. niets wil groeien. De Voorzitter zegt dat die boomen daar wel 100 jaar oud zijn. Wanneer de nieuwe aanplant hier een jaar of 50, 60 oud is, en men krijgt er hinder van, kan men ze wel weer rooien. Dit zijn dan intusschen flinke boomen gewor den, zoodat ze voor een flink prijsje weer door de gemeente kunnen ver kocht worden. Wie dan leeft, dan zorgt. De heer v. d. Wiel vraagt met klem aan te dringen dat het raadsbesluit ook door Ged. Staten zal worden goedge keurd. De Voorzitter zegt toe zulks te doen. Wordt z.h.st. goedgekeurd. Rondvraag. De heer de Wijs vraagt of het niet mogelijk is, dat, wanneer men met de uitvoering van de overige wegen klaar is, ook eens te kijken naar het gedeelte van de „Sticht" bij Klerkx, daar die weg daar in een zeer slechten toestand verkeert. Persih 'W Zelfwerkend I Waschmiddel iWi

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 6