Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. mollen en moltondekens WEK DE GAL IN UW LEVER OP GEMENGD NIEUWS. BURGERLIJKE STAND. KAATSHEUVEL. SPRANG-CAPELLE. GEERTRUIDENBERG. Marktberichten, Bij K i E B 0 0 M vrijhoeve. De Voorzitter zegt dat B. en W. dit reeds lang onder oogen hadden gezien en zelfs veel verder gaande plannen hadden, door den weg vanaf Klerkx tot Giersbergen geheel te verbeteren. Zoo wil men er de grootste bochten uit la ten halen, de weg verbreeden en flink verharden. Deze plannen zijn nog wel eenigszins voorbarig, maar zullen toch goed onder de oogen worden gezien. De heer de Wijs overweegt ook de mogelijkheid, om wanneer eerstdaags de tram zal zijn opgeruimd en de heele straat dus vrij komt voor het verkeer, een pad te laten maken voor de school gaande kinderen. De Voorzitter zegt dat het plan in derdaad goed is, maar men moet eens naar den financieelen toestand van de gemeente kijken. Vele jaren geleden heeft de raad de zer gemeente, het zal 40 of 50 jaar zijn, een groote fout begaan, door blijkbaar in een royale bui de huidige tuintjes voor het grootste deel weg te schen ken. Vroeger was dit alles gemeente grond. Spreker meent echter op deze goedgeefschheid te kunnen speculee- ren en voor het mooie doel om een ge deelte van die tuintjes weer voor de gemeente terug te vragen en dan trot toirs enz. aan te leggen. De gemeente zou dan bijna geen andere onkosten hebben dan het verplaatsen der hek jes. Weth. van Halder vreest dat dit zoo maar niet gaan zal. Spreker had het plan, om wanneer de tramrails zijn op gebroken daar een dubbel fietspad te maken en aan den Zuidkant een wan delpad, waar geen fietser of ander ver keer mag komen. De Voorzitter zegt dat men om de grootst mogelijke veiligheid te betrach ten een fietspad moet hebben, waarop geen auto's mogen komen. Nu kan men achter de boomen een veilig pad ma ken, bij Uw plan niet, daar de weg vol gens Uw plan te smal zal worden. Spreker weet nog niet of een derge lijk plan lukken zal, maar hij wil het bij den Waterstaat toch voorleggen, daar men deze weg te smal acht voor het doorgaand verkeer. Een projectplan hiervan is reeds sinds maanden gereed. De heer v. Drunen vraagt hoe het komt dat men nog niets gehoord heeft van de aanbesteding van wegen. Spr. vraagt of de gunning al heeft plaats gehad en wie de uitvoerder is. De voorz. zegt dat men nog steeds geen goedkeuring heeft ontvangen van het Werkfonds. B. en W. hadden voorgesteld het aan den laagsten in schrijver te gunnen. De heer v. Drunen zegt dat men in verschillende plaatsen een Commissie voor steun aan kleine boeren heeft. Spreker vraagt of er ook hier een dre- gelijke commissie bestaat. De voorz. bevestigt' dit. De burge meester zelf is voorzitter van deze com missie, terwijl de overige leden door den minister zijn aangewezen. De heer v. d. Wiel vraagt of tus- Dhr. v. d. Wiel vraagt of men tus- nisbelt kan maken, want de menschen moeten nu met hun vuil naar den Heus- denschenweg. De voorz. zegt dat men reeds een drietal vuilnisbelten heeft en dat het toch reeds zoo moeilijk is deze in orde te houden en nu zou er nog een vierde bij moeten komen. Zoodra de gemeen- te-financiën wat sterker zijn zou men een primitieve ophaaldienst in kunnen stellen. De heer v. d. Wiel zegt dat men de boel wel in orde en schoon kan hou den, door evenals in Waalwijk, een be paalden middag aan te wijzen, waarop particulieren hun vuil kwijt kunnen. Dit zou men hier ook eens kunnen pro- beeren, want zooals de toestand nu is kan het werkelijk niet door den beugel. De voorz. zegt dat men in Waalwijk een ophaaldienst heeft, hetgeen een heel verschil uitmaakt. Een enkele middag voor het storten hier is ook veel te weinig, daar vele menschen niet een heele week met hun huisvuil kunnen blijven zitten. Spreker wil echter wel naar een oplossing zoe ken. De heer v. Oers wijst op een kapotte lamp, de eerste voorbij v. Nestelrooij op de hei. De voorz. zegt deze te zullen laten nazien. Hierna gaat de raad in besloten ver gadering. Een Kindervoorstelling. Of er genoten is, bij de kinder voorstelling, welke in het K. J. C. huis voor de schoolkinderen gegeven werd? Vraag het de kleinen en hun oogen zullen je verwonderd ant woorden, hoe ge dat vragen durft. Genoten? Neen, ze hebben mee geleefd, meegespeeld, beurtelings Nolleke Prik in z'n guitenstreken gegnuifd, medelijden met hem gehad toen hel duveltje hem meenam en gejubeld, toen vader Polleke met Punneke en Peer den armen jongen bevrijdden uit Merlijns macht. 'tWas een spel van kinderen vóór kinde ren en gegeven op de beste wijze in echt kinderlijken trant en levens lustige jongensvrijheid. Het Mondharmonica-orkest van Broeder Galenus hield er tusschen de acte's de stemming keurig in. Wij moeten eerlijk bekennen, dat Broeder Jonathus en Galenus met hun staf van onbaatzuchtige mede werkers tijd nog moeite gespaard hebben om iets goeds te brengen, en zoowel de Zondag als de Donderdag avond gegeven uitvoering zijn een volkomen verdiend succes geweest. Wij zijn verplicht een fout te herstellen betreffende het nog niet uitgegeven succeswerk. Dit is na melijk niet van de hand van Frater Hubertus van Raamsdonk, doch van Frater Hubertinus van Raamsdonks- veer. Gaarne geven wij deze recti ficatie, waar de schrijver alle eer toekomt. Werkloozentriduum. Zooals wij reeds meldden wordt voor de werkloozen alhier de vol gende maand een triduum gegeven in de St. Jozefparochie alhier. De datum is thans vastgesteld en be- paald op 22-23 24 en 25 November a.s. De beroemde redenaar, de capucijner Pater Henricus zal de oefeningen leiden. Om een goede regeling te treffen, worden zij, die aan dit triduum deel nemen ver zocht zich op 1 November (Aller heiligen) na de Hoogmis in de zaal van de Jonge Werkman in het Gildenhuis aan te melden. LOONOPZAND. Sophia's Vereeniging. De Harmonie Sophia's Vereeniging geeft a.s. Zondag 31 October in hare zaal bij de Wed. Wijtvliet hare eerste Winteruitvoering, aanvang 7 uur. Medewerking wordt verleend door de heeren F. Willemsen (ba riton) en B. van der Staak (tenor) concertzangers te Den Bosch. Vertrek naar de Missie. Op 6 Nov. a.s. gaat de Hoogeerw- heer M. v. d. Wildenberg, werkzaam in de Missie van Brazilië na een verblijf ven enkele maanden in het moederland wederom naar zijn Missiegebied scheep. Dit is de vierde maal dat deze missionnaris, die reeds 30 jaren in de tropen doorbracht de reis naar de binnenlanden van Brazilië gaat ondernemen. Burgerwacht. A.s. Zaterdag en Zondag houdt de burgerwacht alhier op de banen aan de Moerscheweg haren jaarlijkschen onderlingen wedstrijd. Hiermede wordt tevens 't seizoen'37 besloten. Extra steun B. Naar wij vernemen heeft de in den loop van deze week gehouden collecte voor het kleeding-, schoeisel- en dekkingsfonds (extra steun B) ten behoeve van de werkloozen in onze plaats een bedrag van f72.91 opgebracht. Bonte Avond T. B.C.-bestrijding. Zondagavond had de plaatselijke commissie voor T. B.C.-bestrijding een Bonte Avond georganiseerd in de zaal van den heer Aartsen. Medewerking hieraan verleenden een kwartet der liadertafel »Echo der Duinen» onder leiding van den directeur den heer Op de Coul en het Variété gezelschap »de Vijf komma nul» uit Kaatsheuvel. De zaal was overvol en de avond mag volkomen geslaagd heeten, hetwelk voor een deel ook het resultaat is van het ijveren van een 40-tal dames die de kaarten voor de uitvoering in voorverkoop aan den man brach ten. Het dankwoord van den Voor zitter Dr. Smals was voor allen geheel op zijn plaats. Het netto provenu van den avond bedraagt ruim f70.—. Een mooi bedrag. DE NOVEMBER-ACTIE VAN HET C. N. V. Tweehonderd bijeenkomsten. De Christelijke Vakbeweging zoo als zij zich met haar 22 bonden en bijna honderd-tien-duizend leden concentreert in het Christelijk Na tionaal Vakverbond, maakt zich op voor de November-propaganda. Zij voerden reeds vele maen in de November-maand deze actie, waardoor de leden versterkt werden in den strijd om het recht en dui zenden arbeiders, bedienden en ambtenaren tot de overtuiging wer- den gebracht dat zij zich niet neu traal, socialistisch of communistisch maar christelijk dienden te organi- seeren. Er is thans alle aanleiding de November-actie met verdubbelde kracht te voeren. Eenerzijds zijn daar de andere richtingen in de vakbeweging, die uit een ander beginsel leven, die opdringen. An derzijds komen de groepen op die de arbeiders weer tot onmondige kinderen willen maken. Bovendien, en dat is de voor naamste reden der actie, de nood der werkenden en niet-werkenden is groot. We weten niet hoe de economische ontwikkeling van ons volksleven zal zijn, waarom het noodig is de macht tot recht te vergrooten en te versterken. In meer dan tweehonderd plaatsen houdt de Christelijke Vakbeweging groote vergaderingen, ter bespreking van twee onderwerpen n.l. »Keerend getij,» en »'tZeil ge— heschen». Ook in onze gemeente vindt zulk een propaganda-vergadering plaats, waar een tweetal voormannen uit het C N.V. over deze onderwerpen zullen spreken, terwijl Ds. v. Lum. mei en Ds. Lans bereid bevonden werden resp een openings, en slot woord te spreken. De bijeenkomst wordt gehouden in het Geref. Kerkgebouw te Vrij hoeve Capelle op Dinsdag 2 No vember 1937 en vangt des avonds te 7,30 uur aan. Wij wekken U op deze samen komst bij te wonen 1 Komt luisteren naar de uiteenzetting onzer leiders! En schaart U om de vaan van het Christelijk Nationaal Vakverbond. Voor het Bestuur van den Chr B. B. te Sprang Capelle, A. SPIERINGS, Voorz. J. W. GENUïT Jr., Secr. SPRANG. Predikbeurten Zondag 31 Oct. '37: Ned- Herv. Kerk, v.m. 9,30 uur en n.m 2 uur Ds. W. Bousema. Geref. Kerk, v,m. 9,30 uur en n.m. 3 uur Ds B. A. van Lummel. J.l. Dinsdagavond werd alhier dhr. H. S. aangereden door den wiel rijder v. D. S. kwam daarbij zoodanig te vallen dat hij ernstige inwendige kneuzingen bekwam.en geneeskundige hulp van Dr. Winkelman moest worden ingeroepen die constateerde dat een tweetal ribben gebroken waren. VRIJHOEVE-CAPELLE. In de Geref. Kerk alhier hoopt a.s. Zondag op te treden Cand. Streefkerk, hulpprediker te Goes. In het lokaal der Geref. gemeente aan de Hoogevaart leesdienst. Vanwege den Chr. Besturen bond Sprang Capelle wordt a.s. Dinsdag 2 November des avonds half acht in de Geref Kerk alhier een Qroote pro paganda-vergadering gehouden, waarin als sprekers hopen op te treden de heeren G Post van Zwolle, hoofdbe stuurder van den Chr. Metaalbewerkers bond met het onderwerp»Keerend Getijen A. Vingerling van Goes, be stuurder van den Chr. Landarbeiders bond, welke spreekt over »'t Zeil Ge- heschen*. Ds. B. A. van Lummel van Sprang spreekt het openingswoord en Ds G- Lans Jr. van Waspik het slot woord. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags half drie op te treddn Ds. Cuperus. Ds. Cuperus, Ned. Herv. predi kant alhier, heeft het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Doornspijk aangenomen en voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Brakel bedankt. De postduivenvereeniging »De Luchtvaart* houdt a.s. Zaterdagavond 8 uur in haar clublokaal bij Mej. Wed A. van der Haart aan de Nieuwevaart een algemeene ledenvergadering. Het eerste elftal der voetbalver eeniging »Neerlandia« speelt a.s. Zondag voor de le klasse B.V.B. tegen RWB 3 uit Besoijen, terwijl het 2e elftal voor de tweede klasse speelt tegen het 4e elftal van RWB. A.s. Zondag des morgens half tien hoopt voor de Ned. Herv. gemeente ad Loonschendijk op te treden Ds Lans uit Waspik. De prijs der melk is te dezer plaatse met één cent per liter verhoogd en gebracht op 9 cent. Een welgeslaagde avond ten bate van het P.T T. Kinderfonds. Dinsdagavond j.l. werd alhier voor een stampvolle zaal de 2e Cabaret. Postavond gehouden in Hotel Cen traal. Aan dezen avond werkte mede het muziekensemble The Melody Boys uit Raamsdonksveer, alsmede het door de radio welbekende en semble Bartoes. Nadat The Melody Boys enkele muzieknummertjes ten gehoore had den gebracht op het zoo keurig ver zorgde tooneel, waarvoor de firma Wieringa uit Raamsdonksveer hac zorg gedragen, verleende de heer Smits, kantoorhouder van 't P.T.T kantoor alhier, de nestor van dezen cabaretavond, het woord aan (Jen heer Tepper, penningmeester van het Kinderfonds. Spreker deed het genoegen de zaal weer stampvol te zien en heette allen hartelijk welkom, inzonder heid burgemeester Bianchi met zijn echtgenoote, alsmede den directeur van het postkantoor te Raamsdonks veer. Het is niet de bedoeling, aldus spreker, hier in den breede 't doel van het P.T.T. Kinderfonds, waar van Ir. Damme de stichter is, uit een te zetten, daarvoor leent zich dezen avond niet, temeer omdat 't meerendeels der bezoekers geen P. T. T. menschen zijn. Toch wil lij mededeelen dat door de mede werking van het Nederlandsche volk, het P.T.T, Kinderfonds, dat 17 September j.l. zijn 10-jarig be staan herdacht, in staat was f7000 over deze 10-jarige periode voorde uitzending der P.T.T. kinderen uit te keeren. Tenslotte spoorde de heer Tepper de P.T.T. menschen aan, in net vervolg f0.02 per week of f0 lOper maand van hun salaris af te staan voor dil fonds. Van het overige pu bliek hoopte spreker dat, wanneer straks de correspondenten zullen aankloppen om een lot te nemen ten bate van dit fonds, zij dit zeer zeker zullen doen. Nadat het publiek door een luid applaus zijn instemming met deze wenschen had betuigd, kwam het ensemble Bartoes voor het voetlicht, dat door een inleidend praatje door Bartoes en Beppy Murray al dade lijk de toehoorders in goede stem ming wist te brengen. Het hoogtepunt van den avond werd weJ bereikt toen Fantasio (Bob Bleijenberg)de Hollandsche «Grock» ten tooneele verscheen, die door zijn oerkomische gezichten en zijn mu zikale clown-prestaties de zaai deed daveren van het lachen. Bob Bleij- enberg had schoenen aan van on geveer maat 12U met een dun sokje, waaraan een schoenmaker wel een week werk heeft wanneer hij deze moet verzolen. Begrijpelijk dan ook dat de schoenmakers van Geertrui- denberg het jammer vonden dat een dergelijk persoon niet te Geer- truidenberg woonachtig was! Het geheele ensemble, waarvan Cor van Veer voor de pianobege leiding zorgde en nog een tweetal pianosoli op kunstzinnige wijze ten gehoore bracht, was zeer beschaafd in zijn optreden en heeft de P.T.T. avond ten volle doen slagen. Toen het middernachtelijk uur aanbrak, sprak de heer Tepper nog woorden van dank, speciaal tot de organisa toren van dezen avond, The Melody Boys, het ensemble Bartoes en de firma Wieringa voor de verzorging van het tooneel, alsook de firma Spijer-Brothers en de directie van de N.V. Papierfabriek Maasmond, die door den aankoop van een flink aantal kaarten hun personeel in de gelegenheid hadden gesteld dezen avtjnji bij te wonen. Kindermoord. Het was de gemeentepolitie te Ambt Hardenberg eenigen tijd ge leden ter oore gekomen, dat het pasgeboren kind van de ongehuwde 16-jarige H. D. verdwenen was. Nadat de politie geruimen tijd na sporingen had verricht is zij over gegaan tot het verrichten van graaf werk op de boerderij van den vader van het meisje. Inderdaad werd het lijkje van een pasgeboren kind ge vonden, Het meisje heeft bekend op 18 Sept, j.l. bevatlen te zijn. Nadat dr. Hulst uit Leiden sectie op het lijkje had verricht is men overgegaan tot de arrestatie van den vader van het meisje, dan land bouwer D., onder verdenking het pasgeboren kindje te hebben gedood. Arbeider zwaar gewond. Aan boord van het in de Waal haven te Rotterdam aan boei 55 liggende s.s. «Oriebergen» is een ernstig ongeluk gebeurd. De 41-jarige arbeider J. Hoebe, uit de Boekweitstraat was bezig luiken van ruim vier dicht te leggen toen hij door een duizeling werd bevangen en in het elf meter diepe ruim stortte. De man is met een hersenschudding en een hoofdwonde in zorgwekkenden toestand naar 't ziekenhuis aan den Coolsingel over. gebracht. Kar door trein gegrepen. Op den onbewaakten overweg tusschen de stations Deurne en Helenaveen is de kar van den turf handelaar uit Deurne door een trein gegrepen, waarbij dc 60-jarige turfhandelaar J. K. levensgevaarlijke verwondingen opliep. Het uitzicht is ter plaatse zeer goed, doch K heeft waarschijnlijk geen acht ge slagen of er een trein arriveerde De kar werd door de locomotie gegrepen en een twintigtal meters meegesleurd. Het paard ontsnapte aan den dooc doordat de burries afbraken. De man was er vreeselijk acn toe. Hem was het eene onderbeen afgesneden afgesneden terwijl het andere been verschrikkelijk gekneusd was. Nadat dr. Weiersma de eerste hulp had en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. verleend is het slachtoffer naar het St. Antoniusziekenhuis te Helmond overgebracht, waar hij is overleden. Noodweer op Sumatra eischt 24 dooden. Bandjir slaat biuyyen wey. Enorme schade aunyericht. Een verschrikkelijk noodweer in de Falembangsche bovenlanden, vergezeld van een wolkbreuk heelt reeds 24 meascüenleveus geëischt. De aangerichte schade is zeer groot. De geweldige regenval in den nacht van Zaterdag op Zondag heelt 111 de rivier Aer Klingi een bandjir veroorzaakt, welke de zwaarste uit de laatste vijltig jaren word genoemd. Tal van aardverschuivingen deden zich voor. Smokkelaar doodgeschoten. Bende van 20 man door kuimezen verrast Onder de gemeente Ohe en Laak bij Echt (L.J is Dinsdagavond bij het smokkelen aan de Maas zekere J. H. door de kommiezen veirast en op de vlucht doodgeschoten. H. kreeg een kogel in het hoofd en moet vrijwel op slag zijn gedood. De man woonde in de gemeente Echt, was 35 jaar en ongehuwd. Nader vernemen wij, dat een bende van vijftien tot iwintig man doende was per roeiboot over de Maas aangevoerde smokkelwaren in ontvangst te nemen om deze verder te vervoeren, toen zij door de kommiezen verrast werden. Aan de somatie om te blijven staan werd niet voldaan, waarop de komniiezen verscheidenen scholen afvuurden. Even later vonden zij H. hall in het water liggen. Er was geen teeken van leven meer. De smokkelwaren, bestaande uit ongeveer vijftien zakken suiker, boter en andere levensmiddelen werden in beslag genomen. Of nog andere personen geraakt zijn in de diepe duisternis kon niet worden vastgesteld. Het lijk is naar het lijkenhuisje in de gemeente Ohe en Laak over gebracht. Dokter Steyns uit Echt constateerde den dood. Goud van de studenten gevonden De Utrechtsche politie heeft gis teren in samenwerking met de politie te Amsterdam een man aan gehouden. die in het bezit bleek te zijn van een klomp goud, dal waar- schijnlijk afkomstig is van het goud, dat dezer dagen in de Tandheel kundige kliniek te Utrecht werd gestolen. Hier is, gelijk men weet, voor eenige duizenden guldens aan goud van de studenten ontvreemd. De man is naar Utrecht overgebracht en daar opgesloten. Hij weigert in lichtingen over de herkomst van het goud te geven. Het onderzoek in deze zaak is nog in vollen gang. Meisje over boord gevallen en verdronken. Gistermiddag is het vijftienjarig meisje M. Broekmeulen in de vaar geul van het Keteldiep ophetlJsel- meer uit een tjalk gevallen en verdronken. Hoe het ongeluk zich heeft voorgedaan is niet bekend. De vader heeft nog pogingen gedaan om het meisje te redden, doch deze faalden. Knaap door vrachtauto aangereden. In den namiddag is gisteren het zevenjarig zoontje vun de familie Smit op den weg naar Ootmarsum door een vrachtauto gegrepen en op slag gedood. Den chauffeur treft geen schuld, daar het kind plotseling den weg is overgestoken. RAAMSDONKSVEER. Van 16 tot en met 22 Oct. 1937. Geboren Geene. GehuwdGeene. Overleden Johannes P. van Dongen, echtget. van Wilhelmina G. Verdonk, oud 90 jaren Huihert Snijders, oud 81 jaren. Waalwijk, 28 October '37 Biggen: f 13.f 17.- Eieren(gr.) 5—6 cent. (kl.) 4 cent ADVERTEERT IN DIT BLAD. Eiken dag moet Uw lever een liter gal ln de Inge wanden doen vloeien. Wanneer de galafsaheiding on voldoende Is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het be derft. Er vormen zich gassen ln Uw lichaam. U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste luxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen: een geforceerde stoelgang neemt de oorzaak niet weg. Maar CARTER S LEVERPILLETJES zullen zorgen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheei herstelt. Een plantaardig, zacht, onovertroffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter s Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apo- thekers en drogisten in flacons van ƒ0.75. - i j&i

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 7