H.deBont-v.Hulten „Don B o s c o" - S c h o o I te W a a I w ij k. Plaatselijke Berichten VERVOLG NIEUWS UIT DE Heerenkleeding naar maat De Echo van het Zuiden Derde Blad School voor Buitengewoon Lager Onderwijs* Kloppende Hoofdpijn 1 DRUNEN. 20 De werking van Kruschen Salts be rust op het feit, dat de verschillende zouten, waaruit dit is samengesteld, de afvoerorganen aansporen tot een na tuurlijke werking. Alle schadelijke af valstoffen als urinezuur, wat in de meeste gevallen de oorzaak is van rheumatische pijnen, worden regelma tig verwijderd. Kruschen Salts is ver krijgbaar bij alle apothekers en erken de drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenver pakking de naam Rowntree Handels- Mij., Amsterdam, voorkomt. Grootestraat 319 - WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast. Gouden jubileum. Waalwijksche Vereeniging van Middenstands- Schoenfabrikanten. Verkoop van Leder. Uniforme leueringsvoorwaarden. Prov. Almanak voor Noord- Brabant. Nationaal congres van Fransche schoenfabrikanten. 1O A A-i.-l4AO"7 fcl n -7 ll!>I - mi maand y, 5i idcnde Zaterdag^30 October 1937. No. 87. zonder e auto id van i boete. 01 ver- V. uit hooi- boete. jn vou- ïouden 't blijft geven, staan, r licht, loopen S. van J. Th. rboden Waal- in ge- v. D., B., Ca- P. W. el, 3 te vee G. V., zonder lijmen, 2 boet versto en, ge rijden Waal- g, f 3 leesch- iethen, engen Ük, rij- or Gi- enant, ritsch- t ont- n zes- a. Het jn ge- de ge- i 1935 ourne. is, die liddag yst op titauto t kind stuur- uit en ïs van de ca- Een veer- Lmers- dood- LING wordt t „ge daver" aldaar Zoo- n, dat d van deze e ge- ge ja- telling ;ht er inte- ander- segou- olgens am en atsing chtge- schre- lat zij beko- i taxi ke ge- Lam- le \vo- s van voord, kind", n ver as uit mders :ou hij er rijk i. Het sprak voor- i van hèque >e,ver- e at- t het d per Maandag 1 November a.s. is het een jaar geleden dat door de goede zorgen van het R.K. Kerkbestuur, speciaal zijn voorzitter Pastoor Heezemans, boven genoemde school in onze gemeente tot stand kwam. Wij meenden dat dit een mooie ge legenheid was om onze lezers in en buiten Waalwijk nog eens iets te ver tellen over deze school, iets mede te deelen over het resultaat dat de heer van Roy met zijn staf, den heer de Valk en Mej. Christ in die korte span ne tijds hebben weten te bereiken. Niemand kan dat misschien beter jeoordeelen dan wij die kort na de opening deze inrichting bezochten, en 1 dan staat men thans verbaasd over het geen hier in een jaar tijds op dit moei- ijk terrein is verkregen. Als we dit onderwijs, dat aan het jersoneel zulke zware eischen stelt, wat nader bezien, dan komt vooral naar /oren, dat getracht wordt deze kinderen iet gevoel, de overtuiging misschien, jij te brengen dat ze zelf iets kunnen jresteeren, iets beteekenen; dat is het voornaamste van alles en iets dat ontbrak en ontbreken moet bij het ge wone lager onderwijs, dat zij niet in voldoende mate kunnen volgen en zich niet voldoende met dezen afzon derlijk bezig houden kan. Hier leeren zij als het ware spe ende, het spelen is leeren; zij cnutselen, zij leggen platen, zij leeren rekenen met balletjes die in gaatjes jassen als 'n spel, zij leeren de vormen en kleuren op bijzondere vernuftige wijze; zij maken kleuroefeningen waar door zij de kleuren langzaam-aan lee ren onderscheiden, de kleuren leeren noemen en zoo gaat het verder met let- terbeelden voor 't lezen, met cijfers voor rekenen. Op de eerste plaats komt het, speci aal in de z.g. Bezinkingsklas, aan op zintuigelijk onderwijs, dat gevolgd wordt door handen-arbeid. Het is inte ressant te zien hoe vaardig verschil lenden deze voor hen soms zeer moei lijke leerstof reeds weten te verwer ken, belangrijk hoe men uit de eenvou digste teekeningen de vermogens van den leerling peilt, maar ook hoe ver men het bij velen na een jaar b.v. in teekenen heeft weten te brengen. De onderwijs-materialen voor zin tuigelijk onderwijs zijn zeer vele en al le door de onderwijzers zelf ontwor pen en vervaardigd, wat begrijpelijk een geweldig werk is en hen vele vrije uren kost. Vooral de methode voor het verstandelijk onderwijs, dat zooals wij reeds zeiden, hoofdzakelijk op ont wikkeling der zintuigen is gericht, is zeer veelzijdig en geeft buitengewone resultaten. Daarna komt handen-arbeid; voor de minst-ontwikkelden: raffiawerk, klei, papier en voor de grootere timmeren enz., waarvan wij frappante staaltjes zagen. In de klas waar, laten we zeggen, de besten zaten, zagen we prachtige resultaten van een jaar, een jongen die bij z'n komst op school totaal niet lezen kon, las de zinnen vlot van 't bord, een ander toonde ons z'n cahier met pracht- schrift, een derde ging trotsch op z'n zelf gemaakte, in elk opzicht perfecte trekkar, die hem tot echte meubelmaker stempelt en welk vak hij dan ook in wil gaan, een ander gaf ons een prima ver zorgd reken-caHier en zoo meer. De meisjes krijgen behalve de gewo ne bovengenoemde vakken, handwerk, huiswerk, koken zelfs. Voegen we daar nog bij dat aan de school een tuin verbonden is, waar de jongens en meisjes zelfs planten en zaaien en kweeken, twee aan twee en waarvan de resultaten precies geboekt, en ijverig opgegeten of bewaard wor den. Wel komt men bij 't bezoek aan deze school onder den indruk van het groote voorrecht dat de kinderen die buitengewoon onderwijs benoodigen, in deze inrichting bezitten, van de groote opoffering en ambitie van het perso neel, getuigen de lust waarmede dit waarlijk zware werk verricht wordt, de ambitie waarmee na schooltijd en op vrijen middag zelfs met behulp der bes te leerlingen, de onderwijs-materialen naar eigen vinding worden vervaar digd, maar niet 't minst de „aanhan kelijkheid'' die de kleinen aan hun on derwijzers en onderwijzeres bindt. Werkelijk als men dit alles eens wat dieper bekijkt en overweegt, de resul taten voor de toekomst afweegt, dan komt men tot de overtuiging dat hier werkelijk sprake is van een „weldaad voor plaats en omgeving Gelukkig dat de ouders dit dan ook meer en meer inzien; na een jaar zijn er reeds 53 leerlingen, zoodat weldra een nieuwe leerkracht moet worden aangesteld; hieronder vindt men hier over meer bijzonderheden. Gemeenten, schoolbesturen en autori teiten handelen dan ook o.i. grootelijks tegen het belang der moeilijk leeren- de kinderen hunner gemeenten of inrichtingen, wanneer zij dit instituut niet met alle kracht steunen; op de eer ste plaats benadeelen zij deze jonge wezens, die ze door hun steun een al thans dragelijke toekomst in de maat schappij kunnen verzekeren, terwijl anderzijds de gemeente later zal moe ten in de bres springen wanneer deze kinderen niet in staat zullen gesteld zijn te leeren voor zich te zorgen. Ook voor den goeden gang van za ken van het normale lager onderwijs is deze school van 't grootste belang. Hier heeft men een instituut, dat om zijn opzet, om zijn inrichting, om zijn doel en resultaten aller steun en waar deering dubbel verdient. De steun hieraan verleend, zal dub bel worden vergoed, in materieel maar zeker in moreel en idieel opzicht. Ter completeering onzer korte be schouwing geven we nog 't volgende: Op 15 Nov. 1936 begonnen de eer ste lessen met 26 leerlingen, waaronder 6 leerlingen uit de buitengemeenten. Na een jaar is het aantal aangegroeid tot 53, waaronder 15 buitenleerlingen. Vijf leerlingen hebben de school ver laten, waarvan drie vertrokken naar een andere gemeente en één is er op een fabriek te werk gesteld, met bevre digend resultaat. Het viel ons op dat het aantal bui ten-leerlingen zeer gering is. Moge dit artikel er toe bijdragen de betrokken instanties de belangrijkheid van het be staan dezer school te doen inzien en de moeilijk leerende kinderen die voor de ze inrichting in aanmerking komen te zenden. Reeds om kwart over acht wor den de eerste leerlingen van de trein gehaald, rond negen uur volgt het op halen uit de bussen, waarna te kwart over negen met. de lessen begonnen wordt. Onder het middaguur wordt aan gedekte tafels gegeten, waarna mede door de grootere meisjes de afwas be gint; na de school worden de buiten leerlingen onder de goede hoede van het personeel weer op de trein, bus sen enz. gezet. T.B.C.-BESTRIJDING. De T.B.C.-Commissie betuigt bij de zen hartelijk dank aan allen die heb ben medegeholpen tot liet slagen van de gehouden collecte, in het hijzonder het Dames-comité, dat steeds de Com missie zoo krachtdadig helpt. De opbrengst bedraagt 794.63 waaronder een gift van 25.van de Jonge Middenstandsvereeniging uit het saldo der revue, twee giften van 50.- en verschillende andere bijdragen van zeer geachte zijde. De Commissie vindt daarin steun met haar taak voort te gaan en be veelt zich hij voortduring aan. KERN- EN PROPAGANDACLUB R.K. STAATSPARTIJ. pleeg- Gisteravond hield de Kern- en pro- naar1 pagandaclub der R.K. Staatspartij haai de le- maandelijksche vergadering in het n zor- Bondsgebouw. aontje Na een korte inleiding, gaf de voor zitter zijn eerste les over Staatsinrich ting. Dit geschiedde aan de hand van de uitgave van de R.K. Staatspartij over: „Staatsinrichting". Besproken werden het begrip, liet doel en de taak van de Staat, en ook de verschillende Staatsvormen. Na de inleiding ontspon zich 'n ge animeerde gedachtenwisseling. Als tweede punt van de agenda volg de 'n. behandeling over de te voeren winteractie. Deze actie zal vooral be staan in het innen der contributie, het werven van nieuwe leden en adspi- rant-leden. De volgende bijeenkomst zal plaats hebben op Donderdag 25 November om kwart over 8. DOKTERSFONDS DER R.K. WERKLIEDENVEREENIGING. Algemeene Huishoudelijke vergade ring op Maandag 1 November 1937 's middags ten 12 uur in de groote zaal der R.K. Werkliedenvereeniging. Aan de orde: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Finantieel verslag door den pen ningmeester. 4. Verslag controle-commissie. 5. Verkiezing van een controleur. 6. Bestuursverkiezing wegens pe riodieke aftreding van J. Ley- tens en J. Swinkels. De aftreden den zijn terstond herkiesbaar. 7. Verkiezing van een Voorzitter wegens periodieke aftreding van J. Leijtens. 8. Mededeelingen. 9. Rondvraag en sluiting. FEESTAVOND R.K. MIDDENSTAND. Woensdagavond hield de R.K. Mid denstandsvereeniging alhier, een groote feestavond in de zaal Thalia. Dezen avond die was georganiseerd ter gelegenheid van de opening van het winterprogram mag wel bijzon der geslaagd heeten, gezien de talrijke opkomst en de uitnemende stemming die er heerschte. Dit succes is voor een niet gering deel te danken aan de ijverige com missie van voorbereiding, die bestond VOETEN VERSTIJFD DOOR RHEUMATISCHE PIJNEN. Nu vrij van pijn. Kan weer gewoon loopen. „Mijn voeten en enkels waren ver stijfd door rheumatische pijnen en ik moest 8 weken in bed blijven, niet in staat mijn voeten op den grond te zet ten. Ik dacht niet ooit weer te kunnen loopen. Toen haalde een kennis mij over een flacon Kruschen Salts te koo- pen. Reeds na een week voelde ik mij beter en na 3 flacons kon ik weer zon der moeite loopen. Dikwijls heb ik aan beterschap gewanhoopt, maar ik voel me nu gezonder en gelukkiger dan ooit te voren." Mevr. F. A. H. te W. uit de heeren: A. Holtgrefe, C. Marks, P. Dekkers, J. v. Bladel-Sorée en M. Verwiel. Het is dezen avond bewezen dat er nog pit en leven in de vereeniging zit en terecht stond in het programma dan ook opgemerkt dat „de klok nu niet achter liep". De Voorzitter van de R.K. Midden standsvereeniging, de heer Christ van Liempt opende den feestavond met een kort woord van welkom, waarbij hij er zijn vreugde over uitsprak dat er zoovelen aan den oproep gehoor had den gegeven, gaarne gaf hij hierna de verdere leiding van den avond over aan den voorzitter van het comité van voorbereiding den heer A. Holt grefe. Er was werkelijk een alleraardigst programma samengesteld, waarvan wij een en ander hieronder willen op noemen: „Oefening der stembanden"; „Hardloopen op zijn Chineesch" (om prijzen); „Blaastrappen met dierlijke blazen" (om prijzen)„Ringsteken per kindervoertuig"; „Zakloopen door langharigen" enz. Begrijpelijk is dat zich hierbij de allerkoddigste tafereelen voorde den. Het laatste gedeelte was er „gelegenheid om de stijve heenen wat los te maken", waarbij bleek dat hij de prima muziek verzorgd door dhr. Kila, men het dansen nog lang niet vergeten was. Voor een avond zijn alle zorgen weer eens vergelen geweest en toen de voorzitter den welgeslaagden avond om 2 uur sloot, keerden allen zeer voldaan en misschien wel wat moe in de heenen huiswaarts. NEDERLANDSCH BIJBELGENOOT SCHAP AFDEELING LANGSTRAAT. Voor de afdeeling Langstraat van het N.B.G. hoopt Vrijdag 5 November a.s. des avonds om half acht in de Ned. Herv. Kerk te Sprang op te tre den de Weleerw. heer Ds. G. J. Kool haas van Charlois met een opwekken de rede over het doel en het werk van het Nederlandsch Bijbelgenootschap in ons land en in Indië, waar alle be langstellenden hartelijk welkom zijn. Er zal dan een collecte worden ge houden ten bate van 't fonds ter her denking 300-jarig bestaan van de Sta- ten-vertaling. NED. R.K. FABRIEKSARBEIDERS- BOND „ST. WILLIBRORDERS". In zaal 20 van den R.K. Gildenhond werd Woensdagavond een goed be zochte vergadering gehouden van looiersleden van bovengenoemden hond. De voorzitter, de heer v. Seters opende de bijeenkomst met den Christelijken groet en sprak er zijn vreugde over uit dat de vergadering zoo goed bezocht was. Hij gaf hierna het woord aan den lieer H. Mulder, Hoofdbestuurder van den Ned. R.K. Fahrieksarbeidersbond. Als onderwerp behandelde de heer H. Mulder het collectief arbeidscon tract, dat vooral ook voor de looiers van zoo veel belang is. De looiers immers zijn eigenaar dige menschen, die steeds met allerlei bezwaren komen, wanneer er iets nieuws is en zich zeer moeilijk laten organiseeren. Willen zij echter voordeel van een collectieve arbeidsovereenkomst trek ken, dan zullen zij zooveel mogelijk georganiseerd moeten zijn, want ook in de looiersbranche is heel wat te doen. Men klaagt in schoenmakerskrin gen wel over de tewerkstelling van talrijke jeugdige krachten en lage loo- nen, doch ook hij de looiers wordt men als men een jaar of 45 is, reeds nis oud beschouwd. Spreker zegl dat bet met de loonen ook niet al te rooskleurig gesteld is, zoo is hem een geval hekend van een gezin met 6 kin deren, waarhij de vader slechts 12.50 verdient. Er zullen misschien personen zijn die van een C.A.O. geen direct voordeel trekken, maar de massa zal er toch wel van profiteeren. Gaat het eenmaal de massa heter, dan zal het ook den enke ling beter gaan. Spreker dringt er daarom op aan dat allen zich bij hunne standsorganisaties zullen aansluiten, ant slechts met een hechte organisa tie zal er iets bereikt kunnen wor den. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd een druk gebruik ge maakt. Zoo opperde o.a. een der leden de raag ot het niet mogelijk is ook den Christelijken Bond aan te sporen in deze richting actie te gaan voeren, daar met samenwerking meer be reikt kan worden dan wanneer men alleen staat. Dit zal in overweging genomen wor den. Besloten werd voorts nog een in tensiever huisbezoek te gaan toepas sen, waarvoor zich direct enkele aan wezigen spontaan disponibel stelden. De voorzitter dankte tot slot den spreker voor zijne hehartenswaardige woorden en de leden voor hun trouwe opkomst, waarna deze zeer geani meerde vergadering met den Christe lijken groet werd gesloten. „OEFENING EN VERMAAK" CON CERTEERT IN TILBURG. De liedertafel „Oefening en Ver maak" verleende Donderdagavond hare medewerking aan een concert van de Tilburgsc.he liedertafel „Rel Canto" in de concertzaal „Sovenir des Mon- tagnards". Deze groote zaal was tot in de uiter ste hoeken bezet. Over het geheel ge nomen is er uitstekend gezongen, zoo wel door „Oefening en Vermaak" als door „Bel Canto". Na ieder uitgevoerd nummer, klonk dan ook een hartelijk, Welverdiend langdurig applaus. Het is niet doenlijk op een of ander nummer speciaal den nadruk te leg gen, want heide vereenigingen con certeerden met een warm enthousias me, dat het publiek in verrukking bracht. Een drietal volksliedjes van Joz. Hendrikx die in de zaal aanwezig was, oogstten veel bijval en de ljeer Hendrikx bracht dan ook lof voor de schitterende uitvoering die niet voor een gering deel te danken is aan het energieke werk der heeren v. Leeuwen en Gerritsen. „Frohsinn", door Fred. Gumbert, gezongen door Rel Canto was het be sluit van deze schitterend geslaagde uitvoering,die voor beide uitvoeren de vereenigingen een succes was. In een geestdriftige toespraak van den voorzitter van „Oefening en Ver maak", den heer A. C. v. d. Heijden, die ook waardeering tot uiting bracht voor het werk der heide vereenigin gen, dankte spreker Bel Canto voor de hartelijke ontvangst en het hoogstaan de peil van haar gezelschap. Na de uitvoering werd nog een ge animeerd bel gegeven. Ongetwijfeld heeft „Oefening en Vermaak een uitstekende indruk in Tilburg achtergelaten. Het gouden echtpaar J. v Delft-v. d. Gouw De hevigste hooldpijn bedaart spoedu door Mijnhardt'a Hoofdpijnpoeders Per stuk 8 cent, doos van 6 stuks 45 cent. De N. V. Papier- en Cartonindustrie v.h. Meyer Couvée, ook in de schoendustrie 'n bekende onderne ming zal Maandag 1 Nov. den dag herdenken dat zij 50 jaar geleden is opgericht. Met den papier-groothandtl als hoo ld bed rijf, werd geleidelijk over gegaan tot verwerking van papier en carton voor diverse doeleinden. Werd in 1901 de afdeeling carton- nages opgericht, in 1902 zien wij in Waalwijk een dépot verrijzen Sedert dien werd de cartonnage afdeeling steeds uitgebreid en is vrijwel hoofdbedrijf geworden. In 1908 werd het bedrijf in een N. V. omgezet. Het bekende dépot te Waalwijk breidde zich meer en meer uit; blijkbaar stelde de schoenindustrie het op prijs, dat de firma om haar te bedienen zich in haar midden had gevestigd met het gevolg dat in 1920 ook in Waalwijk begonnen werd met de cartonnage-fabricage. Dit had zoo'n succes, dat toen de firma over voldoend geschoold personeel beschikte, men ook over ging tot het fabriceeren van cartcn- nages voor diverse doeleinden. De herdenking van dit jubileum zal op 1 November plaats vinden met het geheele personeel. Het Waalwijksche personeel zal voor dien dag naar Amsterdam komen. De directeur, de heer C. W Tekenbroek, die thans aan het hoofd staat zal binnenkort 50 jaar aan de zaak werkzaam zijn. Wij wenschen dezen stoeren werker en ijverige zoons verder veel succes. DE GOUDEN BRUILOFT. De dag nadert waarop een groot ge deelte van Waalwijk zich weer op maakt voor de viering van een gouden bruiloft. Ditmaal is het, het echtpaar J. v. Delft-v. d. Gouw, dat op 31 Oc tober 50 jaar geleden in het huwelijk trad. Een actief buurtconiité is reeds se dert maanden bezig dezen dag voor de krasse oudjes, familieleden en buurt- genooten tot een onvergetelijke te ma ken. Er is een schitterend feest-program ma voor dien dag samengesteld dat luidt als volgt: 10 uur: Plechtige H. Mis in de pa rochiekerk van St. Jan. 11.30 uur: Ontvangst door het comité aan het woonhuis. 12 uur: Zanghulde door een 20-tal kinderen onder leiding van het dames-comité. 12.30 uur: Receptie, hij welke gele genheid tevens het ge schenk van de huurt zal worden aangeboden. 7.30 uur: Groot buurtfeest in Thalia. Door een 20-tal buurtgenootcn zijn auto's beschikbaar gesteld om gouden paar en familie naar de Kerk te bren gen. Voorts zullen des middags de lie dertafel „Oefening en Vermaak" en de harmonie ,St. Crispijn" een serenade komen brengen. Het buurtfeest, des avonds in Thalia, belooft de clou van den dag te worden. Men zal hier wedstrij den houden van allerlei vorm om prachtige prijzen. Door de drie kasteleins der buurt zal er getapt worden, terwijl het slui tingsuur op 1.30 uur is bepaald. Het zal een mooie en prachtige feestdag worden voor 't gouden paar met familie en huurt. Enthousiasme De groote factor welke in de eerste plaats noodig is om een initiatiel te dotn slagen, was in zeer groote mate aanwezig op de verga dering van Waalwijksche Midden stands— schoenfabrikanten welke Woensdagavond in Hotel de Twee Kolommen werd gehouden en waar direct met algemeene stemmen werd besloten tol oprichting van hoven genoemde vereeniging over te gaan, in navolging van Kaatsheuvel waar vorige week deze vereeniging werd opgericht en mede tot vooibeeld voor de diverse andere schoenen- centra waar eveneens in zeer kort bestek getracht zal worden een dergelijke vereeniging te stichten, om zoodoende te komen tot een Algemeene hond van Middenstands- schoenfabrikanten. Zij die altijd hebben beweerd organisatie is niet noodig, we komen er toch wel, zullen gedrongen dooi de tijdsomstandigheden, zeker wel zijn gaan inzien, dat de tijd van den enkeling voorbij is en de nood thans wel zoodanig dringt, dat schouder aan schouder gewerkt moet worden, om ook de kleinere schoenfabrikanten de plaats in de samenleving te laten behouden waar zij recht op heoben. Deze overtuiging was het dan ook, waaruit de nieuwe vereeniging werd geboren, en door deze overtuiging hopen de aangeslotenen te bereiken, dat de enkelen die nog niet aan wezig waren, wellicht niet uil gebrek aan belangstelling, doch door aan iets verlate bezorging van de con. vocaties, zich ook zoo spoedig mo gelijk bij hen zullen aansluiten. Daarom wordt volgende week Woensdagavond om half negen wederom een Algemeenevergadering gehouden, waarop nog eens duidelijk alle programmapunten zullen wor den uiteengezet en waar dusieder een kan vernemen met duidelijke voorbeelden geillustreerd, dat deze vereeniging op het moment in een behoefte voorziet en waard is door iedereen gesteund te worden. De convocaties worden thans tijdig genoeg rondgezonden. Heeren Mid denstands-schoenfabrikanten, sluit U onvoorwaardelijk aan, het is dringend noodig. De minister van economische zaken maakt, ingevolge het bepaalde bij artikel 8, lid 4, van de wet op het algemeen verbindend en onver, bindend verklaren van ondernemers overeenkomsten 1935, hekend, dat hij aan de vaste commissie van den Economischen Raad, ingesteld bij Koninklijk Besluit van 28 Augustus 1935, no. 50, heeft ve zocht hem te willen adviseeren over het nemen van een algemeenen maatregel van bestuur, als bedoeld in artikel 2 van voormelde wet ten aanzien van een bij hem ingediende ondernemers- overeenkomst inzake toepassing van uniforme leverings- en betalings voorwaarden hij den verkoop van leder. Bij N. Samsom te Alphen a. d. Rijn verscheen de derde jaargang (voor October 1937- 1938) van den Prov. Almanak voor Noordbrabant. Onder toezicht van den heer J. A. J. Bobbers.referendarister prov. griffie, is hij uit otlicieeie bronnen samen gesteld. Behalve alle mogelijke ge gevens omtrent het openbare leven in Noordbrabant (instellingen en vereenigingen, honden, lichamen en colleges e.t.q.) bevat het boek o.m. nog een volledige verzameling van reglementen en verordeningen, waar onder de inwoner dezer provincie leeft. Te Paiijs heeft op 18 en 19 Oct. j.l. een nationaal congres plaats gehad waar ca. 4UU Fransche schoen- tabrikanten tegenwoordig waren om de moeilijkheden te bespreken waar mede de Fransche schoenindustiie te kampen heeft, n.l. buitenlandsche concurrentie,;boven matige kostprij zen, grootbedrijf, agitatie der vak- vereenigingen. In de vergadering kwam ook tot uitdrukking dat het de taak der Fransche schoenfabrikanten is, de soorten van ingevoerde schoenen, die de clientèle wenscht te onder zoeken zelf te vervaardigen onder aanpassing aan de Fransche smaak. Om deze pogingen te steunen moet moet van de overheid een verhoog de bescherming worden verlangd. Deze bescherming moet geschieden in alle vormen, die doelmatig ge bleken zijn, als verscherping der invoercontingenteering, verhooging der invoerrechten, desnoods een invoerverbod van schoenen, zoodat zoowel voor lederen als rubber- schoenen de invoer van buitenland sche artikelen zoo goed als versperd wordt. De gedachte dat er buitenland sche producten worden gekocht, terwijl in de Fransche fabrieken wordt gestaakt, wordt ondraaglijk genoemd, hetgeen dus een critiek vormt op de vakvereenigingen, zoo wel als op de regeering die daarbij niet ingrijpt V. v. d. S. I)e bonnen Met de bonnen voor braadvet kan men tot 13 Nov. terecht hij: Wed. W. Spec; J. Luijpers; Tafi; C. v. d. San- den en G. v. d. Sanden Elshout. Met bonnen margarine tot 13 Nov. a.s. hij: Th. v. d. Krabben; P. Versteij- nen; J. Bergmans; P. Klerks; P. Vrij hoeven en A. de Munnik. Met bonnen voor gehakt in blik ge durende de maanden Nov. en Dec. a.s. hij: J. Laarakker; M. v. <1. Sanden; L. de Gouw en G. van Engelen. Kleine Boeren. In de commissie voor steun aan de kleine Boeren zijn benoemd de hee ren: dr. R. Th. v. d. Heijden, C. H. Brok uit Elshout, Adr. v. d. Wiel en secretaris is de heer P. Peeters. „\V tegenactie". De collecte voor de z.g. „Wiegcn- actie" heeft 126.20 opgebracht in Druilen en Elshout. Biljarten. E.B.C. II—B.J.C. II. Uitslag E.B.C. II B. Klerks Pulles Pulles Merkx Klyn H. N. A. K. match 27 Oct. 1937. B.J.C.II P. Willemse 7566 Broekhoven 7540 v. Leest 7564 Kuijpers 3675 Vissers 5575 316—320 H. S. Kuijpers 29. De paall Toen de heer S. met flinke vaart de stoep afreed van de Giersbergsche brug in de richting „de Hooge Schijf", kwam hij minder zacht in botsing met een paal langs het rijwielpad, welk stuk hout al meer dergelijke za ken op zijn geweten heeft. De botsing was echter zoo ernstig, dat de heer S. zich onder geneeskun dige behandeling moest stellen. Den Overlaat. Het rijwielpad in den Drunenschen Overlaat heeft -reeds veel ongevallen

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 9