Gemeenteraad Eethen. Buitenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws. e A .iLE dracht tot kabinetsformatie Zaterdag had neergelegd (daar de liberalen wei gerden hem te steunen) heeft koning Leopold de opdracht tot vorming van een kabinet aangeboden aan den voor zitter van de katholieke senaatsfractie, minister van staat, van Overbergh. De ze heeft het aanbod echter om gezond heidsredenen van de hand gewezen. Daarna heeft de koning den katho lieken minister van landbouw, Pierlot, belast met de vorming van een nieuwe regeering. Pierlot verklaarde aan de pers dat hij zal pogen aan deze opdracht te voldoen. Hij zal met de leiders van de drie groote partijen in contact tre den om te trachten een kabinet te vor men, op grondslag van de nationale vereeniging evenals het vorige kabinet. Na zijn eerste besprekingen met de partijleiders, is Pierlot voornemens een audiëntie aan te vragen bij den koning om hem verslag uit te brengen en hem te zeggen of hij een kans tot slagen ziet. DE ONDERNEMERS-OVEREEN KOMST IN HET JAPONNEN- EN CONFECTIEBEDRIJF. De Staatscourant van Maandag avond bevat de beschikking van den minister van Economische Zaken, waarbij algemeen verbindend is ver klaard de ondernemersovereenkomst in de japonnen-industrie, voor den duur van 1 jaar, ingaande 2 November 1937 en eindigende 1 November 1938. De beschikking is gegrond op de vol gende overwegingen: dat de aangehaalde overeenkomst, welke wordt gesteund door een groep ondernemers, die een belangrijk deel der betreffende industrie vertegen woordigen, de strekking heeft door het brengen van uniformiteit in de leve- rings- en betalingsvoorwaarden bepaal de vormen van onredelijke concurrentie teniet te doen; dat daardoor een nauwkeurige cal culatie kan worden bevorderd; dat als gevolg daarvan een betere vergelijking der aangeboden goederen mogelijk wordt; dat de aangehaalde overeenkomst mitsdien geacht moet worden voor de economische verhoudingen in den be trokken bedrijfstak overwegende be- teekenis te hebben; dat de aangehaalde overeenkomst in den betrokken bedrijfstak op juiste wijze meer geregelde toestanden zal kunnen tot stand brengen en in een on gestoorde werking daarvan derhalve een algemeen belang moet worden ge zien; dat die ongestoorde werking in ge vaar zou worden gebracht, indien bui ten de overeenkomst staande belang hebbenden niet mede door haar bepa lingen zouden worden gebonden; dat mitsdien het algemeen belang de algemeen verbindendverklaring dier overeenkomst vereischt. OM HET WERELDKAMPIOEN SCHAP SCHAKEN. De twaalfde partij is in remise ge ëindigd. Dr. Aljechin heeft thans lx/i punt, dr. Euwe 4^ punt. DE KORTING OP DE INDISCHE PENSIOENEN. Kort geleden konden wij de ver wachting-uitspreken, dat van verlen ging van de verkorting op de Indische pensioenen na 1 Januari 1938 zou wor den afgezien, hoewel de minister van koloniën de daarover gestelde vragen van de Indische regeering nog niet had beantwoord. Thans kunnen wij melden, dat de beslissing daarover in den ver wachten zin is genomen en aan de In dische regeering is medegedeeld. Het staat thans dus vast, dat de kor ting op 1 Januari komt te vervallen; de officieele mededeeling daarvan zal wel het eerst in de Tweede Kamer geschie den. NA DE VLOOTMANOEUVRES IN INDIë. Naar Aneta verneemt, heeft de com mandant der zeemacht, na afloop van de groote vlootmanoeuvres, welke zich uitstrekten van Soerabaja tot Nieuw- Guinea, het nut van deze oefeningen zeer belangrijk geoordeeld. In de eerste plaats is hierdoor de locale kennis in dit belangrijk zeegebied bij alle deelne mende officieren aanmerkelijk ver hoogd. Ten tweede werd waardevolle ervaring opgedaan inzake de samen werking tusschen oorlogsschepen en de gouvernements-marine. Bovendien is hierdoor de organisatie en het materieel op bruikbaarheid in dit operatiegebied getoetst. Duidelijk is aan het licht ge komen, dat de vliegmacht dringend ver nieuwing behoeft en wel door aan schaffing van vliegtuigen met grooter actie-radius. Ook de vervanging van oude krui sers door nieuwe met grootere snelheid en grootere gevechtskracht, bleek noodzakelijk. Voorts moet de beschikking worden verkregen over minstens twee eigen tankschepen, aangezien de volkomen afhankelijkheid van particuliere tan kers op den duur niet kan worden aan vaard. Omtrent de ramp van de T 1 moet met een waarschijnlijkheid, welke aan zekerheid grenst worden aangenomen, dat deze ramp het gevolg is geweest van een vliegfout van den bestuurder, die de snelheid van het toestel in een scherpe bocht te veel en onnoodig ver minderde. Tenslotte heeft de commandant der zeemacht een dagorder uitgegeven, waarin wordt gememoreerd, dat hij na vier weken lief en leed met het eskader te hebben gedeeld, veel goeds heeft op gemerkt, en wel in de eerste plaats de wijze waarop de ijver en belangstelling waarmede hij gesteund is, door officie ren, onderofficieren en manschappen in zijn taak om het peil van geoefendheid van de zeemacht zoo hoog mogelijk op te voeren. CRISISHEFFING OP VLEESCH AFGESCHAFT. De crisisheffing op rundvleesch is met ingang van 1 November 1937 ge heel afgeschaft. Naar thans officieel wordt bevestigd, ligt het in de bedoeling van den minis ter, dat deze maatregel ten goede zal komen aan den consument, zoodat kan worden verwacht, dat de vleeschprij- zen naar verhouding zullen worden verlaagd. De slagersbonden hebben zich reeds bereid verklaard allen sla gers te adviseeren naar de bedoeling van den minister te handelen. BELANGRIJKE GIFT VAN PRINS BERNHARD ten bate van het Luchtverdedigings fonds. Het bestuur van het luchtverdedi gingsfonds maakt met groote dankbaar heid bekend, dat het van Z.K.H. Prins Bernhard een belangrijke gift mocht ontvangen. Zooals bekend is het luchtverdedi gingsfonds opgericht om jongelui, die daartoe financieel niet in staat zijn, maar wel physiek geschikt tot burger- vlieger op te leiden, en wel zoodanig, dat zij, als het noodig mocht zijn, in korten tijd als militair vlieger aan onze legerreserve kunnen worden toege voegd. Het bestuur van het luchtverdedi gingsfonds spreekt den wensch uit, dat vele landgenooten dit koninklijke voor beeld zullen volgen door een bijdrage te storten op girorekening 287177 ten name van: penningmeester vereeniging voor nationale veiligheid. MR. WESTERMAN UIT DE N. S. B. GETREDEN. Naar wordt medegedeeld, is het oud- Tweede Kamerlid mr. dr. W. M. Wes terman dezer dagen uit de N. S. B. ge treden. VERZACHTING VAN AMBTENA REN-VERBOD. Verleden jaar heeft de regeering, bij monde van den minister-president, in de Kamer medegedeeld, dat er in de naaste toekomst wellicht aanleiding zou zijn, te overwegen of en in hoeverre het bestaande verbod voor ambtenaren ten opzichte van het lidmaatschap van bepaalde vereenigingen, op te heffen. De regeering overweegt thans het z.g. ambtenarenverbod in den vorm, waar in dit thans is geregeld, in te trekken, doch dat het tevens in haar voornemen ligt, die regeling door een andere te vervangen. PASSAGES VOOR INDIë VERHOOGD. De Stoomvaartmaatschappij Neder land" en de ,,Rotterdamsche Lloyd" hebben met ingang van Maandag hun passagierstarieven verhoogd. De ver hooging geldt voor de afvaarten op of na 1 December van Amsterdam, Rot terdam en Batavia. De verhooging is niet voor alle ta rieven gelijk, zoodat het niet mogelijk is over de heele linie een bepaald per centage vast te stellen. Van Amsterdam of Rotterdam naar Batavia wordt voor de le klasse 935, voor de tweede klasse 695.en voor de 3e klasse 520 berekend; voor de overige havens tusschen Batavia en Soerabaja zijn de prijzen naar ver houding. Voor de Poelau- en Kota- schepen 510.— en voor de overige vrachtschepen 495. De verhooging zal niet worden toe gepast voor passage^, die voor 1 No vember werden geboekt op schepen, die op of na 1 December, doch voor 1 Mei 1938 vertrekken. Op schepen, die op of na 1 Mei 1938 van Rotterdam, Am sterdam of Batavia vertrekken, zullen echter geen passagiers tegen het eerste tarief vervoerd worden. Zaterdag-voormiddag kwam de raad der gemeente Eethen in openbare ver gadering bijeen onder voorzitterschap van den Edelachtb. Heer burgemeester D. v. d. Schans. Alle leden waren aanwezig. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. Van den gemeenteraad van Beu- sichem is een verzoek ontvangen om adhaesie te betuigen aan een adres door genoemd college aan de Tweede Ka mer gericht waarin verzocht wordt maatregelen te treffen, zoodat voortaan op land- en veldwegen, paarden geleid mogen worden door iemand die op de fiets zit. B. en W. stellen voor aan dit ver zoek te voldoen. Aldus wordt besloten. Voorts is nog ingekomen een ver zoek om subsidie van den B. V. L. in Genderen. B. en W. stellen voor 10 te verke nen. Goedgekeurd. Idem van de Burgerwacht te Dron- gelen. Op voorstel van B. en W. wordt eveneens 10.— beschikbaar gesteld. Door de Christ. Landbouwschool wordt een subsidie gevraagd van 5. per jaar per leerling. De voorz. zegt dat op genoemde school 14 leerlingen zijn, zoodat een bedrag van 90.— zou gevoteerd moe ten worden. B. en W. zijn evenwel van meening dat een subsidie van 50.— wel vol doende zal zijn. Wordt goedgekeurd. De heer-v. d. Heuvel verzoekt hem onderhandsch te willen verhuren een perceeltje grond aan den Genderschen Dijk. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen. De huur zal evenwel ten voordeele van den polder komen,_ Wordt goedgekeurd. Dan komt er aan de orde een voor stel van B. en W. om de gemeente te rangschikken in de 8ste klasse voor de personeele belasting. De voorzitter zegt dat deze nieuwe rangschikking voor de aangeslagenen een voordeeltje van 7.50 per jaar zal opleveren, voorzoover zij ten minste voor deze belasting in aanmerking ko men. Voor de gemeente zal dit een ver mindering aan inkomsten geven van 2000. Spr. meent echter, gezien den gezonden financieelen toestand der ge meente dat hier geen enkel bezwaar tegen zal zijn. Wordt goedgekeurd. Evenals vorig jaar wordt het aantal opcenten der personeele belasting op 200 gesteld. De voorz. zegt dat in verband met de wijziging van de Lager Onderwijs wet, de gemeente jaarlijksch moet vast stellen een bedrag dat gegeven wordt voor elk kind van het Openbaar en Bijzonder Onderwijs. Voor beide inrichtingen van Onder wijs zal een bedrag van 11.03, per leerling noodig zijn. B. en W. stelleij voor genoemd be drag beschikbaar te stellen. Wordt goedgekeurd. Begrooting 1938. Vervolgens komt aan de orde vast stelling van de gemeentebegrooting 1938. De begrooting sluit in den gewonen Dienst met een bedrag van 95094.93 met een onvoorzien van ƒ5156.72. De Kapitaaldienst sluit met een be drag van 2810.97. Namens de commissie van onderzoek brengt de heer Donker verslag uit van de bevindingen der commissi^. Spr. zegt DRAISJtlA-vAN-VALKENBURG 'S-: Zoekt niet langer zelf naar PERSONEEL. Laat ons dat lastige werk opknappen. De stem van ONS BLAD dringt ge regeld in duizenden gezinnen, in de Langstraat en Omgeving, waar werkers te over zijn. Plaats uwe aanvraag voor personeel dus in „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". dat bij het onderzoek gebleken is, dat enkele posten nogal tamelijk hoog ge raamd zijn, alhoewel de begrooting toch heel gemakkelijk sluitend te krij gen was. Er zijn echter twee posten, waarme de de commissie zich niet geheel en al kan vereenigen en wel een bedrag uit getrokken voor wegverbetering in Ba- byloniënbroek, dat 550.— hooger was dan vorig jaar. Ook komt de com missie een bedrag van 200.— voor onderhoud onderwijzerswoningen te hoog voor. Voor het overige ziet zij er geen be zwaar in de begrooting 1938 voorloopig vast te stellen. De Voorzitter zegt dat de post on derhoud van wegen beduidend hooger is dan vorig jaar, omdat B. en W. over wegen om de wegen in Babyloniën- broek beduidend te doen verbeteren, waaraan nogal veel werk zal zijn. Wat betreft 200.— voor onder houd onderwijzerswoningen deelt de voorzitter mede dat naar'een rapport van den gemeente-opzichter noodig blijkt deze onderwijzers-woningen, evenals landerij en woningen, die hier eveneens bijhooren, goed te laten nakij ken en verbeteren, zoodat 200 zeker niet te hoog zal zijn. De begrooting wordt dan ongewij zigd vastgesteld. De begrooting 1937 moet nog enke le wijzigingen ondergaan, hoofdzake lijk van administratieven aard. Wordt goedgekeurd. Aan de orde komt dan: Vaststelling begrootingen Burgerlijke Armbesturen. De heer Donker brengt wederom verslag uit en meent dat de subsidies uit de gemeentekas wel wat aan den royalen kant zijn. Spr. oordeelde het beter iets zuiniger te doen en meer doel matiger. Er wordt nu nog veel te veel gegeven aan menschen die het niet noodig hebben. 't Burgerlijk Armbestuur van Dron- gelen heeft een nadeelig slot van 647.68, Eethen batig saldo van 123.03J/2, Babiloniënbroek nadeelig saldo van 608.40 en Genderen even eens een nadeelig saldo van 21.36. Voorgesteld wordt een subsidie van 250.— aan Drongelen; 250.— aan Eethen; 500.— aan Babiloniënbroek en 300.- aan Genderen. Wordt goedgekeurd. Rondvraag. De heer G. v. d. Beek meent dat het misschien beter zou zijn, om inplaats van de hooge uitgaven voor wegenver betering in Babyloniënbroek, de aan dacht te schenken aan de verkeersvei ligheid. Spr. is er voor om borden op de voornaamste punten te plaatsen met een aanwijzing voor de maximum snel heid. Spr. vindt het meer dan bar, wan neer men de auto's met een onverant woordelijke snelheid over de wegen ziet razen. De Voorzitter zegt geen automobilist te zijn en dus de bezwaren van een maximum-snelheid niet te kennen. Met plezier wil spr. echter met B. en W. deze zaak eens overwegen. De Voorzitter deelt voorts nog mede dat waarschijnlijk volgende week de heer v. Mechelen van de P.N.E.M. een uiteenzetting zal komen geven over de electrificatie van Doeveren en Hees been. Spr. zegt dat deze zaak dan spoedig overlegd kan worden. Ook deelt de Voorzitter nog mede dat waarschijnlijk volgende week de plannen voor een gemeentehuis in het bezit van het gemeentebestuur zullen zijn, zoodat er dan eenig schot in deze zaak komt. Hierna sluiting. L-"ZACHT VAN SMAAK - PR US 70 ct*~ BOTSING TUSSCHEN GEMEENTE-AUTOBUS EN TRAM TE AMSTERDAM. Acht gewonden. Zondagavond, half tien is op de Weesperzijde, tegenover perceel 21, in de buurt van het Tulpplein te Am sterdam, een ernstig ongeluk gebeurd waarbij acht personen zijn gewond. Een bus van lijn K. is, doordat de bestuurder moest uitwijken voor een auto, in botsing gekomen met den mo torwagen van lijn 3. De autobus kwam van den kant van de Berlagebrug en was van den Radio- weg op weg naar de Mauritsstraatde bestuurder reed met de gewone voor geschreven snelheid. Ter hoogte van Weesperzijde no. 21 stonden eenige auto's geparkeerd. Even voor de bus dit punt passeerde, kwam van de zij de van het Tulpplein de tram. Op het zelfde oogenblik vertrok een der au to's en de bestuurder wilde de richting van het Tulpplein rijden. Op het laatste oogenblik zag de be stuurder van den autobus, de heer Gieskes, den auto vlak voor zich op den weg. Hij poogde een aanrijding te voorkomen, wierp 't stuur naar links, doch kwam op dat oogenblik in bot sing met het voorbalcon van den mo torwagen van lijn 3. Met een vreeselijken slag, die stra ten ver gehoord werd, drongen de beide voertuigen in elkaar. Onder de passagiers van bus en tram ontstond een paniek. Glas- en houtsplinters spatten naar alle kan ten, het voorste gedeelte van de be stuurderscabine van de bus het nieuwste model dat bij de gemeente in gebruik is werd gedeeltelijk in gedrukt. De bestuurder sloeg met het hoofd tegen de voorruit en raakte be klemd. De bestuurder van de tram kwam er beter af, met een lichte been wond en hevig geschrokken stond hij enkele oogenblikken later op straat. Hij had nog de tegenwoordigheid van geest gehad om op het laatste oogen blik uit alle macht te remmen. De passagiers, zoowel in de bus als in de tram, werden doorheen geworpen. Zeven passagiers liepen min of meer ernstige snijwonden op. De drié voorste linkerrijtuigen wa ren geheel versplinterd. Het voorbal con was gedeeltelijk ingedrukt en de schakelkast was achterover gevallen. De bijwagen liep met een schok op den motorwagen, zoodat de koppeling brak en de conducteur, die juist bij de glazen deur tusschen voorbalcon en wagen stond, tegen het glas aansloeg. De ruit werd verbrijzeld, doch de con ducteur liep geen verwondingen op. Onmiddellijk nadat het ongeluk ge beurd was, kwam van alle kanten hulp opdagen. Enkele minuten later waren drie auto's van den geneeskun digen dienst aanwezig om de gewon den te vervoeren, die deels bij omwo nenden waren ondergebracht. Allen waren lichtgewond. JULIUS BARMAT TE AMSTERDAM GEARRESTEERD. Op verzoek van den procureur des konings te Brussel heeft de chef van den Vreemdelingendienst der _Amster- damsche politie, de hoofdinspecteur M. O. F. van der Heul met een aantal rechercheurs gisteravond Julius Bar- mat gearresteerd. Barmat is naar het hoofdbureau van politie overgebracht en daar ingesloten in afwachting van de behandeling door de rechtbank le Amsterdam van het verzoek om uit levering, dat door de Belgische auto riteiten is gedaan. De procureur des konings te Brus sel heeft tegen Julius Barmat een be vel tot inhechtenisneming uitgevaar digd op grond van het vermoeden dat hij zich aan verduistering en hedriege. lijke bankbreuk heeft schuldig ge maakt. De feiten, waarvan Barmat verdacht wordt, houden verband met de geruchtmakende affaire van de Bank Goldzieher en Penso en de Noor- derbank, welke thans voor de recht-» bank te Brussel wordt behandeld. Gis teravond begaven de hoofdinspecteur Van der Heul en eenige rechercheurs zich naar de woning van Ju line Bar mat aan de Minervalaan 7, om hem te "arresteeren. Barmat was ongetwij feld zeer verrast door dit onverwachte politiebezoek. In een gereedstaanden politie-aulo werd hij, bewaakt door eenige rechercheurs, naar het hoofd bureau gebracht, waar hij in een cel werd opgesloten. Te verwachten is, dat de Amsterdamsche rechtbank spoedig een beslissing zal nemen over de uitlevering van Barmat aan de Bel gische justitie. Geweldige brand te Rotterdam Zondagnacht heeft aan de Rijnhaven te Rotterdam een brand gewoed, welke vier groote pakhuizen van de N.V. Pakhuis- meesteren, n.l. de panden «Celebes» «Borneo», «Java» en «Sumatra» in asch heeft gelegd. Dit gebouwen complex is ongeveer 100 meter lang en ruim 40 meter diep. In de gebouwen waren groote hoeveelheden tabak, koffie, andere Indische producten olie en stearine opgeslagen. De brandweer bestreed met 37 stralen van zes autospuiten en zes drijvende stoomspuiten de vlammen, zee. De brand brak uit in het pakhuis «Java», waarvan het dak was door gebrand, voordat een enkelen brand slang kon worden uitgelegd. Weinige oogenblikken later stond ook de eerste verdieping geheel in vlammen en terwijl ook hier de vloer doorbrandde, begaf zich ook de scheiding tusschen dit pand en het westelijk aangrenzend pand «Su matra», waar het al spoedig even eens op de bovenverdieping begon te branden. Inmiddels had de brand zich ook aan andere zijde uitgebreid en begaf ook de scheiding tusschen de panden «Borneo» en «Java» zich. Eerstge noemd pand stond binnen weinige oogenblikken van onder tot böven in vlammen. In de Tweede Zwanegatstraat trachtte men ondertusschen met één straal het pand «Celebes» te redden aan de Derde Zwanegatstr. werkte men er met twee stralen en aan de Rijnhaven N.Z. met nog een zestal. Ondanks al deze maatregelen bleek het niet mogelijk het pand «Celebes» te kunnen behouden, want zelfs tegen den wind in breidde het vuur zich met ongekende snelheid uit zoodat ook hier spoedig de vlammen naar buiten sloegen. Naar wij vernemen, is de brand ontdekt door een wachter bij de Holland-Amerika-Lijn, die om twee uur in den nacht in dienst trad en ruim een uur later het vuur gewaar werd. Een der brandweerlieden er namen er ongeveer 200 aan het blusschingswerk deel moest in den vroegen ochtend naar het zieken huis worden vervoerd omdat hij het ongeluk had, een straal recht in zijn gezicht te krijgen, waardoor een bloeduitstorting werd veroorzaakt. Het blusschingswerk heeft gisteren den heelen dag voortgeduurd en zal ook heden nog moeten worden voortgezet. De schade zal wel eenige millioenen guldens bedragen, maar vermoedelijk is alles verzekerd. De oorzaak van den brand is nog onbekend. Wel verluid, dat tegen het einde der vorige week door loodgieters werk aan een dakgoot van het pakhuis «Java» verricht is

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2