Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. i ANNE 1 •1 „ÜOQRD BRfiBAND" BINNENLAND. CJUc - Ltug-ant MoAeXn e*t Q.o.zd.ko.op JCofai Jtoffen en Moxie- ahtikeien FEUILLETON Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD V DE OPLEVING? NUMMER 89. ZATERDAG 6 NOVEMBER 1937. 60c JAARGANG. u a Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. 't Is niets anders dan mensche- lijke zelfbegoocheling, wanneer we dag op dag gewagen van de „op leving", welke we onmiskenbaar noemen, teneinde ons zelf moed in te geven voor de toekomst en dien moed ook anderen in te pompen. Als de opleving inderdaad een feit was: zeker, dan zou 't goed zijn dat met nadruk en herhaaldelijk te constateeren, opdat de geest der menschen de gunstige ontwik keling zou aanzetten en aldus de vormen van het maatschappelijk or ganisme zou beïnvloeden- Maar is die „opleving" geen feit, maar fictie, dan bereiken we niets met al onze suggesties. Dan kneden we slechts de vormen van een droombeeld en bereiden we ons een diepe teleurstelling bij het wakker- worden Laten we de oogen gericht houden op de werkelijkheid; een fantast gaat ten gronde, maar een gewaarschuwd man telt voor twee. De crisis op de fondsenmarkt had in de laatste paar jaren een gunsti gen keer genomen. De oorlogs voorbereidingen over de heele wereld hadden wat induslrieele bedrijvig heid gewekt, waardoor de waarde papieren iets stegen en de suggestie, waarmee men een sneller verloop der beterschap wilde forceeren. deed de rest. D.w z. een poosje- Deze methode kan in het maat schappelijke organisme slechts een gesugereerde beterschap wek ken. Onlangs bleek, dat de indu- strieele bedrijvigheid lang niet was toegenomen in de mate, welke men zich had laten afschilderen en de fondsen zonken ineens dieper dan ooit, Voor milliarden was er verspeeld. De algemeene bewapening en de suggesties omtrent een zeer groote verhooging van den handel en van de industrieele bedrijvigheid, hebben in het buitenland tijdelijk de koop lust wat verhoogd en daarvan is in Nederland geprofiteerd, dank zij mede de devaluatie, welke onze goederen opeen voor het buitenland aanvaardbaar prijspeil bracht. Er was dus inderdaad „opleving" ten onzent. Maar deze opleving was te zeer gebonden aan de kunstmatige conjunctuurwijziging in de wereld, dan dat ze als een verlossing kon worden beschonwd. En het is bovendien niet waar zooals men het nog veelal uit publicaties verneemt dat de opleving ten onzent aanhoudt. Het is beter om de waarheid, de werkelijkheid onder oogen te zien. Wij zullen het met cijfers aan- toonen eerstens, dat deopleving" op haar doode punt is gekomen tweedens, dat zij niet was ontsproten uit eigen nationale kracht. De „opleving" ten onzent had zich reeds in Augustus van 't vorige jaar, dus nog vóór de devaluatie, statistisch, alshans doen kennen. Vergeleken met de overeenkomstige maand van het jaar tevoren, was werkloosheidspercentage in Juli '36 ongeveer 11.5 pet. méér, in Aug. 8 pet., September 6.6 pet., October 3.3 pet., November 0.9 pet. De toename der werkeloosheid werd dus geleidelijk geringer. In De cember '36' kwam het volstrekte keerpunt. Toen was er, steeds ver geleken met de overeenkomstige maand van een jaar tevoren, een vermindering der werkloos heid van 3.6 pet., in Januari daar opvolgende van 2 pet., Februari 4 5 pet.. Maart 6 pet., April 13.4 pet., Mei 16.4 pet., Juni 17.9 pet., Juli 19.7 pet., Augustus 16.7 pet. Wat zien we uit deze cijfers? Ten eerste, dat de opleving reeds begon vóór de devaluatie (door de gunstiger conjunctuur verhoudingen, welke men zich in het buitenland suggereerde), aangezet werd door de devaluatie, maar tot staan is gekomen door dezelfde realiteiten, welke onlangs ook de fondsenmarkt daden instorten. Er is nu geen opleving meer, we boeren blijkens de cijfers weer achteruit Daarmee heeft de nor male verhooging van de werkloos heid inden nazomer niets te maken, want de cijfers geven verhoudingen weer uit overeenkomstige maan den, van nu en van het vorige jaar. Andere cijfers bewijzen bovendien dat de opleving, zooals die zich ten onzent heeft betoond, niet voort kwam uit een verbetering van de binnenlandsche markt, maar te danken was aan een verhoogden export van industrie-artikelen, welke export vanzelf weer terugzinkt, nu 99 W5353 men in het buitenland gaat inzien dat de conjunctuurverbeteringreë len grondslag miste. Van midden '36 tot midden '37 verminderde het percentage werk- loosheidsdagen in de diamanten industrie met 37 pet., metaalindu strie 14,3 pet., textiel 14.1 pet., aardwerkbedrijven, steenkolen 11.5. Dat zijn allemaal industrieën welke méér konden exporteeren. Maar de kleedingindustrie, het drukkersbe- drijf, voedings cn genot middelen, de schoen- en leerindustrie allemaal industrieën en bedrijven in hoofdzaak voor de binnenland sche markt ze deden slechts enkele percenten minder werkeloös- heidsdagen boeken óf ze vertoonden een nog slechter beeld dan het jaar tevoren. We kunnen helaas niet anders doen danaangeven, dat het met de „opleving" voorloopig - waar schijnlijk althans weer is afge- loopen. Middelen tot verbetering van den toestand? We kennen ze niet. Slechts door de binnenland sche markt te versterken, kunnen we ons deel leveren in de veihoo ging der nationale bedrijvigheid. Méér steun, hooger loon, zoo de creteert men daartoe van bepaalde zijde. Het is een feit, dat voor verster king van de binnenlandsche markt de koopkracht moet worden ver hoogd. Maar als méér steun en hooger loon tot duurdere prijzen leiden, dan wordt de koopkracht daarmee niet verhoogd. Verlaging van prijzen zou even zeer tot verhoogde koopkracht kunnen voeren, als niet voor verlaging van prijzen verlaging van loonen werd vereischt. Vooreen practische oplossing der moeilijkheid is een vinding noodig welke de vieieuze cirkel verbreekt, waarin prijs- en loonwetten elkaar, rustende op de uiteinden der mid denlijn, volgen. De opgave is zoo /iet lt rüpe Ster TaJoak eenvoudig als die van het perpetum mobile, de oplossing even on mogelijk: Moge de commissie, welke minister Romme heelt ingesteld om naar maatregelen voor de bestrijding der werkloosheid te zoeken, er in slagen om tenminste middelen tot leni ging van 't maatschappelijk euvel te vinden, dat ons dreigt voort te teisteren. Ds. van Duyl bedankt als Eerste Kamerlid Ds. G. van Duyl, die als Eerste Kamerlid is beëedigd, heeft aan het einde van de Woensdag gehouden vergadering, de volgende verklaring afgelegd »Daar ik gisteravond de eeden heb afgelegd, welke mij bekrachtig den als lid dezer Kamer, stel ik het, mijnheer de voorzitter, op bijzonder hoogen prijs met U'w toestemming een korte verklaring te mogen uit- Gratis Pereboom's goed passend knippatroon van „De Echo van het Zuiden' Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden). 67) Ja. Dat wist ik wel. Luister nu, ik heb er genoeg van. Je hebt Jenny een offer gebracht, zooals misschien één op de tien millioen voor een ander brengen zal en hoe eerder Jenny en Nicholas op hun knieën zijn, hoe beter het is. Anne's lippen trilden. Ze zei: John liefste. En toenNicholas weet het niet. Nicholas moet het weten. Neen, Anne, het heeft geen zin. De menschen die denken dat jij de paarlen genomen hebt, moeten de ware toedracht weten. Jenny weet liet, jij en ik weten het, Aurora weet het. Degenen, die op de hoogte gebracht moeten worden, zijn je oude kindermeid, meneer Carru- thers en Nicholas. Anne klemde haar handen ineen en keek hem opgewonden aan. Toe, John. Ik heb alles uitgedacht. Zoo is het goed. Ik ben niet wraakgierig; het is niet mijn bedoeling om Jenny te kwetsen. Juffrouw Jones is haar toe gedaan en zoo betrouwbaar als wat. Jullie familie-advocaat zal en moet het weten. Om van Nicholas niet te spreken. Jenny kan het hem zelf ver- lellen precies zooals ze dat zelf wil. Maar hij zal weten wat Jenny jou verschuldigd is en hij moet doen wat hij kan om de dingen voor jou gemak kelijk te maken. Hij kan een heele- boel doen. Ik wil niet dat er over jou gekletst wordt. Anne hief haar hoofd op met een trotsche beweging. Je bedoelt, dat je geen geklets over je vrouw wilt heb ben. Daarom wil ik niet met je trou wen; er zal gepraat worden. Dat bedoel ik heelemaal niet. Ik wilde maar, dat je niet zoo'n onzin zei. Ik bedoel, dat er geen gepraat over jou, hoor je over jou, wensch. Ik denk niet aan de gevoelens van je echtgenoot; ik denk aan jou en je behoorde dat nu toch wel te begrijpen. Iedereen, die over jou leugens gehoord heeft, zal nu de waarheid vernemen. Dan komt Jenny er nog veel en veel beter af dan ze verdient. Ik heb haar geschreven. Je kunt de brief lezen als je wilt. Hij nam een enveloppe uit zijn zak, haalde er een velletje papier uit en legde het open op Anne's knie. Ze las het, in John's flinke handschrift: Beste Jenny, Anne en ik trouwen. Ik hoop, dat je blij zult zijn, omdat wij het zijn. Anne gaat een week bij Aurora lo- geerendaarna vind ik, dat ze bij jou moet komen en bij je blijven tot we trouwen. Ik ben er van over tuigd, dat je niets liever wilt dan dat Anne vanuit Waterdene trouwt. Ze hoeft niet langer dan een dag of veertien te blijven, omdat we zoo gauw mogelijk willen trouwen." Anne wierp hem een killen blik toe, ontving er een terug, die haar verwar de en ging toen voort met lezen: „Ik vind, dat je Nicolas alles beter kunt vertellen van die paarlenge- schiedenis. Het zal je dan gemakke lijker vallen lief voor Anne te zijn. Daarbij zul je jezelf prettiger voelen als hij het weet hij bevindt zich in een verkeerde positie. Anne heeft het mij niet verteld, ik heb het zelf ontdekt. De man zelf lieeft je ring met den smaragd opgemerkt en de bediende, die je geholpen heeft, was een bewonderaar van je haar. Daar bij vermoedde ik het al langer. Wees niet angstig ik ben niet van plan je te kwetsen Juffrouw Jones moet het weten, Mr. Carruthers en Nicho las, omdat ze denken dat Anne het gedaan heeft en dat kan ik niet verdragen. Je kunt 't Nicholas ook beter dadelijk vertellen, omdat ik morgen, Maandag in den namiddag kom, om alles eens uit te praten. Zie je, de menschen hebben over Anne gepraat en zich afgevraagd waar ze al dezen tijd geweest is en daar moet een eind aan komen. Dat kan heel gemakkelijk als wij ons weer vcreenigen. Maar als jij en Nicholas niet helpen, blijven de menschen denken, dat er iets ver keerd is. Dus wil je het Nicholas wel dadelijk vertellen? Anne laat je hartelijk groeten. J. M. W." Anne sloeg haar oogen op, zag een glimp van John's kin, zuchtte en zei, Wat een haast heb jij! Natuurlijk heb ik haast. Hij pakte den brief aan, stak hem in den enveloppe, plakte haar dicht en stond op. Ik ga nu even naar de bus. John, doe dat alsjeblieft niet! Ik ben er over een minuut weer. Ik wil, dat Jenny den brief met de eer ste post krijgt omdat ik mijn plannen voor morgen gemaakt heb. Direct na het ontbijt ga ik naar juffrouw Jones, daarna naar Carruthers. Ik zal hem zeggen een rekening te openen voor je bij Lloyd's. Ze moeten je handteeke- ning hebben, maar dat kan Dinsdag wel. Carruthers zal om te beginnen vijfhonderd pond storten. Dan ga ik koffie drinken en daarna vertrek ik naar Waterdene. Anne staarde hem met een eigen aardig hulpeloos gevoel aan. Met den brief in zijn hand liep hij naar de deur. Daar keerde hij zich om. Je kunt mrs. Fossick-Yates het beste morgen na het ontbijt vertellen, dat dringende redenen je noodzaken om weg te gaan. Aurora verwacht je hier tegen theetijd. Als je er dan nog niet bent, zal ik je komen halen. Maar ik meen, dat het beter is als Aurora en mrs. Fossick-Yates elkaar niet ont moetten. Ik geloof niet, dat ze samen goed zullen opschieten. Daarom moest je maar zorgen voor de thee hier te zijn. Ik kom tegen zeven uur. Aurora heeft me ten eten gevraagd. Hij ging weg en sloeg met een be sliste beweging de deur achter zich dicht. Anne liet haar kin op haar hand rusten en ze vroeg zich af waarom ze niet hoos was. Ze voelde dat ze boos had behooren te zijn. Ze had moeten zeggen, dat ze geen bankrekening ver langde, niet bij Aurora wilde komen, of verloofd wenschte te zijn. Maar aan den anderen kant, al zei ze deze dingen, dan scheen ze toch geen indruk te maken. Ze voelde zich slap en zwak en nogal gelukkig. Horrocks opende de deur en hpgon, langzaam en met afkeurenden blik, voor de thee te zorgen. Zorgvuldig voorbereide plannen vallen aiet altijd uit zooals men wel denkt. John, praatte inet 'n schreien de, ongeloovige, protesteerende juf frouw Jones en een zwijgenden en ge- ergerden Mr. Carruthers. Daarna lunchte hij en vertrok met een auto. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Waalwykschc en Langstraatscke Courant* Zich verzekeren bi] een goede maatschappij is een wijze voorzorgsmaatregel WIST U DAT ESN HALF MILLIOEN PERSON EN BIJ DE VERZEKERD ZIJN? De „NOORD-BRABAND" betaalde In 1936 circa f 1.500 OOO uit aan hare verzekerden /AlEN HOUDT VAN PICT...

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1