Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. PUROL Bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen. Reeds verschillende malen werd in de kolommen van dit blad gastvrijheid verleend tot het geven van voorlich ting over het onderwerp Luchtbe scherming. Het is daarom onvermijdelijk dat zoo nu en dan in herhalingen wordt vervallen. Een onderdeel echter hetwelk naar wij meenen nog weinig besproken is, is de wettelijke regeling van de Lucht bescherming en het lijkt mij niet van belang ontbloot om daaraan eenige regels te wijden, waarbij vooropge steld wordt dat thans slechts aan dat gene aandacht wordt geschonken, wat voor onze gemeente van nut kan zijn. Op 29 April 1936 trad in werking een wet waarvan de verkorte titel luidt: „Wet betreffende bescherming tegen luchtaanvallen." De wet geeft een algemeene regeling, terwijl de regeling van de onderdee- len der materie bij Algemeene maat regel van bestuur is geschied. In dit verband zijn vooral de twee naar aanleiding van de wet gegeven Kon. Besluiten n j. die van 15 Aug. en van 22 September 1936 van belang. Hierbij worden de verschillende ge meenten in drie gevarenklassen inge deeld en wel 19 gemeenten in de 1ste klasse, 70 gemeenten in de 2de klasse en de overige gemeenten waaronder ook Waalwijk in de 3de klasse. Deze 3de klasse omvat die gemeen ten welke door ligging, bouwwijze, af wezigheid van speciale gevaaraantrek- kende objecten, e.d. niet rechtstreeks gevaar loopen, waar echter wel een minimum aan maatregelen vooral van organisatorischen aard vereischt wordt. Dat voor alle 3de klasse gemeenten de maatregelen intusschen niet de zelfde kunnen zijn, is zonder meer duidelijk indien men beschouwt b.v. een 3de klasse gemeente met een be bouwde kom en uitgesproken indu strieel karakter en daarnaast een 3de klasse gemeente zonder bebouwde kom en met een landelijk karakter. Krachtens de Wet is in iedere ge meente de Burgemeester belast mei de uitvoering der vereisclite maatregelen. Het Kon. Besluit van 15 Augustus legt die uitvoering nader in handen van een Gemeentelijken Luchtbescher mingsdienst onder leiding van een door den Burgemeester aangewezen hoofd. De organisatie behoort te ge schieden volgens een van te voren op gesteld plan waarvoor Algemeene Richtlijnen zijn opgesteld. Wij moeten hier volstaan met een eenvoudige opsomming van de onder- deelen waaraan de Luchtbeschei- mingsdienst in Waalwijk zijn aan dacht heeft te wijden. Een ineer gede tailleerde bespreking valt buiten de strekking van dit artikel. De noodig geachte maatregelen be treffen de volgende punten: le de Organisatie. 2e de Waarschuwing en Alarmee- meering. 3e de Politie. 4e de Brandweer. 5e de Geneeskundige dienst. 6e de Reinigingsdienst. 7e Gemeentewerken. 8e Gas-, Electriciteit- en Water bedrijven. 9e Opleiding van personeel. 10e de Verlichting. 11e de Voorlichting aan de bevol king en de Openbare bekend making. 12e Middelen van bescherming en ontsmetting. 13e Verplichtingen van bedrijven, diensten en instellingen. 14e Schatten van geschiedenis, kunst en wetenschap. Aan punt 11 n.l. de Voorlichting aan de bevolking moge nog een enkel woord worden toegevoegd in verband met de in onze gemeente door hel Comité tot oprichting eener afdeeling der Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming gevoerde actie. Waar de voorlichting der bevolking tot een der wettelijke verplichtingen van den Luchtbeschermingsdienst be hoort is het duidelijk, dat bedoelde actie den volledigen steun van den Ge meentedienst heeft, wat mede blijkt uit de door den Burgemeester gedane openbare kennisgeving en aansporing aan de Burgerij. Krachtens de Wetsbepalingen kan de Minister van Binnenlandsche Zaken voorts voor het bouwen, geheel of ge deeltelijk vernieuwen, het veranderen en uitbreiden van woningen of andere gebouwen waarvan in onze gemeente het grondoppervlak grooter is dan 220 M2. bijzondere voorzieningen eischen b.v. met het oog op het bou wen van openbare schuilplaatsen. Voorts geeft de Wet den Burge meester de bevoegdheid bij dringend of dreigend gevaar onmiddellijk lot het tijdelijk in gebruik nemen van eigendommen over te gaan. b.v. torens ten behoeve van uitkijkposten, auto s voor vervoer e.d. De Wet geeft ook eenige voor schriften tot-het houden van oefenin gen welke uiteraard noodig zijn om de noodige ervaring op te doen o.a. om trent de samenwerking tusschen de verschillende hulpdiensten. Bij de oefeningen zal volgens cir culaire van den Inspecteur der Lucht bescherming van de radio-distributie gebruik kunnen worden gemaakt. Art. 12 der Wet schrijft voor, dat iedereen verplicht is de door den Burgemeester schriftelijk gevorderde medewerking tot uitvoering der Wet te verleenen en zich te gedragen naar de bij openbare bekendmaking dooi den Burgemeester voorgeschreven al gemeene of bijzondere gedragsregels. Wij hebben met het bovenstaande slechts een greep willen doen, en al leen op het allerbelangrijkste de aan dacht willen vestigen. Wie zich voor dit onderwerp of een der onderdeelen van de Luchtbeschei - ming nader interesseert kan zich om voorlichting wenden tot den Gemeen telijken Dienst of ook tot de straks op te 'richten plaatselijke afdeeling der Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming. Het Hoofd van den Gemeente lijken Luchtbeschermingsdienst P. G. VAN VLIET. BEDRIJFSBESCHERMING. Zelfbescherming tegen luchtaanval len is voor iedereen noodzakelijk. Dus ook voor bedrijven en wel om dat oorlog nog steeds mogelijk is en oorlog luchtoorlog beteekent, welke ook de burgerbevolking ernstig be dreigt met brisantbom-, brandbom- en gasaanvallen, tegen welker verschrik kelijke gevolgen een redelijke bescher ming alleen dan te bereiken is, indien de geheele bevolking de overheids maatregelen steunt door ook zelf be schermingsmaatregelen te treffen. Zelfbescherming is echter voor be drijven driedubbel noodzakelijk., omdat bij luchtaanvallen bedrijven verhoogd gevaar opleveren door opslag van brandbare goederen, in werking zijnde krachtinstallaties, groote vuren en groote verlichting, talrijk personeel in dikwerf betrekkelijk beperkte ruimte: bedrijven groote schade beloopen door elke stagnatie in de bedrijfsuit oefening; bedrijven doeltreffende bescherming alleen kunnen verkrijgen met inachtne ming van de eischen van het bedrijf, aangezien alleen op deze wijze bedrijfs schade kan worden voorkomen bij het plotseling dooven van vuren en lichten en het plotseling in veiligheid stellen van het personeel: bedrijven bescherming door eigen personeel van noode hebben, omdat personeel, dat in het bedrijf thuis is, het best eventueele trefschade zal kun nen beperken (bijv. een brandbom on schadelijk maken, met gas besmette ruimten afschutten). Bestuurders van bedrijven! Beseft gij thans dat het hoog tijd is om met de bescherming van Uw bedrijf tegen luchtaanvallen een begin te maken! Uw arbeiders moeten leeren hoe zij zichzelf èn het bedrijf kunnen bescher men. Dit eischt langdurige, deskundige voorbereiding. Bestuurders van bedrijven! Beseft gij voorts dat gij ook zeer veel belang hebt bij de organisatie van de zelfbescher ming buiten Uw bedrijf. Elke brandbom, die in Uw naaste omgeving onschadelijk wordt gemaakt, beteekent ook voor Uw bedrijf een ge vaar minder. Sluit U derhalve èn in Uw eigen belang èn in het algemeen belang aan bij de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming, welke ten doel heeft om in nauwe samenwerking met de betreffende overheidsdiensten de zelfbescherming van de burger bevolking tegen luchtaanvallen in den meest uitgebreiden zin te organiseeren en propageeren. HET DOEL DER VEREENIGING VOOR LUCHTBESCHERMING. De statuten zeggen dit in de volgen de artikelen: Art. 4. De Vereeniging stelt zich ten doel de bevordering van: 1. de kennis, de voorbereiding en de uitvoering van maatregelen, zoome de de medewerking daaraan, tegen de gevolgen van aanvallen uit de lucht; 2. de volkenrechtelijke bescher mingsmiddelen tegen den luchtoorlog in verband met de internationale rechtsontwikkeling. Art. 5. De Vereeniging tracht het in artikel 4 gestelde doel te bereiken langs wettigen weg en wel door: 1. het opwekken van belangstelling voor de luchtbescherming; 2. het propageeren en steunen van 'de zelfbescherming; 3. het oprichten van plaatselijke afdeelingen en studiekringen; 4. het oprichten, in stand houden en oefenen van groepen van personen, die waakzaamheden op het gebied der luchtbescherming hebben te verrich ten; 5. het houden van bijeenkomsten, oefeningen, demonstraties en ten toonstellingen; 6. het samenwerken met, het steu nen en raadplegen van vereenigingen en groepen, die rechtstreeks of zijde lings op hetzelfde gebied een afzon derlijke taak hebben te vervullen; 7. het in studie nemen van be paalde onderwerpen; 8. het geven van voorlichting en adviezen 9. het aanleggen en in stand hou den van een bibliotheek, plm. archief en een verzameling van tentoonstel lingsmateriaal; 10. alle andere wettige voor het in art. 4 omschreven doel geschikte mid delen, die de Vereeniging daarvoor zal dienstbaar achten. Da Spaansche burgeroorlog. Het einde nabij Onderwijl men in Londen moei zaam blijft streven naar een oplos, sing inzake de noninterventie moei lijkheden, schijnt de mogelijkheid niet uiig sloten, dat de burgerooi log in Spiuje ten einde loopt. L)at is de indruk van vele buitenlandscbe waarnemers, die het verzet der Volksfronters tegen de verschrik kin gen van een nieuwen winter, gelet op hun zeer beperkte voedsel- en oorlogsvoorraden, niet langer be stand achten. En ook de bevelhebber der nati onalisten, generaal Franco, schijnt deze meening te zijn toegedaan. In een verklaring tegenover de Spaan sche pers heelt hij gezegd «De oorlog is gewonnen, Hij zal eindigen met een verticale ineen storting, waarvan de symptomen met den dag duidelijker worden Op een goeden dag zal Spanje ont waken en met verbazing vernemen dat de oorlog geëindigd is». Duitschland's koioniale eischen. De Duitschers voeren op't oogen- blik een stevige propaganda voor hun eisch van teruggave van hun vroegere Afrikaansche koloniën. De reg-ering te Berlijn raakt ongedul dig cn meent, dat de teruggave thans formeel als eisch moet worden ge steld. Er is sprake van ofschoon dit bericht ook weer werd legenge. sproken -- dat deze eisch in een speciale bijeenkomst van den Rijks dag door H tier zal worden gesteld. Ook wordt beweerd dat de regee ringen van Italië en van Japan als ex geallieerden de herziening van de koloniale paragraaf zullen vragen en aldus deze kwestie aan de orde zullen stellen. Zeker is, dat Italië en Japan de eisch tot teruggave van de Afrikaansche koloniën aan Duilschland met kracht steunen. Uit bovenbedoelde actie blijkt wel overduidelijk, dat het z.g. anti-Ko mintern -pact, gesloten tusschen Duilschland en Japan, en waartoe thans ook Italië besloot toe te treden, camouflage is. Tegen het commu nisme, d. i. tegen Rusland, wordt niets ondernomen, maar de drie mogendheden helpen elkaar om el kanders veroveringen van Abes- sinië door Italië en van Chira door Japan veilig te stellen en nieuwe veroveringen of gebiedsuitbreidin gen na te stieven De vroegere Duitsche ambassa deur te Washington, dr. Luther, is per vliegtuig te Dairen aangekomen, na een bezoek te hebben gebracht aan Noord China Hij verklaarde aan de pers. dat Duilschland bereid is met Japan samen te wecken in d economische ontwikkeling van Noord China. Militaire opstand in Paraguay. Uit Asuncion woidt veruouien, dat een gedeelte vau bet garnizoen le Concepcion, op 2UU tviVl. alsland ten Noorden van de üooldslad van Paraguay, in opstand is gekomen en gepoogd heelt een militaire dic tatuur le vormen. De minister van ooi log heeil den aanvoerder der muitende troepen gesomiueeid zich onmiddellijk over le geven. De regeering heelt net niettemin noodig geacht, over het geheele land den slaat van beleg af te kondigen, leder, die zich schuldig maakt aan een aanslag op het miliiaire gezag, kan onmiddellijk woiden te rechtgesteld, mits er een olticier van leger of vloot daarbij tegenwoordig is. De militairen, die thanspalrouille diensten uitoelenen, zijn gerechtigd na slechts één waarschuwing van nun vuurwapens gebruik temaken. De burgemeestersverkiezing te New-York. De aftredende burgemeester van New-York, La Guardia, heelt blij kens de uitslagen der verkiezingen, zijn tegencandidaat Mahoney ver slagen. Volgens ter beschikking zijnde tellingsresultaten, had La Guardia een voorsprong van 40.U0U stemmen op Mahoney. Over de verkiezing van den hoog- sten re.hterlijken ambtenaar meldt de New York Times, niet officieel, maar op giond van gezaghebbende inlichtingen, dat Dewey zijn tegen candidaat Hastings verslagen het ft. De stembusoverwinning van bur gemeester La Guardia, welke, ol schoon de officieele uitslagen nog niet bekend zijn, toch door zijn te gencandidaat Mahoney is toegegeven wordt beschouwd als een ernstige slag voor het prestige van lammany Hall, de democratische organisatie die wanhopige pogingen in het werk gestelij heeft om de controle over het gemeentelijk leven in New \ork te heroveren. Vierhonderd executies in vijf weken. Tusschen 5 September en 10 Oc tober zijn volgens den correspondent van Havas, die zich op de gegevens van een twintigtal bladen baseert. 403 personen gefusilleerd. De »vij anden van het volk« worden als volgt gerangschikt: spionnen en terrorisien in het Verre Oosten 182, landbouwsaboteurs 112, industrie- saboteurs 34, saboteurs in de graan pakhuizen 52, agitatoren 12, gewe zen koelaken of anderen, die het Stachanof-systeem hebben gesabo teerd. De Belgische crisis. Ook de poging van den katholle-- ken minister van Landbouw Pierlot om een nieuwe regeering te vormen, is mislukt. De reden van zijn falen moet gezocht worden in de mee- ningsverschillen tusschen socialisten en liberalen over het regeerings- program. Morgen zal Pierlot zijn opdracht tot kabinetsvoi ming aan den koning teruggeven. De Conferentie in Brussel. De z.g Negen mogendheden con ferentie is in Brussel geopend door minister Spaak en zooals de toestand zich thans laat aanzien zal de commissie waarschijnlijk een oproep aan het adres van Japan tormulee ren, waarin de wensch van alle deelnemende landen wordt uitge sproken, dat lokio alsnog zijn medewei king aan de conferentie zal verleenen. Dit zou niet behoeven te beteekenen, dat Japan per se nog een delegatie naar Brussel zou moeten afvaardigen, doch wel, dat de regeering te Tokio het werk der conferentie althans officieel erkent en voortaan kennis neemt van haar hesluiten, rapporten en resoluties, om daarop het standpunt der Ju- pansche regeering te doen weten. HET MYSTERIE-SCHACHT. Tot het oogenblik waarop we dit overzicht samenstelden, was het geheimzinnige waas nog geenszins weggetrokken, dat over de Duitsche regeeringscrisis lag gespreid. Van een crisis kan inderdaad worden gesproken. Er woedt in Berlijn een hevige politieke strijd om de economiscne macht. Goering en zijn aanhangers wenschen alle zeggenschap inzake de uitvoering van het vierjarenplan aan zich te trekken door uitscha keling van Schacht's bevoegdheden als min. van Econ. Zaken en Schacht wil die bevoegdheden ook we' over dragen, omdat hij geen verantwoor delijkheid kan aanvaarden voor de wijze, waarop Goering op generaals manier de economische productie met commando's wil regelen, zonder ontzag voor de rechLn der indu- strieele bezitters en zonder rekening te houden met zakelijke mogelijk heden. Maar Hitler, die altijd groot ver trouwen heeft gehad in Schacht als financier en econoom, wil Schacht niet laten gaan. De zaak is dus: Goering drijft tegen den zin van Schacht als min. van Economische Zaken bepaalde maatregelen door en wil Schacht weg hebben; Schacht is deswege ook bereid om te gaan en weigert zelfs reeds maanden lang om nieuwe rijkswetten mede te onderteekenen, móar: Hitier houdt Schacht vast 1 Deze laatste heeft de knoop willen doorhakken door zélf aan de pers een verklaring te geven, dat hij zijn ministerit-ele bijltje er bij beeft neergelegd, doch nog steeds is geen bericht van de officieele bewilliging in de ontslagaanvrage verschenen Groote aandacht trok een artikel in de nat.-soc »Deutsche Volks- wirtschait«. In dit artikel werd er op aangedrongen, dat Goering be noemd zal worden tot economisch dictator zónder uitschakeling van Schacht Goering zou dan bevoegd heden moeten krijgen over de ministers van economische zaken, landbouw, arbeid, verkeer en finan ciën. Merkwaardig genoeg wordtin dit artikel criliek geuit op de militaire experts, die Goering met de leiding van het vierjarenplan belast heelt. »De militairen, die betrokken zijn bij het ontwerpen van het vierja renplan zijn wel buitengewoon be kwaam, doch zij hebben een taak op zich genomen, die men eerder na een ervaring van jaren dan na een ervaring van maanden kan beheerschen«, zoo wordt gezegd. »Wij hebben voor enze econ. ont werpen menschen noodig, die eco nomische kennis, practische erva ring, onderscheidingsvermogen en energie hebben en daarbij niet dooi eenzijdigheid beperkt worden«. CONSULAIRE BETREKKINGEN LONDEN—BURGOS. Naar de diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" meldt, kan thans spoedig een mededeeling tege moet worden gezien aangaande weder- keerige faciliteiten tusschen Groot-Brit- tannië en de autoriteiten der Franco-re- geering met betrekking tot de instelling van beperkte consulaire vertegenwoor digingen. Het ligt in Engelands bedoeling, een consulairen hoofdagent met een of meer assistenten naar Burgos te zenden, waar Franco blijkbaar weder 't hoofd kwartier van zijn voorloopige regee ring wil vestigen. Ook zullen naar an dere steden van het gebied, dat onder het gezag der nationalisten staat, agen ten worden gezonden, wier functies en rechten in vele opzichten met die van consuls zullen overeenkomen. Ander zijds zullen vertegenwoordigingen van het bewind der rechtschen in Engeland worden toegelaten en zaken beharti gen, die onder normale omstandigheden tot de taak van een consul behooren. DE STRIJD IN HET OOSTEN. De Japansche troepen, die Woeki- atsja bezetten aan den Zuidelijken oever van de Soetsjou, nabij Fiesing, Vetwormpjes en pukkels zijn omsingeld. Tijdens den hevigen strijd is een Chi- neesch kolonel gedood, twee anderen werden gewond. Het Chineesche tele- graafagentschap Central News meldt, dat Japansche troepen aan boord van kleine vaartuigen getracht hebben aan land te gaan op den Zuidelijken oever van Soetsjou, door den Britschen sec tor van Jessfield te passeeren. De Brit- sche troepen hebben de Japansche sol daten gedwongen terug te keeren. Van het Sjansi-front wordt gemeld, dat een Japansch detachement tijdens den opmarsch naar Taijoean, de hoofd stad van de provincie Sjansi, langs de Tsjengtai-spoorlijn, het op 48 K.M. ten Oosten van Taijoean gelegen Sjoejang bezet heeft. De Japansche troepen, wel ke naar Taijoean uit het Noorden op trekken, hebben Sinkoutsjen, op 70 K.M. ten Noorden van de hoofdstad, bezet. Naar schatting zouden de Chi- neezen ruim 30.000 man verloren heb- ben. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat Japansche colonnes zich van nacht meester hebben gemaakt van Sinkoetsjen. Sedert drie weken werd hier felle strijd geleverd tegen de Chi- neezen, die krachtig verschanst waren in de bergen, waar zij schuil konden gaan achter permanente fortificaties en in diepe betonnen schuilplaatsen. Een Japansch offensief komt tot ont wikkeling in Noord-Sjansi op 80 km ten Noorden van Taijoean. De gene rale staf verwacht echter geen snelle vorderingen, aangezien de verkenners vliegtuigen gemeld hebben, dat de Chi- neezen beschikken over verschei iene verdedigingslinies ten Zuiden van Sin koetsjen. Het Chineesche agentschap Central News verneemt uit Tsinanfoe dat de Japansche troepen langs den Taijoean spoorweg naar het Veesten trekken. De Chineesche troepen hebben den Ni- angtse Kwan pas aan de grens van Ho- pei en Sjansi hernomen. De vijfhonderdste Indië vlucht. Op 13 November a.s. zal de vijf. honderdste vl cht aanvangen van Nederland naar Indië. De tocht zal worden gemaakt door de »Valk« onder gezagvoerder Parmentier. Tweede piloot zal zijn de heer H. Fuchsmarconist de heer C. v. Bruggeboordwerktuigkundige de heer W. Radder, terwijl de heer J. Oosterhuis als steward meegaat. Den 19en hoopt men in Batavia te zijn en vandaar zal men den 27sten weder opstijgen voor de 500ste thuis^lucht, die 2 December op Schiphol moet eindigen. Voor deze jubileumvlucht zal de driehoekige luchtpostzegel voor bij zondere vluchten geldig zijn. Bovendien zullen allein Nederland ter post bezorgde stukken, welke met deze vlucht worden vervoerd (dus ook die voor andere landen dan Ned. Indië bestemd) van den afdruk van een bijzonderen stempel worden voorzien. ontsieren het gelaat. Purol doet ze verdwijnen en maaktdehuid zuiveren gezond In doozen 30-60 ct. Bij Apoth. en Droq MIJNHARD! I

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 6