een dubbeltje VERVOLG NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING BINNENLAND. KAATSHEUVEL. s. a z. HEUSDEN. RAAMSDONK. IN DIT BLAD? I N D I T BLAD Spyskokerij. Na de officieele opening van de af- deeling Jongens in de school van de Eerw. Broeders van Liefde in de Schoolstraat werd Dinsdag in de school der Eerw. Zusters de afdeeling meisjes Kaatsheuvel van de spijsko- kerij der St. Vincentiusvereeniging of ficieel geopend. Ook daar was veel belangstelling w.o. burgemeester Mallens, Deken v. d. Brekel, Pastoor de Klijn en meer dere geestelijken en leden van de St. Vincentiusvereeniging. De Voorzitter sprak ook hier woor den van dank speciaal aan het adres van de Eerw. Zusters, waarna Deken van den Brekel een hartelijk woord van dank en aanbeveling voor dit mooie liefdewerk sprak. In den Berkdijk had de officieele opening Woensdagmorgen plaats voor de jongens en meisjes van die pa rochie. Ook hier richtte de voorzitter woorden van dank tot de Eerw. Zus ters aldaar. In totaal namen in de drie afdeelin- gen reeds bijna 200 kinderen aan de maaltijden deel. Dit aantal zal in den loop der eerste dagen nog een weinig worden uitgebreid. Katholieke Jeugdvereenigingen. In het Patronaat werd Dinsdag avond een oudersavond gegeven door de Katholieke Jeugdvereenigingen. De directeur van de instelling de Eerw. Kapelaan Rietra sprak een openingswoord waarna een groep kinderen van het Kinderwerk onder leiding van Mej. van den Broek een Poppenoperette opvoerden waarmede de kleintjes zeer veel succes hadden. Het programma werd vervolgd met volgdansen van de Mandolineclub en reidansen van de KJMers, waaruit bleek dat deze tak van sport met veel ambitie beoefend wordt. De mondolineclub zorgde voor goede entre-acte-muziek. Door een propagandist van het blad „Verove ring" werd een propagandistische en eenige amusementsfilmpjes vertoond. Aan het slot gaf een der KJM'ers een Maria-declamatie te hooren. De oudersavond waarvoor veel be langstelling bestond en waarop de Eerw. Geestelijkheid acte de precense gaf mag zeer goed geslaagd lieeten. Slapte in de schoenindustrie. In de algemeene depressie die op de schoenindustrie drukt deelt ook onze plaats ten volle. Met recht liet de heer van Nieuwstadt in de gemeenteraads vergadering van Dinsdagavond een zeer pessimistisch woord over den desnJaten toestand van de schoen- en lederindustrie hooren. Geen enkel bedriif werkt momenteel nog op volle capaciteit. Sommige be drijven liggen nagenoeg geheel stil terwiil daar waar nog gewerkt word' arbeidsduur en personeel is beperkt tot een minimum. Geen enkele lichtstraal is er voor deze bedri'ven waarop nagenoeg ge heel onze gemeente is aangewezen te hespeuren. Zoo de regeering niet vim* en met afdoende middelen te hulr» kom! zijn de gevolgen zoowel voor den fabrikant als den arbeider niet te over zien. J Door blinden voor blinden. Dankbaar hebben de blinden van het St. Henricus-gesticht te Grave gebruik gemaakt van de uitnoodiging dezen zomer bij een bezoek der reisclub van de R.K. Werkliedenvereniging tot hen gericht om een avond in de groote Gildenbondszaal te komen spelen, als dank voor de gulle ontvangst op het Blindeninstituut genoten. De blinden hebben geen spijt gehad aan deze uitnoodiging gehoor te heb ben gegeven. De zaal was nagenoeg uitverkocht en de ongelukkigen heb ben het zelf beluisterd en hun indruk kenbaar gemaakt: „Wij voelen, dat wij voor een dankbaar publiek spelen" Ruim drie uren heeft de zaal in span ning geluisterd en gekeken, doch ook vooral geprofiteerd, van het keurige spel dat de blinden te zien gaven. De hoofdleider frater had het voor het derde bedrijf niet behoeven te re- leveeren, dat zooiets ten tooneele voe ren, uren, dagen, weken, ja maanden van ingespannen en onverstoten moeite kost. Doch de jongens getroos ten, aldus den spreker zich die moeite gaarne, omdat zij weten, dat zij hier door meewerken aan de instandhou ding van dit schitterende liefdewerk, dat door de tijdsomstandigheden ook een groot deel van de inkomsten mist, waarop het vroeger rekenen kon. t Is bij goed nadenken wel zielig, dat een instelling, als de Blindenzorg, zijn toevlucht moet nemen lot deze midde len, om niet gedwongen te Zyn, zich in aantal en verzorging te moeten be perken. Te prijzen is het, dat overal de komst van de blinden een hartelijk onthaal vindt, dat hierdoor moreel en in de opbrengst financieel de goede zaak steunt. Hiernaast is hun optreden ongetwij feld voor velen een herinnering aan een liefdewerk, dat anders mogelijk aan de aandacht zou ontsnappen en zoo dringend alzijdigen steun behoeft. De correspondente van Blindenzorg, zal dit hopen wij, hier en elders onder vinden. (Voor Kaatsheuvel Mej. Anna Hesselmans Hoofdstraat 197). Over het spel, dat ook elders reeds 23 maal werd opgevoerd kunnen we kort zijn. 't Was in alles uiterst ver zorgd en den indruk, dat wij hier met blinden te doen hadden, moesten we vaak bij ons terugroepen, daar de ze kerheid in handeling en actie in geheel het spel beslist en onfeilbaar was. Dictie, grime en decor waren even eens onberispelijk. Chris van Buren en Kriek, de boekhouder waren uit blinkers in het vroolijk spel van Nie- len, Een paardenmiddel. Bij zijn dankwoord bracht de Eerw. frater speciaal de aanwezigheid van Burgemeester Mallens en de Eerw. geestelijkheid naar voren als blijk van attentie aan het optreden der blinden. Aan het bestuur van den Gildenbond wei*d een woord van dank gebracht voor hel gratis beschikbaar stellen dei- zaal. Een logé uit Canada. Zondag a.s. wordt door de tooneel- club der TBC een tweede opvoering gegeven van hel kluchtige blijspel „Een logé uit Canada" waarvan de première voor veertien dagen in de zaal van den heer Joh. Smit liep. Hel succes bij die opvoering geno ten garandeert de TBC-kas voor Zon dag a.s. een volle zaal. De pers noemde dit werk; „De beste schlager van dit seizoen". V c mogen voor de TBC-vereeniging hopen, dat de Gildenbondszaal Zondag weer tjokvol zal zijn. Jonge Boerenstand. De Jonge Boerenstand hield Dinsdag haar jaarlijkschen statiedag. Om half tien was er een H. Mis in de St. Jo- sephparochiekerk. Na de H. Mis was de jaarlijksche vergadering in het café van den Gildenbond, waarna een welkom van den voorzitter, dhr. N. Verschuren, speciaal aan den geeste lijken adviseur, pastoor de Klijn, de huishoudelijke agenda werd afgewerkt. Het aftredend bestuurslid, dhr. G. de Jong, werd als zoodanig herkozen. Om vijf uur 's namiddags werd een feestvergadering gehouden in de zaal van den heer P. Wagenmakers in den Berkdi'l". De stemming was er, even als andere jaren dadelijk in. De humo rist H. van Engelen uit Waalwijk, met de accordeonist van Straten, droegen daar niet weinig aan bij. Bij dezen feestavond gaf het bestuur van den Boerenbond, den leider van den Godsdienstcursus, kap. Verhoe ven, en dhr. v. Iersel, leider van den landbouwcursus, acte de presence, waarvoor de voorzitter in zijn ope ningswoord dankte. Kapelaan Verhoeven sprak een pro pagandistisch woord voor het bezoek aan de cursussen. LOON OP ZAND. Vakschool voor schoenmakers. Zondagmiddag j.l. had in de voor malige openbare school in de Gast huisstraat alhier de aanmelding plaats „van de leerlingen van bovengenoem de school zoowel voor het patronen- teekenen als voor hand-schoenmaken. Voor patronen-teekenen gaven zich 14 personen op terwijl aan den cursus voor handschoenmaken door 18 leer lingen zal worden deelgenomen. Door den verkoop der Openbare Lagere School waarin de lessen vroe ger werden gegeven, moest worden omgezien naar een nieuwe localiteil. Het bestuur heeft deze gevonden in de oude schoenfabriek Oceana, waar van een gedeelte is blijven staan dat nu tot leslokaal is ingericht. Varkensverzekering. KON HAAR BEEN NAUWELIJKS GEBRUIKEN DOOR RHEUMATI- SCHE PIJN IN DE KNIE. „Ik heb altijd erg veel last gehad van rheumatische pijnen. Eén knie was zóó pijnlijk, dat ik mijn been nauwelijks gebruiken kon. Op aanraden van een vriendin probeerde ik de kleine dage- lijksche dosis Kruschen Salts en vond hierbij beslist baat. Ik voelde mij over het geheel veel beter en heb nooit meer een aanval van rheumatische pijn ge had." Mevr. A. G. te L. Rheumatische pijnen worden meestal veroorzaakt door een overmaat van urinezuur in het organisme. De zes zou ten in Kruschen Salts zorgen er voor, dat dit gevaarlijke urinezuur, alsmede alle andere schadelijke afvalstoffen langs natuurlijken weg zacht en volko men worden verwijderd, zoodat de oorzaak van Uw pijnen wordt wegge nomen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogis ten a 0.40, 0.75 en 1.60 per fla con. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpak king de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. Nie.uwenhuizen en G. Lichtenberg, terwijl uit het bestuur der Werklie- denvereeniging nog een derde be stuurslid voor de verzekering zal wor. den aangewezen. Tot de verzekering kunnen toetreden alle leden der R.K. Werkliedenvereniging - of andere standsorganisaties, terwijl ook zij, die geen lid van de Werliedenvereeniging of andere standsorganisaties kunnen zijn tot de verzekering kunnen toe treden indien zij donateur zijn of wor den van de R.K. Werkliedenvereni ging- Mariavereeniging. Zondag vierde de Maria-vereeniging alhier haar 25-jarig bestaan. De dag werd begonnen met een plechtige Hoogmis, opgedragen door den plaal- selijken adviseur der drankbestrijding kapelaan van Vugt, voor de levende en overleden leden der vereeniging. 's Avonds om 6 uur werd de groote feestvergadering gehouden in de zaal van Concordia, welke zaal tot in de uiterste hoeken bezet was. Onder de aanwezigen merkten wij naast het voltallig bestuur o.a. op den ZeerEerw. Heer Pastoor onzer paro chie, de HoogEerw. Heer Deken Jan sen van Druten, die indertijd als kape laan alhier de stoot tot de oprichting heeft gegeven. Verder Freule A. Ver- jeyen, Mevr. Broekman, bestuurslid van de Diocesane Maria-vereeniging. Mej. Marie Basters de presidente, schetste in het kort het wel en wee der vereeniging gedurende de kwart eeuw van haar bestaan en herdacht al diegenen die door hun werken de Maria-vereeniging hadden groot ge maakt. Verder voerden nog het woord de WelEerw. Heer Adviseur, de Hoog Eerw. Heer Deken Jansen, de Zeer Eerw. Heer Pastoor Schoenmakers en Mevr. Broekman. Ter afwisseling werd door de tooneelclub der Maria- vereeniging een goed verzorgd pro gramma afgewerkt, onderwijl de le nen en genoodigden versnaperingen en gebak werden aangeboden. Aan het slot der vergadering werden de jubi- leerende bestuursleden Mej. Basters en Mej. van Escli gehuldigd, terwijl er voor eerstgenoemde die tevens als presidente 25 jaren de leiding der Ma ria-vereeniging heelt gehad een prach tige bloemenmand werd geschonken. Berkdfjk. Berkdijk heeft zijn vrije Zondag benut om tegen Hercules te Waalwijk te spelen. De wedstrijd eindigde in een 32 overwinning voor onze jongens. Morgen komt Goirle op bezoek. Deze beschikt over een goede ploeg, zoodat onze jongens op moeten passen. In puntenaantal staan we gelijk. Het gaat dus om de suprimatie waardoor we bij een overwinning weer een plaats hooger komen. We achten de onzen wel een tikje sterker. Scheidsrechter is W. Janssen. Berkdijk 2 ontvangt Goirle 2. Scheidsrechter W. Janssen. Zondag 28 November RodaBerk dijk. Werd voor enkele weken een var- kensvereeniging opgericht, waarvan wij in dit blad melding maakten, ook uit de R.K. Werkliedenvereeniging is tot oprichting van zoodanige verzeke ring besloten, doch deze regeling ge schied in diocesaan verband. Op een door de R.K. Werkliedenver. daartoe belegde vergadering gaven reeds staan de de vergadering een 17-tal personen zich als lid op. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren: P. v. d. S.D.Z. komt Zondag uit tegen de Adelaars 2 te Tilburg. Nu onze jon gens Zondag van R.K.T.V.V. verloren hebben moet er revanche genomen worden. Scheidsrechter is de heer M. van Gorp. Zondag 28 November S.D.Z.Ade laars 2. Uno Animo. Het eerste van Uno speelt thuis te gen Velocitas uit Tilburg. We gelooven wel dat de Uno-lui kunnen winnen, maar dan moet er gewerkt worden. Scheidsrechter is W. v. d. Oudenho ven. UnoAnimo 3D.E.S. 4. Voor 28 November is de wedstrijd WaspikUno Animo vastgesteld. DES-nieuws. D.E.S. krijgt morgen haar zevende wedstrijd te spelen en' wel tegen St. Michiels-Gestel. Deze ploeg is de nieu weling in de 2de klass en houdt zich tot heden kranig. Deze ploeg speelt zeer enthousiast waartegen onze Des sers flink zullen moeten aanpakken met haar verjongde ploeg. Als er ech ter van af liet begin flink aangepakt wordt zooals in Bladel, behoeven we ons niet bezorgd te maken. Jammei dat v. Es nog niet beter is. Scheids rechter is A. Martin. D.E.S. 2 brengt R.K.T.V.V. 3 een be zoek. De reserves mogen geen verlies- punten in Tilburg oploopen, daar de concurrenten op de loer liggen. Des- sers daarom flink aangepakt en brengt de overwinning mee. DES 3Rood-Blauw. Aanvang 12 uur. Uno Animo 3DES 4. Zondag 28 November den voorna men wedstrijd SartoDES. Dit wordt een van de zwaarste wedstrijden. Supporters, allen mee. Burgelykenstand. LOON OP ZAND. Van 12 tot en met 18 November '37. Geboren Gijsbertus, zv. A. Zwart en Ja. Ma. La- ros Maria, dv. M. A. A. de Vries en Ja. Aa. Hochwald Engelberta, dv. M. J. de Jong en Ca. Kemmeren Cornelis, zv. M. J. Coomans enMa. Ca. Maas Jo hanna, dv. C. Grootswagers en Pa. v. d. Hout Johanna, dv. C. J. Leemans en Ma. Aa. Dingemans Hendrikus, zv. H. Hoevenaar en Tha. Ma. van Veldhoven. Gehuwd H. Loonen, oud 32 jaren wonende te Oosterhout en Aa. de Kort, 26 jaren, wo nende alhier C. van der Ven, oud 31 jaren en Wa. Laros, oud 25 jaren, beiden wonende alhier. Overleden Cornelis Cools, oud 38 jaren, echtge noot van Pa. de Peffer Pieternella Wagemakers, oud 71 jaren. Ingekomen C. Verhoeven, van Dordrecht A. Verduin, met echtgenoote, van Waalwijk Th. van Bokhoven, van Ammerzoden. Vertrokken J. van Rooij naar Eindhoven Ja. Hamers naar Oosterhout M. de Kort naar Tilburg L. van Ryzewyk, met ge zin, naar Dordrecht H. van Riel met gezin naar Oisterwyk P. Broeks naar Sprang-Capelle Aa. van Dommelen, wed. van A. W. A. Damen, met gezin naar Tilburg P. Kusten met echtge noote naar Eindhoven Ca. van Loos- drecht naar Schyndel Fr. Michielsen naar Oisterwyk Pa. Hoevenaar naar Waspik. ST. JOACHIMSMOER. Dinsdagavond vergaderde bij M Maas de afueeling Loon op Zand de Moer van den Boerenbond. Onder de vele aanwezigen merk ten we behalve den «prekervan den avond den heer van Laarhoven o,m. op de Zeereerw. heeren Schoen makers en v. d. Kamp respectieve lijk pastoors te Loon op Zand en de Moer. Na de gebruikelijke opening met gebed, lezing der notu en werd de zaaimachine aanbesteed. Hiervoor kwam in aanmerking de heer A. van Kooij te Loon op Zand. Vervolgens gal de voorzitter het woord aan den heer v. Laarhoven, die voor zijn besprekin tot onder werp had: »tiet voederen van melH.vee«, zeer aelueel en niet minder leerrijk voor den land bouwer. De spreker was zijn stol goed machtig en bezat de gave in duidelijke taal te spreken. Hij had een dankbaar gehoor dat rnet aan dacht zijn lezing volgde. Wat niet duidelijk was, werd naar aanleiding van gestelde vragen o.a. door de heeren Hazenberg en Dingemans nader toegelicht. Aan het slot der vergadering sprak de Zeereerw. Adviseur nog een woordje tot de aanwezigen, waarin ZEerw. aanbeval naast 't stoffelijke 't godsdienstige niet te vergelen, in dien geest beval ZEerw. aan de vereering van Heiligen als: de H. Nicolaas van Tolentijn, de H. Isodorus en de H. Geriachus. Met dank aan de sprekers sloot de voorzitter deze geanumeerde vegaderiug met den Chr. groet. Zondag a.s. geeft de R.K Tooneel- vereeniging „Kunst en Vermaak" haar eerste wi.iteruitvoering. Door de vereeniging zullen worden uit gevoerd „De schuakenstreken van Scapin" en „Jocrisse de vondeling." De Edelachtbnre heer W. J. N. Wijs, Burgemeester, is met ingang van 1 December a.s. als zoodanig benoemd te Schijndel. RAAMSDONKSVEER. De collecte voor de Samen werkende Zendingsvereenigingen te Oegstgeest heeft in onze gemeente opgebracht bijna 200 gulden, aan merkelijk minder dan het vorige jaar. De heer D. Konings, die in de vacature tot ouderling der Herv. Gemeente werd gekozen heeft voor die benoeming bedankt. Zondag zal voor de Herv. Gemeente Ds. Oost des morgens optreden in de Dorpsche Kerk om halt tien en des middags om twee uur in de kerk op het Veer. Bij beide diensten bediening van den Heiligen Doop. ARTIS TE AMSTERDAM IN GEVAAR. Vóór 1 Januari moet afdoende hulp komen. Er bestaat gevaar, dal de dierenHiin van hel Kon. Zoölogisch genootschap „Natura Artis Magistra", welke onder den naain van Artis een zeer groote vermaardheid heeft verworven in bin nen- en buitenland, na 1 Januari a.s. zal worden geliquideerd, omdat de in stelling niet meer in staat is haar fi- nancieele verplichtingen ten opzichte van obligatiehouders na te komen. De trustee heeft reeds aangekon digd, op 1 Januari a.s. de vervallen coupons op te eischen. Kunnen deze coupons op dien datum niet worden verzilverd, dan wordt het geheele be drag der obligatieleening van „Artis" onmiddellijk opeischbaar en zal li quidatie van den dierentuin het gevolg zijn. Men heeft alle hoop dat gemeente, provincie en rijk zullen samenwerken om deze ramp voor Amsterdam te voorkomen. POSTERIJEN MAKEN 12y2 MIL- LIOEN WINST. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer becijfert minister Van Boeyen de bedrijfswinst van de Poste rijen T. en T. op ongeveer \2y mil- lioen over het jaar 1937. Deze winst, welke niet telkenjare te laag wordt geraamd, heeft het mogelijk gemaakt, dat ondanks de uitkeering van Sy millioen gulden aan het Rijk, de af schrijvingen alsnog op het gewenschte peil konden worden gebracht en dat geliik bekend, een aanzienlijk tariefs verlaging haar beslag kon krijgen. DE NEDERLANDSCHE TEXTIEL- CONVENTIE. Naar wordt gemeld, heeft de minis ter van Economische Zaken, in ant woord op het desbetreffende verzoek van de vereeniging Nederlandsche textielconventie medegedeeld, dat hij in beginsel bereid is de algemeene verbindindendverklaring van het kar telreglement en de gemeenschappelijke verkoops- en betalingsvoorwaarden der conventie te bevorderen. DE „JAVA" NIET NAAR DE WEST. Hr. Ms. politiekruiser „Jan van Bra- kel" zal in Januari 1938 naar West- Indië vertrekken voor aflossing van Hr. Ms. kruiser „Gelderland". De reis naar West-Indië van Hr. Ms. kruiser „Java" vervalt. De „Java" zal begin Mei naar Oost-Indië vertrekken. In welk blad vindt U berichten, verslagen, inge zonden stukken uit uw eigen gemeente, zoo uit voerig als Waar aanvragen om of aan biedingen van personeel, aanbestedingen, verkoopin. gen uit plaats en «treek, zooals ze voorkomen En dat alles voor in de week. ABONNEERT U THANS,

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 10