Onze St. Nicolaas Prijsvraag 1937. - en Lenen Plaatselijke Berichten J' C. W'&adwijJz Ve\KaóiLH.g.&ti f Zaterdag 20 November 1937. No. 93. De Echo van het Zuiden Vierde Blad ZAKMESSEN SCHAREN TAFELMESSEN SCHEERAPPARATEN KOFFIEMOLENS THERMOSFLESSCHEN RROODTROMMELS KEUKENSTELLEN SCHAATSEN GELDKISTEN FIGUURZAAG- TIMMER GEREEDSCHAPPEN. Prettig scheren! NADERE BIJZONDERHEDEN. Het verheugt ons te kunnen melden dat onze nieuwe prijsvraag, voor wat de deelname van winkelierszijde be treft, weer een buitengewoon succes is geworden. Niet minder dan 60 Waal- wijksche winkelzaken doen er aan mee, een aantal dus dat de deelname aan alle vorige St. Nicolaas-wedstrijden van ons blad overtreft. Men vindt de adressen van deze winkeliers hieronder afgedrukt. UITSLUITEND BIJ DEZE WIN KELIERS ONTVANGT MEN - VANAF ZATERDAG 20 NOVEM BER TOT EN MET MAANDAG 6 DECEMBER A.S. - VOOR IEDE- REN GULDEN DIE MEN BE STEEDT GRATIS EEN OPLOS SINGSFORMULIER. Deze formulieren bevatten alle bij zonderheden over den wedstrijd en moeten uiterlijk 8 December a.s., GE HEEL INGEVULD in de brievenbus aan ons bureau worden gedeponeerd. Stel U dus zoo spoedig mogelijk in het bezit van één of meer oplossings formulieren en dan aan den slag: Eerst zorgvuldig de advertentie-kolommen nasnuffelen en zien of en zoo ja welke letters er foutief gedrukt zijn (onderst boven of uit een ander lettertype). Dan komen de puzzellaars in actie om de verzamelde letters te verwerken in een spreekwoord, een kruiswoord-puz- zle en een rijmpje. Zooals reeds gepubliceerd stellen wij voor de goede oplossingen beschik baar: le prijs 25 2e prijs 10.— 3e prijs 5.— 4e prijs 2.50 5e prijs 2.50 6e prijs 1.— 7e prijs 1 8e prijs 1.— 9e prijs 1.— 10e prijs 1.— Hier volgen de namen der deelne mende winkeliers in alphabetische volgorde: P. v. d. Aa-Kooymans, St. Ant.str. 47 L. van Adelberg, Markt 2. Fa. Ant. Bergmans, Grootestraat 153. E. P. van Beijnen, Min. Loeffstr. 23. La. A. en M. de Bont, Stationsstr. 51a. Van Boxtel-Pulles, Grootestraat 142. Van Boxtel, Radio, Grootestr. 313. Wel. J. v. d. Broek-v. Ree, Grootestraat 218. Arn. Brok-v. Helvoirt, Stationsstr. 71. Coöperatie Broederhulp, Grootestr. 162 E. M. Dekkers-Verschure, Stationsstraat 77. Dina Dumoulin, Grootestraat 327. C. van Delft, Stationsstraat 8. J. v. d. Dungen, Grootestraat 133. Magazijn „Electra", Grootestraat 207. Ant. v. Eijck-v. d. Broek, Stationsstraat 146. P. v. Eeuwijk 6 Zn., St. Ant.str. 54. Haweko, Grootestraat 222. Van Haren (Schoenenafd. en Tricotage-afd.). M. v. d. Hammen Zn«> Stationsstraat 63. C. Hendriks, Grootestraat 276. Albert Heijn, Markt 22 hoek Grootestr. P. J. Hornman-de Graaff, Grootestraat 231. Anton Holtgrefe, Hoek Raadhuisplein. Fa. Hoendervangers, Grootestr. 155. N.V. K.E.M.I., Grootestraat 183. Kofa-Magazijnen, Markt. H. J. Klerx-Sommers, Hoek Baardw.-straat. Th. v. Kempen-Hombergen, St. Antoniusstraat 66. H. Kolsteren-Lagarde, Grootestraat 199201. Kleedingmagazijn H. Klumpers, Grootestraat 252. J. H. Kipping, Grootestraat 225. Fa. F. W. van Liempt, Grootestr. 281. C. v. Mierlo-v. Bladel, Putstraat 68. H. v. Mil-v. Sprang, Grootestraat 234. I. C. Mortier, Grootestraat 123. A. Oudkerk, Grootestraat 262. Fa. Orie-Dumoulin, Grootestraat 191. Drogisterij „De Pelikaan", Stationsstraat 69. Wed. Ch. Philipart-v. Kempen, Stationsstraat 14. Fr. Possimis-v. Hilst, Stationsstr. 127. M. C. Pulles-Heesbeen, Grootestr. 235. J. C. Pulles-Aarts, Stationsstraat 6. A. J. Pullens-Burmanje, Hoogeinde 8. Gebr. de Ronde, Stationsstraat 17. De Rooij-Bourgonjen, Laageinde 83. Wed. Jac. Sars, Grootestraat 329. Gerard Sars-Raaijmakers, Stationsstraat 40. Fa. Schohaus, Grootestraat 157. J. M. Schuurman, Grootestraat 129. W. Sikkers, Markt 15. H. Speet, Markt 3. H. Stassar-v.h. Rievars, Stationsstr. 88. J. Tausch, Grootestraat 231. Magazijn „Volksbelang", Grootestraat. Jan Veraa, Stationsstraat 13. M. v. d. Velden, St. Ant.str. 106. Joh. de Vocht, Grootestraat 270. A. v. Zelst-Gouda, Besoijenschestr. 19a L. Zijlmans, Grootestraat 177. Het Dagblad van Noordbrabant en Zeeland bevatte Maandagavond j.l. een zeer interessant, maar voor de Lang- straatse schoenindustrie weinig be moedigend artikel aangaande „Bat'a, het probleem van het grootbedrijf". De Redacteur vatte zijn oordeel in het kort aldus samen: „Naast bewon dering, bezorgdheid." Bewondering voor de geperfectionneerde technische inrichting van dit bedrijf, bezorgd heid voor de toekomstige ontwikke ling van de schoenindustrie, daar de enorme expansie van het bedrijf te Best de Nederlandse schoenenmarkt goeddeels zou hebben overwoekerd. Wetend, dat de toestanden in het schoenhedrijf allesbehalve opwekkend zijn, nam ik met grote belangstelling het Octobernummer van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek ter hand, dat een statis tisch overzicht geeft van de schoen en lederindustrie in 1936. Is het in derdaad waar, dat het Bat'a-bedrijf de Nederlandse schoenenmarkt reeds heeft „overwoekerd"? Dit zou moeten blijken: a) uit een vermindering van het aantal bedrijven; b) uit een verminderd aantal ar beidskrachten; c) uit lagere productiecijfers en ver minderde verkoopwaarde van de gefa briceerde schoenen. De vermindering van de bedrijven bestaat inderdaad: het aantal onderne mingen, dat zich genoopt zag het be drijf te staken, was in 1936 ongewoon hoog, vooral in de Langstraat: hier daalde het van 188 in 1932, tot 144 in 1936. Het aantal arbeiders was in 1936 in geheel Nederland 12.270, waarvan te Waalwijk 2184, te Kaatsheuvel 1189, te 'Dongen 1029, te Tilburg 630, in overig Noordbrabant (Best inbegre pen) 1178, buiten Noordbrabant 2562. Waalwijk, „Overig N.B." en „Buiten N.B." laten vermeerdering van perso- nee 1 zien. Tilburg is de laatste jaren als schoenencentrum zeer achteruitge gaan. Deze totaalcijfers hebben echter slechts betrekkelijke waarde. Willen wij de sociale toestanden in de schoen nijverheid nader leren kennen, dan moeten wij ook kennis nemen van de statistieken betreffende jeugdige en vrouwelijke arbeidskrachten. Naar verhouding hebben de provincies bui ten Noordbrabant (Nijmegen!) en Waalwijk de meeste jeugdige arbeids krachten: resp 34 en 32j^% van het personeel in deze plaatsen is nog geen 18 jaar. Waalwijk staat van alle centra bovenaan, wat betreft het aantal vrou welijke arbeidskrachten: 40% van het totaal, 883 in het geheel, het jaar te voren 769! Een pleidooi voor de huis houdschool In bovengenoemd artikel van „Het Dagblad" wordt ook nog medegedeeld, dat het aantal arbeiders te Best begin van dit jaar tot 1200 was gestegen. Ik vraag me echter af, of die wel allemaal in de Bat'a-schoenfabriek werken, want op 15 Sept. 1936 was het totaal aantal arbeiders van-alle Brabantse schoenfabrieken buiten de districten van de Langstraat en Tilburg slechts 1178. Wat het aantal geproduceerde pa ren schoenen betreft, staat Waalwijk ver bovenaan: in 1932 nog 1.384.000 paar, in 1936 2.433.000 paar. Te Kaats heuvel is de productie in die jaren gedaald van 1.568.000 tot 1.354.000 paar schoenen. Dongen ging tot 1936 voor uit en kwam boven het millioen, bleef er in 1936 weer beneden. Tilburg pro duceerde in 1936 nog slechts 690.000 paar. Oisterwijk en Nijmegen zijn on geveer gelijk gebleven, beide ruim een millioen paar. Volgens het Dagbhad zouden in het eerste halfjaar bij Bat'a 862.000 paar zijn gefabriceerd. Als dit juist is, komt Best het volgend jaar na Waalwijk in de productie. De totale productie van Nederland is van 1932 tot 1936 gestegen van 9.281.000 tot 13.470.000 'paar in 1936, terwijl de totale waarde gelijk geble ven is: 26 millioen gulden. M.a.w. in de laatste vijf jaar ts de gerryddelde prijs van een paar schoenen in Neder land gedaald met bijna 50% Te Waal wijk, van ouds het centrum van het fijnere schoeisel, was de gemiddelde prijs nog slechts ƒ2.31, in 1925 nog ƒ6.97. Kaatsheuvel haalde gemiddeld nog juist ƒ2.00, Tilburg en Dongen resp. nog ƒ2.83 en ƒ2.75, in overig Noordbrabant, waartoe Best behocyt, was de gemiddelde prijs slechts ƒ1.60. Kort samengevat, zien wij dus in cijfers uitgedrukt, wat wij al in Waal wijk kunnen waarnemen: de kwali teitsschoen moet het in de verkoop af leggen tegen de goedkope schoen, en „the customer is king" (de klant is koning). Nu gaat Bat'a wel van idee uit, dat de Nederlander te zuinig is op zijn schoeisel, omdat hij gemiddeld slechts 2,24 paar per jaar koopt en de inwoner van Tsjecho-Slowakije 3,25 paar, maar de redacteur van het Dag blad merkt terecht op, dat het zeer goed mogelijk is, dat de Nederlander met zijn geringer aantal schoenen be ter geschoeid loopt dan de mensen in Tsjecho-Slowakije. Het getal beslist niet alleen. Er viel trouwens in 1936 een vermindering van het binnenlands gebruik te constateren. Sanering van het schoenhedrijf zal m.i. moeten worden gezocht in een van staatswege vastgestelde en gecon troleerde verhouding van jeugdige en volwassen arbeiders, zoals deze voor de diamant-bewerkers en de typogra fen bestaat. Dan is het niet meer mo gelijk dat men in een fabriek slechts enkele mannen ziet rondlopen tussen een groot aantal jongens en meisjes. De toestand van nu werkt verlam mend op de energie van oudere men sen en is nadelig voor jongens en meisjes in hun ontwikkelingsjaren. Uiteindelijk zal ook de consument hiervan slechts voordeel ondervinden, doordat de kwaliteit van het product door een meer sociaal systeem wordt verbeterd en de Nederlander op de duur dan nog wat steviger in zijn schoenen komt te staan. Aan het slot nog enige cijfers over «e leerindustrie in Nederland. Ook deze zijn niet gunstig voor de Lang straat: van 596 arbeiders in 1932 daal de dit getal tot 572 in 1936, waarvan in Waalwijk 341, in Dongen 125. Bui ten de Langstraat werkten in 1936 1947 arbeiders in de leerindustrie, waarvan in Gilze-Rijen 529. In geheel N.-Br. werkten in 1936 in deze indu strie 2519 arbeiders, buiten N.-Br. slechts 350 (in 1932 425). Heeft dus de schoennijverheid de tendens zich wat meer buiten N.-Br. te verspreiden, bij de leerindustrie constateert men nog steeds concentratie binnen de grenzen van N.-Br., al profiteert de Langstraat daar niet van. Alles tezamen genomen, geeft het Verslag 1936 voor de schoen- en leder industrie in de Langstraat weinig aanleiding tot optimisme. G. J. DE VRIES. Vondelherdenking. Wij gaven in ons blad van Woens dag reeds een kort verslag van de Vondelherdenking die op dien dag gehouden werd in het Gymnastiek lokaal der H K. H B. S. Het tooneel was voor deze ge legenheid op passende wijze versierd met de Nederlandsche driekleur, waartusschen 'n portret van Vondel, van de hand van den heer Th. van Delft en voorts bloemen en palmen. De heer directeur Drs. G. J. de Vries, sprak een kort welkomst woord, waarna hij een bekend ge zegde van wijlen H. M. Koningin Emma aanhaalde, diezeide: „laten we groot zijn in alles, waarin een klein volk groot kan zijn.'' Een dergelijke aansporing, zegt spr., sluit in, dat er in dat opzicht wel eens iets aan mankeert. Wij zijn tekort gekomen in onze waardeering van onze groote mannen. Vondel is een der grootsten geweest, die uit htt Nederlandsche volk is voort gekomen. Wanneer wij dan ook het geteekende portret zien van onzen grooten nat. dichter, tusschen de golvende banen van onze nationale driekleur, dan willen wij daarmede uitdrukking geven aan dehoop.dat Vondel, de nationale dichter, in lengte van dagen, meer en meer moge worden geëerd en gelezen in ons vrije en onafhankelijk Nederland. Vondels natonale beteekenls. Hierna was het woord aan den leeraar Nederlandsch, den heer L. v. d. Linden, die zou spreken over „Vondel's nationale betetkenis." Na een korte inleiding zegt spr. dat we Vondels tijd gewoon zijn te noemenonze gouden eeuw. De 17de eeuw, die veie groote mannen telde op velerlei gebied o.a. Vondel en Rembrand. Van deze twee per sonen, doch van Vondel in het bij zonder, kan men nog zeggen, dat zij de groote gebeurtenissen van hun tijd vereeuwigd hebben. Spr. citeert dan wat de groote Vondelkenner De Klerk hierover heeft gezegd: „Ook in vreerode lite raturen zijn voorbeelden van dich ters, die op monumentale wijze het verleden van hun land vertegen woordigen. Maar een tweede voor. beeld van een dichter, die een even domineerend en weidsche plaats inneemt in de roemrijkste geschie denis van zijn volk zal men moeilijk vinden. Vondels poezie vormt in onze li teratuur niet enkel het lijvigste hoofdstuk, zij is in haar geheel tevens en allereerst te zien als een „summa" van 't grootste en edelste, dat stem en gestalte kreeg in onze taal. Spr. betwijfelt of andere Neder landsche dichters, zonder Vondel, wel de hoogte zouden hebben be reikt, waartoe zij gekomen zijn. Vondel heeft bovendien nog veler lei andere verdiensten gehad, daar hij de strekkingen verecnigde van patrioten goed katholiek. Men kan dns zoo, zegt spr.. in Vondels verhouding tot de overheid van stad en land, in de plaats die hij onder zijn landgenooten innam, een voorbeeld zien van de samen werking en de eenheid van geest, die ook onder andersdenkende landgenooten ia nationaal opzicht moet heerschen. Spr. besluit dan met te zeggen, dat wanneer protestant en katholiek zooals op dit oogenblik gelukkig 't geval is, in de Vondelhuldiging een drachtig samengaan, daarin ligt op gesloten, dat men de handen in een slaat om een nationale zaak te dienen dan beteekent dat, dat we elkander kennen en eerbiedigen als trouwe zonen van eenzelfde vader land. Deze doorwrochte lezing, die tal van vraagstukken uit de middel eeuwen tn later naar voren bracht en op zeer bizondere wijze behan delde, te uitvoerig om hier weer te geveD, had terecht een zeer dank baar applaus. Hierna kwamen enkele leerlingen op het tooneel die verschillende gedichten en iragmenten uit Vondels werken declameerden. Wij noemen enkele gelegenheids gedichten door C. v. Opstal. Decretum Horribile door J. Kouters (student R.K. Leergaugen te Tilburg.) Jaaigetijde v. Oldebarnevelt door W. Marinus Fragmenten uit Vondel's drama's: 1. Rei van Edelingen uit Gijsbreght door J. v. Nieuwsladt, 2 Ruben's Klacht uit Jozef in Dothan door B. Wtijers. 3. Dialoog uit Lncifer door C. Goes, W. Marinius en P. Bertels. Slot van Altaargeheimenissendoor H. Verwiel. De heer Drs. G. J. de Vries sprak hierna woorden van dank tot den heer v d. Linden voor de moeite welke hij zich gegeven heeft om de jongens iets van de voordrachtkunst bij te brengen. Tot den heer van Delft voor het teekenen van den Vondelkop, aan den oud - student Kouters, aan de jongens die op zoo'n verdienstelijke wijze verschillende verzen van Vondel hadden voor gedragen. Dit was het slot van deze zeer geslaagde Vondelherdenking, waarbij ook de jongeren getoond hebben het onvergetelijke werk van den grooten Nederlandschen dichter naar waarde te kunnen schatten. R. K. Sportbeweging. In de groote zaal van den R.K. Gildenbond werd Woensdagavond een propaganda-vergadering gehou den voor de R.K. Sportbeweging in deze gemeente. Men kan zeggen, dat gezien de vele belangstellenden, de groote zaal was goed bezet, deze avond zeker een goede propaganda voor de R.K. Sport is geweest. Het is zoo buitengewoon gotO na hei scheren Witte furol te geoiuiken, uan ach. ij ui dc huid niet na en woidt gaat en geschikt om u eiken dag opnieuw met genoegen te kunnen schi ren Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op de Z.Eerw. heeren Pastoors rieezemans, Verhagen, Kemps en van Erp, voorts de Eerw. heeren kapelaans Vöiker, van Rooij en Allard, het voltallig dageiijksch bestuur dezer gemeente, verschillen de heeren raadsleden, vele bestuur- deren van diverse R.K. Sport orga nisaties en den heer de Groot, Voor zitter van den Interdioc. Voetbal competitie Bond. De Voorzitter van het plaatselijk comité ter propageerir.g van de Sportbeweging in R.K. verband, Dr. Kotster opende de vergadering met den Christ, groet. Spreker üeelte van harte welkom hel geestelijk en wereldlijk gezafe der gemeente, vooils den beu de Groot, uooidbesluuruer van den I V. C. B., de verscmllende besluuideien van diverse Sporlvereenigtngen en de leiders der Jeugdvereenigtugen. ■spreker zegt dat hel doel van deze bijeenkomst is te propageeren de mogelijke lot slanukoming van één groote, kracülige Sporlci nu ale, uie alle takkeu van sport in deze ge meente omvat. Spieker hoopt dat dit zeer spoedig bereikt zal kunnen worden 111 bet belang van lederen R.K. Sportbeoeleuaar. Hierna werd een aanvang gemaakt met de verloouing van de Olym piade li lm iydo in Duilschland. Deze litm bracht op het gebied van de sport vele interessante op namen van wereldberoemdheden. Men zag o.a. Jesse Uwens, den Ame- kaanschen neger en super aibleet zijn recoidspiong n maken. Zeer aardig was voorts een vertraagde opname van den eindstrijd liane— Oostenrijk. Ook de wiuter olympiade bracht veel bezienswaai digs, vooral het sensationeele bob-rennen en skiën. Nadat het eerste gedeelte van de Olyuipiadeiiitn vertoond was nam de heer de Grood het woord. Spreker ging eerst de ontwikkeling van de sport na, die in iöbu in Engeiand aan de colleges ingang begon te vinden. Van Katholieke sportbeoefening was in het Angli— kaansche^ land natuurlijk geen sprake. Van Engeland raakte de sport, meer in hel bijzondet de voetbal sport ook op liet continent meer en meer bekend, vooral in België en Frankrijk. Daar deze landen echter een in hooldzaak katholieke bevol. king hebben, waren de leden eener vereeniging dus ook overwegend Katholiek, waardoor 'l verenigings leven geeii gevaar voor de jeugd had. Anders werd dit toen de sport ook in Duilschland en in Neuerland bekend werd, landen dus met een gemengde bevolking. De neutrale sportverenigingen in deze lanuen hadden dus leden van allerlei ver schillende opvattingen, met het ge volg dat toen de gevaren voor de katholieken legio werden. In Duilschland zag men dit reeds spoedig in en ontstond er een krachtige Katholieke organisatie de Jugeudkraft die honderdduizenden leden telde; deze prachtige organi. salie is echter in 1933 op oevel van de RijkMegeering ontbonden. Ook in ons land ging het echter den goeden kant uit, voo al wat betreft gymnastiek vereenigingen, reeds in 19UÜ was er een Kath. Limb. Gymnastiekbond. Om echter te voorkomen zegt spreker, dat evenals in Duilschland de Katholieke Spoi tbewegmg woi dt aangetast is bet noodig dat de Nederlandsche Katholieke jeugd zich in eigen vereenigingen organi seert. Ook de medewerking van Waalwijk is daarvoor noodig. Nadat het tweede gedeelte van de Olympiadefilm was gedraaid sprak de ZeerEerw. heer Pastoor Heezemans nog enkele woorden tot de Waalwijksche jongeren, waarbij hij hen op het hart drukte onverwijld lid te worden van Katholieke organisaties en zich af te scheiden van elke neutrale Sport- vereeniging. Z.E.W. behandelde in hoofdzaak het Mandement van het Doorl. Episcopaat van 1933 en stelde vast dat de naleving daarvan door ieder Katholiek moest plaats hebben op grond van de volgende punten. Ten eerste de gazagsinvloed. Tot heden is het nog steeds zoo geweest bij ons R.K dat, als Z,H. den Paus of de Bisschoppen onverschillig op welk gebied hadden gesproken, het voor de groote meerderheid der geloovigen als vaststaand werd aan genomen dat de uitspraak of de richting zou worden gevolgd. De sport maakt hierop geen uitzonde ring en daarom is alleen reeds het gesproken woord van het Episco- caat voldoende om de te volgen richting aan te wijzen. e:

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 13