H.deBont-v.Hulten WRIGLEY BURGERLIJKE STAND. KERKNIEUWS. Heerenkleeding naar maat iZUIVERT DEN MONDi Daarbij komtals tweede argument J de plicht van den Katholiek om zijn geloot ten volle ook in het openbaar te beleven. Als wij als Kattioluken in de maatschappij streven naar hervorming waaihij den mensch 'n plaats wordt toegewezen in het or- denings—systeem, waarop hij als zoodanig recht heelt,dan nemen wij daardoor tevens den plichl op ons te zorgen, dat we deze belijdenis ook zooveel mogelijk in daden omzetten. De sport is niet te scheiden van den geest van den mensch en als geest en lichaam een geheel vormen dan moet ook in de sport de ont wikkeling niet alleen gericht zijn op het lichaam, doch ook op den geest. Daar de niet H K. vereenigingen geen rekening houden met de Katho lieke opvatting ov« r de voi ming van den geest, kan ook voor den Katho liek geen plaats zijn in 'n vereeniging, welke niet hel algemeen Katholiek opvoedingsprogram onderschrijft ZEerw. besloot met de hoop uit te spreken dat het werk van het Comité door God rijkelijk gezegend zou worden. De voorzitter van het propaganda- comité, sloot hierna, pnder dank aan de sprekers en de belangstellen den de vergadering met den Christ. Groet. Des middags was ook nog een filmvoorstelling gegeven, voor de kinderen van de vierhoogste klassen der R.K. Scholen, terwijl een der Eerw. Broeders en de Weleerw Heer Kapelaan Völker een propa> gandistisch woord spraken. Jubileum. Op 22 Nov. a.s. herdenkt de heer A. C. Brans ziju gouden jubileum als koorzanger in de Parochie H. Maria Onbevlekt Ontvangen alhier, jr. A.s Zondag zal tol intentie van den jubilaris de Hoogmis worden opgedragen. Om 12 uur wordt ten zijnen huize een receptie gehouden. Ongetwijfeld "zal het den jubilee renden koorzanger, die zoo verdien stelijk geijverd heelt voor ket Par. Zangkoor, waarvan hij 35 jaar secre tans was, niet aan belangstelling ontbreken. Maandagavond zal in een feeste lijke bijeenkomst de sympathieke jubilaris gehuldigd worden door het kerkkoor. GEMEENTERAAD VAN WAALWIJK. Openbare vergadering, te houden op Vrijdag, 26 Nov. 1937, om 19 uur, ten gemeentehuize. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Van den Directeur der Rijksvak school alhier. Verslag over 1936. b. Van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Ad viezen der Vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten. 's-Gra- venhage. Proces-verbaal van kapneming bij den ontvanger, gehouden 9 Nov. 1937. c.. Van de Gedeputeerde Staten. 1. Afschriftbesluit, houdende goedkeuring der besluiten van de raden der gemeenten Beers, Engelen, Escharen en Gassel inzake toetreding tot het streek plan voor Oostelijk Noordbra bant. 2. Goedkeuring raadsbesluiten van 1 October 1937 tot wijziging der begrooting 1937. 3. Goedgekeurd raadsbesluit van 29 October 1937 tot aankoop van e,en strook grond aan de Putstraat van A. A. van Berkel. 4. Nota van aanmerking op het raadsbesluit van 29 October 1937 tot het aangaan eener re kening-courant-overeenkomst met de N.V. Rotterdamsche Bankvereeniging. 5. Beslissing inzake het door den geneeskundigen inspecteur der volksgezondheid ingediende be zwaarschrift tegen de bij raads besluit van 29 Januari 1937 vastgestelde verordening, rege lende de verloskundige armen verzorging, tevens instructie voor de vroedvrouw, belast met de armenpraktijk. 6. Ontvangstbericht van de bij raadsbesluit van 29 October 1937 vastgestelde verordening ingevolge artikel 9, derde lid, der winkelsluitingswet. 7. Ontvangstberichten van de bü raadsbesluiten van 30 Juli 1937 en 29 October 1937 vastgestelde verordeningen tot wijziging der politieverordening. o tnt nnrlprhandsche ver- huring eener gemeentewoning aan de Mr. van Coothstraat. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ingevolge artikel 72 der lager-onderwijs-wet aan het bestuur der Nut's-ULO-School voor de verbetering der school- verlichting en voor aanschaffing van enkele schoolbanken. Alsvoor aan het bestuur der Chr. School te Besoijen wegens ver betering der schoolverlichting. Aanbieding rekening 1936 en begrooting 1938 van het Oude- Mannenhuis te v.m. Baardwijk. Voorstel tot wijziging der be grooting 1937. Grootestraat 319 WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden as nge past. MIDDENSTANDS BORGSTEL LINGSFONDS VOOR DE LANGSTRAAT. Donderdagmiddag hield het bestuur van het Middenstands-Borgstellings fonds voor de Langstraat, gevestigd te Waalwijk, zijn eerste aigeineene vergadering na de oprichting. Uit het verslag dat door het Dage- lijksch Bestuur werd uitgebracht van zijne werkzaamheden sedert 15 Sep tember, kwam duidelijk vast te staan dat het fonds reeds in tal van geval len bemiddelend heeft kunnen optre den, door financieele borgstelling niet alleen, maar meer nog door saneering van bedrijven op verschillend gebied. Er is gebleken dat op dit terrein heel wat te doen is en het fonds zeer nut tig werkzaam kan zijn voor den mid denstand, speciaal kleinen midden stand. Reeds een 20-tal zaken zijn be handeld, waarbij verschillende met gunstig resultaat. Van verschillende zijden werd hul de gebracht aan het Dagelijksch Be stuur voor den in zoo korten tijd ver richten arbeid. Tal van huishoudelijke zaken als de stand van financiën, de vergoeding van het secretariaat, kapitaals-beleg ging, periodieke aftredingen enz. kwa men vervolgens ter tafel. Het dagelijksch bestuur van 't fonds houdt maandelijks zijne vergadering. MAGAZIJN „VOLKSBELANG. Het gedeelte der Groote Straat, tus- schen Markt en Mr. van Coothstraat heeft weer een prachtig winkelpand bij gekregen en daarmee een attractie voor dat deel en voor de gemeente zelf. Het winkelpand van den heer Vict. van Laarhoven, Grootestraat 192, is door de goede zorgen van den heer Ed. Bossaerts verbouwd tot een prach tig ruimmagazijn voor het „Maga zijn Volksbelang", dat daarin een fili aal van de bekende manufacturen- handel „Volksbelang", -die ook in Roosendaal en Eindhoven winkels heeft, vestigde. Het gebouw maakt in- als uitwen dig een uitstekenden indruk, een ko lossale winkelruimte, smaakvol inge deeld en afgewerkt, met een eveneens mooie uitwendige verzorging. We kunnen niet het groot aantal artikelen gaan opnoemen, dat hier in smaakvolle etalages en in de tal van rekken en kasten is opgeborgen, maar zeker is het dat op het gebied van ma nufacturen en wat hieraan annex is, een geweldige verscheidenheid, een rijke keuze is te vinden. De directie zal wat kwaliteit, prijs en bediening betreft het beste brengen wat gebracht kan worden, naar den smaak van ons Brabantsche volk, op welk terrein zij zich speciaal beweegt. Ook aan verrassingen bij de ope ning en tegen St. Nicolaas, aan doel matige reclame ontbreekt het niet, zoodat wij 't magazijn „Volksbelang" gaarne een goed succes durven voor spellen. Gisterenavond had onder groole belangstelling van het publiek de opening plaats van bovenstaand magazijn, welker etalages baadden in een zee van licht en gedecoreerd waren met een schat van bloemen. Een en ander trok zeer veel men- schen en ieder was in bewondering voor hetgeen aannemer Kramer uit Heusden hier in zoo'n korten tijd had tot stand gebracht. Wij ontvingen van onze lezers inschrijvingen op de prijsvraag. Dat is niet de bedoeling. Alleen de en veloppe met den juisten prijs is bij ons gedeponeerd. De antwoorden te zenden aan »Volksbelang«. DE WINKELSLUITING MET ST. NICOLAAS. Met de a.s. Sint-Nicolaas-dagen mogen de winkels op de werkdagen vallende in het tijdvak van 25 Nov. tot en met 5 Dec. den geheelen dag ge opend blijven. Op de Zondagen, dus ook op Zon dag 5 December geldt de gewone winkelsluitingswet. LEZING VOOR P. T. T- PERSONEEL. Naar aanleiding van het succes dat de heer H. van Engelen behaalde het vorig winterseizoen met zijn lezingen voor het personeel der grootere Post en Telegraafkantoren in den lande, werd hij ook voor dit seizoen wederom uitgenoodigd door het hoofdbestuur der P.T.T. om enkele lezingen te hou den. De heer v. Engelen heeft deze uit nodiging aangenomen en zal ditmaal optreden met een lezing over „Humoi als Brabantsche Volkskunst". In het tweede gedeelte dezer lezingen zal hij naast enkele specifiek Brabantsche karaktertypes tevens voordragen uit eigen werk. De lezingen worden gehouden in Tilburg, Nijmegen, Zwolle, Hengelo, en Leeuwarden. IN MEMORIAM AUG. TROMMELEN. Als een donderslag bereikte ons Woensdag j.l. de droevige tijding dat ons trouw mede-lid, Aug. Trommelen, (in den wandel bij de jongens niet an ders bekend dan Guust) was overle den. In den bloei van zijn jaren heeft God dit veelbelovende jonge leven uit ons midden weggenomen. Hoe heeft hij in zijn bijna 10-jarig lidmaatschap niet voor onze vereeniging gewerkt. Steeds was hij bereid en niets was hem teveel om zijn jonge krachten in dienst van H.E.C. te stellen. Voor enkele ja ren terug kwam hij nog iederen Zon dag trouw, door weer en wind, enkele uren ver naar Waalwijk, om als doel- verdediger van ons 2de elftal H.E.C. van dienst te kunnen zijn. En al was hij de laatste jaren bij ons niet meer als speler werkzaam, als vereenigings- mensch was hij echter tot op zijn laat ste stervensuur op elk gebied een voor beeld voor iederen H.E.C.'er. Zijne bedroefde moeder heeft een goede zoon verloren, onze vereeniging een trouw en ijverig lid en een besten vriend. Zijne clubvrienden zullen hem heden, Zaterdagmorgen, naar zijn laatste rustplaats vergezellen, en bid den zullen zij, dat God zijne ziel gena dig moge zijn. Moge ook de Heer zijn zwaar bedroefde moeder, broers en zus ters de kracht schenken, in dit ver lies te kunnen berusten, totdat zij een maal hiernamaals elkaar mogen we derzien. Gaarne zal onze vereeniging eenige H. Missen voor zijne zielerust laten opdragen, opdat God hem gelie ve te geven de eeuwige rust. Vriend, rust in vrede. Uw H.E.C.- vrienden zullen U steeds in hunne ge beden blijven herdenken. C. DEKKERS, Sectf. R.K.V.V. H.E.C. OPDRACHT. De complete centrale .verwarmings- installatie voor de villa van den heer van Kemmenade te Kaatsheuvel, Ar chitecten Ingenieurs-bureau Geenen te Eindhoven, is opgedragen aan Fa. Wed. J. Verhulst Zn., alhier. AANRIJDING. Woensdagmiddag is een luxe auto, van den heer A. v. L. uit Hilversum, die in de Stationsstraat alhier gepar keerd stond, aangereden door een vrachtauto van den heer P., wonende lste Zeine, terwijl de vrachtauto uit den dam van de Gasfabriek kwam ge reden. De personenauto bekwam flinke schade, welke echter onderling ge regeld werd. PROCES VERBAAL. Tegen den groentenventer H. K. uit het Loonsch Hoekje, is proces verbaal opgemaakt, wegens het ver- koopen voor de consumptie, van aard appelen, welke door het rijk gedenatu reerd waren voor veevoeder. GEVONDEN VOORWERPEN. Op het politie-bureau alhier, zijn in lichtingen te bekomen omtrent de na volgende gevonden voorwerpen Een boodschappentasch, een blauw wandje, een polsarmbandje, een rij- wiel-belastingmerk, een gouden glad de ring, een zilveren kettinkje met medaille en kruisje. BIOSCOPEN THEATER MUSIS SACRUM. San Francisco. (De Bekeering). Het ongelooflijke bereikt. Op 18 April 1906 werd naar oudere lezers zich wellicht nog kunnen herinneren Amerika geteis terd door de ergste natuurramp, welke ooit <le menschheid kan treffen; midden in de weieldstad San Francisco begon in den vroegen morgen de aarde te beven en te scheuren. De hooge huizen stortten als kaarthuizen ineen, gansche straten sloegen plat tegen den groi.d en duizenden menschen kwamen bij deze ramp om het leven. Naar dit motief is San Francisco (De bekeering) vervaaidigd Het is on geloollijk hoe men in deze film geslaagd is; ongelooflijk zoolang men de resultaten, die in Musis Sacrum draaien, niet heeft gezien I Er is een natuurlijk verhaal rondom de verwoesting geweven. De held van het verhaal is Clark Gable, eigenaar van een verdacht danshuis die een aangeloopen dochtertje van een dominé het welk uit geldver legenheid een baantje als zangeres bij hem zoekt en vindt ongezouten vertelt hoe hij over den godsdienst denkt. Er ontstaat een strijd in haar en om naar, een stiijd dus om groole beginselen, om de religie. De ramp van San Francisco func tioneert dan in het drama. Eerst begint in het berichte dans huis een kroonluchter te wiegelen. Dan breekt onder het publiek een paniek uit. De grond schoki. Een zijmuur van het danshuis stort ineen. Men ziet een man levend onder het puin verdwijnen. Het balcon stort onder donderend ge raas omlaag. Publiek verdringt zich voor de nooduitgangen. De gevel zwicht. Puin stort neer in de stralen. Groote gebouwen kraken in elkaar. Als krankzinnigen rennen de men schen door de stad. Woonblokken worden open gereten. Binnenkamers komen bloot en kleine nietige menschjes zinken door de grond. Het plaveisel scheurt vaneen en slachtoffers verdwijnen onder angst wekkend gegil in de kloof. Water leidingbuizen breken en gasvlammen loeien door het asfalt. Ternauwernood is San Francisco van de eerste schok bekomen of een tweede volgt, nog heftiger dan de eerste. De stad staat weldra in vlammen. De overlevenden zijn gevlucht Militairen bezetten de loeiende hel, waarin Clark Gable's gtstalte op zoek naar Jeanette, gewond, ver twijfelend rondspeurend, graaiend in het puin. De rijkdom aan details van de ramp is huiveringwekkend natuur lijk. Intusschen heeft Gable buiten de stad zijn geliefde gevonden tijdens een godsdienstoefening in de open lucht, terwijl zij het »Nader mijn God tot U« zingt met ontroerende schoonheid en de priester brengt hem op de knieën. Clark Gable.de afschuwlijke G tdloochenaar vindt eindelijk zijn beter ik en bidt Een tilm zóó scboon van zang, «pel en scène, dat niemand haar mag verzuimen te gaan zien II LUXOR BIOSCOOP. Bloedende Rozen. Deze schitterende speelfilm ver plaatst ons naar het midden der vorige eeuw, in den tijd van den Amerikaan- schen Burgeroorlog. Ofschoon men geneigd zou zijn aan te nemen, dat deze, ongetwijfeld min der duivelsche oorlog dan den wereld oorlog, als basis voor een min of meer voor den vrede betoogende film, over tuigend materiaal kan leveren, gaat dit bij Bloedende Rozen niet op. In deze film wordt n.l. niet de el lende geschilderd van het slagveld, doch de vernietigende uitwerking van een oorlog op het gezinsleven, op het volksgeluk, op het maatschappelijk ka pitaal. De geschiedenis verplaatst ons naar een plantage in een der Zuidelijke Sta ten van Noord-Amerika, en begint met een beeld te geven van het ongestoorde geluk, waarin de bevolking van dit door den natuur gezegende land, des tijds leefde. Men ziet hoe weinig de wrijving met de Noordelijke Staten de ze menschen eigenlijk beroerde. En dan komt het tot werkelijke krijg, de jeugd trekt opgewonden op, maar tot de kern van het volk dringt de ernst van de zaak niet door. Men kan zich niet in denken, dat er aan de grenzen op leven en dood tegen de Noordelijken gestre den wordt, omdat als geheel het volk zijn nabuurvolk niet haat. Over het geheel genomen is het ech ter een rustige, waardige film, waarin het lot de thuisblijvenden, dat der vrou wen op den voorgrond staat, en die de aandacht van iedereen ten volle waard Is. R. K. VROUWENBOND. Donderdagmiddag werd wederom een der „middaglezingen" van den R.K. Vrouwenbond gehouden in het K.J.V.-huis, welke lezing goed bezocht was. Ditmaal trad voor de dames op de bekende schrijfstel mevr. Ellen Russe uit Haarlem met het onderwerp „Von del". De figuur Vondel werd bespro ken en tal van verzen op bijzondere wijze gedeclameerd. De tegenwoordigen hebben een ge not- en kunstvolle middag gehad. Waalwijks Belang Waalwijks Belang zal als elk jaar voor St. Nicolaas haar jaarlijksche collecte houden speciaal om de meest behoeftigen een extra St. Nicolaas-verrassing te bezorgen. Al zijn de tijden slecht en al wordt er veel gecollecteerd, toch zal ieder voor dit doel als steeds iets willen afzonderen. Het kinderfeest vervalt dit jaar, wijl op zoovele andere wijze daarin wordt voorzien, dus alles kan thans ten goede komen aan de meest behoeftigen, de st 11e armen. Het bestuur zal de toekenning regelen in overleg met liefdadig heids instellingen en vooral degenen bedenken die in stilte armoede hebben. Up aanvragen bij de bestuursleden aan huis kan geen acht worden geslagen, en wordt dan ook dringend verzocht deze acnterwege te laten. Bonte avond Den donateurs en leden der Lie dertafel »Tot Bloei der Toonkunst«, alsmede de leden van het comité Festival 1937 allen met hunne dames staat morgenavond een zeer genoeg lijke avond te wachten. Het belooft voor alle geintres- seerden bij deze vereeniging een waardig en gezellig slot van het gouden jubeljaar te worden. De Gouden Clown Maandagavond gaat in het Patro naatsgebouw te v.m. Baardwijk voor de tweede maal het mooie tooneelspel »De Gouden Clown«. Gezien het succes dat de tooneel- club »Kunst na Aibeid« onlang met dit stuk had verwachter, wij ook Maandagavond veel belangstelling. Waalwijksche IJsclub. In Hotel »De Twee Kolommena hield gisteravond de Waalwijksche IJsclub hare jaarvergadering. De jaarverslagen van secretarisen penningmeester werden goedgekeurd De periodiek aftredende bestuurs leden werden herkozen. Besloten werd dit seizoen de Galgenwiel wederom voor ijsbaan te bestemmen. Kath. Jonge Middenstand. Gisterenavond heelt de K. J. M. V. het eerste gedeelte van haar Winter- program ingez_t. Voor deze gelegenheid had het bestuui oorspronkelijk beslag weten te leggen op den bekenden Jezuiten Pater J. U. H. van Dinther, bekend o.m. door zijn zeergekruideschetsjes „Scherven \an het Godsrijk." Jammer genoeg was deze spreker, loor de prediking van een 4U-uren gebed in Utrecht verhinderd. In zijn plaats kwam echter de Eerw. Pater Superior Bakx S. J. spreken over „Verantwoordelijkheid"' en wel meer in het bijzonder over het „gezin als voortgezette scheppingsdaad.' De inleiding was voor allen goed te volgen en verschillende vragen werden na afloop gesteld, die tot volle tevredenheid beantwoord wer. den. Bij de rondyraag deed de heer W. Vesters het voorstel om voor de leden een verbod van lidmaatschap voor neutrale vereenigingen vast te stellen. Het bestuur zal dit overwegen en zich met het bondsbestuur in ver binding stellen, hoewel de voorzitter reeds opmerkte dat elk geval afzon derlijk zal moeten bekeken worden. R.K. WERKLIEDENVEREENIGING. Maandag, 29 November a.s. zal de referendaris van den Raad van Ar beid, te 's-Bosch, den heer F. Hme- lijnck, de tweede lezing houden over de sociale wetten. Ditmaal zullen de ongevallenwetten onder de loupe genomen worden. Wij vertrouwen dat deze tweede lezing meer belangstelling van de zijde der arbeiders zal mogen hebben dan vori ge maal bij het behandelen der Inva liditeitswet. WAALWIJK. Van 12 tot en met 19 November '37. Geboren Theodorus Maria, zv. C. G. van Delft van Rijswijk Franciscus Waltherus Hubertus, zv. H. C. Korthout-van den Boom Robertus Johannes Maria, zv. H. J. de Vaan-Damcn Franciscus Jo- sephus Geertrudis, zv. F. J. Klerkx-Fran- sen Wilhelmina Elisabeth Clementina, dv. Fr. J. Mahieu-de Kort. Overleden A. J. Trommelen, oud 25 jaren, over leden te 's-Bosch. Huw. aangiften: B. W. van Herwijnen, oud 26 jaren, wonende te Lichtenvoorde en Aa. Ma. Bakkeren, oud 25 jaren, te Waalwijk. Gehuwd M. L. Zwaans, oud 25 jaren, wonende te Loonopzand en Ja. M. M. van der Heijden, oud 26 jaren, wonende te Waal wijk. Ingekomen Geertje Geerts, van Almkerk J. P. van Zwietering, van Sprang-Capelle E. A. van de Werken, van Sprang-Capelle A. Sulsters en gezin van Waspik Ma. W. Bruurmijn van Drunen. Vertrokken H. A. Muller naar Eersel A. C. Ver duin en gezin naar Loonopzand Aa. C. M. C. van Eijkelenburg naar Zundert P. J. C. Vrinte naar Arnhem A. J. J. M. Antonissen naar Eindhoven B. A. de Rooij naar Amsterdam. t Mgr. C. A. A. van Son t Te Nijmegen overleed Mgr C. A- A. van Son, oud-deken der stad en geboren te Waspik. Vijf nieuwe Kardinalen. Z.H. Paus Pius XI heeft de vol gende wjf priesters voorgesteld om te worden toegevoegd aan zijn Kar dinalen Staf De H Vader heeft ditmaal tot de groote eer, maar ook de zware ver antwoordelijkheid van het Kardi nalaat uitverkoren: mgr. Gerlier, Aartsbisschop van Lyon en Primaat van Gallie, mgr. Hinsley, Aartsbis- 3. 4. 5. 6. TPER PAKJE 5 CT. f DE VOLMAAKTE KAUWGOM I WR-22

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 14