Buitenlandsch Nieuws B SPIERPIJNEN in im arm sesiszen KLOOSTERBALSEM '1 Een vreselijke middag. innenlandsch Nieuws. Zaterdag 20 November 1937. No. 93 De Echo van het Zuiden Tweede Blad DE VLIEGRAMP IN BELGIë. De bij het vliegtuigongeluk om het leven gekomen leden der koninklijke familie van Hessen zijn prinses Eleo- nore, de weduwe van den onlangs overleden groothertog Ernst Ludwig. De prinses was op 17 December te Solms geboren. Haar zoon, prins George, werd 9 November 1906 gebo ren. Zijn gemalin was prinses Cecilie van Griekenland en Denemarken die op 22 Juni 1911 op het slot te Tatoi (Griekenland) was geboren. Hun beide zoontjes, de prinsen Ludwig en Alexander waren zes en vier jaar oud. Zooals gemeld, was het gezelschap op weg naar Londen, waar het de huwelijksplechtigheid zou bijwonen van den broer van prins George, die attaché is bij de Duitsche ambassade aldaar, en Zaterdag a.s. in het huwe lijk zou treden met mej. Margaret Ged- des. De om het leven gekomen groot hertog, prins George, was een achter kleinzoon van koningin Victoria. De bestuurder van het vliegtuig, de heer Lambotte, was gehuwd en vader van drie kinderen, de marconist Cour- tois was eveneens gehuwd en vader van één kind, terwijl de werktuigkun dige Lansman vrijgezel was. Het toestel sloeg na de botsing tegen den schoorsteen over den kop en kwam met de wielen omhoog op den grond terecht. Het toestel was in Mei in gebruik genomen. Het kon 17 passagiers ver voeren. Een 20-tal arbeiders, aan het werk in een bij de plaats van het onge luk gevestigde steenbakkerij, heeft het ongeluk zien gebeuren. Een fiets en eenige kleedingstukken, die aan deze arbeiders toebehoorden, zijn door het vuur vernield. Het vliegtuig was in verbinding ge bleven met het vliegveld, zoodat de op het vliegveld dienstdoende marconist in zijn toestel duidelijk den val van het toestel hoorde. Hel nieuws van den dood der erf- groothertogin-weduwe Eleonore van Hessen en haar kinderen heeft in Duitschland overal diepen indruk ge maakt. Wel geen Duitsche vorstelijke familie heeft zoo'n tragische geschie denis als deze laatste regeerende tak Het was een warme middag. De jongens uit het kleine Engelse stadje D. dat aan een meer lag, waren dade lijk na schooltijd gaan zwemmen. Ze doken, ze hielden zwemwedstrijden en stoeiden in het heerlijke koele water alsof ze er in thuis hoorden. Ook Jack Cordon was er die middag, wat niet vaak gebeurde. Jack was een magere bleke jongen, die altijd dooi de anderen werd geplaagd, omdat hij niet mee kon doen. Hij was niet sterk, werd gauw moe, hij kon niet zwem men, niet voetballen, hij klom nooit in bomen, want dan kon hij zijn kleren wel eens scheuren. Geen van de jon gens had zich ooit afgevraagd, waar om en waardoor Jack zoo anders was dan zij. Hij was nu eenmaal zo en daarom moest hij geplaagd en uitge lachen worden. De meesten wisten wel, dat Jack geen vader meer had, dat zijn moeder arm was, dat Jack na schooltijd probeerde om er wat bij te verdienen door boodschappen te doen dat hij daarom geen zwemlessen kon nemen, geen lid kon zijn van de voet balclub, en voorzichtig moest zijn met zijn kleren, dat kwam niet bij hen op.- Jack bleef in het ondiepe water vlak bij de kant en plaste alleen wat in het water rond. Hij was er al lang aan ge wend dat niemand zich met hem be moeide, liever was hij alleen dan door de, jongens geplaagd en bespot te wor den. Toen hij zich aangekleed had en op het punt stond om weg te gaan, kwamen een paar van zyn klasgenoten van het huis Hessen. Bijna alle leden zijn door moordenaarshand of door ongelukken vroegtijdig om het leven gekomen. En het was alleen de on langs overleden groohertog Ernst Ludwig, die op zijn jachtslot in de om geving van Darmstadt, omringd door zijn familie, na een kortstondige ziekte op het ziekbed de oogen sloot. Het was in het begin dezer eeuw, dat het noodlot het geslacht Hessen begon te treffen. Groothertog Ernst Ludwig had uit zijn eerste huwelijk een doch tertje, prinses Elisabeth, dat hij aan bad. Toen de prinses 7 jaar was, be gaf de familie zich voor een officieel bezoek naar St. Petersburg. Kort na dat de hoftrein de Russische grens ge passeerd was, nam de familie in den restauratiewagen plaats voor het nut tigen van het diner. Plotseling werd de kleine prinses Elisabeth onwel en na eenige uren van hevig lijden stierf zij als gevolg van een vergiftiging. Rus sische nihilisten hadden op de loer gelegen en haar eten vergiftigd. Het stoffelijk overschot werd naar Darm stadt overgebracht, waar het in den Herrengarten werd bijgezet. Wande laars kunnen nog heden ten dage het monument zien, dat de vader voor zyn dochter liet oprichten. De zuster van den groothertog was de laatste tsarin aller Russen, Alexan dra Feodorovna. Zij zou het volgende slachtoffer der nihilisten worden. Ieder kent de geschiedenis van den afgrijselijken moord, dien de bolsje- wiki in 1917 aan de geheele tsarenfa milie bedreven. Als pijnlijk détail kan na dit com muniqué nog gemeld worden, dat de bij den ramp omgekomen hertogin van Hessen, geboren prinses van Grieken land, binnen twee weken een blijde gebeurtenis verwachtte. DE SPAANSCHE KWESTIE. De Sovjet-Unie heeft Dinsdag j.l. voor een diplomatieke verrassing ge zorgd door haar vertegenwoordiger Maisky in de Londensche subcommis sie der niet-inmengingscommissie te laten mededeelen, dat Rusland de reso lutie van 4 Nov. (terugtrekking vrij willigers uit Spanje en erkenning der Franco-regeering) thans in haar ge heel aanvaardt, zonder voorbehoud. Wat is er aan de hand? eraan en bleven bij hem staan. Peter Harris, de zoon van den dokter, was er bij en die vond er altijd een bijzon der genoegen in om Jack te plagen. „Hei, dooie diender, wat voer jij hier eigenlijk uit?" riep Peter hem toe. „Je kunt toch niet zwemmen?" Jack antwoordde niet, maar wilde weggaan. „Blijf maar weg in 't ver volg, anders moeten we jou op een keer nog uit het water halen ook, als je verdrinkt," ging Peter voort. Jack voelde zich boos worden. „Jul lie weten best dat het niet mijn schuld is", zei hij half-huilend. „Ik heb geen tijd om te leren zwemmen en geen geld, ik moet immers voor mijn zus jes zorgen!" „Ja, zo kun je er wel uit praten" spotte Peter. „Maar je bent bang. Je durft niet eens in een boom te klim men. En wat voer je 's avonds altijd Hebben de Russen te Barcelona de zekerheid bekomen, dat alleen van be middeling nog heil voor de oude re geering van Spanje is te verwachten? De subcommissie bleek van oordeel, dat het feit, dat de Sovjet-Unie haar voorbehoud inzake de rechten van oorlogvoerenden had teruggetrokken aan beide partijen in Spanje moest worden medegedeeld. GROOTE ONTSTEMMING IN JAPAN. In Japan is men hevig verontwaar digd over het feit, dat de Brusselsche Conferentie van Japan het staken der vijandelijkheden in China heeft dur ven eischen. De bond van Japansche Lagerhuis leden, die belang hebben bij het Chi- neesche vraagstuk, waarvan de meeste leden van het huis lid zijn, heeft een resolutie aangenomen, waarin er bij de regeering op wordt aangedrongen het negenmogendheden-verdrag op te HET PRINSELIJK PAAR. „Vol verwachting klopt ons hart". Zóó is het dezen keer voor ons, Ne derlanders, in dubbelen zin, want er liggen twee blijde gebeurtenissen in het verschiet en onwillekeurig denken we vooral aan de nog verst verwijder de. Van het Paleis Soestdijk komen slechts de gewone berichten, welke van een normaal en gezond familiele ven getuigen. Woensdag dezer week vertrok Prins Bernhard voor eenige dagen naar Duitschland, om daar o.m. een onofficieel bezoek aan de jachttentoonstelling te Berlijn. Prinses Juliana ging in dien tusschentijd bij Haar Moeder op het Loo logeeren. De prins neemt verschillende functies waar, vroeger door Prins Hendrik be kleed, thans weer bij de Padvinders beweging. EEN REVOLUTIE IN DE S.D.A.P. Al langen tijd sedert de voorbe reiding der jongste Kamerverkiezing zat er een leelijke zweer op het lichaam der Nederlandsche S.D.A.P. Maanden en maanden heeft de zorg zame Partijraad het geval behandeld met pappen en nathouden, maar daar de infectie zich uitbreidde, heeft men tot radicaler maatregelen zijn toe zeggen en het op deze wijze den mo gendheden onmogelijk te maken, in te grijpen in China. In de resolutie wordt verder ver klaard, dat het verdrag geen rekening houdt met de werkelijkheid in het Verre Oosten. CHINEESCHE TEGENSLAGEN. De positie van de Chineezen in den oorlog, wordt overigens met den dag minder benijdenswaardig. De z.g. Hin- durg-linie ter bescherming van Nan king heeft het tegen het geweld der Japanners niet kunnen houden. De re sidentie der Centrale Chineesche re geering kwam aldus zóó ernstig in ge vaar, dat de Nankingregeering heeft besloten om haar civiel bestuur te ver plaatsen naar Setsjoean, in een veel westelijker gelegen rovincie. De terugtocht der Chineezen begint op een wilde vlucht te gelijken. vlucht genomen en het ding uitgesne den. Om het duidelijk te zeggen: Paul Kiës en zijn voornaamste medewer kers zijn uit de partij geroyeerd, om dat ze bezig werden geacht een partij in de partij te organiseeren. Het Partijbestuur schijnt om meer dere redenen tegen Kiës ingenomen te zijn. Deze redenen zijn van persoon lijken aard, maar vooral ingegeven door principieele en tactische verschil len. Kiës staat uiterst links in de be weging. Hij is geen voorstander van onze nationale defensie, maar b.v. wél 'n verheerlijker van 't Russische Roode Leger. Hij doet aan eenheidsfronterij met de communisten. BEGROOTING VAN INDIë PRAC- TISCH SLUITEND OP GEWONEN DIENST. De thans bij de Tweede Kamer inge diende begrooting van Ned.-Indië voor 1938 is op den gewonen dienst prac- tisch sluitend met slechts een tekort ruim 5511 millioen. De geheele dienst van 420.108 op een eindcijfer van 1937 zal naar de medio October be schikbare gegevens een tekort van ƒ39.139.000 vertoonen, wat ruim 44 millioen lager is dan het aanvankelijk geraamde" tekort over 1937. Cijfers, die illustreeren, hoezeer Indië's schat kist herademt I BELANGRIJKE SCHENKING AAN DEN STAAT. Te Amsterdam is dezer dagen, in tegenwoordigheid van den minister van Binnenlandsche Zaken, den heer H. van Boeijen, bij notarieele akte tot stand gebracht een belangrijke schen king aan den Staat der Nederlanden, gedaan door een inwoonster van Am sterdam. Het gescho'nken kapitaal zal dienen als fonds dat, afgescheiden van het andere vermogen van den Staat, dooi den minister, onder wiens departe ment de zaken betreffende de armen verzorging ressorteeren, zal worden beheerd en waarvan de revenuen zul len worden besteed in het belang van misdeelde kinderen, in het bijzonder uit onvolledige en ontwrichte gezin nen, die door afwezigheid van den va der of de moeder worden verwaar loosd of met verwaarloozing worden bedreigd. In de eerste plaats komen voor steun in aanmerking kinderen uit de gemeente Amsterdam, daarna kinderen uit de gemeente 's-Gravenhage. DANK ZIJ KL00STERBALSEI 'n Pijn om razend ie worder; bij 't bewegen van den arm AKKER'S ORIGINEEL TER INZAGE „Geen goud zoo goed" naar land. Geen teken van leven gaf Jack meer. Maar Fred en Peter, die hun reddingsdiploma hadden, begon nen onmiddellijk met kunstmatige ademhaling en een paar anderen reden vliegensvlug naar de stad om den dok ter en een auto te halen. Meer dan een uur waren ze met Jack bezig, bange verschrikkelijke ogenblikken voor de jongens. Toen sloeg hij een moment de ogen ophij leefde. Dagenlang zweefde Jack Gordon tussen leven en dood. Hij had een ern stige longontsteking gekregen en hoge koortsen verzwakten hem. Veertien dagen later mochten voöi1 het eerst een paar jongens even by hem komen. Peter was de eerste die vroeg of hij mocht gaan. Zijn vader, die alles van hem had gehoord, be greep dat zijn jongen wat had goed te maken en stemde toe. Met z'n 'drie- en mochten ze even bij hem. Verlegen I stonden de jongens voor zich te kij ken. Jack's gezicht was nog veel mager der en bleker dan ze het kenden en 't was of ze ieder in hun hart een stem hoorden die zei: „Jouw schuld." Maar Peter begreep dat hij wat moest zeg gen en aarzelend kwam er uit: „Zeg. eh.. Jack, we zijn gemeen tegen je geweest.. Wil je het ons vergeven., eh.. zullen we voortaan kameraden zyn?" Een lachje kwam op het gezicht van den zieken jongen. Hij strekte langzaam zijn smalle hand uit. „Na tuurlijk vergeten we alles. We zullen kameraden zijn, goede kameraden, hé voor atijd!" De drie jongens drukten de uitge stoken hand. Het vriendschapsver bond was gesloten. Oplossingen van vorige week. 5). Veelvuldig, Vleugel, Geregeld, Hier, Daders. Gedeelde vreugd is halve vreugd. 6). Wielrennen, Ondervinden, Noord-Zuid, Dolen, Vriendin, Zuiver. Vrienden in den nood, wel duizend in een lood. 7). Kranig, Zakenman, Bezem, Leiding, Klein, Zuinig, Regen. Ledige beurzen maken kranke zin nen. 8). Bijziende, Doorzenden, Inder daad, Naderen, Roos. Den eene zijn brood is den andere z'n dood. door Iet Hoogers. uit in dat schuurtje van jullie? Daar zit je nog laat met een petroleumlamp, ik heb het wel gezien.." „Ikikstotterde Jack op gewonden, „ik maak. Wat maak je? Een parachute....", Een dave rend gelach volgde. Jack wil vliegen. Dat is iets voor hem. 'k Hebaltijd ge zegd dat die niet helemaal wijs was. „En toch maak ik een parachute." zei Jack nog eens, zijn stem klonk nu vast en in zijn ogen lag een eigenaar dige glans. „Ik zal jullie tonen dat ik niet bang ben. Van die rots daarginds zal ik afspringen." „Van die rots? maak dat een ander wijs" riep een der jongens. Maar Jack verzekerde nogmaals: „Morgen zal ik springen, kom maar kijken." Hij draaide zich om en ging naar huis. De jongens haalden de schouders op en keken elkaar eens aan. Ze geloofden er niets van. De volgende middag waren zo goed als alle jongens bij elkaar op de rots. Jack was er nog niet en ze aachten al dat hij hen gisteren voor de gek had gehouden, toen ze hem naar boven zagen komen. In een trekkar lag een groot grijzig pak, dat was de parachu te. Zwijgend begon Jack hem op de grond uit te spreiden. Hij had zijn pa rachute gemaakt van een oude tuin parasol, waar hij repen goed aan ge naaid had. Van de rand van 't scherm* liepen een groot aantal touwtjes naar* beneden en kwamen bij elkaar in eep soort handvat. Ook de jongens zeiden niets, zelfs Peter zweegze waren 'on der de indruk van de ernst, waafmee Jack te werk ging en verschillenden hadden spijt dat ze hem zo hadden geplaagd dat hij tot dit besluit was ge komen. Als het nu eens niet goed af liep? Maar wat moesten ze doen? Zeg gen dat hij niet moest springen en dat ze het niet hadden gemeend? Zeggen dat ze er spijt van hadden? Maar dat ging toch niet! Wat zouden de ande ren daarvan zeggen. Jack was intussen vlak bij de rand gaan staan; hij had het handvat in zijn hand en de parachute zelf sleepte achter hem aan. Zouden ze nu nog? Maar Jack haalde al diep adem en. daar sprong hij. Een kreet van de jon gens weerklonk. Alles was nog zo snel en onverwacht gegaan, ze konden het zelf niet geloven. Maar nu gebeurde er iets waarop Jack niet had gerekend. De touwen van het scherm dat over de grond sleepte bleef hangen aan een vooruit springend rotspunt. Jack hing tussen hemel en aarde. De jongens schoten toe om hem vast te houden en weer terug te trekken, maar het was al te laat. De touwen, die vast zaten knapten, en Jack viel met een schok naar om laag. Gelukkig kwam de wind onder het scherm en daar zweefde de jongen langs de rotswand. Maar door het breken van de touwen was de para chute scheef geworden en in plaats van naar het land zweefde Jack nu boven het meer. Nog enkele ogenblik ken.... een plons.... de jongens zagen hem verdwijnen in het water. „Hij" kan niet zwemmen." Peter was de eerste die het riep. Hij kan niet zwemmen" herhaalde de anderen in grote schrik. Ze renden langs het pad de berg af, naar het meer toe. Sommigen spron gen met kleren en al in het water en zwommen naar de plaats waar Jack spartelde, verward in de touwen. An deren holden langs de oever van het meer om een roeiboot te halen. De zwemmers kwamen al dichter bij, maar hoe zouden ze den jongen los maken en op het land krijgen. Ge lukkig van de andere kant naderden dë anderen met een boot en roeiden uit alle macht. Toen ze bij Jack aan kwamen, was hij al gezonken. Fred sprong uit de boot en dook naar den drenkeling. Het enige wat hij boven bracht was het zware doek van de pa rachute, maar aan de touwen hield Jack zich nog krampachtig vast. Geen minuut later lag hij in de boot en roei den de jongens zo hard ze konden „De pijn begon in mijn bovenarm en zette zich zoo voort tot in mijn nek, soms zóó hevig, dat het huilen m[i nader stond dan het lachen. Gewone spierpijn, zeide men mij, maar ik kon niets vinden om die gewone pijn te genezen Ten einde raad ben ik met Kloosterbalsem begonnen. De uitwer king is enorm qeweest. Na de eerst behandeling verminderde de pijn al en na voortgezet gebruik zjin al mijn pijnen verdwenen, dank zij Klooster balsem, den grooten pjjndooder." E, o. C. te A. Onovertroffen bij brand-en sny wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/j ct. en f 1.04 *0* nir-' •v

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5