SINTERKLAAS KOMT! GEMENGD NIEUWS. BOEKBESPREKING. BURGERLIJKE STAND RECHTZAKEN. Zaterdag 20 November 1937 No. 93. De Echo van het Zuiden Derde Blad Een onderhoud met den „Goetheiligh Man". Ergens, in de Pyreneeën, 9 Nov. '37. Salo, sinterklaassioTola Hol- lando brandas de verlango ad pepev- notoj. Dat is een Spaansch, dat ik niet versta! Aldus antwoordde me de goede Sint, toen ik hem in de bewoor dingen van den eerst-weergegeven vol zin had begroet. 't Is geen Spaansch, aldus repli ceerde ik, maar esperanto. Op de stu die daarvan heb ik me met ijver toe gelegd en sindsdien pleeg ik iederen buitenlander in het esperanto toe te spreken. Ik heb in de laatste paar jaar een grondigen afkeer gekregen van velerlei internationale actie. De weerzin groefde zich in plooien op 'l mooie oude gezicht. Bezie eens mijn ongelukkige Spanje. De eene internationale actie wordt onderno men voor de vrijheid, de andere om de menschen vrij te maken. En inmid dels vermoordt men elkaar. Als dat esperanto iets goeds bedoelt te wor den in de wereld, dan moet het wor den gedragen door de liefde alleen. En door hulpvaardigheid. Ik sprong op om in vurigen ijver te getuigen van de liefde der esperan tisten en te betoogen, dat hulpvaar digheid, naast de zucht om zich te heipen, de grondslag van hun hulp taalactie is, maar met een rustig ge baar deed de brave Sint me weer neer zitten. Jongeman. Nou, „jongeman"....? Ik zie Abraham al in de korte verte! Abraham was een „broekje" bij mij vergeleken. In de 4e eeuw was ik al bisschop van Myra, zooals je weet. Ik heb door de eeuwen heen de wereld rondgetrokken, zónder esperanto. En overal heeft men mij verstaan. Of ik in Klein-Azië maagden vrijkocht met mijn goud of ergens anders tot soep gekookte kindertjes levend terugtoo- verde uit de pan van een menschen- eter of ik de appeltjes van oranje vanuit het thans verscheurde Spanje overbracht naar Lutjebroek oj' een taai-taai-vrijer legde in het schoentje van juffrouw Zuurpruim te Ivleiveen, óveral heeft men mij verstaan. Als de harten maar willen aanstaanHoeve- len ontvangen op mijn naamdag niet een pakje, waarbij geen woord wordt gezegd en waarop geen letter staat ge schreven om de afzending te bedui den? En tóchbloost het jonge- meisje, innerlijk ontroerd, als ze het pakje openmaakt. Ze zegt stil voor zich heen, zónder woorden: dank je, Sinterklaas! Maar ze denkt dan aan iemand, die.... géén baard heelt. HahaDe liefde, jongeman, is de taal, die overal wordt verstaan. De liefde is mijn esperanto! Maar. Buk je! Liggen! huiderde Sinter klaas me eensklaps toe. Ik wierp me naast den goetheiligh man plat op den grond. Hij schoof me iets toe van on der zijn manteleen gasmasker. Nadat we beiden dit instrument had den opgezet, konden we de bui over ons laten heentrekken: een eskader vliegtuigen! De lezer zal het reeds hebben be grepen, dat ik, daartoe wederom in staat gesteld door een royale som reisgeld van den uitgever, mijn jaar- lijksch bezoek aan Sinterklaas heb kunnen brengen om hem het gebrui kelijke interview af te nemen, vóór zijn komst naar onze Lage Landen. Ik heb hem dezen keer getroffen „ergens in de Pyreneeën", maar „hoe" en „waar" mag ik om begrijpelijke rede nen natuurlijk niet verklappen. De goede Sint vroeg me om zijn Zwarten Piet bij de lezers van de krant te willen verontschuldigen als Moor. Hij heeft met Franco niets te maken en heeft zich zeer beslist neutraal ge houden in den Spaanschen strijd. Ze komen beiden Sint en Piet zeer beslist ook dit jaar weer vroegtijdig in ons land. De sinaasappeltjes zijn vanwege den oorlogstoestand erg schaarsch, maar daartegenover staat, dat Sinterklaas tegenwoordig rijk ge sorteerd is in moderne speelgoederen en utiliteiten als: gasmaskers, ver plaatsbare bomvrije onderkomens, tanks (in tijd ven vredesnood te ge bruiken als tractors bij den akker bouw), gaspistolen enz. Ik heb mijn handen bezwerend uit gestoken naar Sinterklaas, hem ver zekerende, dat het bij ons heusch niet zoo Spaansch toeging als ten zijnenf, maar Tut, tut! zei de wijze grijsaard. Geen volk kan tegenwoordig den dag prijzen, zoolang het geen avond is, Ik ben geen man van oorlog, maar van vrede. De goeden moeten zich echter beschermen tegen het geweld der ge weldenaars. En strooit u dan geen pepernoten meer? vroeg ik teleurgesteld. Gelukkig volk zijn jullie toch! lachte Sinterklaas. Terwijl een halve wereld angstig de lucht afzoekt, of er geen vliegtuigen aankomen, die dood en verderf zullen zaaien met bommen prakkezeeren jullie over het rapen van gestrooide pepernoten. Vreed zame menschen, die Nederlanders! Ik houd van ze. Ontroerd drukte ik Sinterklaas de hand, waarin ik meteen mij verlang lijstje voor zijn naamdag achterliet. De ouwe had er schik in. Juist! Juist! zeid' ie. Enne.... U stuurt me zeker weer regelmatig uw krant tot 5 December? U bedoelt Nu, ik moet toch weten, bij wie ik straks mijn inkoopen moet gaan doen! O, u bedoelt: voor de adverten ties! Natuurlijk! Ja, die Nederland- sche zakenlui weten het wel. Zonder mij zouden ze geen voordeeltje heb ben in Sinterklaastijd, maar ookik zou zonder hun reclame niet veel be- teekenen. 't Is nog crisis, Sinterklaas! Man, houd toch eens óp over die crisis. Jullie moest je schamen om over crisis te praten, als je beseft, hoe jullie op een gelukseiland woont, mid den in een zee van wereldellende. Elk jaar begon bij jullie de Sinterklaastijd met crisisgezeur. „Het zal dezen keer niet veel worden. heette het dan. Maar dan kwam de reclame los. Bo terletters werden geadverteerd, spe culaas, speelgoederen, sieraden, boe ken enz. enz. Alles wat materieel be- geerenswaard was, werd in woorden geëtaleerd in de advertentierubriek van de krant. Dat kweekte stemming, kooplust, zin om de kinderen, de(n) verloofde, den vriend of de vrienden, te verrassen. Of den arme le geden ken. Ik werk voor de winkeliers, de win keliers werken voor mij. De geuren van het hanket moeten twee, drie weken tevoren uil de krant opstijgen, de schitering van de sieraden moet uit de advertenties stralen, de plaatjes van stoommachientjes en mecano- doozen moeten lokken. Dan wordt er gespróken over den Sinterklaas tijd; dan wéét men, dat men straks weer niet anders kan, of men moet meedoen. Drie, vier keer achtereen moet bak ker „Jansen" de roem van zijn boter letters verkondigen. Pietersen op zijn etalages van zilveren en gouden sie raden wijzen, Gerritsen de groote ver scheidenheid van speelgoederen noe men. Als het dan „hoog tijd" is om te kóópen, dan wéét ik, en dan weet ook ieder, wien dit aangaat: boterletter Jansen. een ring Pietersen. mecano Gerfitsen. Zeg! zei me de ouwe Sint met een slag op m'n schouder. De „fut" is er toch zeker nog niet uit bij de win keliers in Nederland? Ik schudde heftig van neen. Ik stuur Uwe Hoogwaardige Ex cellentie elk nummer van de krant tot 5 December, beloofde ik. Best! antwoordde de goetheiligh man. En noem me voortaan maar weer gewoon „Sinterklaas". Als van ouds. DIXI. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. In den laten middag heeft zich op den onbewaakten overweg te Mill een ongeluk voorgedaan, waarbij een 15- jarige jongen werd gedood en een 9- jarige knaap ernstige verwondingen opliep. Omstreeks half vijf passeerde een landbouwerswagen den overweg juist op dat oogenblik kwam uit de richting Boxtel een trein aanrijden. De ma chinist kon niet tijdig meer remmen, met het gevolg, dat de wagen gegrepen werd en een eindweegs werd meege sleurd. Na dertig meter te zijn door gereden, kwam de trein tot stilstand. De 15-jarige voerman van den wagen, H. van Lanen, die dicht bij de plaats waar het ongeluk gebeurde woont, vond men dood langs de spoorbaan. Zijn stoffelijk overschot is naar het. ouderlijk huis vervoerd. Naast van Lanen had nog op den bok gezeten diens 9-jarige buurjongen, Henst, die het ongeluk zag aankomen en nog juist van den wagen kon sprin gen. Hij kwam evenwel met een har den smak op den grond terecht en liep daarbij ernstige inwendige kneuzingen op. Hij is bij zijn ouders binnenge bracht. Op het oogenhlik dat de trein den landbouwerswagen greep, stond het paard reeds voorbij de rails, zoodat het dier ongedeerd bleef. De wagen is to taal vernield. De trein had ruim een kwartier vertraging. DOOR EEN VRACHTAUTO OVERREDEN. De 53-jarige W. Timmer, de kapitein van en wonend aan boord van de aan de Nassaukade te Rotterdam liggende sleepboot Fiat Voluntas II is Donder dagavond op genoemde kade onder een zwaren vrachtauto, bestuurd door den 20-jarigen P. v. E. uit Hille- gersberg, geraakt. Men heeft nog niet kunnen vaststellen of de man bij het oversteken gestruikeld is of dat hij van een rijdende tram is afgesprongen. De man die onder de wielen van den vrachtauto raakte, is met zware in wendige kwetsuren en een schedel fractuur per auto van den geneeskun digen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn over leden. Auto met vier personen in het water gereden. Op den rijksweg Lochem Die penheim is een personen auto waarin zich twee dames en twee heeren bevonden, in de langs den weg loopende sloot gereden. Een der da mes is hiei bij om het leven gekomen. Omstreeks acht uur reed een per sonenauto op den rijksweg in de richting Diepenheim. De wagen een huurauto werd bestuurd door den heer Nitszer, terwijl achter in den wagen mevrouw Nitszer en de heer en mevrouw Langeveld uit Coevoruen zaten. Er hing een ikki mist en vermoedelijk tengevolge daarvan heelt de besluuider de bocht in den weg niet opgemerkt, waardoor hij in de langs den weg loopende drie meter diepe sloot reed Het ongeluk werd door voorbijgan gers opgemerkt en direct werd hulp verleend, zoodat de inzittenden spoe dig op het droge waren. Geneeskun dige hulp was eveneens spoedig tei plaatse. De toestand van mevrouw Nitszer liet zich ernstig aanzien. De heer Nitszer en de heer en mevrouw Langeveld hadden slechts lichte ver wondingen. Zij werden bij omwo nenden binnengebracht. Mevr. Nits zer werd per auto naar het zieken huis te Hengelo overgebracht, waar zij is overleden. WAARSCHUWINGEN. De Commissaris van Politie te De venter waarschuwt tegen het optreden van een persoon, genaamd Piet Spalt- man, die voorgeeft vertegenwoordiger of agent te zijn van de Onderlinge Ziekte- en Ongevallenverzekering Maatschappij, gevestigd te Groningen, en door het opdisschen van verschil lende leugenachtige voorgevens zaken lieden zoogenaamd tracht te verzeke ren bij genoemde Maatschappij en hun dan een gedeelte van de verschuldigde premie vooruit laat betalen, met toe zegging, dat de polis zal worden toe gezonden. Deze toezending vindt echter niet plaats, daar bij onderzoek is gebleken, dat Spaltman niet in dienst is bij ge noemde verzekeringsmaatschappij en van door hem afgesloten verzekerings- posten aldaar niets bekend is. De Commissaris van Rijks- en ge meentepolitie van Renkum, te Ooster beek, geeft aan belanghebbenden in overweging te voren ernstig te infor- meeren naar de waarde van een door het Instituut ,,Meer Baat" te Ooster beek (Graaf Ottolaan 28) af te geven getuigschrift en diploma van bekwaam heid, meer in het bijzonder naar de vooruitzichten op plaatsing, dcor het bezit van een dezer bescheiden gesug gereerd. Met betrekking tot de opleiding voor marconist-radiotelegrafist, voor doua ne-beambte (kommies), voor politie agent, maréchaussée en militaire politie, voor keurmeester van waren en voor plaatsing bij de Kon. Ned. Marine, wordt in overweging gegeven, alvorens een cursus bij „Meer Baat" te gaan volgen, bij de officieele instantie in lichtingen in te vrtnnen. Het is onder andere gebleken, dat op het examen voor radio-telegrafist der 2de klasse, op 15 October 1937 ge houden, enkele jongelieden die voor 100 een desbetreffende cursus bij „Meer Baat" hadden gevolgd niet in staat waren ook maar één enkel woord op gehoor op te nemen, aange zien zij het seintempo niet konden vol gen, ten gevolge van de bij „Meer Baat gevolgde, doch door deskundi gen onmogelijk geachte methode het leeren „opnemen op gehoor" schrifte lijk te onderwijzen. In het prospectus van „Meer Baat" bleken bovendien vele exameneischen foutief vermeld, terwijl de exameneisch „opnemen op gehoor" er zelfs niet in voorkwam. Voorts wordt, alvorens andere (vak) cursussen van dit instituut te volgen, in overweging gegeven bij vakspecia listen te informeeren of het volgen van deze cursussen tot het gewenschte doel zal kunnen leiden. Verkonden kanderen? OPENING VAN HET WINTER SEIZOEN. Met rassche schreden naderen de korte dagen met hun attributen van mist, sneeuw en ijs. We moeten er dan „tegen kunnen" en ons niet laten terugschrikken door natte straten of snerpende windvla gen: we kleeden er ons op, maar ook.... we zorgen voor inwendige tegenweer door ons stevig te voeden. Een dampende, stevige soep, een goed verzadigden stamppot, mis schien ook wel een altijd in den smaak vallend pannekoekenmaal of een flin ke schotel bruine boonen met spek het zijn alle voorbeelden van degelijke Oud-Hollandsche winterkost, die we eik jaar weer opnieuw de noodige eei aandoen. Toch kunnen we in die van ouds be kende gerechten wel hier en daar een kleine verandering ten goede aan brengen, een verbetering, die mis schien meer overeen komt met onze tegenwoordige opvattingen van zuinig heid of van smakelijkheid. 't Is b.v. niet meer noodig, dat we> uren en uren besteden aan het koken van vleesch ,dat aan den hutspot zijn geur moet meedeelen: veel liever ge bruiken we, om den gewenschten bouillonsmaak aan het gerecht loe le geven, een paar Maggi's Bouillonblok jes, met het gevolg, dat de zeer bekor te kooktijd niet alleen aan brandstof- besparing helpt, maar ook onze groen te en aardappelen beschermen zal te gen een anders te vreezen vitamine- verlies. Ook is het niet langer noodzakelijk om het pittige van een bruine boonen- of een capucijnermaaltijd per sé te be reiken door uitgebakken spek, waar van het spekvet tegenwoordig door menigeen „te zwaar" wordt gevonden: even pittig maar minder vet maken we het gerecht door er een smakelijke bruine saus bij klaar te mafcen met als grondstof weer een paar Maggi's Bouillonblokjes als we tenminste niet nóg eenvoudiger te werk willen gaan door een Maggi's Justablet te gebruiken! Wie de beide hier gegeven wenken in practijk wil brengen, behoeft zich slechts nauwkeurig te houden aan de volgende recepten: HUTSPOT waarin geen vleesch is mecgekookt). V/a K.G. aardappelen, 1 K.G. winterwortelen, x/a K.G. uien, 100 gram (1 ons) vet of bo ter, ongeveer 1 afgestreken eetlepel zout, drie Maggi's Bouillonblokjes, ongeveer 1/a Liter water. Leg onder in de pan de aardappe len en daarop de gesnipperde worte len en uien; giet er het kokende water met de daarin opgeloste Maggi's Bouillonblokjes op, strooi er het zout over en laat op een zacht vuur alles samen doorkoken, tot de aardappelen en de groente gaar zijn (een goed half uur). Onderzoek af en toe, of er nog voldoende vocht op den bodem is, zoo dat aanbranden wordt voorkomen; vul dus, als het noodig blijkt, het wa ter wat bij, echter steeds met zoo wei nig, dat er na het stampen niets van behoeft worden afgegoten. Stamp de gare groenten en aardap pelen door elkaar met het vet of de boter; voeg er, als de stamppot te droog mocht worden, nog wat water bij. Geef bij dezen stamppot afzonder lijk de een of andere soort gebakken, gebraden of gestoofd vleesch; ook echter wel een schaaltje gekookte wit te boonen of wat p.urée van groene erwten, die dan op de borden bij of door den hutspot worden gedaan. BRUINE SAUS bij bruine boonen of capucijncrs). Va L. kokend water met 2 Maggi's Bouillonblokjes, 1 ui, 40 gram (4 afgestreken eetlepels) bloem, 60 gram (3 afgestreken eetlepels) boter, desverkiezende 1 volle eet lepel dikke tomatenpurée, misschien wat peper. Snipper de ui zoo fijn mogelijk en laat ze in de boter zachtjes gaar smo ren en lichtbruin worden. Strooi er de bloem door en laat die even mee bakken, tot het mengsel gelijkmatig bruin is (vooral niet te donker). Roei er dan de tomatenpurée en de peper door en verdun onder voortdurend roeren het mengsel langzamerhand met den bouillon. Laat de saus in de gesloten pan nog zachtjes een kwar tier doorkoken. BRUINE SAUS van een Maggi's Justablet). 1 Maggi's Justablet, 60 gram (3 afgestreken eetlepels) bo ter, 1 ui, 3 d.L. (3 kleine thee kopjes) water. Laat de zeer fijn gesnipperde ui in de boter zachtjes gaar en bruin wor den. Wrijf intusschen het Justablet fijn, meng ze aan met het lauwe wa ter en giet het mengsel bij de gebruin de ui. Laat in de gesloten pan de saus nog zachtjes 5 minuten doorkoken. In een half uur. door R. Lotgering-Hillebrand. Prijs in afwaschbaren band 1.90. Van Holkema Warendorf N.V. Amsterdam. Steeds meer komt het voor dat werken, de vrouwen, na het beëindigen van de dagtaak, zelf voor het middagmaal moe ten zorgen voor zich en evenuieele huis- genooten. De lust en de tijd om, moege- werkt, dan nog een smakelijke, goede maaltijd klaar te maken, ontbreken dan meestal, dus hoe korter daaraan gewerkt behoeft te worden, des te prettiger het voor de betrokkenen zal zijn. Mevrouw Lotgering-Hillebrand heeft nu een hoek samengesteld met een keur van steeds wisselende maaltijden voor Iwee personen, die alle in een half uur bereid kunnen worden. Alles wordt er in behandeld, zelfs de gereedschappen, 't warmhouden, oprui men, afwasschen enz. Hef hoek is zeer overzichtelijk, zoodat iedere vrouw naast 't gewone kookhoek „In een half uur" moet bezitten.. Men zal er veel hulp en veel genoegcu^m beleven. De Romantische Geschiedenis van een schrijfster en haar Roman. Bij Andries Blitz uitgever Amster dam verscheen een brochure onder bo venstaande* titel en verlucht met foto- Illustraties. Het handelt hierin over de bekende schrijfster Sally Salminen en haar niet minder bekenden roman „Katrina". Deze roman werd in '36 als de beste Zweeds-Finsche roman aangenomen en beleefden in Gmaanden een oplaag van 50.000 exemplaren. In 9 landen werd hij vertaald waarvan natuurlijk de innerlijke kwaliteiten van dezen roman de hoofd oorzaak zijn. Verder bevat dit hoekje bij zonderheden over de schrijfster en ten slotte over de Nederlandsche vertaling door Charles Gl. Behrens, om te beslui ten met een groot aantal guitige recencies ook van de Ned. pers van alle richtingen. Het boek kost 3.90 en 4.90 en is in den Boekhandel verkrijgbaar. RAAMSDONK. Van 6 tot en met 12 November '37 Geboren Petrus M. J., zv. Petrus A. J. Leijten en Cornelia M. Moll Anna M., dv. Huher- tus A. Heijne en Johanna A. Maas Sebastiaan C., zv. Cornelis G. Berende en Maria A. A. Bouwens Wilhelmina J. M., dv. Antonius P. Blankers en Maria H. Suos Huiherdina J., dv. Antonius J. Waas en Cornelia J. Bekkers Din- gena M., dv. Thomas Jos. van Dongen en Petronella M. Buyks. Gehuwd Hubertus Ant. van Heek, oud 31 jaren en Anna A. van Rossum, oud 28 jaren. Overleden Hendricus L. Hoofjmaijers, oud zes weken PetrusW. Dirven, oud 2 jaren. De diefstal bii Mr. van Ommeren te Heusden. De twee beruchte inbrekers J. v. d. N. en W. L. v. B„ resp. colporteur en schoenmaker te Den Haag, die door de rechtbank te Den Bosch waren veroor deeld, de eerste tot 8 maanden gevan genisstraf, de ander tot 1 jaar gevange nisstraf, omdat zij samen hadden ge stolen bij Mr. van Ommeren te Heus den, geld. sigaren en drank, kwamen van dit vonnis in hooger beroep. De advocaat-generaal Mr. van der Veen eischte bevestiging van het vonnis. L Wrijf dan dadelijk rug en borstje in met Wonderlijk zooals dót helptI Pot 50 ct Doos 30. Bij Apoth. en Drogisten ■■■MUNHARDI

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 9