VERVOLG NIEUWS UIT OE LANGSTRAAT EN OMGEVING INGEZONDEN STUKKEN. BINNENLAND. BOEKBESPREKING. BURGERLIJKE STAND DUSSEN. \J DRUNEN. HEUSDEN. NIEUWKUIJK. RAAMSDONK. WASPIK. is geweest, dat aan alle burgemees ters is opgedragen op Korten termijn een organisatie in net leven te roe pen en de veelvuldige maatregelen te treilen, die daarmede verband houden. Heeds vóór 1 Feoruaria.s. zal iedere gemeente haar eigen lucht- beschermingsplan oij den Inspecteur der Lucülnescherming, luitenant- generaal b. d. F. H. A. de Ridder, moeten hebben ingediend. Ter vergadering bleek, dat in van Hrabantsche gemeenten tot dus verre nog maar heel weinig voor de luchtbescherming was gedaan. tal Door de ruit I Dij de werkzaamheden in den winkel van Jan van Delft begon de trap te schuiven en daarmede een in de étalage staande kachel. De spiegelruit was niet sterk genoeg en trap en kachel kwamen via een totaal vernielde ruit op de stoep terecht 1 Kleine Boeren. De commissie voor steun aan de kleine boeren blijkt in vergadering bij een te zijn geweest dezer dagen onder presidium van Burgemeester Mr R. Th. v. d. Heijden. Aanwezig waren o.a. de leden en de Rijkslandbouwconsulent Ir. Steenbergen uit Breda en een ambtenaar van het Dep. van Soc. Zaken. De 130 aanvragen namen veel tijd in beslag, terwijl op vele hiervan af wijzend beschiKt moest worden. Verder blijkt de heer A v. d. Wiel geen zitting te hebben genomen in de commissie en is in zijn plaats benoemd de heer W- Vrijhoeven. Geweken. In de meeste gevallen van Mond- en klauwzeei is het groote gevaar gewe ken. De terreinen en gebouwen zijn vrij gegeven en met de ontsmetting is een aanvang gemaakt. Roodvonk. Op de Drunensche heide bij de fam K. doet zich thans een geval voor van Roodvonk. Do R.K.W.V. vergaderde. Onder presidium van H, Maas kwam de R K.W V. in algemeene vergadering bijeen. Omtrent het St. Nicolaasfeest werd een en ander medegedeeld. f 35,— zal worden uitgetrokken voor kolensteun aan werklooze leden. Getracht zal worden om bij den Minister te verkrijgen, dat het basis uurloon der werkverschaffing met 1 cent wordt verhoogd. In de bestuursvacature wegens ont slagname van den heer Th. Kuys werd gekozen de heer Jo Jongeburth. Als candidaten waren door den Bestuurs raad gesteld de heeren Th. Leijten en J. Jongeburth. Lezing. Rector Morel uit Tilburg hield een lezing voor de R K W V. over het on derwerp »De verhouding en samenwer king in de v<k en standsorganisaties«. Zeer duidelijk en vlot zette de spr. het doel en de werking der beide organisaties aan en bewees hun nut. Met een hulde aan de Katholieke vo >rvaderen besloot Rector Morel dezen geslaagden avond. St. Nicolaasfeest. Voor de kinderen der leden van de R.K W V. wordt op Zondag 5 Dec. een St. Nicolaasfeest georganiseerd in de zaal der Meisjescongregatie. De regeling is aldus de moeders komen mee en dan heeft van de eerste tot 3 kinderen 1 kind, van 1 tot 6 kinderen 2 kinderen en boven de 6 kinderen 3 kinderen recht op deelname. Het feest va.igt aan om half 2. Plechtige opdracht. De aspirantleden der Jongenscongre gatie, die zich daartoe voor 8 Dec. a s- aanmelden zullen op Zondag 12 Dec. a s. hun plechtige opdracht doen voor de congregatie om als lid te worden aangenomen. Collecte Noodlijdenden. Gezien den toestand in vele gezinnen, zal Zondag 5 Dec. a.s. wederom een schaalcollecte gehouden worden in de R K Kerk ten oate der noodlijdenden dezer parochie. Deze durven wij aan te bevelen in de milddadigheid der parochianen, 't Is hard noodigl Het dochtertje van den heerColijn alhier viel in 't riviertje »De Gantei», zonder dat zulks aanstonds werd be merkt. Na eenigen tijd kwam de heer Koekoek de drenkelinge te hulp, hetgeen juist op tijd geschiedde, daar het meisje het bewustzijn reeds hac verloren. Met kunstmatige ademhaling were het meisje toen wederom wat op geknapt en kan naar haar woning worden vervoerd. Hoor tnpstand is bevredigend. Woensdegmorgen kwamen de werkloozen dezer gemeente, die te werk zijn gesteld bij de grondwerken langs de Maas, in plaats van naar hun werk te gaan voor't gemeente huis bijeen en weigerden te ver trekken. Eenigen hunner zijn toen naar burgemeester Snijders gegaan aan wien hun grieven werden kenbaar gemaakt, welke hierop neerkwamen dat zij het gegarandeerde uurloon, dat voor onze gemeente op 20cent gesteld is niet haalden en al zoo slechts een weekloon van 7 h 11 gulden konden verdienen. Door bemiddeling van burgemeester Snijdere zijn zij daarop Woensdag middag allen wederom aan het werk gegaan. Dinsdagmorgen nam Burgemees ter Wijs afscheid van het gemeente- personeel, politie en overige perso nen in dienst der gemeente. Onder waardeerende woorden bracht hij dezen dank voor hetgeen zij onder zijn bestuur hadden gepresteerd. Het ligt in de bedoeling van den Burgemeester, op een nader te bepalen datum de overige gemeen tenaren in de gelegenheid te stellen, persoonlijk afscheid van hem te nemen. In café L. van Beurden werd een biljartclub opgericht. De nieuwe vereeniging diaagt den naam van D R.S. (De Hollende Sport). Vel schillende personen traden staande de vergadering reeds als lid toe. Er werd een bestuur gekozen dat als vulgt werd saamgesteld L. van Wijk voorzitter, L. van der Meijden secretaris en L. van Beurden penningmeester. Naar wij vernemen zal in de vacature van burgemeester der gemeente Haamsdonk voorloopig niet worden voorzien. RAAMSDONKSVEER. Gedurende de maand Novem ber passeerden de Rolbrug over de Donge alnier in totaal 1799 vaartuigen met een gezamenlijken inhoud van 21865b ton. Gedurende de maand No vember werd aan het Postkantoor alhier en het daaronder behoorende ambtsgebied ingelegd f45359,52 en terugbetaald f 54578.39. Zondagmorgen zal voor de Hervormde Gemeente optreden de eerwaarde heer van Neutichem uit Dordrecht, des middags hoopt Ds. Oost op het Dorp voor eigen ge meente op te treden. Tot lid van het Kiescollege werd gekozen de heer H. J. Heurter in de vacature van dhr. H. J. van der Werf. De heer H. J. van der Werf werd door gemachtigden van het Kies college en den Kerkeraad gekozen lot Oudeiling der Hervormde Ge meente in de vacature ontstaan door het tusschentijds bedanken van dhr. C. Sneep. Aan den aannemer F. G. van Suijlekom alhier, is opgedragen het bouwen van een woonhuis voor rekening van J. Verhagen, aan de Julianalaan. Woensdagavond trok St. Nico laas met zijn gevolg, onder bege leiding van de Kon. Erk. Harmonie »de E:ndracht« door het Veer. Zooals wel te begrijpen is, was er heel wat volk op de been. 's Middags had St. Nicolaas een bezoek gebracht aan de deelnemen de winkeliers van de Winkelweek. Op Dinsdag 14 December a.s. om 6,30 uur namiddag, zal in de bovenzaal van hotel de Reijer een filmavond worden gehouden,welke uitsluitend toegankelijk is voor de leden van de Coöp. »Broederhulp«. In den nacht van Woensdag op Donderdag werden ten nadeele van H. uit deze gemeente niet minder dan 5 konijnen gestolen. Direct na ontdekking van den dief stal werd aangifte gedaan bij de gemeente—politie, welke terzake een onderzoek instelt. Na een onderbreking welke geruimen tijd geduurd heeft, zal «ie Chr. Studieclub te R'veer zeer binnenkort haar werkzaamheden weer hervatten. Voorloopig is als datum hiervoor 16 December vast gesteld. Predikbeurten Zondag 5 Dec. Ned. Herv. Kerk voorm. half 10 Ds. Van de Roest van 's Graven moer, nam. 2 uur Ds. G. Lans Jr. Naar we vernemen zal de Chr. Gem. Zangver. O.K.K. alhier op Woensdag 15 Dec. a s. in de Ned. Herv. Kerk een uitvoering geven waarhij Ds. G. Lans Jr. een rede zal houden over 't onderwerp De 300 jarige herdenking der Staten, vertaling. Voor den vleeschkeuringsdienst werden in de afgeloopen maand AAN BED GEKLUISTERD DOOR RHEUMATISCHE RUGPIJN. Nu geen spoor meer van pijn. „Ik leed gedurende jaren aan rheu- matische pijnen in mijn rug. Van tijd tot tijd moest ik zelfs een paar dagen in bed blijven. Ik kon niet loopen of staan. Daar mijn vader van dezelfde pijnen verlost werd door Kruschen Salts probeerde ik het ook. Nu heb ik niet het minste teeken van pijn meer. Mijn vader die al over de 80 is, heeft nooit ergens last van dank zij Kruschen Salts". Mevr. H. R. Evenals bij deze dame en haar vader zullen ook bij anderen die geregeld hun kleine dagelijksche dosis Kruschen Salts nemen, allerlei klachten als rheumati- sche pijnen, hoofdpijn, constipatie enz. niet bestaan. Door de aansporende wer„ king van Kruschen Salts op de inwen dige organen blijft uw organisme vrij van alle schadelijke stoffen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., A'dam, voorkomt. ter secretarie aangegeven 8 runde ren, 29 varkens en 3 kalveren. Ter gelegenheid der 7e Was piksche Winkelweek maakte de Harmonie «Volksvlijt en Volksver maak» j.l. Woensdagavond een muzikale wandeling üoor de ge meente, waaraan levens werd deel genomen door de aan de winkel week deelnemende winkeliers. De onvermengde margarine is voor het loopeud tijdvak ver krijgbaar gesteld bij de winkeliers D. C. van der Rijken en J. van Dongen. De heer A. J. Kamp, die op 1 Januari als lid van het Burgerlijk Armbestuur aftreedt, beeft verklaard een evenlueele herbenoeming niet meer te zullen aanvoarZen. De üeer Kamp bekleedde 't ambt van Armmeesler 24 jaren. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) EEN ERNSTIGE VRAAG AAN SCHOENFABRIKANTEN EN AL LEN BETROKKEN BIJ DE SCHOEN. EN LEDERINDUSTRIE. Vanavond kwam ik in het bezit van „de Schoen" en las daarin het belang wekkende hoofdartikel van den heer W. Donker Pzn. te Rotterdam over het onderwerp: „Schoenfabrikanten Schoenwinkeliers, let op Uw zaak". Ik zou iederen schoenfabrikant en allen die betrokken zijn bij de schoen en lederindustrie met nadruk willen vragen: leest met ernst dit artikel en als ge het goed gelezen hebt, vraag ik U of ge niet met mij tot de conclusie komt dat het meer dan tijd wordt, dat wij den heer Donker, de redactie van „De Schoen" niet alleen laten staan in den strijd tegen een „probleem" dat knaagt aan den wortel der normale Neder- landsche Schoenindustrie. Met kracht komt „De Schoen" op voor de belangen der schoenindustrie, verdraagt er vonnissen voor, maar laat zich niet weerhouden om te strijden voor hetgeen volgens hare overtuiging haar goed recht is en tegen datgene wat zij noemt een dreigende ondergang van onze mooie industrie. Is het fair, is het flink, is het nobel, den heer Donker, „De Schoen", alleen te laten staan in dezen strijd voor ons vak? Neen, duizendmaal neen. Is ons mooie vak, dan geen vak, waar vak- menschen voor noodig zijn, waar men wenscht te werken volgens beproefde economische en sociale begrippen? Als de vier groote fabrieken die in Nederland zouden kunnen bestaan er eenmaal zijn, waar zullen wij dan met onze grootere en kleinere bedrijven moeten blijven? en waar onze arbei ders? Is de toestand niet ernstig genoeg en wordt deze aangelegenheid niet klem mender als men de advertenties in de dagbladen leest met hun „overtuigende grafiek omtrent leder- en schoenprij- zen?" Mijneheeren, laat ons toch tot bezin ning komen en ten minste doen wat we kunnen, nu het paard van Troje een maal binnen 's lands grenzen is. Leest het artikel van den heer Don ker, komt met mij tot de overtuiging dat het noodig is dat de schoenindustrie zich achter hem stelt en dat op onze beurt de heeren die rechtspreken tot de wetenschap komen, dat de strijd die gestreden wordt een groot nationaal belang raakt. EEN SCHOENFABRIKANT. Het bovenstaande was reeds inge zonden, toen mij hedenmorgen het „Vakblad voor de Schoenmakerij" in handen kwam, waarin ik met instem ming een artikel las, waaraan ik in ver band met 't bovenstaande nog het vol gende ontleen: „Angstvallig is getracht de kwestie der prijsverlaging te beperken tot een interne aangelegenheid. Bat'a echter oordeelt daar anders over. In de Ne- derlandsche dagbladen van 30 Nov., op een moment dus, dat men zich gaat spitsen op een winstgevende (St. Ni colaas) verkoop, laat deze firma het vol gende weten: „De prijzen der grond stoffen op de wereldmarkt dale n." Waaraan zij de volgende ontboeze ming vastknoopt: „Bat'a koopt voordeeliger in en verlaagt zeer belang- rijk de prijzen van diverse artikelen. Profiteert hi e,r- vanbij Uwst. Nicolaasinkoo- p e n." En dan zien wij doorgehaalde oude prijzen bij de afgebeelde schoenen en pantoffels, terwijl de nieuwe neerko men op een verlaging varieerend van 20 tot 1-00 ct. Ons komt het voor, dat deze opvallende advertentie geplaatst op een voor onze branche zoo belang rijk moment, zoo zij al niet het karakter van „Opruiming" bezit, dan toch enor me schade zal berokkenen aan hen, die in deze toch al zoo ontzettend moeilijke tijd trachten het hoofd boven water te houden. Het proces der verdringing wordt door deze methode verhaast. Nog lut tele jaren en dan zal in elke winkel straat, welke plaats of ge in Holland ook nemen wilt, de zelfstandige mid- denstandsschoenwinkelier verdrongen zijn door instellingen, die massa-ver koop op het oog hebben. Intusschen, men weet het, moeten kleinere fabrikanten hun fabrieksdeu- ren gedeeltelijk of geheel sluiten; an deren worden genoodzaakt hun prijzen op een basis te plaatsen, die óf ten na deele van de economische draagkracht der industrie, dan wel ten nadeele der kwalitatieve samenstelling van het pro duct moet uitvallen. Moge uiteindelijk in de vorm van een St. Nicolaas-verrassing een daverend protest tegen deze verdringing opklin ken. Men neme de in het aangezicht ge worpen handschoen op en verdedige zich door een gezamenlijke actie." Ja, ja, het wordt dringend tijd voor veelzijdige, aaneengesloten actie!! S. DE WIJZIGING DER DIENSTPLICHTWET. Nieuwe amendementen IJssel- muideA c.s. Ter vervanging van hun dezer da gen ingediende amendementen hebben de heeren IJsselmuiden, Steinmetz, Ruyter, Stumpel en Groen, dezen keer daarbij ondersteund door den heer van Poll, Ruys de Beerenbrouck, Bajetto en Deckers eenige nieuwe amende menten voorgesteld op het wetsont werp tot wijziging van de dienstplicht wet. In deze amendementen komt niet meer een verkorting van den eersten oefentijd van elf maanden voor. De onderteekenaars hebben zich de toepassing zoo gedacht, dat de vrij stelling in de eerste plaats ten goede komt aan de gezinnen, uit welke het grootste aantal zonen reeds dienst plichtig is geworden, en van deze ge zinnen aan die, welke het grootste aan tal kinderen tellen. GROOTE FABRIEKSBRAND TE WINTERSWIJK. Vannacht kwart over twee is brand uitgebroken in de bontweverij „De Batavier" voorheen firma Jan Villink en Paschen gelegen aan de Zonne- brink in de kom der gemeente. Deze fabriek, waar in normalen tijd een 800-tal arbeiders werkzaam zijn staat in lichten aaie. De brandweer te Winterswijk is met groot materiaal uitgerukt. De schade bedraagt ongeveer 250.000. Er worden door dezen brand 350 arbeiders werkloos. Nieuwe uitgaven van Kinderboeken. Bij de bekende firma van Meisjes en Jongensboeken de Gebroeders Kluit man te Alkmaar is een nieuwe serie mooie kinderboeken uitgekomen, waar uit men een uitstekende keuze kan doen voor een goed en practisch St Nicolaas cadeau. Dat de verzorging, zoowel.in- als uitwendig smaakvol is, behoeven we niet te zeggen, dat zijn we van deze uitgevers gewoon. Hier volgt de lijst. Toen het Lente werd op Oegehoek, door Clara de Groot (voor iedereen). Prijs in prachtb. 2.50, ingen. 1.60. Aslak's Marga, door Johanna E. Kuiper. Prijs ingen. 2.—, geb. 2.90. Brenda weet Uitkomst, Meisjes-Ro man (voor oudere meisjes), door Willy Pétillon. Prijs in prachtb. 2.25, ingen. 1.65. Alleen i n't Volle Leven, door Ems I. H. van Soest, (voor oudere meisjes). Prijs ingen.'2. in prachtb. 2.90. Zuster Nonnie, door Nannie Fran ken (voor oudere meisjes). Prijs in prachtb. 1.90, ingen. in gekleurd om slag 1.20. SHORT STORY. DE CHINEESCHE KOK. Langzaam voer de „Athene" de ha ven van New-York uit, om de reis over den grooten plas, naar de oude wereld aan te vangen. Een meer bonte bemanning was op een kleine vrachtboot als dé' „Athene" wellicht nog niet bijeen gezien. Van de geheele equipage, bestaande uit 12 personen, den kapitein inbegrepen, had niemand eenzelfde nationaliteit. Desondanks en het feit dat mén él- kander door een nieuwe monstering pas sinds kort kende, konden allen hel goed met elkander vinden. Een schakel echter ontbrak in dien vriendenband en deze werd geperso nifieerd in den Chineeschen kok Weng Tang Foe. Zijn ondoorgronde lijk karakter, zijn sluwe, steeds spie dende spleetoogen, zijn groote afhan gende snor en zijn kunstig gevlochten staart waren meermalen het voorwerp van bespotting. Nooit maakte Weng zich kwaad, steeds liet hij een niet na der te beschrijven ironisch# glim lach zien en niemand kon er daar door achter komen, wat er bij een nieuwe grap waarvan hif liet slacht offer was geworden, bij den Qpster- ling omging. Hij verrichtte zijn ge wone dagelijksche bezigheden, kookte den ruwen eenvoudigen zeemanspot, bestaande uit soep met stamp en worst en bemoeide zich verder met niets en niemand. Dit was heelemaal niet naar den zin van de anderen, die van al hun grappen, die meestal niet van on- schuldigen aard waren, door de on doorgrondelijkheid van den Chinees, maar half plezier hadden. Men moest en zou Weng op stang jagen. Er werd daarom een krijgsraad belegd waar men tot het volgende plan kwam. Men zou de onderlagen uit de kooi van Weng halen, de lakens echter zoo rangschikken dat hij geen argwaan zou krijgen en dan onder zijn bed een tobbe water plaatsen, zoodat Weng, wanneer hij in zijn kooi wilde stappen in het water zou terecht komen. Stilletjes werd dit plan uitgevoerd en des avonds gingen allen reeds vroeg onder zeil, daar niemand iets van hel veelbelovende schouwspel wilde mis sen. Daar kwam Weng. Volgens zeemans gewoonte wilde hij met kleeren en al in kooi stappen, toen een luiden plons bewees dat de toeleg van de an deren geslaagd was. Allen wachtten in spanning op de uitbarsting die nu toch wel onvermijdelijk zou moeten komen. Niets van dit alles. Alsof er niets gebeurd was, ging Weng tot groote ergernis van de anderen, na zich van droge kleeren te hebben voorzien, eenvoudig op den grond liggen, waar hij met een breeden glim lach op zijn lippen spoedig in slaap viel. De stoker wilde er echter den ande ren morgen meer van weten. Dies stapte hij naar den Ouwe en verhaal de alles, ook dat bij iedere grap Weng steeds alleen maar lachte. De kapitein zag hierin echter maar een gevaarlijk teeken en wees er den stoker op dat men klaarblijkelijk met een heel sluw mannetje te doen had. dat op een gunstige gelegenheid wacht te om zijn wraak op de bemanning te koelen. Die Chineezen, zoo zei de ka pitein, zijn goed in staat om iemand onverwachts een mes tusschen de rib ben te steken en den vermoorde dan zonder gewetenswroeging over boord te werpen. Zeker wanneer men een Chinees het leven zuur maakt, is hij voor geen haar meer te vertrouwen. De schrik sloeg den stoker bij het hooren van deze waarschuwing om het hart en eilings deed hij daarvan mededeeling aan zijn kameraden. Geen van allen voelde zich nu meer zeker van zijn leven en niemand durf de 's avonds alleen op het dek Qf in de nabijheid van het kombuis te komen. Maar dit was geen toestand en men trok de stoute schoenen aan en ge zamenlijk ging men naar Weng Tang Foe om excuses aan te bieden, ter wijl de stoker, die het 't meest te pak ken had zeide dat alles slechts als grap bedoeld was. Weer begon Weng te grijnslachen. Steeds breeder werd zijn sluwen mond, doch het eenige wat hij zeide was: - „Als Weng dat eerder had ge weten, dan had hij jullie niet steeds rattenworst te eten gegeven D. WAALWIJK. Van 26 Nov. tot en met 3 Dec. '37. Geboren Johannes Franciscus, zv. M.° J. van Daalen-de Man Maria Johanna, dv. P. J. van Geene-van der Heijden Elisa beth Adriana Maria, dv. J. Klootwijk- Kuijten Frederika Maria Alida, dv. Fr. M. Bouman-van Stokkum Marcelis Theodorus, zv. A. Maas-Pullens Hen- drika Walthera Johanna Maria, dv. H. J. Bergmans-Kolsteren Elisabeth Marga- retha Anna, (lv. P. A. Adriaanse-Luij- bregts Cornelis Maria, zv. Fr. C. Ver- heyen-van Haaren. Overleden Aa. van Peer, oud 42 jaren, echtge- 99 r'

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 10