WEK DE GAL IN UW LEVER ÓP Binnenlandsch Nieuws. Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. KAATSHEUVEL. SPRANG—CAPELLE. overgaan. De vereischte documenten zullen morgen uitgewisseld worden. Ueneraai irranco zal, naar de „Asahi SjimDoen meldt, op zijn beurt Mands- joeKwo erkennen. in het Japansche ministerie van Bui- tenlandscne Z,aken zijn tusschen minis ter hlirota en den nationalistischen zaakgelastigde Del Castillo de oorkon den uitgewisseld, waarbij het nationa listische bpanje de jure wordt erkend. De secretaris van het Japansche ge zantschap te Praag, Taka Oka, is tot zaakgelastigde te öalamanca benoemd. Uit bjangnai seint Keuter, dat de Chineescne autoriteiten verontwaardigd zijn over de erkenning van Mandsjoek- wo door Italië. Zij achten dit in strijd met de Italiaansche vriendschapsbetui gingen tegenover China en wijzen er op, dat Italië in Februari 1933 tot de landen heelt behoord, die de Volken bondsresolutie tegen de erkenning van Mandsjoekwo heoben aangenomen. De Chineesche gezant te Kome heeft volgens een Keuterbericht uit Londen, een krachtig protest ingediend tot de Italiaansche erkenning van Mandsjoek wo. DE TERREUR IN PALESTINA. De politie zoekt ijverig naar de ben de terroristen, die de laatste aanslagen in Noord-Palestina gepleegd hebben. Te Nazareth heeft men in een huis bommen en munitie gevonden. De huis eigenaar is in hechtenis genomen. In een dorp bij Nazareth zijn even eens wapenen en munitie gevonden. Uit Jerusalem wordt gemeld, dat de Arabische leden van den gemeenteraad hebben geweigerd aan de werkzaam heden van den raad deel te nemen, om dat de Britsche hooge commissaris be sloten heeft, het salaris van den vroe- geren burgemeester Khalidi, die gede porteerd is, in te houden. Een politie-agent, die deel uitmaakte van de patrouille, welke gisteren in de omstreken van Nazareth is verdwenen, is vannacht te Haifa aangekomen. Hij rapporteerde dat de patrouille aange vallen werd door een gewapende ben de, welke zijn beide metgezellen dood de. Politie en militairen zoeken thans naar de aanvallers. Men schat de sterk te der bende op veertig man. DE STRIJD IN HET OOSTEN. Nanking kan den vijand ontvangen. Terwijl in de stad een paniekstem ming heerscht en duizenden met aller lei voertuigen de wijk nemen naar vei liger oorden, wordt de laatste hand ge legd aan de verdedigingswerken van Nanking. Er is een uitgebreid loopgra- venstelsel aangelegd, waarin ook de buitenwijken van de stad betrokken zijn. Overal ziet men prikkeldraadver sperringen, die kris-kras door het land schap loopen. Tal van mitrailleurnesten wachten op den naderenden vijand gecamoufleerde valkuilen zullen de tanks der Japanners moeten tegenhou den. De Japansche opmarsch. Omtrent de positie van de Japansche colonnes, die in de richting van de stad oprukken, het volgende: Terwijl van Chineesche zijde beweerd wordt, dat de troepen Tsjang-tsjaukoe, aan de spoorlijn van Sjanghai naar Nanking, nog tegen den vijand weten te verde digen, melden de Japanners, dat hun strijdkrachten reeds aanzienlijk verder langs de baan zijn opgerukt en het be langrijke station Loekiapoe veroverd hebben. Volgens een Reuter-telegram moet aan de spoorlijn zelfs Tanyang al bereikt zijn, dat op ruim 70 kilometer afstand van de hoofdstad gelegen is. Omtrent de positie van de colonnes, die bewesten het Tai-meer opereeren, wordt gemeld, dat zij te Lijang, 30 ki lometer van Ihsing gelegen, vasten voet hebben gekregen. Deze troepen, die in de richting van Woehoe opruk ken, boven Nanking aan den Jangtse, vormen een ernstige bedreiging Voor de verbindingen van Nanking met Zuid-China. De Japanners hebben, naar Reuter verneemt, het voorstel tot het vestigen van een veiligheidszone te Nanking verworpen. De Chineezen hebben in het oor logsgebied vrijwel alle bruggen vernie tigd en alle straatwegen ondermijnd ten einde den opmarsch hunner tegen standers te bemoeilijken. Reuter verneemt, dat de Britsche zaakgelastigde en andere leden van de Britsche ambassade uit Hankau via Canton en Hongkong naar Sjanghai zullen gaan, om van dichterbij de ont wikkeling van den toestand te Sjang hai te kunnen volgen. Een lid van de ambassade blijft te Hankau ten einde het contact te handhaven met het Chi neesche ministerie van Buitenlandsche Zaken. PANIEK IN NANKING. De jongste Japansche successen voor Nanking hebben onder de bevolking der Chineesche hoofdstad een paniek verwekt. De berichten over het snelle oprukken der Japanners werden door de radio verspreid. Duizenden vluchtelingen te voet, per riksja en per wagen verlaten langs den Westelijken straatweg de stad, waarbij zij al hun draagbare bezittingen meene men. Ook de buitenlanders, die nog te Nanking vertoefden, hebben zich be dacht en zich aan boord van schepen begeven, om stroomopwaarts veiliger oorden op te zoeken. De buitenlandsche ambassades en le gaties dringen er bij haar landgenooten op aan, niet tot het laatste oogenblik hun vlucht uit te stellen. Vele buiten landsche kooplieden hebben zich aan boord van de kannonneerboot „Cri cket'' begeven, of van andere oorlog schepen, terwijl sommigen gebruik ma" ken van hun eigen schepen. PARADEPLANNEN VAN DE JAPANNERS. Naar vernomen wordt, hebben zoo wel de opperbevelhebber van de Brit sche troepen als de opperbevelhebber van de Amerikaansche troepen te Shanghai bij de Japansche autoriteiten geprotesteerd tegen de groote militaire parade, welke de Japanners heden in de internationale nederzetting zullen houden. De weg, waarlangs de Japan sche troepen zullen paradeeren, is tien K.M. lang. Intusschen is officieus bekend ge maakt, dat de Japanners den 4den De cember een tweede parade zullen hou den, bij welke gelegenheid zij door de Fransche nederzetting zullen trekken. Zij zullen van Hong-Kioe uit langs den Bund naar Nan-Tao marcheeren. De strijd in China. De Japanners hebben de Chi neesche verdedigingslinie voor Nanking doorbroken en rukken in vrij snel tempo naar de hoofdstad op Intusschen ontwikkelen zich steeds meeruere incidenten tusschen de Japanners en de groote mogend, heden van Amerika en Europa. In de internationale concessie te Sjang hai schenden de Japanners ver schillende rechten van buitenlan ders. In deze heeft de Italiaansche consul-generaal op het Japansche consulaat geprotesteerd tegen het in beslag nemen van twee Italiaan sche sleepbooten, die aan de Bund gemeerd lagen en 't vervangen van de italiaansche vlag door deBijzende Zon. De Japansche consul gat uiting aan zijn leedwezen en beloofde een onderzoek te zullen instellen De Amerikaansche consul gene raai heeft eveneens geprotesteerd tegen het neerhalen van de Ameri kaansche vlag en het in beslag nemen van een stoombarkas aan de Bund. De Japanners zouden de vlag van dit vaartuig in het water hebben geworpen. Ook sleepbooten, die de Portu- geesche vlag voerden, zouden in beslag zijn genomen. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG. Van de fronten. Na een artillerieduel hebben Dins dagmiddag, naar Havas uit Madrid meldt, de troepen van Franco de repu- blikeinsche posities ten Zuiden van To kio aangevallen, doch zijn zij door handgranaten en machinegeweervuur na een kort, maar verwoed gevecht tot den aftocht gedwongen. Deze eerste aanval werd door drie nieuwe gevolgd, maar ook deze liepen, ondanks den steun van vliegtuigen op niets uit. Van de verdere fronten is er geen nieuws van beteekenis. De rechtsche bombardementsvlieg tuigen zijn ook weer in actie geweest. Volgens een bericht uit Madrid hebben Dinsdag tusschen 12 en 1 uur rechtsche vliegtuigen Alcala de Henares over vlogen en het stadje gebombardeerd, evenwel zonder schade aan te richten. De luchtafweerbatterijen der regeering dwongen de rebellen meer dan 4000 meter hoog te vliegen. De bommen die ontploften richtten geen schade aan. De rebellen-vliegtuigen vlogen daar op verder en beréikten de stad Guada lajara, welke zij bombardeerden, waar door vreeselijke verwoestingen onder de burgerbevolking aangericht en een groot aantal kleine huizen vernield wer den. Talrijke slachtoffers raakten on der het puin bedolven. Het onmiddellijk ingestelde reddingswerk bracht 37 doo- den en meer dan 50 gewonden te voor schijn. Alcala de Henares was ook Zondag al gebombardeerd, waarbij verscheide ne huizen vernield werden. Voorts heeft een rechtsche escadrille Dinsdag het dorpje Perales de Tajuna, dat midden tusschen de velden ligt, ge bombardeerd. Het bombardement van dit dorpje, dat volgens Madrid geen militaire beteekenis heeft, veroorzaakte 4 dooden en 11 gewonden. De Vrijwilligerskwestie, Eden heeft in het Lagerhuis medege deeld, dat het antwoord der Spaansche regeering op het Engelsche voorstel tot het terugnemen van de vrijwilligers aan beide zijden thans te Londen ontvangen was. De Spaansche regeering kon zich met de algemeene lijn der voorstellen vereenigen, maar had, evenals gene- NIEUWE CRISISIN VOER WET AANOEINUMEN. Na een discussie van eenige uren en een bondige verdediging door den mi nister van Economische Zaken heeft de l'weede Kamer gistermiddag met 58 tegen 9 stemmen goedgekeurd het wets ontwerp tot nadere wijziging van de Crisisinvoerwet. l egen stemden de aanwezige libera len, communisten en N.S.B.-ers en de soc.-dem. ir. v. d. Waerden. Minister Steenberghe heeft bij zijn verdediging van het wetsontwerp een mededeeiing gedaan over de onderhan delingen met Duitschland. Tusschen de Duitsche en Neder- landsche delegaties is een eerste be spreking van veertien dagen gevoerd, waarbij gebleken is, dat de wederzijd- sche standpunten zóó ver uiteenliggen, dat inderdaad van een zeer moeilijke situatie kan worden gesproken. Deze eerste besprekingen hebben geen resultaat opgeleverd en Duitsch land onderzoekt thans het Nederland- sche standpunt. Het is niet te zeggen, wanneer de onderhandelingen zullen worden hervat. DE STEUN AAN DE KLEINE BOEREN. De minister van Sociale Zaken, de heer Romme, heeft de sprekers beant woord. In zijn lange rede deelde de mi nister o.m. mede, dat, in overleg met zijn ambtgenoot van Economische Za ken besloten is alle faciliteiten der steunregeling ook toe te passen voor de kleine boeren. Er is van uitgegaan dat eenzelfde re geling moet gelden voor het geheele land; er moesten geen gewestelijke of plaatselijke onderscheidingen worden gemaakt. Over het algemeen is de rege ling gunstig voor de kleine boeren. Bij elke regeling zijn er echter wel enkelen die er op achteruitgaan. Reeds is er overleg te dien aanzien gepleegd, en besloten is, alle faciliteiten (kolen- en kindertoeslag enz.) der steunverleening ook toe te passen voor de kleine boe- Publieke verkoop. Ten overstaan van Notaris Jan v. Ham werd Donderdagavond in café J. van Dun het pand slagerij, winkel en woonhuis van den heer P. Verhiel in de Peperstraat ingezet op 4600. R. P. S. Aan het postkantoor Kaatsheuvel en het daaronder behoorend ambtsge bied werd gedurende de maand No vember 1937 ingelegd ƒ25890,42. Te rugbetaald ƒ22371,93. Het laatste door het kantoor uitgegeven hoekje draagt het nummer 9460. Schoenindustrie. In onze industrie blijft het ellendig slecht. Het is wel ontmoedigend week in week uit te moeten constateeren, dat er in plaats van eenige opleving hoe langer minder bedrijvigheid komt, doch het is de nuchtere waarheid. De gevolgen hiervan blijven dan ook niet uit. De winkelstand klaagt steen en been. Geven de weken voor St. Nico- laas hierin jaar op jaar een stijgende opleving dit jaar valt daar weinig van te bespeuren. Met de verarming van 'den werkman houdt de achteruitgang van den middenstand gelijke tred. Daarnaast begint een ander euvel de plaats hoe langer zoo zwaarder te treffen. Dagelijks hooren we van ar beiders, die met hun geheele gezin naar elders gaan verhuizen, zoodat het zielenaantal van de plaats, dat steeds nog een stijgende lijn vertoon de thans een dalende curve laat zien. En voor de industrie niet zonder be teekenis is het feit, dat het juist niet de mindere krachten zijn, die elders werk krijgen. Hoe lang zal het nog duren eer er van regeeringswege eens iets gedaan wordt, dat eenige redding in dezen noodtoestand gaat brengen? Moet onze eens zoo bloeiende schoenindustrie geheel ten gronde lig gen eer haar een reddende hand zal raai Franco, op onderdeelen bezwaren naar voren gebracht die nu onderzocht werden en bovendien eenige aanvul lende inlichtingen gevraagd. Op een vraag antwoordde de minis ter, dat alle Britsche vrijwilligers, die door de troepen van generaal Franco gevangen waren genomen, thans vrij gelaten en gerepatrieerd waren. ren. Dit is in verhouding tot het steun bedrag een niet geringe som. ZIEKTEPROCES VAN DEN PRINS HEEFT GUNSTIGEN LOOP. De particuliere secretaris van Z.K.H. Prins Bernhard, jhr. mr. C. Dedel, deelde gisteravond het volgende com muniqué mede: „De toestand van Z. K. H. Prins Bernhard blijft goed en de eetlust neemt toe. Het ziekteproces heeft een gunstigen loop. Hedenmiddag te 15.35 uur verstrekte jhr. Dedel het volgende communiqué: „Prins Bernhard had een heel goe den dag. Hij sliep veel en is veel rus tiger geworden. De hoofdpijn wordt steeds minder". De Keizer van Japan zond een tele gram. DE BOTERHEFFING. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het bedrag, bedoeld in artikel 2 van de Crisis-Zuivelbeschikking 1935 V, dit is het bedrag van de heffing en en de steunuitkeering op boter, behou dens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 2 tot 9 December is vastge steld op 60 cent per kg. IDENTITEITSBEWIJZEN KALVEREN. Naar ons wordt medegedeeld, komt het herhaaldeijk voor, dat identiteits bewijzen voor kalveren ter inwisseling worden aangeboden, voorzien van een verklaring, dat het daarbij behoorende kalf gestorven is of geslacht, terwijl bij onderzoek blijkt, dat dit kalf nog in le ven is. De inwisseling wordt in dat geval natuurlijk geweigerd, met als gevolg dat de veehouder die in de meeste ge vallen te goeder trouw is, schade lijdt. Daarom wordt den veehouders in hun eigen belang aangeraden, identi teitsbewijzen, welke hun te koop wor den aangeboden niet te betalen, voor dat zij van de landbouwcrisisorganisa tie bericht hebben ontvangen, dat in wisseling kan plaats vinden: worden toegestoken? Is er in samenwerking tusschen de diverse gemeenten, de organisaties van werkman en werkgever, de Kamers van Koophandel en de andere insti tuten hierbij betrokken dan niet te bereiken dat er van regeeringswege meer aandacht aan den desolaten toe stand van bet schoen- en lederbedrijf besteed wordt? LOON OP ZAND. Benoemd. Dhr. M .v. d. Wildenberg alhier, is bij besluit van B. en W. van 2 Dec. 1937 benoemd tot ambtenaar ter secre tarie der gemeente Haaren. Ongeluk. Dinsdag bad bet kind van dhr. F. Schapendonk aan de Molenstraat al hier, het ongeluk in een onbewaakt oogenblik in een groote pan met ko kende melk te vallen. De kleine werd met hevige brand wonden aan rug en onderlichaam op genomen, terwijl geneeskundige hulp werd ingeroepen. ST. JOACHIMSMOER. St. Nicolaas. Woensdagmiddag werd jde school alhier, verrast met een bezoek van St. Nicolaas en z'n twee zwarte knechten. Na 't gebruikelijke welkom sprak de Kindervriend de kinderen toe, be loonde 't goed gedrag en ijver, maar gaf ook ernstige vermaningen, die de tegenwoordige jeugd nog wel eens verdient. Tot slot ontvingen alle kin deren de gebruikelijke versnaperingen en een mooi stukje speelgoed, zoodat ze met opgeruimde gezichten huis waarts keerden. Vergadering van den Raad der ge meente Sprang-Capelle, te houden op Maandag 6 December 1937, des na middags ten half acht ur. Agenda: 1. Vaststelling van de notulen der en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. vergadering van 8 October 1937. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming leden Armbesturen. (Periodieke aftredingen). 4. Onderhandsche verhuring ge meente-eigendommen. 5. Voorloopige vaststelling gemeen te-rekening 1936. 6. Wijziging gemeente-begrooting 1937. 7. Regeling financieele verhouding met woningbouwvereeniging te Capelle. 8. Goedkeuring begrootingen Burger lijke Armbesturen 1930. 9. Vaststelling gemeente-begrooting 1938. 10. Steunregeling kleine boeren. 11. Mededeelingen. Het bestuur van de Ned. Bond van Boerinnen en andere plattelands vrouwen afd. Sprang-Capelle heeft de functies onderling verdeeld: Voorzitster: Mevr. J. Verhoeven- Blankers. Vice-voorzitster Mevr. E. Rijken- Rijken. Secretaresse Mej. A. Z. v. d. Hoeven. SPRANG. Predikbeurten Zondag 5 Decem ber 1937: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2 uur Ds. W. Bousema. Gerei. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2.30 uur Ds. B. A van Lummel. Aan het Hulppostkantoor alhier werd gedurende de maand November 1937 voor de Rijkspostspaarbank ingelegd 8977.45 en terugbetaald 4168.94. Naar wij vernemen zal a.s. Don derdagavond vanwege de afdeeling Sprang-Capelle van den Bijz. Vrijw. Landstorm, in de zaal van den Chr. Volksbond alhier eene vergadering ge houden worden, waarin o.a. de prijs uitreiking van de gehouden schietwed strijden zal plaats vinden. Het aantal werklooze leden van de afdeeling Sprang van den Nederl. Bond van Chr. Fabrieks- en Transport arbeiders bedraagt momenteel 110, waarvan 61 geheel- en 35 gedeeltelijk werkloos zijn; 14 leden zijn in de ge meentelijke steunregeling opgenomen. Begin November waren deze cijfers respectievelijk 104, 64, 40 en 10. Naar wij vernemen zal het Kerst feest voor de kinderen van de Ned. Herv. Zondagschoolvereeniging op G. G. alhier, dit jaar, omrede 2en Kerstdag op een Zondag valt, worden gehouden op Maandag 27 December. Donderdagavond kwamen de wielrijders T. en M. uit Waalwijk, in de Besoijenschesteeg met elkaar zooda nig in botsing, dat beiden tegen den grond smakten. De eerste bleek onder den invloed van sterken drank te ver- keeren. Hij had bij zijn val zich zoo danig bezeerd dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. M. liep en kele kleine verwondingen op. VRIJHOEVE-CAPELLE. In de Geref. Kerk hoopt a.s. Zondag op te treden Candidaat Appel scha van Driebergen. In het lokaal der Geref. gemeente aan de Hoogevaart leesdienst. Van den grossier de Rooij- Bourgonjen uit Waalwijk, werd van zijn motorrijwiel 8 pond koffie ont vreemd, terwijl hij bij een klant in de Heistraat binnen was. De door het bestuur van de plaatselijke afdeeling van het Groene Kruis ontworpen gewijzigde statuten en huishoudelijk reglement, werden door de hiertoe benoemde commissie, be staande uit de heeren H. J. Spierings, E. Barbier en Jac. Vos goedgekeurd en met eenige wijzigingen aangevuld. Thans is nog de goedkeuring noodig van de algemeene ledenvergadering. Het aantal werkloozen bij de plaatselijke afdeeling van den Chr. Fabrieks- en Transportarbeidersbond bedraagt momenteel 111, waarvan 99 fabrieks- en 12 transportarbeiders; hier onder zijn 76 geheel- en 35 gedeeltelijk werkloozen. In verband met de enorme slapte in de schoenindustrie wordt het Eiken dag moet Uw lever een liter gal in de' inge. wanden doen vloeien. Wanneer de galafasheiding on voldoende is. wordt Uw voedsel niet verteerd, het be derft. Er vormen zich gassen In Uw lichaam. U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen: een geforceerde stoelgang neemt de oorzaak niet weg. Maar CARTER S LEVERPILLETJES zullen zorgen voor de vrije toevoer van gal. waardoor U weer geeeel herstel'. Een plantaardig, zacht, onover'roffen middel om de gal te doen vloeien. Eisclit Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apo thekers en drogisten in flacons van ƒ0.75.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 6