Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De noodtoestand in de Schoenindustrie. „BOORD-BRABAflO" 'n Mieuwjaarswensch VIRGINIA'S KEUZE. FEUILLETON Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD slechts f 0.50, MET VERRASSINGSPAKKET NUMMER 100. WOENSDAG 15 DECEMBER 1937. 60c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. De Kamers van Koophandel voor de Langstraat te Waalwijk en die te Tilburg adresseeren bij de ministers van Economische en Sociale Zaken. Wij behoeven niet te zeggen dat da noodtoestand in de schoenindu strie steeds erger wordt. De berich ten en beschouwingen in ons blad geven daarvan telkens en telkens een somber beeld en de werkers in dit bedrijf, maar ook vele fabri kanten gaan een droeve toekomst tegemoet. Gal ukkig dat men al Ier zij ds vol actie is om de regeering ervan te over tuigen dat er geholpen moet worden. Nu weer bereikt ons een uitvoerig gedocumenteerd adres dat door beide bovengenoemde Kamers van K >op!iandel a in de ministers van Economische en Sociale Zaken is gezonden. Wij ontleenen er een en ander aan: De door de Federatie van Neder- landsche Schoenfabrikanten m lan delijks verzamelde statistische gege vens betreffende personeelssterkte en arbeidsduur bij de bij die orga nisatie aangesloten fabrieken wijzen uit, dat de bedrijfsbezetting in de eerste week van November 1937 aanmerkelijk slechter was dan zij - behoudens in de, wegens seisoens- slapte normaliter zeer slappe. Juli maand van 193(5 - sin Is October 1931, toen met bet verzamelen van deze cijfers een aanvang werd ge maakt, ooit eerder is geweest. Terwijl het aantal werkuren als regel aanmerkelijk boven de200,000 bleef, bij bet begin van bet laatste kwartaal der jaren 1933, 1934,1935 en 193(5 boven 230.000 en in de meeste gevallen tegen 250.000 aan lag, bedroeg 't bij 't begin van Oclober 1937 slechts even 212.000, welk cijfer in de eerste week van November 1937 reeds tot een on gekende laagte van 169 86 4 was teruggeloopen. Naar algemeen wordt aangenomen is het sindsdien nog weer zeer aanmerkelijk gedaald. Uit de in het adres aangehaal de cijfers blijkt, hoe het totaal aantal arbeiders nog nimmer alleen Januari 1932 vormt een uitzondering zoo laag was als in de eerste week van November 1937 lag en dat sinds Maart 1937 bet aantal arbeiders met bijna 1000 (17 pet.) is verminderd; ook bij deze laatste vergelijking moet men weer acht slaan.op de om standigheid, dat de maand No vember, evenzeer als de maanden Maart en April, seizoendrukke maanden plegen te zijn. Tenslotte blijkt uit dit overzicht en dit is wel het meest be droevende dat dit ongekend lage aantal arbeiders gemiddeld een ongekend korte werkweek had van 35,8 uur, Ter adstructie \an de geuite be wering, dat de toestand sinds einde October nog aanmerkelijk slechter is geworden, geven adressanten ten slolte een overzicht van de ontwik keling der werkloosheidscijfers, die in Waalwijk, Dongen. Kaatsheuvel, Oisterwijk en Tilburg voortdurend blijven stijgen. De Kamers, zien in de geweldige opvoering der productie de voor naamsle oorzaak van den slichten toestand in de Schoenindustrie. Terwijl tengevolge van het geheel verloren gaan van den export bet afzetgebied der Nederlandsche Schoenindustrie kleiner werd, de de beperking van den invoer slechts een gedeeltelijke compensatie voor dit verlies bracht en het uerbruik per hoofd daalde, steeg de productie in zoo groote mate, dat deze over 1936 belangrijk meer dan het dub bele van de gemiddelde productie over de jaren 1921 t/m 1925 be droeg. Het behoeft geen verder betoog, dat deze ontwikkeling van zaken én tusschen producenten én tus- schen distribuenlen een concurrentie te weeg bracht van ongekende he vigheid, een concurrentie, waarvan behalve de producenten en distri. buenten ook de arbeiders en leve ranciers de dupe werden. In dezen concurrentiestrijd moesten reeds verschillende fabrieken ten onder gaan en betreurd moet worden.dat dit lot niet alleen trof fabrieken, welker prijzenpolitiek noodwendig dit gevolg mede moest brengen, doch ook fabrieken, welker eenige fout hierin bestond, dat haar te klein reservekapilaal haar niet ver oorloofde beneden kostprijs Ie ver koopen en dat haar (alleen uit aïnt?n£ VERZEKER U BIJ DE economisch standpunt bekeken) ongunstige samenstelling van per soneel haar verhinderde aan de markt te komen met prijzen con- curreerend met die welke door anderen konden worden - althans werden genoteerd. Inlusschen meen en adressanten, dat een beperking van de moge lijkheid van uitbreiding van het productie- zoowel als van het dis tributieapparaat niet zal kunnen worden gemist en ten aanzien van beiden de nieuw-vestiging aanban den moet worden gelegd. Voorkomen moet worden, dat nog langer fabrieken en distribu tiezaken, welke bet* onderspit moesten delven, na voor betrek kelijk weinig geld te zijn overge nomen onder, ten koste van arbeiders en leveranciers, voor haar gunstiger geworden voor waarden, opnieuw aan den con currentiestrijd kunnen gaan deel nemen De Kamers zien daarom met groote belangstelling de verdere behandeling van het ontwerp- Bedrijfsvergunningenwel tegemoet, en verzoeken deze verdere behan deling zooveel mogelijk te willen bespoedigen. De toepassing dezer wet op de schoenindustrie dient naar 't oordeel der Kamers, ter stond na haar tot stand komen in ernstige overweging genompn te worden. Een onverwijlde afkondiging van een spertijd voor vestiging van nieuwe schoenwinkels gevolgd dooi de vaststeling van vestigingseischen is zeer wenschelijk en wordt dage lijks urgenter, waar in verband met de beperking der vestigingsvrijheid in andere takken van bet midden- standsbedrijf de drang naar vesti- g ng in de reeds overbezette schoen branche toe dreigt te nemen. in dit blad is voor eiken zakenman in WAALWIJK en de Langstraat noodzakelijk maar ook voldoende. Hij bereikt er z'n clientèle, z'n afnemers mee in elke plaats der streek, waarmede onze gemeente relaties heeft, maar ook z'n vrienden, bekenden enz. Daarenboven kost dezeadvertentie op dubbele kolom f 1.—bijvooruit betaling. Plaalst Mus uw Nieuwjaarswensch in 't blad dat straks 60 jaar HET blad is van plaats en streek I DE ADMINISTRATIE. HET 60EDK00PE ZELFWERKENDE WASCHMIDDEL PROBEER H Z BESLIST DEN EERSTVOLGENPEN WASCHDAGTj I I II W van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch van TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden). 6) Rickey verwenschte haar, want ie dereen keek nu natuurlijk naar hem. Hij wachtte nog even en ging toen langzaam de trap af. In de hal kwam het meisje hem tegemoet. Hoe is 't nu met die kandelaars? vroeg zij. Die zijn niet meer te koop, ant woordde hij stijfjes. Ja, dat heeft de venduhouder mij al vertéld. Maar waarom? Mijn zuster wil er geen afstand van doen. Waar is uw zuster? Zij is gaan lunchen. O. .o, zoudt u haar niet van ge dachten kunnen doen veranderen? Ik vrees van niet. Maar u zult er een enormen prijs voor maken. Dat zei Grogan ook Hoewel zijn toon nog kortaf was, had het meisje Rickey's sympathie toch al gewonnen. Haar oogen waren even blauw als haar hoedje, baar blik open en heerlijk. Haar heele uiterlijk getuigde van een bruisenden ontem- baren levenslust. Maar van wie zijn die kandelaars eigenlijk? Net zoo goed van mij als van Ginny. O, waarom laat u ze dan niet op de veiling brengen en zegt u het baar dan later. Rickey streek nerveus door zijn krullenbosch. Ginny moei gewoonlijk haar zin hebben in zoo'n geval. Dat geloof ik niet. Rickey keek baar verbaasd aan. Waarom niet? Omdat u niet den indruk maakt van een zwakkeling. Geraffineerd was haar vleierij zeker niet, nyiar Rickey was nog erg jong, en geloofde haar daarom. O, als bet te erg wordt, zeg ik baar wel dat ik de baas ben. Zij lachten allebei. Hebt u al geluncht? vroeg het meisje plotseling. Neen. Wilt u mijn twaalf-uurtje dee- len? Ik heb mijn lunch-koffertje bij me. Het is heel vriendelijk van u stamelde Rickey onthutst. Zij keek hem aan met schitterende, spottende oogen. U bent toch niet van plan om neen te zeggen Rickey voelde een plotselingen zin voor avontuur. Heel graag dan. Prachtig. Hij volgde haar den tuin door, waar rnr, Grogan hem staande hield. Ik ga naar huis om te eten, mr. Farquhar. Voordat ik terug kom, moet u nog maar eens trachten uw zuster over te balen, wat die kandelaars be treft. Iedereen vraagt er naar. Rickey luisterde maar met een half oor. Ja, ik zal straks met Ginny pra ten. Het meisje in den Schotsen mantel ging hem voor naar een glanzenden grijzen two-seater, even slank als bet nikkelen hazewindje op de punt. We zullen naar de zee rijden, sprak ze. U weet niet, hoe blij ik ben, dat u mij gezelschap wilt houden. Het is niet prettig om zoo alleen te zijn tusschen al die menschen. Terwijl zij door de stad reden, ver telde zij hem dat zij Mary Leé Logan heette en in Memphis woonde. Zij kwam met het doel antiquiteiten te koopen voor het oude buis, waarin de Lee Logans al sinds geslachten en ge slachten woonden. Haar familie was tot armoede gebracht door den Vrij heidsoorlog, maar door den Wereld oorlog er weer bovenop gekomen. Het is nu eenmaal moeders illu sie om bet oude huis weer net zoo in te richten als het vroeger was. Daar heb ik natuurlijk niets op tegen, als ze daarbij ook maar niet verlangde, dat wij ons gedroegen als meisjes uit de vorige eeuw. Zij is een schat, maar ontzettend ouderwetsch. Al mijn zus ters zijn precies zooals moeder, en willen niets liever dan de dingen doen die zij in haar jeugd deed. Maar ik ben niet zoo, ik behoor tot dezen tijd. Moeder neemt bel nog al verstandig op cn laat mij mijn gang gaan. Zij is er van overtuigd, dat ik er den een of anderen dag toch genoeg van krijg., zal trouwen en me aan bet huishou den wijden. Maar ik ben heelemaal niet van plan om te trouwen. Ik heb stem en studeer muziek in New York. Ik wil een groote artieste worden. Rickey keek baar plotseling vol be. langstelling aan. Ik ben ook van plan om een groot artiest te worden. Heusch? Ja, maar ik schrijf. De gedachte aan hun verwante idea len bracht hen nader lot elkaar. Ter wijl het slanke wagentje voortvloog, verleiden zij elkaar van hun toekomst- droomen. De wind zong om bun ooren. Vóór ze het wisten hadden ze de baai bereikt. Mary Lee liet de auto stoppen en keek over het water. Wat een kleurenZullen we hier gaan zitten? Zij stapten uit. Rickey spreidde de plaid uit en arrangeerde de kussens, terwijl Mary Lee het feestmaal uit pakte. Rickey had nog nooit zoo'n pic-nic-koffertje gezien. Het was van fijn blauw leer en voorzien van al het benoodigde, zoowel servies als linnen. Verder bevatte bet een flinken voor raad sandwiches, een kreeftensalade, beschuitjes en kaas, fruit, een flesch koffie en voor dessert een doos bon bons. Rickey at met smaak en glimlachte van tevredenheid. Het meisje was al leraardigst. Hij vergat haar Schot- schen mantel en het feit dat ze een beetje te dik was. Ze was vroolijk, overmoedig, geestig. Misschien een beetje te vrijgevochten, maar in ieder geval amuseerde hij zich best met baar. Hij vergat zelfs het visioen van Marty van Duyne in het zeer reëele gezelschap van Mary Lee Logan. Mary Lee zelfs was even tevreden over haar pic-nic als hij. Je kwam niet iederen dag zoo'n jongen tegen zoo knap en poëtisch en onbedorven. Zij bracht het gesprek op zijn boek. Ben je er al aan begonnen. Nee. Als de heele boel verkocht is, gaan Ginny en ik naar New York. Daar zal ik pas kunnen werken. Het was hier geen omgeving voor mij. Hij vertelde haar over zichzelf. Hoe hij altijd als het ware klein was ge houden, zooals dat meer gebeurt, als je een vader hebt, die niet met zijn tijd meegaat. Hij wilde, dat ik werd zooals de mannen uit zijn tijd, zie je. Alles wat ik deed was verkeerd. Hij wil niet hebben, dat ik schrijf, omdat zijn ei gen werk een mislukking is geworden en omdat hij het land heeft aan alle uitgevers en critici. Maar ik heb het toch wèl gedaan en ik weet wat ik kan. Ginny weel het ook. Zij heeft mij ertoe aangezet om mijn schetsen te pu- bliceeren en niet den moed te verlie zen als ze geweigerd werden. Een paar keer hebben ze toch al een verhaal van me opgenomen en ik heb er een aardig honorarium voor gekregen. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Waalwyksche en Langstraatscle ('oirait, NEEM HET ZEKERE VOOR HET ONZEKERE EN CONCURREEREN DE TARIEVEN EN VOOR- DEELIGE VOORWAARDEN (Hel pakket bevat een dezer aardige geschenken)

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1