Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. JAN VAN DELFT GEHULDIGD. KANTONGERECHT. P WÊT Italië's besluit uit den Volkenbond te treden. Het was de laatste dagen van de voorgaande week reeüs duidelijk, dat ue in Home voor den Zaterdag avond aangekondigde verrassing, het uittreden van Italië uit den Volkenbond zou beduiden. Toen deze ouderstelling bewaarheid werd „zonder meer', viel het geval eigen lijk nog mee. Immers. Italië nam al sedert lang niet meer deel aan de werkzaamheden, nog minder aan de acties van Genève; net ofiicieele besluit tol uittreding uit den Hond was dus slecnts de bevestiging van wat practised was gegroeid. L)e bange veronderstellingen waren ver der gegaan men verwachtte, dat Italië ook elke sainenweiking met de democratische landen zou op zeggen en zich b.v. ook zou terug trekken uit de non-inlerventiecom- missie om daadwerkelijk en open lijk Franco te gaan steunen. Het is echter gebleven bij een opzegging van het lidmaatschap van den Vol kenbond. De massa's, die Zaterdagavond te Home waren samengekomen, moeten achteraf teleurgesteld zijn geweest, dat de demonstralie, «alleen maar» de opzegging van het Vol kenbondslidmaatschap betrof en dat daarvoor het geheele propaganda- apparaat van de partij in beweging was gesteld. De Volkenbond is in elk geval thans zwakker geworden dan hij ooit was; de laatste burcht van hel internationale recht vervalt in een ruïne. Er zijn dien Zaterdagavond te Home woorden gesproken, welke ons doen huiveren voor de toe komst. Italië's verwijdering van Ge nève beteekent practisch de offici euze stichting van een machtigen Driebond Italië, Duitschland en Japan tegen vrijheid en demo cratie, voor strijd, oorlog en ver overing, te voeren door drieaonbe- vredigde« grootmachten. »üns tem perament van strijders aldus de Duce - is niet in overeenstemming met Genève«, Het is alsof men den donder van kanonnen reeds hoort I Intusschen heeft Duitschland als reactie op dit besluit, de wereld doen weten, dat van terugkeer van Duitsch land naar Genève, nooit meer sprake kan zijn 1 Mussolini heeft dit een prachtig en krachtig besluitgenoemd. Z. H. DE PAUS HOUDT EEN CONSISTORIE. Zondag heeft Z. H. Paus Pius XI in de Consistoriezaal van het Vaticaan t reeds aangekondigd Consistorie gehou den, waarin de H. Vader vijf nieuwe kardinalen gecreëerd heeft. Bij deze gelegenheid heeft de H. Va der een toespraak gehouden, waaraan het volgende is ontleend: De Paus maakt zich groote zorgen. Indien hij ziet naar het Verre Oosten, dan ziet hij welke gevaren hier de he rauten van het Evangelie loopen en welke veel grootere gevaren nog te wachten zijn tengevolge van de onge regeldheden, welke natuurlijker wijze gewapende conflicten vergezellen. In dien Hij naar Europa ziet, dan ziet hij met niet minder droefheid de daden van gruwelijke goddeloosheid, welke men in Rusland begaat en hetgeen in Duitschland geschiedt dat gevaar op levert voor het christelijk leven. Ver der wordt het katholieke Spaansche volk, dat den Paus na aan het hart ligt, nog bewogen door de beangstigende wisselvalligheden, hoewel het hoopt op betere tijden. In dezen grooten nood neemt de Paus zijn toevlucht tot God, opdat De ze het geneesmiddel van zooveel kwaad zal brengen en de stormen zal afwen den van de kerk en de samenleving. Deze stormen bedreigen niet alleen de particuliere personen, doch ook hen. die zekere landen besturen, zij verwaarloo- zen de heilige plichten van den gods dienst en verzetten zich vermetel tegen den wil van God. DELBOS' REIS NAAR JOEGO-SLAVIë. Met groot vertoon is de Fransche Minister Delbos in Belgrado ontvan- gen. Aan een diner aldaar, waar hij het had over de beginselen van het Volken bondspact als over „de nobelste en nuttigste poging, die ooit is gedaan om den oorlog ver te houden van de men- schen en intusschen de volkeren recht vaardigheid en broederschap bij te brengen vertelde hij er bij, aldus het D. v. N.. dat het in 1927 tusschen Frankrijk en Joego-Slavië gesloten vriendschapsverdrag daarmee geheel in overeenstemming was. Wat wel een beetje compromitteerend is voor het Yoego-Slavisch beleid, in de oogen van den bondgenoot te Rome. die zich juist zoo uitgesloofd had, om Stojadi- nowitsj te omringen met hartelijkheid. Maar meri beseft daar ook wel, dat Yoego-Slavië nu eenmaal, net als Po len, 'bewust de politiek van twee wal len heeft gekozen en daar niet meer af wil. Stojadinowitsj heeft het tegenover Delbos ook duidelijk genoeg te ver staan gegeven. Het vriendschapsver drag met Frankrijk wilde hij gaarne met vij£ jaren verlengen. Doch daar naast probeert het met zijn buren op zoo goed mogelijken voet te staan „in het kader van zijn eigen belangen". Intusschen kan Delbos' gebleken zijn dat men in Yoego-Slavië niet over de geheele linie verrukt is over het beleid van den tegenwoordigen premier. Hij heeft op straat geestdriftige kreten kunnen hooren ter eere van zijn land en den regeeringsvorm, waarvan hij de vertegenwoordiger is. Hij heeft echter ook de politie er op zien timmeren, wijl zulke kreten in Yoego-Slavië tegen de goede orde indruischen. Het staat ech ter vast, dat dit land met zijn verzame ling van uiteenloopende nationaliteiten tot de moeilijkst regeerbare behoort en dat omwentelingen en scheuringen niet tot de onmogelijkheden behooren. Zulke onberekenbare factoren maken het politiek voeren met de landen van Midden-Europa tot een lastige bezig heid. Mussolini en Delbos zullen het wel gelijkelijk beseffen. DE PRINS VOOR KERSTMIS NAAR SOESTDIJK Naar de „Tel." verneemt overwegen de behandelende geneesheeren van Prins Bernhard de mogelijkheid, dat de Prins nog voor liet Kerstfeest naar hel paleis Soestdijk vervoerd zal kun nen worden. Het ziekteproces verloopt gelijk uit de officieele communiqué's blijkt, gunstig, en, al zal de Prins nog geruiinen tijd volkomen rust moeten houden, toch is de kans niet geheel buitengesloten, dat over eenige weken een voorzichtig vervoer mogelijk zal zijn, zoodat hel Prinselijk Paar met Kerstmis weer in eigen omgeving zou kunnen zijn. Uiteraard is een beslis sing daarover nog niet genomen en zal deze nog wel eenigen tijd op zich laten wachten. DE POSTERIJEN TIJDENS DE KERSTDAGEN. Op den eersten Kerstdag, Zaterdag 2ö December a.s., zal geen brief- en pakketpostbestelling worden uitge voerd. Alleen de stukken, welke an ders ook op Zondagen te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Gro ningen en Scheveningen besteld wor den, zullen doch uitsluitend in de ge noemde plaatsen, op den Eersten Kerstdag worden besteld. In alle overige plaatsen is bet afhalen van poststukken op 25 December geregeld als op Zondagen. Beide Kerstdagen zullen derhalve wat de postbestelling betreft, voor bet geheele land als Zondagen worden be schouwd. VRIJWILLIGE ORDENING IN EIER-EXPORT. De vrijwillige ordening in den eier-export, waartoe de heer D. J. Hol- steyn, te Apeldoorn, in September j.l. het initiatief heeft genomen, is reeds zoover gevorderd, dat nog maar tien procent der exporteurs er buiten staan. Uit de totaal 125 Nederlandsche eieren-exporteurs zijn nu negen groe pen gevormd, waarvan één in een N.V.-vorm is gegoten en één in den kartelvorm; drie vormen een export- vereeniging, twee hebben overeen komsten gesloten, die een privaatrech telijk karakter .zullen dragen en twee hebben nog geen keuze gedaan. In alle gevallen zal voor een be hoorlijke naleving der aangegane overeenkomst worden gezorgd. Gelet op Denemarken, waar de 100 inge schreven exporteurs zich in dertig groepen verdeeld hebben, is het van zelfsprekend mogelijk, dat deze negen groepen later gesplitst of gewijzigd zullen worden. Om regelmatiger export en ruimer orienteering op de Britsche eieren- markt te verkrijgen, zijn, naar de heer Ilolsteyn mededeelde, reeds vier groe pen uit den eier-exporthandel bezig na den val van het pond verloren han delsgebieden van het Britsche Rijk te heroveren. Tegenover de Deensche concurren ten, die hier een voorsprong van zes jaar hebben, en het Britsche conser vatisme, valt dit niet gemakkelijk. Toch hebben zij reeds eenige steun punten weten te verkrijgen en de vooruitzichten zijn niet ongunstig. BOUW VAN 18 DORNIERBOOTEN IN NEDERLAND. Binnenkort zullen 18 Dornierbooten worden gebouwd, welke bestemd zijn voor den marine-luchtbaartdienst in Nederlandsch-Indië. Bovendien zijn er op bet oogenblik zes van deze vlieg- booten bij de Dornierfabrieken te Friedrichshafen in aanbouw, zoodat in totaal 24 vliegbooten aan Indië zul- »n yv len worden geleverd. De vliegbooten worden hier te lande in licentie gebouwd door de Kon. Maatschappij De Schelde te Vlissingen en de vliegbootenfabriek Aviolanda te Papendrecht. In laatstgenoemde fa briek zijn de thans in Nederl.-Indië in gebruik zijnde Dornier-vliegbooten eenige jaren geleden gebouwd. Te Vlissingen hoopt men in Maart a.s. met het werk te beginnen. De vliegtuigafdeeling van De Schelde, waar thans met 50 man personeel wordt gewerkt, zal met 100 man wor den uitgebreid. Met den bouw van deze vliegbooten zal er ongeveer twee jaren gemoeid zijn. De fabriek van De Schelde zal daartoe eenige uitbreiding ondergaan. UIT DE MEMORIE VAN ANTWOORD OP DE WATER- STA ATBEGROOTING. De voorgenomen aanleg van een autosnelweg van Eindhoven naar Zuid-Limburg zal den bouw van een vaste brug over de Maas nabij Wes- sem noodig maken. Ofschoon hel tracé voor dezen weg nog niet deiini- tief is vastgesteld, kan wel worden medegedeeld, dat het waarschijnlijk langs Leende, Maarheeze, Weert, Maasbracht en Echt zal loopen. Achtereenvolgens zullen in de eerst komende jaren, zoo zich geen onvoor ziene omstandigheden voordoen, ge reed komen de bruggen over de Maas te Hedel, welke nagenoeg voltooid is, over de Merwede te Dordrecht, over de Noord te Hendrik-Ido-Ambacht, over den IJsel te Deventer, over den Hollandschcn ÏJssel te Krimpen aan den IJssel, over de Merwede te Gorin- chem en over den IJssel te Doesburg. Hel ligt in de bedoeling, overeenkom stig het plan voor den versnelden bruggenbouw den bouw zoo te rege len, dat deze bruggen eind 1941 voor het verkeer zijn opengesteld. Voor de overbrugging van de Mer wede bij Gorinehem is een plan op gemaakt, waaromtrent dezer dagen advies door de commissie van over leg voor de wegen werd uitgebracht. De minister hoopt spoedig in staat te zijn een beslissing over het uit te voe ren plan te nemen. I)E GEGIJSELDE JOURNALIST. Na de rechtbank heeft ook het Hof in den Haag de gijseling van den journalist Hansen verlengd. De lieer Hansen denkt er niet aan z'n beroeps geheim te schenden en zal kalm den loop der dingen afwachten. Hij ontvangt van alle zijden veel belangstelling en de behandeling is goed. Het Tweede-Kamerlid van der Waerden heeft den minister van ju stitie de volgende vragen gesteld: 1. Beschikt de minister over mid delen om aan de gijzeling van den journalist Hansen, wegens weigering een beroepsgeheim prijs te geven, een einde te maken 2. Zoo ja, is de minister dan be reid, deze met bekwamen spoed aan te wenden? 8. Zoo neen, is de minister dan be- soortgelijke gijzelingen in de toekomst reid maatregelen te treffen, teneinde te voorkomen? Nadat Zaterdagavond de studenten-vereeni- ging «St. Leonardus« den heer Jan van_ Delft had gehuldigd in »lTndustrie« als 2o-jarig docent aan de H.K. Leergangen, waai bij gesproken werd door den voorzitter den heer M. Benders en den heer Jan Vlekke uit Bergenopzoom en voorts een prettige avond was georganiseerd, werd Zondagochtend de officieele receptie gehouden, omtrent weikei verloop wij een en ander ontleenet) aan de N. Tilb.Ct. Namens het curatorium der H.K. Leergangen gaf de heer H. Blom- jous uiting aan de waardeering voor de goede- samenwerking en voor het in deze kwart eeuw door den heer van Delft verrichte werk, hetwelk er niet alleen een was van opleicing in de kunst maar ook van paedagogische waarde. Spreker herinnerde er voortsaan hoe in verschillende huizen van de stad de getuigenissen van Van Delft's kunst aanwezig zijn en daar nog lang nadat de kunstenaar is heen gegaan, waardeering zullen genieten. Spreker hoopte dat de heer Van Delft nog vele jaren in het belang der Academie werkzaam zou mogen zijn. Als stoffelijk blijk van waardeering bood de heer Blomjous den jubilaris hierna namens het curatorium een tweetal fraaie boeken met werken van Breughel aan. De Rector der Leergangen mgr. dr. Th. Goossens wees er op hoe dit zilveren feest van den docent is als een zilveren bruiloft. Wat er in die voorbije 25 jaar allemaal precies gebeurd is weet men zoo juist niet meer. Men kan alleen zeggen, dat men klein begon en dat het steeds goed gegaan is, wat voor den jubilaris een groote voldoening moet zijn. Wanneer nu de Academie der Leergangen een plaats in het Zuiden heeft veroverd dan is dit niet het minst aan den heer Van Delft te danken. De naam van den docent is ook niet uitsluitend in de Academie blijven hangen doch door aankoop van zijn werken door particulieren naar buiten gegaan alwaar de heer van Delft erkend wordt als de meester van het portret, 't stilleven en het landschap. Spreker bracht den jubilaris dank voor den verrichten arbeid en bood hem als aandenken een boek van Albrecht Duerer aan. De Directeur der Academie, de heer H. C. Bonsel riep in herinne ring hoe Van Delft steeds gewerkt heeft met een bijzondere ambitie, die vooral tot uiting kwam, toen de Academie nog zeer slecht ge outilleerd was. Van zijn eigen bezit bracht de docent dan mede, wat hij noodig achtte om de lessen tot haar recht te laten komen. Op deze wijze heeft hij in groote mate mee gewerkt aan den groei der Academie, waarvoor spreker hem, namens de mede-docenten dankzegt onder aan bieding van een mooie vaas. Vervolgens richtte spreker nog woorden van gelukwensch tot mevrouw van Delft en de kinderen, meer speciaal tot de twee zoons, die aan de Academie in derichting van hun vader studeeren. Namens de studenten en oud studenten sprak de heer Frans Mandos Tzn. hartelijke woorden van dank en hulde, waarbij nij er op wees, dat de heer Van Delft niet een docent maar ook een vriend was. Ondanks den amicalen omgang bleef Van Delft toch steeds de voornaamste, waarom hij met recht »den baas« genoemd werd. Spreker prees den onvermoeiden werklust en het doorzettingsver mogen dat Van Delft zijn studenten heeft meegegeven en dat ook zijn eigen worstelen beloond heelt. Voor zijn kunst immers werden 't Vati caan en het Koninklijk Paleis ge opend. Dit succes was verdiend, vooral ook omdat Jan van Dellt er altijd naar gestreefd heelt voor alles katho iek met de daad te zijn. Spreker zegde den jubilaris harte lijk dank en bood hem namens de studenten en oud-studenten, naast de reeds geopende expositie, nog een prachtige antieke kist aan. Tenslotte betuigde de heer J. Remmers Azn. den jubilaris den eerbied en sympathie namens de thans aan de Academie studeerende bouwkundigen, voorde wijze waarop de docent deze groep het besef bij brengt, dat ook vuor hen het hand- teekenen van nut is. Dank van den jubilaris. Hierna dankte de jubilaris voor de vele hartelijke woorden en ge schenken er daarbij op wijzend, dat hij eigenlijk slechts zijn plicht deed doch dit altijd graag en met enthousiasme beeft gedaan. Het gaan naar de Leergangen is hem nu een tweede natuur geworden, waarom hij dit moeilijk zou kunnen missen, evenals den omgang met studenten. Vervolgens ving een receptie aan van welke gelegenheid vele studen ten, oud-studenten en particulieren gebruik maakten om den feesteling en zijn echtgenoote hun geluk wenschen te komen aanbieden. Onder degenen, die van hun belang stelling blijk gaven merkten wij o.a. op den HoogEerw. heer J. F. M. Sanders, Deken van Tilburg, den commissaris van politie P. A. M. Preusting, den secretaris van het curatorium mr. B. van Spaendonck, dr. Bastiaenen, Directeur der Rijks HBS, den Senaat van 't Tilburgsch Studentencorps »St. Olof«, den directeur der Textielschool, den heer Handels, de Kleine Academie en Tilburg Vooruit. In alle dagbladen heeft men artikels kunnen lezen, gewijd aan den jubilaris, den kunstenaar Jan van Delft of aan de tentoonstelling zijner wei ken in Tilburg, een tref fend bewijs hoe hoog hij als docent en schilder staat aangeschreven. Het is ons daarbij opgevallen nt in elke beschrijving ol beschou wing, zells in »een blik in 't ver leden» in de N.T.Ct. geheel gemist wordt 't meest voor de hand liggende n.l. waar deze kunstenaar z'n eerste opleiding genoot, z'n eerste kunst werken maakte. De heer Jan van Delft toch is geboren Waalwijker, waar hij de eerste lessen genoot van wijlen zijn vader, den heer Dorus van Delft, directeur der gemeente-teekenschool van welKe hij later zelf leeraar en directeur geweest is. Daar heeft hij hard gewerkt, heeft zich door eigen studie en door lessen aan 't Hyks- Teeken-instituut onder Molkenboer te Amsterdam, meer en meer be kwaamd, daar heeft hij zijn eerste en reeds veel goed schilderwerk gemaakt, tal van zeer geroemde portretten, mooie landschappen uit deze streek, uit den Bosch, langs de Gieze en zoo meer, heel veel in gezelschap van zijn kunstzinni- gen broer den heer Theo van Delft en dito vriend wijlen den heer Antoon van Liempt. Door z'n directoraat der teeken- school, door z'n werk hier en elders, door den roep die over hem in Waalwijk en elders uitging, werd de aandacht op hein gevestigd en koos het Curatorium der H.K. Leer gangen hem uit als doeent aan de Kunst-Academie en zoo werd hij dus op ongeveer 34 jarigen leeftijd uit z'n werkkring en zijn school te Waalwijk weggeroepen naar Tilburg. Waalwijk, waar hij zijn begin selen opdeed, waar zijn kunst rijpte, waar hij in school en daarbuiten de kunst propageerde en veel mooi werk deed, hoe noode het hem ook miste om z'n kunst, z'n werk, z'n persoon, gunde hem gaarne deze mooie promotie, waarborg voor een goede toekomst en stond hem dan ook gul af aan Tilburg, dat meer en meer door z'n Leergangen, door z'n Hoogeschool en wat dies meer zij, een cultureel centrum was en worden zou van onze provincie. Dat alles neemt niet weg, dat de geboren Waalwijker hier z'n op leiding genoot, z'n eerste en goed werk deed en meer dan 10 jaren als kunstenaar arbeidde. Dit wilden we maar even vast leggen, waar alle persbeschouwingen dit blijkbaar over 't hoofd zien, althans verzuimen te vermelden. Wij gaan trolsch op een dergelijk Waalwijker, mede de roem onzer gemeente. De Tentoonstelling van werken van Jan v. Delft is verlengd tot Zondag avond 10 uur. Vrijdagavond om 0 uur gesloten. DEN BOSCH. Het venten te Waalwijk. Groentekoopman vrijgesproken. Wegens het venten zonder vergun ning te Waalwijk had zich Maandag j.l. voor den Kantonrechter te 's-Her- togenbosch te verantwoorden de groentenkoopman W. A. van der L., wonende te Loon op Zand. Deze had op een vorige zitting als verweer aangevoerd dat hij reeds 8 jaren achtereen, groenten heeft ge bracht naar vaste klanten te Waal wijk woonachtig. Hij had dus niet wil lekeurig hier en daar aangebeld ten einde op goed geluk af wat groenten te kunnen verkoopen, doch de groen ten bad hij naar vaste klanten ge bracht. De behandeling van de zaak werd toen aangehouden, teneinde eenige politie-mannen als getuigen te hooren. De agent van politie C. Klerks ver klaarde dat de groentenkoopman van der L. op den dag dat hij werd be keurd, niet in het bezit was van een geldige vergunning. Getuige gaf toe, dat van der L. sinds jaren met groenten te Waalwijk komt. Hij kan dus wel vaste klanten hebben. Tusschen den inspecteur van politie uit Waalwijk eenerzijds, die hierna als getuige werd gehoord, en den Kan tonrechter en den Ambtenaar van hel O.M. anderzijds, ontspon zich een levendig debat over het begrip venten. Volgens den politieman was de den Ambtenaar van het O.M. en den Kantonrechter was den groentenkoop man niet schuldig daar zij die regel matig goederen aan vaste klanten verkoopen, niet als venters kunnen worden beschouwd. Een circulaire, welke is uitgegaan van 'den Minister van Justitie wijst er op, dat men als venters moet beschou wen, zwervers die huis aan huis pro- beeren iets te verkoopen. Dergelijke personen moeten dan ook een ventver gunning hebben. Daar de groenten koopman van der L. niet onder deze categorie van personen valt, werd hij dan ook door den Kantonrechter vrij gesproken. v/ De mishandeling te Loon op Zand. De schoenmaker M. V., wonende te Sprang-Capelle, heeft op den avond van 1 Juli, onder de gemeente Loon op Zand den schoenmaker G. J. Mus- holori oan rta Innnon xrart Ho i luir nannnnmn wag in .inraiin m n—

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2