ïz,,'purol Gemeenteraad Eethen. DIENSTBODE, NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING ADVERTENTIEN NIEUWKUiJK. Prachtige Salonkast Trapnaaimachine, Ruwe Lippen Doos 30 cent Iers uit Kaatsheuvel, met een mes in diens linkerbovenarm gestoken. Voor deze mishandeling is V. dooi den politie-rechter te Breda tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld In hooger beroep heeft hel Gerechts hof te 's-Hertogenbosch V. eveneens lot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. IlIhlKL Het heerlijk visehrecht van den Ambachtsheer van Besoijen. De Kantonrechter ten Den Bosch zette de behandeling voort van de strafzaak tegen twee verdachten uit Waalwijk, die wegens overtreding van de visscherij-wet op de Bergsche Maas, terecht moesten staan en zich herie pen op een vischvergunning van zeke ren Bouwman, die het visehrecht op hel bewuste water had gepacht van den ambachtsheer van Besoijen, aan welk op bedoeld gedeelte der Bergsche Maas het heerlijke visehrecht zou toe komen. De zaak was na dit verweer door verdachten uitgesteld om getuigen te hooren in deze kwestie. Getuige J. v. d. Stelt, opzichter te Eethen, verklaarde dat hel vischwa- ter aldaar den Staat toebehoort en dat hij er voor den Staal het toezicht uil- oefent; er is nooit over getwist, wie de eigenaar is. Getuige weet niet beter of het behoort den Staal toe. Getuige B. Kuipers, notaris te Dor drecht verdedigde het standpunt dei- beide verdachten en het recht van den ambachtsheer van Besoijen. Het is een oude kwestie die altijd onvervolgd is gebleven, omdat de kantonrechter zich niet in de civiele kwestie wilde begeven. De ontvanger van Registratie heeft zich voor den Staat al eenigen tijd verzet tegen het standpunt dat hier een heerlijk recht wordt uitgeoefend, onder de bewering, dat een dergelijk heerlijk recht niet op een grootere ri vier of een door den Staat gegraven kanaal bestaan kan. De ambachtsheer plaatst zich 1111 op dit standpunt, dat hij zijn heerlijke rechten uitoefent over het geheele ge bied der heerlijkheid en dat over dit geheele gebied een slapend visehrecht bestaat, dat door hem kan worden uitgeoefend zoodra daar een water ge graven is en er visch komt. De Staat heeft nooit een poging aangewend 0111 den ambachtsheer schadeloos te stel len, dus daarin kan het heerlijk recht niet verrekend zijn. Spreker betoogt verder dat dit recht ook elders nooit werd onkend en dat hier inderdaad sprake is van een wer kelijk heerlijk recht, dat met uitslui ting van anderen kan worden uitge oefend. De ontvanger van de Regis tratie heeft aan getuige een dading gevraagd, met welke regeling van het geschil de ambachtsheer accoord gaat. Ook over den prijs is men het reeds eens. Het pachtcontract is gesloten met den ambachtsheer tot 1941 en hier blijft dus nog even een kwestie die om regeling vraagt. Op een vraag van den kantonrech ter zegt getuige nog, dat de ambachts heer het recht tot '41 aan Bouwman heeft verpacht en dat hij nooit heeft nagelaten zijn recht uit te oefenen, hoewel de opzichter in dezen van niets weet. De visscherij-vereeniging „Dei Hoop" uit Woudrichem is daar dus niet gerechtigd. De ambtenaar van hel O.M. achtte het ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen en eisclite vrij spraak van verdachten. Uitspraak conform den eisch. De beide verdachten v. d. Woud en van Wanrooij zijn vrijgesproken, en uit het bovenstaande blijkt duidelijk dat het visehrecht van de Bergsche Maas met inbegrip van de Zuidzijde van het Oude Maasje bij Drongelen, behoort aan de Heerlijkheid van Be soijen en niet aan den Staat; voor be langhebbenden een uitspraak van be- teekenis. Uitspraken. De Kantonrechter wees o.m. de vol gende vonnissen: A. v. d. W., Loon op Zand, geen richting aangeven, 3.boete A. K., Sprang-Capelle, links houden, 7.50 boete W. D., Vlijmen, rij wiel zonder bel, 2.boete W. I)., Vlijmen, rijwiel zonder licht, 2 x 3.boete J. C. v. d. B., Waal wijk, vleeschkeurings-wet, 10. boete P. M. D., Waalwijk, vleesch keurings-wet, 10.boete W. L. K., Vlijmen, tweede persoon op rijwiel vervoeren, 3.boete. v/ POLITIERECHTER. laWBlOMlIW"* DEN BOSCH. Onbegrijpelijke mishandeling. E. J. v. D., bankwerker te Eethen, moest terechtstaan wegens mishande ling van den 17-jarigen Willem Kra mer aldaar. Volgens Kramer's getui genverklaring had verdachte hem zonder eenige reden of aanleiding van de fiets geslagen, nadat hij hem had staan opwachten. „Is dat zoo een gewoonte van je 0111 iedereen van de fiets te slaan?" informeerde de politie-rechter, die 't geval wel wat onbegrijpelijk vond. Verdachte beweerd dat de ander hem op de fiets gepasseerd was en met een riem naar hem had geslagen, en dat hij, daardoor woedend gewor den, hem op zijn beurt op een paar meppen had getracteerd. Eisch 15.boete of 15 dagen. Vonnis 8 dagen gevangenisstraf voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. Diefstal op de kermis te Hank." M. A. arbeider te Teteringen, moest terechtstaan, omdat hij op 12 September j.l. te Hank, gem. Dussen, op de kermis een armbandhorloge had gestolen. Hij ontkende het, en zei dat hij het op die kermis bij den zweefmolen had gevonden. „Waarom heb je het zonder meer mee naar hui genomen en niet bij de politie aangegeven?" vroeg de rechter. „Omdat ik niet wist, waar ik hel moest aangeven." was verdachte's uil- vlucht, maar dat klopte niet met het proces-verbaal, want volgens de stuk ken had verdachte aan de politie ver klaard „Mijn broers hebben ook eens een horloge thuisgebracht en niet aange geven, daarom heb ik ook zoo ge daan". Verdachte ontkende zooiets gezegd te hebben. Nadat de eigenaar had verklaard, dat hij zijn armbandhorloge verloren had en dat hem door de politie later een horloge was getoond, dat hij als het zijne herkende, kwam de St. Geer- truidenbergsche fabrieksarbeider H. Goossens als getuige verklaren, dat verdachte hem op de kermis het hor loge had laten zien en erbij gezegd had, dat hij 't gestolen had. De Officier van Justitie eischte 2 weken gevangenisstraf, welke straf de politierechter voorwaardelijk oplegde. JZ- l)e raad dezer gemeente kwam Za terdagmorgen in openbare vergadering bijeen. Voorzitter: EdelAchtb. Heer burge meester v. d. Schans. Alle leden zijn aanwezig. De no tulen van de vorige vergadering wor den ongewijzigd vastgesteld. De ingekomen stukken betreffen twee goedkeuringen van raadsbeslui ten tot wijziging van de begrooting 1937. Voorts een dankbetuiging van de Burgerwacht te Drongelen voor de verleende subsidie. Worden voor ken nisgeving aangenomen. Z.h.st. wordt goegekeurd 'n verzoek om bijdrage volgens art. 13 van de L.O.-wet, door Wijffels, wiens zoon de U.L.O.-school te Waalwijk bezoekt. Besloten wordt een bijdrage van l.~ per week te geven. Op voorstel van B. en W. wordt z.h.st. afgewezen een verzoek 0111 sub sidie van de gewestelijke Landstorm- commissie Dordrecht. Vervolgens wordt aan de orde ge steld een voorstel van B. en W. tol heffing van 150 opcenten op de per- soneele belasting. De Voorzitter zegt dat het de heeren raadsleden misschien wel verwonderd zal hebben dit voorstel op de agenda te vinden, omdat in de vorige raads vergadering tot heffing van 200 op centen besloten was. De aanleiding hiertoe, zegt Spreker, is evenwel van minder prettigen aard. In de vorige vergadering was besloten dat de ge meente in een andere klas zou over gaan. N11 is evenwel het bericht bin nengekomen, dat dit raadsbesluit geen effect kan sorteeren voor 1939. B. en W. hebben 1111 gemeend de menschen op een andere wijze tegemoet te moe ten komen en wel door 50 opcenten van de Personeele belasting te laten vallen en een ander besluit te nemen dat de overgang naar een andere klas se zal ingaan in Januari '39. Misschien is dit voor de gemeente nog iets voor- deeliger dan de andere regeling. Wordt goedgekeurd. De rekening-courant overeenkomst met de N.V. Bank van Nederlandsche Gemeenten wordt wederom met een jaar verlengd. Het betreft hier een be drag van 9000. Wijziging Politie-verordening. De Voorzitter zegt dat er een schrij ven is binnengekomen waarin verzocht wordt de politie-verordening te wijzi gen en er een artikel aan toe te voegen. De wijziging betreft een verbod om op hinderlijke wijze muziek te maken, zoowel door radio als ander instru ment. B. en W. meenden nu van deze gelegenheid gebruik te moeten maken, 0111 den raad tevens voor te stellen een wijziging in de politie-verorde ning, waardoor 't de politie makkelijk wordt gemaakt tegen mollenvangers op te treden. Spr. zegt dat in eenige andere plaatsen een verbod bestaat 0111 gedurende de wintermaanden op andermans grond te loopen. Dit vin den B. en W. echter weer te ingrij pend. B. en W. willen echter wel een artikel toevoegen waarbij het verbo den is zonder daartoe bevoegd te zijn in andermans grond te graven. Spr. zegt dat er telkens klachten tegen mollenvangers inkomen en dat het heel moeilijk is hen te verbaliseeren daar zij 'op heeterdaad betrapt moe ten worden. De heer G. v. d. Beek vindt de aan vulling betreffende het maken van muziek wel wat verregaand. Spreker vraagt of een dergelijk artikel wel van belang zou zijn voor de gemeente. Door een dergelijke bepaling zouden de menschen niet eens meer vrij zijn 0111 muziek te maken in eigen woning en zoo voortgaande zou langzamer hand alle vrijheid aan de menschen ontnomen worden. De Voorzitter is van meening dat de heer v. d. Beek overdrijft. Spreker zegt dat het niet verboden wordt ge luid te maken maar wel om hinderlijk geluid te maken. Persoonlijk heeft Spreker ondervinding en hij is dan ook van meening dat een dergelijke bepaling hier niet overbodig is. Voor al wanneer er zieken in huis zijn kan muziek of zang zeer hinderlijk zijn, terwijl het dikwijls op afstanden van 100 meter nog te hooren is. Spreker zou hel evenwel jammer vinden wan neer van de bepaling misbruik werd gemaakt. De heer G. v. d. Beek vraagt wie uil zal maken wanneer het geluid hm derlijk is. De Voorzitter zegt dat men in deze vertrouwen moet hebben in de politie en de rechterlijke macht. Het voorstel betreffende het maken van muziek wordt met 5 tegen 2 stem men aangenomen. Tegen de heeren G. v. d. Beek en Donker. Betreffende het mollen vangen vraagt de heer G. v. d. Beek of het ontwerp-artikel niet uitgebreid kan worden. De Voorzitter zegt dat hel nog zou aangevuld kunnen worden met de be paling dat het verboden is zich met losloopende honden op andermans grond te bevinden. Wordt goedgekeurd. Het nieuwe raadhui.;. De Voorzitter zegt dat nu de stap gezet moet worden of men zich met hel voorgelegde plan kan vereenigen ook wat betreft de financiën. Het lijkt Spreker niet gewenschl 0111 in deze vergadering cijfers ie noemen. Wat het financieel gedeelte betreft, deelt Spreker voorts mede dat de gel den voor een groot gedeelte uit den gewonen dienst van de gemeente ver kregen kunnen worden, zonder dat de schuldenlast daardoor aanmerkelijk wordt verzwaard. Ook zal men behoef te hebben aan een kasgeldleening om de voorloopige uitgaven te kuinen be strijden. Bij deze leening kan echter een post van 5500.buiten be schouwing gelaten worden omdat de gemeente dat bedrag nog ter beschik king heeft. Spreker meent alles te kunnen ra men op een totaal-bedrag van 18000. De heer G. v. d. Beek vraagt of in het geheel niet over cijfers gesproken mag worden. De Voorzitter is van meening dat de raad voldoende ingelicht is over het financieele gedeelte. Het lijkt Spr. niet gewenschl om in verband met de aanbesteding het juiste bedrag van de begrooting te noemen. De heer G. v. d. Beek zegt dat men bij de eerste besprekingen gedacht had dat de kosten op ongeveer ƒ7000 zouden komen. Spreker heeft toen ge zegd dat het minstens wel 15000. zou kosten en de praktijk heeft Spr. geleerd dat hij er het dichtste bij is geweest. Spreker beeft echter een kleine hoop gekregen op de heeren die destijds voor den bouw van 'n nieuw raadhuis gestemd hebben en hun stem motiveerden door het cijfer van 7000.Nu dit cijfer echter ver anderd is hoopt Spreker dat ook de stemmen zullen veranderen. De heer Donker zegt dat door hem destijds 't cijfer van 7000.is ge noemd, maar sindsdien zijn er U/2 jaai over heen gegaan, in welken tijd de algemeene kosten wel met 30% geste gen zijn. Wat het bouwen aangaat zegt Spreker dat de gemeente zich de luxe kan permiteeren een raadhuis in Eethen te zetten. Spreker meent dat de kosten best te dragen zijn en dat men toch ook geen prulding neer kan gaan zetten. Spreker is daarom voor stander van een nieuw raadhuis. De heer G. v. d. Beek reageert op de opmerking van den heer Donker dat de gemeente zich de luxe wel kan ver- oorlooven. Het gaat hier niet over luxe, zegt Spreker, het is de vraag of een nieuw raadhuis noodzakelijk is en dit is z.i. hier niet gebleken. Nie mand heeft hem tenminste ooit van deze noodzakelijkheid kunnen over tuigen. Wethouder E. v. d. Beek zegt dat men hier zit 0111 zoo veel mogelijk te regeeren in het belang van de gemeen te. Toen het ging over een bedrag van 7000 k 10000 was Spreker voor, maar nu het wel op 18.000.a 20.000.zal komen kan Spreker er zijn stem niet aan geven. De heer Donker zegt dat er wel eens meer besluiten zijn genomen waar 't ging over een grooter bedrag dan mis schien noodzakelijk was. Toen heeft Spreker den wethouder echter nooit met bezwaren hooren komen. Nu ko men de bezwaren echter los en de som is nog niet eens zoo heel groot. De heeren hadden echter in plaats van tegen het bedrag te zijn kunnen zeg gen dat zij het raadhuis liever in Gen- deren zouden hebben. Wethouder v. d. Beek zegt dat het hem daar niet wringt. Als Spreker zoo in den raad moest zitten was hij niet waard dat hij raadslid, laat staan wethouder was. Want dan zou Spreker voor zijn eigen belang zitting hebben, terwijl Spreker er juist is 0111 de gemeente belangen te behartigen. Het gezegde van den heer Donker wil Spreker ver van zich afgooien. De heer G. v. d. Beek zegt ook te spreken in het belang van de gemeen te. Als de heer Donker tegen hem ge zegd had wat hij tegen den wethouder heeft gezegd had hij hem nog geen antwoord gegeven, want dit zit heele- maal los van den financieelen kant van het geval. Als het gebouw in Gen- deren zou komen, zou Spreker niets minder tegen de kosten ageeren. De heer Donker zegt dat G. v. d. Beek ook tegen zou hebben gestemd als het ging om een bedrag van sleehls 7000.—. De heer v. d. Schans zegt dat bij de vereeniging van de diverse gemeenten besloten is dat het nieuwe raadhuis in Eethen zou komen. Spreker zegt dat men nu al jaren vereenigd is en dat hij steeds den bouw zooveel mo gelijk heeft tegen gehouden, omdat hij steeds gemeend heeft dat wanneer het er op aankwam er moeilijkheden zou den komen. Spreker vindt 1111 echter den tijo toch wel gekomen dal er een nieuw raadhuis moet komen. Spreker denkt, dat wanneer ieder raadslid zijn hart is recht uitspreekt, zij wel dege lijk wisten dat men er met een bedrag van 7000.niet zou komen. Een bedrag van 18000.is z.i. wel wat hoog maar Spreker meent toch wel dat men, nu hel eenmaal zoo ver is het plan maar moet goedkeuren. Bo vendien zegt Spreker, moet men iets bouwen dat tot eer van de gemeente strekt. De heer v. d. Stelt vindt een uit gave van 18000.niet verantwoord. Spreker zou liever gewacht hebben tot de toestanden wat gunstiger zijn. Wethouder v. d. Beek zegt dat men in Andel reeds een heel passend raad huis gezet heeft voor 3500. De heer v. d. Stelt zegt dat wanneer de gemeentenaren het bedrag hooren zeker 90% zal zeggen dat dat niets worden kan. De heer G. v. d. Beek zegt dat men ook niet moet vergeten dat wanneer dit achter den rug is er nog veel meer te wachten staat dat in feite ook wel noodzakelijker is dan den bouw van een raadhuis. De Voorzitter zegt dat er gesproken is over andere gemeenten. Spreker zelf heeft verschillende nieuwe raad huizen in gelijksoortige gemeenten bezocht en hij is tot de conclusie ge komen dat men nergens geheel en al tevreden was en dat 11a den bouw overal nog verbeteringen en verande ringen moesten worden aangebracht. Spreker is zelf ook geschrokken toen het begrootingscijfer kwam, daar op een dergelijk bedrag niet gereken was. Spreker zegt dat men echter ook niet uit het oog moet verliezen dat het een werk moet worden dat 100150 jaren of misschien nog langer meemoet Spreker gelooft dat men deze plannen vanuit een breed standpunt moet be zien. De kwestie waar het raadhuis moet komen is reeds geheel afgedaan Spreker wil daarom nu den raad in overweging geven om het voorgelegde plan aldus aan te nemen. Wethouder v. d. Beek zegt, dat misschien de kosten nog wel mee zul len vallen doordat de inwoners van Eethen voor de meubileering zorgen! De Voorzitter zegt dat hij dit prach tig zou vinden, maar Spreker vindt 'l niet mooi om daarover nu reeds te be ginnen. Het voorgelegde plan wordt nu in stemming gebracht en met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Voor, de heeren Lankhaar, v. d Schans, Vos en Donker. Tegen, de heeren G. v. d. Beek, E v. d. Beek en v. d. Stelt. Hierna sluiting. ZIJ DIE ZICH MET INGANG VAN 1 JANUARI OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VER SCHIJNENDE NUMMERS GRA TIS. 50-jarig lidmaatschap der Har monie „De Eendracht" waarvan 28 jaar als directeur. Op 8 Januari a.s. hoopt de heer Frans Houet alhier, directeur onzer harmonie, den dag te hei denken waarop hij vóór 5üjaar als werkend lid van genoemde vereeniging werd aangenomen. Naar aanleiding van dit vermeldenswaardig leil zijn we bij Frans eens op bezoek geweest om een en ander nierover nader te vernemen. Frans begon met ons te vertellen dat de vereeniging zelf al meer dan lUU jaar heelt beslaan en uat dit eeuwleest van de harmonie vóór enkele jaren, zooals velen zich nog wel zullen herinneren, met giooten luister werd gewerd. Verder deelde hij mede dat zijn vader, de heer Hein Houët, zaliger gedachtenis, indertijd ook zijn ou-jang lidmaat schap beelt gevierd, waarvoor hem vanwege de vereeniging een goudtn medaille wtrd ter hand gesteld. Gedurende 40 jaren hiervan heeft hij de taak van dirigent bij de ver eeniging met eere vervult. De broer van Frans, de heer Nol Houët te Haarsteeg, zal in Januari a.s. zijn 40-jarig jubileum vieren als lid der harmonie aldaar. Ook hij lun- geerde hiervan 13 jaar als directeur. De vereeniging aldaar behaalde onder zijn leiding verschillende successen en is tot grooten bloei gebracht. Weer een andere broer, de heer Louis Houët uit Aarle Hixel,isaldaar pl m. 40jaar directeur der harmonie. Bovendien is hij directeur van de zangvereeniging»DeKlokkengielers« en organist van het U.K. parochiaal zangkoor. Uit dit alles blijkt wel dat de geheele familie Houët reeds van vroegeren datum een en al muzi kaal is. Na het overlijden van den heer Hein Houët is het directeurschap bij de vereeniging nog enkele jaien met succis vervuld door den heer C. van den Broek, oud-burgemeesier der gemeente. Door zijn drukke werkkring was het hem echter on mogelijk geworden dit nog langer waar te nemer.. Als zijn opvolger werd nu 28 jaren geleden aange wezen de heer Frans Houët. 50 jaien een getrouw lid van een vereeniging waarvan 28 jaren als directeur wil heel wat zeggen. En tot op heden heeft- de heer Frans Houët het dirigentschap op eminente wijzeen vol ijver vervuld. Nooit of te nimmer was het hem te veel iets voor de harmonie te doen. Hiervoor stond hij zooals men wel eens zegt steeds op de bres. Het is dan ook met de vereeniging steeds crescendo gegaan en vele lauweren werden behaald. Steeds en nog ziet men Frans zijn beste krachten ten dienste der vereeniging stellen. Het is dan ook geen wonder dat bestuur en leden gemeend heb ben dit zeldzaam juLiié niet onop gemerkt te laten voorbijgaan en het indien mogelijk met grooten luister te vieren. Er zal zich een comilé vormen dat met de vootbeieiding en daarslelling van het feest is belast. We komen nierop nader terug. Onder leiding van twee eerw. Paters Redemptoristen weru in onze paiochie van 8 tot 11 December een goed geslaagd triduum gehouden voor leden der Congregatie en H. Familie. De oefeningen werden druk en trouw bijgewoond. Zondag laalste dag werd de dag ingezet met een H. Mis tot intentie en algemeene H. Communie der leden. Na de middag vond de plechtige opdracht plaats van 18 nieuwe leden der Congregatie en 44 leden der H. Familie. Met een treffende toespraak en hartelijke felicitaties werd de plech tigheid gesloten Er waren 8 leden die hun diamanten en 12 die hun gouden jubilé herdachten. Tegen 1 Febr. a s. wordt aan de Antonetta-Stlchting te Raama- donksveer een llinke P. G., gevraagd. 58631 Aanmelding bij den Admi nistrateur G. OOSTERLING, Pr. Hendrikstr. F 49 aldaar. TE KOOP AANGEBODEN: is niet van nieuw te onder scheiden. Spot-prijs. C. v. DELFT-v. RIJSWIJK Stationsstr. 8 Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 3