Plaatselijke Berichten Woensdag 15 December 1937. No. 100. De Echo van het Zuiden Tweede Blad fi Voor de Stille Armen van Waalwijk. In aansluiting op ons bericht van j.l. Zaterdag herhalen wij, dat vanaf Vrijdag 17 t/m Dinsdag 21 Decern, ber as. in het tüealer »Musis Sacrum« alhier, ten bate der stille armen van Waalwijk een bioscoop programma wordt vertoond, be staande» uit de lilms »Nederland« en »Julika«, waaraan het gebruike lijke voorprogramma voorafgaat. De hooldtilm »Julika« behandelt het volgende thema De zoon van een bekend Hon. gaarsch landedelman is als jong ofiicier te Weeneu in garnizoen en heeft in deze joyeuse hoofdstad van de oude Oostenrijk-Hongaarsche monarchie volop geiegenüeid het éclatante amusementsleven mee te maken dat in het zorgelooze Weenen van vóór den oorlog in zwang is. De dood van zijn vader roept hem echter naar zijn Hongaarsch landgoed terug, waar hij tot de bevinding komt dat zijn vader groote scnulden heeft achtergelaten, llij verkoopt hel grootste deel van zijn goederen en behoudt slechts een klein stuk, dat hijzelf gaat ex- ploiteeren daarbij geholpen daor de dochter van zijns vaders koetsier, Julika. De herinnering aan het -frivole oflicierslevent|e te Weenen blijltbij hem echter levendig en zijne ge dachten dwalen tersluiks naar deze contreien terug, zoodat, als de ge legenheid zich voordoet, hij bezwijkt. Deze gelegenheid dient zich aan met de komst van een jonge dame uit aristocratische kringen, die hem terugvoert in een wuft milieu, dat een deel van de Hongaarscqe élite er in dien tijd op na schijnt te hebben moeten houden. Wanneer deze jonge dame hem een teleurstelling bereidt, openen zich zijn oogen en wordt hij door drongen van de leegheid en harte loosheid van de in weelde levende, genotzoekende wereld en besluit hij samen met zijne Julika den harden grond van de Hongaarsche poesta te gaan bewerken om een nieuw leven op te bouwen en den weg naar het ware geluk te vinden. Vanzelf geeft deze film gelegen, heid tot uitbeelding van weelderige milieus, bals en feesten aan het Üostenrijksche hof, doch ook van tafereelen van het prachtige Hon gaarsche land, van hofsteden met golvende korenvelden,paardenstoe- terijen en landelijke kleederdrachten en gebruiken. De eerste film »Nederland« is vervaardigd in opdraeht van de vereeniging «Nederland in aen Vreemde« met medewerking van de Nederlandsche Regeering, met de bedoeling om deze in het buiten, land te doen vettoonen om voor ons land propaganda te maken. Deze film is echter zoodanig ge lukkig uitgevallen, dat gebleken is. dat deze film ook voor iandgenoo- ten interessant genoeg is, zoodat hij ook in Nederland in alle cinemas vertoond wordt. Men is nu in de gelegenheid, ons eigen land te be zien, wat den meesten toeschouwers nog heel wat zal openbaren, zoodat zelfs zal blijkm dat ons land dingen bezit, waarvan de meeste Neder landers geen flauwe notie hebben. Wat de technische aangelegenhe den der uitvoeringen betreft, deelen wij het volgende mede De voorstellingen worden gehou den op Vrijdag, Zaterdag, Zondag, Maandag en Dinsdag a.s. De aan- vangsuren zijn op werkdagen 8,15 u. en Zondags 6 u. en 8,30 u. De prijzen der plaatsen zijn als gewoon. Vrijdagavond 17 Dec. is het gala voorstelling. In de gala-voorstelling van Vrij dagavond is het verboden te rooken. Voor verdere bijzonderheden zie men achterstaande advertentie. Wij sporen alle ingezetenen aan, deze prachtige films te komen zien om daarmee tegelijkertijd nood te lenigen, waar deze zoo bitter gevoeld wordt. Bijzondere Vrijwillige Landstorm Afd. Waalwijk. De afdeeling Waalwijk van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm zal eene groote propaganda verga dering houden op Donderdag 16 December des avonds om achtuur indezaal Musis Sacrum te Waalwijk. Op deze vergadering zal het vaan del aan de afdeeling worden aan geboden en door den HoogEdel Gestrengen Heer W. J. Hafkemeijer, aangewezen Commandant van het Landstormkorps »De Meijerij« aan den plaatselijken leider worden overgedragen. De vergadering zal staan onder leiding van den Edelachtbaren Heer F. W. van Beek, Voorzitter der Gewestelijke Landstorm-Commissie «De Meijerij«, terwijl door den WelEd. Heer M. Krijgsman uit 's-Hertogenbosch een spreekbeurt zal worden vervuld. Na de spreekbeurt zal vertoond worden de Landstorm-klankfilm »Je Maintiendrai«. Tevoren ten 7uur zal de onlangs in het leven geroepen plaatselijke commissie officieel worden geïnstal leerd. Groot Concert Liedertafel „Oefening en Vermaak". Het bestuur is er in geslaagd voor het a.s. concert van lü Januari een eerste klas solist te engageeren. Als gast zal dien avond optreden Monsieur Louis Richard, eerste bariton du Théatre Royal de la Monnaie te biusstlvan de Opera te Parijs en van die te Monte.Carlo. Schermvereen. „Athos". De Kon. Ned. Amateur Scherm- bond is overgegaan tot een districts- gewijze verdeeling van de bij haar aangesloten vereenigingen, met het doel om voor ieder district com petitiewedstrijden in te lasschen, in uen geest ais een voetbalcompetitie. Een van deze districten beslaat Zuid-Nederland, waarbij ook de Waalw. Scherm ver. »Athos« behoort. »Athos« heelt Maandagavond be sloten met een équipe van vier personen en vier reserves aan deze competitie deel te nemen, welke zoo mogelijk nog deze maand zal aan vangen. Zeer zeker zal deze regeling den technischen vooi uitgang van »Athos« bevorderen, terwijl mogelijk ook de algemeene belangstelling voor de scüermsport er door zal stijgen. Luchtbescherming te Waalwijk. Met voldoening kan worden be richt, dat de belangstelling voor de luchtbescherming alhier voortdu rend toeneemt. Door de intensieve medewerking van den Luchtbeschermingsdienst was het mogelijk, een nieuwe actie ter uitbreiding van het ledenaantal van de Aldceling Waalwijk van de Ned. Vereen, voor Lucntbescher- ming te ondernemen, waarvan het resultaat was, dat wederom 8U nieuwe leden toetraden. De Afdee. ling telt thans in totaal 3U3 leden. Inüien men bedenkt, dat het totaal ledenaantal van de Vereeni ging, over het geheele land dus, pl.m, 18.U00 bedraagt, kan men zeker zeggen, dat Waalwijk te dezer zake een uitstekend figuur maakt 1 De reeds eerder aangekondigde algemeene leden-vergadering, waar in met het eigenlijk werk zal wor den begonnen, zal plaats vinden in Januari a.s. Onbewaakte overwegen 1 ln de Memorie van Antwoord zegt de minister van Waterstaat o.m.: Het vervangen van overwegen door viaducten is, vooral in ons land, een zoo kostbare maatregel, dat daaraan ln het algemeen niet kan worden gedacht. De proefne ming met een automatische seinin- richting op den overweg van den rijksweg te Steenwijk kan als ge slaagd worden beschouwd, zoodat den laatsten tijd aan de spoorweg directie vergunning is verleend, bij eenige thans nog bewaakte over wegen, waar de omstandigheden niet toelaten de bewaking zonder meer op te heffen, de afsluitingen weg te nemen, onder voorwaarde, dat een automatische seininrichting zal worden aangebracht. De vraag, welk standpunt moet worden inge nomen ten opzichte van het plaat sen van dergelijke inrichtingen op thans reeds onbewaakte overwegen, in het bijzonder wie daarvan de kosten zullen hebben te dragen, is nog in voorbereiding.» Na dit antwoord van den minister zijn wij niet erg hoopvol gestemd betreffende het viaduct ter vervan ging van den gevaarlijken overweg bij Drunen 1 Kanarie-tentoonstelling. Zaterdag en Zondag is in het café van den heer A. v. d. Pluijm de jaarlijksche Kanarie-tentoonstelling gehouden van de E. W. K. welke zich in een goede belangstelling heeft mogen verheugen. De tentoonstelling werd geopend door den Voorzitter van de E. W. K. den heer Broumels die alle aan wezigen een hartelijk welkom toe riep. Spr. drukte er zijn voldoening over uit le kunnen constateeren, dat alhoewel de quantiteit der inzendin gen iets minder is dan voorgaande jaren, de qualiteil beduidend geste gen is, belgeen zeker een bewijs is van den vooruitgang der vereeni ging, waartoe alle leden het hunne hebben bijgedragen. Spr. bracht vervolgens woorden van dank tot den bonds-voorzitter, den heer A. Janssens, uit Tilburg, die zich op voorbeeldige wijze van zijn moeilijke taak als keurmeester gekweten heeft. Ook het lid A. v. d. Pluijm, verdiende, naar spr.'s meening, een woord van lof, daar hij tijd noch moeite gespaard heeft om deze tentoonstelling goed te doen slagen. Verder bracht spr. dank aan den vogelhandelaar A. Brokken, die geheel gratis de tentoonstelling op luisterde met prachtige sier- en op gezette vogels en aan allen die door hun financieelen sleun tot het succes van de tentoonstelling hebben bij gedragen. Spr, wenscht den dhr. A. Brok, lid van de vereeniging, geluk met het behaalde kampioenschap. Tot slot wenschte spr. ook de andere prijswinnaars geluk en sprak de hoop uit dat de tentoonstelling naar wensch zal mogen slagen in het belang van de mooie kanariesport. Zooals reeds gezegd, heeft de tentooustelling geheel aan de ver wachtingen beantwoord en de tal rijke bezoekers hebben een goede indruk gekregen van de hoogte van de kanarieteeit in onze plaats. Voor dit mooie succes komt de E. W. K zeker een woord van lof toe. Uitslag van den onderlingen wedstrijd van zangkanaries, gehouden op 9 en 10 Dec. j.l. door de Eerste Waalwijk- sche Kanarie-vereeniging. gevestigd bij den heer A. v. d. Pluijm. a.d. Haven te Waalwijk. Als keurmeester fungeerde de bonds- keurmeester A. Janssens, Tilburg. Klasse I (4 vogels eigen teelt 1937): "le prijs A. Brok met 295 punten, kampioen: 2e prijs L. Blom met 291 p., 3e prijs M. Wellens met 288 p., 4e prijs J. Kipping met 285 punten. Wisselbe ker gewonnen door A. Brok. Waal wijk. Klasse II (2 vogels eigen teelt 1937): le prijs A. Pijnenburg met 150 pun ten. 2e prijs W. Raaymakers met 144 p.. 3e prijs idem met 141 p. b.l., 4e pr. M. Wellens met 141 p., b.l., 5e prijs A. v. Wanrooy met 135 p., 6e prijs A. Brok met 132 punten. Wisselbeker ge wonnen door A. Pijnenburg. Tilburg. Klasse III (1 vogel eigen teelt 1937): le prijs A. Broumels met 78 punten, 2e prijs A. Brok met 75 p., 3e prijs A. Broumels met 72 p. b.l., 4e prijs H. Maas met 72 p. b.l., 5e prijs A. Brou mels met 72 p. b.l.. 6e prijs idem met 72 p. b.l., 7e prijs J. Kipping met 69 p. b.l. Wisselbeker gewonnen door A. Broumels, Waalwijk. Klasse IV (2 vogels open klas): le prijs L. Blom met 159 punten, 2e prijs W. Raaymakers met 150 p., 3e pr. A. v. d. Pluijm met 147 p., 4e pr. idem met 147 punten. Klokje gewonnen door L. Blom, Waalwijk (definitief 2 x) Klasse V (1 vogel open klas): le prijs J. Kipping met 81 p., 2e pr. H. Maas met 78 p. b.l., 3e pr. A. Brou mels met 78 p. b.l., 4e pr. A. Brok met 75 p. b.l.. 5e pr. J. Verhulst met 75 p. b.l., 6e prijs A. v. Wanrooij met 72 p. b.l., 7e prijs A. Broumels met 72 p. b.l. Wisselbeker gewonnen door J. Kip ping, Waalwijk. Eere-prijzen: Bondsmedaille voor meesterzanger eigen teelt 1937, gewonnen door.H. Maas, Waalwijk met 81 punten. Kanarie-plaquette geschonken door P. Sluis' Pluimvee- en Vogelvoederfa- brieken te Weesperkarspel, voor mees terzanger eigen teelt 1937, gewonnen door H. Maas, Waalwijk, met 81 pun ten. Eere-kruis voor meesterzanger der geheele tentoonstelling, gewonnen door W. Raaymakers, Waalwijk met 84 p. Pluimvee- en Duivensport. Schitterends WaalwIJksche overwinning. Dit jaar hebben de vereenigingen Avicuitura Amsterdam en Orniibo- philia te Utrecht de grootste ver eenigingen op Internationaal Pluim- veegebied zich vereenigd en in de reuzenzalen van de Apollohallen te Amsterdam een gezamenlijke tentoonstelling gehouden waarop een Internationale collectie werd bijeengebracht van 6000exemplaren pluimvee, konijnen, postduiven,sier- duiven etc. De tentoonstelling werd gehouden van 10-12 December. De heer G. Witlox, Waalwijk be haalde wederom met zijn inzending postduiven, (opmerkingverdient dat de heer Witlox nooit in de schoon heidsklasse inzendt maar altijd in de vliegklasse, zoodat de bekroningen voor een postduif nog van meerdere waarde zijn) schitterende successen. Ingezonden werden twee en twintig vogels. Onder diverse eereprijzen werd behaald de Eere beker voor beste collectie in de vliegklasse en thans wel definitief, daar hij dit jaar voor de derde maal werd gewonnen. De stand was gelijk met twee concurrenten van de bovenste plank nl. den heer de Boer en den heer Ardennen die met den heer Witlox reeds tweemaal den beker hadden ontvangen. Thans heeft de heer Witlox hierop op schitterende wijze definitief beslag gelegd. Van de twee en twintig vogels werden 15 met eersten en 5 met tweeden prijs bekroond. Proficiat R.K. Werkliedenvereeniging. „De Ziektewet." Maandagavond werd voor de leden van de R.K. Werkliedenver. de derde ontwikkelingsavond van 't Winterprogram gegeven, welke te vens de laatste was van de be handeling der sociale wetfen. De voorzitter de heer Passier, opende de vergadering met den Christ, groet, waarna hij alle aan wezigen welkom heette. Spr. zeide evenwel dat het te behandelen onderwerp wel wat meer belang stelling verdiende omdat het voor den arbeider van groot belang is. De heer Hamelinck, referendaris van den R. v. A. te 's Bosch ving hierna aan met de behandeling van de Ziektewet. Spr. ging dan eerst de ontwikke ling van de Ziektewet na, waarvan wij noteeren dat zij in 1913 is tot stand gekomen, door Minister Slote maker de Bruine in 1929 aanmer kelijk werd verbeterd en daardoor eerst in 1931 practische beteekenis kreeg. De Ziektewet dan, beoogt door middel van verzekering te voorzien in den loondienst van een arbeider die als gevolg van ziekte, ongeval e. d. niet kan werken. Voor deze verzekering behoeft de arbeider zelf niets te presteeren. Spr ging dan na welke arbeiders onder de Ziektewet valleu. Op de eerste plaats in hel algemeen allen die in loondienst op arbeidsvoor waarden in een onderneming werk zaam zijn. Verder gespecificeerd nog een heele categorie personen thuis werkers, o.a. ook zij die in huis arbeid boven- of onderkleeding ver vaardigen, uitgezonderd hoofdbe dekking en schoeisel. Hierbij sneed spr. o. i. een heel belangrijk punt aan van sociaa belang voor arbeiders thuiswerkers voor een schoenfabriek. Spr. zegt dat van verschillende zijden reeds bij de daartoe bevoegde instanties de aandacht er op is ge vestigd, dat volgens de thans gelden de bepalingen een arbeider thuis werker voor een schoentabriek niet krachtens de Ziektewet voor ver zekering in aanmerking komt. Naar aanleiding van die klacht is door de Federatie van Bedrijfsvir- eenigingen en enquete ingesteld en die heeft uitgewezen dat er in de schoenindustrie geen huisarbeid wordt verricht. Voor zoo ver spr. evenwel weet en ook ervaring heeft, zijn erin de Langstraat 100-tallen die thuis stan- zen, vlechten, enz. Spr. geeft toe dal er misschien nergens een geheele schoen in huisarbeid vervaardigd wordt, doch al die zijn thuiswerkers in de schoenindustrie, die maat schappelijk toch gelijk staan met andere arbeiders die onder de Ziektewet vallen, zijn uitgesloten van de verzekering. Mogelijk, zegt spr. dat het bestuur van de R.K.W.V. aanleiding kan vinden om er mede aan bij te dragen, dat dit hiaat in den kortst mogelijken tijd wordt aan gevuld. Spr. zegt dat er in dezea" wel actie gaande is, waarbij het heele onderwerp van den huis arbeid onder de loupe genomen wordt, maar toch ligt hier nog een mooi terrein open waar de vakbe weging nuttig werk kan doen door op bepaalde punten nog eens de aandacht' te vestigen. Tot slot behandelt spr. dan nog de voorwaarden van verzekering voor hen die niet voor een onder neming werkzaam zijn, maar staan onder'n natuurlijkof rechtspersoon. De Voorzitter dankte den spreker voor zijn duidelijke en belangrijke woorden en verder de aanwezigen voor de opkomst, waarna de ver gadering met den Chr. groet werd besloten. ABONNEERT U OP DIT BLAD. PAULA WESSELY, die de hoofdiol vervult in »Julika«, een schitterende speelfilm, welke vanaf Vrijdag in Theater Musis Sacrum wordt vertoond, geheel ten bate van het Nationaal Fonds voor Bijzonder Nooden, Commissie Waalwijk. KERST-ACTIE K. J. V. Het beroep dat wij onlangs in dit blad op de ingezetenen van Waalwijk deden, ons te helpen om door te kun nen gaan met het vervaardigen van kleedingstukken voor behoeftige gezin nen, is niet tevergeefs geweest. Tot on ze vreugde mogen wij zeggen dat ons van verschillende zijden steun en giften in allerlei vorm hebben bereikt, wat voor ons het sprekendste bewijs is van Uwe sympathie voor onze* beweging en haar Kerst-actie. Het heeft ons, jeugdigen, zoo goed gedaan en ons enthousiasme aange vuurd, te weten dat de sympathie der ouderen achter ons staat. Er zijn er echter ook nog die gaarne het hunne voor onze tentoonstelling of fancy-fair willen bijdragen, doch wien het door de dagelijksche drukte of om welke reden dan ook. weer door het hoofd is gegaan. Hen zouden wij willen vragen ons hun gaven vóór Zaterdag te willen doen toekomen, daar Zaterdag onze tentoonstelling geopend wordt. Bij voorbaat onzen hartelijken dank. EEN LEIDSTER. ONGEVALLEN. Naar aanleiding van het bericht in ons vorig nummer omtrent de aanrij ding van Frans Slaats met den wielrij der Kr., deelt men ons nader mede dat deze aanrijding zich niet heeft toege- dragen als vermeld. De wielrijder zou tijdig z'n hand uitgestoken hebben toen hij de Baardwijkschestraat wilde in draaien. Dit is vermoedelijk te laat ge zien door den automobilist of hij kon vanwege de gladheid niet tijdig z'n vaart verminderen of andere richting nemen. In elk geval is deze aangelegenheid geheel in onderling overleg tot weder- zijdsch goedvinden geregeld. De heer v. O. alhier is 1.1. Vrij dag aan een groot gevaar ontsnapt toen hij per auto van hier naar Nijmegen reed. Nabij de brug over 't kanaal al daar begon de wagen door de gewel dige gladheid van den weg te slippen: hij schoot af, kwam tegen het hekwerk langs t kanaal terecht, dat verbrijzeld werd en ging over den kant, waar hij gelukkig boven 't water bleef hangen. Men kan zich de benauwde positie van den automobilist voorstellen, die zich nog gelukkig tijdig in veiligheid kon stellen. TENTOONSTELLING VAN WERK STUKKEN VAN I)E JONGE WERKMAN IN HET BISDOM 's-HERTOGENBOSCH. De eerste tentoonstelling in het bisdom gehouden te Geertruidenberg. Zondag 12 dezer werd in het R.K. parochiehuis le Geertruidenberg een grootsch opgezette tentoonstelling, de eerste in het bisdom 's-Hertogen bosch, gehouden, van eigen vervaar digde werkstukken door de leden van de Jonge Werkman uit het district Geertruidenberg, omvattende de ge nieenten Geertruidenberg, Zevenher- gen Zevcnbergsche Hoek, Made. Raamsdonksveer, Raamsdonk, Was pik en Hank. Naast diverse mooie werkstukken van de J.W.'ers bevatte de tentoon stelling tevens een inzending uit Nij megen waarmede een aanschouwelijke uiteenzetting werd gegeven van het jaarprogram der J.W.'ers. Zaterdagavond om 8 uur had de officieele opening van deze tentoon stelling plaats waar, naast de pers waren uitgenoodigd de hoogeerw. heer v. d. Hout, deken uit het dekenaat Geertruidenberg, rector Mommer- steeg diocesaan directeur te Nijmegen,

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5