UOLHS-ALiïlAllAH 5 UILENSPIEGEL 1938 VERVOLG NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING T DRONGELEN. GEERTRUIDENBERG, HEUSDEN. RAAMSDONK. SPRANG—CAPELLE. ORUNEN. KOOPT DE bevattende kalender, markten,water getijden, tuiniers- en vele andere nuttige gegevens, tal van aardige anecdoten, verhalen enz. met een inhoud van 96 bladzijden. PRIJS 15 CENT. Verkrijgbaar Bureau van dit blad. de pastoors uit het district Geertrui- denberg alsmede de diverse burge meesters van Made c.a. en van Geer- truidenberg, de laatste met zijn echt- genoote. De districtsdirecteur, kapelaan v. d. Hoven uit Made sprak het openings woord en heette allen hartelijk wel kom speciaal deken v. d. Hout, de burgemeester en aalmoezenier Mom- mersteeg die voor dit doel speciaal uit Nijmegen was overgekomen. Spr. was blij de pastoors en burgemeesters vertegenwoordigd te zien omdat de ondervinding heeft geleerd dat door velen niet geweten wordt wat de JAV.'ers presteeren. De Jonge Werkman is een steun voor de jeugdbeweging die vooral in den laatsten tijd zoo noodzakelijk wordt. Spreker hoopt dat uit deze tentoonstellin -voldoende zal blijken wat de Jonge Werkman presteert en wat in de vereeniging omgaat. Dat de tentoonstelling zoo netjes er uit ziet is naast de energie van de Jonge Werkman mede te danken aan de finantieele steun die de pastoors hier aan hebben gegeven waarvoor hij hen openlijk dank zegt. Hierna werd het woord verleend aan aalmoezenier Mommersteeg uit Nijmegen, diocesaan directeur van de Jonge Werkman. Spreker had zich tijdens zijn reis naar Geertruidenberg afgevraagd hoe in die westelijke hoek van het diocees de tentoonstelling opgezet zou zijn. Daar waar een goede geest heerscht zal een dergelijke actie slagen. Toen spreker dan ook de zaal betrad zag bij al direct dat hel hier voor elkaar was, zoo zelfs dat hij kan zeggen dal dit gewest de toon aangeeft van het werk in de kleine afdeelingcn. Hierna belichtte spreker de verbinding van de Jonge Werkman met het werk dat vertoond werd; hoe cfeze zijn taak be ziet. Aanvankelijk heeft men zich toege legd om de J.W.'ers cultuur bij te brengen, doch naast de theorie hleek dat de practijk ook niet kon ontbre ken. Daarom is men zich toe gaan leg gen op handenarbeid. Kerstkribben werden vervaardigd als uitdrukking van een gedeelte van het kerkelijk jaar. Mede was hiertoe aanleiding omdat de gedachte aan het Kerstfeest al langer hoe meer werd afgeleid. Naast deze kerkstkribben-tentoon- slelling was het jaarprogram dei- Jonge Werkman gecombineerd. Dit jaar heeft men als centraal punt gekozen: Verantwoordelijkheid aan God en medemensch. Dit centraal punt is weer onderverdeeld in vier categoriën n.l. de Christelijke voor zichtigheid, rechtvaardigheid, eerbied en gehoorzaamheid. Al deze punten worden behandeld in de diverse groepsbijeenkomsten waar ook punten van onderzoek wor den besproken. Ieder jaar heeft men een apart punt ter behandeling. Nadat spreker het jaarprogram had uitgelegd waarvoor hij een dankbaar applaus oogstte, sprak hij den wensch uit dat het voor de jongelui die deze tentoonstelling zullen bezoeken een aansporing moge zijn toe te treden tot de Jonge Werkman. Spreker hoopte dat het aan de belangstelling voor de tentoonstelling niet zou ont breken en dat hel verlangen tot uit bouw bij de J.W.'ers nog sterker moge worden. Na dank gebracht te hebben aan de organisatoren van deze tentoonstel ling nam deken v. d. Hout het woord. Spreker had gaarne voldaan aan den wensch om deze tentoonstelling te openen. Op de eerste plaats om de tentoonstelling zelf, op de tweede plaats en vooral om het werk van de Jonge Werkman. Hier wordt n.l. al dus spreker gedemonsteerd dat de J.W.'ers door de kerstkribben Chris tus weer in het huisgezin willen brengen. Hier laat de Jonge Werk man zien dat zij nog hoop in de toe komst heeft.Haar ideaal is niet alleen de ontwikkeling in het maatschappe lijk leven, doch ook nog een hooger idee. Elders poogt men door allerlei middelen de crisis te overwinnen. De Jonge Werkman leert dat we moeten bidden: Onze Vader geef ons beden ons dagelijksch brood. Spreker feliciteert de Jonge Werk man van dit district van harte met het succes dat zij door deze tentoon stelling zal hebben om de menschen te toonen tot God hun leven te rich ten. Hij hoopt dat deze tentoonstelling de belangstelling en waardeering zal weten te wekken voor de Jonge Werk man die zich zal moeten uiten, niet al leen in de zedelijken maar ook in den financieelen steun der bevolking. Hierna verklaarde deken v. d. Hout ed tentoonstelling voor geopend. Vervolgens sprak nog burgemeester Bianchi, mede namens zijn collega uit Made. Spreker bracht op de eerste plaats de organisatoren van deze ten toonstelling dank dat zij Geertrui denberg als centrum hadden uitgeko zen, Wie zulks doet, komt nimmer be drogen uit. Het verheugde spreker dat er veel Voor de jongelui gedaan wordt omdat zij dan niet aan hun lot overgelaten worden en heeft respect voor H.H. Geestelijken en andere leiders die dit organisatorisch werk doen. Jammer echter vond. spreker het dat er nog zoo vele ouders gevonden worden die hieraan niet voldoende meewer ken. Zij schijnen er onverschillig te genover te staan hoe hun kinderen de toekomst tegemoet zullen gaan. Tenslotte spoorde spreker de Jonge Werkman aan trouw te zijn aan geestelijke en wereldlijke oversten en wcnschte de organisatoren van deze tentoonstelling alle succes. Hierna werden de, verschillende in zendingen en het jaarprogram nader bezichtigd waarna een heerlijk kopje koffie en een goede sigaar een einde aan deze officieele opening bracht. De tentoonstelling die Zondag voor het publiek van des v.m. 11 lot des avonds 9 uur was opengesteld mocht zich in een groote belangstelling ver heugen. Om 9 uur had de uitreiking der prijzen plaats. De beoordeeling der ingezonden stukken welke voornamelijk uit kerst kribben bestond, geschiedde door een jury bestaande uit de heeren Jac. Stal, Ir. Oomes en A. van Riel. EIND-EXAMEN R.K. H. B. S. In verband met de omzetting van de Hoogere Handelsschool alhier in H. B. S. A., zijn dit jaar de data der eind examens door het Rijk vastgesteld. Voor de H.B.S. A. alhier zullen de eind-examens gehouden worden van 24 Mei t.m. 3 Juni. (Zie vervolg Prov. Nieuws 4e pag.) Op Vrijdag 17 en Zaterdag 18 December om half zeven hoopt de groep Drongelen Eethen van de Ned. Meisjesclub een feestavond te geven bij G.Nieuwkoop te Drongelen Ieder die iets meer van het drie- hoekwerk wil weten raden wij aan juist een dezer avonden te komen, daar ook de film van 't lustrum kamp vertoond wordt. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 17 December 1937 des namiddage 2 uur in het gemeentehuis aldaar. Te behandelen zaken 1 Mededeeling procesverbaal van kasopname over het 4e kwartaal 1937. 2 Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeentebegroo- ting dienst 1937. 3 Benoeming van een lid der commissie voor plaatselijk school toezicht wegens periodieke aftreding van den heer L. M. B. Speetjens. 4 Voorstel van B. en W, tol verkoop van 1000 M2 bouwterrein. 5 Vaststelling besluit tot instand houding openbare lagere school (art. 22bis, 2e lid der lager onder wijswet 1920). 6 Vaststelling rekening der Stede lijke Godshuizen dienst 1936. 7 Goedkeuring begrooting der Stedelijke Godshuizen dienst 1938. 8. Ingekomen stukken. Reclames. Voor de Evangelisatie »Eben Haëzer« te R'veer hoopt Zondag a.s. des v.m. 9,30 en des nam. 2 uur voor te gaan de heer Vroeg- indewei uit Middelharnis. Door de Rijkspolitie werden alhier aangehouden als verdacht van diefstal van hout, gepleegd te Drimmelen, zekere S. en Z. uit deze gemeente. Na verhoor werd tegen beiden procesverbaal opgemaakt. Het zoontje van Rekkers uit deze gemeente kwam onder een fiets terecht waardoor het zijn bovenbeentje biak. Dokter Jasper verleende geneeskundige hulp waar na overbrenging naar hetSt.Agnes- gesticht plaats had. Bij het gemeentebestuur van G'berg is een verzoek ingekomen tot aankoop van ongeveer 1000 M2 fabrieksterrein voor de vestiging van een nieuwe industrie in deze gemeente. Welke industrie 't betreft konden wij voorloopig nog niet te weten komen. \y- In de gehouden vergadering van het waterschap «De Gecombi neerde Buitengronden van G'berg, Made en Drimmelen« is met 48 tegen 7 stemmen besloten tot het slichten van een nieuwe bemalings. inrichling. Twee van de vijf oude bemalings inrichtingen die destijds van 't rijk zijn overgenomen zullen worden vernieuwd door plaatsing van moderne electriscbe centrifugaal- schroefpompen De kosten van deze bemalings inrichting zijn begroot op f26.500,- waarvan f 19,500 aan arbeidsloonen. Het werk zal niet in werkver schaffing worden uitgevoerd. De uitslag van de competitie wedstrijd »VD« alhier en »Ons Genoegen« is als volgt A. de Graag—J. W. v. d. Flier 2-0 B. Klerkx-C. J. v. d Flier 2—0 Ger. Jonker—J. H. v. d. Lee 0—2 F. van Müns er—H. Joosten 0—2 C. Schaap—R. Schreuder 1 1 J. Timmermans—!. Hendrikx 2—0 J. Deurlo—F. A. van Tuijl 1 1 R. KammingaC. van Leeuwen 0—2 G. Jonker—A. v. d. Flier 0-2 Totale uitslag 8—12 Zondag j 1 zijn 10 nieuwe leden bij de H Familie aangenomen. Tevens werd aan 2 leden de zilveren en 2 leden de gouden medaille uitgereikt. De HoogEerw. Heer Deken feliciteerde de nieuwe leden en de jubilarissen met een harte lijke toespraak. RAAMSDONKSVEER. De heer W. van Raamsdonk gaat 1 Januari met pensioen. 47 Jaar diende hij het onderwijs, waarvan 46 jaar de Veersche Chr. School. Een commissie werd ge vormd om dezen dag voor meester onvergetelijk te maken. De netto opbrengst der alhier gehouden T.B.C.-verloting bedraagt f 102,35, Een mooi succes voor de winkel-week-actie. De Vereeniging van den H. Vincentius Paulo alhier, zal op Zondag 2 Januari a.s. een groote verloting houden, ten bate van benoemde vereeniging, De automatische drinkwater, voorziening in de modelboerderij van den heer J. van Woerden, aan de Lomboksteeg, onder architecluur van den heer A. Renniers, is onder handsch opgedragen aan de firma J. F. Stoops alhier. Vrijstelling van den dienst- dicht is verleend aan den dienst- dichtige J. G. Jansen, der lichting 1937, wegens persoonlijke onmis baarheid en wel voor een jaar en aan H. A. Theuns der lichting '37, wegens kostwinnerschap, welke laatste voor goed vrijgesteld is. SPRANG. Bij de plaats gehad hebbende ver kiezing van ouderlingen en diakenen bij de Ned. Herv. Ker alhier, wegens periodieke aftreding, werden herkozen als ouderling de heeren A. Bosch en Jac. Timmermans, en als diaken de hee ren W. J. Nieuwenhuizen en A. van Thielen. De Afdeeling Sprang-Capelle en Omstreken van den Ned. Chr. Werk- meesterbond houdt Donderdagavond in de zaal van den Chr. Volksbond al hier eene vergadering ter bespreking van de plannen tot viering van het eer ste lustrum in Januari a.s. Naar wij vernemen zal op Dins dag 21 December in het Geref. Kerk gebouw alhier, vanwege den Ring Langstraat van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. Grondslag en de Kring Vrijhoeve-Ca- pelle en Omstreken van Ned. Bond van Meisjesvereenigingen op Geref. Grond slag, eene vergadering worden gehou den waarin als sprekers hopen op te treden Mr. Bijleveld van Amsterdam en Ds. van Lummel. Tot lid van het College van Kerk voogden bij de Ned. Herv. Kerk alhier werd herkozen de heer Jac. Nieuwen huizen. CAPELLE. De Coöp. Aankoopvereeniging „Ca- pelle, Vrijhoeve-Capelle en Sprang w.a.' hield j.l. Vrijdagavond half ze ven in de bovenzaal van het café van den heer Ant. van Dijk, aan het Brug getje te Vrijhoeve-Capelle, onder lei ding van den heer J. van Beek een al- gemeene ledenvergadering. Na opening door den voorzitter volg den eenige mededeelingen, waarna de gelegenheid werd opengesteld bij den secr.-penningmeester, den heer B. van der Hoeven Jzn., bestellingen van vee voeder, kunstmest, kolen e.d. op te ge ven, waarvan door de meesten gebruik werd gemaakt. Vervolgens kwam aan de orde de verkiezing van een lid van het bestuur, wegens periodieke aftreding van den heer Th. Rijken te Vrijhoeve-Capelle en van een commissaris, wegens pe riodieke aftreding van den heer J. Ha- verhals Jac.zn. te Sprang. De beide af tredenden werden met algemeene stem men herkozen en namen onder dank zegging voor het in hen gestelde ver trouwen hun herbenoeming aan. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer G. J. Heijmans, werd tot commissaris gekozen de heer Adr. J. Verhoeven Adr.zn. alhier, die zich met dank aan de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen deze benoe ming liet welgevallen. Na de rondvraag werd deze verga dering door den voorzitter met een woord van dank voor de belangstelling gesloten. Onder leiding van den 2en voor zitter, den heer Adr. M. Verheijden, werd j.l. Vrijdagavond half acht de jaarvergadering gehouden van de ge mengde zangvereeniging 't Rozeknopje. De vice-voorzitter opende de verga dering en heette de aanwezigen harte lijk welkom, waarna de secretaris, de heer E. Colet, de notulen voorlas der vorige ledenvergadering, welke onge wijzigd werden goedgekeurd en vast gesteld. Het jaarverslag der vereeniging, waarin o.m. melding werd gemaakt van het schitterend succes der in het voor jaar gehouden bazar en de mooie be kroning in Augustus behaald op het Concours te Overschie, werd onder dankzegging aan den secretaris goed gekeurd. Doordat de penningmeester, de heer M. H. van Dongen, vermoedelijk door de slechte weersomstandigheden niet aanwezig was, werd uit de vergade ring een commissie benoemd, welke de rekening en verantwoording zal na zien en op 21 Dec. a.s. verslag omtrent haar bevinding zal uitbrengen. Tot le den dezer commissie werden benoemd Mej. J. Colet en de heeren L. M. Heur- ter en H. Kommers. De aftredende bestuursleden, de hee ren Adr. M. Verheijden en M. H. van Dongen werden herkozen. Bij de rondvraag kwam nog ter spra ke de contributieregeling en deelname aan een concóurs in 1938, terwijl één der leden er op wees, dat de directeur, de heer N. Snijers 15 Dec. a.s. 20 jaar aan de vereeniging is verbonden. Hierna volgde sluiting. In de plaats van den heer Jac. Ha- verhals is tot kerkvoogd der Ned. Herv. gemeente a.d. Loonschendijk benoemd de heer B. Verhoeven. J De Ned. Herv. Jongelingsvereen. op Geref. Grondslag „Gideon" aan den Loonschendijk houdt Woesdagavond in de Ned. Herv. Kerk aldaar haar jaarvergadering. De leiding zal berus ten bij den aanstaanden predikant de zer gemeente, Ds. A. Vroeg in de Weij, thans te Waddinxveen. J.l. Maandag 13 dezer vierden de echtelieden Joh. Rosenbrand-de Rooij onder zeer veel blijken van belangstel ling van familie en kennissen hun gou den huwelijksfeest. Bij de vele felicita ties, welke zij dezen dag in ontvangst hebben mogen nemen, willen wij ook de onze voegen en we hopen, dat hun gegeven moge zijn dezen dag nog vele malen te kunnen herdenken. Zooals we in ons vorig nummer reeds mededeelden zal a.s. Zaterdag namiddag de verkiezing plaats hebben van notabelen der Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse. Bij deze verkiezing zal ook voorzien worden in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. van Pelt. Mej. v. d. P., die vorige week Vrijdag tengevolge der gladheid kwam te vallen met het noodlottig gevolg dat zij haar been brak en deswege naar het ziekenhuis te Raamsdonksveer werd vervoerd, kon, na aldaar behandeld te zijn. ter verdere verpleging naar haar ouderlijke woning vervoerd worden. VRIJHOEVE-CAPELLE. De arbeider v. d. S. alhier kreeg aan een zijner vingers door een onbe duidend wondje bloedvergiftiging, zoo dat geneeskundige hulp van Dr. Roos noodzakelijk was. De afdeeling van den Chr. Bouwvakarbeidersbond hield Vrijdag avond een vergadering onder leiding van den voorzitter, den heer J. Rosen- brand. Als spreker trad op dhr.'K. de Boer van Utrecht, lid van het hoofdbe stuur, welke breedvoerig handelde over werkverschaffingsaangelegenheden. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen, werd ruimschoots gebruik gemaakt. Zaterdagmiddag werd te Breda een districtsvergadering gehouden van den Chr. Fabr. en Transportarbeiders bond met vertegenwoordigers van de afdeelingen Breda, Eindhoven, Tilburg en Venlo, vormende samen district 21, en Brouwershaven, Dinteloord, Don gen. 's-Gravemoer, 's-Capelle, Heinin gen, Klundert, Raamsdonk, Sprang, Waalwijk en Zevenbergen, vormende samen district 22. De voorzitter, het hoofdbestuurslid dhr. M. J. Kunst van Den Haag, opende de vergadering op gebruikelijke wijze, heette de afgevaar digden namens het Hoofdbestuur har telijk welkom, om vervolgens te spre ken over het onderwerp „Ons practisch werk waarna de afgevaardigden in de gelegenheid werden gesteld om met spreker van gedachten te wisselen en vragen te stellen, waarvan door de vergadering een dankbaar gebruik werd gemaakt. Bij de gehouden verkie zing voor leden van den Bondsraad werden gekozen voor district 21 dhr. C. Wijers te Eindhoven en tot plaats vervanger dhr. W. Degenaars te Bre da, en voor district 22 dhr. Jac. Vos te Vrijh.-Capelle en tot plaatsvervanger dhr. T. Stange te Dinteloord. Na de rondvraag werd deze samenkomst, wel ke om 3 uur een aanvang nam te ruim half zeven met dankzegging beëindigd. Opdracht. Het ijzer en smeedwerk voor de dok terswoning van Dr. Akkermans is bij aanbesteding opgedragen aan de firma Boelen te Haarsteeg. Plechtige opdracht. Na een drukbezocht triduum, dat ge geven werd door Pastoor Goossens voor jongens van 14 tot 18 jaar, werd Zondag een algemeene H. Communie gehouden. In den namiddag werd de geestelijke oefening der beide congregatieën in de R.K. Kerk gehouden, onder leiding var. Kapelaan Vogels. Hierna had de plechtige aanneming en opdracht plaats van een 40-tal nieu we leden, 24 dames en 16 heeren, na dat door Kapelaan Vogels een korte predicatie gehouden was over de Onb. Ontv. van Maria. Terwijl de nieuw aangenomen leden hun opdracht deden en door Kapelaan Vogels met de lidmaatschap-medaille werden omhangen, zong het dames koor onder leiding van den heer Jan Kuijs op verdienstelijke wijze een mooi Marialied. Met de relekwie vereering van den St. Aloysius werd de plechtigheid be sloten. Slooperswerk. Het sloopen van het woonhuis van A. van Sluisveld te Elshout is opgedra gen aan de firma N. de Wit te Dru- nen voor 425. J. B. S. De aangekondigde vergadering van de R.K.J.B.S. op Maandag j.l. bleek een vergissing te zijn. Bedoeld werd de so ciale cursus, die Kapelaan Vogels, Geest. Adviseur der vereeniging geeft. De baldadigheid. Ruiten kapot gooien is een attractie voor de jeugd schijnbaar, 't Is iets wat toch te ver gaat. Bij een onbewoond dubbel woonhuis aan de Kleine straat zijn alle ruiten ingegooid, terwijl de wo ningen der Bouwvereeniging aan den Heusdenschen weg het ook al eens heb ben moeten ontgelden. 't Is vernielzucht, die veel geld kost en die met medewerking der ouders zeker uit te roeien is. Opdracht. Het verbouwen van een winkelhuis te v.m. Baardwijk, voor rekening van M. v. Loon, alhier, is opgedragen aan de firma H. Verhoeven alhier. Biljarten. B.J.C. II te Drunen speelde een com petitiewedstrijd tegen E.B.C. II uit Els- 1^1'jfcïlJfc C. Bax—D. Tuighals 0—2

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 6