DRUKWERK uiaaluillhsche Sioomdruhherll flntoan Tieien INGEZONDEN STUIKEN. BUITENLAND BINNENLAND. VEP.yOLG PROVINCIAAL NIEUWS. OP ELK GEBIED IHI 11 i^11B H tl IH Hf „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" DOLLE STIER BRENGT DORP IN REP EN ROER. Een dolle stier heeft Maandagmor gen Nistelrode in rep en roer gebracht. Het dier, eigendom van den landbou- wed v. d. Hoogen, had kans gezien los te breken en aan den haal te gaan. Het holde over slooten en heggen, verniel de 'n aantal hekken en rende in 't dolle rond. Buurtbewoners zetten een achter volging in, welke echter aanvankelijk geen resultaat opleverde. De stier hol de door de gehuchten Zevenbergen, Menzel en De Loo, zonder dat men er in slaagde hem te overmeesteren. Op zijn tocht ontmoette hij een met paard bespannen wagen, waarop de landbouwer v. d. Wetering zat. Het paard schrok zoodanig van den stier, dat het op hol sloeg; de wagen sloeg om ende voerman kwam onder de wie len. Met ernstige inwendige kneuzin gen werd hij zijn woning binnengedra gen; de wagen was geheel vernield. Inmiddels was de stier in een kippen ren geraakt, waarna zijn achtervolgers hem konden vangen. De jacht had vijf volle uren in beslag genomen. UIT DE TRAM GEVALLEN. Een 23-jarige jongeman, die op het balcon van een tram stond, is, toen de tram de scherpe bocht maakte aan het einde Van de Sarphatistraat bij de Mui- derpoort naar de Linnaeusstraat te Am. sterdam, door de snelheid uit den wa gen geslingerd. Hij kwam met het hoofd op de straat terecht, waarbij hij een her senschudding kreeg. Hij is naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, waar hij ter verpleging is opgenomen. ONGELUK IN DEN HAAG. Op den Haagweg onder Loosduinen werd de 25-jarige wielrijdster N. v. d. B., wonende te Loosduinen, aangereden door een haar passeerenden autobus. Zij moest met een schedelbasisfractuur in het ziekenhuis aan den Zuidwal wor. den opgenomen. Haar toestand is ern stig. KINDJE ONDER EEN BRANDEN DE DEKEN. Op een bovenwoning aan den Bre- daschenweg te Breda is gistermorgen een dochtertje van 15 maanden van den werklooze v. d. E. op droevige wijze verongelukt. Toen de moeder de twee andere kinderen naar school ging bren gen, zette zij het kindje, dat nog niet kon loopen, op den grond voor de bran dende kachel. Rond de kachel plaatste zij een droogrekje met een deken, die echter even later vlam vatte en op het kind viel. Toen de vader van het stem pellokaal terugkeerde vond hij het kind met brandwonden overdekt onder den nog brandenden deken. Hevig ver schrikt wierp de man de resten van den brandenden deken uit het raam. Een agent zag dit, rende naar boven en waarschuwde onmiddellijk den genees kundigen dienst. Met vreeselijke brand wonden is het kind naar het St. Igna- tiusziekenhuis vervoerd, waar het kort na aankomst overleed. Jongeman verongelukt op den weg ApeldoornZutphen. Gisteravond ca. 7 uur reed de 26-ja- rige W. Bruil uit Eefde met zijn vader met een met een paard bespannen wa gen op den weg ZutphenApeldoorn in de richting van Zutphen. Vader en zoon liepen naast het paard wegens den sneeuwjacht. Bruil jr. liep rechts van den weg. Bij de uitspanning de Kar werd gestopt om de sneeuw van den wagen te verwijderen. Uit de richting Zutphen naderde een vrachtauto van K. uit Apeldoorn. De chauffeur be merkte den wagen, de auto begon te slingeren en reed Bruil jr. aan. Deze raakte tusschen auto en wagen bekneld en viel onder den auto. Hij werd ern stig gewond opgenomen. Een been was vrijwel afgekneld. Nadat hem eerste hulp was verleend, is het slachtoffer per ziekenauto naar Zutphen vervoerd. Hier is hij na eeni- ge uren bij volle bewustzijn overleden. De politie stelt een onderzoek in. De auto reed met een vaart van ongeveer 30 K.M De chauffeur verklaart den wagen door de sneeuwjacht te laat ge zien te hebben. 1 Wilt ae op de hoopte zijn en blijven van 't peen er leeft en te koop is in Waalwijk, de Lanpstraat en Ompevinp, abonneert U dan op Meisje verongelukt te Alphen a.d. Rijn. De sneeuw en de daarmede gepaard gaande gladheid heeft ook te Alphen a.d. Rijn een ernstig ongeluk veroor zaakt. Te ongeveer 9 uur gisteravond was de 15-jarige M. Straver op weg naar haar woning in de wijk Hoorn. Zij scheen bevreesd te zijn voor jon gens, die hier en daar sneeuwballen wierpen, en bleef naast haar fiets loo pen. Toen zij eenige jongens ontmoet te, die door armbewegingen en toeroe pen haar trachten duidelijk te maken dat haar lantaarn niet brandde, schrok zij zoo, dat zij de macht over haar fiets verloor en kwam te vallen, juist voor een auto bestuurd door N. uit Linscho- ten. Deze remde sterk, waarbij de auto door de gladheid van den weg een halven draai maakte. Het meisje werd zoodanig aan het achterhoofd gewond, dat het op slag dood was. Eerst gisteravond laat kon haar iden titeit worden vastgesteld. Het lijk is aanvankelijk in beslag genomen, doch na langdurig onderzoek door de politie vrijgegeven. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Geachte Redactie. Voor een paar weken kon men in uw en andere bladen een bericht lezen, een noodkreet over den slech ten toestand der schoenindustiiein Kaatsheuvel. Een bericht, zooais men dat uit elke gemeentewaarde schoenindustrie iiibeemsch is, kan slaken en ook slaakt. En hoe grooter dit koor in deze omstandigheden wordt hoe beter, om de redering te overtuigen van den onhoudharen toestand van de industrie, de wer kers in dit vak en de desbetreilende gemeenten. 'lot zoover is dus alles in orde. Van bevriende zijde nu zendt men mij het no. van hel Nieuwsblad van Kaatsheuvel van 1.1. Zaterdag, waarin de redactie nog een artikel wijdt aan deze kwestie. Bedoeld bericht heelt blijkbaar ook in dit weekblad gestaan en daarop reageert eenTil- hurgscbe fabrieksarbeider in de Nieuwe Tilburgsche Courant. Hij stelt verschillende vragen, nl. of de Kaatsheuvelsche induslrieelen wel steeds onder het oog gehouden hebben dat met de arbeiders ook de industrie verarmt; of daaraan bij de vaststelling der loonen ge dacht is; of de Kaatsheuvelsche Schoenfabrikanten zeil niet de menschen uit de gemeente gejaagd hebben door hun laktiekvoort» zegt hij dat men niet moet meedoen aan de groote knoeierijen, aan luk raak produceeren van papieren rommel enz. De redactie van het Nieuwsblad reageert op dit ingezonden stuk; dat is haar goed recht, hoewel ik dat niet goed begrijp. Zij verdedigt de Kaatsheuvelsche induslrieelen en ook dat is haar zaak, zoover zij dat tenminste niet doet ten koste van anderen. Men moet zichzelf verde digen met goede argumenten, maar niet met te zeggen: »Kijk eens naar anderen hoe slecht die wel zijn«. Vooral als men dan met de waarheid in conflict komt. Ja, geachte redactie, wat de schoen industrie betrett, mag men in elk geval altijd nog naar Waalwijk gaan kijken. Waalwijk heeft werkelijk buiten die twee bedrijven (bedoeld worden met die twee bedrijven een dat voor eigen winkels en een dat voor 'n grossiersbedi ijl werkt) nog wel wat te doen. Al geef ik gaarne toe dat de toestand verre van goed is, er wordt toch nog in elke fabriek gewerkt, zelfs in enkele vrij volledig en waar niet gewerkt wordt daar houdt men zich tenminste aan het collectief contract en dit laatste zal «Ie inzender uit Tilburg wel bedoeld hebben en dat vergeet de redactie uit Kaatsheuvel. Dat is de groote fout der fabri kanten in Kaatsheuvel, dat ze zich daaraan niet houden en niet ge houden hebben, speciaal wat het uitbetalen van vroeger 70 en thans 50 pCt. bij niet-arbeiden betreft. Die redactie dient toch te weten welke foefjes men daar te baat nam om b.v. de jaarlijksche vacantie- week niet uit te betalen. En hoe gaat het met de gewone loonen en de uitbetaling van de 50 pCt. Daar gaat het hier om en wat dit collec tief contract betreft daar hebben zich de labrikanten te Waalwijk (ook de twee bedoelde) over het algemeen steeds aan gehouden. Wat het werken met veel jongere krachten betreft, dat moge over het geheel zeer zeker niet gewenscht zijn, men moet niet vergeten dat de getalsverhouding tot dusverre niet geregeld is in het collectief contract of elders, met het resultaat dat men daarin, hoe jammer het ook is, vrij uitgaat tot de federatie met de arbeidersbonden of de regeering ook daarvoor maatregelen vaststellen. In elk geval, hoe moeilijk de toe stand ook in Waalwijk is, met Kaatsheuvel kan hij in geen enkel opzicht vergeleken worden Het gaat hier dus blijkbaar over de toepassing van het contract,ook wat de loonen betreft en daarin staat Waalwijk verre boven Kaats heuvel, dat is het feit dat men niet uit het oog mag verliezen en dat niet weg te redeneeren valt. Men trachte zich niet schoon tewasschen ten koste van anderen, vooral wan neer men dan met de waarheid in conflict komt. Met dank Een Schoenfabrikant. Krachtig protest der V. S. te Tokio. »Een volstrekte veronachtzaming van de rechten der Vereenigde Sta ten,® noemt de Amerikaansche re geering het tot zinken brengen door Japansche vliegers van de kannon- neerboot »Panay® en van drie tank booten der Standard Oil Company, in het formeele protest, hetwelk haar ambassadeur Grew heden aan den Japanschen minister van Bui- tenlandsche Zaken overhandigd heeft. Catastrofale treinbotsing in Schotland. Te Castlecary tusschen Edinburgh en Glasgow in Schotland, is Vrijdag middag een personentrein op een anderen trein, die eveneens passa giers vervoerde, ingereden. De gevolgen van de botsing waren ontzettend. Een tweetal wagons werd vol komen in elkaar gedrukt, waarbij, volgens de laatste berichten, 34 peisonen werden gedood en 5U 5 7U gewond. In den donkeren December— middag is Schotland opgeschrikt door een treinramp van groolen omvang, de grootste treinramp, die Engeland sinds 1915 heefi getiullen. Een dichte sneeuwjacht joeg over het landschap en bestoof den passa- giei trein, die zich uit Dundee onder weg bevond naar Glasgow en bij hel kleine Schotsche dorp Castlecary was gestopt. Eensklaps doemde achter dezen trein de expres op, die van Edin burgh op weg was naar Glasgow. De zwarte contouren van den snel trein maakten zien los uit de stui vende sneeuwmassa's. Enkelesecon den later had de expres zich op den personentrein gestort. Ontzettende tooneelen speelden zich, aldus de »Tel.« af, toen de doode en gewonde passagiers uit de gewrongen massa van metaal en verplinterd hout te voorschijn werden gehaald. Wijziging van de dienstplichtwet. In de Tweede Kamer was van middag de eindstemming over het wetsontwerp inzake wijziging van de Dienstplichtwet aan de orde. De heer Oud (v.d) verklaarde, dat zijn fractie voor het ontwerp zou hedben gestemd, indien haar amendemen ten (contingent van 27.460 man en een oefentijd van 8 maanden) waren aangenomen. Thans is het wetsont werp voor haar onaannemelijk. Uitgebracht worden 95 stemmen. Voor het ontwerp stemmen 65 leden, tegen 32 leden (s.d., v.d., comm. en c.d.u.) Tweede Kamer vóór Spelling-Marchant. Na de stemming over de wijziging van de dienstplichtwet, kwam gis termiddag in de Tweede Kamer aan de orde de spellingmotie-Moller. Dr. Moller (r.k.) splitste deze om een onzuivere stemming te voor komen en daarna is de eerste motie, waarin wordt uitgesproken, dat de instelling van een nieuwe commissie, die de regeering wederom advies zal uitbrengen over de schrijfwijze van de Nederlandsche taal, overbodig geacht moet worden, aangenomen met 67 tegen 28 stemmen. Tegen: anti-revolutionnairen, chr. histori schen, n.s.b.-ers en staalk. gerefor meerden. Vervolgens is de tweede motie, waarin de Kamer van oordeel is, dat thans de eenige aanvaardbare oplossing van het spellingvraagstuk gelegen is in de algemeene door voering, ook in deregeeringsstukken, van de spelling-1934 aangenomen met 57 tegen 38 stemmen. Thans stemden tegen a.r., c h., behalve de heer Kryger, de v.b., n.s.b., staatk. geref. en van de katholieken de heeren Deckers, Ruys, Bongaerts, Groen, Bachg, S»eensen Loerakker. INDTëDAG VOOR NOORD-BRABANT. Teneinde in Noord-Brabant grooter. bekendheid met en belangstelling voor Nederlandsch-Indië te wekken, hadden de departementen Oost Noord-Brabant en Breda van de Ne derlandsche maatschappij voor nij verheid en handel, welke beide depar tementen tezamen de provincie Noordbrabant omvatten, het voorne men opgevat een „Indië-dag" te orga- niseeren. In verband hiermede vond gisteren in het Casino te Den Bosch een zeer druk bezochte bijeenkomst plaats, waarbij vele prominente figuren aan wezig waren. In zijn openingsrede heette de heer mr. H. F. van Walsem, voorzitter van het departement Oost-Noordbrabant allen hartelijk welkom. In het bijzon der richtte hij zich daarbij tot den commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Brabant, jhr. mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, om hem ten zeerste dank te zeggen voor de blijken van groote belangstelling, welke hij voor dezen Indië-dag heeft willen "betoonen. Vervolgens las de voorzitter een telegram voor, dat aan Prins Bernhard gezonden zou worden en waarin de aanwezigen Z.K.H. hun beste wenschen voor een spoedig herstel aanboden. Hierna was het woord aan mr. G. H. C. Hart, hoofd van de afdeeling handelspolitiek van het departement van koloniën, oud-directeur van het departement van economische zaken te Batavia die een rede hield over: De economische verhouding tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië. De voorzitter sprak een dankwoord en wekte de aanwezigen op tot groofe belangstelling voor de Indische be langen. De deelnemers vereenigden zich vervolgens aan een koffiemaaltijd tij dens welke jhr. mr. B. C. de Jonge, oud-gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië een toespraak hield. In de middag-bijeenkomst sprak ge- neraal-inajoor G. J. Berenschot, chet van den generalen staf van het Ko ninklijk Nederlandsch-Indische leger over „Het Koninklijk Nederlandsch-In dische leger en de defensie". De laatste spreker was de Zeer- eerw. heer C. W. Litjens majoor- vlootaalmoezenier in Nederlandsch- Indië, die een inlieiding hield over: „De Javaan en zijn godsdienst'. Spreker stelde daarbij de vraag hoe hel Javaansche volk staat tegenover God en op welke wijze hij God dient. Het Javaansche volk, zei spreker, is van huis uit heiden maar hel is ont vankelijk voor het Christendom. Tenslotte kwam spreker lot de vraag: „hoe slaat de Javaan ten op zichte van het Christendom?" Java vormt een dankbaar terrein voor christelijke zendingen missie. Het christendom zal weliswaar moeten afrekenen met alles wat naar bijgeloof zweemt, doch vindt in dit opzicht krachtige medewerkers in het onderwijs. De Katholieke kerk oefent ongetwij feld een groote aantrekkingskracht op het volk uit. Doordat liet Javaansche volk gods dienstig is, was het ook mogelijk dat het met schier bovenmenschelijke be rusting, de laatste achter ons liggen de jaren van economische inzinking, de diepste die de geschiedenis gekend heeft met heldenmoed heeft gedragen. Om vijf uur des middags stond als slot van den Indië-dag een ontvangst en aanbieding van een thee door het Provinciaal Bestuur in de vergader zaal der Privinciale Staten op het programma. Personeele belasting op billards. De verordening tot verlaging van tarieven voor de personeele belasting voor billards in kolfiehuizen en andere voor het publiek opengestelde inrichtingen, vastgesteld in de raads vergadering van 29 Oct 1.1. is Kon goedgekeurd, met dien verstande dat deze verlaging eerst in Jauuari '39 van kracht wordt. Hek vernield. De heer Th. v. B. uit Eethen, kwam met zijn auto in aanraking met een hek staande voor de woning van dh. P. v. D. aan de tweede Zeine alhier, waardoor dit gedeelte lijk werd vernield. De schade is onderling geregeld. Op transport gesteld. De gemeente politie alhier heeft aangehouden A. J. Roomer, zwer vende, die 4 maal in het algemeen politieblad stond gesignaleerd. R; is op transport naar Den Bosch gesteld. Diefstal. Bij de gemeentepolttie alhier is aangifte gedaan door Mej. A. B., wonende aan de Tweede Zeine, van diefstal van een portemonnaie, in houdende f 7.27, uit de fietstasch van haar rijwiel, dat zij een oogenblik onbewaakt had laten staan voorde woning van KL aan de Burgemeester Sineelelaan. Een onderzoek wordt ingesteld. Aanrijding. Gistermorgen omstreeks 10 uur had er een aanrijding plaats tus schen den vrachtwagen van den expediteur P. die uit een dam aan de haven kwam gereden en een luxe-auto, bestuurd d^or J. v. I. uit Raamsdonksveer, komende uit de richting v.m. Besoijen. De luxe auto bekwam schade aan het linker-achterspatbord, terwijl ook de linker achterband werd vernield. Proces-verbaal is opgemaakt. In- en uitvoer van schoenen Aan 't maandblad voor de Statistiek van Neder'and over de maand Nov. ontleenen we dat werd ingevoerd aan schoenen, laarzen en pantoffels. In 1937 35491 paar voor f 111,000, In 1936 26211 paar voor f 76,000, Over de maanden Januari t.m. No vember In 1937 424799 paar voor f 1,299,000,— In 1936 439170 paar voor f 1,109,000,- Uitgevoerd werd In 1937 6312 paar voor f 24,000, In 1936 4225 paar voor f 14,000,— Over de maanden Januari t.m. No vember In 1937 88512 paar voor f 361,000,— In 1936 37582 paar voor f 117,000,- Dat wij hierin iets presteeren, getuigen de vele schitterende recensies uit vakbladen en particuliere brieven welke wij tot nu toe ontvingen. Laat dit een aansporing voor U zijn om voortaan Uw drukwerk bij ons te laten vervaardigen. U is dan verzekerd, dat Uw drukwerk den toets der critiek kan doorstaan. De Drukkers voor het betere werk.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 8