Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, Gemeenteraad Geertruidenberg, VIRGINIA'S KEUZE. 1 ..ItOORO 6RAB ABD" FEUILLETON Brand wonder) akkers Kloosterbalsem Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD I NUMMER 102. DINSDAG 21 DECEMBER 1937. 60e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. I)e raad dezer gemeente kwam Vrij dagmiddag in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van Bur gemeester Bianchi. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden onveran derd vastgesteld. 1. Mededeeling proces-verbaal van kasopname over het 4e kwartaal 1937. Wordt goedgekeurd. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tol wijziging van de gc- meentebegrooting dienst 1937. Deze wijziging betreft een post van 3000.(iie van de werkverschaf fing wordt afgevoerd en bij de steun- verleening wordt gevoegd. Goedgekeurd. 3. Benoeming van een lid der com missie voor plaatselijk schooltoezicht wegens periodieke aftreding van den beer L. M. B. Speetjens. De heer Speetjens wordt met 6 stemmen vóór, herbenoemd. Een stem werd uitgebracht op den heer A. de Kroon. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van 1000 M2 bouwterrein. De Voorzitter zegl dat B. en W. met de betrokken personen tot overeen stemming zijn gekomen, 't Bedoelde \errein ligt naast de 10 woningen, die laatst door de Bouwvereen. gezet zijn. De bedoeling is dat daar dan 'n fabriek gesticht zal worden in stalen meube len met een oppervlakte van 40 x 20 meter. Spreker meent dal dit een reden tot verheugenis voor de gemeen te geeft, die toch elke verdienste met beide handen aan moet grijpen. Waar schijnlijk zal z.i. deze fabriek ook weer werkgelegenheid voor verschil lende personen meebrengen, terwijl zij mogelijk in de toekomst ook zal kunnen gaan uitbreiden. Het terrein zal verkocht worden voor een prijs van 2.per M*. Wordt goedgekeurd. 5. Vaststelling besluit tot instand houding openbare lagere school (art. 22 bis., 2e lid der lager onderwijswet 1920). De Voorzitter zegt dat volgens de gewijzigde onderwijswet een school met nog geen gemiddeld aantal leer lingen van 50 opgeheven moet wor den. Daar de school hier slechts een ge middeld aantal van 407a heeft zou ook deze moeten worden opgeheven. Wanneer de raad er zich echter mee kan vereenigen heeft de Voorzit ter gegronde hoop dat de school in stand kan gehouden worden. Aldus wordt besloten. 6. Vaststelling rekening der Stede lijke Godshuizen dienst 1936. De Voorzitter zegt dat deze rekening is onderzocht door het Bureau van fi- nancieele Adviezen en in orde is be vonden. Wordt vastgesteld. 7. Goedkeuring begrooting der Ste delijke Godshuizen dienst 1938. De heer van Dirven vindt het mooi dat 1000.meer voor het armbe stuur kon worden uitgetrokken. De Voorzitter kan dit bevestigen en zegt dat men vorige jaren heeft moe ten bekrimpen omdat het geld er niet was. Tevens zegt hij dat de bijdrage aan de leeszaal is komen te vervallen, terwijl het jeugdwerk royaler ge subsidieerd kon worden. De heer Okkerse heeft vernomen dat het contract tusschen de Gods huizen en de gemeente veranderd is. Den Voorzitter is dit niet bekend, wel heeft deze vernomen dat er enkele wijzigingen zijn aangebracht, maar het gemeentebestuur heeft daarvan geen kennis gekregen. De heer Okkerse meende toch dat het beter was wanneer dit wel het ge val was geweest. Spreker vindt dit van belang voor de inwoners. Wethouder de Kroon zegt dat de kosten voor ouden van dagen 0.70 bedragen per dag. Ook wanneer zij ziek en in het gasthuis verpleegd moe- ten worden. De Voorzitter zegt dat jaren geleden de Godshuizen met het R.K. Gasthuis een contract hebben aangegaan. In dit contract bonden de Godshuizen zich om jaarlijks een zeker bedrag aan het Gasthuis ter beschikking te stellen, waarvoor het Gasthuis dan voor de verpleeging van ouden van dagen zou zorgen. Dit contract schijnt later ech ter niet meer nageleefd te zijn geweest. Door wiens schuld, weel Spreker niet. Spr. heeft wel geconstateerd dat het contract eenige jaren lang slechts van een zijde, van die der Godshuizen, is nageleefd,zonder dat van de tegen prestatie gebruik gemaakt is. De begrooting wordt hierna z.h.st. goedgekeurd. 8. Ingezonden stukken. a). Goedkeuring ven de raadsbe sluiten tot verkoop van grond aan C. du Pont, D. v. d. Corput en P. v. Al phen. b). Idem tot conversie van geldlee- ning. c). Idem tot de aangegane over eenkomst met de Bank van Neder- landsche Gemeenten EEN POLIS LEVENSVERZEKERING d). Idem tot heffing van 200 op centen op de personeele belasting. e). Idem tot heffing van 75 opcen ten op de fondsbelasting. f). Dat vastgesteld is de gemeen terekening 1936. Voor kennisgeving aangenomen. g). Van dhr. Hubertus een ver zoek om het trottoir langs zijn woning door te trekken, daar de weg bij slechl weer anders onbegaanbaar is. De Voorzitter zegt dal in 1938 ver der kan gezien worden in verband met den financieelen toestand van de ge meente. h). Van den heer v. Dongen een verzoek om continueering over twee jaar van huur van een vorig jaar door de gemeente aan hem verhuurd wei land. Besloten wordt om de huur weder om voor een jaar te verlengen met het recht dat weder voor een jaar doorge- huurd kan worden. i). Van de R.K. Werkliedenver- eeniging een verzoek om hare werk- looze leden meer te betrekken in losse gemeente-werkzaamheden, zoo moge lijk ieder op zijn beurt. De Voorzitter acht dit niet mogelijk, te meer daar gemeente-karweitjes slechts sporadisch voorkomen. Veel extra werk is er z.i. niet. Bovendien moet men bekwame personen hebben en er is b.v. maar een bekwame stra tenmaker. Spreker zegt dat er wel zijn die dit even goed meenen te kunnen, maar zij weten niet eens hoe op hun knieën te gaan zitten. De heer Okkerse had liever gezien dat er in het request cijfers genoemd waren. Nu weet Spreker niet of het verzoek waarheid bevat en is er daar om tegen. De Voorzitter zegt dat wanneer zich soms het geval eens mocht voor doen, men kan zien of er met het re quest rekening kan worden gehouden. De Voorzitter zegt dat de raad in een vorige vergadering is borg gebleven voor een kas-geldleening van de Gods huizen met de Boerenleenbank. Deze leening is nu echter door de Godshui zen atgesloten met de Rotterdamsche Bankvereeniging. De raad kan zich daarmede ver eenigen. Ingetrokken wordt een raadsbesluit van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch van TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden). 8) Maak ,u maar niet bezorgd ik kan er wel op passen. Hij stak het geld in zijn binnenzak en sprong van het podium. Een man, die klaarblijkelijk op hem had staan wachten, sprak hem aan, een lang, onguur individu. Kom vanavond in de schuur, Farquhar. 't Zal er vroolijk toegaan. Vanavond kom ik niet, Lute. Morgen dan? Ik zal nog wel eens zien. IV. VIRGINIA BEANTWOORDT EEN BELEEDIGING. Het kleine restaurant, waar mrs. Bleecker haar gasten heen bracht, was een gezellige gelegenheid en de lunch was uitstekend. Virginia zat naast mrs. Bleecker, met Michael aan haar linkerhand. Daarnaast Marty en daarnaast Tony Bleecker. Eigenlijk had mevr. Bleec ker haar zoon niet naast zich mogen plaatsen, maar zij had hem instinctief van Virginia gescheiden. Jane handel de altijd naar haar instinct. De maan den, die volgden, zouden bewijzen dat het haar ook ditmaal niet misleid had! Mart was op haar best tusschen de twee mannen. Zij leidde het gesprek in een richting die absoluut buiten 't wereldje van Virginia lag. Zij praatte over sport in Florida en in Engeland, over de laatste tooneelstukken en re vues over de menschen, die zij had ontvangen en die haar hadden ont vangen. Virginia zat maar glimlachend eu vol belangstelling te luisteren. Micha el vond haar allerliefst zoo, en Tonv had geen oogen voor Marty. Het was Michael, die de conversa tie tenslotte in banen leidde, zoodat Virginia eraan kon deelnemen. Op een goeden dag kom ik naai Derekdale om uw oud-Hollandsche lepels te stelen, zei hij tegen de gast vrouw. Komen moet u zeker, maar niet om te stelen. Jane bemerkte tot haar verbazing dat zij Michael wel mocht. Ernstige mannen hadden over het algemeen haar sympathie niet. Zij besloot hem van naderbij te leeren kennen, vandaar de invitatie. En hoe is nu de historie van die lepels? vroeg Michael aan Virginia, want een historie hebben ze toch, is het niet? Ja zeker. Ik weet niet, of het heelemaal waar is, zooals het tot ons is gekomen, maar het is wel aardig. Ziet u, er was eens een zekere Richard Farquhar. Vertel het ons zóó, dat we het allemaal kunnen verstaan, onderbrak Jane Bleecker haar. Virginia vertelde het verhaal en zij vertelde het goed. Het ging over een voorvader, die aan het spel verslaafd was, een zekere Richard Farquhar. Op zekeren nacht, dat hij alles bij het spel verloren had, kwam hij zonder geld voor logies in een kleine herberg. Door zijn geest en zijn galant optreden lokte hij echter een invitatie van een jonge Holland- sche dame uit om met haar te so.u- peeren. Deze buitenladsche schoon heid werd aan een apart tafeltje door haar eigen meisje bediend, ook het linnen en het tafelzilver waren haar eigendom. Toen de jonge Richard mee aanzat, gaf men hem een zwaren zilveren lepel om zijn soep mee te eten. Eén van de lepels die u hebt mrs. Bleecker, verklaarde Virginia. Hij kende de waarde ervan en wist, dat hij er zijn nachtrust mee zou kunnen betalen. Hij vroeg om een pen en schreef een gedicht, dat hij de jon gedame aanbood, in ruil voor den lepel, dien hij, naar hij zeide, als een souvenir aan haar schoonheid wilde bewaren. Zij las het vers, bloosde, gaf hem den lepel ten geschenke en zette haar reis voort. Richard sliep dien nacht heerlijk, en gaf den waard den volgen den morgen den lepel, als borg voor wat hij hem schuldig wasDaarna galloppeerde hij naar een vriend, leen de een som gelds en had dien avond geluk bij het spel, zoodat hij terugwon wat hij verloren had en den lepel kon inlossen. Later trouwde hij met de jonge Hollandsche schoonheid en aan haar was het bruinroode haar in de familie te danken. - Er is een heel dozijn van die le pels, besloot Virginia, maar niemand weet welke precies de bewuste is. Zij had een kleur en was een beetje buiten adem, maar even mooi als de schoone dame, van wie ze haar bruin roode haar had gekregen. Michael glimlachte haar toe. Ik hoop, dat ze daarna lang en gelukkig hebben geleefd, zei hij. -Volgens de overlevering bedronk hij zich iederen avond en is ook aan zijn onmatigheid gestorven. En sinds dien is er in ieder geslacht van de Farquhars één geweest, die speelde en dronk.r Allen lachten. Maar Michael voelde dat Virginia dat niet zoomaar gezegd had, doch dat het voor haar een bitte re waarheid was. Bestaat er mischien nog een co- pie van het vers, dat ridder Richard schreef? vroeg mrs. Bleecker. Ja. Wij hebben nog een merklap waar het vers met den kruissteek op geborduurd staat. De Hollandsche schoonheid heeft dien waarschijnlijk in den eersten gelukkigen tijd van haar huwelijk gemaakt. Zoudt u het bedek ze dadelijk met van 30 Nov. '34, waarbij aan dhr. Mouthaan tot wederopzeggings toe ver gunning was verleend tot recht van uilgang op een naast zijn pand gelegen perceel. Deze vergunning is ingetrok ken omdat het betreffende perceel thans verkocht is. De heer van Dirven meent geruch» ten gehoord te hebben dat er wederom tien woningen gebouwd zullen wor den. De Voorzitter zal hierover in gehei- me vergadering nadere mededeeling doen. De heer Okkerse vraagt of de rio- leering in de Veenestraat niet doorge trokken kan worden, daar deze zoo ver ze nu bestaat al het water niet kan verwerken. Ook vraagt Spreker of het trottoir aldaar niet doorgetrokken kan worden, daar de menschen er in de modder loopen. De Voorzitter zegt dat men er mis schien in 1938 nadere aandacht aan besteden kan. De heer Okkerse vraagt of de sluis van de poldertjes in orde gemaakt is, daar deze anders wel onder water konden komen. De Voorzitter deelt mede dat dit in orde is. Tot slot vraagt de heer Okkerse nog het naambordje van de Koestraat te verplaatsen, naar het begin van ge noemde straat. De Voorzitter zal er naar laten kij ken. Hierna sluiting. ABONNEERT U OP DIT BLAD. graag willen hooren? Ze zei het allerlieft op, haar kin een beetje in de hoogte, en haar wan gen brandend door de ongekende pret tige emotie, het middelpunt te zijn van een gezelschap. „Al trek ik Oost- of Westwaarts, naar 't Noorden of naar 't Zuid. Het glanzen van dit zilv'ren ding blijft steeds in mijn herinnering; maar meei dan 't beeld erin gegrift, het lief gezicht, dat eens dit zilver ving." Prachtig! applaudisseerde Tony, maar Michael vroeg alleen: Zoudt u het nog eens voor mij willen opzeggen, dat ik het kan op schrijven? Hij haalde een notitieboekje en zijn vulpen voor den dag"en zij herhaalde de regels langzaam, haar hoofd naar zijn schouder buigend. Michael stond op. Ik moet nu maken, dat ik weel bij de veiling terug kom. Er is nog een stel antieke wandborden. Had u die ook op het oog, mrs. Bleecker? Ik bezit al meer wandborden dan mij lief is, dank u. En ik wilde graag nog een paar andere dingen van miss Farquhar vernemen. Ik ga met Michael mee, verklaar de Marty. Ga jij ook maar, Tony, stelde zijn moeder voor. Dan kunnen miss Farquhar en ik gezellig samen praten. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Waalwybscht en Laiifstraatsche Courant, GESLOTEN BIJ DE G FE H TOE KOMST VAN U EN DE UWEN. 21JI1 pijnlijk, ze genezen moeilijk en laten vaak litteekens na. Behandel ze daarom zorgvuldig, de pijn verdwijnt direct, de wonden of blaren blijven zuiver en genezen snel.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1