MEL ffi» Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws KERKNIEUWS. INGEZONDEN STUKKEN. Het onderwijs-debat. Op Woensdag van de Kerstweek komt minister Slotemaker. de Bruine voor het beslissende debat met de Ka mer te staan, het gaat over dood ol leven van hem zelf (als portefeuille- drager), misschien van het heele ka binet. Want er is een meerderheid in de Kamer, welke verlaging van de ieerlingenschaal eischt; deze meerder heid bestaat in hoofdzaak uit socialis ten en katholieken. De katholieken hebben gedreigd.... Zullen zij een daad durven stellen? De socialisten en in een scherpe rede ook de beer OUD (V.D.) hebben gezegd, dat ze niet tegen de begrooting zullen durven stemmen. Mr. Oud noemde 't zelfs onbillijk om dezen minister ten val te brengen om een „stuk kabinets- politiek". Daarna suggereerde hij al vast, dat heel de regeering zou moe ten aftreden, als de katholieken het tóch zouden wagen om tegen te stem men Vrijdag j.l. heeft de minister over enkele andere onderwijszaken gespro ken. Hij voelde in principe wel voor de gelijkstelling van openhaar en bij zonder kleuteronderwijs, mits. op kosten van de gemeenten. Het rijk heeft geen geld. DE TOESTAND VAN Z K. H. PrflNS BERNHARD. Mededeeling van de behandelende geneesheeren. Omtrent de gevolgen van het ongeval dat Z. K H. Prins Bernhard den 29slen November j.l. heeft ge- trolfen, Kunnen wij het volgende mededeelen le. de verwonding van de sche delbekleedselen is genezen. 2e. de Hersenschudding heeft een normaal beloop; verschijnselen van schedelbreuk hebben zien niet voor gedaan chirurgisch ingrijpen is op geen enkel tijdstip in overweging genomen 3e. tengevolge van den stoot in de streek van den linker bovensten oogkasrand is een bewegingsbeper- kiug van een der o >gspieren ver oorzaakt; deze functiestoornis is thans geweken. 4e. de psychische toestand van Z. K. H. is van den beginne af aan voortreffelijk geweest. (w g ÜGt^L. DE .IOXGH, C. KNAPPER, c t. van valkenburg. De Prinses werkt aan den baby uitzet. Het zal vermoedelijk nog wel een maand duren eer de blijde mare door het land gaat, waarnaar het geheele Nederlandsche volk met genegen belangstelling uitziet. Zou er één gezin zij waarin niei eiken d ig een vriendelijke gedachte wordt gewijd aan Haar, die onder zulke ongewone omstandigheden aan het ziekbed van Haar Gemaal de vreug de van het moederschap wacht? De wieg, die op den dag der Vorstelijke., geboorte in gebruik zal worden genomen, is in gereedheid gebracht door diaconessen der Ne- derlandsch Hervormde Diaconessen- inrichting »Bronovo« te'sGraven- hage. Deze zusters hebben ook de vereerende opdracht ontvangen mede le werken aan het uitzet. Prinses Juliana heeft Zelf aangege ven. hoe zij de wieg en het uitzt-t, waarvan Zij zelf ook een groot deel heeft verzorgd, wenschle. Men kan die wenschen in één woord samen vallen, een woord, dat onze Prinses typeertSober. Onwillekeuiig gaan de gedachten van eiken Nederlander in deze dagen terug naar de Aprilmaand van 1909, toen er eveneens vreugde heerschle in ons land over de komst van nieuw leven in ons Oranjehuis. Verscheiden artikel -n, die gebruikt zijn, toen Prinses Juliana werd ge boren, zijii trouw bewaard en het ligt, naar wij vernemen, in de be doeling, dat deze Ihans, nu de Dochler Moeder wordt opnieuw hun dienst zullen doen. H. M. de Koningin heeft er zelf mede op toegezien dat alle# in de beste orde zal zijn De baby kleedtafel bijvoor beeld, die 27 jaren geleden ten Hove is gebezigd, is door H. M. de Koningin zelf in een nieuw gewaad gestoken. Partijraad R K. Staatspartij. In de Zaterdag te Utrecht ge houden partijraad der R K. Staats- parti| werd warme hulde gebracht aan den afgetreden voorzitter mr. Gosehng. De heer v. d. Brule blijft lid der Tweede Kamer. Di aanbeveling voor het voorzit terschap van den raad was: mr. Fr. Teulings en mr. dr. J. de Quaay. Hierover zal in Februari worden gestemd, wanneer ook de verkiezing oer bestuursleden zal plaats hebben. Int. Kath. Pers. De Int. Kath. Pers heeft te Breda haar studiedagen gehouden verte genwoordigers waren er van de kath. pers van tal van landen, als België, Frankrijk, Italië, Hong? rije, Zwitserland enz. Zij zijn doorZ. H. Exc. den Bisschop ontvangen en tal van belangrijke zaken werden besproken Men was zeer enthousiast over de ontvangst te Breda. Dr. P. de Brouwer. De rector van het St. Odulphus- lyceum te Tilburg, dr. P. de Brouwer, de bekende Brabanter, de oprichter en leider van »Brabanlia Nostra# heeft ter gelegenheid van zijn 40 jarig priesterjubileum, van alle zijden vele blijken van belangstelling on dervonden, dat bleek vooral op de receptie 1.1. Zondag, waar ook de burgemeester van Tilburg tegen woordig was. Later wordt hij door docenten en studenten gehuldigd. Mr. G. Vissering overleden. Zondagochtend is te zijnen huize te Bloemendaal overleden de hter Mr. G Vissering, oud president van de Nederlandsche Bank, in den leeftijd van 62 jaar. Hiermede is een leven afgesloten van grooteen talentvolle werkzaam heid, van toewijding niet alleen aan de directe eigen taak, maar ook aan tal van daarbuiten gelegen doel stellingen van wetenschappelijken en cultureelen aard. De heer Vissering was lange jaren weikzaam in Indië OPHEFFING LOCAAL TELEGRAMMENT ARIEF. Met ingang van 1 Januari 1938 zul len de bodekosten, vallende op de be zorging van telegrammen in Nederland buiten den kosteloozen bestelkring der telegraafkantoren en -stations bij wijze van proef geheel voor rijksrekening worden genomen. Eveneens is dit het geval met de extrakosten voor bezor ging van telefoonoproepbericht buiten den kosteloozen bestelkring. Met ingang van denzelfden datum zal eveneens bij wijze van proef het verlaagde tarief voor locaaltelegram- men worden afgeschaft. Voor deze te legrammen wordt alsdan derhalve het gewone tarief voor een binnenlandsch telegram berekend. DE UITSLAG VAN DE PRIJS VRAAG VOOR HET NIEUWE STADHUIS TE AMSTERDAM. In de gehouden vergadering van B. en W. met de leden van de jury nieuwe raadhuis, hebben B. en W. overeen komstig het advies va ndeze jury be sloten de vier inzenders van de ont werpen, vergezeld van de motto s 13659, Meron, Anangkè en Belfort, tot het deelnemen aan een besloten prijs vraag toe te laten. Hierna is de voorzitter overgegaan tot het openen van de bij de motto's gevoegde naambriefjes, en heeft mede gedeeld, dat de inzenders van de mot to's onderscheidelijk waren de archi tecten: 13659: ir. H. T. Zwiers, Spaarnelaan 44, Haarlem. Meron: Marius Duintjer, Amstel 69, Amsterdam, en Auke Komter, Joh. Ver- hulststraat 155. Amsterdam. Anangké: J. F. Staal, en Arthur Staal, Lassusstraat 9, Amsterdam. Belfort: J. F. Berghoef, te Aalsmeer, Stommeerweg 131, en ir. J. J. M. Veg- ter, Leeuwarden, Harlingerstraatweg 26. KOOPT OE bevattende kalender, mark ten,water getijden, tuiniers- en vele andere nuttige gegevens, tal van aardige anecdoten, verhalen enz. met een inhoud van 96 bladzijden. PRIJS 15 CENT. Verkrijgbaar Bureau van dit blad. België en Nederland. De minister van staat van België Dr van de Cauwelaart zeide in een rede te St. Nicolaas o.m. het vol gende »Maar wat mogelijk en naar mijn inzien ook wenschelijk is, is een toenadering tusscben België en Hol land die ten doel heeft de cultureele eenheid, de economische verbonden heid, de gemeenschappelijke grens beveiliging en de internationale samenweiking van beide landen te bevorderen. Indien we in een afzien bare toekomst deze doeleinden kun nen bereiken zullen we voor de toe komst veel hebben goed gemaakt van hetgeen onze voorgangers heb ben bedorven en wij zullen voor alle verdere mogelijkheden die voor het heil van biiden landen zijn ge boden, be poorten wijdt hebben opengezet.» De toestand in China. Naar Reuter uit diplomatieke kringen te Londen verneemt, is het door den Japanschen woordvoerder geopperde denkbeeld, dat het niet noodig zal zijn te antwoorden op de nota's van Engeland en Amerika wegens de reeds gemaakte veront schuldigingen, geenszins in over eenstemming met de hierover in Ponden heerschende opvatting. In welingelichte kringen wijst men er op. dat de Rritsche regeering in haar nota verzocht heeft, op de hoogte gebracht te worden van de maatregelen, welke genomen zijn om een definitief einde te maken aan de incidenten. In Britsche kringen verwacht men dan ook, dat deze handelwijze nauw keurig zal worden gevolgd. Hulp van de Sovjet-Unie aangeboden. Naar vernomen wordt, aldus een bericht van Domei uit Tokio, is de nieuwe Sovjet-Bussische ambassa deur bij de Chineesche Centrale regeering, Oledski, vergezeld van 9 leden van zijn staf, te Hankau aan gekomen. Hij begal zich onmiddellijk naar Tsjang-Kai-Sjek om hem de hulp van de Sovjet-Unie aan te bieden onder de volgende 3 voor waarden De nationale régeering moet wor den omgevormd in een anti-Japan- sche volksregeering. De helit van de leden van deze nieuwe regeering moet gekozen wor den uii de Chineesche communisten. De officieren van den staf van de Chineesche communistische legers moeten worden geplaatst in den staf van maarschalk Tsjang Kai-Sjek. Hieraan wordt toegevoegd, dat 13 December 120 Sovjet Russische vliegtuigen met 240 piloten en me caniciens te Hankau zijn aangeko men. De Volksauto op komst. Ter gelegenheid van hel in gebruik nemen van dan 2)00sten kilometer der üuitsche autosnelwegen heelt Hitler in het Theater des Volkes te Berlijn voor 2000 wegwerkers een rede gehouden, waarin hij mede deelde, dat oinnen weinige maanden de eerste steen voor de grootste Duitsche fabriek gelegd zal worden. De volksauto, aldus de Führer, zal op de mirkt verschijnen en over enkele jaren zullen jaarlijks honderd- dnizenden dezer wagensaanden man gebracht worden. Als wij werkelijk een auto willen bouwen, die door het volk gekocht kan worden, dan moet bij zeer goedkoop zijn, zoo goedkoop als voorheen een motorrijwiel. Alleen bij massaproductie en lagen prijs leent zulk een wagen zich voor ex port. Wij moeten het bij de productie van auto's even ver brengen als de Vereenigde Statenéén wagen op vijf zielen der bevolking. De Spaansche Burgeroorlog. Ragaaringsoffensief bij Teruel. Eindelijk, na vele maanden van betrekkelijke rust, is de strijd aan het oor ogsfront in Spanje hervat, maar het offensief is niet gekomen van den kant, waar vandaan men dit verwachtte. Het zijn de regee- ringstroepen, de Volksfrontgetrou- wen dus, die op de vooruitgescho ven stellingen der nationalisten bij Teruel, waar hun linies een wig vormen, zijn ingedrongen. Volgens Barcelona verloopt dit offensief zeer gunstig, zijn er reeds 10 dorpen veroverd, 500 vierkante kilometers terrein en staan de regeeringsge- trouwen »aan de poortcna van Teruel. Maar volgens de nationalisten is dat alles maar een tijdelijk succesje geweest. Een telegram uit Salamanca maakt melding van een communi qué van 't groothoofdkwarlier van Franco, waarin het heet, dat de rechtsche troepen met succes den vijand in de buurt van Teruel achtervolgen en het terrein, waar de roode troepen zijn doorgedron gen, van vijanden zuiveren. lntusschen vraagt men zich af, waar de nationalisten met hun meermalen aangekondigd offensief blijven. Is het misschien werkelijk op komst en beteekent de aanval der regeeringstroepen op Teruel een afleidingsmanoeuvre, welke decon centratie van nationalistische strijd, krachten elders bedoelt te belem- meren De situatie in den sector Te ruel, waar al dagen uiterst verwoed gevochten wordt, heeft zich gisteren ten gunste van de nationalisten ge wijzigd. l)e roode troepen, 20.000 man sterk, die hier verleden week tot het offensief overgingen en aanvan kelijk succesen biekten weiden gis teren door een nationalistisch con tingent, dat van Saragossa uit den gevechtssector binnendiong aange vallen en moesten zich dus naar twee kanten tegelijk verdediger. Toch hebben de rooden,naar hel legerbericht van Franco meldt,den geheelen dag hun aanvallen voort gezet; echter zonder resultaat. Doodvonnissen in Rusland. Wederom zijn acht hooggeplaat ste Sovjet ambtenaren ter dood ver oordeeld en terechtgi sleld. Tot hen behooren Karachau, den oud-am bassadeur in Turkije, voorts Je- noekidze, de voormalige secretaris van het centraal execulief comité, Zukermann, voormalige chef der »Weslersche afdeeling van het volks commissariaat van buitenlandsche zaken«. Allen zijn schuldig bevon den aan hoogverraad, terrorisme en spionnage. Generaal Ludendorf overleden. Maandagochtend is generaal Lu- dendorff overleden in den leeftijd van 72 jaar. Een groote en tragische figuur is met Ludendorff heengegaan. Groot was hij ontegenzeglijk als veldheer; zelfs de verloren oorlog van 1914—1918 heeft dien roem niet in twijfel kunnen stellen. Tragisch was zijn lot evenzeer, toen 't voor Duitschland ongelukkige einde van den strijd hem aan zijn eigenlijke sfeer had onttrokken en hij, trots her haalde pogingen, de juiste aansluiting bij de gebeurtenissen in zijn vaderland, dat hij zonder twijfel hartstochtelijk liefhad, niet meer kon vinden. Hij was de man van den totalen oor log, oorlog zonder pardon, vernietiging van den vijand, zoowel stijders als non combattanten, mannen, vrouwen en kinderen. Hij kende in den oorlog slechts vijanden, die vernietigd moes ten worden. Op 't gebied van den godsdienst was hij een tragische figuur, bekend om z'n strijd tegen Joden, vrijmetselaars, ka tholieken enz., die hij z'n levenlang bestreed. JAPANSCHE FABRIEKEN TE TSING-TAO IN VLAMMEN. Naar uit goede bron vernomen wordt zijn te Tsing-Tao verscheidene Japan- sche fabrieken door de Chineezen in brand gestoken. Zooals men weet, zijn te Tsing-Tao groote Japansche kapita len belegd, o.a. in talrijke spinnerijen. Het schijnt, dat tot dusver tusschen de Japanners en de autoriteiten der pro vincie Sjantoeng een afspraak heeft bestaan, volgens welke de Japanners op zich genomen hadden, niet het ge deelte der provincie aan te vallen, dat door den gouverneur, generaal Foets- joe, wordt verdedigd, en de Chineezen de Japansche eigendommen te Tsing- Tao onaangetast zouden laten. Hier door was tot nu toe Tsing-Tao de eeni- ge Chineesche haven, waarvoor de Ja pansche blokkade niet gold. ITALIë's PROPAGANDA IN HET OOSTEN. In het lagerhuis heeft minister Eden op een desbetreffende vraag geant woord, dat hij, naar aanleiding van rapporten ten aanzien van de Italiaan- sche propaganda in 't nabije en mid den-Oosten, kortgeleden den Italiaan- schen ambassadeur te Londen, Grandi, er van in kennis had gesteld, dat de Britsche regeering goed op de hoogte is van deze propaganda, en dat, tenzij daar een einde aan kon worden ge maakt, het onmogelijk zou zijn de at mosfeer in het leven te roepen, die noo dig is voor het voeren van succesvolle besprekingen ter verbetering van de onderlinge betrekkingen (toejuichin- flen). _s 150 jarig bcjstacinsfeest der parochie van den H. Bavo te Raamsdonk. Op hdeen 22 December a s. zal het 15U jaren geleden zijn, dat iu Baarasdonk na de Hervorming weer voor het eerst het H. Misoffer werd opgedragen. Nog staat daar aan de Raadhuisstraat de prachtige oude kerk met fraaien toien, welke \óór de dagen der hervorming in het bezit was der Katholieken. Zij was oudtijds een kerk van aanzien, be kleedde den rang van Integra Ec clecia en was van onderscheidene kerkelijke beneficiën voorzien. De watervloed van 1421 berokkende aan de gemeente een ontzettende schade, doch de oude keik bleef behouden. Vóór de Refoi malie stond op Raamsdonk's grond 'n klooster, het »Huis des Bergs van St. Geertrui» genaamd, dat door Karthuizers werd bewoond. Bij de eerste inname van St. Geertruiden- berg werden de kloosterlingen door het protestant.sche krijgsvolk ver jaagd en werd het klooster op last van den Prins van Oranje afgebro ken. In 1611 werd door de klassis van Zuid-Holland voor Raamsdonk een predikant aangesteld en werd de parochiekerk van den H. Bavo door de hervormden in bezit geno men. De standvastig gebleven katho lieken zuchlten onder het dwangjuk en konden vele jaren slechls ter sluiks door priesters worden bijge staan. Na den inval der Franschtn in 1672 kwam in de verdrukkings plakkaten eenige verzachting en in 1690 kreeg meri verlof öp de grens van Waspik en Raamsdonlk een schuurkerkje le bouwen. Waspik kreeg weldra een herder, die zijn zorg mede over Raamsdonk uit strekte Noch in Waspik, noch in Raamsdonk heeft echter de zooge naamde hervoiming ooit welig ge. t/Vrd. Dit bleef zoo tot het jaar 1787 In dat jaar waren er weer groote staatkundige beroeringen in ons land en de Katholieken van Raamsdonk hebben handig van de omstandtgheden gebruik welen te maken, om van de Regeering ge. daan le krijgen dat zij in hun eigen gemeente weer een Katholieke Kei k mochten oprichten. Onveiwijld werd begonnen met den houw der Kerk, gelegen in de Bergenstraat die op nieuw werd toegewijd aan den H. Bavo Deze heefl er gestaan tol aan het 1889, waarin, meer Oostwaarts gelegen, de thans in gebruik zijnde Kerk iu Romaanschen stijl weid gebouwd en door Mgr. A. Godschalk, Bisschop van 's Bosch, plechtig geconsacreerd. In die 150 jaren na hare weder oprichting heeft deze Parochie 9 Pastoors en 20 Kapelaans gehad. Katholiek Raamsdonk heeft, al vormt het niet zoo'n groot bevol kingsdeel, den lijd vooibeeldig hij. gehouden, want op elk terrein van het Katholieke leven kwamen de desbetreffende stichtingen en orga nisaties tot stand, die hebren bij gedragen tot den wederopbloei van het Katholieke geloofsleven en tot de geestelijke en materieele herrij- zing der Parochie. En thans gaan de parochianen van de St. Bavokerk le Raamsdonk-dorp onder hunnen herder, de Zeereeiw Heer L. C. J. M. van Heeswijck, zich opmaken tot een feestelijke herdenking van het feit, dat deze parochie ander, halve eeuw zelfstandig beslaat. Hoewel dit jubileum slechts een intiem karakter zal dragen, en allereerst beteekenis heeft voor de R.K. ingezetenen van Raamsdonk- dorp moge het toch de opmerk zaamheid trekken van ve'en buiten Raamsdonk, omdat de geschiedenis van de wederoprichting ons leert, hoe Gods zegen op zichtbare wijze heeft gerust op deze parochie. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U om eenige gast vrijheid in de kolommen van uw blad, waarvoor ik U bij voorbaat vriendelijk dank zeg. Toen ik dezer dagen in de pers de toezegging van Minister van Buren las dat hij aan de voorstellen van de Gedeputeerde Staten van Noord-Bra bant inzake de rijwielbelasting, alle aandacht zou schenken heb ik een „hoera" in mij onderdrukt. Uit billijk heidsoverwegingen hoop ik, dat we de laatste provinciale rijwielkaart in on ze fietstasch hebben zitten. Dezer da gen werd betoogd dat alle werk, dal tot afschaffing van de provinciale wegkaart gedaan werd geheel over- IDLISIL0UHH

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2