Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. „HOOHD 8RABAI1D Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON VIRGINIA'S KEUZE. J m Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD MIJNHARDTJES" I Vrede op aarde. De gegijzelde collega NUMMER 103. VRIJDAG 24 DECEMBER 1937. 60c JAARGANG Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Het is onder vreeselijke omstandig heden, dat straks de Kerstklokken zullen luiden; de aarde ligt verscheurd in strijd en wordt gedrenkt in bloed van honderdduizenden menschen. Aan alle kanten der wereld smeult 't oorlogsvuur en elk oogenblik kunnen hier en daar, kan óveral, de vlam .uit slaan. Er zijn conflicten tusschen de Ver. Staten en Japan, tusschen Enge land en Japan, tuschen Italië en En geland, ja, tusschen welke mogend heden niet meer! Er is werkloosheid en crisis, maar niet in de oorlogsin dustrie. In jachtig tempo voeren alle mogendheden haar bewapening op en fel intrigeert men tegen elkaar. De Japanners slaan zich op bloedi ge wijze door China heen en de Chi- neezen op hun beurt, van haat ver vuld, doen Japansche fabrieken in vlammen opgaan, welke aan 200.000 arbeiders regelmatig werk verschaf ten. In Spanje ligt de stad Teruel onder regelmatig v.uur van.... Spanjaar den, die daarmee gevolg geven aan de uitgesproken bedreiging der verwoes ting. In Engeland verklaart de minister van Buit. Zaken in het openbaar, dat de Italiaansche regeering propaganda laat voeren in de Engelsche koloniën, teneinde de inlandsche bevolking tot opstand en revolutie aan te zetten. Vrede op aarde Een utopie? 't Is waar, dit Kerst woord heeft betrekking op den ziele- vrede der menschen. Maar hoe moei lijk zal de Vrede kunnen huizen in de harten, als de hoofden van haat en vijandschap zijn vervuld! Moge de wereld door de genaden van den geboren Verlosser spoedig van haar waanzin worden bevrijd. 't Is te hopen, dat aan het drama- Hansen nog vóór de Kerstmis een ein de zal komen, anders zal de Haagsche burgemeester, die al dit persoonlijke leed over een onschuldige en diens ge zin bracht, zich onsterfelijk blamee- ren. En het karakter onzer Nederland- sche rechtspleging zal er door worden geschaad. Inmiddels blijft de pers veel aan dacht wijden aan de zaak, welke in derdaad vele kanten heeft. Daar is b.v. de geheimhoudingsplicht voor raads leden. Zeer velen blijken er slecht van op de hoogte, tot hoever deze plicht reikt. Ten aanzien van het behandel de in een z.g. besloten zitting bestaat geen plicht tot geheimhouding. Tot eventueele geheimhouding van het verhandelde moet in zulke zitting na drukkelijk worden besloten, latei- kan de plicht eerst weer bij nieuw be sluit worden ongeheven. Natuurlijk is het de bedoeling van den wetgever, dat slechts bij hooge uitzondering, wanneer het gemeente belang bij ruchtbaarheid ernstig zou kunnen worden geschaad, geheim houding wordt opgelegd. Immers, het is geheel volgens den geest onzer de mocratische constitutie, dat bestuurs aangelegenheden door de openbare meening kunnen worden beoordeeld. Speciaal ten aanzien van het Haag sche geval is van geen enkele belang rijkheid gebleken, welke de oplegging van geheimhouding zou wettigen. Wat de gijzeling van den journalist betreft, die niet als getuige wenscht te verklaren, van welk raadslid hij z'n inlichtingen ontving, dit middel is wel zeer ondeugdelijk om het beoogde doel te bereiken. Tot wat men Hansen op den duur zal weten te dwingen, is moeilijk te voorspellen, maar zijn col lega's hebben uit het gebeurde een nuttige les voor het leven getrokken. Uit enkele pers-uitingen blijkt dui delijk, dat de justitie wel geen twee de keer meer een journalist in de gijzelkamer zal krijgen. Wanneer overheid of justitie ten onzent een journalist meent te mogen dwingen om iets te doen, wat tegen zijn per soonlijke- en beroepseer indruischt, dan zal de bedreigde het zich makke lijk kunnen maken om aan de drei ging te ontkomen. Het beetje onwaar achtigheid dat hij daartoe moet plegen komt op het conto der overheid. Een journalist, die het een of ander uit een beslopen vergadering van den raad publiceert wat op zichzelf, tenzij 't algemeen belang het vereischt, te veroordeelen is die behoeft zijn inlichtingen niet volstrekt van een raadslid te hebben. Hij kan de ge» gevens ook hebben ontvangen van zijn melkboer. Immers, die kan een knecht hebben, die losse verkeering heeft met het dienstmeisje van het raadslid Pie- terse, die thuis, dadelijk na een raads zitting, geheim of niet, aan zijn vrouw verslag moet uitbrengen. En daarbij VERZEKER U BIJ DE kan mijnheer Pieterse zoo luid hebben gesproken, dat het meisje het heeft gehoord. Er zijn nog vele andere mogelijk heden. De journalist kan zich zelf de kaart hebben gelegd en toen het ver handelde uit de ligging van schoppen vrouw ten aanzien van hartenboer hebben gelezen. Hij kan een anoniem briefje met in lichtingen van iemand hebben gehad, hetwelk hij na kennisname verbrand de. Hij kan door een onbekende, die mogelijk goede bedoelingen daarmee had, zijn opgebeld en vervolgens zijn geïnformeerd. Hij kan ook thuis op zijn journalistieken duim hebben zit ten zuigen en toevallig „raak" hebben gefantaseerd. Juist zijn fantasie schijnt mijn col lega Hansen een oogenblik in den steek te hebben gelaten, toen de rechter commissaris hem vroeg van welk raadslid hij zijn inlichtingen had. Zeker, een mensch mag niet jokken, óók niet in gevallen, waarbij hij nog niet onder eede is gesteld. Maar er is nog een verschil tusschen jokken en fantaseeren. Dat dacht die boef óók, die uit de gevangenis was ontsnapt en door de politie werd aangehouden, nadat hij zich in een burgerpakje had kunnen steken. Heb je geen ontsnapte gevange ne gezien? vroeg de politie hem. Had-ie zoo'n gestreept pakje aan? was de wedervraag. Ja! heb je 'm gezien? Snel", snelriep de eerzame wan delaar. Hij kan hier nog niet ver van daan zijn! En de politie holde voort. Dat was een „eerlijke" boef, die man. Geknipt voor de journalistiek in een democratisch land, waar sommi ge autoriteiten last hebben van vlagen van dictatuur-dwaasheden. DE INVOERING DER PACHTWET. De voorbereidende werkzaamheden tot invoering van de Pachtwet zijn op de departementen van Justitie en Eco nomische Zaken in vollen gang. De colleges van Gedeputeerde Staten zul len een dezer dagen, het verzoek ont vangen, om van advies te dienen over de samenstelling van de pachtkamers. Ook ten aanzien van de pachtbu reaus: zijn de beslissingen in voorbe reiding. Het ligt in het voornemen, per provincie slechts één pachtbureau te erkennen. De bureaux hebben de bestemming de maatschappelijke organisaties, welke daarvoor in aanmerking ko men, in de gelegenheid ie stellen, zelf standig aan de uitvoering van de Pachtwet mede te werken. De regec- ring heeft diensvolgens de drie cen trale landbouw-organisaties verzocht de organisatie van de pachtbureaus ter hand te nemen. Aan dit verzoek verbond zij den wensch, 0111 bij de op richting dezer bureaux ook de orga- van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch van TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden). 9) Veel te gezellig Midget. Neen, ik blijf hier, 0111 ervoor te zorgen dat jij miss Farquhar niet ompraat om je dien merklap te verkoopen. Ik ken al je trucs. Tony bleef dus met zijn moeder en Virginia op de oude sofa bij den open haard zitten. Hoe meer Virginia praatte, des te meer wed mrs. Bleecker zich bewust van haar charme en zij zag ook heel goed, hoezeer Tony ervan onder den indruk was. Hij scheen niets liever te willen dan in haar gezelschap te zijn. En mrs. Bleecker wilde niet, dat hij liever in het gezelschap was van ie mand anders dan van haarzelve. Ja, later was het nog tijd genoeg om zijn millioenen te vereenigen met die van een vrouw, even gefortuneerd als hij zelf. Marty van Duyne bijvoorbeeld. Maar niet voor dat zij het hem in den mond gaf. Als hij eenmaal getrouwd was, zou hij nooit meer haar attente cavalier zijn, in dien zin als hij het nu was en die gedachte was haar voor- loopig onverdraaglijk. En nu gaf hij zich zonder slag of stoot gewonnen aan dit mooie meisje in haar kale groene jumper en haai ouderwetsche hoedje! Er was geen twijfel noodig, Tony, de anders zoo geblasseerde en verveelde Tony, deed zijn uiterste best om zich aangenaam te maken in de oogen van Virginia Farquhar. Wat bent u van plan te gaan doen, als u uw huis verkocht hebt? vroeg hij. Wij gaan in New York wonen, mijn broer en ik. Hij wil een boek schrijven. Meent u het heusch? Daar moet u met McMillan over spreken, hij is uitgever. Tony noemde den naam van het tijdschrift. Virginia kleurde diep. Uitgever, o, wat heerlijk! Tony lachte. Dat mag u niet zoo zeggen, an ders word ik jaloersch. McMillan is maar een heel gewoon mensch, net als ik en de rest. Hij wendde zich tot zijn moeder. Midget, hoor je het, miss Far quhar gaat in New York wonen. Wij moeten haar vast eens op Derekdale inviteeren, om haar te laten zien hoe haar eigendommen daar tot hun recht komen. Ik weet nog niet, of ik ze naar Derekdale zal laten opsturen. O, waarom niet? Ik zal het wel tegen Grogan zeggen. Ik zal u wel ko men halen met de auto voor een week end, dan kunt u nog eens met ,uw ei gen lepels eten, miss Farquhar. Zijn moeder herhaalde de invitatie niet. Zij keek op haar polshorloge. Tony, 't is al over drieën. En we dineeren in Baltimore. Zij stond op en stak Virginia haai hand toe. U neemt het ons toch niet kwa lijk als wij nu afscheid van u nemen? Virginia begreep, dat dit het sein was om te vertrekken. Op mrs. Bleec ker oefende Virginia niet de minst*, aantrekkingskracht uit. En als een gewenschte gast scheen zij haar ook niet te beschouwen. En wie waren de Bleeckers eigen lijk? Rijk geworden burgers, meer niet. Neen, dan konden de Farquhars er beter zijn, met hun grafelijk devies op hun wapen. Virginia hief haar hoofd fier op. Zij voelde een onbedwingbaren lust om mevrouw Bleecker te toonen, dat zij zich niet op die manier liet behande len. Maar Anthony was haar nog vóór, met zijn moeder een lesje te geven. Ik wandel met miss Farquhar terug, moeder. Toen beging mrs. Bleecker een mis slag, die haar later berouwde. Maar ik wou je hier houden, Tony. Het spijt mij wel, moeder. En hij opende de deur voor Virginia alsof zij een koningin was. Mrs. Bleecker bleef roerloos staan, toen de twee vertrokken waren. Er glommen scherpe, lichtjes in haar oogen. En vreemd, zooals zij daar stond, leek zij heelemaal niet klein. Zij scheen te groeien met haar woede. Het was de eerste maal van zijn leven, dat Anthony haar wenschen in den wind sloeg voor die van eenander! Ik moet u nog eens terugzien, zei Tony intusschen tegen Virginia. Vindt u dat noodig? Ja. Wanneer? Virginia's hart klopte sneller. Zij wist zeker, dat zij niet naar een twee de ontmoeting verlangde, zij wist niet eens of ze hem eigenlijk wel aardig vond. Maar het zou een prachtige wraak zijn op de arrogante houding van zijn moeder! Hij zou haar bezoe ken in haar armoedig, oud huis en dankbaar zijn, dat zij hem dat toe stond Daarom zei ze: Waarom zoudt u morgenavond niet bij ons komen soupeeren? Zondag? Ja, om zeven uur. We zullen wel in de keuken moeten eten, maar het is een gezellige, ouderwetsche woon kamer-keuken. De rest van het hui» is al onbewoonbaar. Met u kan het mij niets schelen, al zoudt u mij in den kelder laten eten. Goed, dan verwacht ik u. U bent een. ik durf het niet zeggen. Hij lachte triomfantelijk, toen zij hem haar hand reikte. Is het geen heerlijke dag geweest? De dag van on ze eerste ontmoeting! Zij gaf geen rechtstreeksch ant woord. Het is in meer dan één opzicht een belangrijke dag geweest. Toen Tony haar verlaten had, liep Virginia den tuin door, naar het huis Nieuwe ideale pijnverdrijvers nisaties, die de algemeente belangen van den grondeigendom bevorderen, toe. Grogan de venduhouder stond in de open deur met Ricky te praten. Toen Virginia hen naderde, hoorde zij dat hij zei: Ik kan u geluk wenschen met 't resultaat van den verkoop. Ik had niet durven droomen, dat we zulke prijzen zouden maken, maar de menschen waren gewoon gek op de dingen. Ik heb nog nooit zoo hooren bieden als op die kandelaars. Virginia voelde, hoe al het bloed uit haar gezicht wegtrok. Zij keek haar broer aan. Rickey, heb je dat gedaan? Hij ontweek haar blik. Ja, iedereen vroeg er om. Het zou zonde zijn geweest, als we die kans hadden laten voorbijgaan. Er is een reusachtige som voor betaald.. Wie heeft ze gekregen? Michael McMillan. Virginia voelde een stekende pijn in haar hart. O, en hij had haar zoo fijngevoelig geleken! En nu had hij haar beroofd van datgene, dat zij had willen behouden, terwijl hij wist, hoe zij aan die kandelaars gehecht was, wat ze voor haar beteekenden! Zij duwde haar broer opzij en ging het huis in. Toen hij zag hoe wit zij was geworden, stamelde Rickey een verontschuldiging. Grogan wilde het. Hij zei Het kan me niets schelen wat hij zei. O Rickey, hoe heb je het kunnen doen! (Wordt vervolgd). Wulw(jisrlr en Laiigstraatscbe Cooranlji NEEVI HET ZEKERE VOOR HET ONZEKERE EN t» CONCURREEREN DE TARIEVEN EN VOOR- DEELIGE VOORWAARDEN 3. Hartvormige ouweltjes gevuld met verschillende beproefde geneesmid delen welke elkander wederkeerig in hun werking ondersteunen, zoodat de pijn met vereende krachten ver dreven wordt Wonder goed en snel helpen ze bij: Hoofdpijn. Kiespijn, Zenuwpijnen, Spil. Spierpijn. Rheumatische pijnen. Migraine, Periodieke pijnen. Moe heid, Kou en Griep. „Mijnhardtjes" nemen gemakkelijk in en stimuleeren tevens bloedsom loop en stofwisseling, zonder scha delijke nevenwerking, zoodat U zich na verdreven pijnen weer frisch en opgewekt gevoelt. Bereid »olgen> ree cd Apolheker Mi|nherd1. Koker 1 2 ii 50 cl 2 it 10 cl Bij Apoth en Drog. Zoo zien ze er uit. Let hierop

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1