fê BIARLITA PUROL GEMENGD NIEUWS. SPORT ADVERTENTIEN r PHILIPS' J Geeft Uw oogen het overvloedig licht icaar zij recht op heb' ben!En gebruikt hier voor de lampdie dit ■lamp! LAMPEIS in het overleg te betrekken. Hieraan is gevolg gegeven. De regeering zal er door het houden van toezicht voor waken, dat het doel en de grondslag van de pachtbureaux ongerept blijven en misbruiken geen ingang zullen vinden. Nog niet vast staat met ingang van welken dag de Pachtwet zal worden ingevoerd. MEVR. RROUNS-VAN BESOUW t In den leeftijd van bijna 59 jaren is Woensdagmorgen om 7 uur, na een langdurige ziekte in het Groot Zieken- gasthuis te 's-Bosch overleden mevr. Ir. A. Brouns-van Besouw. De politieke arbeid van Mevrouw Brouns beperkte zich niet tot de stad, welke zij zoo zeer lief had, ook daar buiten had haar naam een goeden klank en vonden haar kwaliteiten waardeering. Zoo was zij stemgerech tigd lid van den partijraad der R.K. Staatspartij, secretaresse van den bond van R.K. Gemeenteraadsleden in de Statenkieskringen 's-Hertogen- bosrh-Heusden, lid van het Hoofdbe stuur van den R.K. Kieskringorgani satie in den Rijkskieskring 's-Herto- genbosch, afgevaardigde voor den bond in de Statenkieskring 's-Herto- genbosch en meer dan eens kwam haar naam op den lijst van candidaten der R.K. Staatspartij voor de Tweede Kamer der Stalen Generaal. Als spreekster en propagandiste oogstte zij eveneens veel erkenning. Meerma len trad zij ook in onze gemeente op. Haar werk bestond in hoofdzaak in journalistieken arbeid voor verschil lende bladen. Voor ons blad verzorgde zij met veel zorg de rubriek „Recht zaken". VRIJ VAN SCHOOL. Bij de a.s. blijde gebeurtenis zal de nationale vlag van de scholen worden uitgestoken en wordt op den nationa- len feestdag vrij-af gegeven. Wordt de tfjding onder schooltijd bekend, dan krijgt de Jeugd dien verderen en den volgenden dag vrij. BIGGENMERKEN. Van 6—11 December 1937 werden aangebracht in Noord-Brabant 6088 biggenmerken tegen 5672 in 1936; in totaal dit jaar 264.199 tegen 290.990 in 1936. STEUN PLUIMVEEHOUDERIJ 1938. De Minister van Economische Za ken heeft, naar wij van bevoegde zijde vernemen, besloten, ook in 1938 aan pluimveefokkers en houders van ver- meerderingsbedrijven steun te verlee- nen. Behoudens enkele kleine wijzi gingen is deze regeling gelijk aan die, welke in 1937 heeft gegolden. Slechts is het steunbedrag voor kuikens door fokkers aan houders van vermeerde- ringsbedryven afgeleverd, verlaagd van 0.15 tot 0.12 per kippenkui- ken en van 0.36 tot 0.15 pei vrouwelijk eendenkuiken. Inlichtingen omtrent de steunrege ling kunnen worden ingewonnen bij de Nederlandsche Centrale voor Eie ren en Pluimvee te Beekbergen. ITALIE'S SOUVEREINITEIT OVER ABESSYNIE. Naar de Msb. verneemt, heeft dt Nederlandsche regeering het initiatief genomen tot het plegen van overleg binnen den kring der Oslostaten. om te trachten een oplossing te vinden voor kwesties, die zijn ontstaan door de ver overing van Abessynië door Italië, en welke voor handel en verkeer allerlei moeilijkheden veroorzaken. De oplossing van deze moeilijkheden zal, zooals voor de hand ligt, gezocht moeten worden in de erkenning van Italië's souvereiniteit over Abessynië en van den titel van keizer van Abessy nië voor den koning van Italië. Wij hebben op 't oogenblik geen ge zant in Italië. De Nederlandsche regeering heeft geheel zelfstandig dit initiatief geno men, na de commissie voor Buitenland- sche Aangelegenheden der Tweede Ka mer er in te hebben gekend. Het overleg met de Oslostaten, dat thans nog gaande is, wordt langs den gewonen diplomatieken weg gevoerd. Noch in de Oslo-Staten. noch in Bel gië schijnt men het initiatief der Neder landsche regeering op prijs te stellen; verschillende bladen laken het zelfs. DE „STATENDAM" IN AANVARING. Heeft de reis voortgezet. Lloyd seint uit New-York, dat het Nederlandsche stoomschip de „Staten dam" van de Holland Amerika-lijn, dat 18 Dec. van New-York naar West- Indië is vertrokken, buiten eerstge noemde haven in aanvaring is geweest met het Amerikaansche stoomschip „Golden Cloud". De „Statendam" heeft de reis voort gezet, of het schip schade heeft, wordt niet gemeld. Daar over het gebeurde bij de directie niet is gerapporteerd, kan verondersteld worden, dat dit niet het geval is. De „Golden Cloud" daarentegen heeft aanzienlijke 'schade opgeloopen. GEEN VERLAGING DER LEERLINGENSCHAAL. Bij de behandeling van de begrooting van onderwijs in de Tweede Kamer, heeft de minister gisteravond opnieuw verklaard, dat de regeering thans nog niet het oogenblik gekomen acht, om tot verlaging van de leerlingenschaal over te gaan. GARNIZOEN TE AMSTERDAM. De voordracht van B. en W. om voor het gereedmaken van een militair oefeningsterrein in den Riekerpolder een crediet van 1.2 millioen beschik baar te stellen in verband met de ves tiging van een garnizoen in de hoofd stad, is heden van de raadsagenda af gevoerd. Bij den aanvang van de zitting vroeg n.l. de heer Steinmetz (r.k.), die als Kamerlid over deze zaak vragen tot den minister van Defensie had gesteld, het woord over de orde. Hij drong er op aan de voordracht aan te houden, in afwachting van het antwoord van den minister op zijn vragen. DE KWESTIE TE BLOEMENDAAL. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft het vrijsprekend vonnis van den Krijgs raad te 's-Bosch bevestigd tegen den luitenant der Kol. reserve, v. d. Heu vel, die weigerde aan 't bevel der po litie te Bloemendaal te voldoen, om z'n troep met drieën te doen loopen, in- plaats van met vieren, zooals de con signes van 't Indische leger voorschrij ven. Deze beslissing van het Hoog Mili tair Gerechtshof houdt in, dat het col lege de begane feiten wèl strafbaar acht, doch beklaagde vrij spreekt op grond, dat hij ter uitvoering van een ambtelijk bevel heeft gehandeld. Bij den burgerlijken rechter zou in dit geval dus ontslag van rechtsvervol ging gevolgd zijn, welke beslissing de militaire rechter niet kent. Landbouwer door zijn zoon gestoken. Vanochtend vroeg ontstond te Gilze een heftige huiselijke twist in de wo ning van den landbouwer A, van Alteren. Een 27 jarige zoon wond zich daarbij zoo op, dat hij een broodmes greep en zijn 55 jarigen vader daarmede een diepen steek in het hoofd toebracht. De man zeeg bewusteloos ineen. De zoon liep na zijn daad het veld in, doch meldde zich voor den middag nog bij de gemeentepolitie aan. Hij is op gesloten. Dr. Hoeks, uit Gilze, die door fa milieleden ijlings te hulp was geroepen, verleende de eerste nulp aan den ge wonde, die daarna oogenblikkelijk naar het St- Ignatiusziekentiuis te Breda is overgebracht. .-«-n Door een autobus overreden en gedood De 72 jarige S. L. K., uit de Repe- laerstraat in Den Haag, stak gistermid dag eenigszins weifelend over op het Huygensplein Bus T van de Haagsche Tramwegmaatschappij, bestuurd door L. P. uit de Krayenhofstraat, reed den man aan. K. is ter plaatse overleden. Het lijk is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Doodslijk verkeersongeluk Eigen schuld Gisterochtend is een 52 jarige werk looze. die per fiets op weg was naar een stempellokaal, op den hoek van den Hoofdweg en de Sloterdijkermeer laan te Amsterdam, door een auto aangereden en op slag gedood De man stak zonder daartoe teeke nen te geven en bjvendien zonder uit te kijken, den weg over, zoodat hij een van rechts naderenden auto, die dus voorrang had, niet bijtijds aan zag ko men. Uitwijken was niet meer mogelijk- Kindermishandeling. In het gezin van den arbeider E.W- te Bedum is gisteren een 2 jarig meisje, dat niet ziekelijk was, plotseliug over leden. Uit een onderzoek door de politie bleek, dat het kind door de moeder was mishandeld. In verband daarmee is een gerechtelijke lijkschouwing ge houden waarna de 28-jarige vrouw is aangehouden en ter beschikking van de justitie is gesteld. 560.000 francs gestolen. Te Carcassonne, in Frankrijk, is gisteren een auto van een mijnbouw- maatschappij op den -weg aangehouden door vijf bandieten, die den kassier der maatschappij beroofden van een bedrag van 560.000 francs, bestemd voor de uitbetaling van loonen. Er vielen eenige schoten, waardoor de chauffeur der auto en een der bandie ten gewond werden. Jeugdige oplichter gearresteerd. De Heerlensche recherche heeft gearresteerd de 16-jarige J. B. uit Herne, die zich te Brunssem bij n juwelier schuldig had gemaakt aan oplichting. Hij haalde op naam van een ar'.s te Brunssum 12 horloges en vier horlogearmbanden voor n gezamenlijke waarde van rond f 200. Te Heerlen probeerde hij op naam van een tandarts bij een winkelier slagersgereedsihagpen mede te ne men maar deze winkelier vertrouwde hem niet en waarschuwde de politie. De jongen is in arrest gesteld. Oude vrouw aangerenen. Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur werd op den Korvelscheweg de on geveer 80 jarige weduwe Rijenders wonende aldaar, door een auto aan gereden. De vrouw dte gedeeltelijk blind en doof was, had vermoedelijk den wagen niet bemerkt. Per auto van den G.G. en G.D werd de vrouw naar haar woning overgebracht. Nog dienzelfoe nacht is zij hier echter overleden, vermoedelijk tengevolge van inwendige kwetsuren. Uit brandend huis gesprongen In den nacht werd omstreeks drie uur brand gemeld in het perceel Kapelweg 56 te Amersfoort bewoond door den fruit- en groentenhandelaar Pansier De brand had. zeer snel om zich heen gegrepen. De heer des huizes die het eerst de brandlucht ontdekte spoedde zich naar,beneden om te kijken, maar reeds halweg den trap kwamen hem de vlammen tegemoet IJlings heeft hij toen de overige huis genoten gewekt. De aftocht langs de normale wijze bleek echter onmogelijk en zoo zat er niets anders; op dan aan de achter zijde uit het raam te springen, aldus meldt de «Tel.» Gelukkig kwamen allen er goed van af. Groote consternatie verwekte het evenwel, toen men tot de ontdekking kwam, dat een 13 jarige zoon, die aan de voorzijde sliep, zich nog in het hnis bevond. Doch ook hij had reeds ,den brand ontdekt en wl|^e door uit het raam te springen, het veege lijf redden. Ofschoon zijn vader nog trachtte hem op te van gen, gelukte dit niet en de jongen belandde op de stra atsteenen auto is hij naar overgebracht. I. V. C. B. 0.5.C.—Sporters 3—3. Onder vrij groote belangstelling, voor al van de zijde van de Sporters, heeft hier Zondag de ontmoeting OSCSporters plaats gehad. Beiden kunnen met den uitslag 33 tevreden zijn. Voor rust waren de Spor ters steeds in den aanval, maar na rust was het OSC. I)it kwam vooral in het laatste half uur tot uiting toen zij een achterstand van '31 wisten om te zetten in een gelijk spel. 1. V. C. B. Voor de Kerstdagen zijn er geen com petitie-wedstrijden vastgesteld. Standenlijsten. Eerste klas. Tweede klas. ■3 Per het ziekenhuis v Ons Kerstmaal. Het jonge vrouwtje met de slechts spaarzaam gevulde huishoudbeurs maar met het vaste plan om de Kerstdagen thuis gezellig te maken komt me om raad vragen. «Wat kun je nu eens doen dat niet veel kost en dat toch de tatel anders maakt dan iederen dag? Geen uitgebreid diner natuurlijk, maar een maaltijd die er feestelijk uitziet, die wat langer duurt dan op een gewone dag en die daardoor 't knusse bij-elkaar-zitten verlengt?» Dan moeten we eerst'maatregelen nemen om de kamer en de tafel wat «aan te kleeden». Koop b.v. een rolletje rood crêpe papier en knip daarvan ten eerste een rechte breede reep bijwijze van tafellooper over je witte tafellaken. Of wel maak er smallere strookjes van en leg die kruisgewijs over elkaar zoodat er witte ruiten ontstaan met een roode omranding. Om het dunne papier voor verschuiven te bewaren leg je hier en daar een takje huls of dennengroen op verder knip je nog wat servetjes om b.v. in je broodbak te leggen bij ontbijt of mi Jdagboter ham en om je koekjes- of bonbon schaaltje mee te bedekken; een randje fijn geknipt franje staat om al die kleedjes aardig Voor de kaarsen die 's avonds de tafel zullen verlichten,hol je met een gewone appelboor - een aantal groote aardappelen uit van ongeveer gelijke grootte, die je eerst hebt at- gewasschen en gedroogd. Je snijdt den onderkant mooi vlak zoodat de aardappèl stevig bliift staan; het kaarsje komt er in, en de aardappel wordt omwikkeld -met een twee 5 driedubbel stukje rood crêpe papier dat je van boven (bij de kaarsen dus) watnaar buiten ombuigt zoodat het afdruipende kaarsvet er door kon worden opgevangen. Zet de aardappelen niet zoo maar op het tafellaken: de eenigszins vochtige aangesneden onderkant zou* n.l.het parier rood doen afgeven en je kunt dus beter elke kaars in zijn «kande laartje» op een theeschoteltje zetten. Op tafel schik je het best de kaarsen in een wijden kring om het midden: binnen in die kring stapel je dan 'n bergje sinaasappelen, appelen, noten en pinda's alles moar bontweg door elkaar en je hebt een flenrig middenstuk voor je tafel.» «Ja; en wat zal ik koken?» Weltracteer de menschen eerst op een lekker bordje soep Om den prijs hoef je dat heusch niet te laten en om de moeite of het tijdverlies evenmini Je zoudt b.v. en paar pakjes Maggi's Aspergesoep kunnen kiezen, die je voor slechts 8 ets per pakje aan 25 3 bordjes geurige soep helpen. Je volgt maar precies de gebruiks aanwijzing op de pakjes.... en binnen een half uur is de inleiding van je feestmaal klaar, eigenlijk zonder dat je er naar hebt hoeven om te zien.» «Prachtig en dan verder?» »Op de soep volgt natuurlijk het driemanschap vleesch groenten aardappelen. En omdat ie aan den maaltijd een bijzöuder tintje wilt geven, kies je niet alleen de soorten groenten en vleesch waar iedereen van houdt, maar je doet de gerech ten als verrassing ook eens op een minder gewone manier op.» «Hoe dan?» «Laten we aannemmen, dat je gehaktballetjes braadt omdat de kinderen daar dol op zijn; of datje baklappen kiest, omr.at die voor je man altijd zoon tractatie vormen. Je schikt het vleesch netjes op een schotel en bedekt het voor deze extra gelegenheid met 'n smakelijke bruine pikante saus, waarvan je ook een gedeelte in de sauskom doet, om bij aardappelen te presenteeren. «Bruine pikante saus? Dat lijkt wel wat op de fijne keuken, en zoo erg op de hoogte met fijnig- heidjes ben ik niet.» Hoeftook niet; het recept schrijf ik wel voor je op. De groente kies je natuurlijk in verband met de voor. keur in je gezin; en de aardappelen kook je op de gewonemanier; daarbij smaakt de saus heerlijk. Zou je nog een pudding willen geven, dan een witte (griesmeel, gemalen rijst of maizena) met een roode saus van bessensap; noodig is dat echter niét want je vruchtenstapel vormt al een uitstekend slot van het feestmaal.» «Lijkt me »reuze»! Ni» alleen nog het recept van de saus hè?» «Ja, enjveel succes met je Kerst maal!» Bruine pikante saus. 1 Maggi's Justablet, 3 d.L. (drie kleine theekopjes) warm water. 1 groote augurk (of een paar kleinere), wat zout. Wrijf het tablet fijn en roer het met wat koud water tot een gelijk papje; verdun dit met de 3 d.L, warm water, breng de saus aan den kook en laat ze zachtjes in de gesloten pan 5 minuten doorkooken Snijd intusschen de augurk in dunne plakjes en roer ze door de saus en voeg er naar smaak zout bij. Giet een gedeelte van de saus over het vleesch op den schotel en laat de rest in een sauskom er af zonderlijk bij rondgaan. Met groote droefheid geven wij kennis van het plotseling overlijden van ons innig geliefd doch tertje en zusje Dl NI in den leeftijd van bijna 2 jaar. FRANS SCHILDERS M. SCHILDERS- van Loon. JAN Waalwijk, 18 Dec. 1937. dankbetuiging. Voor de zeer vtle blijken van belangstelling bij de herdenking van onze 50.jarige Echtveree- niging ondervonden, betuigen wij hierbij onzen hartelijken dank. J. ROZENBRAND— DE ROOIJ. Capelle (N.-Br.), Dec. '37. Allen, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van wijlen den Heer LAURENS JOHANNES VAN HERPT, overleden te Elshout,6 Decem ber 1937, wordt verzocht daar van opgave of betaling te doen voor den lsten Januari 1938 ten kantore van Notaris H.M. L. M. SCHREURS te Drunen. Winterhanden Wintervoeten Winterteenen Doos 30 cent Bij Apoth. en Drogist Kolping 12 10 1 1 1.2 64—29 Wilhelmina 11 9 3 0 19 46—16 Brabantia 12 7 2 3 10 44—24 Venl. Boys 12 7 1 4 15 35—27 Treffers 12 6 3 3 15 36—19 Schijndel 12 4 6 2 14 28—23- SVB 12 2 6 4 10 19—31 Mulo 11 3 2 6 8 26—36 RKTVV 12 4 0 8 8 22—37 Best Vooruit 11 2 3 6 7 16—31 Eendracht 11 2 1 8 5 21—48 Dongen 10 0 0 10 0 16—43 Zwaluw 10 8 1 1 37- -13 17 TSV 10 8 0 2 25- -12 16 VSV 10 7 1 2 46- -20 15 Sarto 9 4 4 1 22- -17 12 Desk 10 5 1 4 33- -37 li St. M. Gestel 10 5 0 5 26- -26 10 ODI 10 3 1 6 24- -22 7 Tubantia 9 3 0 6 19- -35 6 SDOE 9 0 6 17- -26 6 BW Here. 10 2 0 8 26- -43 4 Bladella 9 0 2 7 9- -38 2 Derde kas D. Roda 10 6 3 1 43- -17 15 Velosita s 9 6 2 1 26- - 7 14 Berkdijk 8 6 0 2 30- -11 12 Goirle 8 6 0 2 36- -17 12 Waspik 9 4 2 3 25- -26 10 Uno Animo 8 3 2 3 23- -13 8 WVB 8 2 0 6 20- -23 4 WIK 7 1 1 5. 13- -36 3 RKTVV 2 9 0 0 9 13- -56 0

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2