•I Gemeenteraad Dussen Het verhaal van de Apachen r| n l Beg rooting 1938. Verlaging Belasling. De raad dezer gemeente kwam Dinsdagmiddag in Openbare verga dering bijeen onder voorzitterschap van den Edelachtb. Heer burge meester Snijders. De heer v. Besouw was afwezig. De notulen der vorige vergadering worden o iveranderd vastgesteld Aan de orde 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. a. Van B. en W. van 's Herto genbosch, vaststelling balans en winst- en verliesrekening van den keuringsdienst van waren '36. b. Van het Min. v. Binnenland, sclie Zaken, dat het voorschot voor de werklooze steunverleening is bepaald, aan de hand van de be- grooting op f 773. c. Rijksdienst van Arbeidsbemid deling deelt mede dat de arbeids beurs, die deze gemeente heeft in samenwerking met andere omlig gende gemeenten, voor de gemeente Almkerk per 31 Dec. a s. alloopt. B. en \V. stellen voor de over eenkomst met Almkerk wederom te verlengen. De voorz. zegt dat een desbetref fende vergadering in Almkerk ge houden, door B en W. is bijge woond. In die vergadering zijn te vens de instructiën vastgesteld voor den arbeidsbemiddelaar. Deze zal voortaan niet meer de functie van gemeentebode van Almkerk mogen waarnemen. d. Van dhr. Quaaitaal, kapitein van het Capelscne veer is een ver zoek binnengekomen om verlaging van schoolgeld. Hij moet hier 1 8,70 meer betalen, terwijl in vergelijking met zijn vorige standplaats, zijn salaris met f 23, - per maand ver laagd is. De voorz. zegt dat de schoolgeld regeling bij verordening is vastge steld en dat daaraan niet van af geweken kan worden. e. Een verzoek van de Gewest. Landstormcommissie te Dordrecnt om subsidie. De voorz. zegt dat reeds een be drag vau f 250, - in de begrooting is opgenomen. 2. Vaststelling rekening-courant overeenkomst N.V. Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten te 's Gra venhage. De voorz. zegt dat dit de gewone j larlijksche overeenkomst is leder jaar wordt voor de gewone uitgaven deze overeenkomst aange gaan voor een bedrag van f 20.ÜU0. Aldus wordt besloten. 3. Vaststelling 3-jaarlijksche af rekening Bijzondere Lagere School wijk B no 81. De voorz deelt mede dat het hier betreft de jaren 1933, 1934 en 1935. De gemiddelde kosten voor L der leerlingen zijn voor die jaren vastgesteld op f 7,64, f5,95 en f8j»6 Het gemiddeld aantal leerlingen is 78703 4 en 76 Door deze gemiddelden kan aan spraak worden gemaakt op vergoe dingen van f 599,74, f 456,66 en f 6 '6,59. De uitgaven hebben bedragen f 510,9nt f 681,87 en f 774,96. De ontvangsten waren f 494,78, f 523,96 en f 476,04. De werkelijke uitg iven zijn echter aanmerkelijk grooter, dan het bedrag waarop aanspraak kon worden gemaakt. Wordt vastgesteld. 4. Vaststelling uitkeering per leerling aan Bijzondere Lagere Scholen in 1938. De uitgave per leerling wordt vastgesteld op f 7,50. 5. Aankoop land. De voorz. zegt dat er besprekin gen zijn gevoerd met den inspecteur <ie registratie over aankoop van land in den Zijlmanspolder. lnder tijd zijn er met Almkerk plannen gemaakt om een zweminrichting te maken, maar van samen werking heeft men later af moeten zien, daar de belangen van de eene ge. meente niet met die van de andere ove eenkwamen. De perceelen waarop de onder handelingen nu betrekking hebben liggen langs de waterinlaat van den Maasmond langs de Dusse, Deze perceelen zouden uitstekend tot een zweminrichting te maken zijn. Ook de heer v. Besouw komt nu ter veigadering met de medeeeeling geen convocatie ontvangen te heb ben. De voorz. zegt dat ze alle zijn weggegaan. Waar het dan aan ligt weet spr. niet. Spr, vervolgt dan zijn betoog en zegt dal de koopprijs zal bedragen, dt geschatte waarde verhoogd met 10°/0 of den gemiddelden prijs van de overige peiceelen die daar verkocht zullen worden. De heer Leeggangers vraagt of het de bedoeling is dat het land wordt gekocht voor een zwemin- lichling. De voorz. zegt dat dit momenteel nog niet woidt uitgemaakt. Sp*\ zegt dat men de zaken niet vooruit kan loopen. Later zal in deze de raad nog gehoord worden Spr. noemt het land buitengewoon ge schikt, terwijl het wa rschijnlijk niet duur zal zijn. De heer v. Dalen zegt nergens iets van te weten en nu toch een besluit moet nemen. Wat betrelt net koopen van grond heeft de gemeente z.i. geen prettige ervarin gen. Wanneer de grond eenmaal gekocht was door de gemeente bleef hij verder renteloos braak liggtn. Spr had liever gezien dat ook voor Hank eens wat gedaai: werd b.v. door woningbouw, want de woningtoestanden zijn in Henk, naar spr. meening verre vanschit- lerend, terwijl de wegen er uitzien als modderpoelen. Spr vond het daarom beter wanneer daar grond zou gekocht worden voor betere wegen en woningen. De voorz. zegt dat inderdaad de woningtoestanden in Hank niet ideaal zijn, maar z.i. komt het er maar op aan of daar iets voor ge daan kan worden. Spr. zegt dat hij geen twee gemeenten tegenover el kander kan gaan zetten. Dat er voor de eene meer gedaan wordt dan voor de andere acht spr. ook niet juist, want hij meeni dat er voor de Hank zeker voldoende ge daan wordt Wat er steeds gedaan werd is allemaal in het voordeel van de geheele gemeente geweest, o a. de aankoop van het Kasteel. Bovendien zegt spr., zitten oegr^o- te belastingbetalers toch in Dussen. Het argument dat er in Hank niet genoeg gedaaj wordt voor woningbouw kan spr. niet aanvaar den, waut hij zegt dat er herhaalde malen pogingeu zijn gedaan om bouwgrond te koopen, doch dat men aan prijzen durfde vragen van f 5,per M2. De heer v Rijswijk vindt het voorstel van B. en W. sympathiek. Vooral nu de gelegenheid bestaat om voor weinig geld iets te kunnen vastleggen. Nadeel kan spr. er niet in zien. Regeeren is z.i. vooruitzien en wanneer men de zaken ook inderdaad in het licht van de toe komst beziet, komt het spr. voor dat hier een goed besluit genomen kan worden. Spr, is niet tegen aankoop van land, maar hij vindt hel niet juist daar een zwembad te gaan expl >i teeren, daar hij meent dat dat in Dussen nooit iets worden zal. Mocht er toch een komen dan kon men het in Hank maken. De voorz. zegt dat een zwembad een eind buiten de kom van de gemeente behoort te liggen. Spr. zegt dat er nn toevallig een geschikt terrein is, maar dat nog geenszins is uitgemaakt dat er een zwembad zal gemaakt worden, alhoewel de omgeving* er daar buitengewoon voor geschikt is. De heer v. Besouw is tegen aan koop daar hij er geen toekomst in ziet, bovendien meent hij als lid van den gemeenteraad, den aankoop prijs toch wel te mogen weten. De voorz. zegt dat hij den prijs niet kan mededeelen. De geschatte waarde heeft spr. zelfs niet eens willen hooren Misschien kan spr. nog wel het een en ander in gehei me vergjdering meedeelen, maar dan komt daar misschien weer praat van en zou de politie zich eimee moeten bemoeien. De heer v. Besouw vraagt den voorz. of hij dan misschien wil laten gijzelen evenals in Den Haag De voorz. zegt dat de schatting gedaan is door onpartijdige beëedig de schatters, meer kan spr. niet zeggen. B. en W. hebben z.i. niet anders kunnen handelen. De heer v. Rijswijk vindt het ook niet gewenscht dat er een prijs ge noemd wordt, omdat er nog andere perceelen daar ter plaalse verkocht worden, hetgeen misschien van in vloed op de inschrijvingen kan zijn. De heer v. Balkom vindt het eigenaardig iets te moeten goed keuren, waarvan hij den prijs niet weet. De voorz. zegt dat de wethouders ook niets wetm. De heer v. Daal twijfelt daaraan. De heer v, Beun vraagt de opper vlakte van de aan te koopen per ceelen. De voorz. zegt dat deze 2,27 H A. groot zijn. De heer v. Beun zegt dat het dan nooit iets kan worden daar het perceel dan veel te klein is. De heer v. Daal weet nog niet eens wat voor land het is en waar het ligt. De voorz. zegt dat men toch wel vertrouwen kan hebben in het be leid van B. en W De heer v Rijswijk zegt dat de stukken gedurende 2 x 24 uur ter inzage liggen, de heer v. Daal had dus tweee dagen voor de vergade ring ingelicht kunnen zijn. De voorz schorst dan de open bare vergadering om in besloten vergadering enkele mededeelingen te doen. Na heropening wordt het voorstel van B. en VV. zonder hoofdelijke stemming en verdere beraadslaging aangenomen. 6. Benoeming Armmeester. De voorz. zegt dat de heer v. Vark zijn benoeming niet heeft aangeno men, zoodat een ander benoemd moet worden. De voordracht luidt 1. D. Ne- derveen, 2 O Groeneveld. De heer O. Groeneveld werd bel noemd met 6 stemmen, tegen 5 op den heer D. Nederveen. 7. Verzekering gemeente-gelden. Besloten wordt dat de gemeente zich tegen fraude zal veiz< keren bij de Vei een. van Nerierl Gemeenten. 8. Vaststelling gemeente-begroo ting 1938. L)e commissie die de begrooting heeft onderzocht stelt voor drze onveranderd Vost te stellen. De gewone dienst op f 115308,09 in inkomsten en uitgaven en den ka- pilaaldiensl op f 203699,72. Aldus geschiedt. 9. Verlaging Personeele Belasting met 20 opcenten. De voorz. zegt dat, daar de ge meente niet meer in aanmerking komt voor buitengewone bijdragen van het rijk, tot belastingverlaging kan worden overgaan. B. en W. stellen daarom voorde 200 opcenten voor de personeele belastirg te brengen op 180. Goedgekeurd. 10. Verlaging Schoolgeld met ongeveer 50°/0. Óm dezelfde redenen als bedoeld onder punt 9 wordt ook het school geld met ongeveer 5ó°/0 verminderd. Hierna sluiting ADVERTEERT IN DIT BLAD. door MAJA VAN HEYMEN. I Door de rotsachtige dalen van het Dragoon-gebergte langs de Zuidelijke grens van de staat Arizona reed een troepje Amerikaanse verkenners. Voor op hun paarden hadden ze de geladen karabijnen liggen, want het was een gevaarlijke weg door de een zame wouden. De Apachenstam, die in deze streken woonde, wilde geen gehoor geven aan de verzoeken der blanken om de krijgsbijl te hegraven en de bewoners van de blokhutten langs de rand van de bossen hadden iedere week zeker een overval van de Roodhuiden te duchten. Alfred Sieber, de aanvoerder van de verkenners, reed met zijn jongen vriend Edward Benton voorop. De beide mannen spraken op gedempte toon, zoals ze dat gewoon waren in de wildernis, terwijl hun ogen oplettend langs de steile hellingen en ritspunten zwierven. Natuurlijk geen spoor van de Apachen te zien", bromde Sieber. „Hun spionnen hebben ons allang ge zien en de Roodhuiden zitten in de wouden te wachten, tot wij voorbij zijn. Ik zal blij zijn als we dit gedeelte veilig achter de rug hebben". „En ik had nog wel zin om hier een paar weken te blijven!" lachte Edward Benton. „Als je me eens een poosje verlof gaf?" „Och, praat toch geen onzin, jon gen". De aanvoerder keek den jongen man verbaasd aan. Wil je hier je va- cantie doorbrengen? Denk je hier een rustkuur te doen misschien? spotte hij. Maar Benton kwam dicht bij hem rijden en keek om zich heen voor hij begon te spreken. „Luister, fk zal je mijn geheim vertellen. Toen ik een poosje geleden op verkenning was bij de Mexicaanse grens, vond ik een ou den Apache. Hij was gewond door een schot van een der blokhulbewoners en lag hulpeloos in het bos. Ik verbond zijn wond en gaf hem wat te eten en te drinken en uit dankbaarheid ver telde de Indiaan mij een eigenaardig verhaal. Daarginds namelijk, tussen die spitsloelopende rotspunt en die brede bergketen moet ongeveer twin tig jaar geleden een blanke zijn ge weest, die daar zijn blokhut had. En die man zou daar een diepe groeve ge maakt hebben, waaruit hij zilver haal de. Helaas heeft hij niet veel aan zijn ontdekking gehad, want de Apachen deden een overval op hem, ze namen hem gevangen en hebben hem gescal peerd. Zie je, Alfred, daar zou ik wel eens heen willen, om te zien, of dat verhaal waar is...." Alfred Sieber schudde eerst zijn hoofd. „Nee, Edward, daar zou ik maar niet aan beginnen. Je bent daar boven zonder enige bescherming. De dichtsbij wonende blanken zijn nog mijlen ver van je af en wat dat zilver betreft, ik vrees dat die Apache maar wat heeft verzonnen of dat het een sprookje is". Maar Benton gaf het niet op en eindelijk kreeg hij zün zin. Sie ber gaf hem verlof „Goed dan", zeï hij, „wat mij betreft kun je gaan, maar dit voorspel ik je: alles wat je daar in de bergen vindt, isje eigen grafsteen!" Toen Edward Benton de volgende dag alleen op weg ging, moest hij wel aan die sombere voorspelling denken. Geen mens kwam hij nu tegen in de eenzame ravijnen, waar het pad door heen voerde. Met grote moeite en on der veel ontberingen bereikte hij wer kelijk de plaats die de Apache hem had aangeduid. Het was een ketelvor- mig dal rondom door hoge bergen in gesloten. Na een tijdje gezocht te heb ben, ontdekte de verkenner tussen de rotsen, bijna geheel begroeid met doornstruiken, een blokhut. Daarnaast zag hij de afgebrokkelde rand van de groeve, die de geheimzinnige blanke daar alleen had gegraven. Edward ging onmiddellijk aan het werk. Spa den en houwelen had hij meegenomen en zijn eerste werk was de halfinge- starte schacht weer uit te graven en wijder te maken. Zijn karabijn lag naast hem op de grond, voor gebruik gereed. Aan het eind van de derde dag, waarin hij met onvermoeide ijver het zware werk had verricht, zag Edward voor het eerst iets glinsteren tussen het zand. Hij greep een handvol aarde en daartussen vond hij een vrij zwaar brokje zilver. Een zachte kreet van vreugde liet hij horen. Het verhaal van den ouden Indiaan was dus toch waarheid geweest! Nu sleepte hij gro te stenen aan, die hij boven op de schacht opstapelde, om de plaats ge makkelijk te herkennen. Daarha reed hij naar het Noorden om in de dichtst bijzijnde stad Tucson zijn ontdekking te melden en een bewijs van inbezit neming aan te vragen. Maar deze weg liep dwars door het gebied van de oorlogszuchtige Apa chen. De tweede dag kwam Edward met hen in aanraking en beleefde hij een gevaarlijk avontuur. Toen hij door het dichte woud reed, hoorde hij plot seling hun oorlogskreet vlak bij zich in het kreupelhout en een regen van pijlen suisde om zijn hoofd. Gelukkig werd hij zelf niet geraakt, maar zijn paard kreeg twee dodelijke wonden van vergiftige pijlen en zakte in el kaar. Onmiddellijk vuurde Edward zijn karabijn af in de richting van de aanvallers en bereikte darmee, dat zij zich terugtrokken met een paar ge wonden. Nu moest hij zich snel ver stoppen en hij baande zich te voet een weg tussen struiken en rotsen door. Dagen en nachten durfde hij niet ver der te trekken en moest hij in eeu holle boomstam blijven. Proviand had hij niet meer, en hij moest honger lij den, totdat het hem eindelijk gelukte een wilde eend te schieten. Die moest hij wel rauw opeten, want hij waagde het nog niet een vuur aan te leggen. Eindelijk meende hij, dat het wel vei lig was om verder te gaan en langs grote omwegen vervolgde hij zijn weg naar Tucson. Veertien dagen nadat hij van de zilver-groeve was weggegaan, bereikte hij de stad, verzwakt, have loos en verwilderd, hongerig en dood moe. Maar zodra hij weer wat op krachten was gekomen, verzamelde Edward Benton een troep flinke dap pere mannen en nam hen mee, naai zijn vondst. Al gauw volgden allerlei avonturiers en gelukzoekers 0111 hun brood te verdienen in het „zilverpara dijs" van Benton. In de omtrek van het keteldal groeide een hele neder zetting en gedachtig aan de voorspel ling van zijn vriend Alfred Sieber noemde Edward de plaats „Tomb stone" dat betekent: „Grafsteen. Enige jaren later verkocht Edward Benton zijn zilvergroeve voor een reusachtige som geld en leefde ver der als een rijk man in zijn stad. Toen hij stierf, werd hij volgens zijn laatste wil begraven op een heuvel vlak bij de stad, onder een pyramide van ruwe stenen. OPLOSSINGEN VORIGE WEEK. 9. Voorst. 10. Doorn. Nieuwe Raadsels. 11 Mijnheer heb je soms niet 'n flesch oude rijnwijn voor mij 12 Het is geen goud al wat er blinkt. 13 Ik heb nu volop, ik lust niets meer. 14 Om op zoo'n klein weekloon dat ik verdien mij nog te korten, hoef je toch ook niet te doen. 15 Jan, ga me renteboekje even halen op het kantoor. SPREEKWOORDEN. 1 Spreekwoord van 4 woorden 19 letters. 19 1 8 15 187 zonnescherm. 5 12 10 6 19 anti. 14 15 10 1 13 9 3 haat, nijd. 13 18 16 5 vogelwoning. 4 17 2 19 bedaard. 2. Spreekwoord van 7 woorden of 30 letters. 6 19 8 13 28 2, nachtvogel. 9 13 14 11 18 7 27, hovenier. 25 10 3 30 14 5 17, getal. 22 16 24 6 23 27, roepen. 15 21 14 4 29 11, windstreek. 3 9 1 20 2, hard metaal. 17 26 12 16 27, vatten is. Spreekwoord van 3 woorden of 21 letters. 3 11 20 12, mooie bloem. 16 6 15 9 17 18 14 11 16 8, werkmeid 4 21 9 16, huisdier. 1 5 5 19, is warm. 16 6 19 2 10 18, dadelijk, eerst. Spreekwoord van 5 woorden of 25 letters. 8 1 25 11 4 16 10 23 14, voorbijgaan. 19 17 3221 9 24, hotelbediende. Een lied wordt 15 20 12 6 22 15 9 18. 5 7 10 4 21, graan. Als een 8 13 2 uit den boog. Spreekwoord van 8 woorden of 34 letters. 22 14 5 8 20 10, mooie Zondagvogel. 17 23 34 32 20 13 21 7 18, gedach tenis. 1 30 13 26 7 31 15, getal. 2 20 31 11 4 9 16, ontzag, achting. 30 10 25 17 34 4 5 24 8 4 33, ver- eeniging. 19 28 25 4 13 18 12 34, aanvang nemen. 29 12 6, spinraag. 3 23 13 27 33, familielid. st' tr h I 1 I I i I C-

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 8