Gemeenteraad Drunen Plaatselijke Berichten Benauwd? Vrijdag 24 December 1937. No. 102 De Echo van het Zuiden Derde Bladr i Herdenking wijlen L. v. Herpt. Nieuwe straatnamen. Berzetting kermis. l)e raad dezer gemeente kwam Dins dagavond in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer burgemeester v. d. Heijden. Secretaris de heer Veltman. Het lid Vugts was afwezig. Na opening door den voorzitter, wil deze eerst enkele woorden van her denking wijden aan het gestorven raadslid, wijlen L. v. Herpt. Hij sprak o.m. als volgt: M.H. „Alvorens deze vergadering aan te vangen wil ik eerst enkele woorden van herdenking wijden aan een uwer, wiens verscheiden ons diep getroffen heeft, aan hem die midden uit zijne bezigheden plotseling is weggeroepen. Telkens worden wij weer herinnerd aan den dood, maar dat maakt eerst indruk 'op ons, wanneer het een per soon betreft die ons dierbaar is of waarmee wij hebben mogen samen werken. De meesten uwer en ook ik hebben vele jaren met hem mogen sa menwerken. Eerst in de gemeente Oud-Heusden, waar de overledene 20 jaar lid van den gemeenteraad was, waarbij hij 10 jaar de functie van wethouder vervulde. Ook maakte hij deel uit van uwen raad. Ik dank hem voor de door hem voor de gemeen schap gedane diensten, waardoor de herinnering aan zijn werk lang zal blijven voortleven. Moge God hem reeds met het eeuwige leven hebben beloond". De notulen der vorige vergadering worden hierna met enkele wijzigingen z.h.st. vastgesteld met aanteekening dat dhr. v. d. Wiel tegen is. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken w.o. a. besluit van Gedeputeerde Sta len houdende goedkeuring van het raadsbesluit d.d. 27 Septem ber j.l. tot wijziging der ge- meentebegrooling 1937; b. besluiten van Gedeputeerde Sta ten houdende goedkeuring van de raadsbesluiten d.d. 28 Octo ber j.l. tot verkoop van boomen langs de Molensteeg en langs den weg naar Elshout; c. mededeeling van Gedeputeerde Staten dal het raadsbesluit tot intrekking van de verordening op de personeele belasting voor de v.m. gemeente Ooud-Heus- den Koninklijke goedkeuring heeft verkregen; d. besluiten van Gedeputeerde Sta ten houdende goedkeuring van de jaarlijksche rekening-cou rant-overeenkomsten met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten e. besluiten van Gedeputeerde Sta ten houdende goedkeuring van de raadsbesluiten tot conversie van geldleeningen; I'. proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger; g. dankbetuiging van de Eerw. Zusters voor de blijken van be langstelling bij gelegenheid van hun 50-jarig jubileum; h. mededeeling dat A. M. Priem zijn benoeming tot lid van den Raad niet aanneemt; i. mededeeling van J. A. M. Velt man, dat hij zijn benoeming tol lid van den Raad aanneemt; j. mededeeling van J. A. de Gouw dat hij zijn benoeming tot lid van den Raad niet aanneemt; k. mededeeling van W. de Wijs dat hij zijn benoeming tot lid van de pacht-commissie aan neemt; 1. de voorzitter deelt mede dat het Staatsboschbeheer adviseert aan het verlangen van den gemeen teraad te voldoen en geen ber- kenboomen te planten. Ook kan dan geplant worden op den weg bij Elshout, Amerikaansche Eiken en aan de Molensteeg Hollandsche Eiken. De overige ingekomen stukken wor den voor kennisgeving aangenomen. 2. Onderzoek geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid J. A. M. Veltman. Na onderzoek, door de commissie bestaande uit de heeren R. v. Drunen, P. de Baaij en v. d. Wiel, zegt de heer P. de Baaij dat de stukken in orde zijn bevonden en de commissie stelt daarom voor het nieuw benoemde raedslid toe te laten. Nadat aldus ge schied is legt de heer J. Veltman de vereischte eeden af. De Voorzitter wenscht hem geluk met zijne benoeming. Hij vertrouwt dat de samenwerking met hem een prettige zal mogen zijn en niet anders zal zijn dan in het belang van de ge meente. De heer Veltman dankt den voorzit ter voor de woorden en zegt te zullen trachten de belangen van Drunen zoo goed mogelijk te behartigen. 3. Voorstel van Burg. en Weth. m vereenkomstig het advies van de pachtcommissie aan de pachters van de perceelen op de Lange Heide een schadevergoeding toe te kennen over het jaar 1937. Besloten wordt z.h.st. de voorge stelde vergoeding toe te slaan. Tevens wordt besloten de pacht over 1938 te herzien. De pacht van enkele per ceelen die betrokken zullen worden bij het graven van sloten in 1938 zal worden verminderd. 4. Benoeming lid van het Alge meen Burgerlijk Armbestuur wegens periodieke aftreding van het lid A. Brok. De aanbeveling luidt: 1 Arn. Brok; 2 Joh. Pul les. Benoemd wordt de heer J. Pulles met 5 stemmen, tegen 4 op den heer A. Brok. 5. Wijziging gemeentebegrooting 1937. De voorgestelde wijzigingen worden z.h.st. goedgekeurd. Op een desbetref fende vraag van den heer R. v. Dru nen zegt de voorzitter dat de ver koop van de eiken aan de Molen steeg 180.heeft opgebracht en de verkoop van de knotwilgen te Els hout 39. 0. Voorstel a. tot nieuwe indeeling der ge meente door het geven van straatnamen en nieuwe huis nummering; b. benoeming van een commissie van drie leden uit den Raad be last met het geven van advies in de benaming van de ver schillende stralen. De Voorzitter zegt dat de heeren weten dat het reeds lang de bedoeling is geweest om de gemeente-indeeling, die sinds de annexatie van Elshout niet meer voldeed te herzien. B. en W. hebben nu gemeend dat voor een goede indeeling, andere straatnamen vereisebt zijn, terwijl een geheel nieuwe huisnummering zal worden ingevoerd, met aan een zijde de even en aan andere zijde de oneven num mers. Spreker zegt dat men wel moet be denken dat het niet makkelijk is alle straten een naam te geven. In begin sel hebben B. en W. gemeend de stra ten niet te lang te maken. Om een voorbeeld te noemen. De Grootestraat te nemen van den Overweg tot aan de remise en niet tot Nieuwkuik! Be grijpelijk is dat alle gedeelten geen straatnaam kunnen krijgen b.v. Giers- bergen. Omdat het haast ondoenlijk is den raad te laten uitmaken hoe de toekomstige namen zullen luiden, om dat er misschien vele ideën zijn, heb ben B. en W. gemeend den raad te moeten voorstellen uil zijn midden een commissie van advies te benoe men, die dan de volgende vergadering met een voorstel kan komen hoe de straten het beste kunnen heeten, waarna de raad dan kan zeggen ol hij zich met het advies kan vereeni gen. De heer J. Veltman vraagt ot B. en W. misschien voor zoo'n commissie enkele gedachten aan kan geven, ol dat alles aan de commissie zelf wordt overgelaten. De heer R. v. Drunen vraagt of de namen van achterbuurten ook ver anderd worden. De Voorzitter zegt dat er geen ach terbuurten zijn. De heer R. v. Drunen heeft in de historie gelezen dat Drunen veel ver schuldigd is aan de vroegere Mevr. van Steenbergen, die veel bosschen heeft bezeten. Spreker meent dat deze naam misschien of anders gedeelte lijk wel te gebruiken zou zijn. De Voorzitter zegt dat het zeer ver dienstelijk is om dergelijke personen te eeren, door de herinnering aan hen levendig te houden, maar in deze moet men voorzichtig zijn, terwijl ook de namen niet te lang mogen worden. Wat betreft de kosten deelt spreker mede, dat deze geraamd zijn op 250.—. Hiervan kan 1/4 voor reke ning van 1937 komen en 3/4 voor 1938. Het restant moet nog worden gedekt. Dit kan dan misschien op de begrooting van 1939 en anders toch op de begrooting van 1940 komen. De heer H. de Wijs zou de com missie die moet worden benoemd ei op willen wijzen dat om de Groote straat te nemen tot Bruurmijn, dat van oudsaf „Huiten" wordt geheeten. Weth. L. v. Halder zou zoo nog wel meerdere voorbeelden kunnen noe men. Zoo noemt men het gedeelte van den dominé tot de Kerk „Dierentuin De Voorzitter: dus ik woon in den „Dierentuin", hilariteit). De raad kan zich niet liet voorstel van B. en W. z.h.st. vereenigen, zoodat kan worden overgegaan tot het be noemen van een commissie. Dit schijnt nog niet zoo gemakke lijk te zijn, want er zijn niet minder dan 5 stemmingen noodig, waarna de drie personen, waaruit de commissie bestaan zal, zijn aangewezen. Bij de eerste stemming werden di rect benoemd de heeren P. de Baay en H. de Wijs, respectievelijk met 5 en 0 stemmen. De heer P. de Baay wensch- te zijn benoeming evenwel niet te aan vaarden. Bij de tweede stemming behaalde alleen .1. Klijn een meerderheid van 5 stemmen. Ook deze is dus benoemd. De derde stemming leverde geen meer derheid op. Bij de vierde stemming behaalden de heeren Chr. Muskens en van Oers beiden drie stemmen. Geen meerderheid dus. De slotstemming, nummer vijf, tusschen beide voor noemde heeren moest dus beslissen. De heer Chr. Muskens behaalde daar bij met 5 stemmen de meerderheid, zoodat deze was benoemd. De heer v. Oers behaalde 3 stemmen en 1 blanco. 7. Verleening van een credite aan Burgemeester en Wethouders van 1500.voor de afwerking van het zwembad. De Voorzitter zegt dat het zwem bad thans in groote lijnen gereed is, maar niet nieet geheel en al voor het gebruik. B. en W. hebben echter de wijze van exploitatie reeds overwogen en zij hebben daarbij deze zaak wijd en breed bekeken en zijn daarbij tot de conclu sie gekomen dat de gemeente het bes te zelf de exploitatie ter hand kan nemen. De div. kosten en regelingen kunnen later door den raad geregeld worden. Wanneer de raad nu 't voor stel van B. en W- aanneemt, kan men van het standpunt uitgaan dat de raad in principe geneigd is om de gemeente zelt het bad te laten exploiteercn. Wat betreft de diverse onkosten deelt spreker mede dat in totaal vol gens de opgemaakte berekeningen 1350.nooüig zal zijn, maar dat 1500.gevraagd wordt, omdat de beplantings-kosten, begroot op 200, misschien te laag zullen zijn. De Voorzitter deelt op een desbe treffende vraag van dhr. v. d. Wiel mede dat de gelden als volgt gedekt zijn. De opgemaakte begrooting be loopt 550.aan exploitatie-kosten. De bedoeling is dit bedrag af te schrij ven in tien jaar tegen een rente van 3.1/2%. De moeilijkheid is echter of men met een bedrag van 550.uit kan. Spreker wil geen verdere cijfers noemen om niet op de zaak vooruit te loopen. De raming is evenwel ge maakt aan de hand van cijfers van andere landelijke gemeenten, die even eens een bad hebben. Tevens is daarbij rekening gehouden met hel feit, dat het 't eerste jaar gewoonlijk heel druk is, maar de daarop volgende jaren de drukte minder wordt. De genomen cij fers zijn daarom naar den maatstaf van het tweede en derde jaar. Ook is met de omstandigheid rekening ge houden dat 's zomers vele kampeer ders van het bad gebruik zullen ma ken. Deze omstandigheden alle mee gerekend vindt spreker een bedrag van 550 wel gerechtvaardigd. Mocht het misschien een bedrag van b.v. 150.er naast zijn, dan vindt spr. een dergelijke uitgave in hel belang van de volksgezondheid ten volle ver antwoord. Den heer v. d. Wiel is gezegd, door naar zijn meening bevoegde personen, dat het zwembad niet goed uitgebag gerd is. Hij vindt daarom het voorstel zooals het hier door B. en W. gedaan wordt niet op zijn plaats. De Voorzitter zegt dat B. en W. ten volle de groote verantwoording, die in deze op hen, maar ook op den raad rust, bewust zijn. Die verantwoorde lijkheid hebben B. en W. ook in daden omgezet en spreker persoonlijk is bij de werkzaamheden bijna dagelijks tegenwoordig geweest en hij heeft daarbij geconstateerd, dat, zooals de toestand nu is er bijna geen modder meer aanwezig is. De heer v. d. Wiel bestrijdt dit en zegt dat de menschen die er werken beweren dat de modder er niet uit te krijgen is. De Voorzitter zegt dat de gemeente raad met een gerust hart hel voorstel van B. en W. kan aanvaarden. De heer J. Veltman zegt dat men 't water misschien eerst door een des kundige kan laten onderzoeken. De Voorzitter deelt mede dat het graven geschiedt is onder leiding van zeer bekwame personen. Zoo heeft de heer Kempenius zelfs de leiding ge had bij het maken van een zwembad te Eindhoven. Op deze feiten is spr. echter ook niet afgegaan, maar hij heeft persoonlijke toestanden gecon stateerd. De heer Chr. Muskens heeft er meer malen verwonderd over gestaan, dat men de modder er zoo schoon uit heeft kunnen krijgen. De heer H. de Wijs zegt dat het klei ne beetje modder dat er misschien nog in kan zitten, wel geheel verdwijnt met de strooming van het water. De Voorzitter kan clil onderschrij ven. Misschien had hij straks beter kunnen zeggen dat er in het geheel geen modder meer in zit, wat mis schien juister was geweest. Daar de heer v. d. Wiel stemming over het voorstel verlangt wordt hel in omvraag gebracht en met 8 tegen 1 stem aangenomen. Alleen dhr. v. d. Wiel stemde tegen. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verzetting van de kermis te Drunen. e Voorzitter zegt dat daar dit punt reeds eenige malen in den raad ter sprake is gebracht B. en W. van meening zijn het voorstel te doen om de kermis weer terug te brengen op dezelfde dagen als zij vroeger geweest is. B. en W. hebben dit voorstel ge daan omdat zij daarbij in overweging hebben genomen dat vroeger ieder vrede met de vastgestelde kermisda gen had. De reden dat jle kermis ver zet is geweest was, omdat vroeger hel drukste seizoen in de schoenindustrie gedurende de kermisdagen viel. B. en W. meenen dat dit 'argument wel is komen te vervallen en zij doen daarom het voorstel de kermis vast te stellen op Zondag, Maandag en Dinsdag vóór Pinksteren met de beide Pinkster dagen. De heer H. de Wijs had gemeend dat dit verzoek van de kasteleins uit had moeten gaan. Destijds is de ker mis verzet omdat de fabrikanten hel verzocht hadden en daarbij het belang hadden, nu is het in het belang van de kasteleins, dus z.i. moeten de kaste leins ook met het voorstel komen. Wat de drukte in de schoenfabrieken be treft, zegt spreker dal deze niet meer is als vroeger. Hij kan zich met het voorstel van B. en \V. vereenigen. Mis schien wordt de opbrengst aan staan gelden ook wel hooger zegt spreker. De Voorzitter zegt dat de aanleiding van B. en W. tot het voorstel ge weest is omdat er in den raad ver schillende malen sprake over is ge. weest. Wat de opbrengst betreft zegt spreker dat deze nog nooit zoo groot is geweest als in de crisis-jaren. De gemiddelde opbrengst is thans 2000, vroeger d.t.o. 1600. De heer v. d. Wiel zegt dat het ver zoek wel van de kasteleins is uitgegaan omdat zij hem gevraagd hebben, in den raad het voorstel te doen, waar aan hij destijds ook gevolg gegeven heeft. De Voorzitter zegt dat die opmer king niets ter zake doet! De heer v. Oers is er bang voor dal de schoenfabrikanten de vrije kermis dagen niet meer zullen uitbetalen. De Voorzitter zegt dat dat een soci ale maategel is, waarmede 't gemeen tebestuur geen rekening kan houden. De heer ,1. Klijn vraagt of de Els- houtschc kermis toch gehandhaald kan blijven. De Voorziter bevestigt dit. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z.h.st. aangenomen. 9. Verzoeken om ontheffing school geld. 1937. Worden in besloten vergadering be handeld. De Voorzitter heeft dan nog een voorstel van B. en W. in verband met de uitvoering van nieuwe en de ver betering van oude wegen. Spreker zegt dat men van het werkfonds een be drag kan leenen, doch enkel wanneer de gemeente eerst betaalt. Het betaal de kan de gemeente dan declareercn. Om dit hiaat evenwel aan te vullen meenen B. en W. goed te doen een kasgeldleening aan te gaan voor een half jaar, groot 25000.—, tegen 5/8% bij de Amsterdamsche Bank. Wordt goedgekeurd. De heer v. d. Wiel maakt van de Hoest- Cr iep -Bronchitis -A sthma i rondvraag gebruik om de aandacht t vestigen op het feit dat de arbeider', die in vrij bedrijf onder het werkfond werken vaak met minder loon thuis komen dan arbeiders in werk verschaf fing. De Voorzitter zegt dat men de loo nen der arbeiders niet heeft kunnei vastleggen, daar het werkfonds daar tegen is. Het werkfonds eischt dat d< loonen vrij zijn. B. en W. kunnen daai niets aan doen. De heer R. v. Drunen vraagt mei wat voor soort boomen de omgeving van het zwembad zal beplant worden De Voorzitter zegt dat dit nog niet bekend is. De Heide Mij. heeft wel en kele soorten genoemd. Het Staats- bosch-beheer is van meening dat hel beste boomen gebruikt kunnen wor den die afdoende beschutting tegen Westenwind geven. De heer P. de Baay vraagt of er naar den Elshout geen fietspad langs den weg gelegd kan worden. De Voorzitter zal overwegen of aan dit verzoek in den vorm van een sin telpad kan worden voldaan. De heer P. de Baay vraagt verder nog of aan de vroegere pachters van perceelen bij de Eindsche gemeente waaraan in werkverschaffing gear beid is, bij de nieuwe verpachting weer de voorkeur kan worden gege ven. De Voorzitter zegt dat men hier nu een geheel andere indeeling krijgt. B. en W. achten het niet juist reeds thans daaromtrent eenigerlei toezegging te doen, al zal aan verschillende oude. pachters voor bepaalde perceelen wel de voorkeur gegeven kunnen worden. De heer H. de Wijs wijst op den toe stand van den weg naar het zwem bad. De Voorzitter zegt dezen harder te zullen maken. Men zal er zeker de noo- dige aandacht aan schenken. De heer H. de Wijs vraagt vervol gens nog of er reeds een secretaris voor steun-B benoemd is. De Voorzitter zegt dat deze inder daad reeds door B. en W. benoemd is. De heer R. v. Drunen vraagt dan ol' er in werkverschaffing niets gedaan kan worden voor hel natuurschoon van de Dekker Wielen. De Voorzitter zegt dat men daar over in onderhandeling is. met de Heide Mij., waarna spreker de verga- doring sluit, na de leden nog een Zalig Kerstfeest en een prettig uiteinde te hebben toegewenscht. HET VOLGEND NUMMER VAN DIT BLAD VERSCHIJNT A. S. DINSDAG; HET NIEUWJAARS NUMMER A.S. DONDERDAG. ZENDT TIJDIG UWE ADVER TENTIES IN! Eervolle benoeming De Weleerw. heer Henri Hens Gzn. uit Waalwijk, kapelaan te Zevenbergen is door Z H. Ex. den Bisschop van 's Bosch benoemd tot conrector van de kweekschool Mariënberg te 's Bosch. Zeer zeker eene eervolle promotie voor dezen jeugdigen priester, wien we hiermee alsook z'n familie van harte gelukwenschen. Keuring dienstplichtigen lichting 1939 De ingeschrevenen voor de lich ting 1939 en de tijdelijk ongeschik- ten voor de lichting 1938 moeten uit Almkerk op 17 Jan., Geertrui denberg op 18 Jan., Waspik op 21 Jan., Dussen op 28 Jan. en Raams- donk op 1 Februari verschijnen voor de keuring in het Henricus. gebouw te Raamsdonksveer. De ingeschrever en uit: Drunen moeten op 9 Febr., Heusden op 10 Febr., Andel op 11 Febr., Eethen op 11 Febr., Waalwijk op 15, 16 17 Febr., Vlijmen op 18, 2l Febr., Sprang— Capelle op 21, 22 Febr. en Loonopzand op 23, 24, 25 Febr. verschijnen voor den keuringsraad te Waalwijk in het Gemeentehuis, zalen 19—20. Zij die voor een anderen keurings raad wenschen gekeurd te worden moeten ten spoedigste een desbe treffend verzoek richten tot den voorzitter van den keuringsraad Tilburg. Adres Breda,Tennisstraat No. 58. Honderd-jarig bestaan Gilde St. Crispijn en St Crispinianus Het schuttersgilde St. Crispijn en St. Crispinianus, gevestigd te v.m, Besoijen heeft een vergaderi. g ge houden in café van der Meijs ter bespreking van de feestelijkheden van het 100 jarig bestaan in 1938. In principe is besloten de feeste lijkheden te houden op de beide I Als Gij 's nachts niet slapen kunt door de benauwdheid op Uw borst. Als Uw ademhaling moeilijker en pijn lijker wordt door de verstopping van Uw luchtpijptakken, neem dan Akker's Abdijsiroop. Gij zult Uw benauwdheid overmeesteren, want de slijm zal zon der moeite loskomen. Vanaf den eersten lepel begint de verlichting. Dat opgeblazen, benauwde gevoel zal verdwijnen en na korten tijd zult Gij geen spoor meer van die borst- benauwdheid bemerken. Neem dus bij AK/CCfts

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 9