Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. VIRGINIA'S KEUZE Gemeenteraad Raamsdonk RQQRD BRABanD 0! die zenuwhoofdpijn! AKKERTJES vi yrrrrrTT-a Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON r Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD NUMMER 2. WOENSDAG 5 JANUARI 1938. 61e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs. per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag el Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. De raad dezer gemeente kwam Vrij dagavond in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van loco- burgemeesler wethouder Mr. Heere. Alle lenen waren aanwezig. I)e notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. 1. Ingekomen stukken. Goedgekeurde raadsbesluiten a) tot heffing van opcenten op dc gemecntefondsbelasting. b) lol wijziging van conversie van geldleeningen. c) tot aangaan van eene Rekening- Courant overeenkomst met de Bank van Nederlandsche Gemeenten. d) tot wijziging der begrooting '37. e) Schrijven van J. C. de Groot. De Voorzitter zegt dat dit dezelfde kwestie betreft als vorig jaar. f) Schrijven van B. en \V. aan den raad dat in verband met een nieuwe bestrating «Ie weg is afgesloten. Allen voor kennisgeving aangeno men. g) Schrijven van Dr. Bos wordt be handeld bij punt 9. 2. Ontwerp-besluit tot openbare verpachting van het grasgewas op de zijbermen van de Achter straat en van den Lagen weg. Goedgekeurd. 3. Alsvoor tot openbare verhuring van bet pand aan de Prins Bern ha rd straat, wijk H no. 7. Het betreft hier de ambtswoning van oud-burgemeester A. J. W. M. Moons, waarvan, wegens vertrek, de huur met 1 Januari afloopt. B. en W. stellen voor deze woning in hel openbaar te verhuren voor een tijd van 5 jaar, waarna telkenmale voor 1 jaar verlenging kan worden verleend. De heer van Woerden vraagt op hel niet mogelijk is dat deze woning als ambtswoning gehandhaafd kan blij ven voor een eventueelen nieuwen burgemeester. De Voorzitter zegt dat Ged. Staten geen bezwaar tegen goedkeuring van dit voorstel hadden. - Goedgekeurd. -1. Alsvoor tot wijziging van hel geldleeningsbesluit van 15 Juni 1932, no. 132, zulks met betrek king tot verlaging rente. De Voorzitter zegt dat de vorige keer de rente verlaagt is van 0V2 op 372%, met opzeggings termijn van 3 maanden. Ged. Stalen meenen dat deze opzeg gingstermijn kan vervallen, waartegen cie geldschieter, Ambtsleven, geen be zwaar had. Ook dc raad kan zich er mede ver eenigen. 5. Voorstel, 0111 toe te treden tot de fraude-risico-onderlinge van gemeentegelden legen benadee- ling door plaatselijke ambtena ren en bedienden of door ande ren. Goedgekeurd. Het te verzekeren ri sico loopt tot een bedrag van maxi mum 50.000. Ontwerp-verordening tot verdee ling der Gemeente in vier slem districten voor de verkiezing van leden van den gemeente raad. Wordt goedgekeurd. 7. Aanvrage van den heer J. B. Zijlmans 0111 ontslag als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Het gevraagde ontslag wordt op de meest eervolle wijze verleend, met dankzegging voor bewezen diensten. 8. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur, ter voorziening in de vacature van den heer J. B. Zijlmans. De voordracht van B. en W. luidt als volgt: H. J. de Bruin, 2 W. A. Zijlmans. De heer H. J. de Bruin werd be noemd met 7 stemmen, tegen 2 op den heer W. A. Zijlmans en 3 op den heer A. Kamp. De Voorzitter wenseht den heer H. J. de Bruin geluk met zijne benoeming waarvoor laatstgenoemde dankte. 9. Alsvoor van de gemeente-ge- neesheeren, wegens periodieke aftreding van de heeren: Cr. A. H. A. M. Lips en B. Knaap. De Voorzitter zegt dat gisteren nog een schrijven is binnen gekomen van 'Dr. Bos, waarin hij verzoekt eveneens als gemeente-geneesheer te worden aangesteld. B. en W. konden zich hier over in P/2 dag geen idee vormen en met een voorstel komen. Zij stellen daarom voor het voor kennisgeving aan te nemen. De heer v. Woerden heeft de sala risregeling van gemeente-geneeshee- ren eens nagekeken, doch hij heeft zich geen idee kunnen vormen van de wijze waarop die salarissen berekend zijn. Spreker vraagt welke maatstaf daarbij gevolgd is. Verder vraagt spr. nog het verzoek tot de volgende verga dering aan te houden, zoodat B en W. 1 VERZEKER U BIJ DE deze zaak nog eens kunnen bekijken. De Voorzitter zegt dat dit laatste niet kan, daar de benoeming loopt van jaar tot jaar. Wat de verdeeling der salarissen betreft zegt spreker dat Dr. Lips eerst alleen gemeentearts geweest is, doch deze heeft in onderling overleg met dr. Knaap goedgevonden, dat laatstge noemde eveneens tot gemeentearts be noemd werd. De uitoefening hunner praktijk is daarbij verdeeld naar ver houding der gezindten, naar welke ver houding ook de salarissen geregeld zijn. De heer de Jong zegt dat men een R.K. en een protestante arts heeft, zoo dat z.i. de keuze voldoende is. Komt er een bij dan is dit misschien nadee- lig voor de betrokken artsen. De beide periodiek aftredende gemeentegenees- heeren worden hierna bij aclamatie herbenoemd. 10. Alsvoor van leden der commis- ssie van fabricage, wegens pe riodieke aftreding der heeren: C. J. Kanters, G. C. de Bont en J. W. Mertens. Worden zonder discussie bij acla matie herbenoemd. 11Alsvoor van leden der lichtcom- missie, wegens periodieke aftre ding der heeren: H. Rombouts, D. Lankhuyzen en J. J. de Jong. Worden zonder discussie bij acla matie herbenoemd. 12. Alsvoor van een lid in de schoolcommissie wegens perio dieke aftreding van den heer M. M. Claassen. Wordt bij aclamatie herbenoemd. 13. Alsvoor van een lid in de com missie tot wering van school verzuim, ter voorziening in de vacature van wijlen den heer J. A. van Beek. B. en W. hebben de volgende voor dracht opgemaakt: 1. G. A. A. v. Beek, 2. J. J. de Jong. De heer G. A. A. v. Beek, zoon van den overledene wordt bij aclamatie be noemd. 14. Verzoek van de Wed. J. M. Vissers om teruggaaf van de helft van het door haar voor 1937/1938 betaalde vergun ningsrecht. De Voorzitter zegt dat het heele vergunningsrecht 40.bedraagt. B. en W. stellen daarom voor de ge vraagde helft, is 20.— terug te ge ven. Wordt z.h.st. goedgekeurd. 15. Wijziging der begrooting van de Gemeente, het G.E.B. en het Burgerlijk Armbestuur over '37. De Voorzitter zegt dat o.a. een wij ziging der gemeentebegrooting ver band houdt met de te verwachten blijde gebeurtenis. Worden goedgekeurd. Tot slot dankt de voorzitter allen voor wat zij in het afgeloopen jaar in het belang der gemeente gedaan heb ben en wenseht hen een zalig uiteinde en een Zalig Nieuwjaar. maar daartegen zijn immers die "AKKERTJES" een ware uitkomst! Ondervindt 't zeil en neem 1 of 2 DE NIEUWE SCHEPEN VOOR DE Mij. ZEELAND. Nu ook de Eerste Kamer de wets ontwerpen met betrekking tot de Stoomvaartmaatschappij Zeeland heeft aangenomen, is bedoelde maatschappij overgegaan tot bestelling der twee nieuwe mailschepen. De opdracht is thans officieel geplaatst bij de N.V. Kon. Mij. de Schelde te Vilssingen, die de schepen ongeveer in Juni 1939 zal moeten afleveren. Het tijdstip van af levering hangt nauw samen met het verkrijgen van de noodige materialen, waartoe echter de noodige voorberei dende maatregelen waren genomen. van „De Echo van het Zuiden' Naar het Amerikaansch van TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden). 12) Michael schreeuwde een waarschu wing. Op dien kreet draaide Rickey zich 0111 en greep zijn aanvaller beet. Zij worstelden en Michael kwam juist op tijd 0111 Rickey te hooren zeggen Het is Lute Carney maar. Nou, hoe denk je er over? vroeg de man op beleedigenden toon. Rickey lachte gedwongen. 'k Zal je maar weer laten gaan. Dat in geen geval, kwam Michael tusschenbeide. Hij is dronken, zei Rickey. Hij zou ons^niets gedaan hebben. Hij wist, dat u geld had. Ik zeg u, dat hij dronken is, Lute is geen struikroover. Laat hem niet gaan, laat hem niet gaan, zei Virginia heel zacht tegen Michael. Jinny, dit zijn mijn zaken, ver klaarde haar broer scherp. Ik kan wel voor mezelf zorgen. O! Virginia draaide zich mis moedig 0111 en liep met Michael door. Wat bedoeld uw broer daarmee? vroeg hij. Vraag het 111e niet.... Als ik u kan helpen. Dat kunt u niet. Michael stond stil en keek naar de beide mannen. Is het wel veilig om ze alleen te laten? Rickey wil niet dat wij ons erin mengen. Ik geloof dat hij een groote dom heid begaat. Mr. McMillan, herinnert u zich het verhaal van de lepels? Virginia sprak snel en nerveus. Hoe die Ri chard Farqutar speelde en dronk, en dat sindsdien elke generatie een spe lenden en drinkenden Farquhar telt? Dat klonk heel romantisch maar in werkelijkheid is het een afschuwe lijke gedachte. Daarom is het vooral, dat ik Rickey hier vandaan wil heb ben. Hij speelt met een paar oudere kerels hier uit de stad. Lute is er één van en hij heeft een verschrikke- lijken invloed op Rickey. Hij zag, dat het haar bijna te mach tig werd. Is er iets, dat ik doen kan? Laat mij uw vriend zijn. Zij aarzelde en zei toen heel zacht Hoe kunt u mijn vriend willen zijn? Terwijl u mij zoo onkiesch hebt behandeld. Hij stond stil en keek haar verwon derd aan. Wat heb ik gedaan? Waarom hebt 11 de kandelaars gekocht, terwijl u wist, dat ik ze zoo graag zelf wilde houden? Ik heb ze juist gekocht om ze voor u te redden. Begrijpt u dan niet dat ze aan de meest blijdende zouden zijn gekomen, nu ze eenmaal op de veiling waren? En ik wist, dat u ze aan niemand wilde afstaan. Ze zijn weer van u, als u ze wilt aannemen. Ze haalde diep adem. O, wat ben ik daar blij 0111! Als u eens wist, wat ik allemaal voor leex lijks van u gedacht heb! Ze lachten nu allebei, gelukkig als twee inenschen die elkaar gevonden hebben. Maar zij zwegen toen zij Ric key op zich toe zagen komen. Lute at alweer uit mijn hand, zei hij met iets blufferigs in zijn stem. Hij was zoo dronken als een Turk. Toch een gevaarlijk soort vriend, lijkt hij mij, merkte Michael op. Rickey vatte vlam. Hij is mijn vriend niet, hij is geen gentleman O, ik begrijp het, zei Michael droogjes. Trouwens, ik begrijp niet waar u zich mee bemoeit. Zijn toon was niet minder dan be- leedigend. Rickey! protesteerde zijn zuster. O, goed. Hij liep vlugger door en bleef vóór hem loopen. U moet het hem vergeven, ver ontschuldigde Virginia hem, hij is zichzelf niet meer. Anders is hij niet zoo, maar er zijn de laatste dagen op windende dingen gebeurd. U moet hem niet verwennen door te goed voor hem te zijn en te veel medelijden met hem te hebben, riep Michael haar. Maar ik houd zooveel van hem. Zij zei het eenvoudig, maar zóó op recht, dat het zijn argumenten het zwijgen oplegde. Michael stond stil en keek ontroerd in het lieve meisjesgezicht. Niemand heeft mij ooit 0111 mijn zwakheid liefgehad, zei hij met bewo gen stem. Zij sloeg haar oogen naar hem op. Ook uw moeder niet? Zij stierf, toen ik nog klein was. Is er niemand anders geweest? Mijn vrouw. Maar ze heeft nooit van mij gehouden. Ons huwelijk was een vergissing. Oh, vergeef mij In het witte maanlicht zag hij een onuitsprekelijk medelijden op haar ge zichtje. En op dat oogenblik wist hij, waarnaar hij al die jaren verlangd had. naar iemand, die medelijden met hem had. Hij nam haar hand en kuste die. Zij schrok toen hijh dat deed, maar hij wist, dat zij het hem niet kwalijk nam. Daar was hij zeker van. Toen hij weer naar haar opkeek zag hij, dat haai gezicht naar de lucht gewend was. Zijn blik gewaar wordend zei ze snel: Ik vind deze herfstavonden heer lijk. Hoort u de rivier zingen? Daarna vertelde hij haar wat van zijn jeugd. Ik troost mezelf altijd met de be lofte dat ik eenmaal de stad zal ont vluchten. Is het niet vreemd, dat zoo veel menschen, die van de zee, de her gen en het land houden, zich toch zon der weerstand te bieden in muffe kan toorlokalen laten opsluiten? Denk eens hoe goed het leven huiten zou kunnen zijn, als je maar den moed had.... E11 toch breng ik mijn dagen door achter mijn bureau, in een wolken krabber. O, als ik maar iemand had... Hij onderbrak zich zelf. Hij mocht niet te ver gaan. Dadelijk zou hij haar nog vragen of zij met hem de wijde wereld wilde ingaan! Na een lange poos van zwijgen vroeg hij haar: Wat zullen we nu met de kande laars doen? Als ik ze houd, vrees ik. dat 11 nog méér leelijke dingen van mij zult gaan denken. O nee. Maar u moet ze maar liever niet teruggeven. Rickey zou het vervelend vinden. Rickey, zei hij met ongeduld in zijn stem, denkt u ooit aan iemand naders dan aan Rickey? Vergeef het mij, voegde hij er aan toe toen hij haar verwijtende oogen zag. Toen zij het huis naderden, stond Richard op de stoep op hen te wach ten. Ik geloof dat ik ,u een excuus schuldig ben, Mr. McMillan, zei hij met hoog opgericht hoofd. Ik was in een slechte stemming. O]) dat moment ondervond ook Mi chael het ontwapende effect van Ric key's persoonlijkheid. De jongen had zijn arm 0111 de schouders van zijn zusje heengeslagen. Zoo als zij daar samen in het maanlicht stonden leken zij de belichaming van al wat jong en mooi was. Michael voelde zich oud en levensmoe naast hen. JVaalwpscae Courant, NEEM HET ZEKERE VOOR HET ONZEKERE EN CONCURREERENDE TARIEVEN EN VOOR- OEELIGE VOORWAARDEN II Volgens recept van Apotheker Dumont

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1