een dubbeltje SPORT BURGERLIJKE STAND RECHTZAKEN. GEMENGD NIEUWS IN DIT BLAD? I N D I T BLAD Laatste Berichten. In welk blad vindt U berichten, verslagen, inge zonden stukken uit uw eigen gemeente, zoo uit voerig als Waar aanvragen om of aan biedingen van personeel, anbestedingen, verkoopin jen uit plaats en streek, zooals ze voorkomen En dat alles voor in de week. ABONNEERT U THANS, heeft als lid van het College van Kerkvoogden bij de Ned. Herv. Kerk alhier, is gekozen de heer J. W. B. v. Schuppen. In de Ned. Herv. Kerk alhier zal bij het bekend worden van de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin een dankstond worden gehouden en wel wanneer de geboorte bekend wordt des avonds vóór 6 uur, dienzelfden avond om half negen, en wanneer de geboorte na 6 uur bekend wordt den volgenden avond om half acht. In de Geref. Kerk zal een dank stond worden gehouden, wanneer de geboorte 's middags vóór 12 uur be kend wordt dienzelfden avond half 3 en wanneer de geboorte na 12 uur be kend wordt den volgenden avond om half 8. Aan het Hulppostkantoor alhier werd gedurende de maand December 1937, voor de Rijkspostspaarbank in- gelgd 5229.40 en terugbetaald 150027.63. De Ned. Herv. Mannenvereeni- ging „Troffel en Zwaard" alhier, kwam j.l. Maandagavond in vergade ring bijeen onder leiding van den voorzitter dhr. C. Nieuwenhuizen. Na opening met psalmgezang, gebed en Schriftlezing, werden de notulen gelezen enz., waarna door den heer E. Barbier een onderwerp behandeld werd over Art. 13 Ned. Geloofsbelij denis. Op dit onderwerp volgde een breedvoerige bespreking, waarna de heer Barbier met dankgebed eindigde. Wij vernemen, zulks in tegenstelling met hetgeen wij daarover reeds meld den, dat de besprekingen betreffende de vergaderlokaliteit nog moeten plaats hebben. Onder leiding van haar voorzit ter, dhr. H. Bogers, hield de afdeeling Sprang van den Ned. Chr. Bouwarbei- dersbond Dinsdagavond in de zaal van den Chr. Volksbond een ledenverga dering, die tevens als propaganda-ver- gadering werd benut. Na opening op gebruikelijke wijze, heette de voorzitter de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder den spreker van dezen avond, dhr. K. de Boer van Utrecht, hoofdbestuurder van genoemden bond. De voorzitter wenschte allen Gods besten zegen toe voor 1938. Na afhandeling van enkele ingeko men stukken sprak de heer de Boer over Werkloozenzorg, en lichtte daar bij breedvoerig toe: 1 Kasuitkeering, 2 Steunverleening en 3 Werkverschaf fing. Op deze duidelijke en practische rede volgde een breedvoerige bespre king. Bij de rondvraag kwamen nog en kele punten van organisatorischen aard ter sprake, waarna de geslaagde vergadering met dankgebed werd ge sloten. VRIJHOEVE-CAPELLE. In verband met de verbindend verklaring van de Collectieve Arbeids overeenkomst in de Schoenindustrie werden bij een firma ter plaatse een achttal arbeiders ontslagen. Een reiziger uit Loon op Zand kwam op het erf vanCafé van Dijk door de gladheid zoodanig te vallen dat, hij een been brak; per auto werd het slachtoffer huiswaarts gebracht. CAPELLE. Tot president-kerkvoogd der Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse is her benoemd de heer A. L. Sneep. Op het hulppostkantoor alhier werd gedurende de maand December 1937 inde Rijkspostspaarbank inge legd 4920.30 en terugbetaald 12052.01. Het aantal inlagen bedroeg 56, dat der terugbetalingen 60. Op Nieuwjaarsdag werd door de postduivenvereeniging „De Lucht vaart" in haar clublokaal bij Mej. Wed- A. van der Haart, aan de Nieuwevaart, een onderlinge clubtentoonstelling ge houden, waarop ruim 200 duiven wa ren ingezonden en de heer A. Stok- wieler uit Waalwijk als keurmeester optrad. De uitslag in de verschillende afdee- lingen luidde als volgt: Oude duiven: Adr. Blom le en 8e; St. van Peer 2e; J. van Doornik 3e en 6e; B. Hartman 4e; Adr. Spierings 5e en 12e; M. Mesch 7e; E. Haverhais 9e; G. VoslOe en 13e en C. Rosenbrand 11e. Oude doffers (400 K.M.)P. Nieu wenhuizen le, 2e en eerv. verm.Gebr. van Onzcnoort 3e; J. de Jong 4e; G. Vos 5e en 6e; St. van Peer 7e en Adr. Blom 8e. Oude doffers (800 K.M.)G. Vos le en 8e; Adr. Versteeg 2e; E. Haver- hals 3e; C. Verhagen 4e; Ph. van Til- borgh 5e; Adr. Klootwijk 6e; J. van Doornik 7e; J. de Jong 9e en W. Ver steeg eerv. verm. Jonge duiven: Adr. Spierings le; J. van Doornik 2e en 4e; G. Vos 3e, 5e en eerv. verm.; E. Haverhals 6e; Adr. Blom 7e en Ph. van Tilborgh 8e. Jonge doffers: J. van Doornik le; Ph. van Tilborgh 2e en 7e; Adr. Blom 3e en 10e; G. Vos 4e; Gebr. van On zcnoort 5e en 6e; J.Versteeg 8e; M. Mesch 9e; P. Nieuwenhuizen eerv. verm. Late jongen: G. Vos le en 2e en .1. de Jong eerv. verm. Hoewel het bezoek niet zoo groot was als vorige jaren, hebben we toch kunnen constaleeren, dat deze ten toonstelling in alle opzichten een schitterend verloop gehad heeft, waar op de organiseerende vereeniging met het meeste genoegen kan terugzien. Door het Inlichtingsbureau voor Chilisalpeter te Rotterdam zal a.s. Vrijdag 7 dezer voor de leden van de Coöp. Aankoopvereeniging „Capelle, Vrijhoeve Capelle en Sprang" w.a. en genoodigden een lezing met filmver- tooning worden gehouden in het café van den heer Ant. van Dijk aan het Bruggetje te Vrijhoeve-Capelle. Deze avond belooft zeer interessant te worden, want er worden geluids films vertoont o.m. over de winning en bereiding van Chilisalpeter en de be- teekenis der z.g. neven-elementen voor den plantengroei. Gedurende de maand December 1937 werden ter gemeente-secretarie van Sprang-Capelle ingevolge de Vleeschkeuringswel aangegeven 11 runderen, 60 varkens en 1 geit. Bij de j.l. Vrijdag gehouden ver huring van zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk a.d. Loonschendijk, hebben deze ruim 300 meer opgebracht dan het vorig jaar. ST. JOACHIMSMOER. 1 Januari speelde de muiten de Moer nog maar weinig bekende jeugdige biljartspeler de 12-jarige Jan Maas een mljartseance legen het Waalwijksche biljartwonder Keesje de Huyter en gaf daarbij blijken, dat bij al was het niet in het maken van series carambo. les in het spelen over band voor Keesje de Ruyter niet behoefde onder te doen. Hij regelmatige en deskundige training zal ook »Jantje« tot verbluffende prestaties in slaat zijn. De toestand op 1 Januari 1938 was voor onze parochie als volgt; inwoners 320, aantal communican ten 230, geboorten 17, overlijden 3, gesloten huwelijken 4, eerste com municanten 7. In het afgeloopen jaar bedroeg het aantal uitgereikte H. Communiën 13700 De s.hool bevolking bereikte in 1937 haat laagste getal n 1. 31. Thans is een geleidelijke vooruitgang te verwach ten, zelfs n.a enkele jaren tot ruim 50 11. DUIVENSPORT. RAAMSDONKSVEER. Postduivententoonstelling. RAAMSDONK. Van 18 tot met 24 Dec. 1937. Geboren Huiberdina P., dv. Antonius Joh. van Strien en Elisabeth J. van Seters Jo- hanes Fr., zv. Marinus J. Mekes en Cor nelia M. van den Kieboom Clasina, dv. Johannes Adr. Leeggangers en Marga- retha Roomer Pau.us Joh., zv. Corneiis P. de Bont en Maria J. Scheepers.Hen- ricus M„ zv. Cornelis P. de Bont en Ma ria J. Scheepers Elisabeth A., dv. Jo hannes C. Verschuren en Maria A. Luy- bregts. GehuwdGeene. Overleden Ardina M. de Klerk, wede. van l)inge- man Kle(jn, oud 85 jaren Huiberdina C. Sagt, oud 68 jaren. Diefstallen van looden buizen te RaamsdonKsveer. P J. v. I. en J. \V K., resp. 19 en 20 jaar, uit Raamsdonksveer, hadden uit een perceel aan de VVillielminalaan en eveneens uil een perceel aan de Koningstraat te Raamsdonksveer looden buizen ge stolen. Zij waren die perceelen door middel van iuklimming binnen ge komen. Voor den Poiitterechter gaven beide verdachten het ten laste ge legde toe. Om aan geld te komen hadden zij een afspraak gemaakt om lood te gaan stelen, dat toen nog al waarde had Zij hadden ove rigens een blanco strafregister en zaten reeds 6 h 7 weken in voor arrest. De officier van justitie, mr. C. Kneepkens, was er echter van over tuigd, dat v. 1. en K. meerdere diefstallen hadden gepleegd en re- quireerde tegen ieder 3 maanden gevangenisstraf. Mr. E. van Mierlo die als verde diger optrad wees op de jeugd van de verdachten die vast voornemens zijn zooiets niet meer te doen, waarom pl. clementie verzocht De Politierechter veroordeelde de jongelui ieder tot 4 maanden ge vangenisstraf waarvan 2 maanden onvoorwaardelijk met aftrek van het voorarrest en 2 maanden voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. P. J. v. I. nam deze straf aan, maar J. W. K. deed geen afstand van zijn recht op hooger beroep. Intusschen had dit muisje nog een staartje. Verdachte v. I. ver klaarde, dat hij ook eenige verstel bare sleutels en bougies had gesto len en deze aan zekeren L. J. v.S. ten geschenke te hebben gegeven. Hij had daarbij aan v. S. gezegd, ze te hebben ontvreemd, waarna v. S. gezegd zou hebben, dat hij wel zou zorgen, dat ze niet gevon den zouden worden. Van S. verklaarde echter niet te welen, dat deze voorwerpen van diefstal afkomstig waren, ofschoon hij wel wisl, dat v. I. werkloos was pn er dus niet eerlijk aan kon komen. Intusschen bleek, dat v S. reeds meerdere malen was veroor deeld en de officier had dan ook geen clementie voor hem. Hij eischle 3 maanden gevangenisstraf, maar de politierechter veroordeelde hem tot 2 maanden gevangenisstraf. D. v. N. De wielrenners Peperkarrp en van Doremalen voor het Bossche kantongerecht. De bekende wielrenners Peper kamp uit Den Bosch en van Dore malen uit Ammerzoden moesten Maandag j I. voor het Bossche kan tongerecht verschijnen wegens ver keersovertredingen op 1 October j.l. op de Ciladeliaan ten Den Bosch len gevolge waarvan Peperkamp tegen een auto die stilstond was opgereden en een hersenschudding bekwam die hem zes weken zieken huis bezorgde. Hun was ten laste gelegd het met groote snelheid rij den temidden van druk verkeer met hun racefietsen en het rijden vlak achter een auto, waardoor zij de veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht hadden. Uit het getuigenverhoor bleek, dat zij uit de richting Orlhen komend achter een Shellwagen fietsten, toen deze plots stopte omdat er aan den rechterkant van den weg een te genligger stilstond. Van Doremalen zag bel gevaar nog juist bijtijds en wist tusscben de beide wagens been te manoevreeren. Peperkamp pro beerde eerst links te passeeren, maar toen dat niet ging wendde bij nog naar rechts, maar hij vloog tegen de auto aan, uiet bovenge meld gevolg. De ambtenaar van het O.M. eischte •tegen beiden 2 x f 15- boete of 15 dagen hechtenis. Peperkamp hoopte op clementie, omdat hij al zoo lang in het ziekenhuis had moeten liggen. De kantonrechter veroordeelde echter beiden tot 1 7,50 boete of 5 dageu hechtenis. Drie kinderen verdronken. Zondagavond omstreeks half acht is ouder de gemeente Koedijk een ernstig auto ongeluk gebeurd. Een auto, waarin vader moeder en vier kinderen waren gezeten, reed waar schijnlijk door o iklaar worden van de stuuiinriching,- in het Noord- Hollandsch kanaal. De man, vrouw en het jongste kind konden worden de drie andere kinderen vau resp. vijf, vier en drie jaar verdronken echter jammerlijk. De lijkjes van de drie kinderen zijn naar de ouderlijke woning te Bergen vervoerd. De verongelukte wagen was een huurauto en vrij oud. Omtrent de oorzaak van het on geluk staat nog niets vast. Wel is zeker dat de wagen s echts een ge ringe snelheid heelt gehad, De heer Prins verklaarde namelijk dat deze hoogstens 29 tot 30 K.M. bedroeg. Het wegdek was ter plaatse niet glad en de sporen r.er wielen wijzen in het geheel niet op slippen. Men vermoed dat er iets aan de stuur inrichting gehaperd heeft. Seinhuiswachter op slag gedood. Gisteravond even vóór halftwaall heeft op het slalionsemplacemenl Feijenoord nabij de luchtbrug een ernstig ongeluk plaats gehad, waai va-j de 58 jarige eerste semhuiswach ter J. Sparreboom gewoond hebben de Zwijndrechlschestraat het slacht offer is geworden. De man die >ich met een collega op het seinhuis bevond heeft zich omstreeks dien tijd even verwijderd om naar het toilet te gaan. Hij is toen gegrepen door stoomtrein 194 welke, komende uit de richting Dordrecht naar hel station D.P. ging. De machinist van dien trein heeft blijkbaar van het ongeluk niets bemerkt. Dit werd eerst ontdekt, toen de collega van S., omdat deze wat lang wegbleef, op onderzoek uitging en daarop S. naast de spoor baan totaal verpletterd vond. Het stoffelijk overschot is door de auto van den G.G D. naar hel ziekenhuis aan den Coolsingel over gebracht. Ernstig ongeluk op een onbewaakten overweg. Tilbury bij Lange Ruige Weide door trein gegrepen; 2 dooden. Zaterdagmorgen heeft op een on bewaakten overweg onder Lange Ruige Weide een ernstig ongeluk plaats gehad waarbij de 46 jarige lundbouwer C. A. de Bruin en zijn 45 jarige echlgenootc M.Verweyuil Linscholen het leven hebben verlo ren. Het echtpaar had zich in een Tilbury op weg begeven om in Lange Ruige Weide nieuwjaarsvisites af Ie leggen. Trein 304 welke om 9,36 uur uil Utrecht vertrekt en om 10,03 uur te Gouda moet aankomen, heeft het tweewielige wagentje bij het oversteken van den spoorweg gegre pen. De inzittenden zijn op slag gedood. Het lijk van de vrouw is 75 meter verder lange den spoordijkgevonden De trein kwam odgeveer 500 meter verder op de brug over de Dubbele Wiericke tot stilstand, waarnamen de wrakstukken van de tilbury, waar- lusscben zich het deerlijk verminkte lichaam van het mannelijk slacht offer bevond, van de locomoliel beeft verwijderd. Daar men het waarschijnlijk achtte, dat het eenige kind, een 6-jarig doch tertje, van de slachtoffers met haar ouders in het wagentje had gezeten, heeft men nog geruimen tijd de sloot langs de spoorbaan afgedregd, totdat het bericht kwam, dat het meisje we gens ziekte thuis gebleven was. Het paard heeft slechts enkele on- beteekenende kwetsuren opgeloopen. INGEZONDEN. De Echo van het Zuiden zestig jaren, Hoezee voor het Langstraats blad. Wie wou niet dat ie op zoo'n leeftijd Zoo'n jong uiterlyk bezat. JEVO. Conducteur doodgedrukt. Op het station der Nederlandsche Spoorwegen te Schiedam heelt zich een ongeluk voorgedaan dat den 54 jarige hoofdconducteur M,A. Kraan uit Botterdam het leven heelt gekost. Hoofdconducteur Kraan zou den electrischen trein 2120, welke om 9 uur 28 naar Maassluis verin kt, ge. leiden. Toen de stationchef heiver, treksein had gegeven en de hoofd- conducteur wilde instappen kon hij blijkbaar het portier van den wagen niet gemakkelijk openkrijgen. Hij kwam te vallen en geraakte lusschen de trein en het perron bekneld met het gevolg, dat hem de birslkast wtid ingedrukt. De man was vrijwel op slag dood. De trein kwam zonder conducteur te Vlaardingen aan, waar een nieuwe conducteur de leiding overnam. Zooals te begrijpen valt, heelt het ongeluk groote verslagenheid teweeg gebracht, daar Kraan bij zijn collegas zeer gezien was. BRANDEN. Vanaf Nieuwjaar is al in drie fa brieken brand uitgebroken, eerst in de Tilburgsche Katoenspinnerij daarna in de meubelfabriek der firma v. d. Weegberg en gisteravond in de para- plufabriek der firma Grimbrère aan de Fabrieksstraat. De brand was men vrij spoedig meester, maar de zolder verdieping was uitgebrand: een groot aantal parapluies ging verloren. EEN KIND GERED. Bij een brand aan den Osdorperweg hebben brandweerlieden een klein kind gered, dat in de bovenverdieping lag te slapen, in een wiegje, dat reeds geheel door de vlammen was aange tast. VROUW TE UTRECHT VERBRAND. Gistermorgen is te Utrecht de 79- jarige alleenwonende weduwe M. J. van E., die moeilijk ter been is, in haar woning aan de Bergstraat vlak achter het hoofdbureau van politie in aanraking gekomen met een branden de kachel, zoodat haar kleeren vlam vatten. Zij vluchtte de gang in naar de voordeur, doch deze was op slot en zy kon de deur in de haast niet open krij gen. Daarop is zij naar de achterdeur gestrompeld, maar voordat zij die be reikte, zakte zij in elkaar en viel op den grond, daar is zij aan de bekomen brandwonden overleden. PRINS BERNHARD NAAR SOESTDIJK. Van ochtend om 9 uur heeft Z.K.H. Prins Bernard het Burgerziekenhuis verlaten en is in gezelschap van Dr. van Valkenburg per auto naar Soest- dijk vertrokken. DE TOESTAND VAN Z.K.H. PRINS BERNHARD. Dr. C. T. van Valkenburg heeft na het vertrek van den Prins uit het Bur gerziekenhuis het volgende communi que verstrekt: Z.K.H. Prins Bernhard is hedenochtend zonder stoornis, ver huisd van het Burgerziekenhuis te Am sterdam naar het Paleis Soestdijk. De toestand van Z.K.H. geeft in elk opzicht reden tot groote tevredenheid. Lichamelijk zijn de gevolgen van het ongeval bijna geheel geweken. Psy chisch is er van het begin af aan geen spoor van eenige afwijking geweest. Niettemin brenqt de aard van het on geval dat Z.K.H. getroffen heeft mede dat voorals nog zekere beperkingen moeten gelden die in het bijzonder in spanning van allerlei aard betreffen. w.g. Dr. C. T. van Valkenburg. De goudvoorraad der Ned. Bank steeg de maand December met 10 mil- lioen; saldi van anderen daalde met 70 millioen, de disconto's met 20 millioen. De groote vliegtuigorder van de fensie is* thans definitief geplaatst bij de N.V. Nederlandsche vliegtuigenfa- briek Fokker. De Hudson Motors is van plan haar aantal arbeiders te verdubbelen en 11.000.000 uit te geven aan de in troductie van een goedkoopen wagen. Er is bij Frankfurt een Duitsch verkeersvliegtuig verongelukt, waar bij drie passagiers en drie leden der bemanning zijn gedood. De Japansche autoriteiten te Shanghai hebben bij het gemeentebe stuur van de internationale concessie opnieuw geprotesteerd tegen de actie van anti-Japansche organisaties en gedreigd, zelf maatregelen te nemen, als hieraan niet een einde wordt ge maakt. I)e Postduivententoonstelling, uitgeschreven door de Kon. Erk. Postduivenvereeniging „Prin ses Juliana", die gehouden is in het clublokaal hij J. Kamp, aan de Keizersdijk alhieï op Zaterdag 1 en Zondag 2 Januari j.l., is uitstekend geslaagd. Voor deze tentoonstelling waren prachtige prij zen beschikbaar gesteld, waaronder verschillende die gratis beschikbaar waren gesteld door inge zetenen uit deze gemeente. De tentoonstelling is beide dagen druk bezocht. Het was ook wel de moeite waard een kijkje te gaan nemen, want daar waren prachtexemplaren onder. Als keurmeester fungeerde de heer W. Koprf uit Oosterhout, die bijzonder voldaan heeft. De prij zen werden door hem als volgt uitgekeerd: Klasse oude doffers: J. Kamp, Raamsdonks- veer, le prijs; Gebr. Joore, Raamsdonksveer, He pr.; J. Kamp, Raamsdonksveer, 3e pr.; H. Ver schuren, Raamsdonksveer, -ie pr.; J. Kamp, R'veer, 5e pr.; P. Fens, Raamsdonksveer, 6e pr.Fr. Hanegraaf, Dussen, 7e pr.; L. van Diem, Raams donksveer, Zeer Eerv. verm.; L. van Diem, Raamsdonksveer, Eerv. verm. Oude duiven: A. M. Theuns, Geertruidenberg, le pr.; Fr. Hanegraaf, Dussen, 2e pr.; L. van Dicin, Raamsdonksveer, 3e pr.; P. Fens, Raams donksveer, 'ie pr.; 1'. Fens, Raamsdonksveer, 5e pr.J. van Strien, Raamsdonksveer, Zeer Eerv. Verm.; L. Snoek, Raamsdonksveer, Eerv. Verm. Jonge doffers: Gebr. Joore, Raamsdonksveer, le pr.P. Duinen, Raamsdonksveer, 2e pr.C. Hommel, Raainsdonksveer, 3e pr.; Gebr. Joore, Raamsdonksveer, -ie pr.; L. van Diem, Raams donksveer, 5e pr.; C. Hommel, Raamsdonksveer, Ge pr.II. Boelaars, Raamsdonksveer, 7e pr.H. Boclaars, Raamsdonksveer, Zeer Eerv. Verm.; H. Boelaars, Raamsdonksveer, Eerv. Verm. Jonge duiven: A. M. Theuns, Geertruidenberg, le pr.Fr. Hanegrnaf, Geertruidenberg, 2e pr. A. M. Theuns, Geertruidenberg, 3e pr.II. Boe- laars, Raainsdonksveer, le pr.L. van Diem, Raamsdonksveer, 5e pr.; L. van Diem, Raams donksveer, Zeer Eerv. Venn.; A. M. Theuns. Geer truidenberg, Eerv. Verin.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 7