Van goede getuigen voorzien Het witte Wonderpaard Gedipl. COUPEUSE Naaihuizen. Schoenstiksters KANTONGERECHT GEMENGD NIEUWS vraagt LUXOR BIOSCOOP BIEDT ZICH AAN JUFFROUW N*V* vcL Bergh's Stoomschocnfabriek 's-Bosch prima COSY-stiksters. verbonden met het Amsterdamsche kantoor van bet A.N.P. Onmiddel lijk na ontvangst van bet bericht uit bet paleis wordt bet naar Am sterdam getelext, docb op deze te- lexnju zijn ook aangesloten twee onivaiigsimacbiues, welke in de - veitiekkcu voor de Nederlandscbe pers ziju en twee, welke in botel Trier zijn opgesteld. Op bclzeiiue oogenblik wordt het bencni dus ontvangen door bet A.N.P. in Amsterdam, door de Ne derlandscbe journalisten in Baarn (üadbotei) en door de buiUniand- sene persvertegenwoordigers in botel Trier te boestuijk. blecbts enkele seconden later begint bet groote raderwerk van de Amsterdamscbe telexiuslallalie te werken en gaat bet nieuws de we reld in. Ook de radio zal daarvoor natuurlijk spoedigst zorg dragen. In de kazernes van de verschil lende garnizoensplaatsen zijn even eens leiex-loestelleii geplaatst, welke ouder voortdurende bewaking van een olücier zijn gesteld. Deze toe stellen zijn aangesloten op bet net van bet A.N P., zoodat de garni zoenscomniaudanten gelijktijdig met de dagbladen en met den radio- omroep bet bericht ontvangen. De commandant zal dan onmid dellijk de eerste saluutschoten doen lossen. Niet alleen Nederland in Europa, docb ook Nederland in Azië en in Amerika wacht vol spanning op de komende dingen. Daarom is ook op bet departement van koloniën een telexonlvangstmachine, aange sloten op bet net van bet A.N.P.» geplaatst. Gelijktijdig met de lndi scbe pers via A.N.P. en Aneta zal dus ook de Indische regeering (en wel otficieel door de Nederlandscbe) ten tpoedigste worden ingelicht. Duurde bet in 19U9 nog een uur eer bet heuglijke nieuws bekend was en ruim twee uur alvoreus de saluutschoten klonken, in 1938 zal het geen kwestie van een uur,zells niet van een half uur zijn, doch slechts van seconden, welke zullen verloopen tusschen het moment waarop het bericht der geboorte uit het paleis en het oogenblik, waarop het geheele Nederlandsche volk, in huizen, in fabrieken en werkplaatsen, op kantoren, op bet land of langs den weg, vernomen zal hebben, betzij door de bulletins, hetzij door de radio en door het gebulder der kanonnen, dat de blijde verwachting in vervulling is gegaan. Waarom 51 of 101 saluutschoten Waarom zooveel schoten en die oneven getallen Het is alles tra ditie. Saluutschoten vinden, in ons land althans, hun oorsprong bij onze marine, bij onze oorlogsvloot. Kwam al ten tijde van onze groote nationale zeehelden Michiel Adri- aanszoon de Ruyter en Tromp een autoriteit aan boord, een schout bij nacht, een admiraal,dan werden er saluutschoten gelost, 17, 23 ol meer al naar de rang van den gast En altijd een oneven aantal. Want het gebruik wilde, dat, werd met schieten een aanvang gemaakt aan stuurboordzijde, ook aan dien kant van het schip het laatste saluut schot werd gelost. Tegenwoordig hoort men vaak van minuutschoten spreken, maar die benaming is eigenlijk niet juist, want weliswaar worden de saluut schoten tegenwoordig elke minuut gegeven, vroeger was dat met de achterladers niet mogelijk en toen sprak men dan ook niet van mi- nuutsehoten, doch uitsluitend van saluutschoten. Het thans door de regeering be paalde berust dus op traditie, waar- aan ons volk zoo gehecht is. Een traditie, onverbrekelijk aan ons Kon. Huis verbonden. Het protocol der saluutschoten van thans heelt koning Willem I ingesteld. Speciale gelukstelegrammen. De telegraafdienst zal, in verband met de a s. blijde gebeurtenis in het prinselijke gezin, gelegenheid geven, aan de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard speciale gelukstelegrammen te zenden, welke op bijzondere, toepasselijke formu lieren zullen worden afgeleverd. Boven deze telegrammen moet de betaalde dienstaanwijzing Lx 6 worden gesteli. Het ontwerp voor deze telegrammen is van de hand van mej. Nelly Bodenheim. (Uiter aard kunnen ook de reeds bestaande formulieren voor gelukstelegram men worden gebezigd). Het tarief der speciale gelukstele grammen is hetzellde als voor de gewone gelukstelegrammen. De af. zenders kunnen, tegen betaling van 10 cents voor elke 50 woorden of gedeelten daarvan, een afschrift ontvangen op een zelfde formulier als het afgeleverde. Evenals bij het prinselijke huwe lijk zal het door de overstelpende drukte wel eenige dagen kunnen duren alvorens deze afschriften aan de afzenders kunnen worden toe gezonden. Minister Romme met zijn echtgenoote naar Vught. Zterdag 8 dezer zal de minister van sociale zaken, prof. mr. C., Bomme, vergezeld van zijn echtge noote, een bezoek aan Vught bren gen. Om twee uur zal hij in de raad zaal van het gemeentehuis de pomp stations voor de nieuwe in deze gemeente aangelegde rioleering of ficieel in gebruik stellen. Het te Vught door jeugdige werk- loozen aan de Loonsche baan op getrokken spoitgebouw zal om drie uur door de echtgenoote van den minister worden geopend. \ervolgens zal de minister nog het zuiveringsgebouw van de rio leering dat aan de gemeenteweide is gebouwd, bezichtigen. Het mond- en klauwzeer. In de week van 2ö December t/m. 1 Januari hadden de volgende sterfgevallen tengevolge van mond en klauwzeer plaats; waarnij de totalen sedert i9 September j.l. tusschen haakjes zijn geplaatst: 71 (zb97) runderen, 121 (duib) kal veren, 9o (248b) varkens en biggen, 4 (18j) schapen en U (4(5) geiten. Cursussen Architectenopleiding' Aan den cursus vooi Architect te Tilburg zal de maand Januari een drietal nieuwe cunussen be ginnen n.l. over Decoratieve Kunst door A. Molken boerover Utiliteits bouw door ir. C. Duyzings en over Liturgie in verband met liet Kerk gebouw door Pater Coustautiuus O.M.C. Er bestaat gelegenheid om hier voor ais Toehoorder te worden ingeschreven, waarvoor men zich kau wenden tot den Rector der R.K. Leergangen. De aanstaande nationale feestdag. Er blijkt onzekerheid te bestaan over de vraag, welke dag in ver band met de geboorte van een Prinsje of een Prinsesje als een nationale feestdag zal worden be schouwd. Wij herinneren daarom aan de bepaling der regeering ten aanzien van de weei machi en de departementen van algemeen be stuur en daaronder ressorleeiende diensten en instellingen, dat de dag, volgende op dien van de ge- uoorte, wordt gevierd ais een ver jaardag van het Koninklijke huis, tenzij de dag, volgende op dien Wc.arop de geboorte heelt plaats gevonden, een Zondag mocht zijn, jn welk geval de feestviering wordt verlegd naar den onmiddellijk vol genden Maandag. Weert krijgt een garnizoen. Bij ministerieele beschikking van gisteren is Weert aangewezen tot garnizoensplaats. De kazernes zullen gebouwd wor den op een terrein van Oud-Weert, ten zuiden van Weert. Hel garni zoen zal bestaan uit twee bataljons infanterie, d.i. ongeveer duizend manschappen. De gemeente Weert heeft een oefenterrein van 50U 5 6U0 H.A. beschikbaar gesteld. Solidariteit bij de R.K. Nederlandsche Onderwijzers. Men deelt mede, dat tot heden in de vijf Bisdommen voor het werk- loozenfonds der Onderwijzers eene som van fll4.0Uü is bijeengebracht door de R.K. Onderwijzeressen en Onderwijzers. Hiervan werd door het Bisdom Haarlem f 54.000 bijeengebracht; Bisdom Utrecht f 22.000; Bisdom Roermond f 29.000; Bisdom Breda f5.000 en Bisdom Den Bosch f4.000, Voorwaar een schitterend voor. beeld van solidariteit bij de Katho lieke leerkrachten van ons land voor de betrekkinglooze aktebe- zitters. Nederland's stap in zake Abessynië door Italiaansche oogen gezien. Het officieuze tijdschrift alnfor. mazione Diplomatica« schrijft: »Het initiatief der Nederlandsche regeering inzake de erkenning der souvereinileit van Italië over Abes sinië, en de verklaringen, waarme de de heer Palijn dit onlangs heeft verduidelijkt, worden in verant woordelijke Italiaansche kringen beschouwd als een bewijs van de mogelijkheid dit probleem op te helderen en te vereenvoudigen, wanneer het, zooals de Nederland sche minister van Buitenlandsche Zaken gedaan heeft, op den grond slag van werkelijkheid en gezond verstand wordt geplaatst. President-commissaris der B B.A Ged Staten van Noord-Brabant hebben benoemd tot president commissaris dar N.V. Brabartsche Buurtspoorwegen en Autodiensten den heer J. P. J. Asselbergs, lid van het college te Bergen op Zoom. Stijging van het aantal motorrijtuigen. Blijkens de statistiek der motor rijtuigen hier te lande is het aantal gestegen van 190.061 op 1 Augustus 1936 tot 197 92 op 1 Augustus 1937. Van deze 197.920 waren 48 974 mo torrijwielen, 5110 motordriewielers, 90 893 personenauto's, 3841 auto bussen en 49.156 vrachtauto's. AUTOBELASTING-TAXATIE. In het begin van elk jaar dient inen, ten behoeve van den aanslag in de Personeele Belasting, de waarde van zijn auto op te geven. Bij de schatting dezer waarde doen zich voor den ondeskundigen parti culier vele moeilijkheden voor; te hooge aangifte kost hem onnoodige hooge belasting, te lage aangifte wordt gestraft met boete en bovendien komt er nog de moeilijkheid bij, dat de prij zen van de wagens onzeker zijn, het geen de taxatie voor een niet-deskun- dige nog lastiger maakt. Om aan deze bezwaren tegemoet te komen, laat de A.N.W.B. in vele plaatsen van ons land zitting houden door een expert, wiens waardeschat ting door ter zake bevoegden als be trouwbaar wordt erkend en waar A. N.W.B.-leden na voorafgaande aan melding hun wagen kunnen laten taxeeren. Bovenbedoelde zitdag zal o.m. ge houden worden te: Breda, op Maandag 17 Januari 1938, van 9y212 en 24 uur, Oranje-hotel, Stationsplein 7 (parkeeren Willem straat). Tilburg, op Dinsdag 18 Januari 1938 van 9^—12 en 2—4 uur, hotel Riche, Heuvel 47. De kantonrechter te 's Hertogen bosch nam in behandeling de uit gestelde strafzaak tegen J. A. v. V, uit Dussen die terecht stond ter zake dat hij de veewet had over treden door zijn zoon vee, dat mond en klauwzeer had, uit de weide te Nicolaasveen had laten halen en naar een onbesmelte plaats had overgebracht. Toen de zaak voor het eerst diende had verdachte te genover den rechter beweerd, dal de politie het vervoeren van dit vee had goedgekeurd en nog een flesch carbool had meegegeven ter desin fectie van den wagen. De zaak was toen aangehouden om getuigen te hooren. Als getuige werd thans de verba lisant gehoord, die verklaarde van veldwachter Keiler te hebben ge hoord, dat zich daar aan huis iemand vervoegd had, die beweerd had, dat zijn koe dood was en ge vraagd had, dat dier te mogen ver voeren. Daarvoor was ook het des- infectiemiddel verstrekt, maar in geen ander geval had zooiets plaats gevonden. De twintigjarige zoon van ver- dachte moest ook als getuige voor het hekje komen en vertelde, dat zijn vader hem had opgedragen te zorgen voor het vervoer van het vee uit de weide waar het zooveel van gevreten had, dat het er geen voldoende voedsel meer vinden kon, naar een andere wei waar nog wel voldoende te grazen viel De jongen had zich toen naar het huis van veldwachter Keiler begeven om ver lof te vragen voor vervoer, maar trof alleen de vrouw thuis, die zei dat haar man nog wel lang zou wegblijven. Hij had toen verteld wat hij van zins was te doen en gevraagd of de veldwachter het even wilde laten weten als hij niet wou hebben dat het vervoer plaats had. Ook had hij hetontsmettingsmiddel gevraagd om zelf den wagen te kunnen ont smetten. Er was niet over een dood beest gesproken, alleen over levend maar ziek vee. Op verzoek van den ambtenaar van het O M. werd de zaak nog maals acht dagen aangehouden,om de vrouw Vbn den veldwachter te hooren over wat er precies tegen haar is gezegd door verdachte's zoon. VRIJDAG 7, ZATERDAG 8 en ZONDAG 9 JANUARI brengen wij een geweldig dubhel-programma met als le hoofdnummer: met HERBERT MARSHALL en JEAN ARTHUR. Een tintelend, ondeugend en geestig verhaal, vol ont wapenende charme en een geweldige climax. Alles wat men van een amusementsfilm verwachten mag is in deze film vereenigd humor, geest, spanning, avontuur en verrassing. Ons 2e hoofdnummer luidt: met JEAN PERRY, HARRY WOODS e a. Het witte wonderpaard TARZAN brengt eenieder in vervoering door imposante sta Itjes van verbazingwek kende dressuur. KEN MAYNARD.de koning der cowi oys in een reeks spannende avonturen Volgende week b engen vij de schitterende filmweiken NOOIT TE LAAT met Richard Talmadge en PLICHT VOOR ALLES GROOTE BOERDERIJBRAND IN WINSCHOTEN. Door nog niet bekende oorzaak is even buiten Winschoten aan het Win- schoter Oostereinde, de kapitale boerde rij, bewoond door den heer Chr. E. Dijkema, totaal afgebrand. De brandweer uit Winschoten bestreed het vuur, zij kon echter niet voorkomen, dat alles een prooi der vlammen werd. Van den inboedel kon niets worden gered. De oogst 1937 ging geheei ver loren. Door den grooten vuurgloed was het onmogelijk om viif paarden en negen koeien uit de stallen te halen, deze kwamen in de vlammen om. De schade bedraagt f 70.000. De heer Dijkema was verzekerd. NIEUWE ARRESTATIES TE KRIMPEN a/d. LEK. De malversaties met steungelden op het raadhuis te Krimpen a/d Lek blijken grooter van omvang dan aanvankelijk werd gedacht. Nadat begin December een eerste verdachte, de tijdelijk ambte naar W- J. A. was aangehouden en op 13 December de gemeente-secretaris, de heer A. v. d. M werd gearresteerd, heeft het parket uit Rotterdam onder leiding van den subst.-officier van Justitie mr. F. M- Wilbrenninck, opieuw een uitgebreid onderzoek ingesteld, met resultaat, dat weer twee ambtenaren ter secretarie zij gearresteerd. Winter in Europa. De Londensche Times publiceert een reeks interessante berichten over de ont zettende koude waardoor verschillende landen in Europa op het oogenblik ge- teisierd worden. In Frankrijk en Italië zijn verscheidene menschen door de vorst gedood. In Marseille is sedert vijf jaar voor het eerst weder sneeuw gevallen en de la gunen van Venetië zijn met iis bedekt. Zelfs aan de fonteinen van Rome han gen ijskegels. In Hongarije is het de laatste zeventig jaren slechts twee maal zóó koud geweest als nu en in het grootste deel van Duitschland is d; temperatuur verre beneden nul gedaald. Auto te water geraakt. Gisteravond omstreeks 9 uur is een auto bestuurd door den chauffuer Broek man uit Coevorden die waarschijnlijk door den mist was misleid te Nieuw Amsterdam ter hoogte van het café Groothuis te water geraakt. Mede-inzit tende waren de heeren Wiersema te Coevorden en Planting te Nieuw Amster dam. Beide heeren kwamen van een gehouden schildersvergadering te Assen. Door de spoedige hulpverleening van den heer Groothuis werd Pe heer Plan ting met moeite gered. De chauffeur en de heer Wiersema zijn verdronken. Beide waren gehuwd. De lijken zijn later door de politie naar de marechausseekazerne gebracht. ADVERTEERT IN DIT BLAD. H. V. uit Sprang Capelle had zich aan overtreding der jachtnet schuldig gemaakt doordat hij zich op 28 Octo ber, 's morgens aan de N euwe Vaart in het veld had bevonden met strikken en klemmen. Uit het getuigenverhoor bleek, dat deze instrumenten ongeschikt waren voor wild. Het waren mollenklemmen en behalve mollen zou men er hoog stens een wezeltje mee kunnen vangen, dat in een mollenpijp op rooftocht was. Conform den eisch werd verdachte veroordeeld tot f 7 50 boete of vijf dagen hechtenis. De burgemeester van Waal wijk en Mevrouw MOONEN danken hartelijk voor de vele gelukwenschen met Nieuwjaar ontvangen en hopen weder- keerig dat 1938 voor allen geluk kig en voorspoedig moge zijn. Hiermede beluigen wij onzen hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling die wij mochten ontvangen bij het overlijden van onzen geliefden man e.i vader CORNELIS POT. Uit aller naam WED. N. POT-BORST. Waalwijk, 5 Jan. SPECIAAL WOLZAAK IN WAALWIJK vraagt liefst met het vak bekend. Brieven Bureau dezer courant onder No. der advert. 58723 RjGUfyx Voor Uw spijsvertering. Adres; ANTJE RIETVELD Ad. C 123 CAPELLE. 58721 Beleefd aanbevelend. enkele nette Brieven onder het nummer van deze advertentie Bureau van dit blad. 58718 heeft plaatsing voor Vooral ook Vast werk en loon volgens contract. HR 28

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2