Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. flOORD BRABADD" ABDIJSIROOP FEUILLETON VIRGINIA'S KEUZE. 4* De mester uitgemest. Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD Sensatie, Kou geval op de luchtpijpen? AKKER's verslèrkie NUMMER 7. ZATERDAG 22 JANUARI 1938. 61e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs; per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag ef Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. - Wij hebben in ons no. van 1.1. Zaterdag een Weekpraatje gepubli ceerd onder de titel »Beschuiten met muisjes en muisjes met staar tjes«, dal blijkbaar in onzen lezers kring groote belangstelling en in stemming heeft gevonden. Van tal rijke zijden, niet 't minst uit onder wijskringen, kregen wij bewijzen van volkomen instemming met het geen hier gezegd werd over de wijze van voorbereiding van de nationale gebeurtenis, de propaganda voor't feest, de publicatie daarop betrek king hebbende enz. In aansluiting aan bedoelde sen satie, laten we hier volgen een ge deelte van een artikel uit de Nieuwe Koerier te Roermond, dat dit blad publiceert onder 't hoofdje »Pro- ductie der Sensatie«. „Welk een sensatie tracht men uit de omgeving van Soestdijk te halen om ze elders te laten.beleven. Daar zitten de vertegenwoordigers van de internationale pers uit te zien naar het gewichtig uur, dat ons vorstelijk Huis en Nederland met vreugde zal vervullen. De eene fotograaf foto grafeert den andere, zoodat de illu stratie ons een rij kiektoestellen te zien geeft, gericht op het paleis. Al gebeurt er niets, dat men an ders de vermelding waard zou vin den, toch wordt er iederen dag min. stens een geïllustreerde kolom van gemaakt. Wij weten nu, dat het daar ook slecht weer is, zoo goed als bij ons, dat het er stormt in de hoornen en regent, dat het giet. Wij hooren, dat elk oogenblik de blijde gebeurtenis kan komen, maar in één adem wordt er aan toe ge voegd, dat het even goed nog eenige dagen kan duren. Wanneer 's avonds gordijnen licht doorlaten, worden er heele idyllen achter gefantaseerd. Prinses Jnliana maakt even een rijtoer of de Prins, we weten het onmiddellijk. H.M. de Koningin gaat uit per fiets, de verraderlijke telelens heeft haar terstond genomen, hoewel ieder weet, hoezeer dat fotografeeren zonder verlof Hare Majesteit hindert. En geen wonder, wie onzer zou het plezierig vinden, ieder oogenblik op een plaatje met elke toevallige gelaatsuitdrukking, wie weet waarin te staan. Het publiek komt los op al dat sensationeele »nieuws«. En de foto grafische plaat, even geduldig als het papier, laat ons de Zondags- menschen zien, die vóór het hek van het paleis blijven staan. In dat paleis verbeidt een jonge Prinses de weelde van het moeder schap. Zij wacht op het kindje, waarmee Haar huwelijk zal geze gend worden. Een Moeder waakt over haar en de pas van een zware ongesteldheid genezen Echtgenoot verwacht in Haar nabijheid de ver vulling van een dierbaren wensch. Wie zelf een eersteling tegemoet zag in eigen jong gezin, kent die zorg der laatste dagen, de intimiteit van die uren, de bedeesdheid, waar mee men de aandacht poogt te ont gaan. Wanneer gij of ik in ons huis zulk een gebeurtenis tegemoet zagen, hoe zou het ons te moede zijn, wanneer tientallen menschen voor onze woning stonden te gapen en fotografen er hun lenzen heen richtten om op te vangen, wat zij bescheiden of onbescheiden mach tig konden worden. Wat wij niet zouden verdragen wordt hier aan hen, die ons naast onze eigen dierbaren het meest geliefd zijn, te doorstaan gegeven. Zeker, zij zullen er in hun genegen heid voor het volk, een bewijs van belangstelling in zien, dat vergoelij ken als een naïveteit, maar moeien wij ons niet afvragen, of daar nog sprake is van belangstelling en liefde en niet veeleer van ongezonde en onbescheiden nieuwsgierigheid En wat daar de illustreerende en schrij vende pers aangaat, strijdt concur- rentiegeest hier menigmaal om den voorrang met werkelijke belang stelling voor delezers. Decommer- cieele leiding van die pers is het in vele dingen eens geworden tot eigen voordeel, laat men ook 't geestelijke nog meer in de samen werking betrekken, ten voordeele van de lezers, wier geest en cultuur door al dat sensationeele in veler lei vorm grondig wordt bedorven. De N.S.B. als zoodanig is geen schadelijke factor meer in ons maat schappelijk leven. Zeker, hoe de facsistiche of de nat.-soc. gedachte zich in de toekomst zal ontwikkelen valt nog moeilijk te voorspellen. Maar zóóveel is toch wel zeker, dat de N.S B. nooit de partij of de be weging zal zijn welke een eventueelen nieuwen Nederlandschen staat zal dragen en dat Mussert nooit dictator zal zijn. De N.S.B. schrompelt ho peloos in een en de Leider wordt niet, maar slaót een figuur. Wat we dan ook zeggen gaan, geldt niet ter bestrijding der N.S.B. Deze heeft geen bestrijding meer noodig. Het gaat om de houding der democratische overheid, speciaal in ons lndië tegenover de ennesbee- sche demagogie. De propaganda leider der N.S.B. in lndië slaat zonder dat de over heid daartegen optreedt, een taal uit, welke nimmer van eenige andere parlij is geduld. Deze taal is niet bevorcerlijk tot hooghouding van ons gezag onder de inlanders, Be doelde propagandaleider verklaarde in publieke geschrifte, het noodig te vinden dat hij met zijn partijgangers met knuppels gewapend, hel Binnen hof zou opmarcheeren om daar de kletskamers uit mekaar te ranselen, het bestuurlijk apparaat van ons land uit te mesten enz. Het lid dier Eerste Kamer, de heer Bruinenian, heelt omtrent deze uitlatingen vragen gericht aan de regeering. Maar de heer Mussert heeft geprobeerd het antwoord voor te zijn. Hij, die zoovelen van zijn secondanten heeft moeten verloo chenen in den luatsten tijd, heeft medegedeeld, dat hij zijn Indischen propangandaleider heelt afgezet. Alsof de zaak daarmee is afge daan. Het is de geest zijner bewe ging, welke revolutionair-verdorven is. Dat bewijst onderstaand citaat uit het Nieuwjaarsartikel 1938 in het Indisch N.S.B. orgaan »Indië Houzee». »Zij leerden hem vreezen onzen strijdroep: »HouZee; Mussert winti zij, de democraten, de belagers en de verkwanselaars van ons Volk en ons Vaderland. Wij joegen ze uit hun burchten, uit hun Provinciale Staten, uit hun klets-gezelschapen, wij belagen ze in hun Tweede Kamer, in hun Eerste Kanier, wij belagen ze bij hun schunnige tooneelstukken, bij hun volksvreemde aslaltschrijverij. Wij belaagden ze, toen ze het marxisten-bargoensch van Mar- chant wilden stellen in plaats van Vondefsche Nederlandsche kame raden, wij zullen ze overal bela gen, steeds weer feller, wij zullen den Dietschen Storm voeren door alle hoeken en gaten van onze Volksgemeenschap, totdat eens de tijd voor de komst van de lente is aangebroken, totdat eens uit ons volk zal klinken: Hou Zee! bietschland ontwaakl Dan, Kameraden, zullen wij onze koppels mogen afleggen; dan zal een nieuwe jeugd onze plaatsen innemen. Maar voor immer. Den Leider trouw. 1938: het komel» Niet ter bestrijding van de N.S.B maar ter bescherming van het Ne derlandsche gezag, ter beveiliging van den goeden geest onder de in- landsche bevolking, mag men van de regeering in lndië eindelijk ver wachten, dat zij voor haar ambte naren een organisatie verbiedt, welke van zulken revolutiegeest is bezield. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch van TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden). 17) Laat mij met rust. Het geld is op en er is geen kans om het terug te krijgen. Maar ik kan het niet helpen. Spelen zit nu eenmaal in mijn bloed. Praat zoo niet. We zullen probee- ren een uitweg te vinden, maar veront schuldig je zelf alsjeblieft niet. Er is geen uitweg. Toch wel. Zijn stem klonk zóó zeker, dat Ri chard haastig vroeg: Wat bedoelt u? Je zuster heeft mij verteld, dat je een boek wilt schrijven. Ik ben uit gever, Farquliar, en ik stel veel belang in jonge schrijvers. Ik zou je manus cript wel eens willen zien. Hij onder brak zichzelfHoeveel heeft Carney je afhandig gemaakt? Bij de duizend dollar. Goed, ik zal je duizend dollar uitbetalen in voorschot op je verhaal, indien het mij bevalt. Ik zal je morgen het geld doen toekomen. De jongen keek hem aan, riep toen wild' Maar wie zegt, dat mijn boek u zal bevallen? Van je zuster weet ik, dat een paar van je stort-stories door de groo te magazines zijn opgenomen. Dat be wijst, dat je het kunt. Nu, hoe denk je erover? Ik neem het aan, natuurlijk. Maar ik zie niet in, waarom u het doet. Michael haalde zijn schouders op. Och, ik kan niet uitstaan dat ie mand, die veel goeds in zich heeft, zijn leven verknoeit. Rickey wilde hem bedanken. Dat hoeft niet, protesteerde Mi chael, ik zou je alleen nog willen aan raden Lute Carney voortaan te ver mijden. Dat is geen kerel, met wien jij kunt omgaan, dat weet je zelf ook wel. Maar ik stel één voorwaarde: dat alles onder ons blijft. Er is geen reden, waarom je zuster zou behoeven te we ten, dat je al dat geld bij het spel hebt verloren. Als het manuscript klaar is kun je het mij opsturen. Daarna kun je haar vertellen wat je wilt, maar nu zou ik er haar geen verdriet mee aan doen. Zullen we gaan? De wind is ta melijk guur. De maan zat weer achter de wolken, toen zij het bosch doorliepen. Rickey, opgewonden na zijn wanhoop van daarstraks, stelde allerlei vragen Mi chael's blad? Hemel, was het d&t? Het beste van Amerika! Zij schudden elkaar de hand ten af scheid. Michael bleef in de schaduw wachten, terwijl Rickey met zijn sleu tel binnenging. Hij hoorde Virginia's stem, toen werd de deur gesloten. Maar even later ging zij weer open en Virginia kwam haastig op hem toe. Ik zag u staan, zei ze zacht. Hoe zal ik u ooit genoeg kunnen bedanken Ik vraag niet om dank. Ja, maaru hebt Rickey thuisgebracht. mr. McMillan, ik durf geen oogenblik langer te blijven, an ders mist hij mij. Hij moet nog eten. Komt u niet meer terug?Ik wilde u graag nog spreken. Het wordt misschien heel laat. U vindt mij op de steenen bank. De steenen bank stond tusschen twee reusachtige laurierstruiken, die haar onttrokken aan het gezicht, zoo wel uit het huis als van de straat. Mi chael dacht aan al de verliefde paar tjes, die erop gezeten hadden. De lau rieren verspreidden een heerlijken geur. Hij plukte er twee blaadjes af en legde die in zijn notitieboekje. Hij had een blij gevoel van verwachting, alsof er dien maanlichten nacht iets heel prettigs zou gebeuren. Virginia schonk koffie in en zette alles voor Rickey klaar. Terwijl hij at en dronk luisterde zij naar het ver haal, dat hij haar opdischte. Toen hij klaar was, ruimden ze samen de keu ken op en gingen naar boven. Het duurde een heele tijd, vóórdat de deur eindelijk weer zacht geopend werd. Virginia haastte zich geluidloos over het gras langs het pad. Dacht u niet, dat ik nooit meer zou komen? Zij had een warme cape omgesla- gen. Ik geloof, dat Rickey slaapt. In ieder geval vermoedt hij niet, dat ik hier buiten zit, maar als hij mij mist, kan ik altijd zeggen, dat ik de poes zocht. Het poesje was haar gevolgd, kwam snorrend op de leuning van de bank zitten en staarde met ronde oogjes naar de maan. Wat heeft hij u verteld? Eigenlijk niets, maar ik ben nu toch zeker dat het geld veilig is. Ik vroeg het hem en hij zeiZoo veilig als op de bank. Michael zag hoe blij en opgeruimd zij was. Ik kan er niet veel aan toevoe gen, zei hij, behalve dat ik blij ben, dat ik gegaan ben. Hij heeft ruzie gehad met Carney en ik durf u wel de ver zekering geven, dat uw broer zich niet gauw meer met hem zal inlaten. Ik zal blij zijn, als we hier weg zijn, vervolgde zij met een bedrukte stem. U moet niet te slecht van Ric key denken. Hij heeft geen prettige jeugd gehad. Hij legde zijn hand op de hare. Alles zal nu wel goed worden, daar ben ik van overtuigd. Hij zweeg een oogenblik, toen trok hij zijn hand terug en stond op. Mag ik u in New York komen opzoeken? Haar stem klonk lichtelijk bedeesd. Als u het graag wilt Ik zou het erg graag willen. Ik ben nog al eenzaam. Ik heb in den laatsten tijd niet veel meer met men schen omgegaan. Hij zweeg en ver volgde toen: Anthony Bleecker is ze ker een vriend van u? Ik kan hem zoo niet noemen. Ik ken hem pas twee dagen. U kent hem evenlang als u mij kent. O, maar dat is heel wat anders. Zijn hart sprong op. Waarom? U bent vanavond zoo goed voor mij geweest. De maan verlichtte haar ernstig, naar hem opgeheven gezichtje. Mijn lieve kind, ik heb maar zoo weinig gedaan. U hebt heel veel gedaan. Als ik u niet tegen was gekomen op de brug... haar stem brak. Het is vreemd, zei hij na een oogenblik, wat een invloed ervan uit gaat als twee menschen elkaar ont moeten. Het is of de heele wereld an ders is daarna. Zij antwoordde niet en hij vroeg zich af, of hij te veel had gezegd. Toen hij weer sprak klonk zijn stem heel zakelijk. U zult de Bleeckers in New York ook wel zien. Dat weet ik niet. Ikik vraag mij af, wat ,u van my zult denken als ik u vertel, waarom ik Anthony Bleec ker vanavond te soupeeren heb ge vraagd. Zij leunde op den zonnewijzer en hij kon haar zien glimlachen. Zeg het mij. De Echo van het Zuiden, Waalwybscbe en Langstraatsche Courant* Zich verzekaran bij een goed* maatschappij la aan wijze voorzorgsmaatregel WIST U DAT ESN HALF MILLIOEN PERSONEN BIJ DE II VERZEKERD ZIJN Da ,,N OORD-BRA BAN D" bataalde In 1937 circa f 1.600.000 uit aan hara varzakardan Die snijdende Noordenwind is oorzaak dat menschen met zwakke luchtpijpen dadelijk gaan hoesten. Past op, grijpt nog heden in, want Ge staat meer dan anderen bloot aan een chronische bronchitis, die lang duurt! Verzorg U daarom dadelijk met het voor U aange wezen middel, de nieuwe versterkte Abdijsiroop. Dat is een natuurlijk kruiden-middel en werkt zacht en grondig op Uw aangedane slijmvliezen. Bovendien ls in de nieuwe Abdijsiroop nu nog toegevoegd de krachtig hoest-bedwlngende stof codeïne, welke uiterst snel en verrassend Uw hoest verdrijft en Uw bronchitis tot staan brengt. Terecht noemt men thans Akker's Abdijsiroop om zijn bijzondere samenstelling ,.'s Werelds béste Hoest-siroop", want de werking bij Hoest. Griep, Bronchitis, Asthma is werkelijk verbazing-wek- kend, dat zult U bij de aanwending ondervinden. Flacon 90 ct., f 1.50, f 2.40, f 4.20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. (Wordt Terroltfd).

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1