blijft Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. GEMENGD NIEUWS KAATSHEUVEL. „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Je kan zeggen wat je wil, ik gebruik alleen Persil. kerkendienst door geen ander zonder toestemming van den predikant laten waarnemen. Art. 21. Hij zal geen politieke of kerkelijke bedieningen aannemen, om zich des te vlijtiger in het waarnemen van zijn schoolmeesters-, kosters- en voorgan- gersampt te kunnen betoonen. Art. 22. De magistraat en kerkeraad, zoo wel als de schoolmeester, behouden aan zich, ingeval de schoolmeester veran dering mocht komen te maken van standplaats, ons drie maanden te vo ren te waarschuwen, en zoo de school meester ter contrarie doet, drie maan den van zijn tractement voor het ein digen van zijnen dienst moeten missen. De magistraat en kerkeraad behou den aan zich de macht en faculteit, om in deze instructie zoodanige verande ringen te maken, als zij naar tijdsom standigheden zullen goedvinden en noodig oordeelen te behooren. Bovenstaande instructie werd getee- kend door het dorpsbestuur, den kerke raad en den schoolmeester. TOEPASSING VAN DE WET INZAKE DE VERDEELING VAN DEN BE SCHIKBAREN ARBEID 1937, VOORZOOVEEL BETREFT DE SCHOENINDUSTRIE. De Bedrijfsraad voor de Schoenin dustrie heeft in zijn op 18 Januari j.l. gehouden vergadering definitief vast gesteld zijn advies met betrekking tot het op het Departement van Sociale Zaken in voorbereiding zijnde ont werp voor een Algemeenen Maatregel van Bestuur tot uitvoering van de Wet in zake de verdeeling van den be schikbaren arbeid 1937. Aan de belanghebbenden zal het he kend zijn, dat naar aanleiding van het verzoek van den Bedrijfsraad voor de Schoenindustrie tot verbindend ver klaring van een aantal bepalingen der Collectieve Arbeidsovereenkomst in de schoenindustrie door enkele onge organiseerde fabrikanten bezwaar is gemaakt tegen de verbindend verkla- -ring op grond van de overweging, dat door het ontbreken in de Collectieve Arbeidsovereenkomst van bepalingen, regelende de getalsverhoudingen in de schoenindustrie, van de gevraagde verbindend verklaring geen goede re sultaten zouden kunnen worden ver wacht. De minister van Sociale Zaken heeft in zijn beschikking van 24 December j.l., waarbij de gevraagde verbindend verklaring van de bepalingen der Col lectieve Arbeidsovereenkomst in de schoenindustrie werd uitgesproken, naar voren gebracht, dat het betref fende bezwaar niet van overwegenden aard was, mede in verband met het bestaande voornemen om maatregelen te treffen ter uitvoering van de Wet in zake de verdeeling van den be schikbaren arbeid 1937. In den Bedrijfsraad waren toen reeds besprekingen gaande omtrent de wijze, waarop de in de Wet in zake de verdeeling van den beschikbaren arbeid neergelegde mogelijkheden, om te komen tot een regeling van de per- soneelsverhoudingen, in de schoen industrie toepassing zouden kunnen vinden. Het resultaat van deze be sprekingen is geweest, dat thans bij het Departement voorstellen zijn inge diend, om in het ontwerp Algemeenen Maatregel van Bestuur, als bedoeld in de artikelen 2 en 3 van meergenoemde wet, welk ontwerp overeenkomstig de voorschriften, die de wet geeft, ter fine van advies aan den Hoogen Raad van Arbeid zal worden toegezonden, voorzooveel betreft de schoenindustrie op te nemen een aantal bepalingen, welke verbieden den arbeid van vrou wen en meisjes in bepaalde afdeelin- gen, voor wat betreft werkzaamhe den, die vóór 1 Januari 1934 hoofd zakelijk door mannen werden ver richt, een bepaling, die vaststelt, dat het personeel in die afdeelingen, waarin door vrouwen en meisjes geen arbeid mag worden verricht, voor 50% zal moeten bestaan uit gezellen, d.w.z. mannelijke arbeiders van 25 jaar of ouder. In de mededeelingen, welke de Be drijfsraad destijds heeft gedaan aan de ongeorganiseerde fabrikanten met betrekking tot de beteekenis en de consequenties van de algemeen ver bindend verklaring der C.A.O. is reeds gewaarschuwd tegen het voornemen, dat mogelijk bepaalde fabrikanten zouden hebben om de zwaardere ver plichtingen, die de algemeen verbin dend verklaring op hen legde, te ver lichten door vervanging van oudere arbeiders door jongere en van manne lijke personen door vrouwelijke, en is erop gewezen, dat de fabrikanten, di'e aan dit voornemen uitvoering zouden geven, toch weer tengevolge van de te verwachten maatregelen op grond van de Wet in zake de verdeeling van den beschikbaren arbeid tot terug name van hun „duurder" personeel ge dwongen zouden worden en daarbij dan zeer waarschijnlijk moeilijkheden zouden ondervinden tengevolge van de dan aanwezige plotseling zeer groote vraag naar mannelijke arbeiders in het algemeen en naar volwassen man nelijke arbeiders in het bijzonder. Deze waarschuwing moet thans al dus luiden, dat de fabrikanten, in wier bedrijf de samenstelling van het per soneel afwijkt van de personeelssa- menstelling, die in dé schoenindustrie in het algemeen bestaat, in dier voege, dat meer jeugdig en vrouwelijk per soneel in hun bedrijf is tewerkgesteld, goed zullen doen met reeds thans de noodige maatregelen te nemen, om te komen tot aanpassing van de samen stelling van hun personeel aan de in het algemeen bestaande verhoudin gen, waarop ook de in den te verwach ten Algemeenen Maatregel van Be stuur neer te leggen regelingen zijn gebaseerd. De Bedrijfsraad toch heeft aan het Dept. verzocht voor de inwerking treding van de regelingen voor de schoenindustrie op grond van de ar tikelen 2 en 3 van de Wet in zake de verdeeling van den beschikbaren ar beid een overgangstermijn te laten gelden van slechts één maand, met andere woorden, den datum van in werkingtreding der regelingen te stel len een maand na den datum van af kondiging van den Algemeenen Maat regel van Bestuur, terwijl met kracht is aangedrongen op een spoedige af kondiging van den betreffenden Al gemeenen Maatregel van Bestuur. De bedrijfsraad heeft in zijn zelfde vergadering ook nog besproken den stand van zaken met betrekking tot de naleving van de verbindend verklaar de bepalingen der Collectieve Ar beidsovereenkomst. Vanzelfsprekend zijn zoowel de Be drijfsraad als de Federatie van Ne- 1 derlandsche schoenfabrikanten en de arbeidsorganisaties reeds bezig met de- voorbereiding en uitvoering van maat regelen om overeenkomstig den op hen rustenden plicht een stipte nale ving der verbindend verklaarde bepa lingen over de geheele lijn te verzeke ren. Aan den Raad is echter gebleken, dat zoowel onder fabrikanten als on der schoenwinkeliers en schoenfa- hrieksarbeiders talrijke geruchten de ronde doen over niet-naleving en ont duiking op groote schaal van de ver bindend verklaarde bepalingen der C.A.O., welke geruchten dan bij onder zoek blijken geheel uit de lucht ge grepen te zijn. m De Bedrijfsraad is van meening, dat de betreffende fabrikanten, win keliers en arbeiders beter het belang van de schoenindustrie en ook hun eigen belang zouden dienen, indien zij niet aan de verspreiding van derge lijke oncontroleerbare geruchten zou den meedoen, doch wel in die geval len, dat een werkelijk gegrond ver moeden van overtreding der verbin dend verklaarde bepalingen bestaat, daarvan aan den Bedrijfsraad kennis zouden geven, onder overlegging van de gegevens, die het vermoeden van overtreding wettigen. Zoowel zij, die de bindend ver klaarde bepalingen overtreden, als zij, die zich door geruchten omtrent der gelijke overtredingen zouden laten verontrusten, zullen goed doen te be denken, «dat van alle zijden alles in het werk zal worden gesteld om van eiken fabrikant, die niet van stonde af aan zich aan zijn verplichtingen heeft gehouden, eiken te weinig uitgekeer- den cent door navorderingen uitbe taald te krijgen. Lugubere wraakneming op vroegere vriendin. Het geschiedde in Utrecht dat in een der plaatselijke bladen een overlijdensadvertentie was opgeno men waarin melding gemaakt werd van het plotselinge overlijden van een 22 jarige jongedame, wonende in de Twijnstraat. De kennissen en vriendinnen van deze jongedame een zeer geacht leidster van een katholieke vrouwelijke jeugdorgani satie, schrokken van dit plotselinge overlijden. Niemand had dit ver wacht, daar de jongedame zich nog een dag tevoren kerngezond in haar kennissenkring had bewogen. Bloemstuken werden besteld en er werden maatregelen genomen om de overledene de laatste eer te bewijzen. Groot was de verbazing toen bleek dat de overledene spring levend was. Kennissen die haar dood waanden, schrokken toen zij de doode in levende lijve tegenkwamen. De advertentie was de schuld van alles. Een onderzoek wees uit, dat de annonce per telefoon aan het dagblad was opgegeven dóór een andere jongedame. Haar opvallende stem had haar verraden. Zij had zich willen wreken op haar vroegere vriendin, met wien zij in de zelfde vrouwelijke organisatie had gezeten en wie zij haar verwijdering uit de organisatie verweet. De daderes is gevat. Ernstig ong9luk te Rijswijk. In een werkplaats aan de Kerk- laan te Rijswijk was gistermiddag de eigenaar T. bezig een slijpsteen te bewerken, toen door nog onop. gehelderde oorzaak de slijpsteen uit elkaar sprong T. werd door een stuk van den slijpsteen getroffen en ernstig verwond. In zorgelijken toe stand werd hij naar het ziekenhuis St. Antoniushove te Voorburg over gebracht. Ook heden was zijn toe stand zorgwekkend. Meisje onder een kar geraakt. Te Spanbroek bij Hoorn is gis teren in den namiddag het doch tertje van den heer J. Appelman onder een driewielige kar geraakt. Het meisje werd deerlijk verwond en overleed eenige oogenblikken later. Dóór kan niemand mij van af brengen. 30 jaar ben ik huisvrouw. 30 jaar, dus reeds meer dan een kwart eeuw, bleef Persil mij trouw met haar niet te evenaren kwaliteit. En dèt wil wat zeggen! Ik gebruik Persil voor alles. Voor de groote wasch, voor wol- en fijngoed en tevens voor de hygiënische be handeling van ontelbare dingen in mijn huishouding. Er bestaat voor mij geen ander waschmiddel dan Persil. St. Elisabeths-Vereeniging. Pasgeboren kindje te vondeling gelegd. Een bewoner van de Gerard Dou- straat te Den Haag, werd in den vorigen nacht wakker doordat een eigenaardig geluid van buiten op straat tot hem doordrong. Aangezien het gehuil aanhield, schoot hij het raam open waarna hij midden op straat een pasgeboren kindje, een meisje zag liggen. De stakker had geen kleertjes aan. In de kouden nacht lag zij daar naakt op de straatsteenen. De bewoner vloog onmiddelijk de trap af en droeg het huilende kindje naar binnen. Hij wikkelde het in een peignoir en liep direct naar het in de nabijheid gelegen ziekenhuis Zuidwal waar het ver moedelijk te vondeling gelegde kind liefderijk is opgenomen. De doktoren hebben nog niet kunnen vaststellen of het arme kind een nadeeligen in vloed van de koude heeft onder vonden. De moeder, die in overspannen toestand handelde is bekend. Het kindje maakt het goed. Verdronken. In den afgeloopen nacht is de 52* jarige schipper Peters van den Deen" schen kotter E 96 in de Visschers- haven te IJmuiden verdronken. Het lijk is vanochtend opgehaald en naar de algemeene begraafplaats overgebracht. Men vermoedt dat de man door de duisternis misleid te water is geraakt. Mislukte noodlanding bij 's Bosch Woensdagmiddag om ruim half twee heeft een militair vliegtuig een mislukte noodlanding gemaakt op een^ weiland aan den Graafscheweg te 's Hertogenbosch. Het was het Koolhoven iestoestel no 13, op weg van Eindhoven naar Soesterberg, bestuurd door den luitenant W. Bakker met als mede-inzittende den sergeant F. Fopma. Naar men van den bestuurder ver nam, stond op een hoogte van ongeveer 400 meter de motor plot seling stil. De bestuurder planeerde verder en zocht naar een geschikt noodlandingsterrein. Hij meende dat gevonden te hebben in een weiland, doch het toestel bleef in den dras- sigen grond steken en ging op zijn neus staan. De schok was niet zoo heel hevig, zoodat de beide inzit tenden met den schrik vrij kwamen en de materieele schade zich be paalde tot een vernielden propeller en een vernield landingsgestel. Temmer door leeuwen verscheurd. In de nabijheid van Fuenfkirchen in Hongarije werd tijdens de voor stelling van een reizend circus een jonge leeuwentemmer voor de oogen der toeschouwers door een leeuw aangevallen en door een beet in de keel gedood. Alle leeuwen stortten zich daarop op den met bloed over dekten man en scheurden zijn li chaam in stukken. De razend geworden dieren moes ten met revolverschoten worden afgemaakt. Onder de toeschouwers brak een paniek uit. Door het overlijden van Mevr. de Wed. PHesselmans-Sprangers, die meer dan 25 jaren Presidente was der St. Elisabeths-vereeniging, zijn in het bestuur hiervan de volgende mutaties aangebracht. President: Mevr. A. Mombers; Vice-Presidente: Mevr. van der Wee-Groos; Secretaresse: Mevr. Elbers-Burmanje; 2e Secretaresse: Me vrouw van der Wee-Vekemans; Pen- ningmeesteresse: Mevr. D. v. Nieuw- stadt. Cinema Royal. In de zaal van den heer Jan v. Dun is voorloopig voor de Zondagen een vaste bioscoop gevestigd, genaamd Ci nema Royal. Zoowel het mechanisme met geluidsinstallatie als de filmen die hier zullen vertoond worden, voldoen aan de hoogste eischen. De naam van den exploitant, dhr. Otten, die in Eind hoven het bekende City Theater ex ploiteert, staat hiervoor borg. Zondag a s. wordt geopend met het groote film werk ,,De hel op aarde", een zuivere opname van den wreeden oorlog in 1916-'17 tusschen Franschen, Engel- schen eri Belgen aan het front te Dix- muiden tegen de Duitschers. Voor de plaats ware het te wenschen dat de vele bioscoopliefhebbers hun steun aan deze inrichting verleenden. Wilt ge op de hoogte zijn en blijven van 't geen erleefl en te koop is in Waalwijk, de Laigstraat en Omgeving, abonneert U dan op Burgerlijke Stand. Van 1319 Jan. 1938. Geboren: Maria d.v. J. de Rooij en Fra. Kern- meren. Maria d.v. H. Snoeren en Ga. de Haan. Arnoud z.v. C. v. d. Velden en Fa. Molenschot. Johan na d.v. H. van Wanrooij en Eth. Loots. Sebastiaan z.v. D. Mateijsen en Aa. van Beek. Johannes z.v. W. C. Hooijmaijers en La. Verduijn. Pieter z.v. C. M. v. d. Velden en N. v. Oijen. Leonardus z.v. M. Kemmeren en Ga. v. Rijzewijk. Huwelijken: J. P. de Kort 24 jaar te Hilversum en Ja. van der Lee 22 jaar alhier. W. v. Noije 55 jaar en Pa. Kokx 55 jaar. bei den alhier. Ingekomen: Ha. v. Wamel van Wamel. J. Da- men met gezin van Haarlem. L. Borghouts van Putte. Ca. Aa. Ma. van Aert van Breda. Vertrokken: M. van der Velden en echtg. naar Waalwijk. C. Wijtvliet naar Breda. LOON-OP-ZAND. R.K. Fabrieksarbeidersbond. Donderdag 13 Jan. hield de R.K. Fabrieksarbeidersbond een groote ver gadering in de zaal der Werkliedenver- eeniging, zulks in verband met de ver bindendverklaring van het Coll. Arb. Contract. Als spreker was aanwezig de heer Roestenberg, voorzitter van de Be- drijfsgroep Lederbewerkers in boven- genoemden bond. Nadat de voorzitter in zijn inleiding de talrijk aanwezigen had verwelkomd, werd het woord verleend aan den heer Roestenberg, die in den breede uiteen zette, wat de verbindendverklaring voor de industrie als zoodanig en voor de arbeiders in het bijzonder inhoudt. Spreker had een zeer dankbaar ge hoor en de door verschillenden gestel de vragen bewezen dat het betoog van spreker begrepen was. Staande de vergadering werd beslo ten het volgende telegram te verzen- denaan den Minister van Sociale Za ken, minister Romme: ,,R. K. Fabrieksarbeidersbond, in vergadering bijeen, kennis genomen hebbende van de toelichting op de verbindendverklaring van het Coll. Arb. Contract, betuigen Uwe Excel lentie hartgrondigen dank voor den maatregel ten bate hunner industrie genomen." Nadat door den penningmeester de uitkeeringsregeling voor 1938 was be handeld. sprak de Weleerw. Adviseur Kapelaan v. Vugt een hartgrondig pro pagandistisch woordje. De voorzitter, beide sprekers dank gebracht hebbendé sloot vervolgens deze talrijk bezochte en goedgeslaagde vergadering. Jaarvergadering R.K. Middenstands- vereeniging. De R.K. Middenstandsvereeniging alhier hield in Café J. Beunis een goed bezochte jaarvergadering. De Voorzitter hield een nieuwjaars rede, waarin hij de leden aanspoorde eensgezind hun beste krachten te wij den aan het vormen van een gezonden middenstand. Verder dankt hij den penningmeester secretaris voor het vele en goede werk dat zij in het belang van de ver eeniging hebben verricht. Een speciaal woord van dank bracht spr. tot dhr. F. v. d. Hoven als beheer der van de rabat-zegelactie. Tot slot deelde de voorzitter mede dat twee nieuwe leden zich hebben opgegeven, die na stemming worden toegelaten. Verslag penningmeester, voordeelig saldo vereenigingskas 35.10. Verslag secretaris, in orde. Verslag beheerder zegelkas, voor deelig saldo 81.05. Bespreking feestvergadering, deze wordt vastgesteld op 3 Febr. e.k. des avonds om half acht, leden met hunne dames. Verder wordt besloten het vergade- ring-boetsysteem te herzien; na stem ming wordt dit als volgt vastgesteld: te laat 10 ct., niet komen 25 ct. Aangespoord wordt het Santos-fonds te steunen, waarvoor binnenkort een bloempjesdag gehouden zal worden. Na de rondvraag, waarvan een druk gebruik wordt gemaakt, wordt deze zeer geannimeerde vergadering op de en

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6