Binnenlandsch Nieuws. BOEKBESPREKING Buitenlandsch Nieuws. UW KRANT „De Echo van het Zuiden. DE KOMENDE BLIJDE GEBEUR TENIS IN HET PRINSELIJK GEZIN. S o e s t d ij k, 19 Januari. Dag na dag gaat voorbij zonder dat er in het Paleis Soestdijk en in de onmiddellijke omgeving iets bijzonders gebeurt. De stemming onder de groote schare bui- tenlandsche en Nederlandsche journa listen is afwisselend. In het begin der vorige week was een ieder gespitst op de dingen, welke naar het algemeen gevoelen, onmiddellijk stonden te ge beuren,. Toen kwam de verklaring van Dr. de Groot, welke de spanning plotseling deed afnemen. Men wist toen, dat het nog één a twee weken zou duren, on voorziene omstandigheden voorbehou den. Tegen het einde der week kwam er, echter weer een zekere nervositeit on der de wachtenden. Wie het het eerst verteld heeft, weet natuurlijk niemand, doch alge meen nam men aan, dat het week-end een verrassing zou brengen. De Zon dag ging echter ongestoord voorbij en ook de Maandag. Toen kwam gister de reactie en thans heerscht er een vol slagen apathie ten aanzien van het tijd stip waarop de eerste berichten tege moet gezien kunnen worden. Men blijft natuurlijk paraat, dag en nacht, doch zij die den nachtdienst heb ben, vervullen deze in het onuitgespro ken gevoel, dat er „vannacht ook wel niets gebeuren zal". Wellicht, dat er tegen Zaterdag, als de twee weken, welke dr. De Groot had genoemd in zijn communiqué, hun einde naderen, weer eenige verande- rjng zal komen. Dr. de Groot zelf acht het blijkbaar op dit moment werkelijk nog niet zoo dringend, want vanochtend heeft hij geruimen tijd in zijn auto door de mooie streken van Baarn getoerd en van het zachte weer genoten. Een verpleegster, zr. Boonstra, is op Soestdijk aangekomen. Zr. Vermeer, de tweede verpleegster, is nog in Den Haag. Haar aanwezigheid ten Paleize wordt dus nog niet noodzakelijk ge acht. De Prinses maakt het zoo werd ons verzekerd zoo goed als onder deze omstandigheden maar mogelijk is. Het fraaie weer maakt het mogelijk, dat zij dagelijks in den tuin van het Paleis gaat wandelen. Meestal rijdt een auto Hare Koninklijke Hoogheid dan later tegemoet en niet zelden wordt de wan deling dan gevolgd door een autoritje van ongeveer een half uur. Prins Bernhard blijft ook zijn ge woonte getrouw om indien het weer zulks toelaat dagelijks een autorit te maken. Bijna iederen ochtend tegen 11 uur wordt de beige Ford voor het Pa leis gereden en neemt de Prins naast zijn chauffeur plaats. Zoo gaat het alledaagsche leven zijn gang. Van bijzondere belangstelling voor of bij het Paleis is geen sprake. Slechts het af- en aanrijden der Hof- auto s trekt nog in eenige mate de pu blieke aandacht. Wie weet, hoe spoedig dit echter zal veranderen en hoe de actieve be langstelling van binnen- en buitenland zich weer volledig zal richten op de Prinselijke Residentie. De Wielerwedstrijden In Brabant Betreffende de inkrimping van het aantal Wielerwedstrijden op openbare wegen in Noord Brabant, door Gedeputeerde Staten, verne men wij nog nader dat er nog een bepaling is uitgegeven welke voor schrijft, dat van de toeschouwers geen entrée-gelden geheven mogen worden voor het gebruik maken van openbare wegen of van feitelijk voor een ieder toegankelijkeplaatsen. Overweegt K.P.M. vaart op Zuid Amerika In een rede, die de Nederlandsche gezant te Londen, mr. J. P. graaf Van Limburg Stirum, voor de Royal Empire Society heeft gehouden, memoreerde hij het werk van de Koninkl. Paketvaart Maatschappij, »die niet op haar lauweren rusten onkanks pessimistische voorspel lingen haar nieuwe China—Java— ZuidAfrika Lijn een groot succes heeft doen worden«. Thans zullen drie nieuwe schepen op deze route worden gebruikt, terwijl, naar de gezant verder ver klaarde, de maatschappij waar schijnlijk deze lijn naar Zuid— Amerika zal doortrekken. In 1937 verdronken 562 personen Over het geheele jaar 1937 ver dronken in Nederland 562 personen, nl. 157 jongens, 61 meisjes, 262 mannen en 58 vrouwen. Er werden 149 jongens, 88 meisjes, 265 man nen en 58 vrouwen van verdrinking gered. Daarbij komen 24 gevallen van verdrinking bij het te water rijden van auto's. Dertig jaar geleden verdronken in ons land nog gemiddeld per jaar 939 personen, aldus de Msb. In de jaren 1920—1936 bedroeg het aantal verdronkenen gemiddeld per jaar 658 dus een gemiddeld kleiner verliescijfer aan menschen- levens van 291 per jaar. Intusschen gaat de laatste jaren, na een zeer sterke daling, het doodencijfer weder langzaam om hoog. Want in 1934 bedroeg dit in totaal 504; in 1935: 521, in 1936: 538 en zooals gezegd in 1937 562 Tweede zoon uit zelfde gezin mag ook in de werkverschaffing Aan de werkverschaffingsregeling voor jeugdigen, gelijk die in een 80 gemeenten bestaat, is weer eenige uitbreiding gegeven. De minister van Sociale Zaken heeft nl. bepaald, dat voortaan ook een tweede zoon in de werkverschaffing mag worden opgenomen en in bepaalde gevailen ook een derde, doch dit vereischt uitdrukkelijk toestemming van den minister. Verder is de tot dusver geldende regeling in dezen zin ge wijzigd, dat wanneer een jeugdige, die bijv. omdat hij kostwinner is onder de steunregeling valt in de werkverschaffing voor jeugdigen wordt opgenomen, hij tevens het hiervoor geldende zakgeld mag behouden. Nieuwe C.A.O. voor het bouwbedrijf De Nederlandsche Aannemers- bond en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland heeft in zijn te Amsterdam gehouden ledenvergadering de nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomst voor de bouwbedrijven aanvaard. De nieuwe overeenkomst zal ingaan op 1 Maart a.s en bevat in hoofdzaak een loonsverhooging van twee cent per uur zoowel voor den burgerlijken en utiliteitsbouw als voor den water spoor, en wegen bouw. De vergadering sprak uitdrukke lijk als haar oordeel uit, dat de economische omstandigheden voor het bouwbedrijf zich verzetten tegen elke loonsverhooging, maar dat dit offer door de werkgevers aanvaard is ter wille van den bedrijfsvrede De arbeidersorganisaties hebben nog geen beslissing genomen. Japansche visschers in Indië's verboden wateren In verband met het voortdurend onwettig optreden van Japansche visschers in de Indische wateren, wordt verscherping van debestaande maatregelen overwogen, waarbij vooral aandacht zal worden ge schonken aan die kringen, die uit defensie oogpunt belangiijk zijn. Scherpere controle op Japansche visscnersin de Indische wateren voor al in die gebieden, welke uit defen. sie oogpunt belangrijk zijn, lijkt naar de Tel. meldt geen overbodige luxe. En daartoe zijn onze nieuwe politie- kruisers en onze torpedobootjagers mits geassisteerd door verkeunings vliegtuigen, wel in staat, twee nieuwe politiekruisers worden resp. gesta tioneerd te Hollandia ter N.-kust van N. Guinea en te Seroei aan de Zuidkust van het eiland Japan in het Noorden der Geelvinkbaai. Twee nieuwe kruisertjes van het zelfde type komen eind Januari gereed. Twee andere zullen dan op stapel worden gezet. Wij konden er misschien wel tienmaal zooveel gebruiken in ons uitgebreide Indische eilandenrijk Maar wij hebben ook hier, om 'n scheepsterm ie gebruiken te roeien met de riemen die we hebben. DURFDE ZICH VAN PIJN IN BED NIET TE BEWEGEN. Spit nu absoluut verdwenen. „Ik had een hevige aanval van spit. Als ik eenmaal in bed lag, was ik ge dwongen in dezelfde houding te blij ven liggen ik kon mij niet bewegen van de pijn, en ik wist niet meer wat ik ertegen moest doen. Men raadde mij aan Kruschen Salts te gebruiken en ik ben blij dat ik het deed. Na één flacon te hebben gebruikt, kan ik tot mijn vreugde zeggen, dat mijn spit absoluut verdwenen is." G. A. V. De kleine dagelijksche dosis Kru schen Salts doet wonderen, daar zij Uw inwendige organen op natuurlijke wijze aanspoort tot geregelde werking, waar door Uw lichaam vrij blijft van alle schadelijke stoffen. Rheumatische pij-, nen, hoofdpijnen en lusteloosheid kent U niet meer. U voelt zich jong, fit en gezond. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Mij., A'dam, voorkomt. De meeste van deze ministers maakten deel uit van het afgetreden kabinet zij het soms, zooals Cam- pinchi en Pierre Cot in een andere functie. Dit kabinet zal ongetwijfeld geen lang leven zijn beschoren, omdat er geen socialisten en communisten zitting in hebben, welke beide groe pen in de Kamer 223 zetels beklee- den. Chautemps heeft verklaard de politiek van het Volksfront te zullen voortzetten. Grammens op vrije voeten. In verband met de vele protesten tegen de opsluiting van Grammens, die op 11 Januarie te Tongeren werd aangehouden wegens zijn actie voor naleving van de taalwetten, heeft de minister van Justitie me degedeeld, dat Grammens in vrij heid zal worden gesteld, hetgeen dan ook in den loop van deze week is geschied. De Engelsch lersche besprekingen. De Engelsch lersche mintsterieele conferentie wordt onderbroken,om den deskundigen tijd te geven, de verschillende vraagstukken nader te bestudeeren. De Valera en de lersche delegatie zijn naar hun land teruggekeerd. Naar vernomen wordt, zal de onderbreking van de besprekingen slechts enkele weken duren. Het resultaat van de gevoerde onderhandelingen is, dat de bespre kingen aan beide zijden thans ge. concentreerd worden op een han delsverdrag als eersten maatregel» nauw verbonden met de studie van de financiëele vraagstukken. Vervol gens komt het vraagstuk van de landsverdediging, terwijl in het verre verschiet de kwestie van de verdee ling of de eenheid des lands ligt. De Valera heeft nogmaals ver klaard, dat het herstel van Ierlands eenheid een essentieele voorwaarde is voor een werkelijke vriendschap tusschen de volken der heidelanden. Britsche campagne voor groote gezinnen. Volgens de «Evening Star« werkt men thans in Engeland aan een concreet plan, dat tot doel heeft het geboortecijfer hooger op te voeren. De minister van Volksgezondheid, Kingsley Wood, bereidt nl. een wets ontwerp voor, waarbij aan getrouw de mannen hoogere loonen zullen worden uitgekeerd dan aan vrijge zellen en tevens een loontoeslag gegeven zal worden, telkens als het gezin zich uitbreidt Van regeerings- wege slaat men met aandacht de resultaten van een experiment gade, dat onlangs is ingevoerd bij de Pilkington-glasfabrieken, waar de arbeiders, die meer dan drie school gaande kinderen hebben, wekelijks een extra-toelage van vijf shilling ontvangen voor ieder kind. Het blad verklaart, dat de eerste stap, dien de regeering op het gebied van de geboortecampagne zal onder nemen, zal bestaan in het indienen van een wetsontwerp, dat tot doel heeft, vast te stellen, hoe de geboorte cijfers bij de verschillende klassen van de bevolking luiden. Daarna zal een wetsontwerp worden inge diend, waarbij dan bovengenoemde toelagen geregeld zullen worden. De Spaansche Burgeroorlog. Generaal Queipo de Llano heeft bevestigd, dat de troepen van Franco verder zijn opgerukt in den sector ten Noorden van Teruel, waar zij helangrijke hoogten hebben bezet. Gisteren zijn tien vliegtuigen der rooden neergehaald. Op het oogenblik, dat de delegatie van Britsche arbeidersafgevaardig den de volkskrijgsschool zou be zoeken, viel een door een vliegtuig van Franco geworpen bom vlak bij de auto, waarin eenige leden der delegatie hadden plaats genomen. De auto werd licht beschadigd, doch de inzittenden bleven ongedeerd. In de school verklaarden de af- gevaardigden opnieuw, da; zij de politiek van niet-inmenging gestaakt gestaakt wenscht te zien. De hertog van Windsor redt diplomaat van executie. De »New-York Herald Tiibune» publiceert een bericht uit Londen, volgens hetwelk de hertog van Windsor waarschijnlijk 'n Spaansch diplomaat van het vuurpeleton gered heeft door een persoonlijk schrijven naar Madrid. Don Xaverius van Barrijillo, een oude vriend van den hertog, die werkzaam was geweest op de Spaansche ambassade te Londen, was te Madrid als opstandelirg ge vangen genomen. In een brief aan aan den Britschen ambassadeur, die te Henday verblijf hield, drong de hertog er toen op aan, dat men de invrijheidstelling van Don Xave rius zou trachten te bewerken. De ambassadeur bracht het verzoek over aan den consul te Madrid, waarna de Spaansche autoriteiten den gevangene loslieten, zoodra zij hoorden, dat de hertog een per soonlijken stap gedaan had. Don Xaverius is thans op weg naar de grens. Deze gebeurtenis is, aldus het blad, bekend geworden, doordat de ambassadeur zijn porte. feuille verloor. Vijfhonderd kinderen gedood Te Valencia zijn volgens door het radiostation te Algiers opgevangen berichten van het tankschip »Esta ria», 500 kinderen tijdens een lucht, aanval gedood. Ook Barcelona is door vijandelijke vliegers bezocht, die op hevige wijze het centrum der stad bestookten. Hoeveel slachtoffers hier gevallen zijn en welke schade er aangericht is, is nog niet bekend. De bemiddeling in China mislukt. De woordvoerder van het depar- temen van buitenlandsche zaken van Japan heeft een verklaring afgelegd ten aanzien van de gemelde vredes onderhandelingen tusschen Japan en China door de goede diensten van de Duitsche regeering. In deze verklaring wordt gezegd dat de buitenlandsche ambassadeurs te Tokio eenigen tijd geleden op de hoogte gebracht zijn vanbetfunda- menteele standpunt, dat door de keizerlijke Japansche regeering was ingenomen, nl. dat ingeval de na tionale Chineesche regeering toe nadering zocht tot Japan in oprecht, heid en met den wensch een ge lukkige oplossing te vinden voor het tegenwoordige incident, Japan niet zou weigeren te luisteren naar een dusdanig voorstel. De Japansche regeering heeft toen aan China enkele vredesvoorwaar den voorgesteld, waarop niet is ingegaan, weshalve Japan niet ge neigd is verdere onderhandelingen te voeren. De Chineesche ambassadeur te Tokio, Sjoe-Sji jing is uit Jokohama vertrokken naar zijn land. Hij heeft aan het departement van buiten landsche zaken een kaartjeafgegeven voor Hirota. Het deel van het per soneel der ambassade, dat te Tokio achterblijft wegens sympathie voor Hankou zaf door Japan niet worden beschouwd als een vertegenwoordiging van China. De ambassaderaad Jang, die achterblijft heeft aan de Japansche dagbladman medegedeeld, dat het vertrek van Sjoe Sji-jing niet beteekent, dat de Chineesche ambassnde wordt op geheven. Kentering in Rusland. Een gevoel van bevrijding deed zich in geheel Rusland gelden, toen precies te middernacht het besluit van centraal executief comité der communistische partij door de radio werd voorgelezen, dat ten doel heeft, de willekeurige daden van lagere partij rangen te beperken. Men hoopt in Rusland, dat het tijdperk van een onbeperkte ver volging van verdachten, waardoor in den laatsten tijd 2000 personen geëxecnteerd zijn en meer dan 10.000 personen in de gevangenis zijn ge bracht, beëindigd is. Volgens bedoeld besluit is het uitsluiten uit de partij bij massa's verboden. Elk geval moet afzonder lijk worden onderzocht. Ookmoeten de gevallen van allen, die zonder onderzoek uit de partij zijn gestooten binnen drie maanden grondig onder zocht worden. Indien dan tot uit. sluiting wordt besloten, moet dit besluit aan andere instanties der partij worden medegedeeld, waarna dan definitief de uitstooting al dan niet wordt vastgesteld. MOET Z IJ N Waalwijksche en Langstraatsche Courant. De Prinsen uit ons vorstenhuis, door J. J. Moerman en T. Klijn- hout-Moerman. Uitgave: Van Holkema Wa- rendorf N.V., Amsterdam. Ingen. 2. geb. 2.90. Prins Willem van Oranje, zijn zoons Maurits en Frederik Hendrik en de volgende stadhouders uit het huis van Oranje-Nassau zijn voor ons volk be kende figuren. Anders is het met de latere prinsen uit het Oranjehuis, de zoons van den laatsten stadhouder: Willem en Frede rik. de zonen van Willem I, weer een Willem en Frederik, de drie zonen van Koning Willem II en de halfbroers van Koningin Wilhelmina, n.l. Willem en Alexander. En toch hebben ook de meeste van deze prinsen een belangrij ke rol in onze geschiedenis gespeeld. Dit is de aanleiding geweest voor de schrijvers om in dit boek bijzonderhe den uit het leven dezer prinsen te qc- ven. Een 35-tal illustraties verluchten den tekst, terwijl een genealogie, van Stad houder Willem V tot Prinses Juliana, het overzicht verduidelijken. Bij Van Holkema Warendorf N.V. te Amsterdam is versche nen: „Hoe moet de lijder aan suikerziekte leven", van Dr. L. Schaap, Gem. arts voor stofwis selingsziekten te Amsterdam. Prijs 1.25. Dr. Schaap geeft uit de practijk hon derden hoogst nuttige wenken voor de practijk. Het boek vertelt wat de lijder aan suikerziekte van het dagelijksche* leven weten wil en moet. Het geeft een groot aantal keuken-recepten, vol af wisseling enz. Het is een nuttige gids en een boek dat in een groote leemte voorziet. Hoe een tooneelstuk ontstaat. Dit is de titel van een werk van Karei Capet, voor Nederland bewerkt door Jan Teulings, dat uitgegeven is door N.V. van Holkema Warendorf te Am sterdam. Prijs ingen. 1.25, geb. 1.90. Dit waarlijk interessante onderwerp wordt op buitengewoon geestige wijze behandeld. Hij kent het gecompliceerde wezen „het tooneel", hij schrijft over het lastige en onberekenbare op boeien de wijze. Zijn spot, zijn hoon van dwa ze toestanden, de scherpe caricatuur, verbergen z'n warme liefde voor 't too neel niet. Het boek zal z'n weg.vinden onder tooneelspelers, dilletanten, bezoekers, bij allen die 't tooneel liefhebben. Geen ongeneeselijke ziekten, door Dr. W. F. Enklaar, Im- munoloog en kinderarts te Am sterdam. Uitgave Van Holkema Wa rendorf N.V., Amsterdam. Prijs 2.90 ingen.; 3.90 geb. In deze studie levert Dr. Enklaar nieuwe bijdragen om de reeks van chronische ziekten, welke men voor on- geneeselijk houdt, te verkleinen, als re sultaat van een jarenlang onderzoek der betreffende onderwerpen. Hij wendt zich speciaal tot de man nen van de practijk, jong van jaren en jong van hart, staande midden in het leven, met verstand in een geestelijk dogmatisme, menschen voor wie het genezen van den zieken mensch nog de hoogste roeping vervult. „De liefde begint met 40", door Pamela Wynne. Van Holkema Warendorf N.V., Amsterdam. Ingen. 1.90; geb. 2.50. Dit boek beschrijft de moeilijke tijd van twee zusters, die, op 40-jarigen leeftijd gekomen, zich langzamerhand haar kans op liefde, op levensgeluk, zien ontglippen. Daarna lezen we, hoe beiden, geheel verschillend, toch nog de liefde in hun leven ontmoeten. 't Is een aardig boek, zonder veel pretentie. Hinderlijk is de soms wat letterlijke vertaling uit 't Engelsch. Met voorbehoud voor volwassenen is dit boek overigens gaarne aan te be velen. „Ingrid" en „Lichtende Ven sters", van G. v .Nes-Uilkens. Van Holkema Warendorf, Amsterdam. Ingen. 1.20; geb. 1.90. Als vervolg op „Duikelaartje" schreef G. v. Nes-Uilkens „Ingrid". In dit boek beschrijft zij de bakvisch- jaren van 't blinde dochtertje van Theo Huijsmans. Op gevoelige wijze teekent zij den strijd, de moeilijkheden van In grid, als zij bemerkt dat haar vroeger blinde vriendinnetje voor haar geheim gehouden heeft, dat zij 't gezichtsver mogen heeft teruggekregen. Hoewel Lucie dit gedaan heeft uit liefde voor Ingrid, voelt deze dit als bedrog. G. v. Nes-Uilkens heeft er goed aan gedaan in „Lichtende Vensters" ons de voortzetting te geven van de jonge- meisjesjaren van Ingrid en Lucie. Vooral ook dit boek boeit den lezer van 't begin tot 't eind. Deze boeken kunnen we dan ook een ieder aanbevelen. Het nieuwe Fransche kabinet. Chautemps is met de samenstel ling van zijn ministerie gereed. Het ziet er als volgt uit Chautempsminister-president. Daladiervice-minister-president, nationale defensie en minister van oorlog. Bonnet: minister van staat, be last met de zaken van het presi. dentschap. Campinchi: justitie. Delbosbuitenlandsche zaken. Sarraut: binnenlandsche zaken. Marchandeaufinanciën. Guy la Chambre: luchtvaart. Zay: nationale opvoeding. Queuille: openbare werken. Pierre Cothandel. Chapsal: landbouw. Ramadier: arbeid. Lassalle: pensioenen. Steegkoloniën. Mare Rucart: openbare gezond heid. Elbelkoopvaardij. De radicalen hebben de over- groote meerderheid der portefeuilles gekregen. Tot de Union Socialiste et Républicaine behooren slechts Frossard, Ramadier, Hyman en Maxence Bibié. Tot de Gauche In- dépendante Philippe Serre en De- lom-Sorbé.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 8