Plaatselijke Berichten Balans-Opruiming Magazijn „VOLKSBELANG" Tweede Blad Woensdag 26 Januari 1938 No. 8 De Echo van het Zuiden De Kamer van Koophandel voor de Lang straat komt op voor de belangen van den Middenstand. De spaarzame huisvrouw móét beslist de niet vergeten Zij bevoordeelt daar- mee haar gezin. r Door de Kamer van Koophandel voor de Langstraat te Waalwijk is een adres gezonden aan de Vereeni- ging van Nederlandsche Gemeenten, waarin zij opkomt tegen het besluit dier vereeniging tot centralen inkoop en distributie van verschillende artikelen o.a. bureau-, school-, schrijf- en teekenbehoeften, artikelen die in hooge mate de belangen der middenstandszaken zullen schaden. Het adres luidt als volgt: Aan de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage. Het was onze Kamer reeds eerder bekend, dat door Uwe vereeniging, min of meer in navolging van het Kijksinko_opbureau, centraal inkoopen worden gedaan van bureaubehoeften e.d. ten behoeve van bij Uwe vereeni ging aangesloten gemeenten. Onze Ka mer achtte zulks in strijd met de be langen van een belangrijke groep middenstanders, doch, aangezien dit centraal inkoopen door Uwe vereeni ging beperkt scheen, meenden wij vooralsnog een protest daartegen achterwege te kunnen laten. Thans blijkt ons, dat Uwe vereeni ging voorbereidingen treft tot het op uitgebreider schaal inkoopen van di verse artikelen, welke door de ver schillende gemeenten veelal van den middenstand worden betrokken. De belangen van betrokkenen komen nu zoodanig in gedrang, dat onze Kamer zich geroepen acht U met klem te wij zen op het onjuiste van de door Uwe vereeniging ten deze gevolgde ge- dragsH;n. Door centraal inkoopen toch Tvordt aan den middenstand een belangrijk deel van zijn debiel ontn'o- men, en wel dat deel, waarop de mid denstand gezien de gemeenschaps- lasten, waarin ook hij heeft te parti- cipeeren met recht aanspraak mag maken. Door het Rijksinkoopbureau werd reeds groole schade aan den middenstand berokkend; het zou te betreuren zijn als thans een tweede in koopbureau i.e. van de gemeenten een nieuwen zwaren slag aan den toch reeds zoo ernstig getroffen mid denstand zou toebrengen. Wij meencn dan ook bij Lwe ver eeniging met kracht te moeten aan dringen, niet alleen van iedere uit breiding van den bestaanden centra len inkoop te willen afzien, doch ook het centraalinkoopen zelf te beëindi gen. Het komt ons voor, dat de werk zaamheden Uwer vereeniging op het gebied van belangenbehartiging dei- verschillende gemeenten, voorzoover het de publiekrechtelijke taak dier gemeenten betreft, van zoodanige be- teekenis en omvang zijn, dat deze door het zich begeven op het terrein van den détailhandel slechts kunnen worden geschaad, en dergelijk afwij ken van de U toegedachte taak doet ernstig afbreuk aan de waardigheid van Uwe vereeniging en zal niet na laten een nadeeligen invloed uil te oefenen op derzelver prestige. Ditzelf de geldt ook dan, wanneer de plaatse lijke middenstand in Uw inkoopsy steem wordt ingeschakeld. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat, w.g. G. N. van Loon, Voorzitter, w.g. v. d. Heijden, Secretaris. Aan de gemeentebesturen in het district der Kamer is een afschrift verzonden, met een schrijven, waarin het vertrouwen wordt uitgesproken, dat gezien de groote belangen van de betrokken middenstandsgroep, de ge meentebesturen zich met het streven der Kamer zullen kunnen vereenigen en zullen willen medewerken om de geschetste nadeelige gevolgen van het centraal-inkoopen door de Vereeni ging van Nederlandsche gemeenten, te voorkomen. JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 27 JANUARI 1938. Kamer van Koophandel Agenda van de vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Lang straatte houden op Dinsdag 1 Februari 1938. De agenda bevat o.m.: 1 Vaststelling notulen vergadering van 23 November 1937. 2 Onderzoek geloofsbrieven der nieuwgekozen leden en instaL latie der toegelaten leden. 3 Jaarrede, uit te spreken door den Algemeenen Voorzitter der Kamer. 4 Verkiezing wegens periodieke aftreding van a Algemeenen Voorzitter der Kamer. b Vice-Voorzitter, tevens Voor zitter der Afd. Grootbedrijf, c Vice-Voorzitter, tevens Voor zitter der Afd. Kleinbedrijf, d Commissie voor 't Handels register. e Commissie voor Verkeersbe- langen. f Commissie voor't Jaarverslag, g Commissie inzake Uitverkoo. pen en Opruimingen, h Commissie inzake Vestigings wet Kleinbedrijf. 5 Mededeelingen van den Minister van Economische Zaken, hou dende goedkeuring begrooting en subsidies 1938 en deelname in het kapitaal van het Midden standsborgstellingsfonds voorde Langstraat. 6 Mededeelingen inzake telefoon verbindingen Loon op zand Tilburg en Waal wijk-Amster dam. 7 Benoeming van een lid der Bevrachtingscommissie L in de vacature M. P. M. van den Biggelaar. 8 Rapport van de Commissie uit de Brabantsche Kamers van Koophandel inzake de weggeld kwestie in Noordbrabant. 9 De noodtoestand in de schoen industrie. 10 Rapport van het Economisch Technologisch Instituut voor Noordbrabant betreffende de industrieele vestigingsfactoren der gemeente Heusden. 11 Bespreking inzake benoeming Commissie van Toezicht op de H.B.S. en A. en Handelscholen. 12 Nagekomen stukken en rond- vraag. Postzegels voor hst kind. Voor niet minder dan f600 is in onze gemeente verkocht aan post zegels ten bate van bet Kind. STJLLE OMGANG. Zondag 23 dezer hield de afdeeling Waalwijk en Omstreken van het Ge nootschap van den „Stillen Omgang" te Amsterdam zijn jaarlijksche alge- meene vergadering in de bovenzaal van den R.K. Gildenbond. De opkomst was zeer goed. Van Kaatsheuvel, Loon-op-Zand, Heusden en Raams- donksveer waren vertegenwoordigers aanwezig. De ZeerEerw. Heer Verhagen, Pas toor der Parochie van den H. Anto- nius van Padua, alhier, Voorzitter van het Genootschap opende de vergade ring met den Christelijken Groet en heette alle aanwezigen welkom. Daarna kreeg de Secretaris gelegen heid zijn jaarverslag uit te brengen. Uit dit jaarverslag bleek, dat in 1937 in totaal 319 personen van Waalwijk en Omgeving aan den Omgang heb ben deelgenomen, te weten 112 uil de 4 parochies van Waalwijk, 75 uit Kaatsheuvel, 20 uit Loon op Zand, 36 uit Heusden en Herpt, 68 uit Raams- donksveer en 8 uit Drunen. Vergele ken met 1936 is dit een vermeerdering van 65 deelnemers. Het geheel is goed verloopen tot stichting van allen die den tocht hebben medegemaakt. De Voorzitter dankte den Secretaris voor zijn verslag. Vervolgens bracht de Penningmees ter zijn finantieel overzicht ter tafel. Hieruit bleek, dat een voordeelig sal do van 188,15 in kas was, terwijl 't Genootschap 466 leden telde. Nadat allé bescheiden door eenige leden uit Heusden en Raamsdonksveer waren geverifieerd, werd de Penningmeester, onder dankzegging voor zijn keurig verslag, gedechargeerd. Met de afdeeling Tilburg, waarme de onze afd. dezelfde kerk in Amster dam deelt, zal worden gecorrespon deerd om voor dit jaar wederom de zelfde regeling van den Omgang te verkrijgen als het vorig jaar. De „Stil le Omgang" wordt dit jaar gehouden van 12 op 13 Maart e.k.; de algemeene intentie luidt: „Behoud en vermeer dering van Christelijken levensernst in de huisgezinnen". Uit Made is een verzoek binnen ge komen om dit jaar den bedetocht naar Amsterdam met ons Genoot schap mede te maken. Dit wordt, goedgevonden. Uit de vergadering werd tot het Be stuur het verzoek gericht of het niet kon worden gevonden bij de contribu tie-inning boven het gewone bedrag een klein bedrag te vragen om die leden, die geregeld den Omgang mede maken, doch door de tijdsomstandig heden niet bij machte zijn de kosten van den tocht naar Amsterdam te dragen, toch in de gelegenheid te stel len mede te gaan, desnoods daarvoor een bedrag uit de kas beschikbaar te stellen. De Voorzitter meent, dat regeling van deze aangelegenheid niet op den weg van het Bestuur ligt. Men zou daardoor een precedent scheppen. Aan de BroedermCesters wordt ten slotte de vrijheid gelaten om gelden voor dit doel in te! zamelen en naar eigen goedvinden tf, verdeelen onder diegenen, die naar hun meening voor een vrij-biljet naav Amsterdam in aanmerking komen Het Bestuur, als weten wie de klacht heeft ingediend en mocht dit toch het geval zijn, waardoor die arbeider op straat komt, dan moeten de overige ar beiders als een man daartegen op komen en dan zou die werkgever zich nog tweemaal bedenken. Met nog een opwekkend woord om zich allen hecht aaneen te sluiten in de organisatie, eindigde spr.,hetgeen met een verdiend ap plaus gepaard ging. Eenige vragen uit de vergadering gesteld werden tot genoegen beant woord, waarna sluiting op de ge bruikelijke wijze. „Wroeging." Het is thans voorde laatste maal dat wij de aandacht vragen voor het tooneelspel dat morgenavond in den R.K, Gildenbond zal worden opgevoerd en dat als titel draagt »\Yroeging in zoodanig, blijft daar geheel builen. Op de vraag of een vaandel voor het Genootschap zal worden aangeschaft antwoordt de Voorzitter, dat naar het oordeel van hel Bestuur deze aan schaffing niet urgent is. Voor het „6e Eeuwfonds 1345-1945" van het Gezelschap van den „Stillen Omgang" te Amsterdam wordt een bedrag van 35,uit de kas beschik baar gesteld als blijk van waardeering voor hetgeen het Gezelschap te Am sterdam voor alle zuster-vereenigin- gen doet. De Secretaris wordt afgevaardigd naar de Algemeene Vergadering van het Gezelschap vuiTUen „Stillen Om gang" te Amsterdam, te houden op 30 Januari e.k. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangend sluit de Voorzitter de vergadering met den Chr. Groet. Algemeen Groene Kruis, Ledenvergadering op Zaterdag 29 Januari 1938 te 7 uur in het Wijk- gebouw. Agenda 1. Opening door den Voorzitter 2. Notulen van den Secretaris. 3. Jaarverslag van den Secretaris. 4. van den Penningm. 5. van de Afd. Huiszorg. 6. Pauze. 7. Verkiezing Bestuursleden. Aftredend zijnde Heeren Maijers en Versteeg. Vacature Goudberg. 8. Bespreking Jubileumfeest. 9. Rondvraag. 19. Sluiting. Christ. Fabrieks- en Transport arbeidersbond. Afdeeling Waalwijk. De Christ. Fabrieks- en Transport arbeidersbond Afd. Waalwijk had Zaterdagavond 1.1. een vergadering belegd, waarbij gesproken zou wor den over de verbindend verklaring van de C. A. O. Deze vergadering die gehouden werd in het gebouw van Chr. Be langen aan de Besoijensche straat was uitermate slecht bezocht, het- geen ook de Voorzitter in zijn openingswoord moest constateeren. De heer Kunst, bestuurslid van den Christ. Bond sprak hierna over de Bindendverklaring der C. A. O. Na in het kort de totstandkoming geschilderd te hebben.ging spr. diep in op de vraag waarom er nog werkgevers kunnen zijn die de C. A. O. ontduiken. Het antwoord op die vraag, zegt spr., kan niet anders zijn dan dat de schuld daarvan ligt bij de arbeiders zelf. De arbeiders moeten overal zoo veel solidariteit toonen dat het voor den werkgever absoluut onmogelijk is de bepalingen te ontduiken. Houdt een werkgever zich niet aan de C. A. O. dan geeft de arbeider die daarven de dupe wordt, dit aan bij zijn bestuur. Nu kan men wel zeggen ik word ontslagen als ze dat te weten komen. Dit is niet juist. De werkgever komt niet te Alleen al om het mooie en sym- phatiek doel, steun aan de plaatse lijke Missienaaikringen is een aan sporing om dit tooneelstuk bij te wonen reeds overbodig, maar daar kooit dan nog bij dat er werkelijk iets goeds door de dames speelsters van de Missienaaikring St. Antonius geboden wordt, waarvoor trouwens de naam van den regisseur Jac. M Didden borg blijft. Vandaag is er den geheelen dag nog gelegenheid plaatsen te bespre ken aan de zaal. Werkloozendag. i Volgende week zal in onze ge meente wederom de jaarlijksche Werkloozendag worden gehouden, welke wordt voorafgegaan door een triduum. Het programma voor deze drie dagen is als volgt samengesteld. Maandag 1 Febr.8,30 uur H. Mis; 11 uur Conferentie. Dinsdag 2 Febr.: 8,30 uur H. Mis; 11 uur Conferentie; 4 uur Conferentie, Woensdag 3 Febr.: 8,30 uur H. Mis met Algemeene H. Communie, waarna gemeenschappelijk ontbijt; 10 uur Plechtige Hoogmis; 11 uur vergadering, spreker P. Vriens; 3 uur vrije bijeenkomst, kaarten, biljarten enz.; 8 uur, feestvergade- ring met medewerking van de Har monie, Liedertafel en Tooneelver- eeniging. Na het ontbijt en tijdens de bij eenkomsten op 3 Februari zullen eenige consumpties en verrassingen worden aangeboden. R.K. MIDDENSTANDSVER- EENIGING. De R.K. Middenstandsvereeniging zal hedenavond om 8.30 uur hare jaar vergadering houden in de groote ach terzaal van hotel Verwiel. Aan de orde is: 1. Opening door den voorzitter. 2. Jaarverslag van den penning meester. 3. Jaarverslag v. d. Secretaris. 4. Verkiezing bestuursleden. 5. Aanneming van nieuwe leden. 6. Uitbreiding met twee leden van de Santos-commissie. 7. Lezing te houden door dhr. J. v. Driel, Directeur van het Mid denstandsbureau te Den Bosch over het onderwerp: „Vesti gingswet". 8. Rondvraag en sluiting. In verband met het uitvoerige pro gramma zal de vergadering precies om 8.30 uur aanvangen. Verder is van de Kamer van Koop handel alhier een verzoek binnen ge komen om uitvoerige inlichtingen over den toestand in de diverse inid- denstandsbedrijven; leden welke hier over iets kunnen rapporteeren, wor den verzocht zulks op de vergadering te doen. ERNSTIGE VALPARTIJ. Zondagavond had er in de Stations straat alhier een ernstige valpartij plaats, waarvan de heer A. de N. uit Kaatsheuvel het slachtoffer i9 gewor den. Genoemde persoon keerde 's avonds met een tweetal vrienden per rijwiel rlüISNiaa?S' t0t °P een 9e9even moment de IN door onachtzaamheid, met een pedaal van zijn rijwiel tusschen het voorwiel van den ander raakte en daar door een hevige buiteling maakte Hij kwam met een flinken smak met" zijn hoofd op den trottoirband terecht en bleef op dezelfde plaats met een bloe dende wonde bewusteloos liggen. Zijn twee metgezellen droegen hem daarop met behulp van voorbijgangers b.j den heer Verea binnen, terwijl ge! neeskundige hulp werd ingeroepen Ur Langemeijer, die evenals een tweetal z.ekenrusterrspoedig ter plaat se was, verleende de eerste hulp. waar na het slachtoffer nog steeds bewuste- s per brancard naar het St. Nico- ziekenhuis werd overgebracht. na loos laas- aanrijding. Gistermiddag kwamen in de Groote straat een tweetal wielrijders met el kaar in botsing. Behoudens flinke materieele schade hkk9eVafletje 2°nder Persoon,i)ke ongelukken af. Beruchte stroopers geknipt. In den nacht van Zondag op Maandag 1 ls het aan Rijksveld wachter v. d. Gnendt uit Waalwijk "n jachtopziener P. Brok uit Dru gelukt de hand te leggen op een tweetal oude hekenden een paar beiuchte wildstroopers, nl. v. d. P. en v. B. uit Eindhoven, die in 1937 toen zij er met een auto op uit kwamen ook werden geknipt. Ditmaal hadden zij als operatie, rrein genomen de omgeving van de Pessaert onder Drunen. Ben kleine duizend wildstrikken waren in deze omgeving geplaatst, wat de aandacht trok der voor noemde politiemannen. Er werd een oog in 't zeil ge houden en 't resultaat was, dat de wildstroopers betrapt konden wor den. Eenige konijnen werden tevens gevonden. Het is niet de eerste maal, dat ZÜ t jachtveld gepakt worden, vorige week nog te Goirle. Zij heb. hen hun woord gegeven, dat ze hier niet meer terugkomen; 't lukte hier toch niet 1 Of 't waar is? Biljarten. A.s. Zaterdag 29 Januari zal het eerste zestal der oudste Biljartver- eeniging van Waalwijk »Ons Genoe- gen« de gast zijn bij de »W.B C.«, gevestigd in café A. v. Berkel te Waalwijk. Daar dit een zeer spannende ont moeting is zal het aan belangstel, ling niet ontbreken. De aanvang is bepaald op 8 uur n.m. Het Zwembal. Het traditioneele, jaarlijksche Zwembal van de Waalw, Zwêmver. »het Hoefsven», dat Zondag 1.1. in Musis Sacrum» gegeven werd is wederom een groot succes geworden. Alle omstandigheden werkten daartoe ook mede. Een ijverige bal commissie, die voor den goeden gang van zaken zorgde, een feeste lijk versierde zaal, druk bezoek, prettige dansmuziek van »The Dar ling Band» en last not least een goede consumptie. De talrijke bezoekers hebben zich dan ook naar hartelust geamuseerd en door het feit dat ook vele'niet- leden aanwezig waren was het voor de W. Z. V. een mooie propaganda. Het bestuur en de bal commissie kan dan ook zeer zeker met vol doening op dezen avond terugzien. Waalwijksche Schaakclub. Zaterdag 11. speelde in café »Mo!en- vliet» Waalwijk II een competitie wedstrijd tegen de's Hertogenbosche Schaakvereeniging II, welke wed strijd door «Waalwijk» met 3 2 gewonnen werd. De onderlinge uitslagen waren: WaalwijkDen Bosch F. Kneptié M Puls 0 1 Mevr. Vader J. Lugte 0—1 D. Blok—E. Baart 1 -0 W. Ligtvoet—J Hoynck v. Papendrecht 1--0 J. van Kempen J. Baart 1 0 Bovendien weiden nog twee wed strijden gespeeld voor het kampioen schap van Tilburg e. o. Deze hadden het volgende resul- taat. Goudberg (Waalwijk)—Ir. Kriiger (Tilburg) 1-0. Drs. Vader (Waalwijk) Jonkers (Tilburg) 1-1. Zaterdagavond a.s. om 6 uur zal de bekende schaakmeester en kampioen van Rotterdam A. M. C. A I flK.' I •L'Sd.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 9