WEK DE GAL IN UW LEVER OP BINNENLAND. BUITENLAND AGENDA'S GEMENGD NIEUWS SPORT, INGEZONDEN STUKKEN. SPRANG—GAPELLE. Helvert, haar 12'/a-iarig klooster- jubilé te vieren. Aan 't Postkantoor te Raams- donksveer en het daaronderbehoo- rende ambtsgebied werd gedurende de maand Januari j 1. op de Rijks postspaarbank ingelegd f08594,28 en terugbetaald f40773.42. Naar wij vernemen slaagde de heer J. Adriaanse Azn. voor het examen voor Fransche Handels correspondentie. Zondagmorgen treedt Ds. Oost om half tien op in de Dorpsche Kerk en om 2 uur in de Veersche Kerk,Tl hebben wij hierin voor te gaan, in de vreeze van 's Heeren Naam. Als een volk wandelt in het licht van Gods Woord, dan mogen wij verwachten dat ook dit kind de voetstappen zal druk ken van zijn voorzaten. Pleitende op Gods beloften, hebben wij voor dit kind te bidden en als we zoo onze roeping verstaan, dan kan ons volk leven in de vreeze des Heeren. Hierna werd gezongen Ps. 147 6. Nadat Ds. Bousema nog opgewekt heeft de Oranjevereeniging zooveel mogelijk te steunen, werd deze prachtig geslaagde samenkomst met gebed en het zingen van den Avondzang 'k Zal U o God mijn dank betalen, besloten. verboden (in opdracht en trouw aan 1 zijn plicht) eerst aan den caféhouder en daarna werd den muzikanten het instrumentaal zwijgen opgelegd. Ook op den Nationalen Feestdag was geen muziekvergunning afgegeven en mocht men in alle stilte (gezellig?) bijeen zijn. Het is dan ook wel te begrijpen dat vele jongeren elders hun vertier gin gen zoeken. (Zou dit wel gebeuren met den wil hunner ouders of zouden die ook niet liever zien dat zij in hun gemeente bleven?) Alzoo was het spoedig een verlaten boel zonder feeststemming. Als toeschouwer wil ik niet opko men voor muziek- of zangvereeniging, noch voor caféhouder of ander be langhebbende, maar, ik vraag mij af is hiermede op een feestdag het alge meen belang in de gemeente wel ge diend. U geachte heer Redacteur mijn op rechten dank voor de verleende plaats ruimte Hoogachtend, „TOESCHOUWER". BéATRIX. Het Prinselijk paar wenscht dat de naam van 't prinsesje wordt uitgespro ken met den klemtoon op de e, dus Béatrix. NEDERLANDSCHE FORD. De Nederlandsche Ford te Amster dam keert een slot-dividend van 14 uit (v. j. 7 HET RIJK EN DE GEMEENTEN. Minister Van Boeijen deelde mede, dat het zijn hartgrondig verlangen is. het centraal toezicht op het gemeente beleid wat te verminderen. In verband daarmee beraadt de regeering zich over de vraag, of aan de gemeentebesturen meer verantwoordelijkheid kan gelaten worden voor eigen financieel beheer en of, in verband daarmee, zij het dan be perkt, nieuwe middelen aan de gemeen ten verschaft kunneh worden. 'N PROTESTEERENDE GEMEEN TERAAD. Bij K. B. is aan den heer H. L. M. Rubert eervol ontslag verleend als bur gemeester van Rijsbergen en wel met ingang van 5 Februari a.s. Met voorbijgaan van de beide wet houders, werd door den Commissaris der Koningin in Noordbrabant be noemd tot waarnemend burgemeester Dr. W. Brox, burgemeester van de na burige gemeente Zundert. De raad der gemeente Rijsbergen was tegen Vrijdagochtend bijeengeroe pen voor het houden van een vergade ring waarbij de aftredende burgemees ter, die reeds 72 jaar oud is, afscheid van den raad zou nemen. Toen te tien uur de burgemeester de vergadering wilde openen, bleek, ver moedelijk als protest tegen de benoe ming van burgemeester Brox tot waar nemend burgemeester, geen der wet houders en geen enkel raadslid aanwe zig te zijn. De burgemeester liet hierop den secretaris de namen van de afwezige le den voorlezen, waarna de vergadering werd gesloten. De secretaris de heer A. Magilse heeft intusschen een afscheidswoord gesproken, waarin hij zeide het te be treuren dat de heer Rubert op deze wij ze na 24 jaren trouwen dienst zijn amb telijke loopbaan moest verlaten. Na mens het secretarie-personeel bood hij een schemerlamp aan. In een hierop volgende afscheids receptie werd o.m. het woord gevoerd door den burgemeester van Ginneken, jhr. mr. Th. E. Serraris en den burge meester van Zundert, dr. W. Brox, die in zeer scherpe bewoordingen de han delwijze van de raadsleden van Rijs bergen afkeurden. De heer Brox betreurde dezen op stand tegen het gezag en noemde het een schandvlek voor de historie van Nederland. Hij zeide dat men hier niet te doen had met volksvertegenwoordi gers maar met zeven vlegels. Dit hoop te hij de heeren in de a.s. week aan 't verstand te brengen. Ten slotte sprak burgemeester Ru bert, die zeer gezien was in deze plaats en 24 jaar burgemeester was, diep be wogen en met tranen in de oogen, een afscheidswoord. Collectief contract in bouwbedrijven. De Nederlandsche R K. Bond van Bouwpatroons heeft in een gehouden vergadering met 122 tegen 39 stemmen het landelijk collectief arbeidscontract voor de bouwbedrijven aanvaard. Hier mede hebben alle vier de werkgevers bonden zich met de nieuwe C.A.O vereenigd. De arbeidsorganisaties zullen zich de volgende week over het contract uit spreken De eerste promotie aan de Katholieke Economische Hoogeschool In de nieuwe aula van de Katholieke Economische Hoogeschool te Tilburg heeft Donderdagmiddag de eerste pro motie plaats gehad en wel van drs P. P- van Berkum (geboren 17 December 1901 te Den Helder) chef van het reseachbureau van den Economische Zaken. De he=r Van Berkum promo veerde met lof tot Doctor in de Econo mische Wetenschappen. Toestand Prinses Juliana blijft goed. BAARN, 4 Febr. Dr. de Groot deelt mede dat de algemeene toe stand van de prinses bij voortduring goed is. Hitier reorganiseert leger, regee ring, diplomatie. Rijkskanselier Hitier heeft be sloten tot zeer ingrijpende mutaties in de regeering, de leiding der landsverdediging en de diplomatie. lo. Hilter wordt zelf opperbevel hebber der weermacht 2o. Er wordt een geheime kabinets raad voor de buitenlandschepobtiek gevormd, onder leiding van von Neurath, thans minister van Bui- tenlandsche Zaken. 3o. Von Ribbentrop, thans am bassadeur te Londen, wordt minis ter van Buitenlandsche Zaken. 4o. De Duitsche ambassadeurs te Rome, Tokio en Weenen worden vervangen. 5o. De Rijksdag komt 20 Februari a.s. bijeen. Hitier zal daar de groote reorganisatie toelichten. De diplomatieke medewerker van de »Daily Telegraph« vertelt nog dat Hitler een oogenblik een mili taire staatsgreep heeft gevreesd en daarom generaal von Fritsch, op perbevelhebber van 't leger heeft laten arresteeren en twee dagen gevangen gehouden. Het leger schijnt nog al direct tegen Hitier opgetreden te zijn, speciaal tegen het samengaan met Italië. Göring is tot generaal-veldmaar- schalk benoemd. Weer een Engelsch schip tot zinken gebracht. BARCELONA. Officieel wordt gemeld dat te 6.45 uur het Britsche stoomschip »Alcira« 20 mijl van Barcelona tot zinken is gebracht. WAALWIJK. Zaterdag 1.302.45 uur Dames, aspiranten Gymn. Vereen. K. en V Gymnastieklokaal Stationsstraat. Zaterdag en Zondag Luxor Bios coop »De Renbaan \Vervelwind«. Zaterdag, en Zondag Theater Musis Sacrum »Onder Spaansche Vlag«. Zondag 12 uur repetitie Mannen koor in Musis Sacrum. Zondag 12 uur. Repetitie Liedei 'afel „Tot Bloei der Toonkunst". Maandag 89.30 uur. Gymnastiek heeren K. en V. Gvmnastieklokaal O.S Dinsdag 78.30 uur. Gymnastiek dames K. en V. Gymnastieklokaal O.S Echtelijk drama in de Bajonetstraat te Rotterdam. Gistermiddag heeft de 26 jarige J. H- S in ziin woning aan de Bajonetstraat 62 ruzie gekregen met zijn v.rouw de 25 jarige W. C S. geboren R. Hij bracht haar met een zakmes twee steekwonden toe. De vrouw zante ineen en bleef bloedend op de grond liggen. De man die in hoogst over9panne toestand verkeerde, werd later met ziin twee kinderen door de politie aange troffen bij kennissen. Op het politie bureau aan de Oostervantstraat legde hij een volledige bekentenis af. Ramp te Segni eischte 37 dooden De explosie in de springstoffen fabriek te Colleferro bij Segni heeft nog meer slachtoffers geëischt dan aanvankelijk door Stefani werd vermeld. Ér zijn 37 dooden te be treuren. Hiertoe behooren zoowel de arbeiders, die in de fabriek werkzaam waren als degenen, die in de omgeving daarvan door de puinhoopen bedolven werden. In middels zijn de werkzaamheden in de fabriek weer hervat. Ook is de bevolking weer naar Segni terrug gekeerd. DOODELIJK ONGEVAL TE RIJSWIJK. Donderdagavond omstreeks half acht is de heer P. v. H., die op den Rotter- damscheweg te Rijswijk, ter hoogte van de Shell zijn motor stond te repa- reeren, aangereden door een vracht auto, bestuurd door zekeren G. De mo torrijder werd tegen den grond ge smakt. Hij kreeg vermoedelijk een sche- delbasisfractuur en was bijna op slag dood. REIZIGER VERDWENEN. Dinsdagochtend werd geconstateerd, dat van een derde klasse rijtuig in den trein, welke 8.31 uit de richting Eind hoven te Dordrecht arriveerde, een portier openstond. Uit het onderzoek in de bagage en kleedingstukken bleek dat zich in de betrokken coupé de heer D. W. Veldhorst uit Eindhoven had bevonden. Deze heer is tot nu toe spoorloos verdwenen. Ter hoogte van de brug bij Moerdijk zou een andere reiziger een klap en een gil hebben ge hoord. AANSLAG OP EEN VELD WACHTER. Vannacht is le Everdingen een aan- slag gepleegd op den rijksveldwachter Bloemendal. o Een zekere M. C. W., notarisklerk te Enspijk (gemeente Deil), werd, daar hij op een verboden weg fietste, dooi den rijksveldwachter aangehouden. W. gaf een verkeerden naam op en toen Bloemendaal hem wilde fouillee- ren, omdat hij reeds vermoedde, dat W. een valschen naam opgaf, ontstond een worsteling. Hierop loste W. vier schoten van zeer korten afstand op den rijksveldwachter, die in buik, been en hand werd getroffen. De dader, die vannacht door den bri gade-commandant van de rijksveld- wacht te Geldermalscn en den gemeen te-veldwachter van Hagestein is ge arresteerd, heeft een volledige beken tenis afgelegd. Hij is te Everdingen opgesloten en zou in den loop van den dag naar het huis van bewaring te Utrecht worden overgebracht. De rijksveldwachter Bloemendal is naar het ziekenhuis te Utrecht ver voerd. VV. staat over het algemeen niet als ongunstig bekend. VAN DER VIJVER WEER OFFICIEEL KAMPIOEN. Donderdag heeft het bestuur van de U.C.I. vergaderd en na een beraadsla ging van meer dan vier uur is het te ruggekomen op het beruchte besluit enkele maanden geleden te Zürich genomen zoodat de wereldkampi oen der amateurs, v. d. Vijver, weer in eere is herstld. In tegenstelling met de gewoonte, die wil, dat het bestuur daags vóór de algemeene vergadering bijeenkomt om de agenda te bestudeeren, is Donder dagavond reeds het voltallig bestuur bijeengekomen, onder voorzitterschap van den Zwitser Max Burgi en waarop Nederland vertegenwoordigd was door jhr. v. d. Berch van Heemstede. De voornaamste, of misschien beter ge zegd, de neteligste kwestie op de agen da was die van v. d. Vijver; ten slotte kwamen de heeren tot het besluit, zoo als het communiqué luidt, dat er twij fel kan bestaan en dat daarom de voor gaande beslissing geannuleerd en v. d. Vijver in zijn kwaliteit van wereld kampioen hersteld wordt. Daar de be stuursvergadering niet publiek was, is het ons onbekend, op welke gronden dit besluit gebaseerd is, maar zeker is het, dat de meesten niet hun meening herzien hebben, omdat zij de film van den heer Ambrosini gezien hebben, daar deze pas Vrijdagavond voor de belangstellenden is vertoond. ADVERTEERT IN DIT BLAD. VRIJHOEVE-CAPELLE. Door de Chr. Oranjever. „Het Drievoudig Snoer" te Sprang-Capelle was Donderdagavond een Oranjeavond georganiseerd in de Geref. Kerk alhier, welke samenkomst stond onder leiding van den voorzitter dhr. K. Alblas en waarin als sprekers optraden Ds. P. K. Keizer, Geref. predikant te Voorburg en Ds. W. Bousema, Ned. Herv. pre dikant te Sprang. Als om half acht de voorzitter de samenkomst opent is het kerkgebouw stampvol. De voorzitter zegt dat de Oranje- vereeiiitjing deze avond heeft georga niseerd om daarmede uiting te geven van onze blijdschap en dankbaarheid door de gave van een jonge Oranjetelg. Meermalen in het verleden kwamen wij bijeen tot gedenken, maar ik ducht geen tegenspraak door te zeggen, deze ge beurtenis overtreft toch wel allen. Nu onze God Volk en Vorstenhuis zoo ze gent, is er voor onze vereeniging, die beoogt de daden des Heeren in 't ver leden en heden in ons volk tot de rech te erkenning te doen komen, alle reden, om '&zzz historische gebeurtenis voor haar doel te benutten. Ons volk is de laatète jaren vee! meer haar oranjege zindheid gaan openbaren ook hier. Wij zouden daarom kunnen spieken van „het getij mee hebben" Er moet zijn Oranjeliefde en Oranjeerkenning zoo als Gods Woord dat vraagt. Dan wordt de band God, Nederland en Oranje verstevigt. Spreker heet de beide spre kers hartelijk welkom, alsook de Chr. Gem. Zangvereeniging Hallelujah, die belangeloos haar medewerking ver leend. Hierna werd gezongen Ps. 146 1 en gaat de voorzitter voor in gebed. pail verkrijgt Ds. Keizer het woord, welke begint met te zeggen dat de ge boorte van deze jonge Oranje-telg een nationale feestdag is geworden; met meer vrijmoedigheid kan thans gezegd worden er is kentering ten opzichte van de waardeering voor het Konings huis. Deze geboorte moeten wij zien in het licht van schiilt en historie. Door te zeggen het is maar een gewoon kind, spreekt men revolutionaire taal, wie dat zegt ontkent het bestel Gods. Alle rechtmatigheid steunt op de roeping en bestel Gods, als we dit wegnemen zijn alle menschen gelijk. Dit kindje hebben we te bezien in de schaduw van ons voorgeslacht en als het God moge behagen kome dit kindje eenmaal op den troon. Het woord Oranje-telg heeft diepe beteekenis gekregen in den smeltkroes, het jaar 1568 was het diep tepunt in het leven van Prins Willem. Hij was toen een gebroken man, ge knakt in zijn heiligste idealen komt hij als een balling op Dillenburg aan. Maar God heeft Neerland en Oranje saamgevoegd. Het Wilhelmus van Nassauwe was de trouwring van deze samenvoeging. Deze groote staat ach ter de wieg in het witte paleis te Soest- dijk. Het Nederlandsche volk is niet te denken zonder Oranjehuis, zonder God en Zijn Dienst. Wij danken onze nati onaliteit voor de vrijheid van gods dienst, waar onze vaders voor hebben gestreden naar het geweten en de Hei lige Schrift. Hierna werd gezongen „Mijn schild endfe betrouwen", waarna de Zangver eeniging Hallelujah eenige liederen ten beste geeft, o.a. Wees welkom nu, en Oranjekind. Ds. Bousema het woord verkrijgende wijst op het stille ochtendgloren op den laatsten Januaridag en toen in eens plots die kreet werd gehoord, er is een Prinsesje geboren. Eerst dat bange wachten, toen de kreet, de vlaggen in top. Zang en muziek, overal vreugde en feest. Maar het enthousiasme luwt weer, het dagelijks leven gaat weer gewoon zijn gang, maar nu is onze taak niet af. Wij hebben in de toe komst een roeping, een dure roeping voor dit Koningskind. Het is ook ons kind, door God aan Oranje gegeven. God gaf ons dat kind als volk van Ne derland. Onze roeping is voor dat kind te zorgen als volk van Nederland. Wij hebben te geven in de eerste plaats onze liefde, opdat ons gansche volk het kind liefhebbe. Nederland kan niet ge noeg voor Oranje doen. De tijden zijn bang en zwaar, laten we het daarom met dubbele liefde omringen. Als chris tenvolk van Nederland is onze vurige begeerte dat ook dit kind den Heere mag vreezen, als volk van Nederland (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur, Op de eerste plaats wil ik U mijn volkomen instemming betuigen met uw opmerking betreffende de viering van den Nationalen Feestdag in onze gemeente, waarover ik tevoren een paar malen uwe gastvrijheid heb inge roepen. Het heeft niet mogen baten, en de viering is wel zoo geweest dat ieder een daarover zijn spijt en afkeuring beeft uitgesproken. Laten we hopen, dat degenen die hier leiding hebben te geven de fout zullen inzien en maatregelen nemen om herhaling te voorkomen. Er moet toch werkelijk aan dezen toestand een einde komen en dat, laat ik liet nu eens ronduit zeggen, zou m.i. moeten geschieden door „Waalwijks Belang" opnieuw uit te noodigen evenals vroe ger de leiding en organisatie ook voor Nationale leesten op zich te nemen en daarnaast comité's voor organisatie der kinderfeesten in de vier onderdee- len der gemeente; ik geloof dat we dan weer op den goeden weg zijn en dat ik hiermee eens openlijk zeg, wat zoovelen reeds zoolang mompelen. Wat zegt U daarvan mijnheer de Redacteur? U is toch ook op de hoogte van den toestand? Nu ik tocli bezig hen te schrijven over gemeentelijke aangelegenheden, zou ik U willen vragen of U ook weet of er pogingen in het werk zijn ge steld om mogelijk ook hier een gar nizoen te krijgen. Zie eens naar Roo sendaal, Weert, Grave én zoovele an dere plaatsen. Hel zou werkelijk iets moois zijn voor onze plaas, zeker voor den middenstand. Ik dank U voor de verleende plaats ruimte. Hoogachtend, WAALWIJKER. Zeker zijn we op de hoogte van de Waalwijksche toestand en interessee ren ons die zeer, maar de geachte in zender zal begrijpen dat wij z'n eerste vraag hier liever niet beantwoorden. De behandeling dezer kwestie, o.i. ecne zeer belangrijke, ligt op een anderer terrein. Wat de tweede vraag betreft, is het ons hekend dat onze burgemeester ook ten deze diligent is geweest, maar dat hiervan geen resultaat is te wachten in verhand met de dislocatie der troe- pendeelen; de inzender haalt juist grensplaatsen aan en om hun ligging krijgen deze dan ook een garnizoen. Red. Sprang-Capelle, 2 Fehr. 1938. De blijde gebeurtenis in onze Gemeente. Heel 't Nederlandsche volk heeft de geboorte onzer jongste Oranje-telg op waardige wijze gevierd, dit getuigen de talrijke berichten en foto's in de kran ten en de uitbundige pret welke per radio in onze huiskamers doordrong. Hoe heel anders werd dit gebeuren in onze gemeente herdacht. Alles even kalm. Geen straatversiering of feest verlichting, zelfs niet ons gemeente huis. Van feestprogramma geen sprake. Zelfs hadden eerst de werk- loozen geen vrij van stempelen, doch later is dit toch gegeven, (op ver zoek?) Nadat muziek- en zangverenigin gen 's avonds (31.-1) hij het Raad huis een serenade hadden gebracht, welke door honderden inwoners werd bijgewoond, kwam er direct een feeststemming in. De tijd van het jaar is niet gunstig om huiten feest te vie ren en men zocht dan ook de gezellig heid binnen in café's (zooals in an dere groote en kleine plaatsen) waar heen ook de muzikanten trokken om daar eenige nummers ten beste te geven. Maar helaas, hoe gauw was daar een einde aan, want al spoedig werd dit door den gemeente-veldwachter en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet Uw lever een liter gal ln de in gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende is. wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisne wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal. waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bU apothekers en drogisten ln flacons van 0.76.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 11