NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING z[5 GEMENGD NIEUWS KAATSHEUVEL. aantal consenten is een gevolg van de opheffing einde 1936 van de conting- genteering van zoolleder, splitleder en drijfriemenleder. Het aantal ingekomen en uitgeganen stukken klom van 6144 in 1936 tot 6742 in 1937 (drukwerken, circulaires, enz. niet medegerekend) Tenslotte blijft het verkeersprobleem in ons district de volle aandacht ei- schen. Dankbaar mogen we daarom wijzen op de ook in 1937 verder door gevoerde verbetering van de hoofd- V«rkeerswegen. waaraan het provinci aal bestuur alle aandacht schenkt. De toename van het verkeer zal echter in grijpende verbeteringen blijven vragen, ook op andere belangrijke wegen in het district onzer Kamer, zoo als de verbin ding van Dongen met Tilburg en van Kaatsheuvel met Dongen. Gezien de eischen. welke het moderne steeds toe nemende verkeer aan de wegen stelt, is het teleurstellend, dat in het afgeloopen jaar de Regeering de Nederlandsche Spoorwegen heeft ontheven van de verplichting tot bewaking van een 2- tal voor de Langstraat uiterst belang rijke spoorwegovergangen. Onze Ka mer heeft dan ook met klem geprotes teerd tegen deze haars inziens onver antwoordelijke verscherping van de gevaren, welke den weggebruiker be dreigen. Tot groote ontstemming moesten wij, bijna vijf jaren na ons zoo belangrijk rapport, in het laatst van 1937 verne men, dat verwezenlijking van de wa terstaatkundige plannen tot indijking van den Brabantschen Biesbosch en tot afsluiting van Donge en Oude Maasje, niet zal kunnen worden verwacht. Ge zien de economisch volkomen verant woorde uitgaven voor de uitvoering van dit werk, de aantrekkelijke werk verruiming welke die uitvoering zal medebrengen en de gerechtvaardigde eisch van belanghebbenden, om einde lijk na jarenlange achterstelling bij an deren ook hun eigendom tegen het ver nielende water te mogen beschermen, maken de gegeven beslissing onbegrij pelijk en onaanvaardbaar. Onze Ka mer, die de bij deze werken belangheb benden ondanks hun tegenstrijdige in zichten tot een gelukkige eenheid van handelen mocht vereenigen, wordt door deze teleurstellende beslissing onge twijfeld tot een nieuwe taak gedron gen, voor de volvoering waarvan zij haar uiterste krachten zal moeten in spannend Mijne Heeren, ik eirdig dit jaarover zicht met U, Leden der Kamer, voor li- zelf en de Uwen een voorspoedig jaar toe te wenscher en met de hoop uit te spreken, dat het aangebroken jaar on der Gods onmisbaren zegen voor han del en nijverheid, >.n het bijzonder in 't district onzer Kamer, het zoo lang ver beide herstel moge brengen. Rij kspostspaarban k. Aan het Postkantoor Kaatsheuvel en het daaronder behoorende ambtge- bied werd gedurende de maand Janua ri 1938 ingelegd 30395.17, en terug betaald 19275.30. Het laatste door het kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 9493. R.K. Kiesvereeniging. De R.K. Kiesvereeniging St. Jan hondt Zondag 5 Februari in het pa tronaat om 12 uur v.m. een algemee- ne Ledenvergadering. Bij de opening zal door den Voor zitter, de Weled.Achtb. Heer Burge meester een overzicht gegeven worden over het jaar 1937. Na notulen en verslag van secreta ris en penningmeester zullen mede- deelingen gedaan worden omtrent het voorstel van uitbreiding van het be stuur met 2 leden. Gouden Bruiloft. Binnenkort krijgt de Gasthuisstraat weer een gouden bruiloft te vieren. De Gasthuisstraat staat er voor bekend, dat zij in de organisatie van de vierin gen van deze jubilea aan den spits staat. Zaterdag a.s. zal getracht wor- De kleinen aan de beschuiten met muisjes in de St. Tere sia school te Waalwijk. den te komen tot de vorming van een comité, dat deze viering voorbereid. Om 8 uur n.m. in de wijk, strekkende van de Leo-straat tot de Markt, in café Jan van Dun bijeengeroepen om de luidjes Gijsb. Laros en Petr. van Wanrooij op hun gouden huwelijks- flest waardig te huldigen. Kunst en Vermaak. Naar wij vernemen zal de bekende tooneelvèreeniging „Kunst en Ver maak" op Zondag 13 Februari a.s. wederom een uitvoering geven in het Iv.J.C.-Huis. In studie is het drama „De Roode Adelaar", dat zich afspeelt aan het Nationalistische front in den Spaan- schen Oorlog. „Genesius". De tooneelvereeniging van den Jonge Werkman „St. Genesius", die reeds herhaaldelijk met zooveel succes in den Gildenbond optrad, komt Zondag a.s. met hare tweede seizoenuitvoe- ring. Gepresenteerd wordt het tooneelspel in 4 bedrijven van Jan Grosfeld en Willy v. (1. Berg „De gouden Clown", De successen van voorheen, waar borgen St. Genesius ook voor dit prachtige tooneelwerk een groot suc ces. Jonge Werkman. Donderdag hield de Jonge Werk man haar jaarvergadering in den RK Gildenbond. Ook het bestuur van de R.K.W.V. was aanwezig. De ZeerEerw. Heer de Klijn leidde de vergadering. In zijn openingswoord heette de voorzitter het bestuur van de R.K. W.V. welkom, dat aanwezig was om de leden, die overgaan in de R.K.W.V. over te nemen. Door Secretaris en Penningmeester werden verslagen uit gebracht. De bestuursverkiezing had tot ge volg, dat gekozen werden de heeren J. Grootzwagers, J. v. Wezenbeek en B. v. Best. Onder de aanwezige leden werden eenige mooie prijzqn verloot. Vervolgens gaf de Eerw. Directeur- Voorzitter de oudste leden aan de R.K.W.V. over. De Voorzitter van de R.K.W.V. heette de nieuwe leden in de groote organisatie hartelijk welkom en sprak de hoop uit, dat zij ook in deze organisatie blijk van groote ac tiviteit zouden geven. Zich tot de J.W. wendend wees hij er op, dat er ook in de toekomst nog zooveel te doen is voor de katholieke arbeiders. Hij ves tigde de aandacht op de levensernst, die van hen zal worden gevraagd en op het groote nut van de ontwikke- lings-cursussen. Berkdijk. Na den wedstrijd BerkdijkRoda is de kampioenskans voor de Berk dijkers kleiner geworden want met nog 12 minuten te spelen en een 30 achterstand is de wedstrijd als ver loren te beschouwen. Maar men kan nooit weten. Bij de ex-Rapid-luidjes lag er een laksheid over hun spel en sommige spelers maakten te veel ge bruik van hun lichaamskracht waar door twee kostbare puntjes verloren gingen. Over den wedstrijd het vol gende: Met een sterken wind dwars over het veld valt Roda heftig aan en weet een corner te forceeren, doch deze wordt weggewerkt. Roda houdt aan en heeft na 17 minuten succes als de Berkdijk-doelman denkt dat een voorzet van links over de lat gaat en deze in hel doel waait. Berkdijk zet dan de tanden op elkaar en aangemoe digd door het talrijke publiek worden zij steeds sterker. Een corner brengt geen succes. De rust gaat in met een 10 achterstand. Na de rust is Berk dijk veel sterker doch zij spelen niet met overleg, zoodat de Roda-verdedi- ging geregeld kan ingrijpen. Uit enke le doorbraken kan Roda nog 2 doel punten scoren waarmee het einde komt. Zondag moet een bezoek gebracht worden aan onze zustervereeniging Uno Animo te Loonopzand. Nu jon gens, morgen beter en flink werken zoodat we een mooie wedstrijd te zien krijgen. Toont dat gij sportieve Berk dijkers bent en laat in Loonopzand 'n goeden indruk achter. Berkdijk 2 ontvangt WIK 2. We zul len hopen dat onze reserves Zondag het zoet der overwinning ook eens mogen smaken. Harmonie St. Jan. Zaterdag vierde de harmonie St. Jan haar jaarlijkschen statiedag. Om 5 uur was het bijeenkomst aan de zaal waarna de rondwandeling begon. Hierna vereenigden hel bestuur en leden zich in de zaal. De voorzitter, de heer P. Robben heette allen hartelijk welkom en wenschtte allen veel ple zier. Genoeglijk werd de avond door gebracht. De koffietafel was goed ver zorgd en men liet het zich goed sma ken. Statiedag. Vandaag houdt het kruisboogschut tersgezelschap Prins Hendrik z'n jaar lijkschen teerdag in de zaal van den heer Th. van Boxtel. Zooals altijd gaat het er hier natuurlijk weer vroolijk naar toe. Goed afgeloopen. Woensdagmorgen reed de vracht wagen van den heer Klijn uit de Moer naar Den Bosch toe. Ter hoogte van de Watertoren aan den Dongenschenweg stak plotseling „Truike Netten", die op het rijwielpad liep, de weg over v kwam te vallen. Door het krachtige remmen van den chauffeur, waarbij de wagen dwars over den weg kwam te staan, wist deze een ongeluk te voor komen. Met de schrik kwam „Truike" vrij. Burgelijke Stand. Van 27 Jan. tot en met 2 Febr. '38. Geboren Allegonda, dv. J. van Lier en La. Wagemakers Antonia, dv. J. Dek kers en Ma. van Gulik Adriana, dv. C. J. Jansen en Aa. Hornman Petronella, dv. Th. Mutzers en Ga. Paapen. Overleden: Elisabeth Donders, oud 81 jaren Johanna van Amelsfoord, oud 75 ja ren Jan Rozenbrand, oud 1 jaar. Ingekomen: .Ia. Verkooijen, van Heusden. Vertrokken Ha. van Eek naar Asten Ja. van Eek naar Asten H. Heestermans naar 's-Hertogcnbosch Aa. Aarts, wed. Fr. van Dongen, naar Breda J. A. Tolboom, met gezin naar Hilver sum. LOONOPZAND. De Maandag was een beetje grauw en een beetje miezerig, doch nauwe lijks gingen de sirenes en stoomflui ten om tien uur in den morgen of elk een voelde als het ware het bijzondere. De meesten liepen uit en deden iets wat ze op normale dagen al weer niet doen zouden. Alles werd zoo meteen iets anders. Het was verwonderlijk in hoe kor ten tijd het heugelijk nieuws bekend was. Al dra kwamen de schoolkinde ren naar huis, die getracteerd en wel in een bijzondere uitgelaten stemming eenieder aansloten met dezelfde vu righeid. De kerkklokken luidden als om het feestelijk gebeuren nog eens nadruk kelijk te bevestigen. Het bleef den heelen dag een zeer bijzondere. Dinsdag de Nationalen feestdag werd ingezet met klaroengeschal van af de hoogte van onzen toren waarna een vuurpeleton der burgerwacht ver gezeld van bazuinblazers en ruiters van de rijvereeniging R.O.S. een om wandeling maakte en op een viertal verschillende plaatsen saluutschoten losten. De harmoniën en de liedertafel maakten een muzikale rondgang die nagenoeg alle mensehen op de been bracht. En 't was overal Oranjedoek en vlaggen. De wind deed zijn best en de vlaggen klepperden en sloegen uil en 't werd een zeer geanimeerd feest. In den avond trok een lichtstoet uit, druk en veel licht, maar de wind zat niet stil en hel was een vechten om licht te houden en vuur te vermijden. Maar de menschen lachten en hadden plezier en vochten tegen den wind, zongen een stukje en de muzikanten bliezen maar door en brachten stem ming steeds betere stemming. Langzamerhand werd bet toch stil ler in de straten. In de verschillende café's waar volop werd gedanst was het heter en gezelliger dan buiten in de wind. En er moest toch op gedron ken worden, bel prinsesje zou bet an ders eens niet goed stellen. Maar het zal groeien; als het aan onze inwo ners ligt, wordt ze groot en stevig en heel oud. Het ging er overal gezellig en druk naar toe. Toen eindelijk bet uur van sluiten sloeg waren er nog maar steeds die niet van eindigen wilden weten en nog lang haar vaderlandsche liederen zongen. Maar ook deze moes ten hel uiteindelijk tegen den wind en de tijd afleggen. Loonopzand beeft een bijzonder aardig feest gevierd waar met genoe gen op kan worden teruggezien. Van wanklanken werd niet gehoord, ter wijl het politiepersoneel zich kon be palen tot het waakzaam toezien en een tactisch gegeven aanwijzing. Onbedachtzaam. Doordat het ongeveer 2-jarig doch tertje van M. W. zich spelenderwijs bezighield met het voeren der duiven en het spelen met voer, beleefden de ouders enkele benauwde uren. Het kind |stople n.l. eenige duiven- voer in bet oor, totdat op een gegeven moment een korreltje zoover was doorgedrongen dat bet nagenoeg niet meer te zien was. Men was genood zaakt geneeskundige hulp in te roe pen die er na eenigen tijd in slaagde de korreltjes te verwijderen. Ongeval. Toen Zaterdagavond onze koster, dhr. de Laat bezig was in de kerk een rouwkleed van den muur van bet priesterkoor te verwijderen, schoot plotseling de ladder waarop hij stond weg en viel de koster van flinke hoogte op den vloer. Eenige kerkbe zoekers die van het gebeuren getuige waren schoten onmiddellijk te hulp en waarschuwden de geestelijkheid. De koster die bewusteloos was werd opgenomen en weggedragen. De even eens gewaarschuwde dokter moest een herschenschudding constateeren. La ter in den avond is de koster die in middels was bijgekomen door leden der E.H.B.O. per brandcard naar zijn woning gebracht. De toestand is thans bevredigend. Fabrieksongeluk. Op de fabriek van de firma G. van Lier had j.l. Vrijdag de 20-jarige A. v. d. V., werkzaam op die fabriek het ongeluk een zware steenblok op zijn voet te laten vallen, waardoor hij ernstig aan de teenen werd verwond en de hulp van dokter Smals moest worden ingeroepen. Aanrijding. De boek Kerkstraat Hoogen Steen weg is berucht. Het huis van v. d. Ho ven staat reeds jaren als sprekend be wijs. Doch hierbij is bet niet geble ven. Achtereenvolgens hebben nog maals botsingen plaats gehad met de huizen van Moonen, Beunis en met v. d. Hoven. Om nu niet in herhaling te vallen kwam in den nacht van Maandag op Dinsdag het huis der familie Bosters aan de beurt. Gelukkig niet te erg en bepaalde de auto-rijder de R. uit Sprang zich er toe, een hardsleenen paal en ijzeren hekwerk uit den grond te rijden, terwijl het huis niet meer dan een flinke kras opliep. Indien toevallig de hardsteenen paal die nu flink uit den grond werd ge reden daar niet de eerste stoot had op gevangen, zou het huis er vermoede lijk wel anders uitgezien hebben. Het wachten is nu maar weer op bet vol gende ongeval. BERKDIJK. 40-Jarig Priesterjubileum. Zooals bekend zal onze herder op 4 Juni a.s. zijn 40-jarig priesterjubi leum herdenken. Op initiatief van ka pelaan Vogels werd een vergadering gehouden in 'l parochiehuis om de feestelijke viering te bespreken. Besloten werd den jubilaris te vra gen of hij hiermee accoord kon gaan en tenslotte heeft Z.Eerw. toegestemd in den hartewensch der parochie als alles zoo bescheiden mogelijk ge schiedt en daarom werd 1.1. eene alge- ineene vergadering gehouden waarop een comité gevormd werd, bestaande uit den Weleerw. heer Vogels, voor zitter, terwijl verder daarin nog zitting hebben de heeren: H. A. de Bruin, W. de Jong, Th. Ligtvoet, P. Robben P. v. Valderen en A. Zwaans. Politieagent te Oosterhout van meineed vrijgesproken. Het gerechtshot te 's-Hertogen- bosch heeft arrest gewezen tegen den agent van politie W. S., wo nende te Oosterhout, die door de Bredasche Rechtbank is veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstral, om dat hij op 11 Juni van het vorige jaar ter terechtzitting van het kan tongerecht te Breda zich aan mein. eed zou hebben schuldig gemaakt. In hooger beroep heeft de advocaat- generaal eveneens acht maanden gevangenisstraf geëischt. Het Hof heeft den agent van politie vrijge sproken. Verdediger was mr. E. v. Zinnicq- Bergmann. Tragische dood van honderdjarige. De oudste inwoner van Boskoop de honderdjarige C. Droog, is gis teravond, vermoedelijk door den sterken wind welke in den Ham stond, langs het talud in de langs den weg loopende sloot gevallenen verdronken. De heer Droog had een bezoek gebracht aan zijn zoon en was om negen uur uit diens huis vertrokken om naar het tehuis voor ouden van dagen terug te gaan. Toen hij na eenigen tijd niet terugkeerde is men hem gaan zoeken. De heer Droog genoot een uitste kende gezondheid. Hij maakte nog iederen dag een wandeling. Op 12 Januari j 1. vierde hij zijn honderd sten verjaardag. Moordaanslag te Warmenhuizen, In het dorp Warmenhuizen is in den nacht van Dinsdag op Woens dag een moordaanslag gepleegd op de 65-jarige echtgenoote van den beer P. M. aan den Oude Wal al daar. Omstreeks half twaalf heeft een persoon zich toegang verschaft tot de woning, waarbij hij gebruik maakte van den sleutel, welke zoo als dat gebruikelijk is, naast de voordeur in het Klompenhokje lag. Hij drong de benedenkamer binnen waar de vrouw des huizes sliep en bracht deze met een mes een snede in den hals en steken in het hoofd toe. De heer M. die, omdat er logé's waren, boven sliep, hoorde zijn vrouw om hulp roepen en snelde naar beneden, waarop de indringer het hazenpad koos. De viouw, die hevig bloedde, werd dooreen plaat selijk geneesheer verbonden en later naar het St. Elisabethsziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Haar toestand is redelijk wel. Rijks- en gemeentepolitie stelden onmiddellijk een onderzoek in met het resultaat, dat na ongeveer een uur in een café de vermoedelijke dader kon worden gearresteerd. Men vermoedt, dat wraak de reden van het misdrijf is geweest. Door een autobus overreden en gedood. Gisternacht om twee uur stapte op den Bredaschenweg nabij Burgers die renpark bij Tilourg de 21 jarige van Kleef, in gezelschap van mej. G- der Kinderen, uit de stadsautobus. Hij stak daarna onverhoeds den weg over, toen een auto bestuurd door H- L. H uit hem aanreed. Met ernstige wonden aan hoofd en be men is hij naar het ziekenhuis te Tilburg vervoerd waar hij vanochtend is overleden. - i i -as *cr ""7* i

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 7