Uuj Zenuwen Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. •k GEMENGD NIEUWS De Volkenbond. De Geneefsche besprekingsn, die een tiental dagen hebben geduurd, zijn geëindigd. De VolKenbondsraad heelt zijn honderste zitting gesloten en voorzitter Bourquin kon ook de derde zitting van de commissie van 28 voorde Volkenbondshervorming voor gesloten verklaren. Uver het algemeen bestaat de indruk dat deze üeneelsche besprekingen niet 011. gunstig voor de toekomst van den Volkenbond zijn geweest en dat zij de stelling van den Volkenbond 111 het internationale politieke leven hebben bevestigd. De Engelsche en Fransche regeeringen, wier politiek er op gericht den Volkenbond niet te laten, afbrokkelen en de tegen woordige leden in den Volkenoond te houden, mogen de Oslo-staten dankbaar zijn, dat deze vooral door de energie van den nog steeds zoo- als in ly2o taai vasthoudende Unden (Zweden) tegen den aanvankelijken wil van Delbois en Eden in, hebben doorgezet, dat er een algemeen aebat over artikel 16 in dë commissie van 28 heeft plaats gevonden. Want duidelijker nog dan de ver klaringen van trouw aan den Volken bond bij gelegenheid van de honderd ste raadszitting hebben de verkla ringen in de commissie van 28 doen uitkomen, dat alle vertegenwoordig de staten aan het voortbestaan van den Volkenbond en aan de begin selen van bet Volkenbondsverdrag nog steeds zijn genecht, ook al ont kennen veie de mogelijkheid om deze beginselen onder de tegen- woordige omstandigheden volledig toe te passen. Kath. Jeugdbonden in Keulen en Aken ontbonden. De katholieke jongeliedenorgani- saties in de diocesen Keulen en Aken en daarbij aangesloten ver- eenigingen zijn door de politie ont bonden en verboden. Als reden wordt opgegeven dat zij zich schuldig zouden heoben gemaakt aan voort durende schending van de bepalin gen in zake de religieuze jeugd organisaties. Aken en Keulen vormen wel de grootste diocesen in Duitschland en gaven ook den stoot tot de oprichting der katholieke jeugdorganisaties. Zooals bekend werden dezelfde maat regelen reeds eenigen tijd geleden in Beieren afgekondigd. Zal von Blomberg aftreden. De situatie met betrekking tot het verwachtte aftreden van den minister van oorlog, von Blomberg, en de veranderingen, die daardoor nood zakelijk moeten volgen in het kabinet en de opperste legerleiding, is verre van duidelijk. In officieele kringen acht men den toestand zeer ernstig. Generaal Walter von Beichenau, commandant van het 7e legercorps, is uit Muenchen in Berlijn aange komen. Zijn naam is herhaaldelijk genoemd in verband de kwestie van een opvolger van von Blomberg. Grammens weer in arrest. De vernieling van tweetalige straat naambordjes te Gent heeft geleid tot arrestatie van twaalf studenten, die op heeterdaad werden betrapt, De heer Grammens, wiens naam den laatsten tijd herhaaldelijk is genoemd in verband met het over schilderen van straatnaambordjes in Vlaanderen, is, beschuldigd van een dergelijk feit bij het Gentsche hoofdbureau van politie, met vier anderen eveneens in hechtenis ge nomen. De terreur in Palestina. Bij de zuiveringsactie in den drie hoek Jenin-Nabloe-Toelkarem zijn meer dan twintig Arabieren gedood, De Engelsche militairen hebben 12 dorpen bezet om de gewonde bende leden te beletten daar hun toevlucht te nemen. De hoofden van de dorpen zijn gewaarschuwd, dat hun huizen zullen worden gesloopt, wanneer zij vluchtelingen hulpver- leenen. 1 De Spaansche Burgeroorlogi De republikeinsche troepen hebben aan het front van Somosierra, in de beurt van Villavieja del Lozoya, ongeveer 60 km. ten Noorden van Madrid gelegen, den top van den Espinoheuvel bezet. Hierbij behoefde geen strijd te worden geleverd. Het communique van't rechtsche hoofdkwartier te Salamanca ver meldt verder, dat er niets van de onderscheidene fronten is mee te deelen. Volgens het communique hebben zich 'n groot aantal miliciens aan de rechtsche linies gemeld. Engelsche maatregelen. Naar aanleiding van den aanval op de Britsche boot Endymion heeft minister Eden een bespreking gehad met de ambassadeurs van Frankrijk en Engeland. Hierbij is men overeengekomen dat wanneer vast zal komen te staan door wie de aanval op de Endymion is gedaan, de drie mogendheden, die verantwoordelijk zijn voor de patrouille, een gemeenschappelijk protest in zullen dienen. In Italiaan- sche kringen te Londen wordt ver klaard, dat Italië trouw blijft aan de overeenkomst van Nyon en alles zal doen om de zeerooverij in de Middellandsche Zee nit te roeien. Frankrijk is van meening, dat de patrouille versterkt moet worden en zoo doeltreffend mogelijk moet worden uitgeoefend. De Britsche regeering heeft de patrouille sterkte weer op het oude peil gebracht. De strijd in het Oosten. Het Central News meldt: Militaire waarnemers zijn van meening, dat het tot stand brengen van een Japansche verbindingslinie tusschen Peking en Sjanghai het doel is van den Japanschenopmarsch langs de spoorliju Tientsin Poukou. Japan maakt daarbij gebruik van de strategische positie van Nanking voor de controle over de streken ten Noorden van den benedenloop van de Jangtse in Kiangsoe en Anhwei en rukt intusschen in Noor delijke richting op langs het Zuide lijke deel van den Tientsin-Poekau spoorweg. Wanneer de verbinding tusschen Peking en Sjanghai tot stand zou zijn gebracht, zouden de Japanners op grooter schaal kunnen overgaan tot operaties tegen de Chineezen en daardoor den Chineeschen weerstand neerslaan en China dwingen zich in het kortst mogelijk tijdsbestek te onderwerpen. Gisteravond is te Sjanghai een handgranaat geworpen naar een christelijk kerkje aan Thibet Road. Menige ruit werd gebroken, doch niemand werd gewond. De politie vermoedt, dat de handgranaat werd geworpen door een Chineesche ter rorist, die zich door de politie achtervolgd waande en zich van zijn wapen heeft ontdaan, want men ziet geen enkel motief om een gebouw te vernielen, dat door Amerikaan- sche zendelingen is gemaakt en alleen door Chineesche bekeerlingen werd bezocht. De Britsche belangen. In antwoord op een desbetreffende vraag, heeft Eden in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Japansche re geering er in heelt toegestemd een bedrag van 1500 pond te betalen, als schadevergoeding voor de te Sjanghai gedoode en gewonde Brit sche soldaten en voor de schadeloos, stelling die geëischt is voor de vloot- manschappen, die gedooa of gewond zijn, bedragen van ongeveer 920 pnd. Eden heeft verder verklaard, dat den Britschen ambassadeur te Tokio instructie is gegeven, de Japansche regeering te wijzen op het uiterst groote belang, dat de Britsche regee ring hecht aan een handhaving en bescherming van haar belangen bij de opbrengst van de douane. De Japansche minister van buitenland- sche zaken heeft in verband hier mede de verzekering gegeven, dat de verschuldigde aandacht geschon ken zou worden aan de opvattingen der buitenlandsche mogendheden. Eden voegde hieraan toe, dat de kwestie der douanerechten nog besproken wordt. De ontbinding van 't Egyptische parlement Hoezeer de regeering de oppositie gisteren verrast heeft met de voor lezing van het decreet van ont binding der Kamer is nader ge bleken uit het feit, dat op hetzelfde oogenblik de meeste afgevaardigden der Watd-partij in een naburige congreszaal een vergadering bielden. Zoodra het bericht uit de Kamer kwam hebben de afgevaardigden het gebouw bestormd en voordat de politie het had kunnen beletten waren 80 afgevaardigden in de vergaderzaal, waar zij zich begon nen in te richten op de wijze van een sitdown staking en levens middelen lieten aanrukken. In den tusschentijd begaf Nahas Pasja, de leider en afgetreden premier, zich naar den koning die hem een half uur later ontving. Het resultaat is geweest, dat de afgevaardigden drie uur later het verlaten parlements gebouw hebben ontruimd en hun eigen vergaderzaal betrokken, waar ze dadelijk overleg pleegden voor de houding bij de verkiezingen. Nahas Pasja heeft, naar nader blijkt, koning Farcek een petitie ter hand gesteld, waarin den koning verzocht wordt een nieuw ministerie in te stellen gedurende de verkie zingen. NA DE BLIJDE GEBEURTENIS. Alom medeleven. In verband met de blijde gebeurte nis in ons Vorstenhuis kwam Woens dagmiddag onze Volksvertegenwoordi ging de Eerste Kamer in gewone, de Tweede Kamer in buitengewone zitting bijeen. De voorzitter van beide Kamers, res pectievelijk W. baron de Vos van Steenwijk en Mr. J. van Schaik, heb ben daarbij in een korte rede de ge voelens vertolkt, welke hen en heel ons volkbeziel en om de geboorte van Prinses Beatrix. Ook in bet buitenland is op spon tane wijze medegeleefd en op vele plaatsen in de verschillende landen verzamelden de Nederlanders zich om liet heugelijke feit in ouderlingen kring te vieren. Zeer talrijk zijn weer de geschenken die de verschillende gemeenten ken merken, die aan het Prinselijk Paar werden aangeboden. Wij noemden reeds een Bossche Koek. Verder zijn daar nog Barneveld- sche eieren: een krentenbrood van 2 nieter, uit Borne, waar de gewoonte bestaat om na de geboorte een kren tenbrood aan de moeder aan te bieden enz. enz. Uit de meest verwijderde landen zijn voorts gelukwenschen binnenge komen van regeeringspersonen en vorsten. Kortom kan gezegd worden dat al les en allen met de vreugde van het Vorstelijk Gezin heelt meegeleefd. MINISTER COLIJN OVER PRINSES BEATRIX. In zijn rede, gisteren in de Groote Kerk te Rotterdam gehouden voor de Gereformeerde Jeugd, ter herdenking van den band tusschen Oranje en het Nederlandsche volk, heeft dr. H. Co- lijn de minister-president, o.m. het volgende gezegd „En nu moet ik tot iets intiems over gaan. Ik heb gehoord, dat vele moe ders in Nederland jaloersch op mij zijn geweest, omdat ik het voorrecht heb gehad, zelf de jonge Prinses te mogen zien. En ik moet u zeggen: Zij zag er prachtig uit! Iedere jonge moe der in ons land zou trotsch op Haar zijn". DE OUDSTE STAMMOEDER DER NASSAUERS HEETTE BEATRIX. Bij de naamgeving aan de jonge Prinses van Oranje Nassau is ter toe lichting medegedeeld, dat hij niet in verband staat met eenig familielid, doch uitsluitend gekozen is om de mooie beteekenis van dezen naam. De bekende historiekenner Dr. Ja- pikse, de Directeur van liet Huisar chief der Koningin, leert ons in zijn jongste geschiedwerk echter, dat de naam Beatrix, reeds eerder in de Nas- sau-familie is voorgekomen, zelfs de oudste stammoeder (li60) heette zoo. PRINSES BEATRIX-FONDS. In deze dagen gaan meer dan ooit de gedachten en gevoelens van alle Nederlanders .uit naar onze Prinses. Hare Koninklijke Hoogheid heeft doen weten, dat zij bij de geboorte van Hare eersteling geen geschenken wenscht, dat inzamelingen voor dit doel haar niet aangenaam zouden zijn. Toch zullen zeer velen in de oprech te vreugde over de geboorte van een Prinses in het Huis van Oranje uiting willen geven aan hun warme gevoe lens van aanhankelijkheid aan het Vorstenhuis en aan hun vaderlands liefde. Tot dit doel heeft het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden, dat onder de hooge bescherming van Hare Majesteit de Koningin staat en Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana zijn eere-voorzitster mag noemen, ia overleg met het Prinses Juliana Nood fonds van „Simavi" besloten in te stellen het Prinses Beatrix-Fonds. GARNIZOEN TE SOESTERBERG Naar vernomen wordt, zijn er plan nen in overweging om te Soesterberg een blijvend garnizoen van 700 man genietroepen te legeren. Tot dit doel zal hel gemeentebestuur van Soest, onder welke gemeente Soes terberg ressorteert, het Rijk een com plex terreinen, gelegen aan den Rijks weg AmersfoortSoesterberg, aan bieden, dat een waarde vertegenwoor digt van 50.000. DE DIENSTPLICHTWET. Aan de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Ka mer over het ontwerp van wet tot wij ziging van de dienstplichtwet, is het volgende ontleend Een aan redelijke eischen beant woordende grensbeveiliging kan niet worden bereikt niet een eersten oefen tijd van zes maanden met verdeeling van de lichting over 4 ploegen. Tegenover de enkele leden, die van meening waren, dat bovenal de ach terstand met betrekking tot het oor- logsmaterieel dient te worden inge haald en dat pas daarna de uitbrei ding van het contingent aan de beurt mag komen, merkt de regeering op, dat, aldus handelende, bet nadeel zou ontstaan, dat de voor de bediening aangeschafte materieel benoodigde manschappen voorloopig zouden ont- bzreken. De regeering is dan ook van oordeel, dat zooveel mogelijk gelijk tijdig, zoowel voor de aanwezigheid materieel als van personeel gezorgd moet worden. De regeering stemt geheel in met de leden, die van oordeel zijn, dat men te onzent, ook zonder dat tot mobilisa tie wordt overgegaan, in staat moet zijn, zich te verzetten tegen eventueele pogingen van buitenlandsche militai re vliegtuigen om over ons grondge bied te vliegen. De hiertoe vereischte regelen zijn voor een deel reeds getrof fen en zullen overigens tot uitvoering komen, naarmate meer materieel voor de luchtverdediging beschikbaar komt. Ook naar het oordeel der regeering moet het over ons gebied vliegen dooi vliegers van andere nationaliteit met de bedoeling om legen een vijandelijk land oorlogshandelingen te plegen, zoolang de internationale opvattingen op dit punt onveranderd blijven, als schending van onze neutraliteit wor den beschouwd en zoo noodig met kracht van wapenen worden tegenge gaan. HET GEVEN VAN PUBLIEKE UIT VOERINGEN DOOR OMROEPVER- EENIGINGEN. Naar men verneemt zijn in kringen van ondernemers en artisten ernstige bezwaren gerezen tegen het feit,, dat de omroepvereenigingen thans gere geld gedurende 't winterseizoen voor stellingen in de provincie organiseer ren, die per radio worden uitgezon den, waardoor voor reizende gezel schappen hel bezorgen van provincie plaatsen nagenoeg overbodig is gewor den. De Nederlandsche Artisten Orga nisatie heeft thans hel initiatief ge nomen tot een actie om hel daarheen te leiden, dat de omroepvereenigingen geen vergunning meer krijgen voor stellingen buiten de studio's te geveit. Reeds heeft men van een tiental groo- te ondernemingen adhaesie-betuigin- gen ontvangen, w.o. van de directie van Carré, de directie der N.V. Louis Bouwmeester's Revue, de directie dei- Nationale Revue, directie groote Schouwburg, Rotterdam en directie Variété Faveur. Op het oogenblik heeft zoowel de A.V.R.O., de V.A.R.A., als de K.R.O. verschillende gezelschappen cabaret- artisten en orkesten, waarmee zoo goed als dagelijksch voorstellingen worden gegeven in alle mogelijke pro. vincieplaatsen. Het spreekt vanzelf, dat de actie zich niet richt tegen den bonten Dins dagavond-trein 'van de A.V.R.O. Dat zijn uitzendingen uil de studio, waar bij een beperkt aantal leden wordt toegelaten en voorstellingen, die ge heel in de lijn liggen van een omroep- vereeniging, die haar taak niet be grijpt. Maar door den grooten omvang van het euvel der omroeptournée's in de provincie zijn belanghebbenden ge dwongen zich te gaan verweren. Zij zullen het daarheen zien te leiden, dat den omroepvereenigingen van hooger- liand bevolen wordt voor haar propa ganda andere wegen in te slaan, dat zij zich beperken tot vertooningen in haar studio's en haar in ieder geval, naar goede Hollandsche zeden, ter stond verboden wordt gebruik te ma ken van den zender en haar zendtijd, om reclame te maken voor déze pu blieke vermakelijkheden. ADVERTEERT IN DIT BLAD. worden gekalmeerd en gesterkt en Uw slaap wordt weer rustig door het gebruik van Mijnhard!'* Zenuwtablelten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Engeland over Holland. Buitengewoon welwillende gasten en schrijvers. De correspondent van de N. R. Ct, schrijft: Er is zelden zooveel en zoo vrien delijk over ons land en ons volk ge schreven als in deze dagen naar aan leiding van de a.s. blijde gebeurtenis in het Prinselijke gezin. Men krijgt daar een idee van bij het doorlezen van knipsels van Engelsche couranten, zooals wij er toevallig eenige in handen kregen. Er was o.m. bij een stukje uit de «Liverpool Post* over de gebruiken bij de geboorte van een kind hier te lande voorheen en thans. Er worden in ge noemd (onvertaald) zoowel de kraamka mer als de baker en het speldenkussen, maar evenzeer de historische bakermat en de vuurmand. De bakermat, zoo wordt geconstateerd, is nu verdwenen (behalve uit de beeldspraak, corr.) maar de vuurmand wordt nog wel in Holland sche gezinnen aangetroffen. En ten slotte ontbreken natuurlijk ook de kan deel en de muisjes niet en evenmin het kraamkloppertje. De Bristol Evening Post kwam met een vermakelijk verhaal over de Hol landsche vrouw. «If you kiss her, it marriage», als je haar zoent betee- kent dat een huwelijk. Het is jammer zegt de schrijver ondeugend, want haar lippen zijn vol en frischVerder verzekert hij, dat gelukkige huwelijken hier te lande niet een uilzondering maar regel zijn, en dat er in Nederland groote huwelijkstrouw is. En nu heeft onze regeering nog wel met scherpere echt scheidingsbepalingen gedreigd! Verder vertelt deze journalist, dat blijkens de stalistiek de vrouwen, die na den dood van haar man hertrouwen, bij ons minder talrijk zijn dan waar ook. Is dat alles wel zoo? De vrouwen van 60, zoo lezen wij nog, zien er even aardig uit, als die van 20 of daaromtrent. En zij zijn altijd gelukkig: als ze 20 jaar zijn, omdat zij op het punt staan te trouwen; als ze 30 zijn, omdat ze dan kinde ren hebben. als ze 40 zijn, omdat ze nog ni e verouderd zijn als ze 50 zijn, omdat ze nog al hun tanden bezitten en als ze 60 zijn, omdat de jaren hun dat voornaam en lady-like uiterlijk hebben gegeven, waarvan zij hun ge heele leven gedroomd hebben. Men ziethet is alles rozengeur en maneschijn. Ten slotte wordt dan nog eens tegen gesproken, dat de Nederlandsbhe vrouw niets anders doet dan wasschen en plassen en Prinses Juliana wordt genoemd als het voorbeeld van een stevige, vroolijke Nederlandsche. Er blijkt in elk geval een streven uit ons aangename en sympathieke dingen te zeggen Er zijn natuurlijk ook allerlei «stories" bij over de Prinses en een Prins. Daar zij het Engelsche kranten voor. De *Daily Express« bijv. vertelde van het eenvoudige, landelijke leven, dat zij op Soestdijk leiden. Eerst, zoo staat erin, hadden zij geen butler. Maar toen kwam het telkens voor, dat hun vrienden meenden, dat zij niet thuis waren, omdat niemand in het paleis.... de bel hoorde. Nu is er dan ook een butler.... Een ander story, in de »Sheffield Telegraph", vertelt hoe wanhopig het meisje van den tolgaarder was, toen zij Prins Bernhard, die met zijn auto wilde passeeren, eerst niet herkende en van hem het gebruikelijke dubbeltje eischte. Maar de Prins lachte hartelijk om de vergissing en gaf haar een gulden. Dat was meteen goed voor de automobilisten die achter hem kwamen, zeide hij. Lijk opgehaald te Eindhoven Gisteren is uit het Eindhovensche Kanaal nabij den Voorterweg onder Eindhoven het lijk gevonden van een onbekend manspersoon van ongeveer zestigjarigen leeftijd. De man droeg een blauwgrijze jas, blauw vest, zwarte broek en schoenen. De indentitiet is nog nietvastgesteld. Er zijn geen papieren op het lijk gevonden. Vrouw te Eindhoven door een auto aangereden en gedood. Vannacht is de 52-jarige gehuwde vrouw van Kleef, terwijl zij plotseling den Aalsterwey overstak, door een personenauto, bestuuid door den heer van P. uit Eindhoven aangereden. De vrouw werd tegen de gronwr gesmakt en met zware verwondingen naar 't St. Jozef-ziekenhuis overgebracht waar ze is overleden.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 8