Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ONZE WATERLEIDING Plaatselijke Berichten NUMMER II. ZATERDAG 5 FEBRUARI 1938. JAARGANQ. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE* WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag el Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Zooals bekend zijn aan de water leiding aan den Kloosterweg belang rijke verbouwingen en verbeteringen aangebracht. Nu ons Dagelijksch Bestuur 1.1. Zater dag een bezoek aan deze vernieuwde instelling heeft gebracht en daar mee een en ander officieel inwerking gesteld, nu meenen wij goed te doen onze lezers eens wat over dit belang rijk bedrijf te vertellen. Vooraf willen wij eerst een en an der zeggen over den ouden toestand. De waterleiding bier ter plaatse dateert feitelijk reeds vanaf 1901, en alhoewel zij steeds goed voldaan heeft is hel begrijpelijk dat zij op den duur moest verouderen. Dit zou op zich nog geen overwegen de bezwaren met zich brengen, maar men mag ook niet uit het oog verlie zen dat de hygiene feitelijk de voor naamste eisch stelt aan drinkwater en daaraan mankeerde nog al het een en i ander. Zooals wellicht bekend bevonden zich lot voor kort op; de terreinen van hei waterleidingbedrijf twee groote bassins, die als filter voor het aange voerde bronwater moesten diensl doen. De filtreerinrichting bestond uit enkele lagen grint en zand, waardoor de ongerechtigheden werden tegenge houden die dan op dit filter bezon ken. Deze bezinking was van dien aard, dat ongeveer iedere maand het filter verstopt raakte, waardoor de bezinkels moesten worden afge schept. Dit geschiedde dan door enkele arbeiders eenvoudig met een spade. Dit was echter zooals begrijpelijk niet bevorderlijk voor de hygiene, even min als het feit dat die bassins open waren, waardoor er allerlei onge rechtigheden zooals vliegen, kikkers en uitwerpsels van vogels in terecht konden komen. Ook bracht deze inaandelijksche verstopping een aan zienlijke stagnatie in het bedrijf met zich, daar de reiniging 24 tot 48 uur duurde, gedurende welken tijd maar op halve kracht gewerkt kon worden. Inderdaad was deze toestand verre van ideaal te noemen en waren er dus meer dan voldoende factoren aanwe zig die een verandering noodzakelijk maakten. Dit werd ook door den directeur ingezien, doch de pogingen die in het werk werden gesteld om verbetering te krijgen stuitten op vele moeilijkhe den. Op ingenieuse wijze zijn die echter overwonnen. Wij willen onze lezers niet verdie pen in technische kwesties, doch in verband met de duidelijkheid zijn enkele opmerkingen van dien aard wel noodzakelijk. De eerste moeilijkheid was dat Waalwijk ligt in de z.g.n. „Centrale Slenk", hetgeen zeer moeilijk is, wat betreft de watervoorziening. Deze slenk zou men een dal kun nen noemen, waarvan de wanden zich uitstrekken nabij Tilburg-Breda en Den Bosch-Eindhoven. Dit dal is evenwel aangeslibt, doch om goed drinkwater te krijgen, moet feitelijk gepompt worden tot onder deze aan slibbing. Wanneer men nu weel dat een boring plm. ƒ5000,kost en dat er meerdere noodzakelijk zijn, dan kan men wel begrijpen dat deze kosten voor een bedrijf als het Waalwijk- sche te hoog zijn. i Er moest dus een andere weg ge- «vonden worden en de oplossing be stond hierin dat men de zuivering in tensiever moest toepassen. Er werd dus geboord tot op onge veer 40 meter (Den Bosch 135 meter). Het water dat vanaf deze diepte ver kregen wordt is organisch met ijzer gebonden. Dit kan vanwege den ge ringen afstand dat het water naar boven komen moet, maar voor een gedeelte door de lucht geoxydeerd worden. Deze zuivering moest dus langs chemischen weg geschieden. Dit kon gebeuren door doteeren met kaliumpermaganaat, waardoor de or ganische verbindingen ontleed wor den en het ijzer neerslaat, dat dan over grint en zand kan afgefilterd worden. Om dit te kunnen bereiken was evenwel een geheel andere installa tie noodig. In 1934 werden daarom een week lang proeven genomen met de ecnigszins omgebouwde oude in stallatie, hetgeen evenwel zoo veel be- drijfsstoornis meebracht, dat een an dere weg moest gevonden worden, met het gevolg dat er een proefinstal latie kwam. Het Rijksbureau voor de Drinkwa tervoorziening adviseerde daarop om de installatie te vernieuwen hetgeen op 50.000.zou komen te staan. Waar echter zoo veel geld vandaan gehaald? Dit plan ging dus van de baan. Men is daarop zelf aan het werk gegaan en na inoeizamen arbeid is de directeur van de Waterbedrijven erin geslaagd een ontwerp te maken, waar mede het Rijksbureau zich kon ver eenigen en dat met 12.000,te vol voeren zou zijn. Dit werd ook door het gemeentebestuur in den raad goedgekeurd met het gevolg dat de werkzaamheden voor de verbetering konden aanvangen. Het resultaat van deze vernieuwing moest drie factoren bevatten: 1. Ontijzering; 2. vergrooting van den reinwater- kelder; 3. zoodanige regeling dat het wa ter door niemand behoeft te worden aangeraakt. Vooraf kan gezegd worden dat deze drie punten thans geheel en al zijn bereikt. Hoe dit tot stand kwam zullen wij bieronder trachten te verduidelijken. Vanuit de bronnen (dit zijn er een zestal, die liggen aan de westzijde van den Kloosterweg) wordt het water door een ruwwaterpomp opgepompt naar de sproeiing. Dit is een tochtige ruimte in den watertoren op ongeveer 10 nieter hoogte. Van hieruit regent het water omlaag en door de lucht kan aan deze fijne waterdeeltjes de zuur stof ontnomen worden. Van te voren worden de organische verbindingen ontleed door doteeren met kaliumpermaganaat, waarvoor ongeveer 3 gram per M3. noodig is. Na de sproeiing, kwam vroeger het water in de open bassins om gefil treerd te worden. Dit is thans geheel veranderd. Nu komt het water na de sproeiing in een leeg, geheel 'hermetisch voor stof gesloten bassin. In dit bassin, zijn drie muren zig-zag gebouwd, waar langs het water stroomt naar het vol gende, eveneens afgesloten bassin waarin de filtratie plaats vindt. De bezinkselen die hierdoor ont staan behoeven nu niet meer met een spade weggeschept te worden, waar mede enkele dagen gemoeid zijn. Men blaast nu om de 3 of 4 dagen lucht door het filter, waardoor de geheele reiniging geschiedt in 5 5 6 minuten. Aldus een verbetering van beduidend belang. Na deze filtreering, vloeit het gezui verde water naar de andere helft van het zelfde bassin, vroeger filter; nu is dus voor de filtreerinrichting slechts 1/4 van de vroegere ruimte noodig, en voorts naar den reinwater- kelder onder in den toren gelegen, waarna het voor gebruik gereed is. De waterproductie bedroeg in 1937 plm. 220.000 M3, in 1923 plm. 140.000 M3., een vooruitgang dus van bijna 100%. Wanneer men daarbij weet dat dit geheele bedrijf slechts door een per soon bediend wordt, dan kan men een indruk gekregen hebben van de ra tionaliseering die daaraan ten grond slag ligt. Een duidelijk bewijs ook van de hoogere hygiënische waarde van het leidingwater kregen wij te zien in twee monsters, waarvan het nieuwe, wat zuiverheid betreft aanzienlijk afstak bij het oudere, wat zelfs zoo met 't bloote oog was waar te nemen. Een ander voordeel is nog dat de leidingbuizen door de ver doorge voerde ontijzering veel langer mee gaan. Door deze ontijzering zijn ook b.v. de wasscherijen zeer gebaat, daar 't goed bij lang liggen niet meer geel zal worden. De goede opmerker zal eveneens gezien hebben dat in tegenstelling met vroeger een kopje thee, dat eenigen tijd gestaan heeft, thans niet meer vaal wordt, waardoor de thee vroeger onooglijk werd. Ook de bruine gedeelten die vaak in staven ijs van de ijsfabrieken voor kwamen, zullen verdwenen zijn. Al anet al kan gezegd worden dat in Waalwijk wederom een mooie ver betering is tot stand gebracht, welke niet anders kan leiden dan tot verbe tering van de Volksgezondheid. Wij willen nog opmerken dat de werkzaamheden onder leiding van den gemeente-architect, dhr. de Hoop zijn uitgevoerd door de firma Wed. H. Aarts Zn. alhier, en alles in ont worpen door en daargesleld onder technische leiding van den directeur den heer G. van Vliet. PERSVERSLAG VAN DE VERGA DERING VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE LANGSTRAAT TE WAALWIJK OP WOENSDAG 2 FEBRUARI 1938. 1. De notulen der vergadering van 23 November 1937 worden ongewijzigd vastgesteld. 2. De einde 1937 gekozen leden der Kamer worden allen toegelaten en ge ïnstalleerd. 3. De Voorzitter spreekt een rede uit, waarin een overzicht wordt gege ven van den toestand van Handel en Nijverheid in het district der Kamer in 1937. (Zie Tweede Blad). 4. Tot Algemeen Voorzitter der Kamer wordt herkozen de heer G. N. van Loon, tot Voorzitter van de afdee- ling Grootbedrijf de heer A. I. J. Smits en tot Voorzitter van de afdeeling Kleinbedrijf de heer A. D. C. Snels. 5. De leden van de verschillende commissies worden herbenoemd. 6. Van het Bureau der Kamer was mededeeling ingekomen van de herbe noeming van den heer J. P. P. Tielen tot Voorzitter van het Middenstands- borgstellingsfonds voor de Langstraat. 7. Ontvangen klachten inzake tele foonverbinding WaalwijkAmsterdam bleken na onderzoek gegrond te zijn. Het Bureau wendde zich te dezer zake reeds tot het Hoofd van het telefoon district 's-Hertogenbosch, van wien toezegging werd ontvangen, dat onder zoek wordt ingesteld. Bericht ontvangt de Kamer na beëindiging van dit on derzoek. 8. Tot plaatsvervangend lid der Bevrachtingscommissie L werd in de vacature van den Biggelaar benoemd de heer A. F. Tiebackx te Roosendaal. 9. De Commissie uit de Brabantsche Kamers van Koophandel inzake de weggeldkwestie in Noordbrabant heeft aan deze Kamers haar rapport over het ingestelde onderzoek uitgebracht. In dit rapport geeft zij een beschouwing over de beteekenis van het weggeld, zoowel voor de Noordbrabantsche be volking, die het weggeld betalen moet, als voor het budget der Provincie, voor hetwelk de opbrengst uit dit weggeld vooralsnog onmisbaar is te achten. Na overweging van de mogelijkheid eener oplossing van deze kwestie, waardoor èn de provinciale belastingbetaler èn het budget der provincie bevredigd kunnen worden, adviseert de Commis sie de Brabantsche Kamers ,,het ver zoek van den Burgemeester van Zeven bergen voor kennisgeving aan te ne men en t.z.t. aan een door het Provin ciaal Bestuur van Noordbrabant aan de Regeering en de Staten-Generaal te richten adres adhaesie te betuigen". De Kamer besluit zich met het advies van de commissie te vereenigen. 10. De Kamer bespreekt de nood toestand in de schoenindustrie. Een door den gemeenteraad van Oisterwijk aan den Minister van Sociale Zaken gericht adres inzake den slechten toe stand in de schoenindustrie en een naar aanleiding daarvan aan onze Kamer en de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Tilburg e.o. gericht schrijven van het dagelijksch bestuur dier ge meente, waren aanleiding tot een be spreking tusschen de bureaux van de Tilburgsche en Langstraatsche Kamer en het bestuur van de Federatie van Nederlandsche Schoenfabrikanten. Re sultaat van deze bespreking was het verzenden door de Kamers van Koop handel en Fabrieken voor Tilburg en voor de Langstraat van een adres aan de Ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken, waarin gewezen werd op den noodtoestand in de schoen industrie en op de middelen, welke ver lichting in dien toestand kunnen bren gen. De kamer hechtte haar goedkeu ring aan het verzonden adres. 11. Door het Economisch Techno logisch Instituut voor Noordbrabant is op verzoek van het gemeentebestuur van Heusden een onderzoek ingesteld naar de industrieele vestigingsfactoren voor die gemeente. Bovengenoemd rap port is daarvan het resultaat en werd ook aan onze Kamer toegezonden. De Kamer nam met belangstelling kennis van het rapport, voor de toezending waarvan bereids dank was gebracht aan den directeur van het E.T.I.N. 12. Artikel 46 van de gewijzigde wet op het Middelbaar Onderwijs be paalt, dat „twee leden van de Commis- siën van toezicht op de hoogerburger- scholen A en de handelsscholen worden benoemd door de Kamer van Koophan del en Fabrieken, binnen wier ambts gebied de school gevestigd is". Waar binnen het gebied der Kamer slechts één dergelijke instelling, nl. te Waal wijk voorkomt, is de taak der Kamer in deze beperkt. Op advies van het Bu reau achtte de Kamer het echter ge- wenscht, alvorens tot benoeming van twee leden over te gaan, eerst met het gemeentebestuur van Waalwijk over leg te plegen over de wijze, waarop de toepassing van deze nieuwe bepaling het best kan plaats vinden. 13. Tenslotte werden nog eenige verkeersbelangen besproken, zoo o.a. behoud van een stopplaats te Raams- donksveer en verbetering van eenige bruggen. AFDEELING WAALWIJK NEDERL. VEREENIGING VOOR LUCHTBESCHERMING. De Burgemeester heeft het Eere voorzitterschap van de Afd. Waalwijk der N.V.L. aanvaard. Het Bestuur is thans als volgt samen gesteld: Ir. C. van der Hoeven, Voor zitter, L. L. Blokzijl, plv. Voorzitter, Mej. E. van Gijsel, Secretaresse, G. Fijan, 2e Secretaris, A. Holtgrefe, Pen ningmeester, G. Knepflé, Lid. Doordat de heer van Oss, die geko zen was, de benoeming niet aanvaard heeft, trad de heer Knepflé, die op de algem. vergadering van 20 Jan. in stem- menaantal volgde en eveneens de vol strekte meerderheid behaalde, in zijn plaats. De heer A. Verhulst, die de be noeming tot bestuurslid had aanvaard, heeft thans weer bedankt. In de gisterenavond in het Raadhuis gehouden Bestuursvergadering is een begin gemaakt met de uitvoering van het aan de algem. vergadering medege deelde werkplan betreffende de orga nisatie der gezins- en bedrijfsbescher- ming. De gemeente zal verdeeld wor den in 7 wijken, samenvallend met de brandweer-secties. In elke wijk zal een wijkleider benoemd worden, die de or ganisatie van de zelfbescherming in zijn wijk krijgt uit te voeren. Dit punt is thans in behandeling: vermoed wordt, dat het aanstellen der wijkleiders met hun plaatsvervangers eenigen tijd vor deren zal. Nadere mededeelingen dien aangaande volgen t.z.t. De meeste leden van onze afdeeling zullen al reeds een exemplaar van het nieuwe maandschrift „Luchtgevaar" ontvangen hebben. Met groote waardeering kan worden vermeld, dat dit keurig verzorgde geïl lustreerde tijdschrift iedere maand ge heel gratis aan alle leden zal worden toegezonden. STRATENPLANNEN Den laatsten tijd werd elders een paar maal geschreven over spoedig te verwachten voorstellen tot aanleg van nieuwe straten, om in 't gebrek aan bouwgrond te voorzien. Of dit laatste juist is, n.l. of er mo menteel zulk een gebrek bestaat, zul len we buiten beschouwing laten. Ze ker is dat er geen sprake van is dat B. en W. vrijwel met deze kwestie zijn gereed gekomen en binnenkort voor stellen aan den raad zullen worden ingediend. Dit sluit natuurlijk weer niet uit, dat deze belangrijke aangelegenheid de aandacht heeft van 't dagelijksch bestuur en door den gemeente-archi tect wordt bestudeerd, waar vanzelf sprekend deze aangelegenheid ter ge- legenertijd aan de orde moet komen. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulppost kantoren werd gedurende de maand Januari 1938 ingelegd ƒ92.114,01 en terugbetaald ƒ66.156,50. Hel laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 21160. ADVERTEERT IN DIT BLAD. Waalwüksclie en Lanptraatsehe Conranti

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 9