Binnenlandsch Nieuws. Gemeenteraad Sprang-Capelle, onalisten in beslag zullen nemen tot het volle bedrag der geëischte schade loosstelling. SUCCESSEN VOOR DE NATIONALISTEN. Het offensief, dat de witte troepen tusschen Teruel en Montalban begon nen, is met onverminderde kracht voortgezet en heeft hun nieuwe suc cessen bezorgd. Na de verovering van de Sierra Palomera drongen zij verder naar het Oosten en beztten zij het dorp Alfamera, waar de republikeinsche generaal Sarabia verleden week nog zijn hoofdkwartier gevestigd had. De nationalisten rukken thans op over een frontbreedte van 30 K.M.; de lin kervleugel is reeds zoover gevorderd, dat het mijnbekken van Dutrillas en het stadje Montalban ernstig bedreigd worden. Volgens de correspondent van Uni ted Press, Degandt, is de voorhoede van het witte leger nu nog slechts 120 K.M. van de Middellandsche Zee ver wijderd. Indien het offensief in deze richting met succes zal worden voort gezet, wordt dientengevolge het repu blikeinsche grondgebied in twee stuk ken gesplitst en de verbinding tus schen Barcelona en Valencia afgesne den. Sommigen verwachten, dat de witten van Montalban uit langs de Ebro naar Tortosa zullen oprukken. Het nationalistische commando wei gert inlichtingen over het verdere verloop van de krijgsoperaties te ge ven. Aan het offensief in de Sierra Pa lomera hebben drie devisies en de na tionalistische cavalerie onder com mando van generaal Monasterio deel genomen. Meer dan drieduizend re publikeinen zijn ten Z.VV. van Mon talban gevangen gemaakt. Tot deze gevangenen behooren elf republikein sche officieren, van wie er een in dienst stond van den rooden genera- len staf en belangrijke documenten bij zich droeg, die gegevens bevatten omtrent de republikeinsche krijgs plannen. De hoeveelheid munitie, die den nationalisten in handen viel, is enorm. In de Sierra Palomera heeft men twintig ondergrond,sche muni-1 He-opslagplaatsen gevonden. Havas verneemt uit Perpignan, dat vier nationalistische vliegtuigen op nieuw het aan de Fransche grens ge legen stadje Figueras gebombardeerd hebben. De bommen kwamen terecht op het station en op eenige fabrieken. Er zouden vijf dooden te betreuren zijn; twaalf personen liepen vedwon- dingen op. ENGELAND EN DE DUIKBOOTEN AANVAL. de kringen der weermacht - in den oorlog was deze prediker ma rine-officier en als zoodanig beroemd commandant van een duikboot tot het einde van den strijd toe. De drie verdedigers van den ver dachte, dr. Holstein, dr. Koch en dr. Hahn, hebben, evenals de open bare aanklager, een omvangrijk materiaal verzameld. Ter verdedi ging van hun cliënt hebben zij alle preeken en redevoeringen van ds. Niemöller uit de laatste jaren bij. eengebracht. In kringen der Belij dende Kerk vreest men dat het proces tegen ds. Niemöller voor de bevoegde nationaal-socialistische in. stanties aanleiding zal zijn om scherper dan ooit te voren, legen de Belijdende Kerk op te treden, ja men vreest zelfs, dat met een algemeen verbcd van de Belijdende Kerk te rekenen is. VRIJSTELLING EXAMEN HANDELSKENNIS. De minister van Economische Za ken heeft bij beschikking van 5 Febr. 1938 de diploma's vastgesteld, welke algeheele vrijstelling geven van het examen handelskennis. Degenen, die over een dezer diploma's beschikken, worden, ingevolge art. 4, lid 2, van het vestigingsbesluit slagersbedrijvcn, geacht te voldoen aan de minimum- teekenis. Dan toch is het practisch ef fect, dat niet of slechts ten deele wordt medegewerkt aan de plannen der re geering: het principe wordt verkon digd, maar de toepassing blijft geheel of goeddeels achterwege. Met de meening van verscheidene leden, betreffende de verdediging van Indië en van de Nederlandsche kust, kan de regeering niet instemmen. Al lereerst merkt zij hierbij op, dat in de internationale verdragen kruisers tot Budel, is gebleken, zoo luidt een of ficieel communiqué van dezen dienst, dat het dier, dat in December j.l. is gevangen, inderdaad een bisam-rat is geweest. Het moeras, waar de rat ge vangen is, is niet gelegen in de ge meente Budel, maar in de gemeente Weert. Een verder onderzoek zal worden ingesteld en getracht zal worden alle bisamratlen op te ruimen. Personen, zoo vraagt de Dieqst, die meenen op andere plaatsen aanwij zingen voor het voorkomen van de bisamrak te hebben gevonden, wordt verzocht den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen daarvan in kennis te stellen Nieuwjaarsrede van den Burgemeester De raad dezer gemeente kwam Vrij dagavond in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer burgemeester Smit. Secretaris de heer v. d. Berg. Alle leden waren aanwezig. Na opening door den voorzitter spreekt deze de volgende Nieuwjaars rede uit. Mijne Heeren, Het zal U niet verwonderen, dat mijn eerste woord in deze eerste ver gadering van Uwen Raad in 1938 ge wijd zal zijn aan de verheugende ge- - v - - - H. K. H. Prinses Beatrix, 48 uur oud, op den ochtend van den 2den Februari. De Britsche minister van Buiteu- landsche zaken Eden heeft gisteren in het Lagerhuis een verklaring af gelegd met betrekking tot het tot zin ken brengen van de Britsche stoom schepen „Endyminon" en de „Alcira". Hij zeide o.m.: De regeering heeft den wensch de Spaansche regeering en de autoritei ten van Salamanca er van in kennis te stellen, dat van nu af aan duikboo- ten, die in het Westelijk deel van de Middellandsche Zee, waar Britsche schepen varen, onder water varende worden aangetroffen, geacht zullen worden, het voornemen te hebben, koopvaardijschepen aan te vallen. De Britsche regeering zal niet dulden, dat in dit gebied duikbooten onder water varen, en bijgevolg zijn aan de Brit sche oorlogsschepen orders gegeven, voortaan de duikbooten, die dit doen, aan te vallen. CULTUREELE RADEN IN BELGIë. De koning van België heeft een de creet onderteekend, waarbij aan hel ministerie van openbaar onderwijs twee cultureele raden, een Vlaamsch- en een Fransch-talige, worden inge steld. In verband met het streven der re geering, de ontwikkeling van de na tionale cultuur te bevorderen en het geestelijk leven des lands te stimulee- ren heeft de regeering den koning voorgesteld, de overheid te verzekeren van de medewerking van vooraan staande persoonlijkheden op het ge bied van kunsten, wetenschappen en letteren, die in deze cultureele raden zullen worden vereenigd. De cultureele raden zullen de re geering op de hoogte houden van de behoeften van het cultureele leven dei- beide nationale taalgemeenschappen. Ds. Niemöller voor de rechtbank. Op het oogenblik loopt in Berlijn met gesloten deueen het pro ces tegen den leider der Belijdende Kerk, Ds. Niemöller, die reeds acht maanden in de gevangenis is opge sloten, alleen omdat hij het Woord Gods niet wilde prediken volgens nationaal socialistische interpretatie. Ds. Niemöller is zeer populair in eischen vwn handelskennis. De Vestigingswet kleinbedrijf zegt, dat men ten genoegen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken moet aantoonen, dat men aan de vestigings- eischen voldoet. De bovengenoemde diploma's geven 'het verlangde bewijs, zoodat de Kamer van Koophandel en Fabrieken bij overlegging daarvan zonder meer zal aannemen, dat men de vereisebte handelskennis bezit. Hoewel deze beschikking uiteraard alleen kan gelden voor de slagersbe- drijven, kan nu reeds worden mede gedeeld, dat ook voor alle andere be drijven, waarvoor vestigingseischen worden afgekondigd, de genoemde di ploma's algeheele vrijstelling voor handelskennis zullen geven. In de tweede plaats is thans vastge steld, dat erkende diploma's, akten en overgangsbewijsstukken op het examen eveneens vrijstelling zullen geven voor handelskennis. Voorts is nog bepaald, dat zij, die op 1 Juli 1938 den 25-jarigen leeftijd bereikt hebben een eenvoudiger exa men mogen afleggen. Dit examen zal alleen mondeling zijn. Op het oogenblik zijn reeds 200 cursussen, verspreid over het geheele land, opgericht, terwijl tevens spoed cursussen bestaan voor degene, die voor het hierbovenverinelde eenvou diger examen handelskennis in aan merking komen. DE NEDERLANDSCHE DEFENSIE. In haar Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de Defensie- begrooting-1938 wijst de regeering er nogmaals op, dat een goed uitgeruste weermacht een sterke preventieve werking heeft en dat h.i. de wel is waar groote, doch onvermijdelijke, of fers niet boven de draagkracht van het land gaan. Ook de regeering betreurt, dat de behartiging van andere volksbelangen moeten achterstaan maar zij moet afwijzen, dpt de defensiebelangen niet „primair" zouden zijn. Als de hand having van ons onafhankelijk volks bestaan niet primair wordt geacht, dan verliest de principieele aanvaar ding van de landsverdediging door de S.D.A.P., waarover de regeering zich overigens verheugt, veel van haar be- het lichte materieel worden gerekend. Onze kruisers behooren zelfs nog niet eens tot de grootste dier drie catego rieën. Zij acht het overigens noodig, dat de zeemacht zoowel over krui sers als over verder licht materieel in den vorm van jagers, onderzeebooten en vliegtuigen kan beschikken. De regeering erkent, dat het totaal der zeestrijdkrachten zeer sober is ge houden, maar dit mag niet leiden tot de conclusie, dat hetgeen verkregen zal worden niet zou zijn een scheeps macht, geschikt voor de maritieme de fensie en voor een eventueelen aan valler een belangrijk risico schep pend. DE C.A.O. VOOR DE BOUWBEDRIJVEN. De bondsraad van den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond is te Amsterdam bijeengekomen om te beslissen over de voorstellen tot herziening van de lan delijke collectieve arbeidsovereen komsten in de bouwbedrijven. Met meerderheid van stemmen werd het bondsbestuur gemachtigd deze overeenkomsten op den grondslag van het resultaat der met de werkgevers organisaties gevoerde onderhandelin gen, aan te gaan. ZAAK-MUSSERT KOMT VOOR HET HOF. Naar vernomen wordt, heeft de Of ficier van Justitie te Amsterdam appèl aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank te Amsterdam, waarbij ir. A. A. Mussert, de leider der N.S.B., is ontslagen van rechtsvervolging. Zooals bekend, heeft ir. Mussert te rechtgestaan, verdacht van mishande ling, gepleegd tijdens het bekende in cident kort voor de Tweede-Kamer verkiezingen op het vroegere Blauwe Zand te Amsterdam. Hij had zich er op beroepen, dat hij door Melchers werd aangevallen, althans bedreigd, zoodat hij zich gerechtigd achtte het zweepje, dat hij bij zich droeg, tegen Melchers te gebruiken. DE BISAM-RAT. Uit het door den Plantenziekten kundigen Dienst te Wageningen inge steld onderzoek naar het voorkomen van de bisam-rat in de omgeving van beurtenis, welke deze week heeft plaats gevonden in het Prinselijk Pa leis te Soestdijk. Dankbaarheid aan God vervult onze harten voor 'de gave aan ons volk ge schonken in de geboorte van Prinses Beatrix Wilhelmina Armgard. De vreugde van het Vorstelijk gezin, de vreugde van de Koninklijke Groot moeder was onze vreugde, was de vreugde van ons geheele volk en wij hopen, dat de band, welke ons volk bindt aan het Huis van Oranje door deze nieuwe Telg nog meer mag wor den bestendigd en verstevigd. Toen ik het officieele telegram, waarmede ik U hierbij in kennis stel, luidende: „Hare Koninklijke Hoogheid Prin ses Juliana is voorspoedig beval len van een Prinses" ontving, was ik zoozeer van Uw aller algeheele instemming overtuigd, dat ik namens U de volgende telegram men heb verzonden: „Aan Hare Majesteit de Koningin „der Nederlanden, „Het Gemeentebestuur van Sprang- „Capelle biedt Uwe Majesteit eer biedig zijne gelukwenschen aan bij „de geboorte van Prinses en bidt „Gods zegen af over Uw Huis" en „Aan Hare Koninklijke Hoogheid de „Prinses der Nederlanden te Baarn, „Het Gemeentebestuur van Sprang- „Capelle biedt Uwe Koninklijke „Hoogheid en Haren Gemaal eer biedig zijn gelukwenschen aan bij „geboore Prinses en bidt Gods zegen „af over Uw Huis". Moge, zoo voegen wij thans daar nog gaarne aan toe, H.K.H. Prinses Juliana weer spoedig algeheel herstel vinden, Haar Prinselijke Gemaal zich in Zijn huiselijk geluk verheugen, Hare Majesteit onze geliefde Konin gin nog vele jaren de Getuige daarvan zijn, het jonggeboren Koningskind voorspoedig opgroeien en moge ten slotte eenmaal de historieschrijver in de roemrijke bladen der Geschiedenis van het Huis van Oranje met gulden letteren vermelden dat dit Konings kind, zooals Haar Naam aanduidt waarlijk was de Geluk-aanbrengende voor het Huis van Oranje en voor ons Land en Volk. eneen Antwoord van den 'heer Verheijden, ervolgens, mijne heeren, maak ik wederom gaarne van de gelegenheid gebruik om U dank te zeggen voor Uw blijken van belangstelling die ik van U mocht ontvangen bij den aanvang van dit jaar. Wederkeerig wensch ik U een voorspoedig en gezegend jaar toe, zoo wel voor Uw gezin als Uw arbeid. Ook de ingezetenen dank ik voor hun gelukwenschen, welke zij mij toezonden en ook aan hen bied ik mijn wederkeerige heilwenschen aan. Kon ik vorig jaar in Uw eerste ver gadering nog opmerken, dat onze ge meente nog niet in de rijen der nood lijdende gemeenten was ingedeeld, thans moet ik helaas zeggen dal wij de eerste schrede naar die noodlij dendheid hebben gezet. Immers, op de laatste begrooting hebben wij een extra-bijdrage uil het Werkloosheidssubsidiefonds moeten ramen, daar de begrooting een tekort aanwees van plm. 2500,—. Als ik U zoo aanstonds zal voor- iouden, wat een kleine gemeente als de onze met haar ruim 5000 inwoners moet uitkeeren aan steungelden e.d. zult l inzien, dat het niet lot verwon- dering behoeft te wekken, dat wij de giens naar de noodlijdendheid hebben overschreden. Aan steungelden werden in 1937 «i belaid ƒ43330,89; aan werkver schaffing ƒ2397.53; aan toelagen op de door de steuntrekkers verschuldig de ziekenfondspremies 729.37; aan subside voor de werklozenkassen VOOr (,e verstrekking van kleeding en schoeisel aan de werk- loozen (Steuncomité B) 1277,30; aan subsidie voor de Burgerlijke Armbe sturen ƒ4100,—. Neemt l daarbij in aanmerking dat >n it jaar bij deze opsomming nog zullen moeten worden toegevoegd de kosten der steunverleening aan de kleine boeren en de kosten welke moe ten worden bijbetaald voor de zg spaarregeling der werkloozen, alsmede al die steunregelingen, welke, naar de dagbladen reeds hebben bericht, ons nog wachtende zijn, dan dringt de be angstigde vraag zich toch wel even op, hoe dit alles gefinancierd zal moeten worden. Des te meer klemt deze vraag, daar de werkloosheid in onze gemeente nog steeds toeneemt, want in December van het voorbijgegane jaar klom het ciJ*er dergenen, wier dagelijksche gangen zich met hun stempelkaart naar het Raadhuis richten tot het nog ongekende cijfer van 1G0. Het gemiddeld aantal steuntrekken- den over 1937 was 111. Hoewel het niet elk jaar mijn ge woonte is, noch zijn zal, om de ver schillende instellingen op het gebied van weldadigheid te danken voor de bewezen diensten (dit zou gemakke lijk een kwestie van vorm kunnen worden) wil ik ditmaal een woord van dank richten tot al degenen, die hetzij als leden der armbesturen, het zij als leden van het Steuncomité B, hun gaven, tijd en krachten geven aan dit werk. Dikwijls heb ik van nabij medege maakt ,welk een werk moet worden gedaan b.v. door het genoemde Steun comité B, om drie a viermaal per jaar ongeveer 120 aanvragen om kleeding en schoeisel te behandelen en voor de distributie daarvan te zorgen. Als men bedenkt, dat dit werk ge heel belangeloos en zonder eenige ver goeding wordt verricht en daarbij nog in aanmerking neemt dat de grofste bejegening en de onhebbelijkste op merkingen, zoowel mondelinge als schriftelijke, de erkentelijkheid van sommige steuntrekkers (gelukkig niet van allen) soms vertolken, dan zult U begrijpen, dat ik van deze plaats een woord van waardeering zeer ge- wensclit, ja noodzakelijk heb geacht. In het afgeloopen jaar vertrokken 213 personen uit de gemeente, terwijl door overlijden de bevolking met 57 inwoners verminderde vormde tesa- men een vermindering van 270 per sonen. Daartegenover staat een toename door vestiging in de gemeente van 135 personen en een vermeerdering door geboorte van 94 personen, lesamen een y toename van 229 inwoners. Uit deze cijfers zal U blijken dat de bevolking in totaal is verminderd met ;444444i 444444 V V—A

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2