pm Jl Water een dubbeltje INGEZONDEN STUKKEN. GEMENGD NIEUWS i IN DIT BLAD? IN DIT BLAD 41 personen, zoodat het aantal inwo ners is gedaald tot 5058. Op 1 Januari 1937 bedroeg het aantal inwoners 5099. Het aantal voltrokken huwelijken bedroeg 38 tegen 34 in 1936. De schuldenlast der gemeente be droeg op 1 Januari 1938 ƒ642.484.73 zijnde een bedrag van 127,03 per in woner. Door de steeds toenemende voor schriften en werkzaamheden alsmede de voortdurend wisselende admini stratieve bepalingen, welke van hoo- ger hand gegeven worden, werd van het personeel der secretarie veel gé- eischt; het heeft zich op uitstekende wijze van zijn taak gekweten. Met dit, over het algemeen niet be moedigend overzicht open ik deze eerste vergadering des jaars en spreek de hoop uit dat God zijn ze gen moge gebieden over onze gemeente en geve dat wij een volgend jaar dank baar mogen gewagen van een vooruit gang op velerlei gebied. De heer Verheijden spreekt hierna als volgt: Als oudste raadslid dank ik namens de leden den voorzitter voor zijne goede wenschen. Wederkeerig wenscht de Raad U met Uw gezin een geze gend 1938 toe. Ik veroorloof mij te vens nog eens stil te staan over het geen U gememoreerd hebt aangaande de ongekende werkloosheid in onze Gemeente, die eindelijk gaat behooren lot de noodlijdende Gemeenten. Het aantal werkeloozen in de schoen industrie xal zeker nog meer gaan stij gen dank zij de bindendverklaring van het gesloten collectie! arbeidscon tract. Velen, van mij nabij bekende werknemers zullen zich verheugen, doch ik vermoed, dat dit wel eens eene bittere ontgoocheling kan worden. Van het tegenwoordige Kabinet waarin toch politici van open vensters zitten, en nu meegaan met ordening en autarchie heb ik met stomme ver bazing kennis genomen. Ik had min stens verwacht, dat de klok zoude doorloopen. Wat zien wij nu? De klok wordt 200 jaren achteruitgezet en wij zitten weer midden in het beroemde, doch tevens beruchte gildewezen. De gevolgen voor de handigste en vlugste werknemers, die aan den loo penden band staan, zullen zijn afjak kering tegen hooge loonen. De zwak- slen onder deze categorie komen als paupers op straat te staan. Wij zien het nu reeds. Het gevloekte kapitalisme doet zijn intrede onder de besten en de rest wordt op steun aangewezen, zoolang Vadertje Staat en Gemeenten geld kunnen krijgen. Zie Frankrijk en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Wal blijft er nu over van het hemelhoog geprezen solida- risme onder de arbeidersklasse? To taal niets, slechts eigenbelang onder de vlugsten en handigsten. Dit alles hebben wij te danken aan Minister Romme, de Nederlandsche Roosevelt. Beide heeren zijn achtens waardige geleerde theoretische incn- schen. Hun beider practijken loopen op een moreele en finantieele chaos uit, zoowel hier als in Amerika. Nim mer zal de werkloosheid onder een dergelijke regime een einde nemen en de Gemeenten draaien voor de steun regeling op. Men schijnt in Den Haag totaal blind te zijn voor de werkelijkheid, n.m.i. dat de oorzaak van het onheil in de schoenindustrie, waarbij onze Gemeente zeer betrokken is, door een te groote uitbreiding der productie tegenover een totaal verarmende be volking vanwege te hooge huren, di recte en indirecte belastingen, zoodat de koopkracht zienderoogen vermin dert. Zoowel in mijn provinciaal milieu als te dezer plaatse heb ik hierop voortdurend gewezen, evenwel zonder succes. Ik wensch hier geen persoonlijke beschuldigingen te uiten, doch oud Capelle toch nog even onder 't oog te brengen, dat ik in 1912/'19 reeds voorspeld heb, dat deze econo mische en financieel naar den af grond zou hollen, toen de oude libe rale partij hier harde klappen kreeg bij die plaats gehad hebbende verkie zingen. Ziehier nu het resultaat, tevens van de Vereeniging van Gemeenten. Capel le behoorde in 1919 tot de rijkste dor pen van Noord-Brabant en had kort voor dien tijd de meeste hoogst aan- geslagenen onder de grootste dorpen. Honi soit, qui mal y pense. Ik dank U mijnheer de Voorzitter. De heer Kerst merkt op dat, alhoe wel de heer Verheijden, gezegd heeft te spreken namens den raad, hij niet kan meegaan met diens woorden over de C.A.O. Integendeelspr. en voor werkgevers en voor werknemers van groot sociaal belang, vooral op den langen duur. De heer J. Vos sluit zich bij deze woorden aan. De heer Michaël acht het niet noo- :.\x: - 1 HKl lpllgAyjM.fr» I i te m i M Él 1 wm. Mmm Z. K. H. Prins Bernkard met H. K. M» Prinses Beatrix op den ochtend van den 3den Februari. dig dat de rede van den Voorzitter nog wat wordt aangedikt, want deze is z.i. reeds pessimistisch genoeg ge steld. Spreker wil hoopen dat de toe stand vooruit zal gaan en niet dat deze nog slechter zal worden. Spreker zegt dat de heer Verheijden in zijn rede heel oude koeien uit de sloot gaat halen. In 1918 is spreker voor het eerst in den gemeenteraad gekozen en toen waren er veel rijke heeren, maai de toestanden zijn zoo achteruitgegaan dat niemand dit zou hebben kunnen verhelpen. De toestand, zooals die nu is, is zoo gegroeid evenals een boom en spreker hoopt dat deze boom spoedig zal sterven opdat er nieuwe krachten kunnen opkomen. Van alle kanten is men bezig de C.A.O. naar voren te brengen. Dit is noodig, men moet opbouwend te werk gaan, maar het is de groote vraag of er wat te bereiken is. Men kan niet zeggen, wie de schuld van den huidigen toestand draagt, of hoe deze ontstaan is. Geld is maar geld, zegt spreker, en hij kan voor 3,soms heel veel koopen, maar toch wordt er maar weinig voor gekocht. De arbeidskracht, dat is het geld, maar dat daarmede zoo weinig gekocht wordt komt omdat dit geld wordt omgezet in moord werktuigen. De Voorzitter zegt dat wanneer al deze bezwaren op een afstand geble ven waren, de wereld er toch niet an ders zou hebben uitgezien. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen is het volgende: a. Van de heeren v. Willigenburg en van Hoek, bericht dat zij hunne benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur aanne men. b. Van Ged. Staten goedkeuring van het raadsbesluit tot verhu ring van de v.m. veldwachters- woning. c. Idem tot conversie van een geldleening van 18000,h 3 y2%. d. Van het ministerie van Binnen- landsche Zaken goedkeuring tot huurverlaging van de -woningen der bouwvereeniging in Capelle. e. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. f. Van Ged. Staten bericht dat de goedkeuring van de begrooting 1938 verdaagd is, inet het recht tot het doen van uitgaven tot een maximum van 1/4 van de ge raamde bedragen. g. Idem dat de gemeente Velp zich heeft aangesloten bij het streek plan. h. Adres van dén Ned. Bond van caféhouders met verzoek tot het verleenen van faciliteiten bij de heugelijke gebeurtenis. Deze ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. i. Nog is ingekomen van Ged. Sta ten bezwaar tegen de heffing van besmettelijke ziektegelden, betreffende het ontsmetten van woningen overeenkomstig de ta rieven van Posthumus, Breda. De kosten zullen voortaan zijn ƒ7.voor een halve oven; 10.voor een heele oven. De ontsmetting van kamers kan geschieden volgens een tarief van 15 cent per M3. Goedgekeurd. Aan den gemeente-ontvanger wordt op diens verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend met dankzeg ging voor de bewezen diensten. De Voorzitter hoopt later nog eens in de gelegenheid te zijn hierop dieper in te gaan. De vergoeding per leerling voor het openbaar onderwijs is voor 1938 vast gesteld op 6.77. Aan de Bijz. Lagere school in Ca pelle zal daarom een voorschot wor den verstrekt van 1250,37 en aan die te Sprang een voorschot van 1499,09. De Voorzitter stelt voor de onthef fingen straatbelasting 1937 in beslo ten vergadering te behandelen. De heer Michaël vindt het veel mooier wanneer dit in de openbare vergadering geschiedt. De Voorzitter kan zich daarmee niet vereenigen. De minister van Sociale Zaken deelt mede dat de gronden van den Dullaert en de Dellen in werkverschaffing ontgonnen zullen worden. Het rijk en de gemeente zullen samen 85% van de kosten dragen met dien verstande dat slechts 20% ten laste der gemeen te zal komen. Van de rondvraag werd geen ge bruik gemaakt, zoodat de Voorzitter de openbare vergadering sloot. Het was een aardige attentie dat tijdens de raadszitting de leden ver bast werden op beschuiten met muis jes. ADVERTEERT IN DIT BLAD. (Buiten verantwoordelijkheid der Red/ Mijnheer de Redacteur. Gaarne zag ik onderstaande rege len in uw veel gelezen blad, waar voor bij voorbaat mijn dank. Het bestuur van de R.K.V.V. Sporters te Drunen zou ergoedaan doen om voor hunne leden en supporters enkele cursus-avonden te organiseeren in de regels van het voetbalspel om zoodoende allen wat meer spelregelkennis bij te brengen. Dan kan het geappeleer onder den wedstrijd en de herrie na den wed strijd voorkomen worden, zooals j.l. Zondag het geval was bij den wed strijd HEC-Sporters en dan behoeft na den wedstrijd het bestuurslid van Sporters Drunen niet meer te zeggen dat is geen I.V.B.C. scheids rechter. Dit wil ik maar even mededeelen in het belang van de voetbalsport Een neutraal toeschouwer Laffe overval te Amsterdam. Een 45-jarige Amsterdammer heeft een bejaarden winkelier aan de Gerard Doustraat in den winkel met een bijl overvallen en hem daai- mede een een aantal slagen op het hoofd en in den nek gegeven. De wiokelier bood krachtig weer stand, waaraan het te danken is dat hij er nog betrekkelijk goed is af gekomen. De dader is door de politie gegrepen en in het bureau Stadhouderskade opgesloten. Het slachtoffer werd door den G. G, D. naar het O. L. Vrouwe Ziekenhuis vervoerd en kon, na verbonden te zijn, weer naar huis worden over gebracht- Doodelijk ongeval te Rotterdam. Maandagmiddag was de 34 jarige stellingwerker, H. v. d. Merwe, ge woond hebbende Heilandstaat en in dienst van de Rotterdamsche Droog dok Maatschappij op een hangstel- ling welke hing tegen het s.s. „Alde- baran" met een luchthamer bezig de roest af te bikken. Door een tot nu toe onopgehelderde oorzaak viel de man plotseling van de stelling, geraakte te water en verdronk. Eenigen tijd later heeft personeel van de |R. D. M. den drenkeling opgevischt. Het lijk werd per «Po litie III» overgebracht naar het bureau van de rivierpolitie. Landbouwer verdronken. Zaterdagavond is in de Zuid- Willemsvaart naast sluis 7 onder de gemeente Aarle-Rixtel het lijk opgehaald van den ongeveer 60- jarigen landbouwer B. uit Beek en Donk. De man had Woensdag een be grafenis te Bakel bijgewoond. Toen hij des avonds niet naar huis terug keerde, maakte men zich ongerust en stelde een onderzoek in. Men vond zijn rijwiel aan den kant van het kanaal. Waarschijnlijk is de man door de duisternis misleid te water gereden. Onfortuinlijke ruiter. Zondagmorgen maakte een clubje ruiters van de Bussemsche manege uit een rijtoer door het Gooi. Nabij de Crailoosche bosschen sloegen eenige paarden op hol, waarbij de berijders afgeworpen werden. Een van hen, de heer S. uit Bussum, werd tegen een boom geworpen en kwam vervolgens in een greppel greppel terecht. Een politie-agent in burger, die toevallig passeerde, liet den heer S., die een hersen schudding had opgeloopen, per brancard naar z'n woning vervoeren. Waarschuwing. De Commissaris van Politie te Haarlem geeft belanghebbenden in overweging, alvorens in te gaan op aanbiedingen van Heijman Isac Swart, geb te Haar lem 6 Febr. 1906, advertentie colporteur wonende aldaar Leidschevaart 90, tot het opnemen van advertenties in door hem uit te geven z.g. voetbalwedstrijd programma's, eerst inlichtingen in te winnen aan zijn bureau Smedestraat 9, afdeeling Recherche. De stoeipartij te Tegelen De dood van het knaapje een toevallige omstandigheid. i Dezer dagen is melding gemaakt van een tragische jongensruzie te Tegelen tusschen eenige schooljongens die elkaar met vuisten en riemen bewerkten, zoo danig, dat een van hen er bij neerviel en dood bleef liggen. Het was een gewone vechtpartij zoo als die dikwijls voorkomen onder de schooljongens. G. P., M- K. en F. v. W. liepen samen uit school naar huis onder weg kregen ze oneenigheid met elkaar en er werden enkele klappen ujtgedeeld. F. v. W liep daarbij een klap met een riem op waarna hij overleed. Nader wordt gemeld, dat uit het sectie onderzoek, verricht door dr. Hulst uit Leiden, is gebleken, dat van Wylick is overleden ten gevolge van inspanning, voortvloeiende uit een abnormale hart- vergrooting Van doodslag is absoluut geen sprake. De jongens Peelen en Kusters treft geenerlei schuld. Dat Van W. ra de stoeipartij overleed is een toevalligge omstandigheid, die zich, gezien zijn harlgebrek, bij iedere opwinding of in spanning kon voordoen. Ongeluk met een windbuks Gisteravond heeft zich een ongeluk voorgedaan in een woning aan de Snoekstraat te Rotterdam, waar een 20 jarige dochter haar moeder op korten afstand met een pluimpje uil een wind buks in het oog schoot. Men was binnenshuis met een schiet schijf, waarbij de buks geladen werd met de bekende stalen punten met een gekleurd pluimpje er achterop. De dochter een 20 jarig meisje, had nog nooit met zoo'n buks geschoten, maar maar vóór zij zou probeeren de schiet- schijf te raken, richtte zij voor de grap even de geladen buks op haar moeder de 50-jarige Hoogwerf. De buks ging af en het pluimpje kwam juist terecht in het rechteroog van het slachtoffer, dat hoogst waar schijnlijk dit oog zal moeten missen. Zij is per auto van den geneeskundigen dienst overgebracht naar het Oogleiders- gesticht aan den Oostmolenwerf. In welk blad vindt U berichten, verslagen, inge zonden stukken uit uw eigen gemeente, zoo uit voerig als Waar aanvragen om of aan biedingen van personeel, aanbestedingen, verkoopin- gen uit plaats en streek, zooals ze voorkomen En dat alles voor in de week. ABONNEERT U THANS, -V. -

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 3