Plaatselijke Berichten Woensdag 9 Februari 1938 No. 12. De Echo'van het Zuiden Tweede Blad Installatie van G. H. J. Steemers als burgemeester van Heusden. Buitengewoon hartelijke ontvangst. Hoopvolle stemming voor de toekomst. Nog betrekkelijk kort ligt het in het verleden dat burgemeester van Eggelen afscheid nam van zijne gemeente Heus den, de gemeente waar hij was opge groeid en waar hij de administratie op een dergelijk peil had gebracht dat hij zelf als een beroemd specialiteit op het gebied van gemeenteadministratie in den lande bekend was. Na zijn vertrek kwam burgemeester Wijs, onder wiens bestuur de gemeen te aanmerkelijk vergroot werd door de toevoeging der dorpen Herpt, Hedik- huizen en Oudheusden. Gewis zou deze, zoo hem daartoe de tijd ware geschonken getracht hebben Heusden vooruit te brengen, doch na de vereeniging der gemeenten nam de nieuwe toestand zooveel van zijn druk ke werkzaamheden in beslag, dat hij niet meer heeft kunnen doen dan plan nen maken en van welke plannen de nieuwe burgemeester nu zal kunnen profiteeren, nu burgemeester Wijs naar Schijndel is geroepen, waar hij zijn krachten ten volle zal kunnen ontplooi- en. 5 En zoo stond Heusden dan heden in het teeken van feest, nu burgemeester Steemers werd geïnstalleerd, 'n feest dat overweldigend was, 'n feest met en thousiasme, opgewektheid, vreugde, eensgezindheid en een saamhoorigheid die de volle hoop geeft om het nieuwe bestuur van burgemeester zeker te doen slagen; men heeft elkaar begrepen en dit begrijpen zegt alles. Omstreeks kwart voor twee arri veerde de burgemeester aan de grens van de gemeente, de z.g. Spaansche brug; hier hadden de Hoevensche men- schen een boog geplaatst met het alles zeggende opschrift: Hoe veraf de Hoeve ook mag wezen Met Heusden is zij hecht vereend En biedt haar burgervaer bij dezen Een welkomstgroet oprecht gemeend. Hier werd de burgemeester ontvan gen door het bestuur van Heusdens Belang en met een passelijk woord toe gesproken, welke attentie de burge meester zeer op prijs stelde. Vervolgens sprak hem toe de heer T. v. d. Sterren om de belangen van de Hoeve en namens die hem te ver welkomen terwijl de jonge dames Jans 4 van Baardwijk, Lene van Son en Dilia van Dal mevrouw Steemers bloemen aanboden onder het opzeggen van een passend versje. Voorafgegaan door twee ruiters trok men nu naar Luttelherpt, waar men in de stoet plaats nam. Deze was als volgt geformeerd: 1. Heusdensche fanfare; 2. Zangver- eeniging .Crescendo"; 3. Voetbalver- eeniging „Juliana"; 4. Voetbalvereni ging „NOAD"; 5. R.K. „E.H.B.O."; 6. St. Blasius; 7. Kon. Erk. Harmonie „De Eendracht"; 8. Kon. Erk. Hand boogschutterij „Ons Genoegen"; 9. R.K. Boerenbond; 10. R.K. Jonge Boe renstand; 11. R.K. Boerinnenbond; 12. Kruisboog „Al Doende Leert Men"; 13. Voetbalvereeniging „Herptsche Boys"; 14. Schuttersgilde „St. Catha- rina15. Oranjevereniging van Herpt; 16. Groep Vorstelijk Gezin; 17. Groep Verenigde Vlag; 18. Groep Nooit Gedacht; 19. Groep Piet Hein; 20. Groep Fietsers; 21. Groep Verge ten jongens; 22 Heusdens Belang; Bur gemeester met familie; 23. Fanfare H. Familie; 24. Damclub V. D.; 25. Chr. Metaalbewerkersbond; 26. E.H.B.O. hulpbrigade; 27. Oranjevereniging Heusden; 28. Kinderkoor „Frisch Ge zongen 29. Heusdensche Winkeliers vereniging; 30. Heusdensche IJsver- eeniging; 31. Chr. Jongelingsvereeni- ging; 32. R.K. Jeugdvereniging; 33. Kunst en Vermaak; 34. Hoofdlieden brandweer; 35. R.K. Werkliedenver- Ieeniging; 36. Hengelsportvereeniging. En zoo trok men met een stoet vol kleur en fleur naar Heusden naar het stadhuis. Aan het stadhuis aangekomen wer den Mevrouw Steemers bloemen aan geboden namens den Raad van Heus den door de jongejuffrouw Meier, dochter van het raadslid Meier, die ook een welkomstgroet bracht. In de raadszaal aangekomen, was deze reeds gevuld met familieleden, oude en nieu we collega's van den burgemeester, de geestelijkheid uit de gemeente alsmede verschillende notabelen uit de plaats Heusden, als H. H. doctoren, directeur postkantoor enz. enz. De loco-burgemeester, dhr. A. W. Verhoeven, opende deze feestelijke raadsvergadering en verzocht den se cretaris voorlezing van het Kon. Be sluit der benoeming, alsmede van het schrijven van den heer Griffier der Sta ten inzake de eedsaflegging. Vervolgens richtte hij zich tot bur- gemeester en mevrouw Steemers, wel- fc hij als loco-burgemeester hartelijk welkom heette, hij memoreerde hoe burgemeester Wijs voor twee maanden naar een andere gemeente geroepen werd, waarbij de vraag van diens op volger naar voren kwam, tot voor om streeks 14 dagen de koninklijke benoe ming afkwam; thans is er een nieuwe leider voor de geheele gemeente, voor de zora waarvan veel vereischt wordt, A van dit historisch gebouw een waar borg is, heeft getoond, dat zij zich door de crisis heeft weten heen te slaan; het getal werkloozen van Heusden is groot, doch Burgemeester Wijs heeft met alle kracht voor hen zorg gedragen, gij. mijnheer de burgemeester, zult dit ook moeten doen; wij hopen dat gij zult trachten industrie en andere takken van welvaart in Heusden te brengen. Sinds de annexatie is U de eerste burgemeester voor de groote gemeente, had burgemeester van Eggelen deze voorbereid, onder burgemeester Wijs was zij tot stand gekomen, met bijvoe ging van dorpen die een geheel lande lijke bevolking hebben, welke groep ook in de bijzondere aandacht van den burgemeester werd aanbevolen; deze dorpen hebben goede cultuurgronden. Vervolgens werd er op gewezen hoe Heusden omringd is door wallen met links en rechts rietvelden; deze hebben steeds een groote beteekenis gehad voor Heusden, doch het zou een groote verdienste van den nieuwen burge meester zijn als hij ook deze onvrucht bare rietvelden in goede cultuurgron den wist te herscheppen om ze zoo dienstbaar te maken voor land en tuin bouw. Spreker wees er nog op dat Heus den een roemrijk verleden heeft, een oude vestingstad is, en een tijd van groote bloei heeft gehad, ook was toen in Heusden een garnizoen gevestigd, hij hoopte dat de burgemeester ook in deze actief zou zijn. Spreker wilde eindigen met den bur gemeester de toezegging te doen, dat hij op den steun van de wethouders en den geheelen raad kan rekenen en be sloot met de bede dat de Goede God het werk van den nieuwen burgemees ter ruimschoots moge zegenen en dat Hij hem de kracht moge geven lang werkzaam te zijn tot groei en bloei van de gemeente; moge hij lang met me vrouw Steemers in Heusden een gezel lige werkkring hebben. Met het omhangen van den ambts keten verklaarde hij den heer Steemers geïnstalleerd als burgemeester van Heusden. De gemeente-secretaris dhr. A. van Delft, wilde in deze plechtige stonde den burgemeester nogmaals gelukwen- schen en hem hier in Heusden een har telijk welkom toeroepen, de samenwer king tusschen gemeente-secretaris, het overige secretarie-personeel en den burgemeester is steeds van de meest vriendschappelijken aard geweest; zij- nerzijs en ook namens het overige ge- meentepersoneel gaf hij de verzekering dat zij dezen toestand bestendigd wenschten te zien en waarvoor ze ook hunne beste krachten zullen beschik baar stellen. Moge Gods Zegen op Uw arbeid rusten en moogt gij veel voor Uwe ge meente tot stand brengen en moogt gij lang met mevrouw Steemers een aan gename woonplaats in Heusden heb ben. Thans was het woord aan den bur gemeester, die zeide dat men het bil lijken zal dat hij bij deze plechtige in stallatie zijne gevoelens van dank en vreugde tot uiting brengt op de eerste plaats aan H. M. de Koningin voor zijne benoeming en vervolgens aan hunne Excellenties de Minister van Binnenlandsche Zaken en de Commis saris der Koningin, die zooveel bijge dragen hebben voor de tot standko- ming dezer benoeming; ook sprak hij zijn welgemeenden en hartelijken dank uit, ook namens zijn vrouw. In alle wenschen die geuit zijn ligt veel opgesloten, men kan veel wen schen, maar men moet ook rekening houden met de middelen die deze wen schen in vervulling moeten doen gaan, en dan antwoordt hij dat men eerst moet zien wat men door eigen kracht kan, en zien dit in overeenstemming te brengen met de verschillende wenschen en inzichten. Gaarne erkent hij het, gelukkig te zijn het burgemeestersambt van Heus den te bekleeden, eene gemeente met een historisch verleden, een gemeente wier inwoners vele jaren door samen werking en gepast vertrouwen en het brengen van offers bewezen hebben de voorwaarde te scheppen om een geliefd oord te bezitten. Er zijn eenige wenken gegeven om goed burgemeester te zijn; een program kan hij niet ontwikkelen, dit behoort aan de toekomst en alles zal hij met zijn wethouders en den raad bespreken; één ding echter zal zijne bijzondere toewij ding hebben en dat is de kwestie van de leering der toekomstige werkkrach ten; dat is een gemeentebelang van de eerste orde, zoowel voor de landbouw als voor de industrie, de bouwvakar beiders en de hier ter plaatse gevestig de scheepswerf. De jongere generatie zal hare krachten geschikt moeten ma ken voor het gemeentebelang, de be staande industrie zal er zijn nut van hebben en mogelijke nieuwe zal er van kunnen profiteeren. Men zal moeten laten zien wat men door eigen leering zal kunnen schep pen. Met Uw aller medewerking en het vertrouwen op onze gezamenlijke kracht en het oog gericht op de eischen des tijds, met medewerking van allen, hoopt hij de welvaart van Heusden te kunnen bevorderen. Alles wat hier besproken is, is men- schenwerk, men moet niet teveel op eigen krachten bouwen, doch met de bede dat Gods onmisbare zegen op ons, op uw en mijn werk, moge rusten, besloot spreker. Aan de hand van hetgeen de wet houder heeft gezegd over de goede werken van zijn voorganger, de heer Wijs, hoopt hij dit werk te kunnen ver volgen; mijnheer en mevrouw Wijs is hij dankbaar voor de vriendschappelij ke attenties die hij bij zijn kort verblijf hier heeft mogen ondervinden. Het woord van medewerking van den gemeente-secretaris was hem aan genaam en die woorden hebben hem bijzonder getroffen; de burgemeester en secretaris staan buiten elkaar, doch moeten saamwerken, van ganscher harte hebt gij de medewerking toege zegd, op de mooie Brabantsche wijze zal ik trachten een burgemeester te zijn zooals U die noodig zult hebben. De HoogEerw. heer Deken Wouter» sprak namens het kerkbestuur, hoofd van de geestelijkheid van Heusden en onderhoorige plaatsen en noemde het een aangename en dure plicht, ook na mens de Eerw. Zusters, de Overste en van alle katholieke parochianen den burgemeester het hartelijk welkom toe te roepen in Heusden. Gedurende zijn 35-jarige practijk is dit de vierde bur gemeester waarmede hij zal moeten sa menwerken; gaarne wil hij uit den grond van zijn priesterhart verklaren dat in al die jaren nooit het minste vuil tje aan de lucht geweest is tusschen het gemeentelijk en geestelijk bestuur, hij is vol lof over de drie voorgangers, waar mede hij steeds in vriendschap en met liefde heeft kunnen medewerken. Het vaderlijk woord van den burgemeester leeft hij gehoord dat prijs stelt op aan gename samenwerking tusschen het geestelijke en wereldlijke gezag; burge meester en mevrouw, moge de Goede God, door de voorspraak van de H. Catharina, de patrones van Heusden, U als burgemeester in alle liefde en met de kracht Gods werkzaam doen zijn voor Heusden, voor haar tijdelijk en geestelijk belang; moogt gij lang wer ken als een algemeen bemind burge meester. De woorden van den HoogEerw. heer Deken hebben den burgemeester diep getroffen en hij heeft ze goed be grepen, wat de voorgangers gedaan hebben zal ook zijn streven zijn en in dien geest hoopt hij met hen allen te mogen omgaan. Ds. van Duijkeren wil als predikant der Herv. Gemeente een woord spre ken en zegt dat de wcorden van den Deken hem hebben verblijd. Hij is nog maar kort, 16 a 17 maanden hier aan wezig en heeft niet het genoegen gehad meerdere voorganger:; gekend te heb ben. De omgang met burgemeester Wijs kan hij als buitengewoon aange naam kwalificeeren, met groot genoe gen en vriendschap heeft hij er mede omgegaan. De verhoudingen in Heus den zijn dat van de 3000 zielen er 1000 tot het protestantisme behooren en hun hartelijke wensch is, dat bij al uw werken volgens de woorden van de installatie gij in alle dingen het alge meen belang op den voorgrond zult schuiven. De protestanten zijn een min derheid en namens hen roept hij ook het hartelijk welkom toe. Moge het werk dat gij hier doet in dit teeken staan en moge er nooit een oogenblik zijn dat de protestanten mee- nen gepasseerd te worden. Hij spreekt dit niet zonder een bij zondere bedoeling. De persoonlijke om gang met burgemeester Wijs was aan genaam en zij verstonden elkaar goed, doch bij huisbezoek in de gemeente en bij oogenblikken in het openbaar meent men als protestant te worden gepas seerd, er komen feiten naar voren, die deze gedachten bevestigen. Moge de tijd die gij hier in Heusden doorbrengt buitengewoon aangenaam zijn, moge de samenwerking tusschen U en de pro testanten hartelijk zijn. Moge Godes rijke zegen, Zijne genade en barmhar tigheid zich in uw bestuur veropen baren. De burgemeester gaf gaarne de ver zekering dat de samenwerking evenals met zijn voorganger van zijne zijde het zelfde zal zijn, anderzijds verklaarde hij een goed burgemeester te willen zijn en dat sluit in dat dit niet zal zijn voor A of voor B of voor C, maar wel voor A en voor B en voor C, voor allen tege lijk. Jhr. Storm van 's-Gravenzande wilde nog even spreken als vertegenwoordi ger van het koor van ambtenaren dat zoo pas verlaten is en wel een woord van afscheid, nu weer in deze plechtige raadszitting. Gisteren waren twee woorden gezegd door U, n.l. dat U was een gewoon mensch en een goed collega, hij wil verklaren dat hij was een goed mensch en een beste collega en hij durfde te beweren dat hij dit altijd is geweest en als burgemeester ook zal zijn. Voor die woorden als collega gesproken, dankte hij, hij zal trachten goed burgemeester te zijn en die woorden, die zoo gauw gesproken zijn waar te maken. Burgemeester Snijders van Dussen sprak als voorzitter van den kring van land van Heusden en Altena en noem de het aangenaam den heer Steemers hier te kunnen complimenteeren, im mers voor velen is hij geen onbekende in zijn hoedanigheid als controleur voor de steunverleening aan het departement van Sociale Zaken, waaraan hij ge werkt heeft en zich heeft doen kennen als een maatschappelijk mensch, een goed ambtenaar met veel plichtsbe trachting, hij roept hem het hartelijk welkom toe en spreekt de hoop uit dat onder het burgemeesterschap van den heer Steemers Groot-Heusden moge groeien en bloeien. Moge Godes Zegen op uw arbeid rusten en moge de verwachtingen die gij van het burgemeestersambt koestert bevredigd worden. De collega's van de naburige gemeenten beveelt hij bij Voortduring in de belangstelling en lo yale samenwerking aan. Bij de woorden van dank zegt de bur gemeester dat men hem reeds kent en dat hij de woorden van appreciatie waardeert voor de tegenwoordigheid en belangstelling dankt hij; als burge meester wenscht hij dat de goede ver standhouding gehandhaafd blijft. Nu er geen sprekers meer zijn wil de burgemeester nog een woord in 't al gemeen zeggen en wel naar aanleiding waarvan het hart vol van is en waar de mond van overloopt, namelijk waar geheel Nederland aan denkt in de groote gave Gods, onze prinses Bea trix; als burgemeester wil zijn woord zijn en hij meent de tolk van aller ge voelens te zijn, wanneer hij hoopt dat deze jonge prinses een reeks van jaren moge leven onder Godes Zegen en moge hare toekomst met evenveel vreugde tegemoet gezien worden als hare geboorte. Hij wil sluiten men den wensch in deze dagen door allen geuit en ook hier bijzonder van toepassing: Oranjes groei, NeerlandsHeusdens bloei. Hierop werd de eerewijn rondge diend, waarbij wethouder Verhoeven een dronk uitbracht op het gunstig be stuur van den nieuwen burgemeester. Thans stelde de burgemeester en me vrouw Steemers zich op op het bordes van het stadhuis voor het aanhooren der kinderhulde, onder leiding van den heer P. de Man, hoofd der R.K. Bijzon dere school van Herpt, werden door 400 kinderen een lied van mijnheer de Man gezongen. Na deze sprak de bur gemeester de kinderen toe en zeide dat het hem werkelijk vreugde deed ook voor zijn vrouw dit lied te aanhooren. In dit huldebewijs werd gevoel van liefde gegeven voor orde en gezag, de ouders dankte hij ook die deze kinde ren voor die hulde hadden afgestaan, waardoor deze hulde ook die der ouders was, hij zou trachten een goed burgemeester, burgervader te zijn. Na deze kinderhulde trad naar vo ren mej. van Herpt-Veroude, als voor zitster van den boerinnenbond, waar van enkele leden door hunne reidansen uiting zouden geven van hunne vreug de. Deze reidansen deden velen ver stomd staan van hettjeen de Herptsche boerinnekens kunnen en in de meeste eensgezindheid en opoffering voor het Vlugger met „Mijnharcftjes". Ja dit is zeker, dat zij een gevatte koude en allerlei pijnen niet atiten vlugger, maar ook veel grondiger en meer blijvend ge nezen en verdiijvcn. Mijnhatdljes zijn geen ronde, maar hartvorm.ge cachets en zijn verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten Koker 12 st. 5U ct. Proclveipakkii g 2 si. 1U ct' goede tot uiting kunnen brengen. De burgemeester zeide dat hij vol be wondering was over hetgeen zij hebben laten zien en dat hij hartelijk deelneemt in deze mooie vereeniging. Hij heeft genoten van deze dansen, die hij veel mooier vindt dan alle moderne dansen, het zijn de mooiste die hij ooit heeft ge zien. Hij hoopt dat zij de traditie die in deze dansen verborgen is getrouw zullen blijven, dat het de mooiste taak is als zij zichzelf blijven. Wat prachtige vormen, gloed en leering gaat hiervan uit zooals gij die geeft; blijft trouw aan uwe vereeniging, het zal een genot zijn voor U en voor de gemeenschap. De reidansen werden uitgevoerd in oude Herptsche hoerendracht en zoo togen twee boerinnekens naar boven, die den burgemeester en mevrouw een schoone Herptsche krentenmik aanbo den, die er zoo lekker uitzag dat de burgemeester hem direct ten aanzien van allen aansneed en het kostelijke van het Herptsche product direct ook naar smaak kon roemen. De burgemeester sprak nu na het dé filé van alle vereenigingen nog een woord tot de gemeentenaren en noem de deze dag voor hem, zijn vrouw en de gemeentenaren een dag van betee kenis. De spontane hulde zijn oogen blikken waar men nog lang aan zal denken, mogen allen nog lang met elkaar zijn. Ieder is getroffen met dank baarheid voor dit medeleven en hij vraagt zich af welke plichten op hem rusten voor dit bewijs van medeleven en dan bevangt hem de angst dat hij met al zijn krachten niet zal kunnen voldoen aan dit oprecht bewijs van me deleven. In de raadszitting heeft wet houder Verhoeven gesproken en ge wezen op het heerlijke van burgemees ter van Heusden te zijn, een gemeente die een traditie heeft, woorden die ten volle bewaarheid zijn; wat gezegd is moet tot werkelijkheid worden door eensgezindheid, eigen kracht en opof fering, door het brengen van offers, dat zijn drie feiten waar hij als burge meester rekening mede moet houden en waarmede hij voor Heusden veel hoopt te bereiken, wat ook Heusdens wensch is; op die drie deugden durft hij te steunen en door willen en kun nen en met aller medewerking zal veel bereikt worden: bezield door aller me dewerking wil hij zijn, niet de burge meester, maar de burgervader, naar brabantsche trant den burger. Uit alles is op te maken dat de heer Steemers de sympathie van allen heeft verworven en dat men blijde is met hem; aan deze vreugde werd den ge heelen avond op genotvolle eendrach tige wijze uiting gegeven. Van de receptie werd een druk ge bruik gemaakt. Het is een waardig, onvergetelijk feest geweest! Tijdelijk vestiginsverbod voor de schoenenbanche. De organisaties verzochten spoedige invoeiing van vestigingseischen Nadat op 18 Augustes 1937 een spertijd voor het slagersbedrijf was in gevoerd en op 9 en 17 December 1937 voor het broodbakkers- en broodver- koopersbedrijf, heeft de minister van economische zaken thans een tijdelijk vestigingsverbod uitgevaardigd voor het schoenherstellersbedrijf, het schoenma kersbedrijf, het schoenverkoopersoedriif en het bedrijf van orthopedisch schoen maker, du3 voor de volledige schoenen branche. Het is derhalve van heden af verbo den zonder vergunning van den minis ter een inrichting te vestigen, waarin een der bovengenoemde bedrijven wordt uitgeoefend. De organisaties van schoenwinkeliers en schoenmakerspatroons-vereenigingen hebben zich tot den minister gewend om spoedige invoering van vestigings eischen voor hun dedrijf In afwach'ing hiervan is de minister van economische zaken op verzoek van den Middenstands raad overgegaan tot het voorloopig vestigingsverbod omdat bij de invoering van een spertijd voor het slagersbedrijf en bakkersbedrijf duidelijk gebleken was dat inderdaad nog velen trachten door overhaaste vestiging aan de eischen, welke bij algemeene maatregel van het bestuur gesteld zullen worden, te ont komen. Plechtig Lof met Te Deum. Ter herdenking van de heugelijke geboorte van Prinses Beatrix, werd Zondagmiddag in de parochiekerk van St. Jan alhier een plechtig Lof met Te Deum gehouden. Hierbij waren tegenwoordig de Edelachtb. heer burgemeester É.C. J. Moonen, de heerer, wethouders W Eibers en Fr. Smolders, de gemeente secretaris, verder de raads leden, de Eerw Zusters en Eerw. gereserveerde plaatsen hadden plaats genomen. Voorts was er een zeer groot aantal geloovigen. Het Lof werd gecelebreerd door den Zeereerw. Heer Pastoor Hee- zemans daarbij geassisteerd door de Eerw. Heeren Kapelaan Völker en v. Lierop, Naast de gewone Lof gezangen werden door het zangkoor onder leiding van den heer G. Duijvelaar op zeer verdienstelijke wijze uit gevoerd het Te Deum van Löser en het Domine Salvam Fac Reginam Nostram van Giesen. De plechtigheden droegen een luisterrijk en indrukwekkend ka- rakter. Benoeming secretaris-penning- meester Polders. Door de besturen van 't water schap »de Binnenpolder van Waal- wijk« en van 't waterschap »de Buitenpolder van Waalwijk« is be noemd tot secretaris penningmeester de heer J. van Heeswijk, boekhout der alhier. Waalwijks Belang. De algemeene jaarvergadering der vereeniging Waalwijks Belang zal plaats hebben op Maandag 14 Maart a.s. in de achterzaal van hotel Ver- wiel. Bal-Vakschool. Het kon er Maandagavond in »Musis« recht gezellig genoemd worden, met het tradilioneele bal gegeven door de leerlingen der Vakschool. De zaal was door hen feestelijk versierd en mede door de pittige muziek van de »Swingers« heerschte er den geheelen avond een prettige ongedwongen stemming. Voor enkele attracties, die wel bijzondere vermelding verdienen H -

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5