NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING DUSSEN. GEERTRUIDENBERG. DRUNEN. HEUSDEN. respectievelijk Hongaarsche en In dische dansen uitvoerden De belangstelling was zeer goed te noemen en het was een buiten gewoon prettige avond. Katholieke Arbeiders Vrouwen organisatie Waalwijk. Jaarvergadering-Feest vergadering op Zondag 13 Februari e.k. om 6 uur 's avonds in het gebouw van de R.K. Werkl. Ver. Moederdag en Jaarvergadering voor de leden K A.V., onderafdee- ling van de R.K. VVerklieden-Ver- eeniging. Agenda 1. Opening. 2. Voorlezing van de notulen. 3. Jaarverslag secretaresse. 4. Jaarverslagpenningmeesteresse. 5. Bestuursverkiezing. Daar bij de oprichting het tegen woordige bestuur als tijdelijk werd benoemd, treedt dit op deze verga dering in zijn geheel af; er stellen zich echter 3 leden herkiesbaar. Besloten is een bestuur te vormen van 7 leden. 4 candidaten kunnen worden in gediend tot 10 Februari e.k. 6 Verkiezing voorzitster. 7. Benoeming controle-commissie (2 personen). 8. Rondvraag. 9 Sluiting. Daarna gezamenlijke koffietafel. Op deze vergadering zal Mej. Reyntjes, bondsambtenaresse van de B.O.W.B., tegenwoordig zijn, zoodat het bestuur rekent op aller opkomst. Alle leden van de K.A.V. worden vriendelijk verzocht des morgens ter H Tafel te naderen. De H. Mis zal plaats hebben om 8 uur bij de Eerw. Zusters. Het Lof zal plaats hebben om 5 uur bij de Eerw. Zusters. Priesterwijding Op 12 Maart a.s. zal onze stad genoot, Père Angelus, in de wereld, de eerw heer J. Broumels, in het Groot-Seminarie te Versailles (Fr.) tot priester worden gewijd. De neomist zal dan 24 April a.s. in de parochiekerk van St. Jan zijn eerste Plechtige H. Mis opdragen. St. Vincentius busjes Vorige week heeft de jaarlijksche lichting plaats gehad van de be kende groene St. Viucentiusbusjes, die geplaatst zijn in winkels,fabrie ken, werkplaatsen enz. De totale opbrengst bedroeg f35.- Dil had wel wat meer kunnen zijn, maar alle beetjes helpen en ook het geringste bedrag wordt in dank aanvaard. Het eerste lustrum van de Jonge Werkman, Het was voor de Jonge Werkman, afd. Waalwijk, 1.1. Zondag een vreugdevolle dag, toeu deze sym pathieke vereentging haar 5-jarig bestaan vierde. Begrijpelijk kon dit feit niet zonder meer voorbij gaan en een ijverig feestcomité heeft er daarom voor gezorgddateen goed feestprogramma was saamgesteld, waarmede aan het feestelijk gebeuren van dit eerste lustrum uiting kon worden gegeven. Zooals het een R.K. standsorga nisatie betaamt, was het godsdienstige gedeelte het voornaamste. Dit bestond uit een triduum dat gegeven werd in de kapel van de Eerw. Broeders onder leiding van den Eerw. Heer Klaassen, Rector en Aalmoezenier van de Jonge Werkman en oud-adviseur van deze afdeeling. Dit triduum werd Zondagmorgen gefloten met een H. Mis met alge. meene H. Communie, waarbij tevens door de leden de J, W. belofte her- nieuwd werd. Hierna vereenigden de leden zich aan een smakelijk ontbijt in den R.K. Gildenbond. Door verschillende le ien werd bij deze gelegenheid een woordje ge sproken, waarbij vooral tot uiting kwam de goede geest die er onder de leden onderling heerscht. D^ voorzitter, de heer v.d.Griendl, bracht een goed verzorgd overzich telijk verslag uit over de afgeloopen vijfjaar, waaruit bleek dat de ver- eeniging zich in een gestadigen bloei heeft mogen verheugen. Het hoogtepunt van den dag was de feestuitvoerinp des avonds in de zaal van de R.K. Werkliedenvereen. De groote zaal was geheel met belangstellenden gevuld, waaronder vele Eerw. Heeren Geestelijken. De geestelijke adviseur, de eerw. Heer Kapelaan A. v. Lierop, opende de bijeenkomst met den christelijken groet, waarna hij alle aanwezigen een hartelijk welkom toeriep en de hoop uitsprak dat allen zich kostelijk zoudeu amuseeren. Dat dit het geval ook inderdaad geweest is, bleek ons wel nit het hartelijk gelach en luidruchtig ap plaus na een humoristisch of muzi kaal nummer. De heeren J. Heijnen en J. Sie. genthaler vermaakten de aanwezigen met hun komische duetten, terwijl een tweetal een acters, getiteld »Moppie, de ongeluksvogek en»De slimme schaapherder«, de aan lachen. Tusschen al deze bedrijven door vond Rector Klaassen nog even gelegenheid een propagandistisch woordje ten gunste van de Jonge Werkman te spreken. Spreker deed dit op de hem eigen bekende wijze en welgekozen woorden wees hij op de plicht van iederen »jongen werkman« om zich bij zijne organisatie aan te sluiten, in weerwil van velen die beweren dat men in een dergelijke organisatie niet thuis hoort. Spreker had voor zijne doeltref fende woorden een hartelijk applaus in ontvangst te nemen Na afloop bleven de leden nog eenigen tijd gezellig bijeen. De Jonge Werkman kan met vol doening op dezen avond en tevens op de afgeloopen vijf jaar terug zien. Oranje-bal Buurt Stationsstraat. Bij gelegenheid van den nationalen feestdag bij 't huwelijk onzer Prins s, telde onze gemeente verschillende buurt-commissies, waaronder ook een voor de Stationsstraat,waarlijk niet de minste, die buitengewoon prettig samenwerkten. Het bestuur dezer buurt-commis- sie, misschien niet geheel tevreden over de verloopen dagen, heeft de koppen weer eens bijeengestoken, met het resultaat dat deze commissie plotseling herleeft, een beroep heeft gedaan op financieelen steun der buurtgenooten wat tot gunstig ge volg heeft gehad dat a s. Maandag 14 Februari in Thalia een groot Oranje-bal voor de buurt wordt gegeven. En dat het schitterend slagen zal, dat kunnen we vooruit voorspellen! »Nu juicht ©en Volk« voor de Ouden van dagen. Zaterdagmiddag zijn de ouden van dagen, verpleegden van het St. Theresia gesticht, in de gelegenheid gesteld een indruk op te doen van de massale feestuitingen, bij gele genheid van verschillende heugelij ke feiten, die zich hebben voorge daan in de Koninklijke en Prinse lijke Familie. Zij waren nl. allen uitgenoodigd in het theater »Musis Sacrum« de voorstellingen bij te wonen van den Oranjefilm »Nu juicht een Volk«. Begrijpelijk waren de oudjes zeer in hun schik met dit buitenkansje waarbij in niet geringe mate nog bijdroeg het feit van een tractatie op gebak door de fa. Pullens— Heesbeen alhier en een lekkere sigaar van den heer Kila. 't Was een mooi werk, de oudjes uitten zich op zeer enthousiaste wijze een van hen vond 't »ver- gimmes mooi Rijksvakschool. De leerlingen der Rijksvakschool alhier maken heden onder leiding van den leeraar den deer Musterd eene excursie naar de Bat'a-fabrie- ken te Best MISSIEFILM-VOORSTELLINGEN. A.s. Zondag 13 Februari e.k. zal de parochie Besoijen de eer hebben Pa ter Vossen M.S.F. in haar midden te zien met zijn Borneo-film. Deze ver tooning zal zonder twijfel voor me nigeen een groote openbaring worden, want deze film, opgenomen in het hartje van Borneo tusschen de Dajaks, de rasechte kopensnellers van onzen Indischen Archipel, is een zeer hoog staande cultuur-, een voortreffelijke missie- en een natuurfilm. Naar de vele reccnties is zij volko men juist, etnografisch een waar kunstwerk, een echte onopgesmukte en wetenschappelijke film, welke zon der sensatie van het begin tot het einde boeit. Men ziel er de bekoorlijkheden van hel maagdelijk oerwoud, de gevaar lijke stroomversnellingen, de ontzet tende moeilijkheden, de bittere armoe de en de harde eenzaamheid van den missionaris welke men als 'n pionnier van Christus-priesterleger de oerwou den ziet doorkruisen. Men kan er de decors bewonderen van de tropen, de dessa's en de kam pongs. Men kan er zien de levensge woonten en gebruiken van een nog primitief volk dat worstelt met de woeste elementen van den natuur en gevangen zit in het heidensch bijge loof of ongeloof, welk wij het aninis- me noemen. Het is een filmwerk getiteld: „Zwerftochten door het Dajakland" dat zuiver en oprecht is en dat beter dan welk aardrijkskundig boekwerk weergeeft wat op gebied van land en volkenkunde kan worden gegeven. Het is een film, welke imponeert, aan grijpt en soms stil maakt, vooral op momenten als men een duidelijke kijk krijgt op een volk, dat eerst aan de vooravond staat om gemissioneerd te worden en dat tot op heden elk mo ment wordt opgeschrikt door ver meende goede en kwade geesten. Blijkbaar speelt het missiewerk er maar een heel bijkomstige rol in en toch krijgen de toeschouwers er heel vaak den moed en den durf van den missionarissen in te bewonderen en men komt tot besluit dat een ssionaris zonder moreelen en finan cieelen steun van onzen kant, in zulk een missiegebied maar gedeeltelijk zijn werk kan doen. Deze film geeft met de daarbij ge geven uiteenzettingen, ontegenzegge lijk meer missiekennis, meer missie- liefde en meer missieoffervaardigheid. Zij verdient, naar een der laatste re cent ies, zoo vaak voor een overvolle zaal te worden afgedraaid tot er geen meter meer van heel is. Moge v.m. Besoijen hieraan meehelpen. Voor na dere bijzonderheden zie achterstaan de advertentie. Congregatie Voor de leden en eere-leden der Meisjes Congregatie in de St. Cle- mens-parochie werd gisterenavond een uitvoering gegeven in het Patronaatsgebouw. Aardige voordrachten, afgewisseld met mooie zangnummertjes en niet te vergeten een smakelijk bakske vormden attracties die de talrijk opgekomen dames een genoeglijke avond bezorgden. N.C.RV.-film Wij vestigen de aandacht op de medeueelingen van 't comité der N.C.R.V.-film in de advertentie op de 4e pag. 2e blad. Gilde St. Crispijn en Crispinianus gaat zijn eeuwfeest vieren. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het gilde St. Crispijn en Crispinianus alhier zal op 14 en 15 Augustus van dit jaar een groot nationaal concours worden georganiseerd bestaande uit schiet wedstrijden, optochten, vendel- zwaaien, standaardrijden en trom- rofielen. Een schitterende collectie corps en personeele prijzen zal voor deze wedstrijden worden beschikbaar gesteld, terwijl ook voor de ver- eeniging met de oudste en mooiste sierraden en voor het origineelste geheel in den optocht prijzen zullen worden uitgeloofd. Laten we hopen dat zeer vele gilden aan den oproep van St. Crispijn en Crispinianus gehoor zullen geven, dan staan ons dezen zomer een paar mooie fölklorische feestdagen ta wachten. „WROEGING". Voor de tweede maal zal morgen avond in den R.K. Gildenhond worden opgevoerd het mooie looneelspel „Wroeging". In onze vorige nummers hebben wij reeds voldoende over de uitstekende kwaliteiten van dit looneelspel en over liet spel der dilettanten uitgewijd, zoo dat in feite een aansporing om ook de voorstelling van morgen bij te wonen achterwege kan blijven. Dit zou ook gevoegelijk kunnen ge beuren, ware hel niet dat iedereen dit stuk moet hebben bijgewoond om te kunnen zeggen een avond recht te hebben genoten en tevens daarmede de Missie te hebben gesteund. Niemand mag dus achterwege blij ven. Aanvang precies 8 uur. WERKLOOZENDAG. Voorafgegaan door een triduum dat werd ingezet op Maandag 1.1., on der leiding van den Eerw. Pater Germanus Cap. werd heden in onze gemeente de jaarlijksche werkloozen- dag gehouden. Deze werkloozendag wordt door de R.K. Werkliedenvereeniging alhier aan hare werklooze leden aangebo den. De opkomst der deelnemers geeft wederom ten volle reden tot tevreden heid, want circa een 130 leden gaven zich op, zoodat gezegd kan worden dat deze beau geste van de R.K.W.V. om door dezen Werkloozendag eenige variatie te brengen in het eentonig bestaan onzer werkloozen wel ten volle bereikt is. Maandag en Dinsdag 1.1. werd in gezet met een H. Mis en o mil uur een conferentie. Bovendien werd gister middag om 4 uur nog een conferentie gegeven. Hedenmorgen had de plechtige sluiting plaats met om 8.30 uur een H. Mis, waaronder algemeene H. Com munie, waarna een gemeenschappe lijk ontbijt volgde. Na het ontbijt werden eenige con sumpties en verrassingen aangebo den, waarna men zich weer klaar maakte voor de Plechtige Hoogmis van 10 uur. Verder had om 11 uur een vergade ring plaats met als spreker de heer P. Vriens. Om drie uur hedenmiddag is er voor de deelnemers een vrije bijeen komst, terwijl hedenavond om 8 uur een feestvergadering zal worden ge houden, waarbij het er zeer vroolijk naar toe zal gaan. Hierop komen wij Zaterdag a.s. nog nader terug. LOTERIJEN EN COLLECTEN, Door B. en W. is vergunning ver leend aan: het Centraal Oranje Comité tot het houden van een verloting. Verkocht zullen worden 5000 loten a 10 cent: de K. J. V. tot het houden van een collecte op 14 en 15 Mei a.s.; de afd. S.A.N.T.O.S. van de R. K. Middenstandsver. tot het houden van cte op 27 Febr. a.s. SCHOUWBURG DASSI. Men deelt ons mede dat de bekende Schouwburg Leon Dassi met de Waal- wijksche kermis wederom hare tenten hier zal opslaan, o.m. voor het vertoo- nen van een grootsch opgezette revue. Diefstal In den loop van Zondag, toen de bewoners afwezig waren of in den nacht van Zondag op Maandag is ten huize van den heer A Sch. in de Putstraat alhier een portemon- naie met f 7,50 ontvreemd. Auto-ongeluk. Zondagavond omstreeks 8 uur is op den Koninginneweg te 's Bosch een ernstige autobotsing gebeurd. Een personen-auto, bestuurd door den heer C. van H. te Waalwijk, kwam in botsing met den motor van den heer P. B. uit Eindhoven, die als duo-passagier den heer G. Z. uit 's Bosch meevoerde. Het gevolg was dat beiden tegen den grond gesmakt werden, waarbij B. zwaar beenletsel opliep en zijn duo-passa gier een hersenschudding. Beiden werden naai 't Groot-Ziekengasthuis overgebracht. De motor kreeg groote averij, de auto niet. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt en onderzoekt de schuld vraag. Ongeval op den Vlijmensche weg Zaterdagavond heeft zich op den Vlijmenschen weg een ongeval voor gedaan dat nog betrekkelijk goed Na den nieuwjaarswensch van den voorzitter, bracht de secretaris, de heer J. de Man, verslag uit over het afgeloopen jaar, waaraan wij ontleenenhet ledenaantal vermin- ?nïo6 0 en bedroeg op 1 Febr. 1938 30 leden. Aan l verslag van penningmees ter C. Brok ontleenen wijln kas op 1 Febr. 1937 f 69,Totale ontvangsten bedroegen f 197,35, waarvan f 185,22 aan contributie; de totale uitgaven waren f 224,49! Op 1 Februari was dus in kas f 32,46. 't Jaar sluit alzoo met een nadeelig saldo van f 37,14. Bij enkele candidaatstelling wer--, den de periodiek aftredende be stuursleden J. de Man, C Verhoe ven en C. Brok herkozen. De bode der afd. blijft 't lid van Logten. De voorzitter bracht dank aan den secretaris en penningmeester voor de correcte vervulling van hun taak. Ter verhooging van het uurloon in de werkverschaffing zal krachtig actie worden gevoerd. Den heer F. Hoogers uit 's Bosch besprak vervolgens de laatste bepa lingen van steunverleening en werk verschaffing. Mej. L. v. d had het ongeluk boven van den zolder te komen vallen. In zorgwekkenden toestand is afgeloopen, maar ernstige gevol- werd zij door een harer broers op- genomen. Ontboden geneeskundige hulp constateerde inwendige kneuzingen en spierverrekking. Naar omstandig heden is dit ongeval nog zeer goed afgeloopen. - Naar we vernemen zijn de pogingen van het bestuur van de afd. Geertruidenberg van den RiK. Bakkerspatroonsbond, omvattende de Langstraat en omliggende plaat sen om te komen tot oprichting van een vakcursus, ingesteld op de ko mende Vestigingswet, door niet ge noegzame deelname mislukt. gen had kunnen hebben. Ongeveer 7 uur begaf mej. H. van HoofT zich per motor in de richting Vlijmen met op de duo een zekere mej. K. De motorrijkster heeft daarbij geen acht geslagen op een wagen van de Bierbrouwerij »de Valk«, met het gevolg dat zij er recht tegen op reed. Bloedend verwond werden de beide dames overgebracht naar het St. Carolus ziekenhuis te 's Bosch. Naar omstandigheden maken zij het goed Bosscche Paaschvee- tentoonstelling op 5 April. De Vereeniging tot Bevordering van de Belangen der Veemarkt en hethouden van Veetentoonstellingen te Den Bosch, zal hare jaarlijksche Paasch vee-ten toonstelling dit jaar houden op Dinsdag 5 April a.s. t Piet Slager f Te 's Bosch overleed in den ouder dom van 66 jaren de kunstschilder Piet Slager, een zoon uit een oud Bosch schiidersgeslacht die de traditie van vader en familie met eere heeft gehandhaafd. Huib Lums zegt o.m. in de N. Rolt. Crt. In het museum te 's Bosch, in open bare gebouwen en in huizen van vele Brabantsche families hangt zijn werk. Voor de gebladseerde dilettanti van de »wereldstad« voor het internationale cenakel zijn deze eenvoudige, goedge lijkende en gevoelige portretten, daar ergens in de provincie, van weinig be lang; maar bij een eventueele renaissance onzer nationale traditie zouden dezen weer op juiste waarde worden geschat. Nu is een eerlijk werker, die zich oneindig gewetensvol van zijn taak ge- kwten heeft, heengegaan. De schilders behouden de herinnering aan een kundig en trouw kameraad, de vele anderen, die methem en aanraking kwamen mogen hem gedenken als een zeeraantrekkelijke en waarlijk kunstzinnige persoonlijkheid Auto reed vast! Op den zachten wegberm in de Molensteeg reed dr. Akkermans vast met zijn auto. Met een tiental mannenkrachten werd 't geval weer »op gang« gebracht. Wegen. De werkzaamheden aan de ver nieuwing der gemeentewegen vor deren snel. Binnen eenige weken hoopl men daar voor een groot deel mee ge reed te zijn. Pater de Wit Naar wij vernemen zal Pater Wilbertus de Wit, alhier nog dit jaar vanuit China terugkeeren naar Borneo. Werkloozen. Het aantal ingeschreven werkloo zen bedroeg op't einde van Januari 129, waarvan 101 geheel werkloos. Uitvoering. Op Woensdag 16 Februari hoopt de Gymnastiekvereniging »St Her man Jozef« een uitvoering te geven. ELSHOUT. R.K.W.V. Onder presidium van den heer A. Merkx hield de R.K.W.V. afd. Elshout haar jaarvergadering inde zaal der meisjescongregatie. In September 1938 zal Geertrui denberg het feit herdenken dat het 725 jaar geleden zijn stadsrechten verwierf. Als voldoende medewer king van de bevolking kan worden verkregen zal dit feit op feestelijke wijze worden gevierd. De plannen voor dit feest zullen nog nader worden uitgewerkt. Voor de Evangelisatie Eben Haezer te Raamsdonksveer hoopt Zondag a.s. des v.m. 9.30 en des nam. 2 uur voor te gaan de heer Vroegindewei uit Middelharnis. Donderdag j.l. herdachten onze stadgenooten P. J. Weterings cn J. C. Weterings Meers den dag waarop zij voor 55 jaar met elkander in het huwelijk traden. Het feest werd in tamiliekring in het SI. Agnesgeslicht waar de oudjes woonachtig zijn, gevierd. Beiden genieten nog een uitstekende gezondheid en zijn resp. 85 en 83 jaar. Zij maken nog bijna dagelijks een wandeling door de gemeente. Naar wij vernemen zal het bouwen van de fabriek van stalen menbelen achter de Veenestraat niet doorgaan. Zondagavond werd een vroolijke avond gegeven door leden van het Don Bosco-Patronaat en de Jonge Wacht. De WelEerw. heer kapelaan Maas, directeur, opende deze bijeenkomst met een hartelijk woord en hoopte dat de aanwezigen een gezelligen avond zouden hebben. Hierna werden door de Jonge Wachters en Patronaatsjongens vroo lijke studenten- en marschliedjes ge zongen, begeleid door piano cn geze ten om het kampvuur. Vervolgens werd opgevoerd een blijspel in vier bedrijven door Jan Nieuwenhuis, „Prins Ping Pang Pong in 'l Zomerkamp", een van de be kroonde stukken uit den bundel „Vroolijke Spelen" van het Fonds „Ons Leekenspel". Dit stuk wordt geheel beheerscht door de fantasie van „De Jongen die van nergens komt", de hoofdfiguur die het spel na verschillende verwik kelingen met komische verkleedpar tijen, leidt tot 'n happy end. Voor de jongeren was het een dolle klucht, doch voor de ouderen zat er door de zinnebeeldige hoofdrol toch een diepere beteekenis in. De rollen werden vertolkt door jon gens tusschen 12 en 16 jaar, die de verschillende personen goed tot uiting brachten, al bleef het jongensspel. Het publiek was zonder uitzondering enthousiast over de uitvoering. De HoogEerw. heer Deken Wouter* j sprak een dankwoord, waarin hij geestdrift sprak over de prestatie van de jongens. Aanwezig was ook de Districtslei der van de Jeugdvereenigingen, de WelEerw. heer Breugelmans, kape laan te Vlijmen. De talrijke aanwezigen keerden hoogst voldaan huiswaarts.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6