LANGSTRAAT EN OMGEVING VERVOLG NIEUWS UIT OE DRUNEN. DUSSEN. HERPT. RAAMSDONK. EETHEN. GEERTRUIDENBERG. HEUSDEN. NiEUWKUiJK. NIEUWKUIJK. WASPIK. VLIJMEN. WASPIK. Gemengd Nieuws. niet-volgestorte aandeelen (die pas 21.— hebben betaald). Het bestuur wil de leden zelf over dit al of niet terugbetalen laten beslis- r sen. Jammer dat er dezen avond niet meer aanwezig zijn. Er waren nog po gingen aangewend om een spreker van het hoofdkantoor op deze vergadering een uiteenzetting van de Pachtwet te doen geven, doch deze spreker was zoo bezet dat hij eerst uiterlijk 7 Maart kon komen. Indien de leden dit wenschen zal in Maart nog een vergadering worden ge- houden, waarop een spreker de voor al le boeren zoo belangrijke Pachtwet zal komen toelichten. De vergadering achtte die bespreking wel gewenscht en op voorstel van den heer Klijn wordt besloten op die ver gadering van Maart, waarop allicht een drukke opkomst is te verwachten, te vens die kwestie van het terugbetalen der aandeelen te bespreken en af te handelen. Door den secretaris wordt hierna een uiteenzetting gegeven van de nieuwste instelling van den N.C.B. n.l. de Zie kenhuis-verzekering. Alle gegevens omtrent uitkeeringen en premie kunnen de leden bij hem bekomen. Door den heer Klijn werd hierna ver slag uitgebracht van de afdeeling Paar- denverzekering. Op 1 Jan. 1937 bedroeg het batig saldo 998.88. De inkomsten over 37 bedroegen 1231.47. de uitgaven 1060.43. zoodat het batig saldo steeg tot 1169.92. Het bestuur der Paardenverzekering stelde hierna bij monde van den heer Klijn de volgende 4 reglementswijzi gingen voor: le. Pas geboren veulens, nuts goed gezond en door een der schatters ge zien. worden direct in de verzekering opgenomen tegen een premie van 2%. 2e. Paarden van voerlieden beta len weer, evenals vroeger, 3in- plaats van 4%. 3e. De paarden moeten in het voor jaar tijdig worden geschal vóór ze naar de wei gaan, daar dit anders te veel moeite voor de schatters mee brengt. 4e. Paarden die gedekt zijn of ge dekt worden moeten bij de eerste schatting in het voorjaar worden op gegeven. Al deze voorstellen werden zonder opmerkingen door de vergadering goedgekeurd. Van de rondvraag werd door geen der aanwezigen gebruik gemaakt. De Eerw. adviseur, pastoor v. Erp, sprak aan het slot nog een dankwoord tot het bestuur voor zijn werkzaam heden en spoorde de leden aan tot meer belangstelling en medewerking. Ook bracht hij dank aan de pers die er voor zorgde dat ook de niet aan wezigen van het behandelde konden kennisnemen. HEVIGE BRAND. Hedennacht om goed twee uur heeft een korte maar hevige brand gewoed in het perceel bewoond door den heer A. v. d. Ven, Stationsstraat, alhier. De brand die waarschijnlijk boven ontstaan is werd door de kinderen, die daar slapen, ontdekt, die ijlings hun ouders waarschuwden, welke in nachtgewaad op straat vluchtten. De brandweer was spoedig ter plaatse en met een slang op de spuit en een op de waterleiding werd het vuur aangetast. Veel viel er echter niet meer le blusschen, daar het vuur in het met riet onderschoten dak, gretig voedsel vond, zoodat alles in een oogwenk in lichte laaie stond. Er bestond door den hevigen wind nog gevaar voor de naastliggende per- ceelen van den heer Fr. v. Wees, welk gevaar door nathouden echter be zworen werd. Het huis brandde geheel uit, terwijl van den inboedel niets kon worden gered. Alleen de muren staan nog overeind. De oorzaak is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. VAKSCHOOL TE DRUNEN. Het Geïllustreerd Zondagsblad van dit blad bevat een interessante beschrij ving met foto's van de Vakschool voor Schoenmakers te Drunen, onder den ..Opleiding tot Mr. Schoenmaker". IN- EN UITVOER VAN SCHOENWERK. Aan het maandblad van de Statis tiek ontleenen wij dat over de maand Januari 1938. werd ingevoerd aan aan schoenen, laarzen en pantoffels: in 1937 13879 paar voor 51000. in 1938 11350 paar voor 49000. Over dezelfde periode werd uitge- **5, voerd in 1937 3159 paar voor 11000. in 1938 3511 paar voor 12000. Actie. l)e actie van de R. K. W. V. en Fabrieksarbeidersbond is een groot succes geworden. Ruim twintig nieuwe leden werden aangenomen. Huiseigenaren. Den heer P. Veltman zal tijdelijk de functie waarnemen van sccr.— penningm. van den Rond van huis eigenaren te Drunen, in verband met het vertrek van den heer A.v. Drongelen. Uitvoering. Woensdagavond zal de R.K. Gym- nastiekvereeniging »Sint Herman Joseph» met medewerking der har monie en tooneel een uitvoering geven. Tooneei. Op Zondag 20 Febr. zal de Kon. Erk. Harmonie »De Volharding» voor hare leden en donateurs een uitvoering geven.waaraan zal mede werken 't bekende tooneelgezelschap «Rooms Tooneel» uit 's Bosch. ELSHOUT De heer H. van den Bosch neemt eervol ontslag als onderwijzer. Naar wij vernemen heeft de heer H. van den Bosch onderwijzer aan de R.K. Jongensschool te Elshout eervol ontslag uit deze betrekking aangevraagd om verder met pensi oen dezen dienst te verlaten. Bijna 34 jaar was de heer van den Bosch aan dezelfde school werkzaam en wel van 1 Juni 1904 tot 1 October 1918 als openbaar en later als bijzonder onderwijzer. Gedurende die reeks van jaren heeft hij zich doen kennen als een tactvol en ijverig onderwijzer tot volle tevredenheid van zijn superi euren en tot algemeene hoogachting der bevolking, doordat vele ouders der leerlingen eens zelf bij hem in de schoolbanken zaten. Een goed voorbeeld en liefde voor zijn leer lingen waren zijn sterkste tucht maatregelen. In een woord, mijnheer van den Bosch stond bekend als een degelijk onderwijzer, behulp zaam voor iedereen, wien hij een goeden dienst kon bewijzen. Dat bij nog vele jaren met zijn gezin een welverdiende rust genieten moge is zeker de wensch van ge heel Elshout en van allen die hem kennen. Duiker. Ter bevordering van de bevloeiïng en afwatering der Scheiding of Om loop is tegelijk met de verbetering van het wegdek van den weg Drunen- Elshout onder dezen weg'n ruimere dniker aangelegd. De voordeelen hiervan zullen in de toekomst voor zich spreken. 9 A. Draaijer 94 91 91 is 276 p. 10 J. de Ruijter 94 91 91 is 276 p. 11 P. Lambregts 93 92 89 is 274 p 12 C. J. Krooswijk 94 89 89 is 272 p. 13 J. v. Oort 92 90 90 is 272 p. 14 G. Staal 92 91 88 is 271 p. 15 P. Tak 92 92 87 is 271 p. 16 J. Reijpert 92 90 89 is 271 p. 17 W. Sperber 94 91 85 is 270 p. 18 W. Cor el 91 90 89 is 270 p 19 C. J Goossens 91 89 89 is 269 p- 20 W v. Hal 91 89 89 is 269 p. 21 P, Matthee 91 89 88 is 268 p. 22 P. Broeders 91 89 88 is 268 p. 23 H. Kieboom 88 87 86 is 261 p. 24 J. v. d. Made 90 87 83 is 260 p. 25 G. Bossers 85 83 81 is 249 p De prijsuitreiking geschiedde door Burgemeester Bianchi, voorzitter der afdeeling. Zondag en Maandag zal door de R.K. Tooneelvereeniging St. Jozef een tooneeluitvoering worden gegeven in het parochiehuis. Opgevoerd wordt het drama in drie bedrijven met zang: Triompf des Kruises en het blijspel in 1 be drijf: Genezen. Het aantal vrouwen bedroeg in deze gemeente per 1 Januari 1938 98 meer dan mannen zoodat er nog hu welijkskeus genoeg te Geertruidenberg is Voor de Ned. Herv Kerk alhier hoopt Zondag a.s- wegens vacatureoeurt des avonds om 7 uur voor te gaan Ds W. F. ten Bruggenkate. Vanwege de Coöp. Stoomzuivel- fabriek »St. Isidorus» wordt alhier een melkcursus gegeven en wel te Herpt in den stal van den voorzitter Chr. v. Herpt met 5 x 4 deelnemers en te Haarsteeg bij F. v.d.Leemet 3x3 deelnemers. Lesgever is de heer Knippels uit Drunen wat de practische lessen betreft, de theoretische door den heer Boswerger, directeur. Carole Lombard en William Powell in „My Man Godfrey" (Theater „Musis Sacrum"). In hotel Heesels alhier had een ver gadering plaats om te komen tol op richting van een Handelscursus. On geveer 20 personen hadden aan den oproep gehoor gegeven, terwijl slechts enkelen ter vergadering, zich voor op richting interesseerden. Voorloopig zal nog niet tot oprichting kunnen worden overgegaan. In de laatst gehouden ledenver gadering der tooneelvereeniging St. Wernemus alhier is besloten tot sa menwerking met de fanfare Wilhel- inina. Dit heeft ten doel om in liet ver volg met, Vastenavond, Kermis e.a. ge legenheden de uitvoeringen door St. Wernemus te doen verzorgen. Voor den vleeschkeuringsdienst werden over de maand Januari 3 koeien, 9 varkens en 13 kalveren aangegeven. Verder werden 23 huisslachtingen geregistreerd, terwijl door het destructorbedrijf 24 stuks vee wer den opgehaald. Donderdagavond had in holel Centraal alhier de jaarlijksche pr ij suitdeeling plaats van de gehouden schietwed strijden door de Bijzondere Vi ij willige Landstorm afdeeling Geertruidenberg. De uitslag laten wij hieronder volgen 1 F. Voermans 98 96 96 is 290 p. 2 H. Jansen 95 94 93 is 282 p. 3 D. Berende 96 94 92 is 282 p. 4 C. P. Goossens 95 94 92 is 281 p. 5 P. Goossens 95 93 92 is 280 p. 6 Chr. v. Dongen 95 93 92 is 280 p. 7 H. Boelaars 93 93 93 is 279 p. 8 A. Vermeer 93 93 92 is 278 p. J. v. W., 75 j., koopman alhier, werd door de Marechaussee alhier, voor den Heer Officier van Justitie te 's Bosch geleid als verdacht van het gebruik maken van vervalschte kalverschetsen, gepleegd te 's Bosch in October 1937. Na verhoor werd hij ingesloten in het huis van bewaring te 's Bosch. Naar men mededeelt, is in de Loterijclub gevestigd in het café van Heykants, de f25000 gevallen. Een aardig buitenkansje. De marechaussee's v. Elderen en Jol zijn met ingang van 12 Febr. a.s. overgeplaatst naar 's Bosch, terwijl Marechaussee Brinckman met ingang van voormelden datum naat Gilze-Rijen vertrekt. Dinsdagavond hield de R.K.W.V. in het Bondsgebouw haar algemeene jaarvergadering. De secretaris gaf een uitgebreid overzicht over het afgeloo- pen boekjaar. Hieruit bleek o.m. dat de vereeniging dit jaar in samenwerking met den Boerenbond wederom een St. Nicolaasactie op touw zette. Door den Weleerw. heer Kapelaan, adviseur der vereeniging werd aan de leden vanaf 12 October eiken Dinsdagavond een algemeene ontwikkelingscursus gege ven, hetgeen door de leden ten zeerste werd geapprecieerd. Dit jaar had de vereeniging een aanwinst van 25 nieu we leden. De controle-commissie be vond boeken en bescheiden in orde. De aftredende bestuursleden A. Krol en G. van der Lee werden herkozen. R.K. Boerinnenbond. In het K.J.M.-huis hield Dinsdagavond de Boerinnenbond een algemeene leden vergadering. Besloten werd een uit stapje te maken naar Hilversum ter be zichtiging van de nieuwe K.R.O.- studio aldaar. Door den Zeereerw. heer pastoor werd een lezing gehouden, toe gelicht met lichtbeelden, over het H. Misoffer. Vrijdag 11 Februari hield in het Bondsgebouw de R.K. Jongen Boe renstand haar algemeene jaarver gadering. De secretaris A. van Spijk bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het ledental dit jaar wederom is toegenomen. Aan het uitgebracht finantieel verslag ontleenen we: De totale inkomsten hebben bedragen f429,99. Uitgave f 415,88 Batig saldo f 14,11. Het aftredend bestuurslid J. van Son werd herkozen. Hierna hield men een ondeilinge bespreking en een beschouwing over het proefveld. Men besloot dit jaar de te verbouwen haver in kring- verband te doen en er een gewassen wedstrijd in te stellen RAAMSDONKSVEER Tot huismeester van de Antoneita- stichting is benoemd den heer B. Voor dendag, uit Zwijndrecht. De R.K.Middenslandsvereeniging hield Dinsdagavond ln het café van P. J. Gamers, aan de Keizersdijk alhiei haar jaarvergadering. Na opening van de vergadering door den voorzitter, die de aanwezige leden allen hartelijk welkom heette, werd door den secretaris de notulen der vorige vergadering voorgelezen, die werden goedgekeurd. Hierna bracht de secretaris jaarverslag uit, van de verrichtingen der vereeniging in het afgeloopen jaar. Het finantieel verslag werd ook door den secretaris uitgebacht, daar dei penning meester afwezig was. De voorzitter richtte een woord van dank tot den secretaris, voor zijn uitgebracht keurig verslag. Uit het finatieel verslag bleek dat de vereeniging een batig saldo heeft wat te danken is aan het zuinig beheer. Daarna werden eenioe huishoudelijke punten ter tafel gebracht. Mededeeling werd gedaan van den datum dat de Stille Omgang te Amster dam zal worden gehouden, om hieraan weer in groote getalen te willen deelne men. Uit het jaarverslag van Santos bleek dat door den secretaris is afgedragen f 115,13, wat een mooi resultaat genoemd kan worden. De geestelijke adviseur den WelEerw. Heer Bijnen hoopte dat de leden die nog niet hebben bijgedragen voor Santos lid zullen worden en op die wijze hun T-B.C. standgenooten zullen helpen. Van de rondvraag werd een druk gebruik gemaakt. Hierna werd door den geestelijk advi seur de mooie film Paus Pius XI vertoond die bij de leden in goeden smaak viel. Het was een echt gezellige avpnd. De heer F A. Canters heeft ontslag genomen als penningmeester van de R.K. Middenstandsvereeriging. Naar we vernemen zal Raamsdonks veer een nieuw sportterrein krijgen. Het terrein is 2 H A. groot, en is ge legen in ae kom van de plaats aan de Keizersdijk. De uitslag van de keuring van dienst plichtigen der lichting 1939 is alvolgt: Van de 66 opgeroepenen zijn er 61 ter keuring verscheren. Hiervan zijn ge schikt verklaard 37; tijdelijk ongeschikt verklaard 2 voorgoed ongeschikt ver klaard 22. Het echtpaar Jacobus van Delft en Maria Snijders, wenende in de Prins Hendrikstraat, herdacht Donderdag 10 Februari den dag, dat zij voor 40 jaren in den echt vereenigd werden. Aan belangstelling heeft het echtpaar dien dag niet ontbroken. Het feest is in familiekring gevierd. Predikbeurten Zondag 13 Febr. Ned Herv. Kerk voorm. half 10 Ds. G. Lans Jr. 's Middags geen dienst wegens vacaturebeurt te Loonschendijk. Naar we vernemen heeft het Schoolmelk comité dezer dagen uit Den Haag bericht ontvangen, dat de aangevraagde subsidie door het Centraal-Schoolmelkcomité is toegestaan. Het aantal werkloozen bedroeg alhier in de afgeloopenweek 380, en het aantal steuntrekkers van de gemeente 168. Bij de werkverschaffingzijn 79 werk loozen te werk geeteld, gespitst alsvolgt 54 in het Wate'schap de Emiliapolder en 25 bij de Rijkswerkverschaffing Boschwachterij te Dorst. Tot hoofd van den luchtbescher mingsdienst is door den Burgemeester dezer gemeente benoemd de heer J. v. Buul Sr. 20, 28 Februari en 1 Maart zal de R.K. Tooneelvereeniging haar tweede winteruitvoering geven in het Jon genspatronaat, terwijl de K.J.V. 1.1. Zondag haar eerste lustrum herdacht, waarbij de ZeerEerw. heer pastoor een hartelijk woord van gelukwensch en dank sprak. ABONNEERT U OP DIT BLAD. Vermogens in 7 jaar 4,6 milliard. Inkomens in 6 jaar 1,7 milliard lager. Hoe sterk de vermogens en de inkomens de laatste jaren zijn ge. daald, blijkt uit de laatst verschenen overzichten van het Centraat Bu reau voor de Statistiek. In zeven jaar tijds is het totaal van de ver mogens met f 4 600.000.000, dat van de inkomens in zes jaar met f 1.700.000.000 gedaald. EEN GEFINGEERDE ROOFOVERVAL. Gelijk verluidt is de 28-jarige reizi ger v. d. W. uit Amersfoort Donder dagavond te Woudenberg overvallen en beroofd van 700, Zooals reeds direct vermoed werd, was die overval niet echt en wegens valsche aangifte blijft v. d. W. voor loopig in arrest. Hij is reiziger voor de exportslage rij der firma Jac. Vos te Driebergen en hij moest 700,afdragen, welke hij hij klanten geïnd had. Van dat geld had hij een gedeelte, ongeveer 200, uitgegeven of aangewend ten eigen bate. Ten einde den patroon te mislei den, werd de berooving bedacht en door een vriend uit Utrecht, v. W. ge naamd, zeer snel uitgevoerd. Het aanwezige geld, ten bedrage van ƒ500,—, is Vrijdagmiddag bij een huiszoeking teruggevonden in de toe komstige woning van mevrouw R., een gescheiden vrouw, die thans nog hij haar moeder aan de Barchman Wuy- tierslaan te Amersfoort woont. Zij heeft reeds geruimen tijd relaties met v. W., die in auto-onderdeelen han delt. In de toekomstige woning aan de Anton Mauvestraat te Amersfoort vonden de marechaussees uit Leusden en de Amersfoortsche recherche ƒ500 verstopt in een kast. Daarna is nog een huiszoeking verricht in de wo ning aan de B. Wuytierslaan. Alle betrokkenen hebben bekend en zijn in voorloopige bewaring gesteld. Het overvallen slachtoffer v. d. W. en zijn helper v. W. verblijven in de marechausseekazerne te Leusden. WREED VERSTOORD BRUILOFTSFEEST. Zes en dertig menschen, die in het bij Mostar gelegen Joegoslavische dorp Sretnici aan een bruilofstfeest deelnamen, zijn bij een verschik kelij- ken brand om het leven gekomen. Circa honderd gasten zaten aan ta fel, toen in een aangrenzende schuur brand uitbrak, die zich, zonder dat de gasten er aanvankelijk erg in had den, naar het grootere gebouwtje, waar het feest gegeven werd, uit breidde, In een ommezien stond de geheele schuur, die een strooien dak had, in vlammen. De menschen wer den door een paniek aangegrepen, het geen de vlucht door de nauwe deur nog moeilijker maakte. Tot de 36 slachtoffers, die den dood in de vlam men vonden, behooren ook de bruide gom en zijn ouders. De bruid liep zware verwondingen op. Sommigen vermoeden, dat kwaadwilligheid in het spel is. i)o

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 11