RECHTZAKEN VERVOLG NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING SPRANG—CAPELLE. 0 He|^edpé; vember 1798, oud 38 jaren. In het kerkmeesters-resolutieboek van Maasland staat o.m. het volgende van hem aangeteekend „1798. Den Oden November heelt „het den Heere van Leven en Dood „behaagd onzen waardigen Leeraar „Ds. Ferdinand Wilhelm Mörser, die „slechts den korten tijd van twaalf „maanden alle de deelen van zijn Hei- „lig Dienstwerk met alle getrouwheid „bij de gemeente van Maasland naar stig heeft waargenomen, uit dit tij delijke, zoo wij vertrouwen, tot zich „in de Zalige Onsterfelijkheid over te „nemen. Zijn Eerwaardes minzaam „verkeer, niet alleen bij den aanzien lijke, maar zelfs bij den geringe, ge- „paard met een Godzaligen wandel, „wordt zijnen dood door deszelfs We duwe en bij de gansche gemeente te- „recht betreurd." enz. Ds. A. Kardolus, predikant te Maas land, die bovenstaande en meerdere opgaven mededeelde in de „Zondags bode" van 21 November 1936, voegt daar nog aan toe: „Blijkbaar was hel „de bedoeling, aan het stoffelijk over schot een eereplaats toe te kennen „onder den predikstoel. Dat was het „toen ook, daar de zerk goed zicht- „baar was en ieder zonder eenige „moeite kennis kon nemen van het op schrift. In 1889 echter heeft de oude „predikstoel plaats moeten maken „voor een platvorm, dat veel lager „werd aangebracht, terwijl de ruimte „daaronder geheel afgesloten werd en „als bergruimte gebruikt werd en nog „wordt. Hierdoor is de zerk aan iede- „re waarneming onttrokken. Dit is Ic „betreuren en niet in overeenstem- „ming met het in gedachtenis houden „van den naam van Ds. Mörser. Mis schien dat het nog eens mogelijk „wordt den ouden predikstoel, die bij „het interieur onzer kerk geheel pasl, „te restaureeren en weer op de oude „plaats terug te brengen, zoodat daar- „door de zerk van het graf van Ds. Mörser meer zichtbaar wordt. Tot zoo ver Ds. Kardolus. ïk voeg hier aan toe: Mochten sommige leden der Hervormde kerk alhier ol uit de omstreken een kleine geldelijke bij drage over hebben voor het restau reeren van dien predikstoel, waardoor het graf van Ds. Mörser zichtbaar zal worden, zal dat dankbaar worden aanvaard door Ds. Kardolus en mij. Een meineedzaak als nasleep van het relletje tegen de politie te Waalwijk. Een jaar geëischt. Voor de rechtbank moest verschij nen J. W. L„ grondwerker te Baard wijk, gedetineerd, ter zake dat hij op 22 November 1937 ter terechtzitting voor den Politierechter te Den Bosch in de strafzaak tegen L. Herman, die terechtstond wegens wederspanning- heid, als getuige onder eede een val- sche verklaring had afgelegd. Deze strafzaak betrof het bekende relletje tegen veldwachter v. d. Griendt en den agent Hellings te Waalwijk. Zooals men zich herinneren zal was dat relletje ontstaan, doordat rijksveld wachter v. d. Griend de vrouw van Herman aanhield op het Laageind te Waalwijk, omdat zij zonder licht reed. Verdachte had als getuige onder eede verklaard, dat hij daarop gezien had dat de veldwachter de vrouw in het ge zicht sloeg. Haar man was daar ver volgens bij gekomen, maar had den veldwachter niet geslagen, zooals in het proces-verbaal stond. Verdachte gaf toe de verklaring on der eede te hebben afgelegd, maar ont kende, dat zij niet overeenkomstig de waarheid was. Hij had er vlak bij gestaan en dus het geheele voorval meegemaakt. De veldwachter had de vrouw zonder eenige merkbare aanleiding gestompt. Getuige Leonardus v. d. Griendt, rijksveldwachter - brigadier - titulair, verklaarde dat hij in den avond van 15 Aug. j.l. van het politiebureau naar huis reed over het Laageind te Waalwijk, waar hij fietsers ontmoette, onder wie een vrouw, die zonder licht reed. Hij had tegen haar geroepen: „Juffrouw, li rijdt zonder licht". Zij was afgestapt en praatte eerst heel gemoedelijk, maar toen de veldwachter haar wilde op schrijven, riep zij tegen haar man: „Hij wil me opschrijven! Deze was erbij ge komen en had v. d. Griend geslagen, daarbij geholpen door zijn vrouw, zoo dat de veldwachter zijn gummistok er aan te pas moest laten komen. Herman had daarop kans gezien in een naburig calé de gasten te waarschuwen, die naar buiten kwamen en een dreigende houding aannamen. Noch aan het be gin, noch later had getuige de vrouw met den gummistok geraakt. Getuige Petrus Booyer, schoenmaker te Waalwijk, herinnerde zich op ge noemden avond op het Laageinde te Waalwijk op een trottoir in de nabij heid van het café te zijn geweest. Hij was alleen en ging naar het café toe. Hij had toen gezien dat de vrouw door v. d. Griend werd aangehouden. Hij had er voortdurend naar gekeken en kon verklaren dat de veldwachter de vrouw niet gestompt had. De verdediger maakte bezwaar er tegen, dat getuige kon verklaren, dat de vrouw niet geslagen was. Hij kon alleen zeggen, het niet gezien te heb ben. De president meent, dat als men voortdurend naar iemand kijkt, men wel met zekerheid kan zeggen, dat hij dit of dat niet gedaan heeft. Getuige H. Hellings, agent van po litie te Waalwijk, was op Zondag 15 Aug. geroepen naar het Laageinde te Waalwijk, omdat daar ruzie was. Hij had daar aan v. d. Griend assistentie verleend en de vrouw had niet ter stond aan v. d. Griend verwijten ge maakt als zou hij haar geslagen heb ben of anderszins te kennen gegeven, dat hij dit zou hebben gedaan. Dit had zij wel later op het politie bureau komen verklaren. Als getuige a decharge had verdach te den echtgenoot der vrouw in kwestie Herman, meegebracht, die verklaarde dat de veldwachter zijn vrouw wel ge slagen had. Hij had den veldwachter niet geslagen maar wel van zijn vrouw afgeduwd. Verdachte zeide, ook dit laatste niet te hebben gezien. De Officier van Justitie, mr. v. d. Burg, requisitoir nemend, was van meening dat toen Herman terecht had moeten staan, hij wat vriendjes had meegebracht die wel voor hem wilden verklaren, maar daarbij buiten den waard gerekend hadden, want nu zit er hier een, verdacht van meineed. Er was voor v. d. Griend geen enkele re den om de vrouw te slaan, terwijl een getuige ook pertinent kan verklaren, dat v. d. Griend niet heeft geslagen. Spr. eischt wegens meineed een ge vangenisstraf van een jaar. De verdediger Mr. Hekking uit Eindhoven vroeg aanhouding der zaak om nog andere getuigen a decharge te hooren. De Officier van Justitie was van meening, dat verdachte wel gemakke lijk nog wat mannetjes zal weten te vinden, om in zijn voordeel een valsche verklaring af te leggen, hetgeen maar nieuwe meineeden zou uitlokken. Spr. waarschuwt ervoor, dat, zooals hij de zen verdachte wegens meineed vastge houden heeft, ook dan gedwongen zou zijn, zijn maatregelen te nemen. De verdediger bracht hiertegen in, dat het niet juist was, de getuigenver klaring van v. d. Griend zonder meer voor waar te verklaren tegenover an dere en andersluidende verklaringen van getuigen. Ook v. d. Griend kan zich vergissen en wanneer dit door verschillende getuigen -a decharge kan worden aangetoond, is dat een normale gang van zaken en niet als uitlokken van nieuwe meineeden te beschouwen. De zitting werd een oogenblik ge schorst om in raadkamer over verdedi- ger's verzoek te beraadslagen. De rechtbank vond geen termen aanwezig, de door verdediger nog genoemde ge tuigen alsnog te hooren. Het woord was daarna aan den ver dediger voor zijn pleidooi. Deze achtte het niet uitgesloten, dat verdachte volkomen te goeder trouw een verkeerde voorstelling van feiten gaf. Hij kon zeer wel door de opgewon denheid van het oogenblik het een en ander verkeerd hebben waargenomen. Volgens spr. staat het niet vast dat verdachte bewust de onwaarheid heeft HANDEN GEHEEL VERSTIJFD. Nu 83 jaar ou en even recht alsof hij 21 was. „Ik wil U laten weten, dat ik sinds een paar jaar Kruschen Salts gebruik. Voor dien tijd waren de gewrichten in mijn handen geheel verstijfd en op één van mijn vingers zat een groote knob bel. Dit is nu allemaal verdwenen. Mijn handen zijn absoluut zonder pijn en mijn vingers even recht alsof ik pas 21 was. Ik ben hiervoor zeer dankbaar, want ik ben nu bijna 83 jaar." S. H. teS. Gezwollen pijnlijke vingers zijn het gevolg van een rheumatische aandoe ning. De oorzaak hiervan is meestal een teveel aan urinezuur in Uw orga nisme. De zes zouten in Kruschen Salts zuiveren Uw lichaam van alle schade lijke stoffen, terwijl zij tevens voorko men, dat deze zich ooit weder ophoo- pen, daar zij Uw inwendige organen op natuurlijke wijze tot geregelde wer king aansporen. De dagelijksche dosis houdt U fit en U voelt zich jaren jon ger. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Mij., A'dam, voorkomt. gezegd en dit is weer vereischt om van meineed te kunnen spreken. Spr. pleit derhalve vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. B. Crt. SPRANG. Predikbeurten Zondag 13 Febr.: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2 uur Ds. W. Bousema. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. half drie Ds. B. A. van Lummel. De Hulpkas, onderafdeeling van de afdeeling Sprang van het Nederl. Werkl. Verbond „Patrimonium" komt Zaterdagavond 8 uur in de zaal van den Chr. Volksbond in jaarvergade- bijeen. Aan de orde: Opening, Notulen, Jaarverslagen Secretaris en Penning meester en Bestuursverkiezing. Het aantal werklooze leden der Afd. Sprang van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders bedraagt momenteel 90, waarvan 82 geheel en 8 gedeeltelijk werkloozen; 8 leden zijn in de gemeentelijke steunver- leening opgenomen. Begin Januari wa ren deze cijfers respectievelijk 110, 61, 49 en 14. A.s. Maandagavond half 8 komt de Afdeeling Sprang van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Trans portarbeiders in jaarvergadering bij een in de zaal van den Chr. Volksbond. Agenda: Opening, Notulen, Inge komen stukken, Jaarverslagen Secre taris, Penningmeester en Beheerder Werkloozenkas: Bestuursverkiezing. Als spreker hoopt op te treden de heer S. Veltman van Den Haag, hoofd bestuurspenningmeester van genoem den bond. De Afdeeling Sprang van den Ned. Chr. Bouwarbeidersbond houdt a.s. Dinsdag, des avonds half 8, in de zaal van den Chr. Volksbond haar jaarvergadering. De agenda vermeldt o.a.: Jaarver slagen van Secretaris en Penningmees ter, Bestuursverkiezing en Bespreking feestvergadering. VRIJHOEVE-CAPELLE. Dinsdagavond gaf de Chr. Gem. Zangvereeniging «Halleluja® uit de Heistraat een goed geslaagde uit voering in de Geref. Kerk aan het Bruggetje, onder leiding van den directeur, dhr. M. C. Rijken, met medewerking van het kinderkoor »Halleluja« en vioolbegeleiding door dhr. M. de Kruis te Kaatsheuvel. Te ruim half acht opent de oud voorzitter der vereeniging, dhr. M. de Rooi, hoofd der Chr. School te Well, deze samenkomst met het laten lezen van Psalm 138 1, het lezen van Romeinen 8 en gebed. In zijn openingswoord wijst spreker op een legende uit den tijd der donkere middeleeuwen, waaruit nog wei is te leeren, ook ten hedendage. Welk een groot voorrecht is het een Chr. Zangvereeniging le mogen hebben, waarin het lied weerklinkt tot eer van God, daarom mogen we te samen dankbaar zijn wat God geschonken heeft in den Zang. Namens de vereeniging uitte spreker de dankbaarheid voor de goede opkomst. Laat de leden niet hun eigen eer zoeken, maar laat dezen avond staan ter eere van 's Heeren Naam, spreker besluit met den wensch dat het een genoeglijke avond, maar bovenal een gezegende avond moge zijn. Hierna werden onder leiding van den directeur, door het groot koor achtereenvolgens gezongen «Zalig heid® van J. S. Bach, «Amen Zeggen® van H. C. Herzog en «Heer, Uwe wonderbare Goedheid« van H. G. Lukkien. Deze nummers wer den op verdienstelijke wijze uitge voerd. Het bleek al direct dat er het laatste jaar ijverig is gestudeerd onder energieke leiding. Hierna kwam het kinderkoor met een drietal nummers op het podium. Het blijft altijd een leuk geziebt die kleintjes op de planken zoo ongedwongen. «In U moet zich mijn lied ver blijden®, «Niet zoo treurig« en «Komt Zielen deze dag« alle drie van den componist J. I. Bach, hadden een goede vertolking en vlotte afwerkiug, waarna door een dubbelkwartet van het groot koor werd gezongen op sublieme wijze #Vertrouwen« van Fr. Abt. Ook hel daarop volgende nummer ®Goede Nacht« van Cath. van Rennes, voor sopraan en alt, gezongen door de dames van der Zwet en de Jong, bewees dat goede krachten in deze vereeniging schuilen. Na de pauze kwam het groot koor wederom op het podium met de nummers »Avondlied« van H. van Reenen, «Werkmanslied® van Fr. Abt, »Oranjeteest« van R. Beinsema, en »Oranjekind« van J. Nauto. Het geheel had een frisschen klank er was goede samenzang, hel mooie afsterven kwam buitenge woon tot zijn recht. Vooral de nummers »Üranjefeest« en «Oranje kind« blonken uit. Het deed de aanwezigen goed, daar de geboorte van onze Oranje-telg nog zoo versch in het geheugen ligt en dit feest op zulk een enthousiaste wijze is ge vierd, dezen avond, deze nummers nog eens te hooren, het doet het Vaderlandschliefde bloed door de aderen vloeien. Het klok zoo machtig, Geliefd Oranjekind als een telg vau 't voorgeslacht, dat ons vrijheid heeft gebracht. Nadat door het kinderkoor nog een 4-tal nummeis ten gehoore waren ge bracht, werd door mei. Manden makers met vioolbegtleiding van dhr. Kruis gezongen de sopraan solo «Het gebed des Heeren®, ter wijl ook het groot koor op ver dienstelijke wijze nog eenige nummers deed hooren. Dhr. de Rooi sprak hierna een slotwoord, hij dankt allen die hun medewerking gaven dezen mooien avond te doen slagen en wekte op de zangvereeniging zooveel mogelijk te steunen, hetzij moreel of flnan- tieel. Met het zingen van «Zijn Naam moet eeuwig eer ontvangen® en gebed werd dezen avond waarop »Halleluja« met voldoening kan terugzien, besloten. De eerste wandeling met muziek en den reclamewagen voor de bazar van „Sirena" heeft Maandag j.l. plaats gehad. De belangstelling van het pu bliek was overstelpend, allen waren op getogen over de mooie reclame: het is dan ook wel te verwachten, dat het pu bliek zich niet onbetuigd zal laten en in den ruimsten zin zal medewerken tot het welslagen van de bazar. Nog zij vermeld dat de eerstvolgen de reis van de muziek- en lichtwagen zal gaan naar Sprang. 5e lijst van geschenken. van C. S. Heijstraat 2 beelden; van mej. de Rooij Heijstraat 1 beeld, 1 vaas en 1 eierklopper; van N.V. v. d. Heu vel en Co., R'dam 3 potten Oranje drank; van A. v. Dijk 1 geit (levend); van G. v. Caem Sprang 2 paar cande- labres met kaarsen, 1 peper- en zout- stel, 1 schaal, 2 kalenders 1938; van mej. D. T. Haarsteeg 1 Kelim kussen overtrek; van T. R.-Str. Sprang 2 ge haakte panlappen, 1 kruikenzak; van P. Pruijssers Nieuwevaart 2 flesschen wijn, van Aleman Waspik 8 borstels, 1 luiwagen, 1 raagbol, 1 stoffer; van J. T. Capelle 1 doos teekenbehoeften, 1 doos zeep; v. Mevr. A. P. v. d. H.-de R. Capelle 1 gebr. jurkje; van mevr. L. O. v. d. H. Hoogevaart 1 babymantel tje met mutsje, 1 babyschortje, 3 geb. kleedjes, 1 geb. schortje, 1 theemuts, 4 vaasjes; van mevr. Bon, A'dam 1 thee muts, 2 boeken; van E. C. Capelle 1 schemerlamp, 1 rookstel, 1 vaasje, 1 taartschep; van mej. N. D. Nieuwstr. 1 schemerlamp; van Dames V. V. 1 kapmantel, 1 suikerschep, 2 vaasjes; van de fam. J. G. Vrijh. 1 Smirnakus- sen, 1 bonbonstel; van mevr. G. Am sterdam 1 vaasje; van A. v. d. H. Hoo gevaart 1 salonkussen; van C. Vos 1 roomstel; van P. S. v. d. Sch. Heistr. 1 zakmes, 1 zakkam, 1 aardappelschil ler, 1 schaar, 1 suikerschep, 1 bonbon- schaal, 1 theelichtschermpje; van A. S. Heistraat 1 waterstek natuurproduct verleent KING PEPERMUNT die kenmerkende heerlijke geur en smaak. De kerkeraad der Geref. Kerk alhier, die reeds een tweetal formeer de, besloot het beroep van een predi kant uit te stellen. Dit besluit betreft niet de personen op het tweetal ge plaatst, maar is, naar ons van de zijde van den kerkeraad wordt medege deeld, veroorzaakt door interne aan gelegenheden in de gemeente. In de Geref. Kerk hoopt a.s. Zondag op te treden Ds. Heiner van Giesen-Rijswijk. In 't lokaal der Ge-ef. gemeente a. d. Hoogevaart leesdienst. Daartoe uitgenoodigd door de Geref. Jongel. en Meisjesver. trad Don derdagavond in de Geref. Kerk aan het Bruggetje op Ds. F. C. Meister van Rotterdam, met 't onderwerp: De jacht naar het geluk. De voorzitter der J.V. dhr. W. Mandemakers, opende deze samenkomst en heette daarna de aan wezigen welkom, alsook Ds. Meister die bekend staat als een warm bond- vriend. Ds. Meister het woord verkrijgende, begint met te zeggen dat we leven in een veelbewogen en ontredderde tijd; er leeft onder de menschenkinderen een jacht naar het geluk. De socialisten en communisten meenen dat Gods volk den heilstaat tegenhoudt. De mensch is de koning der toekomst, zegt men. Al het oude moet vernietigd, men wil een nieuwe wereld vormen, kerk en den over onze aard wandelde. Het moet geen gevaarlijk dier zijn geweest, want het voedde zich met planten, vruchten en mortels. Het skelet lijkt een beetje op dat van onze giraf, tenminste wat de hals betreft, want die is 8 M. 78 lang. De lengte van het dier is 22 M. 65, de hoogte is 11 M. 87 en van de beende ren zijn de dijbeenderen het zwaarst. De giraf, die wij kennen, is een dwerg bij hem vergeleken. De hersenen wa ren buitengewoon klein en licht, in vergelijking met het hele lichaamsge wicht, maar dat zien we bij de mees te grote dieren, zoals de olifant en de giraf, zodat we daaruit niet mogen be sluiten dat de brachiosaurus erg dom is geweest, of minder slim dan een olifant. Het geraamte werd gevonden in Oost-Afrika, in een streek die sedert dë alleroudste tijden nog niet veel ver anderingen heeft ondergaan, en die dus misschien nog wel meer dergelij ke verrassingen bevat. WETENSWAARDIGHEDEN. Veroordeeld tot het roken van sigaren In Engeland in het plaatsje Don- caster heeft de rechter aan twee va ders, wier zoontjes sigaretten hadden gestolen, opgedragen om de beide boosdoeners ieder een hele dikke si gaar te geven, die ze tot het allerlaat ste eind moesten oproken. Dan waren de tienjarige bengels wel genoeg ge straft, meende hij. Onafscheidelijke vrienden. In de Amerikaanse stad Loran kochten de ouders van den kleinen William Stiwald een jonge hond voor zoontje, toen hij twee weken oud was. Het hondje, een airdale-terrier was toen ook precies twee weken oud en de hond en de jongen zijn samen op gevoed. N.u hebben ze beiden hun twinstigste verjaardag gevierd. Ze zijn onafscheidelijk van elkaar, de hond gaat overal heen waar de jon gen heen gaat, maar het zal wel niet zo heel lang meer kunnen duren, want 20 jaar is al erg oud voor een hond. OPLOSSINGEN Van Zaterdag 5 Februari. 8. Gouden regen. 9. In volle glazen. 10. Een korreltje. 11. Niets. 12. Aardappelen. 13. Omdat 't te ver voor hem is ora achterom te loopen. 14. Het was het portret van z'n vader dat hij ophing. 15. In ledige huizen. SPREEKWOORDEN. 1. Jonker, Winter, Nooit, Weer klank, Breed Betwisten. Twee joden weten wat een bril kost. SPREEKWOORDEN. 1. Spreekwoord van 10 woorden of 43 letters. 27 40 12 9 22 39 20 5, lichtzuil 36 3 29 13 19 43 41 30 1 18 37 27, medicijn. 28 11 17 32 39 43 8 14, verbeelding. 18 6 2 20 36 10 34 15, passeeren. 4 7 23 1 33 27, in 't geheel. 23 24 30 35 8 36, spaarzaam. 21 42 38 32 26 20, jaargetijde. 2. Spreekwoord van 2 woorden of 13 letters. 1 2 3 9 11 8 7, stap voorwaarts. 6 4, nuttig insect. 13 7 9 10 5 12, naar de noring zetten 6 11 12 10 5 13, verzint eer gij 3. Spreekwoord van 5 woorden of 25 letters. 16 14 11 9 3 15, niet licht, duister. 4 21 12 22 2 5 18, is een getal. 6 20 17 15 9 7 19 25, niet rond. 9 13 7 15 22, vierde deel. 23 10 8 1 24 15, huisschilder. 4. Spreekwoord van 6 woorden of 27 letters. 15 9 1 10 14 5, groote drukte, ru moer. 1 3 13 26 13, klein roofdier. 8 26 11 16 25, dorp bij Utrecht. 20 22 27 7, lichaamsdeel. 4 2 6 24 12, batig slot, voordeel. 23 19 21 18 17, niat klein.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6