Gemeenteraad Raamsdonk. Gemeenteraad Geertruidenberg. INGEZONDEN STUKKEN. Ruwe handen Ruwe huid. Schrale lippen UROL_ verzacht en geneeat Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. overtreding van art. 254 of 455 van liet Wetboek van Strafrecht. Men zij gewaarschuwd, dat aan de Rijkspolitie opdracht is gegeven dooi den procureur-generaal bij het Ge rechtshaf te 's-Xiravenhage, dat voor taan verscherpt toezicht op het boven* bedoelde zal en moet worden uitge oefend. HET 100-JARIG BESTAAN VAN DE SPOORWEGEN IN NEDERLAND. In opdracht van de Nederlandsche vereeniging voor cultureele film is de Nederlandsche film-associatie Visie, onder leiding van Max de Haas, be gonnen met de voorbereidingen van een culturcel-documcntatfr filmwerk van het spoorwegwezen. Deze film wordt gemaakt in ver band met het aanstaande 100-jarige bestaan van de spoorwegen in Neder land. O.m. zal er in te zien zijn het rijden van den eersten Nederlandschen trein in 1839. Hiervoor zal een copie wor den gemaakt van dezen trein, welke op 20 September 1839 van Amster dam naar Haarlem reed. Eveneens zal in verband hiermede een baanvak met het oude breede spoor worden aange legd. Het scenario is geschreven door Max de Haas, die tevens belast is met regie en productie-leiding. DE INVOER VAN BOTER IN BELGIë. Naar ons wordt medegedeeld, is aan Nederland een extra contingent van 27,500 kg. verleend voor den in voer van boter in België gedurende Februari. Deze hoeveelheid moet uiterlijk 28 dezer in België zijn ingevoerd. HET HOUTGRANIETBEDRIJF EN DE VREEMDELINGEN. De staatscourant van Maandag be vat de reeds aangekondigde Kon. be sluiten, waarbij de wetten betreffende het uitoefenen van beroepen en het doen verrichten van arbeid door vreemdelingen op het houtgranietbe- drijf van toepassing worden verklaard. DE NEDERLANDSCHE DIPLOMA TIEKE BETREKKINGEN MET ITALIë. Naar wij vernemen, zal weldra uit voering worden gegeven aan het voor nemen der regeering, de diplomatieke betrekkingen met Italië te regulari- seeren. De geloofsbrieven van Hr. Ms. benoemd gezant dr. Hubrecht, te vo ren als zoodanig te Boekarest werk zaam) zijn gereed gemaakt en de nieu we titularis zal vermoedelijk in de tweede helft der loopende maand naar Rome vertrekken. Uit bovenstaande mededeeling van den Regeeringspersdienst blijkt, zoo werd ons te bevoegder plaatse beves tigd, dat het in de bedoeling ligt, de geloofsbrieven van onzen gezant, dr. Hubrecht, te richten aan Z. M. den koning van Italië, keizer van Ethiopië. HET GROOTSTE STOOMSCHIP „NIEUW AMSTERDAM". Uitbreiding Straatverlichting. J. de Jong tijdelijk wethouder. De raad dezer gemeente kwam Vrijdagavond bijeen onder voorzit- schap van loco-burgemeester wet houder Mr. Heere. Secretaris de heer Kieboom. Alle leden waren aanwezig. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen Stukken. a. Goedkeuring van Ged. Staten tot conversie van geldleeningen. b. Idem van diverse raadsbe sluiten, de gemeentebegrooting be treffende. c. Machtiging tot het doen van uitgaven op de nog niet goedge keurde begrooting 1938, tot een bedrag van van de bedragen der begrooting 1937. d. Verslag van de commissie tot weiing van schoolverzuim. e. Proces verbaal van kasopna me bij den gemeente-ontvanger. f. Van den Secretaris van Prinses Juliana en Prins Bernhard, dank betuiging voor de ontvangen geluk- wenschen bij de Blijde Gebeurtenis. g. Schrijven van Ged. Stalen waarbij bepaald wordt dat de ver deeling van de gemeente in 4 stem- districten voor de gemeenteraads verkiezingen ock zal gelden voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten Deze ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. h. Schrijven van het dagelijksch bestuur van het waterschap «Ge combineerde Bovendijksche, Raams donksche, Waspiksche en Over- diepsche poldera In dit schrijven wordt medege deeld, dat in verband met het om leggen van een weg, over het gebied van genoemd waterschap, dit schade heeft geleden. Hiervoor wordt een vergoeding gevraagd van 100 M3 grint. De voorzitter zegt dat het ge meentebestuur, betreffende deze kwestie inlichtingen heeft ingewon nen bij den gemeente opzichter. Deze adviseert de gevraagde ver goeding in geldswaarde te geven, is 100 M3 f 1,75 is f 175, - B. en W. hebben hiertegen geen bezwaar. Ook de raad kan er zich hier mee vereenigen. De voorzitter zegt dat de raad op 31 Dec. 1937 het besluit genomen heeft tot het aangaan verzekering van gemeentegelden tot een bedrag van f 15000, Ged. Staten wenschen nu dat dit besluit nogmaals genomen wordt voor 1938. Een bedrag van f 12000,achten zij evenwel voldoende. B. en W. adviseeren aldus te be sluiten. Aangenomen. Uitbreiding Straaiuerlichting. De voorz. zegt, dat, gezien de wenschen, die geuit zijn in de com missie.vergaderingen bij de behan deling van de gemeentebegrooting 1938, om over te gaan tot uitbrei ding van de straatverlichting, B.en W. deze zaak eens goed bekeken hebben. B. en \V. hebben daarop in overleg met de PNEM een plan opgemaakt en stellen den raad voor B. en W. te machtigen dit plan nader te bezien en zoo mogelijk uit te voeren in overleg met de elec- trieiteitscom missie. Wordt goedgekeurd. Eveneens wordt goedgekeurd een voorstel van B. en W. om hen ie machtigen een kasgeldleening aan te gaan tegen een maximum rente voet van Vi°/o« Conversie van geldleeningen. Dit staat in' verband met het vorige punt, aangaan van een kas geldleening. B. en W stellen weer voor hen te machtigen om twee converteer bare geldleeningen zoo goedkoop mogelijk te converteeren tegen een rente die niet hooger mag zijn dan 3'/i°/o. Goedgekeurd. Benoeming tijdelijk wethouder. De voorz. zegt dat hij van 12 Febr tot 19 Maart afwezig zal zijn. Voor deze periode moet tijdelijk een an dere wethouder worden gekozen. De stemming heeft het volgende resultaat. Blanco 1 J. de Jong 10; J. P. Elemans 1J. Mertens 1. De heer J. de Jong is dus be noemd. De voorz. mag de" heer de Jong wel proficiat wenschen met dit blijk van vertrouwen van den gemeenteraad, gezien de groote meerderheid. Hij is er van over tuigd dat de heer de Jong de ge meentebelangen ook naar best ver mogen zal weten te behartigen. De heer de Jong dankt den raad voor het vertrouwen in hem ge. steld en voor de vriendelijke woor den van den voorzitter. Spr. zal trachten bet in hem gestelde ver trouwen niet te beschamen. Wijzigingen gemeentebegrooting dienst 1937 en 1938 worden goed gekeurd. De voorz. deelt nog mede dat alsnog is binnengekomen een ver zoek om toe te treden tot de Ned. Vereen, van Luchtbescherming. De kosten bedragen f 10,— per jaar. B. en W. stellen voor aan dit verzoek gevolg te geven. Aldus ge schiedt. De heer v. Woerden vraagt o het niet wenschelijk is te overwegen bij verpachtingen van landerijen der gemeente, als het eenigszins mogelijk is, gemeentenaren de voor. keur te geven. Verder vraagt spr. met de ver pachtingen niet te lang meer te wachten, da r dit in verband met de omstandigheden een interne zaak voor de betrokken personen is. Wat betreft vraag twee zegt de voorz. dat zooveel mogelijk spoed betracht zal worden. Betreffende de eerste vraag vreest spr. dat Ged. Staten daarvan niet zullen willen hooren, daar er zoo. veel gelJ uitgehaald moet worden als er uit te halen is. Spr. wil de zaak evenwel eens onderzoeken. Hierna sluiting. Het nieuwe vlaggeschip van de HollandAmerika Lijn, de „Nieuw- Amsterdam", dat gedurende een aan tal maanden aan de terreinen van de Rotterdamsche Droogdok-Maatschap voor den verderen afbouw, is Zondag met goed gevolg versleept naar de werf van Wilton-Fijenoord te Schie dam, waar Neerlands nieuwste en grootste passagiersschip voor de transatlantische vaart, is geplaatst in het grootste dok van het vasteland van Europa. Hier zuilen de twee bronzen schroe ven worden aangebracht en zal de romp van het schip worden schoon gemaakt, met welk karwei een week zal zijn gemoeid. Het versieepen van de „Nieuw Am sterdam" beteekent niet, dat de werk zaamheden aan het inwendige zullen ophouden, want ook in het droogdok zullen de plus minus 1200 arbeiders van de R.D.M. hun werk aan de vol tooiing van het schip voortzetten. Het schip nadert snel z'n voltooiing en zal volgende maand proefstoomen. DE AANKOOP VAN GROND VOOR KAZERNEBOUW TE SOESTERBERG. In de gistermiddag gehouden ver gadering van den raad der gemeente Soest is met een twaalf stemmen voor en twee tegen besloten, het op 3 Febr. j.l. genomen raadsbesluit tot aankoop van vijf H.A. grond voor ongeveer 50.000, om dezen kosteloos af te staan aan het Rijk voor kazernebouw voor het wapen der genie, te handha ven. Zooals bekend is hebben Gedepu teerde Staten van Utrecht op de na- deelen van het raadsbesluit van 3 Fe bruari gewezen en den raad in over weging gegeven, dit besluit te herzien, omdat de voordeelen daarvan de na- deelen niet zouden overtreffen. Nieuwjaarsrede. Verkoop Bouwterrein. Subsidie Oranje-vereeniging. De raad dezer gemeente kwam Vrijdagavond in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Bianchi. Secretaris de heer Meijers. Alle leden waren aanwezig. Na opening door den voorzitter spreekt deze om. als volgt: Mijne Heeren, Voor den aanvang van deze raads. vergadering is het mij een behoefte uiting te geven aan de gevoelens van vreugde bij het vernemen van de Heugelijke Gebeurtenis. Heel Nederland heeft in die dagen mee- geleefd en het heele Nederlandsche volk heeft daarbij zijn liefde voor ons voistenhuis getoond, evenals het meegeleefd heeft bij droeve ge beurtenissen, waarvan ons vorsten huis ook niet gespaard is gebleven. Gelukkig hebben wij in September 1936 mee kunnen leven met vreugde en op grootsche wijze is ook in Geertruidenberg, evenals trouwens alom in den lande, feest gevierd bij het Huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard Dat medeleven is heel begrijpelijk omdat steeds een hechte band ons met het vorstenhuis vereenigd houdt. Mogen wij God danken dat wij, die sinds eeuwen door het Huis van Oranje geregeerd zijn, ook in de toekomst, eenmaal door de nieuwe prinses zullen geregeerd worden tot icil van ons vorstenhuis en van ons leele land. Spr. wenscht dan allen veel geluk in 1938, waarna hij een overzich geeft van den loop der bevolking in 1937. Het aantal geboorten bedroeg 85 (70 in '36); sterfgevallen 3l (25), vestiging 200 (166), vertrek 288 (203), huwelijken 26 (7). Aantal inwoners per 1 Jan. 19^8 2890; 1 Jan. 1937 was dit 28b8,een toename dus van 22. Het aantal ingeschreven werkloo zen bedroeg 131 tegen 147 in 1936. Dit is een kleine verbetering, maar aan de uitgegeven steunbedragen is niet te zien dat de gemeente er beter voorstaat. Bij de behandeling van de be grooting hebt U den toestand van de gemeente tot in de finesses kunnen beoordeelen, zoodat het niet nood.g is daarbij nog langer stil te staan. De gemeente staat voor groote moeilijkheden zoodat voor 1938 de belastingen reeds moesten worden verhoogd, terwijl nieuwe belastingen werden ingevoerd. Ik hoop dat deze maatregelen maai van kortenduur zijn en de gemeente dezen toestand spoedig mag te boven komen. De uiter ste zuinigheid zal evenwel steeds be tracht moeten worden. Ik breng de leden van den raad, de wethouders en het gemeentepersoneel dank voor de medewerking die ik in het afgeloopen jaar heb mogen onder vinden en doe een beroep op eenzelfde medewerking voor 1938. Moge 1938 worden een goed jaar voor de gemeen te en hare ingezetenen en moge ook steeds een goede harmonie tusschen B. en W. en den raad blijven heerschen. Wethouder de Kroon dankt den voorzitter voor zijne goede wenschen en wenscht hem namens den raad we- derkeerig hetzelfde. Voor de Bijz. Jongensschool is nog te betalen over 1936 een vergoeding van 242.46. In totaal moet betaald worden 198 x 5.06 is 1001.88. Idem voor de Bijz. Meisjesschool 280.76. In totaal moet betaald worden 248 x 5.06 is 1254.88. Een voorschot van 974.12 was evenwel reeds ontvangen. Voor de bijzondere scholen wordt voor 1938 een vergoeding vastgesteld van 6.51 per leerling. Voor de jongensschool wordt dit een totaal bedrag van 203 x 6.51 is 1321.52. Voor de meisjesschool 244 x 6.51 is 1588.44. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor toe te treden tot de waarborgings- regeling van de „Fraude-risico-onder linge van Gemeenten", tot een totaal bedrag van 10.000. verdeeld als volgt: gemeente-ontvanger 6000. electriciteitsbedrijf 2500.-, grondbe drijf 1500.—. Goedgekeurd. Voorstel van B. en W. tot het hou den van de gebruikelijke verpachtingen en aanbestedingen in 1938. Wordt goedgekeurd. Vervolgens komt aan de orde voor stel van B. en W. tot aflossing van het hypothecair crediet voor Midden standswoningen en tot het aangaan van een geldleening groot 78.000. De Voorzitter zegt dat het hier een elftal woningen betreft aan het Wil- helminaplein, die destijds gebouwd zijn met hypothecair crediet van het rijk, tegen een rente van 4% Op 1 Mrt. a.s. moet eventueel het geheele bedrag, groot 78.000.afgelost zijn. De Mij. „Vesta" is nu bereid gevon den een onderhandsche geldleening groot 78000.— aan te gaan tegen een rente van 3J^ af te lossen in 40 jaar. Na 15 jaar bestaat voor „Vesta" de mogelijkheid de rente op 4 te brengen. Afgelost moet worden iy2 per jaar. Wordt goedgekeurd. Verder is ingekomen een verzoek van P. Lodewikus te Raamsdonksveer om hem te verkoopen een perceel grond aan de Oternestraat groot 53 x 27 M., met het doel hier 10 woningen op te bouwen. B. en W. stellen voor dit gedeelte te verkoopen tegen 3.— per M2 en een achterliggende spie groot 487 M2 voor I.— per M2. De heer Okkerse zou graag willen weten of die huizen ook werkelijk ge bouwd worden! Spr. meent dat er een collectieve arbeidsovereenkomst is af gesloten in de bouwbedrijven, waarbij Lodewikus zich niet wil aansluiten. Spr. vraagt of B. en W. er nu rekening mee hebben gehouden dat door het niet deelnemen van Lodewikus aan de C. A. O., deze zonder materialen kan ko men zitten, dus ook niet kan bouwen. De Voorzitter zegt dat B. en W. daarmede geen rekening hebben gehou den, daar het gemeentebestuur daar niets mee te maken heeft. In het ver koopscontract wordt evenwel bepaald dat binnen een jaar de huizen er moe ten staan. De heer Okkerse zegt, dat wanneer grond wordt verkocht, deze ook betaald zal moeten worden. De Voorzitter zegt dat de grond ze ker betaald wordt. Is het tegendeel het geval, dan blijft de grond gemeente eigendom, evenals alles wat er reeds op gebouwd mocht zijn. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z.h.st. goedgekeurd. Ingekomen stukken. a. Goedkeuring raadsbesluit tot verkoop van gemeentegrond. b. Besluit van Ged. Staten dat de beslissing inzake goedkeuring gemeen tebegrooting is verdaagd. c. Idem tot machtiging tot het doen van uitgaven tot een maximum van J4 van de geraamde bedragen der nog niet goedgekeurde begrooting. d. Goedkeuring van de heffing van Straatbelasting. e. Idem tot wijziging veldwachters verordening. f. Goedkeuring van enkele begroo- tingswijzigingen 1937. g. Goedkeuring tot verkoop van 40 iepenboomen. h. Idem van 200 canadaboomen. i. Goedkeuring van het raadsbe sluit tot instandhouding van de O. L. school. j. Idem tot borgstelling van de Godshuizen door middel van een gas- geldleening. Al deze ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. k. Schrijven dat een subsidie van 100.— voor den kook-cursus in dank is aanvaard. Eveneens voor kennisgeving aange nomen. 1. Verzoek van het Oranje-comité om een subsidie van 200 voor de a.s. blijde gebeurtenis. B. en W. stellen voor aan de Oran je-vereeniging een subsidie te geven van 100. De heer Okkerse wil voorstellen om dit request in de volgende vergadering te behandelen. Hij kan dan de cijfers van de oranje-vereeniging eens nader bekijken. De heer v. d. Loo kan zich met het voorstel van den heer Okkerse vereeni gen, maar de subsidie mag in geen ge val hooger worden dan 100.—. Het voorstel van den heer Okkerse wordt hierna z.h.st. goedgekeurd. m. Nota van aanmerkingen op de begrooting 1938. De Voorzitter zegt dat deze begroo ting na enkele wijzigingen opnieuw ter goedkeuring is ingezonden. De heer Okkerse vraagt of er ook geen wijziging is aangebracht in de post voor steun aan kleine boeren, 'o De Voorzitter zegt dat er hier alleen „groote boeren" zijn. Het onderzoek heeft uitgewezen dat niemand voor de regeling in aanmerking kwam. Hierna sluit de voorzitter deze vlot te openbare vergadering. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik eenige plaats ruimte ter verdediging van mijn stand punt inzake de verbindend-verklaring van het arbeidscontract. Ik had niet anders verwacht, dan de wind leelijk van voren te krijgen en heb mij dus te verdedigen tegenover een „Quintet", n.l. de heeren Kerst, Vos. Michaël, van Seters en „een lezer". Mijne repliek geldt dus voor alle de ze aanvallers. Buitenstaanders moeten weten, dat ik in de Raadszaal tegen over den Voorzitter ben gezeten, om links en rechts de sprekers gemakke lijker te kunnen volgen. Het Raadslid de heer Kerst was mijn eerste aanval ler in de Raadsvergadering. De Voor zitter zag blijkbaar, dat ik een paar no tities maakte om te antwoorden. Ik kreeg hiervoor geen kans, daar Z.Ed. achtb. geen verdere discussies wensch- te, waarvoor ik achteraf dankbaar ben. daar ik nu slechts éénmaal heb te ant woorden. Over dit. aangeroerde punt zal steeds wel verschil van meening blijven. Na afloop der vergadering heb ik heel parlementair den heer Kerst toe gevoegd, dat ik op eene andere plaats hem van antwoord zoude dienen en be doelde „de Echo" daarmede. Het was mij bekend, dat de heer Kerst een voorstander van „ordening" was. Ik kan dit begrijpen, omdat er in de geheele Nederlandsche leder- en schoenindustrie een groote „desorde" is. Op één punt heb ik mij zeer vergist en grooter kopstukken met mij. De vrij handel heeft steeds beweerd, dat bij hooge rechten het afgewerkt product duurder zoude worden. De heeren voorstanders van beschermende rech ten beweerden dat dit niet het geval zoude zijn, want dan zou iedereen zich op de industrie werpen en door over productie, die alsdan zoude ontstaan, zoude men niets meer hebben te beta len, en deze heeren hebben gelijk ge kregen, doch voor hoelang? Mijns in ziens net zoo lang als de „geordende" industrie de zaken zoo „geordend" heeft tot vraag en aanbod in even wicht zijn. Door „geordende" afspraak jes met eene vestigingswet, kan men bij gesloten grenzen óf veel te hooge tarieven de zaken zóó regelen, dat er meer vraag dan aanbod komt. Wij be hoeven slechts te zien naar de „roeke- looze" afslachting van vee en varkens. Daar heeft men ook geordend en nu kan het publiek deze eerste levensmid delen niet meer betalen. Zóó zal het ook met de schoenen gaan!! Men moet mij goed begrijpen. Ik sta niet tegenover een arbeidscontract, doch wel tegenover eene bindendver klaring der Regeering, omdat dit op Staatssocialisme moet uitloopen. Met zeer hooge loonen moet men toch voorzichtig zijn, want plaatselijk kan eene industrie hierdoor te gronde gaan. Dezer dagen bestonden er plannen, dat de houtbooten door te hooge loo nen voortaan voor Zaandam en Am sterdam naar Rotterdam of Dordrecht zouden gedirigeerd worden. Een paar nog veel oudere gevallen wil ik memoreeren. Wat had in mijne betrekkelijk jonge jaren Amsterdam toch eene bloeiende diamant-industrie. De eer der zéér, zéér hooge loonen kwamen door de organisatie van den heer Henri Polak tot stand, nu Eerste Kamerlid. Toen Amsterdam door deze veel te hoog opgeschroefde loonen niet meer concurreeren kon op de interna tionale markt met zijne diamanten (een luxe artikel, dat wel wat hooge loonen kan verdragen), werd deze industrie verplaatst naar Antwerpen. Amsterdam zit nu met de gebakken peren!! In me nige diamantslijperij worden nu prul schoenen gemaakt!! Ten slotte nog een voorbeeld uit ons oud vak. Het is be kend, dat ik lange jaren ook een groote rol gespeeld heb in den „exotischen" huidenhandel en eene flinke looierij ex ploiteerde als veilige geldbelegging met een „ietsje" veilige speculatie. Hierdoor kwam ik al op 19-jarigen leeftijd maan delijks op de groote huidenveilingen te Londen. Tusschen 1890 en 1896 ging het ook beroerd. Inlandsche huiden werden versch tot 5 a 6 ct. verkocht. Ik maakte toen reeds kennis met de coöperatieve aankoopen der heeren looiers. In deze jaren waren de loonen in de Londensche „warehouses" (pak huizen) en op de „wharves" (werven) voor lossen, laden en sorteeren reeds zeer hoog. Ik was mede één der eersten die rechtstreeks zonder Londensche makelaars van Durban begon te impor teeren en verkocht dikwijls zelfs met een aardige winst niet alleen aan looi ers, doch aan een huidenhandelaar. Dit was destijds in de jaren van de veepest

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2