Plaatselijke Berichten WINANDO. ÜWT* Bezoekt WINANDO de groote gebeurtenis. Woensdag 16 Februari 1938 No. 14 De Echo van het Zuiden. Tweede Blad De Groote Magische Tournee Winando 1000 MYSTERIES - SENSATIE NA SENSÏÏÏË. Rheumatfek 9 laaf U toch wrijven akkers Kloosi-erbalsem UURDIENST VAN 'T SPOOR IN DE LANGSTRAAT. Over de uitbreiding van den treinen loop op het baanvak Den Bosch—Lage Zwaluwe verneemt het D. v. N. enkele bijzonderheden. Het aantal treinen zal belangrijk worden uitgebreid, zoodat in beide richtingen ongeveer in uurdienst zal worden gereden. Alleen op de minst .tèrukke uren van den dag zullen er en- kele treinen minder rijden. De sneltreinen op dit traject zullen komen te vervallen, zoodat voortaan alle treinen op alle stations op het baan vak zullen stoppen. Een uitzondering wordt natuurlijk gevormd door de in middels reeds opgeheven stations, die voor het personenvervoer gesloten zul len blijven. Voor de vroege reizigers is een be langrijke verbetering ingevoerd, door dat men van de stations reeds bijna een uur vroeger dan tot dusverre kan ver trekken. Vanaf 't station Waalwijk zal men straks reeds 's morgens om 6.40 uur in beide richtingen kunnen ver trekken en in Zwaluwe en Den Bosch aansluiting hebben op de groote ver bindingen. 's Avonds wordt een late trein inge legd in de richting Den Bosch. Deze ar riveert uit Zwaluwe om kwart voor 12 in Waalwijk en gaat vervolgens door naar Den Bosch, waar hij aansluiting geeft op de" nachttreinen naar Amster dam, Groningen, Maastricht enz. Bo vendien biedt deze trein den Lang- straatschen reizigers een prachtige ge legenheid om in de avonduren uit Hol land huiswaarts te keeren. De laatste trein in de richting Den Bosch-Zwaluwe blijft onveranderd en arriveert dus om 22.10 uur in Waal wijk. De nieuwe dienstregeling zal 15 Mei a.s. in werking treden. Sectie Commandant Roode Kruis. In plaats van den heer Akkermans Arts te Drunen, is tot Sectie com mandant van de afdeeling Waalwijk van het Nederl. Roode Kruis be noemd de heer M. H. C. Kolster, Arts alhier, die in dien rang gelijk gesteld is met kapitein. Ned. Herv. Kerk. Zesde lezing op Donderdag 17 Februari 1938 des avonds te 8 uur ^precies. Spreker de Weieerw. Heer Ds. G, Bos, pred der Ned. Herv. Gem. te 's Gravenhage. Onderwerp «Gelijk de Arenden.» R.K. WERKLIEDENVEREENIGING. DE C. A. O. Maandagavond hield de R.K. Werk- liedenvereeniging wederom een ont wikkelingsavond, waarbij ditmaal als spreker optrad de heer Piet Copper, beambte van den Diocesanen Bond over de bindend verklaring van de C.A.O. Wij hebben wederom moeten con- stateeren, evenals bij vorige ontwik kelingsavonden, dat de opkomst van de leden slecht was. Waarschijnlijk zien de meesten niet in wat voor leering en nut zij op een dergelijken avond kunnen opdoen, maar redelijkerwijze had een avond als Maandag toch meer belangstelling moeten trekken. Een onderwerp als de bindend ver klaring van de C.A.O. is momenteel toch wel zeer actueel in deze plaats. De Voorzitter van de R.K.W.V. dhr. Fr. Passier drukte bij z'n openings woord dan ook zijn spijt er over uit dat de opkomst zoo bar slecht was. Het onderwerp beval hij even\vel in de bijzondere aandacht van allen aan. In een duidelijk te volgen betoog gaf dhr. Piet Coppers daarop een korte verklaring van het wezen van de C.A.O. en het groote belang van de ^bindend verklaring daarvan. Speciaal wees spreker in verband met de naleving van het collectief con tract op de rechten en plichten van werkgever en werknemer, waaraan allen zich streng moeten houden om het C.A.O. ook werkelijk van nut te doen zijn. Voor deze heldere uiteenzetting had spreker een hartelijk applaus in ont vangst te nemen, waarna met een dankwoord en den Chr. Groet, de voorzitter de bijeenkomst sloot. Kath. Arbeiders Vrouwenorg. De K. A. V. hield Zondagavond in zaal 20 van den R.K Gildenbond een goed bezochte algemeene jaar vergadering. Juffr. Reijntjes,Ambtenaresse van den Diocesanen Werkliedenbond opende de bijeenkomst met den christ. groet. Zij heette allen hartelijk welkom '',op dezen eersten Moederdag voor de Arbeidersvrouw, die op zoo'n goede wijze is ingezet met een H. Mis in de kapel der Eerw. Zusters, waaronder algemeene H. Communie en 's middags een plechtig Lof, ge celebreerd door oen Eerw. Adviseur Kap. van Rocij, die daarbij een predicatie hield over het vraagstuk ier kinderopvoeding. Deze moederdag is ingesteld om »lle moeders, speciaal de arbeiders- Mouwen op eene bijzondere wijze te eeren en te huldigen. Deze dag loet daarom ook staan in't teeken ran de H. Maria, die 7ie\i een ar. leidsvrouw was en d.aarom zoo joed weet hce moeilijk het ft als dusdanig door het leven te gaan. Spreekster wekte daarom allen op om in alles de hulp van de H. Maria in te roepen. Hierna gaf de presidente-secreta resse, mej. M. van Seters een over zicht vanaf het bestaan der organi satie. In een keurig verzorgd jaarverslag gaf zij in het kort de totstandkoming weer van 't begin met een kern van 9 vrouwen, waaruit de organisatie werd opgebouwd en waaruit op 28 Juni '37 een voorloopig bestuur werd gekozen. Van de R.K. Werk liedenvereniging kreeg men f40.— en van den R.K. Fabrieksarbeiders- bond f5.zoodat met deze mid delen vtrdere pogingen in het werk moesten worden gesteld om defini tief een K. A. V.-organisatie op te richten. Op 6 Sept. '37 werd daarom een groote propaganda-vergadermg ge houden, waarin zich 40 personen als lid opgaven, zoodat de organisatie een feit was. Daarop zijn er nog filmavonden gegeven, kookcnrcussen en practi sche lessen, die telkenmale goed bezocht werden, zoodat van een opgewekt vereenigingsleven kan wurden gesproken. Het ledental bedroeg op 1 Jan. 3847. De penningmeesteresse Mej v. Es. van Dalen bracht een financieel verslag uit. De ontvangsten bedroegen f84.32 en de uitgaven f40.04. Batig saldo per 1 Jan. 1938 f44.28. Beide verslagen werden onder dankzegging goedgekeurd. Aan de orde was voorts nog bestuursverkiezing. Het voorloopig gevormde bestuur bestaande uit de dames v. Seters, v. Es, Strijk en v. d. Avoirdt werd met groote mee derheid herkozen. Tevens werden nog benoemd de dames Hamers Lysten, S nolders-v. d. Leur en Thomas Toonen. De bestuursfuncties zullen onder ging worden verdeeld. Na dit huishoudelijk gedeelte ver eenigden allen zich aan een keurig verzorgde koffietafel, waarvan de concierge van het Bondsgebouw alle eer had en waarna men nog ge- ruimen tijd «gezellig babbelend» bijeen bleef. Zwitsersche schoenen naar Nederland 1 In de economische statistiek lezen we dat de invoer van Nederland in Zwitserland in Januari is vermindei d van 4 8 lot 4.2 millioen. De uitvoer van Zwitserland naar Nederland daarentegen is in die maand toe genomen van 4.4 millioen tot 3.9 millioen francs Toen we dit hooge cijfer lazen, dachten wij onwillekeurig aan den grooten import van Zwitsersche schoenen naar Nederland b.v. over 1937 niet minder dan 45.543 paar tot een bedrag van f317.858! Men overwege eens goed wat deze import beteekent speciaal voor de fabrikanten van 't betere genre schoenen in ons land. Wat zouden die betrekkelijk weinige fabrieken 't geheele jaar door een moote steun in den rug hebben als dit kwantum, of liever een gedeelte, de helft desnoods, hier kon wor den vervaardigd. En wat hebben onzeschoenfabri- kanien niet een moeite, om iets of liever geen noemenswaardig cijfer aan export te halen, terwijl Zwitser land alleen voor ruim 3 ton schoenen naar ons lieve landje zendt! Nu weten wij wel det om te ex porteeren ook wij moeten laten importeeren, maar onze schoen industrie wordt dan door deze goederenruil aardig gedupeerd 't Is wel een onderwerp om ter dege de aandacht van den minister op te vestigen. Onware berichten! Van bevoegde zijde verzoekt men ons de aandacht te vestigen op de onjuiste berichten, die door som mige correspondenten over onze gemeente aan hun bladen ter plaat sing worden aangeboden en waar- door de naam onzerplaats allerminst wordt gediend. Wij willen dat met genoegen doen, hoewel wij daarvan al heel weinig resultaat verwachten. Nu weer betreft het onze brand weer. De correspondent van «'t Hsgz bericht niet meer of minder aan z'n blad dan dat bij den brand in de Stationsstraat op Vrijdagnacht, de motorspuit niet werkle. Hij zegt dit in de volgende bewoordingen „Toen de brandweer wilde „gaan blusschen bleek dat de n\olor>puit niet wilde werken „en daarom moest met een „slang op de waterleiding het „blusschingswerk ter hand „worden genomen." Feit is dat de brandweer, ook de motorspuit direct ter plaatse waren, maar dat de motorspuit niet in werking werd gesteld, waar juist op dit punt met slangen op de water leiding meer dan voldoende water voor blussching en beschermingder belendende panden aanwezig was. Dit had de correspondent kunnen Wondarvollen, Sensatie, Gastvoorstelling van Werelds grootste Fascinateur en Magnetiseur Verwekt de hallicunaties, regen,sneeuw in de zaal en verandert de bezoekers in alle mogelijke gedaanten. ONBESCHRIJFELIJK LACHSUCCES. De verdamping van het II MQ Syfi A groote beroemde medium IV W K PIH« Princes Nyadeo laat zich levend onthoofden voor de oogen der toeschouwers. Prijzen 40. 60, 75, f 1.00. VOORZIET U TIJDIG VAN PLAATSEN. Volste: N'A'N DTO weten of althans direct te weten kunnen komen,zoodat hij dergelijke voor onze actieve brandweer, zeer onaangenaam bericht achterwege had kunnen laten. Wij hebben hiermede aan hel verzoek voldaan, maar nogmaals of het helpen zal is em andere kwestie. ORANJEBAL STATIONSTRAAT. Maandagavond is in Thalia een zeer geslaagd Oranjebal gegeven voor de bewoners van de Stationsstraat. Dit bal gold feitelijk als een voort zetting van de feesten op den Natio- nalen Feestdag en de „Sticht" heeft la ten zien hoe het op dien dag overal had kunnen zijn. Begrijpelijk was liet daarom dat de heer Scholte, voorzitter van het buurt- comité, bij de opening er zijn groote voldoening over uitsprak dat de ruime zaal tot in de uiterste hoeken bezet was. Alle aanwezigen hebben zich dan ook kostelijk geamuseerd, vooral met de voordrachten van het duo Henlom en het duo Kleijn. Een „band", uitsluitend samenge steld uit musici uit de Stationsstraat zorgde voor vroolijke en afwisselende dansmuziek. En 't bal had vele en zeer bizondere attracties; er is dan ook veel gelachen. Al met al was het een buitengewoon gezellige avond en Waarvoor bet ijverige buurtbestuur alle lof toe komt. Hercules „Bonte Avond." Zalerdag jl. gaf de R. K. V V. «Hercules» in de zaal »de Linde boom» voor de leden donateurs en genoodigden een »Bonte avond», welke buitengewoon geslaagd is. Voor dezen avond was een zeer gevarieerd programma samengesteld o,m. het spreekkoor «V^or de Vlag» uitgevoerd door de Hercules- junioren, de 1 acters »4-0» en «Jaap heefteen reuze idee!» uit gevoerd door de leden van Hercules. Het nieuwe Hercules-clublied», verder nog de humoristische solo's «Verliefde Krelis» en «Het Koster ke» door de heeren Jac. de Brouwer en Th. Schapendonk. Al deze nummers stonden onder leiding van den heer Th B ikkers. Wij hebben alle lof' voor de wijze waarop denummersgespeeld werden maar in het bijzonder voor den heer Bakkers die zich als regisseur in deze zeer verdienstelijk heeft gemaakt. Het geheel was een gezellige avond en de talrijke aanwezigen keerden zeer voldaan huiswaarts. Verder brengen wij onzen harte- lijken dank aan aile die aan het welslagen van dezen avond hebben medegewerkt in hel bijzonder aan het bestuur van de reisvereeniging «O. V.» en den caféhouder den heer G v. (f. Zanden. BONTE AVOND R.K.V.V. H.E.C. Zaterdag j.l. werd door H.E.C. voor de leden en supporters een bonte avond georganiseerd in de zaal van den heer v. Boxtel. Deze bijeenkomst is in alle opzich ten een daverend succes geworden, zoodat onze Vereeniging weer eens van de goede zijde naar byiten ,js ge-r treden. Het was er prop- en propvol mee publiek dat aanstonds in de stemming was, welke den geheelen avond niet weer losgelaten werd. H.E.C. mag zich dus nog in de be langstelling van velen verheugen, wat moed geeft voor de toekomst. Voordat men aan de afwerking van het programma begon, werden nog enkele propagandistische woorden ge sproken en vooral de ouders aange maand hunne sportlievende jongens in R.K.-verband te laten spelen. Hei geen daarna te zien en te hooren werd gegeven was lot in (le puntjes af. Alle medewerkenden hebben bel beste gegeven wat zij ooit hebben kun nen bereiken. Zooals b.v. het Duo „Hentom" „Droomland" vertolkte, zal men ver moeten zoeken om een dergelijke uitbeelding te zien. Dat was werk van de bovenste plank. Ook het Duo „Kleijn" deed zich van zijn beste zijde kennen. De aanwezi gen hebben onbedaarlijk gelachen om de kluchtige situaties die zij wisten te scheppen. Het grootste lachsucces had echter het verschgebakken Duo „Janbo" met „Ridderballade", dat een ongekend succes behaalde. Alles te vermelden is ondoenlijk, al leen dient nog vermelding de politie ke potpourri van C. Dekkers, die ge weldig insloeg. De Eerw. Adviseur, die den ge heele avond aanwezig was, sprak op hel laatst nog enkele opwekkende woorden. Tenslotte bracht de Voor zitter nog een dankwoord aan de verschillende medewerkers en in hel bijzonder nog aan O.O.G., die in alles zoo bereidwillig van dienst is geweest. Ook werd door den voorzitter een hartelijk afscheidswoord gesproken tot het lid, den heer Chr. Lammers die naar Indië ging vertrekken, die steeds een trouw lid van H.E.C. is geweest. Hem werd onder daverend applaus een herinnerings-medaille aangebo den. HULDIGING VIER ZILVEREN JUBILARISSEN. A.s. Maandag wordt, zooals bekend, het tweede winter-concert van „Oefe ning Vermaak" gegeven, met een uitstekend en populair programma. Aan deze uitvoering zal nog een bij zondere plechtigheid verbonden zijn, n.l. de huldiging van vier zilveren ju bilarissen, n.l. de heeren A. van Iersel, A. van den Meijdenberg, H. van Oud- heusden en J. Wanten. Wij zullen aan de vele jubilarissen die de vereeniging reeds telt, en ook aan de a.s. jubilarissen niet tekort doen, wanneer we zeggen dat deze hul diging nog een speciaal cachet krijgt, waar het hier mede geldt het zilveren jubileum van den heer Ad. van Iersel, secretaris en A. v. d. Meijdenberg, penningmeester, die in deze functies zeer veel hebben gedaan en nog doen voor Oefening 6 Vermaakdie mede de krachtige steunpilaren en voorvech ters voor de Liêdertafel ook in tijden van depressie waren. Zij verdienen, naast de'beide andere beproefde krachten een hartelijke hul de en dankbetuiging van hun mede leden, maar ook .yan alle getrouwen van O. V. Komt ook daarom allen naar de uit voering van a.s. Maandag. PROPAGANDA-VERGADERING R. K. LEDERBEWERKERS BAARDWIJK. Hedenavond houdt de afdeeling Baardwijk van den R. K. fabrieks- en transportarbeidersbond ,,St. Willibror- dus" een propaganda-vergadering in het Patronaatsgebouw. De heer C. Roestenberg zal op deze vergadering spreken over de verbin dend-verklaring der Collectieve Ar- beids Overeenkomst in de Schoenin dustrie. OUDERSAVOND „KUNST KRACHT". De aandacht van ouders en verdere belangstellenden wordt nog eens ge vestigd op den jaarlijkschen onderlin- gen turnwedstrijd der Patr. Gymn. Vereen. „Kunst en Kracht", welke he denavond wordt gehouden in het Gym nastieklokaal der R. K. Jongensschool in de Baardwijkschestraat. We zijn benieuwd wie van de aspi ranten dit jaar de kampioensmedaille zal weten te behalen. Behalve-deze wedstrijden zullen er nog verschillende demonstraties gege ven worden en tot slot een dol komi sche voordracht. Tevens zal er een bescheiden huldi ging plaats hebben van den leider, den heer L. van Drunen, naar aanleiding van zijn 12J^-jarig jubileum als zoo danig. We verwachten, gezien de steeds toenemende belangstelling op de vo rige oudersavonden, dat de turners van „Kunst Kracht" ook vanavond niet over belangstelling te klagen zullen hebben. Zij zullen weer hun beste krachten geven om van dezen avond propagan da voor de mooie turnsport te doen uitgaan en den bezoekers een prettige avond te verschaffen. CONCERT DER LIEDERTAFEL „TOT BLOEI DER TOONKUNST". In afwijking van de gewoonte zal het Vastenavond-concert der Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" dit jaar een week vervroegd worden en dus a.s. Zondag gegeven worden. Het belooft werkelijk een buitenge wone avond te worden van humor en kunst, vooral door de medewerking van het bekende Amsterdamsche Caba ret Gezelschap „Armand en Carolus". Het feit dat deze artisten meermalen voor de radio optraden is wel een waar borg voor hun hoogstaande prestaties. Op hun programma van muzikale- en zangnummers, voordrachten en scènes komen wij a.s. Zaterdag nog nader te rug. Ook de Liedertafel heeft voor dien avond enkele zeer mooie koren ingestu deerd. Feestavond, T. O. G. Het belooft Zaterdagavond in »Musis« een echte 1'.O.G.-avond te worden, gezien tenminste het geva rieerde en keurig in elkaar gezette programma, waaraan de beste artis ten medewerken. De verzorging van het muzikale gedeelte is opgedragen aan het ge renommeerde van Duijnhoven's mu- ziekensemble (kapelmeester de heer P. van Duijnlioven uit Helmond). Verder werkt mee de bekende con- ferencier de heer J. Hijkes, eveneens uit Helmond, benevens de chanseur G. van Dorst uit Roosendaal. In de afwerking van het program ma zullen ook de T.O.G.-leden een iuim aandeel hebben. Een groot bal met muzikale me dewerking van het van Duijnhoven's ensemble zal zeker een waardig slol van den avond vormen. WIJZIGING BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. De aandacht wordt er op gevestigd, dat met ingang van 15 Februari de hierna vermelde wijzigingen in de te lefoonnummers werden aangebracht, n.l.: Brandweer, Gemeentehuis en Politie bureau: nummer is geworden no. 100 in plaats van 53. Kamer van Koophandel: nummer blijft 53. Technische dienst P.T.T., Monteur C. G. L. van Hulteji: is geworden 104 in plaats van 100. WISSELCONCERT. A.s. Zondag zal de harmonie der Jongens-Congregatie te Drunen een Wissel-Concert geven bij de harmonie „SI. Crispijn" voor de leden der R.K. Werklieden-Vereeniging. De „Ver- eenigde Zangers" zullen daaraan hun medewerking verleenen. Over eenigen lijd gaal „St. Crispijn' naar Drunen. R. K. VROUWENBOND. Hel bestuur van den R.K. Vrouwen bond heeft besloten op Woensdag avond, 23 Februari a.s. een algemeene vergadering te beleggen in den R.K. Gildenbond. Als spreker zal hierbij optreden Pastoor Willenborg uit Bloemendaal die enkele apologetische vraagstuk ken zal behandelen. Ter opluistering zal het dameskoor van de R.K. Meisjes-Congregatie uit v.m. Baardwijk enkele liederen zingen. MISSIE-FILM OVER BORNEO. Zondagavond werd in het Meisjes patronaat te v.m. Besoijen onder tame lijke belangstelling een Borneo-Missie- film vertoond. De Missiepater Vossen M.S.F., die zelf 10 jaren in de missiegebieden ge werkt heeft, gaf hierbij duidelijke ver klaringen. De film zelf stond op een hoog cine matografisch peil en gaf een zeer goe de indruk van het primitieve leven der Dajaks en Koppensnellers op Borneo. Bij het zien van deze film werd het opnieuw duidelijk met welk een ontel bare moeilijkheden de missionarissen in deze woeste gebieden te kampen heb ben en welk een steun noodig is om daaraan 't hoofd te kunnen bieden!. De propagandistische waarde van deze film kan dan ook zeer geroemd worden. Zaterdagmiddag werd dezelfde film vertoond voor de schoolgaande kinde ren in den R.K. Gildenbond. Hier was de opkomst zeer goed te noemen. R.K. KANTOORBEDIENDENBOND. De R.K. Kantoorbediendenbond „St. Franciscus van Assisië", afd. Waal wijk, hield gisteravond een goed be zochte vergadering in de achterzaal van Hotel Verwiel. Bij deze gelegenheid werd een K. L. M.-propagandafilm vertoond, die een goed beeld gaf van deze geweldige Ne- derlandsche organisatie. Het was een geslaagde avond. DIEFSTAL. In den nacht van Maandag op Dins dag van vorige week is van het erf van de Wed. v. d. Br., te v.m. Baard wijk, een partijtje planken ontvreemd. Van het geval werd aangifte gedaan bij de Kon. Marechaussee alhier, die een onderzoek instelde, met 't gevolg dat de buit werd opgespoord bij zeke ren K. aan de Besoijensche Straat. Proces-verbaal is opgemaakt. Aanrijding. Toen de heer Christ Lammers, die dien avond naar Nijm?geu moest vertrekken om de groote reis naar Indië te aanvaarden, Zondagavond per fiets door deGroole straal reed werd hij door een auto, die zonder signaal, plotseling uit den dam bij het ziekenhuis kwam, aangereden Hij kwrm le vallen, z n fiets werd geheel in elkaar gereden en hij be kwam gelukkigslechts eenigeschaaf- wonden. De zaak werd onderling geregeld. Laat U niet kwellen door rheumatische pijnen, die U oud maken vóór Uw tijd. met d%n geneeskrach- tigen Kloosterbalsem die ze snel verdrijft. ^ring^o^ie^in^le^veefsels^d^^l^ Opening der tentoonstelling van de Kruisweg van Servaes in de Leeszaal te Den Bosch. In de openbare Leeszaal le Den Bosch woideii de, ook op de Funjsche 'lenloonslelhijg geexpo- seeroe, schetsen en vooisiuutes van Albert Servaes vooi zijn in opdracht van de Cislercienseiabuij le Urval le vervaarutgeu Kruisweg tentoon gesteld, welke tentoonstelling Zaler- uug werd geopeiiü, mede 111 legen woordigheiu van Albert Servaes en den Belgischen consul, den neer Dony eu vele vooraanstaande per soonlijkheden uil hel openbare leven en uit de kuustweield, met een inleiding door di s. A. Brans diiecteur der Leeszaal. De heer Brans begon met een woord van dank aan oen heer Servaes, aan de andere organisatoren der lenloouslelbug, speciaal den heer A. Verwiel uil aalwijk, die zicü kosten noch moeite spaarde om haar te doen slugen. Spr. is van oordeel dat de heer Servaes niet alleen een kunstenaar is maar ook een groot Christelijk kunstenaar, die aan dezen tijd veel heelt te bieden. Met de reeks zijner monumentale werken zijn wij in Den Bosch hekend geworden door de tentoonstelling van zijn Mai laleven^op de tentoonstelling van religieuze Kunst.111 1935 ter gelegen heid der stadsfeesten van net 750 jarig beslaan van 's Hertogenbosch. Uw weik aldus^pr. had daar niet de redelijke kans waarop hel lecht had en uaarom is het mij een bijzonder genoegen in deze belere accommodatie een dergelijk werk te kunnen presenteeren. Spr. kan niet nalaten nog even in beschouwing te nemen dien anderen kruisweg welken Servaes kort na den wereldoorlog maakle. De pathologische vreugde die som mige kunstenaars van dien tijd kenmerkt b.v. Marnix Gijssen met zijn Lollilanie) is niet het deel geworden van Servaes. Het lijden werd voor hem een obsessie, waar voor niemand onbewogen bleet. In instelling op dit ontzaglijke lijdens probleem is er in wezen niets ver. anderd, maar jaren zijn voorbijge gaan en hebben den kunstenaar servaes sleiker medileerend, meer inwaai Issckouw end gemaakt. Toén kwam deze opdracht van hel Cisler- cienserklooster Orval, waar Servaes zich weer opnieuw heeft kunnen bezinnen. Üe obsessie is geweken en heelt plaats gemaakt voor ont zaglijke vereering Het liefdesprobleem en het offer- probleem van het lijden, steeds zuiver benaderd. Het gaat hier om het lijden van den Godme-.sch be- geleiddoor het lijden dermenschheid. Spr. behandelt enkele figuren uit het tentoongestelde werk. Treffend is hel hoe zich hier bezig is een talent onder ons menschen op den voorgrond te steken, dat met het recht opneemt vooreen Christeluke kunst. Het Christelijke kunstwerk van dezen tijd is niet in blijheid maar in smart geboren en een vrucht van veel lijden. Niet de over winning van Uw kunstenaarschap is de groote beteekenis van Uw werk maar die van het beginsel waarin U rolsvast geloofl. Na deze inleiding werd door de aanwezigen een rondgang over de tentoonstelling gemaald. 2e Lustrum-viering. Het 2e lustrum der R.K. Econo mische Hoogeschool is zoaals we bereids meldden,op waardige wijze herdacht, zoowel als de herdenking van het 10 jarig beslaan van «St, Olof», dat een viertal dagen in beslag beeft genomen. Na een kerkelijken inzet, werd de feestrede uilgesproken door dr. Möller en werd deze feestelijke bijeenkomst door tal van geestelijke en wereldlijke aulorileilcn bijge woond. Er werd een diner gegeven waaraan niet minder dan 350 per sonen deelnamen. Opgevoerd werd voorls de saty rieke comedie «Van den Vos Rein- derde». De herdenkingsfeesten werden besloten mei een uitstapje naar Oisterw ijk. BRAND OP DE TERREINEN DER VREDESTEINFABRIEKEN TE LOOSDUINEN. Op de afvalplaats van de Vrede- steinfabrieken te Loosduinen heeft Maandagochtend een brand gewoed, welke aanvankelijk groote afmetingen scheen te krijgen, doch welke dank zij een gunstige windrichting beperkt kon blijven tot de afvalplaats zelve. Werk lieden van de fabriek waren heden ochtend begonnen met het verbranden 1

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5