BINNENLAND. 'n Historie. AdverfeerluïOïlüitend in een vanzelfsprekend iets. Vanmiddag wordt met den voorver koop van plaatskaarten begonnen. Ean leerzame Excursie. Woensdag jl. maakle de looierij afdeeling van de Rijksvakschool alhier onder leiding van den leeraar Joh. Suermondt een studiereisje naar de Meierij. Des morgens werd een bezoek gebracht aan de N.V. Bata te Best, waar het gezelschap allerhartelijkst ontvangen, werd. Onder begeleiding van de. chef propagandiste werd het naar de verschillende afdeelingeu gebracht, waar onder vakkundige voorlichting een kijk werd gegeven op de verschillende processen en werkzaamheden. - Allereerst werd de looierij aldeelmg bezocht, waar de leider Ir. b erbauer ons deed voorlichten door de ouu- studenten der vakschool, nl. de H.H, Fialka en Van Ry.ckevorsel, die zich keurig van hun laak kweten en i'lle gewenschte inlichtingen verschaften. Daarna werd de fabriek van rubber zolen en hakken bezocht, de vul caniseerinrichting en de uitleg aan een der banden voor rubheilaarzen -gevolgd. Ook de fabricage van kinderkousen werd in een andere fabriek gadegeslagen, en een der vele banden van de schoenfabriek tot in alle details opgenomen, 'lot ten slotte de charmante propagandiste het gezelschap uitnoodigde aan een Brabmtsche koffietafel en deed aanzitten aan een welvoorzienen disch. Explicatie was hier niet noodig, üe voorraden waren hier onuitputtelijk. Onder hartelijke dankbetuiging van al het genotene vertrokken de cursisten naar Oirschot, waar de leder-fabriek van de fa. Termeer, "fabrikanten van militair overleder, ouderwetsch plantaardig gelooid en chroomgelooid voor de marine, met een bezoek vereerd werd. Ook hier werd onder levendige belangstelling de explicatie gevolgd, door de er varen en zeer bekwame HH. Ter meer gegeven. Wel zeer duidelijk werden de tegenstellingen tusschen moderne en oude looi wijze op dezen excursiedag getoond en beider eigen schappen, voor en nadeelen, volko men begrepen. Hier werd de ex cursie besloten onder het genot van een afternoon-tea en een heerlijke sigaar. De cursisten bezochten daarna de bezienswaardigheden van hel oude plaatsje, destijds de grootste en beioemdste veemarktplaats van de Meierij. Op den terugweg werd te Best de Kiompenfabriek aange daan van de Gebrs. van de Velde, een uniek bedrijf op dit gebied, voorzien van de modernste outil lage en door vakmenschen en be kwame organisatoren bestuurd. Vier duizend klompen per week worden hier gemaakt, in verschillende mo - dellen en uitvoeringen van3t de eenvoudige witte tot de rijkelijk beschilderde Zondagsklomp voor den plattelandsman. Het was een leerzame dag, een prachtdag met de zon aan den he mel, waarop de Brabantsche gast vrijheid hoogtij vierde en op Bra bantsche wijze het nuttige met hel aangename werd vereenigd. Barak concours. De Harmonie »St. Crispijr.« heeft in overleg met het bestuur van de R.K W.V. een groot barak-concours georganiseerd ten bate van haar kas, waaraan alle leden vandeR.K.W.V. kunnen deelnemen. Aanrijding. Doordat een drietal fietsers gisteren op het middaguur, komende uit de Groenstieg nog tusschen een B.B A. personen en goederenbus wilde wilden doorschieten werden zij door eerstgenoemden aangereden. Zij kwamen te vallen, maar werden gelukkig verder niet gedeerd. Van een der fietsers, die een broodmand met zich voerde werden de brooden over den weg verspreid. Een en ander had op dit uur na tuurlijk veel belangstelling. CONCERT LIEDERTAFEL „TOT BLOEI DER TOONKUNST." -Het concert dat de Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" morgenavond geeft in de zaal van den heer P. van Cromvoirt belooft, zooals 't program ma zegt „een buitengewone avond van humor en kunst" te worden. De medewerking van liet gevierde cabaret-gezelschap „Armand en Caro- ius" uit Amsterdam, dat overal waar het optrad zoo'n buitengewoon succes oogstte is daarvoor zeker wel een waarborg. Het programma biedt voor elk wat wils en houdt een belofte in voor een - recht genoeglijken avond. De Xylophoon-virtuozen Armand en Carolus, die meermalen voor de radio concerteerden, geven een hoog staand muzikaal programma ten bes te. De gevierde baryton-zanger Frans Renard uit Amsterdam zingt verschil lende aria's, ernstige en luimige lie deren. Ook zingt hij een duet met den heer Jos. Boom, lid der liedertafel die een leerling van hem is. Declamatie en een vermakelijke scène completeeren het gevarieerd op treden van deze artisten. De liedertafel zal, onder leiding van haren jeugdigen talentvollen directeur een Nier-tal mooie koren uitvoeren. De toewijding waarmee er door directeur en zangers gerepeteerd is zijn ons een waarborg dat de uitvoering dezer zangnummers op hoog peil zal staan. Het is te verwachten dat dit buiten gewoon programma en buitengewoon belangstelling zal trekken. KATH. JONGE MIDDENSTAND. De K.J.M.V. hield gisterenavond hare 14-daagsche vergadering in den R.K. Gildenbond. Bij deze gelegenheid trad als spreker op de bekende volks kenner Pater Jos van Dinther S.J. die het onderwerp behandelde: „Gezins- jeugd tegenover Staatsjeugd". Na deze rede volgde er een gezonde gedachtenwisseling. In de daaropvolgende onderlinge be spreking, kwam o.m. in discussie de gedachtenwisseling in de Ingezonden Stukken-rubriek van „De Echo" over het liberale beginsel in verband met ordening in industrie en bedrijven. Dal de liberale conservatieve princie- pes en dito kijk op den huidigen toe stand die de heer Verheijden liberaal gemeenteraadslid van Sprang-Capelle telkens demonstreert, ernstig onder vuur genomen werd behoeft geen be- toog. DE GROOTE MAGISCHE TOURNEE WINANDO. Winando die reeds het gesprek van den dag vormt zal naar wij vernemen twee groote gastvoorstellingen geven in Musis Sacrum. Deze maal brengt de heer Winando geheel nieuwe experi menten, welke in elke stad groot op zien bèarden. Ook zal hij nieuwe proe ven afleggen van Telepathie, Televicie; iets niéuws op dit gebied. Hij werkt geheel zonder contact en op afstand leest hij de gedachten der toeschouwers. De roem die van dezen Fascinateur uitgaat, belooft dan ook wel dat hij ook te Waalwijk volle za len zal trekken. Daar zijn voorstellingen op zeer hoog peil staan, kunnen wij ze gerust eenieder aanbevelen. Zie verdere bijzonderheden, alsook nog een speciale attractie, in de adver tentie en op de biljetten. Gevonden voorwerpen. Op het politie-bureau zijn in lichtingen te bekomen van de volgende gevonden voorwerpen Grijs etui met rozenkrans, porte- monnaie met inhoud, een rijwiel, belastingmerk, een lipssleutei no. 3516. BIOSCOPEN. THEATER MUSIS SACRUM. „STJENKA RASIN". Een phenomenale avonturenfilm. De liefhebbers van een goed ge maakte, spannende avonturenfilm vin den bij „Stenka Rasin" alles van hun gading. De regisseurs zijn er in geslaagd den strijd der Kozakken tegen verne dering en onderdrukking door de Bo jaren op geloofwaardige wijze uit te beelden en zij hebben daarbij in den persoon van Hans Adalbert von Schlettow een acteur gevonden, die de rol van Stjenka Rasin, den kozak ken-rebel, relief weet te geven. Hij speelt met zwier en overtuiging en het is vooral zijn spel, dat bijzonder op valt. Daarnaast trekken de vele gebeur tenissen in dezen film telkens onze aandacht, de overval op de reiskoets door de Tartaren, de gevechten, enz. en verschillende scènes zijn daarbij groot opgezet en op boeiende wijze verfilmd. De prachtige tafereelen aan het hof van den Czaar vormen een lust voor het oog door aankleeding en regie en het zijn daarnaast beelden van de onderdrukte kozakken en van het leed der Wolga-sleepers, die des te meer treffen. Op buitengewoon goede wijze on dersteunt in de scènes de zang van het Don Kozakkenkoor onder leiding van Serge Jaroff het spel der medespelen den en een voornaam aandeel in het succes van dit romantische filmwerk komt aan dit koor toe. Het slot van dezen film is van een bijzondere spanning. De aanval door vijf schepen van Vorst Prosorowsky op den bark van den Ataman der Ka zakken is vol spanning en het einde is, dat de Ataman, die het tegen de overmacht moet afleggen, den brand in het kruit steekt en met zijn geliefde Prinses en zijn kameraden in de lucht vliegt. Een mooie film, die zoowel door spel als door inhoud sterk boeit. LUXOR-BIOSCOOP. „De moord in het Museum." De Luxor Bioscoop brengt deze week 'n programma, voor den echten bioscoopliethebber om van te water tanden. in het Museum Carr wordt op geheimzinnige wijze een man ver moord en de heele politiemacht slaagt er niet in, den dader op te sporen. Dit doen den journalist Jerry Rons en de dochter van den polilie commissaris, besluiten zelf een onderzoek in te stellen. Zij komen een verdachten Mexi caan op het spoor en volgen hem naar een leegstaand huis. Hier worden zij echtergevangen genomen, doch reeds spoedig slagen zij erin te ontsnappen. Zij gaan terug naar het Museum en na allerlei avontuurlijke gebeur tenissen slagen zij erin het mysterie te ontsluieren. Deze schitterende detective-film zal U ongetwijfeld tot den laatsten meter in spanning houden. Het tweede hoofdnummer is niet minder spannend en sensationeel. De titel luidt: „Het spoor in de Wildernis." John Scott en Kansas Charlie, twee eerlijke cowboys worden voor moordenaars en bandieten aange. zien. Men krijgt dan sensationeele schietpartijen, achtervolgingen, moord, gevangennemingen en ont- snappi gen. Het slot is evenwel dat zij hun onschuld weten aan te toonen en de werkelijke misdadigers aan het gerecht kunnen overgeven. Dit programma zal ongetwijfeld iedereen willen zien. Bedienden-organisaties ijveren voor vervroegde Zaterdagavond sluiting. Dezer dagen hebben wij te Waal wijk kennis kunnen nemen van de verlangeus der katholieke en Chris telijke bedienden.organisalies, welke zich thans in het bijzonder beij veren voor een vervroegde Zaterdagavond- sluing en wel om 8 uur. Daartoe is namelijk een oproep verspreid, waarin de bedienden worden aangespoord dit streven te steunen en waarbij het gemotiveerde van dit streven op uitvoerige wijze wordt uiteengezet. Naast ile vervroegde Zaterdagavond sluiting zal geijverd worden voor voor het verkrijgen van een vrijen middag in de week voor het winkel personeel. Oprichting van een Jeugdcentrum bij Oirschot. Door bijzondere omstandigheden kwam de Slichting »H. Joannes Bosco» in Jannari 1938 in het bezit van een prachtig stuk natuurschoon, genaamd: »De Witte Bergen» gele gen onder de gemeente Oirschot, Middelbeers, Vessem en Veldhoven en bestaande uit heide, duinen, dennenbosschen en vennen, ter grootte van ruim 130 H.A. Het plan werd gemaakt om deze terreinen te bestemmen tot ten vormings- en ontspanningscentrum voor de jeugdvereenigingen. Dit vormings- en ontspannings centrum voor de jeugdvereenigingen zal moeten bestaan uit voldoende gebouwen voor het houden van cursussen en samenkomsten voor de rijpere jeugd met daarnaast vol doende terrein ruimte voor die jeugd, die van deze terreinen wil gebruix maken om te kampeerenj te bivak- keeren, tot een excursie enz. De oprichting van dit jeugdcentrum wordt toevertrouwd aan 'n stichting die tot nu toe met groot secces Huize »Gerra» heeft ingericht en beheerd en dienstbaar heeft gemaakt voor de jeugd. De Stichting genaamd H. Joannes Bosco. St. Jansklokken. zijn Boxtel, 101, Deurne 256, Eindho ven 728, Ginneken 122, Helmond 360, 's-Hertogenbosch 599, Mill 102, Oss 149, Roosendaal 199, Rucphen 201, So meren 100, Steenbergen 124, en Val- kenswaard 113. Wegens den hoogen waterstand werden tijdelijk bij de werkverschaf fing bij de Aa-werken een paar hon derd Bosschenaren te werk gestelden ontslagen. STEUNVERLEENING IN NOORD-BRABANT. In de provincie Noord-Brabant werd in de maand Januari door 120 ge meenten krachtens de Rijkssteunrege ling geldelijke ondersteuning ver leend aan 17470 personen. Gemeenten met 100 of meer gesteunden zijn: Bergen-op-Zoom 585, Berghem 118, Boxtel 265, Breda 1278, Dongen 127, Eindhoven 2204, Etten en Leur 344, Geldrop 193, Gemert 146, Ginneken 235, Halsteren 173, Helmond 912, 's-Hertogenbosch 1322, Hoeven 131, Loon-op-Zand 179, Made 101, Ooster hout 525, Oi ster wijk 108, Oss 776, Oud- en Nieuw Gastel 174, Ouden bosch 11, Prinsenhage 251, Raams- donk 153, Roosendaal 303, Rucphcn 205, Sprang-Capelle 131, Steenbergen 241, Tilburg 2177, Uden 108, Valkens- waard 100, Vlijmen 187, Vught 137, de Werken 102, Wouw 120 en Zevenber gen 163. DEFEN SIEBEGROOTING DIENSTPLICHTWET. Na een uitvoerige discussie van drie dagen, bekroond met een krachtige, duidelijke rede van Minister Van Dijk, heeft de Eerste Kamer gistermiddag de Defensiebegrooting en de wijziging van de Dienstplichtwet goedgekeurd. De Defensie-begrooting is met 37 tegen 4 stemmen aangenomen. (Tegen de heeren De la Bella (s.d.), Moltma- ker (s.d.), mej. Ribbius-Pelletier en de heer Van Embden (v.d.). Het wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet is goedgekeurd met 28 tegen 13 stemmen (tegen de sociaal democraten en vrijzinnig-democraten). Met grooten ernst en nadruk her haalde de minister hierna de verzeke ring, dat er schijn nog schaduw is van eenig militair verdrag als waarover de heer Van Vessem en „Volk en Va derland" het hebben gehad in wel ken vorm ook. De minister vertrouwde, dat het nu voor iedereen duidelijk ge noeg was. PRINS BERNHARD NAAR DUITSCHLAND VOOR PARTI CULIERE DOELEINDEN. Naar de „Tel." verneemt ligt het in de bedoeling van Z.K.H Prins Bern- hard binnenkort een reis naar Duitschland te ondernemen. De ge- WERKVERSCHAFFING NOORD-BRABANT. IN In de maand Januari werden in 116 gemeenten in Brabant tijdelijk te werk gesteld in een door het Rijk gesubsi dieerde werkverschaffing hoofdzake lijk bestaande in diverse grondwerken in totaal 6585 personen. Gemeenten met 100 of meer te werk gestelden Er had dezer dagen ergens in onze gemeente een biljart-match plaats tus schen twee te goeder naam en faam bekend staande clubs en dito leden. Alles ging prettig in pais en vree; toen plotseling na normaal sluitings uur een pseudo- journalist- verscheen blakende van dienstijver of tuk op een plakpartijtje. Op dit late bezoek was niemand gesteld, te meer waar deze pseudo- journalist zich verstout had in 'n blad 'n loopje te nemen met een dezer ach tenswaardige clubs. Toen hij nog de brutaliteit had zich op onrechtvaar dige wijze copie te verschaffen, liep de maat over. En de journalist beurde harde pe ren! En heel het gezelschap moeide zich er mee; tot ten slotte vriend en vijand door elkander rolden en klappen te recht kwamen op hoofden, waarvoor ze. niet bestemd waren en die ze niet hadden verdiend. De pseudojournalist vluchtte tenslot te de zaal uit, verborg zich in een bui tenstaande auto, achtervolgd door een der tegenstanders die z'n woede nog koelde op de ruiten van den wagen en zich zoodoende een bloed-arm bezorg de. Dies keerde de rust terug na den strijd, die den avond van pais en vree zoo wreed el ijk verstoorde! neesneeren van ueu Prins neuben zich met dit denkbeeld geheel accoord ver klaard; Z.K.H. is volkomen genezen en de voorgenomen buitenlandsche reis staat dan ook in het geheel niet in verband met 's Prinsen gezondheid. De reden er voor is van zuiver parti culieren aard. Dat de gezondheid van Z.K.H. niets te wenschen overlaat kan ook blijken uit het feit, dat de artsen Hem heb ben toegestaan weer Zeil te chauf- feeren, een verlof waarvan de Prins Donderdag, toen hij de Amersfoort- sche rijschool bezocht, reeds gebruik heeft gemaakt. De Prins zelf zou dit verlof gaarne ook uitgestrekt hebben gezien tot paardrijden. Toen Z.K.H. Donderdag te Amersfoort de manege in vollen gang zag en ook zijn eigen paarden kon bewonderen, werd het verlangen naar een rit „on horseback" al bijzonder sterk. 's Prinsen artsen hebben Hem even wel ontraden vóór Mei a.s. te gaan paardrijden. Prinses Juliana heeft Donderdag voor het eerst sedert de geboorte van Prinses Beatrix Haar gewone dage- lijksche leven in het paleis Soestdijk hervat. Tot dusver placht H.K.H. een deel van den dag te rusten; daarvoor bestaat echter thans niet meer de noodzakelijkheid. Ook met de kleine Prinses Beatrix gaat alles naar wensch. HAMER HST ER IN I 'Maakt da koopëff Wakkert Laat weten, dat U er bent met Uw artikeL Uw zaak moet méór verkoopen, véél meer en dat kén. Adverteert 1 Adverteert daar, waar nog koopkracht is. Adverteert In de provincie» waar het plaatselijk blad nu meet da» ooit gelezen wordt Dén zult Ge verkoopen I De Echo vao het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 11