Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. m nOORDARAB AIID H. KOLSTEREN-LAGARDE n zenuwen SPECIALE® ETALAGES 11 nm VIRGINIA'S KEUZE. Tweeërlei Jeugdbeweging". FEUILLETON De wereld op haar kop. V Het afgestompte gevoel. --V Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD a 2.90 en 3.25 per liter. a 2.70 per flesch. WAALWIJK NUMMER 15. ZATERDAG 19 FEBRUARI 1938. 61* JAARGANG. s 4 Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHB STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. L Telegr,-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag et Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Wij hebben 't wel voorspeld, zoo gauw minister Romme's voor-ont werp tot verbod van arbeid van de gehuivie vrouw aanhangig werd, dat daartegen groote protest acties zouden worden georganiseerd. Van alle zijden komt men in 't geweer, speciaal van liberalen huize, die den principieelen, maar ook den practischen kant van dit ontwerp blijkbaar niet willen zien. Vrijheid, blijheid I Het is toch zoo natuurlijk moge lijk wanneer men de gehuwde vrouw brengt waar ze thuishoort n.l.'in haar gezin, in haar huishouden en niet in de fabriek. Maar laten we deze principieele zijde van 't vraagstuk eens een oogenblik rusten en bekijken we alleen den practischen kant, waar over menschen, meerendeels met klinkende namen, zich zoo druk maken; onnatuurlijke zaken, zou den wij zeggen, die zij met hand en tand verdedigen en beschermen. Vrouwen-arbeid, over't algemeen een factor van beteekenis op de arbeidsmarkt, waardoor veel werk wordt genomen uit handen van hen, die de natuurlijke verzorgers zijn van het gezin, en daarvoor een zwaren onderhoudsplicht hebben te vervullen. Honderdduizenden van deze man nen zijn uitgesloten uit het productie proces, leven met hun gezinnen van den steun, terwijl anderzijds gehuwde vrouwen werk hebben wat den man pastte en daardoor zelfs in eenige duizenden gezinnen en meestal kleine gezinnen dubbel inkomen wordt genoten. Is het nu zoo'n gruwel dat aan deze toestanden om van 't prin cipieele niet te spreken getracht wordt een einde te maken. Mr. VVendelaar riep op de Am- sterdamsche protestvergadering te. gen minister Romme's plannen blij kens bet verslag in De Telegraaf uit: »De minister wil de vrouw terug naar keuken en kinderkamer1« Vreeselijk! Zou het met »dea vrouw al zóóver zijn, dat ze liever op het kantoor zit of in de fabriek werk zaam is dan dat ze toeft in keuken en kinderkamer? »De man naar hetstempelbureau «lijkt me heel wat erger, dan de «vrouw in keuken en kindei kamer De wereld kan er niet beter van worden, wanneer we hardnekkig pogen om ze op haar kop te zetten. De georganiseerde jeugdbeweging behoort nog meer te groeienze verdient de sympathie en den steun van allen, die het goed met de kinderen vóór hebben. Men kan het gewoonlijk aan dejjongens en meisjes ervaren, of ze aan een jeugdorga nisatie zijn verbonden, ze hande len dan veel meer gedisciplineerd ze toonen gevoel voor beschaving, orde en tucht. Als de jeuud in haar vrijen tijd geheel aan zich zelf wordt overge laten, doet ze aan een eigen »be- weging«. Op straat. Deze ontwikkelt zich bijna altijd tot een van het slechtste en meest verderfelijke al looi, waarvan men dagelijks de voorbeelden zien kan. ADVERTEERT IN DIT BLAD. Uit de gegevens van het Bureau voor de Statistiek blijkt, dat de Protestantsch Christelijke jeugdor ganisaties 104 0U0 mannelijke en 80.000 vrouwelijke leden tellen, de Roomsch Katholieke Jeugdbeweging 162.000 jongens en 162.000 meisjes de socialistische jeugdverenigingen tellen 14 000 jongens en 5000 meis jes; 31.000 jongens en 10.000 meis jes behooren voorts nog tot de pad vinders en enkele andere kleinere organisaties In totaal zijn ruim 421 duizend jonge menschen in Nederland in jeugdorganisaties ge organiseerd. EEN POLIS LEVENSVERZEKERING GROOTESTRAAT 199 - WAALWIJK. Polak, de Kroniek-schrijver, had het er dezer dagen over, hoe gauw het menschelijke gevoelen raakt afgestompt door de herhaaldelijke beleving van wat het aanvankelijk beroerde. Als voorbeeld herinnert hij aan gebeurtenissen uit den we reldoorlog, aan de martelingen n.l., welke de Belgische burgerbevolking had te doorstaan. Kerst was ons eigen volk er door ontzet en ver leende het spontaan zijn hulp aan de s'achtoffers, maar geleidelijk aan misten de steeds weer herhaalde gruwelen deze reactie. Polak betreurt het, dat aldus ook de belangstelling voor het lot der vervolgde Joden verslapt. Dat is jammer, maar.... ja, 't is zoo. Hoe gauw zijn we ook niet gewend geraakt aan het lot, dat de Japanners den Chineezen laten wedervaien? Hoe weinig be roeren ons nog de dagelijksche doodvonnissen in Rusland 1 Wie herinnert zich, dat de katholieken in Mexico nog steeds worden ver volgd Wie raakt er nog geschokt door de bommen, welke op Barce lona of Salamanca neerkomen? We weten, dat de Joden in het Derde Rijk nog steeds onmenschelijk worden vervolgd dat voorgangers van christelijke kerken in concen tratiekamp of gevangenis worden opgesloten, alléén omdat ze hun geloof niet ondergeschikt wenschen te maken aan de nat. soc. principes van ras, bloed en bodem we weten van de gepeoe en van velerlei on derdrukking. Maar we weten dat nu al vijf jaren lang en dat »weten« beroert ons niet meer, zooals voor heen. De vloek van het booze is, dat we er te gemakkelijk aan wennen. worden gekalmeerd en gesterkt en Uw slaap wordt weer rustig door het gebruik van Mllnhardt's Zenuwtablettan G azen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch van TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden). 25) Virginia bleef alleen achter en voel de zich eenzaam. Zij ruimde den boel af en ging voor het vuur zitten, met den hond en de kat als gezelschap. Zij voelde zich teneer geslagen en bezorgd. Zij was met zooveel verwach ting naar New York gekomen en nu was Rickey als steeds rusteloos en liep hij weg van zijn werk. Want dat was het hij was het harde werken moe. In Annapolis praatte hij van vrijheid, en hier weer. Maar welke artiest vond rust en vrijheid voor zijn werk was volbracht? Als zij maar wist, wét hij geschre- ^jven had, dan kon zij hem helpen. Maar Rickey had haar ditmaal heele- maal buitengesloten. Hij wilde alles alleen doen, om niemand dankbaar te hoeven zijn voor zijn succes. Maar.als het nu eens geen suc ces werd? Zij durfde er niet aan den ken, wat een mislukking voor hem zou beteekenen. Het zou hem verplet- litteren. Zij kende hei Neen, hij moest slagen! Een impuls dreef haar naar Rickey's kamertje. Zijn manuscript lag netjes opgestapeld op zijn werktafel. De titel, „Vlam mende Schoonheid", staarde haar aan. Toen zij haar hand er naar uitstak, voelde zij zich als Fatima in Blauw- baard's kamer. Zij had geen recht om het te lezen, maar toch deed zij het. Zij tilde het titelblad op en las de eerste regels. Zoo stond zij een poosje te lezen, toen pakte zij plotseling het heele bundeltje op en nam het mee naar de voorkamer. Een uur lang zat zij in het manuscript verdiept en trachtte tevergeefs sporen te vinden, van wat zij verwacht had van Rickey's talent. Maar neen, niets. Was dit Rickey's groote werk? Het gegeven was goed, dat kende zij reeds, maar de uitwerking was slecht, alle- daagsch, de stijl absoluut niet origi neel. Niet één zin die gloeide of spran kelde. Zij had een te goed inzicht en een te zuiver gevoel om zich te laten misleiden. Rickey's manuscript was waardeloos. Geen enkele uitgever zou er naar omkijken. De witte vellen lagen stil in haar schoot. Het vuur smeulde nog slechts, de hond en het poesje lagen in diepe rust. Het was heel stil. Buiten viel de sneeuw in dikke vlokken. Wat moest zij doen. Want er moest iets gedaan worden. Ricky moest zoo niet doorgaan. Maar hoe hem dat aan 't verstand te brengen? Van héér zou zii het zeker niet aannemen, hij zou in hem geloofde. Mary Lee? Het was beter haar er niet in te mengen Michael McMillan De gedachte aan liem was haar als een reddende lichtstraal in de duis ternis. Hij kon raadgeven en helpen, beter dan wie ook. Zij keek op de klok. Het was nog niet laat voor een New- Yorker. Zou zij hem vanavond vragen om te komen? Het duurde nog een heelen tijd vóór Rickey thuis kwam. Zoo'n gunstige gelegenheid om Mi chael alleen te spreken zou zich niet zoo gauw weer voordoen! Zij ging naar de telefoon en trachtte zichzelf zoo goed mogelijk in bedwang te houden. Toen Michael's stem haar antwoordde, stelde zij heel rustig ham vraag. Kon hij komen? Het was heel dringend. Hij zou met plezier komen. Over een half uur kon zij hem verwachten. Zij deed haar huisjurkje uit en trok een diepblauw toiletje aan met wat goud aan hals en polsen, waarin zij een engel van Fra Angelico leek. Zij legde nieuw hout op het vuur en trok de twee diepe stoelen dichter bij den haard. Toen Michael kwam bracht hij bloemen mee, maar geen rozen. Hij had een ivoorkleurig potje van aarde werk laten vullen met viooltjes. Het potje kwam uit Italië. Ik had het u al lang willen geven zei hij. Virginia was nerveus geweest toen hij binnenkwam, maar zijn manier te terugvinden. Ik vond hel prettig dat u mi) opbelde. Ik verveelde mij dood en had geen zin om iets uit te voeren. De viooltjes schenen plotseling zon neschijn en lente in de kamer te bren gen. Ik durfde het bijna niet doen. U hebt het altijd zoo druk! Nooit te druk als u mij noodig hebt! Hij vertelde haar toen van de plaats waar het ivoorkleurige vaasje van daan kwam, een villa boven Napels. Ik reed er in mijn auto langs, net op den dag, dat het huis publiek ver kocht werd, met alles wat erin was.. Ik kocht het voor een appel en een ei. en ik heb het personeel gehou den. Dit vaasje is het eenige voorwerp, dat ik eruit heb meegebracht. Maar ik vind het een prettige gedachte, dat daarginds al die mooie dingen wach ten. Wachten, waarop? Dat weet ik niet. Misschien ga ik er wel nooit naar terug. Maar het geeft mij een gevoel een thuis te heb ben, wat ik van een apartement nooit kan voelen. Hij beschreef de villa: de klimrozen op het terras, het gezicht op de Mid- dellandsche zee, de wijngaarden met den warmen, bedwelmenden geur van rijpe druiven. Het huis zelf, de ruime, lage kamers, de pergola, de vijver met het fonteintje in de hal, de marmeren beelden. Toen onderbrak hij zichzelf. mij iets te vragen, is het niet? Het is over Rickey, begon Vir ginia. Ik heb zoo juist zijn boek ge lezen. Hij weet niet, dat ik het heb gelezen en ik zou u het hem ook niet durven vertellen. Maar mr. Mc Millan, hij moet er niet mee doorgaan Waarom niet? Het is banaal en verward. En hij heeft er zelf zulk een hooge verwach ting van. Ik vrees, dat het een groole teleurstelling voor hem zal worden, want zooals het nu is, zal geen uit gever het willen hebben. Hij trachtte haar op te monteren. Misschien is het niet zoo erg als u denkt. Zij schudde het hoofd. O, nee, ik weet zeker, dat ik mij niet vergis. Iemand zal hem moeten doen inzien, dat het niet goed is.... en ik dacht, dat u dat misschien zoudt willen doen. Ik zal doen wat ik kan, maar hoe? Zoudt u hem kunnen opbellen en zeggen dat u verlegen zit om een ver volgverhaal, en hem vragen een stuk van het zijne te mogen lezen om te zien of u het zou kunnen gebruiken? Dan zou hij tenminste niet tot het einde toe op den verkeerden weg blij ven doorgaan. Het is niet, dat hij niet kan schrijven maar hij is verkeerd begonnen. L Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden. IVaalwiiksclie en Langstraatsche ('ouranl, ii GESLOTEN BIJ DE GEEFT ZEKERHEID VOOR DE TOE KOMST VAN U EN DE UWEN. Prima Cognac Jieuf Cognac Renault,. Deze week groole STOFFEN en i-^i r-^i *1 i "^'A.hk.l l .i«hl i

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1